Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Biblia - Dzien Panski ....
Autor Wiadomość
Vandersky 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Sty 2016
Posty: 839
Wysłany: 2016-02-03, 10:20   

BoaDusiciel napisał/a:
Pytanie: czy to jest dogmat KK, jeśli tak - to czy jest aktualny ?

Tak. Ale najważniejsza jest prawidłowa interpretacja. W największym skrócie ten dogmat mówi o konieczności przynależności do Mistycznego Ciała Chrystusa jako jedynego pośrednika między Bogiem a ludźmi (Kościół jest konieczny do zbawienia). Słowem kluczem jest rozumienie słowa "przynależność" Widzialne granice Kościoła nie wyczerpują jego zasięgu. W sposób pełny i widzialny uczestniczą w nim tylko ci posłuszni nauczaniu KK. W sposób niepełny ci którzy przyjęli chrzest lecz przez pewne różnice w rozumieniu prawd wiary i nie uznawane zwierzchnictwo papieża nie czerpią z pełni łaski. Im bliżej KK tym mniejsza niepełność (np. Kościół prawosławny jest najbliższy KK). Trzecia grupa związana w jakiś sposób z Kościołem ustanowionym przez Chrystusa - to tzw. przyporządkowani do ludu Bożego. Grupę tę stanowią ci, którzy nie są ochrzczeni, monoteiści: Żydzi i Muzułmanie, ci którzy szukają nieznanego Boga po omacku i wśród cielesnych wyobrażeń i wreszcie ci którzy bez własnej winy w ogóle nie doszli jeszcze do wyraźnego poznania Boga, a usiłują, nie bez łaski Bożej, wieść uczciwe życie. Bóg związał zbawienie z sakramentem chrztu, ale sam nie jest związany swoimi sakramentami. Ja bym to tak ujął: im bardziej wiara i moralność katolicka tym większa pewność zbawienia (P 4:18 Jeśli sprawiedliwy z trudem dostępuje zbawienia, to co będzie z bezbożnym oraz grzesznikiem?). Wiem też z własnego doświadczenia, że staranie się bycia ortodoksyjnym, szczególnie w dziedzinie moralnej nie obywa się bez wielu wewnętrzny walk bo przez wiele ucisków wejdziemy do Królestwa.
Więcej masz tu: http://www.teologia.pl/m_k/zag05-03.htm
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2016-02-03, 10:27   

BoaDusiciel napisał/a:

Cytat:

297
[Kościół] "nikt żyjący poza Kościołem katolickim, nie tylko
poganie", lecz także Żydzi, heretycy i schizmatycy, nie mogą stać się uczestnikiem życia
wiecznego, lecz pójdą w ogień wieczny ...


Widać z tego, że Rzymski Kościół Katolicki to największa na świecie korporacja mająca monopol na życie! :prosze: Jak trzeba być naiwnym, aby w to wierzyć!
 
 
tlhIngan
[Usunięty]

Wysłany: 2016-02-03, 10:31   

Ile Kościołów założył Chrystus?
 
 
Lukian 


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 02 Lut 2015
Posty: 1741
Wysłany: 2016-02-03, 10:34   

trzeba rozumieć tę w wypowiedz w kontekście
"Poza Kościołem nie ma zbawienia"

846 Jak należy rozumieć to stwierdzenie często powtarzane przez Ojców Kościoła? Sformułowane w sposób pozytywny oznacza, że całe zbawienie pochodzi jedynie od Chrystusa-Głowy przez Kościół, który jest Jego Ciałem:

Sobór święty... opierając się na Piśmie świętym i Tradycji, uczy, że ten pielgrzymujący Kościół konieczny jest do zbawienia. Chrystus bowiem jest jedynym Pośrednikiem i drogą zbawienia, On, co staje się dla nas obecny w Ciele swoim, którym jest Kościół; On to właśnie podkreślając wyraźnie konieczność wiary i chrztu, potwierdził równocześnie konieczność Kościoła, do którego ludzie dostają się przez chrzest jak przez bramę. Nie mogliby więc zostać zbawieni ludzie, którzy wiedząc, że Kościół założony został przez Boga za pośrednictwem Chrystusa jako konieczny, mimo to nie chcieliby bądź przystąpić do niego, bądź też w nim wytrwać 307 .

847 Stwierdzenie to nie dotyczy tych, którzy bez własnej winy nie znają Chrystusa i Kościoła:

Ci bowiem, którzy bez własnej winy nie znając Ewangelii Chrystusowej i Kościoła Chrystusowego, szczerym sercem jednak szukają Boga i wolę Jego przez nakaz sumienia poznaną starają się pod wpływem łaski pełnić czynem, mogą osiągnąć wieczne zbawienie 308 .

848 "Chociaż więc wiadomymi tylko sobie drogami może Bóg doprowadzić udzi, nie znających Ewangelii bez własnej winy, do wiary, <<bez której niepodobna podobać się Bogu>> (Hbr 11, 6), to jednak na Kościele spoczywa konieczność i równocześnie święte prawo głoszenia Ewangelii" 309 wszystkim ludziom.
_________________
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2016-02-03, 10:34   

tlhIngan napisał/a:
Ile Kościołów założył Chrystus?


Jeden, w którym jest jeden Bóg oraz Jego Syn który jest Jego 'Posłańcem', a który mówi że "Ojciec większy jest ode mnie", czyli, że nie jest równy Bogu !!!
 
 
Lukian 


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 02 Lut 2015
Posty: 1741
Wysłany: 2016-02-03, 10:39   

Mt 16:18 pau "Ja zaś mówię tobie, że ty jesteś Skałą. Na tej Skale zbuduję mój Kościół, a potęga piekła go nie zwycięży."
_________________
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2016-02-03, 11:14   

Lukian napisał/a:
Mt 16:18 pau "Ja zaś mówię tobie, że ty jesteś Skałą. Na tej Skale zbuduję mój Kościół, a potęga piekła go nie zwycięży."


Nie "Ty jesteś skała" a "Ty jesteś Piotr"


BW (18) A ja ci powiadam, że ty jesteś Piotr, i na tej opoce zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne nie przemogą go.

BG (18) A Ja ci też powiadam, żeś ty jest Piotr; a na tej opoce zbuduję kościół mój, a bramy piekielne nie przemogą go:

PNŚ (18) I ja tobie mówię: Tyś jest Piotr, a na tym masywie skalnym zbuduję mój zbór i bramy Hadesu go nie przemogą

Skałą jest Jezus "i wszyscy ten sam napój duchowy pili; pili bowiem z duchowej skały, która im towarzyszyła, a skałą tą był Chrystus" 1 Kor 10;4
Ostatnio zmieniony przez 2016-02-03, 11:18, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Lukian 


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 02 Lut 2015
Posty: 1741
Wysłany: 2016-02-03, 11:17   

a co znaczy petros?
_________________
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2016-02-03, 11:19   

Lukian napisał/a:
a co znaczy petros?


A co znaczy "a skałą tą był Chrystus"
 
 
Lukian 


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 02 Lut 2015
Posty: 1741
Wysłany: 2016-02-03, 11:21   

Piotr zastępuje Chrystusa Skałę
_________________
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/
 
 
tlhIngan
[Usunięty]

Wysłany: 2016-02-03, 11:25   

eksplorator napisał/a:
Lukian napisał/a:
a co znaczy petros?


A co znaczy "a skałą tą był Chrystus"

Nie wyrywaj wersów z kontekstu. Te pięć słów dotyczy zupełnie innej sytuacji.
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2016-02-03, 11:26   

Lukian napisał/a:
Piotr zastępuje Chrystusa Skałę


Podawaj proszę od razu wersety na potwierdzenie, żeby nie trzeba było ciągnąć Cię za język.
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2016-02-03, 11:27   

tlhIngan napisał/a:
eksplorator napisał/a:
Lukian napisał/a:
a co znaczy petros?


A co znaczy "a skałą tą był Chrystus"

Nie wyrywaj wersów z kontekstu. Te pięć słów dotyczy zupełnie innej sytuacji.


Dotyczy kwestii kto wg. Biblii jest 'Skałą'!
 
 
tlhIngan
[Usunięty]

Wysłany: 2016-02-03, 11:29   

eksplorator napisał/a:
tlhIngan napisał/a:
eksplorator napisał/a:
A co znaczy "a skałą tą był Chrystus"

Nie wyrywaj wersów z kontekstu. Te pięć słów dotyczy zupełnie innej sytuacji.


Dotyczy kwestii kto wg. Biblii jest 'Skałą'!

Dla Izraelitów, który wędrowali z Egiptu do Ziemi Obiecanej, skałą duchową był Chrystus. Dla Kościoła, z ustanowienia Chrystusa, skałą na której został on zbudowany przez Zbawiciela, jest święty Piotr.
Jedno nie przeczy drugiemu. :-)
 
 
Lukian 


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 02 Lut 2015
Posty: 1741
Wysłany: 2016-02-03, 11:39   

eksplorator napisał/a:
Podawaj proszę od razu wersety na potwierdzenie, żeby nie trzeba było ciągnąć Cię za język.

Łk 22:32 bw "Ja zaś prosiłem za tobą, aby nie ustała wiara twoja, a ty, gdy się kiedyś nawrócisz, utwierdzaj braci swoich."
dotyczy to sytuacji po zmartwywstaniu Jezusa
_________________
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 12