Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Święte grzyby a chrześcijaństwo
Autor Wiadomość
BLyy 

Wysłany: 2016-02-28, 03:49   Święte grzyby a chrześcijaństwo

Od razu zastrzegam, że temat nie ma charakteru prześmiewczego, a tylko wynika z chęci dociekania. Myślę, że wątpie, by ktokolwiek domyślał się, że dawni chrześcijanie, starożytni i średniowieczni tak lubili przedstawienia z grzybami, a już zwłaszcza w chrześcijańskim średniowieczu jak się on zakodował. Ja również nigdy o tym nie wiedziałem, że tak sobie w średniowieczu jeszcze niektórzy wyobrażali Eden i święte drzewo, dlatego myślę, że świetna ciekawostka dla co niektórych. Jak sobie wyobrażali niektórzy tacy chrześcijanie Eden i nie tylko? Myślę, że temat sam w sobie może kogoś zainteresować pod względem sztuki, znaczenia symboliki grzyba oraz poglądów niektórych chrześcijan.

Dawniej napisałem temat na temat halucynogennej mandragory, która w Biblii jest oraz być może i marihuany: LINK

Przechodzę więc do rzeczy:
Pan powiedział wówczas do Mojżesza: Oto ześlę wam chleb z nieba, na kształt deszczu. I będzie wychodził lud, i każdego dnia będzie zbierał według potrzeby dziennej. Chcę ich także doświadczyć, czy pójdą za moimi rozkazami czy też nie. Wj 16,4

Gdy się warstwa rosy uniosła ku górze, wówczas na pustyni leżało coś drobnego, ziarnistego, niby szron na ziemi. Na widok tego Izraelici pytali się wzajemnie: Co to jest? - gdyż nie wiedzieli, co to było. Wtedy powiedział do nich Mojżesz: To jest chleb, który daje wam Pan na pokarm. Wj 16,14-15

Następnie Mojżesz powiedział do nich: Niechaj nikt nie pozostawia nic z tego do następnego rana. Niektórzy nie posłuchali Mojżesza i pozostawili trochę na następne rano. Jednak tworzyły się robaki i nastąpiło gnicie. I rozgniewał się na nich Mojżesz. Wj 16,19-20

Tymczasem tu giniemy, pozbawieni tego wszystkiego. Oczy nasze nie widzą nic poza manną. Manna zaś była podobna do nasion kolendra i miała wygląd bdelium. Ludzie wychodzili i zbierali ją, potem mełli w ręcznych młynkach albo tłukli w moździerzach. Gotowali ją w garnkach lub robili z niej podpłomyki; smak miała taki jak ciasto na oleju. Lb 11,6-8

Scharakteryzować mannę:
1) zesłana z nieba
2) przypominają szron
3) szybko ulegają gniciu przez co są pokarmem dla robactwa
4) podobna do kolendry
5) podobna do bdellium
6) pojawia się wraz z rosą

Charakterystyka grzybów rodzaju psilocybe:
1) Psilocybin Mushroom Handbook: Easy Indoor & Outdoor Cultivation, L. G. Nicholas, str. 22 - "When handled, Psilocybe cubensis often bruises deeply blue." - po skaleczeniu przyjmują barwę niebieską, dając wrażenie, jakby były niebiańskie.
2) The Esoteric Codex: Magic Objects I, Mark Rogers, str. 214 - "These peculiar fungi naturally produce a number of molecules that resemble human neurochemicals, and first appear as small fibres (mycelia) that resemble hoarfrost. Psilocybin, the primary psychoactive molecule in the "Psilocybe cubensis" - przypominają szron
3) The Esoteric Codex: Magic Objects I, Mark Rogers, str. 214 - "most characteristics of manna are similar to that of Psilocybe cubensis mushrooms, notorious breeding grounds for insects, which decompose rapidly" - szybko gniją i stają się przez to pokarmem dla robaków.
4) podobna do kolendry:
- świeża kolendra:
- efekt końcowy suszenia kolendry (?)

- psilocybe:

po wysuszeniu:

5) podobna do bdellium:
- bdellium -

6) Pojawia się wraz z rosą:
Magic Mushrooms, Peter Stafford, str. 86 - "Psilocybe cubensis is tropical and subtropical and appears in cowfields during rainy seasons or other times of high humidity." - pojawia się wraz z deszczami lub po prostu wilgotnymi okresami.
Tutaj opracowanie naukowe na temat Psilocybe cubensis a starożytny Egipt: academia edu: Ancient Egyptian Royal Motifs; as referencing P. Cubensis. (nie jestem jednak wstanie ocenić wiarygodności tego, bo słabo znam angielski)

I teraz odnośne chrześcijańskiej sztuki oraz nie tylko:
Chrześcijańscy Indianie (Native American Church) do dziś korzystają z takowych grzybków halucynogennych do sakramentu tzw. peyote (The Esoteric Codex: Magic Objects I, Mark Rogers, str. 214 ) i mogą to robić legalnie: The Peyote Road: Religious Freedom and the Native American Church, Thomas C. Maroukis, str. 13

Podobnie używają kaktusa, który nosi nazwę Święty Piotr: , a który ma właściwości halucynogenne

Przejdźmy jednak do chrześcijaństwa bardziej europejskiego:
oraz
Owa mozaika pochodzi z czasów starożytnych, z 330 roku i jest to mozaika chrześcijańska. Na lewym obrazku znajdują się grzyby, popularnie znane u nas pod nazwę muchomor, a obok ślimaki. Owe grzybki znajdują się w koszu, a ślimaki na naczyniu, co pokazuje, że były to produkty jadalne, a motywy ozdobne znajdują się nie znajdują się poza tymi pojemnikami. Mogła to być rytualna agapa.
Więcej tutaj: Mushrooms and Snails in Religious Rituals of Early Christians: Archeological Evidence at the Ancient Basilica of Aquileia

-
- Adam i Ewa przy świętym drzewie w Edenie. Drzewo w raju to wielki grzyb. Tutaj komentarz prof. Isla Carroll and Percy E. Turner Professor of Biblical Studies at Rice University, do tego obrazka, że tak przedstawiano grzyb: LINK

Więcej takich przykładów z Adamem i Ewą:

A tutaj inne ujęcie tego samego dziełka:

Inne przedstawienia motywu Adama i Ewy oraz wielkiego grzyba:

Inne przedstawienia z grzybem. Jakub walczący z Aniołem tuż obok grzyba:

Drabina jakubowa:

Mojżesz pod krzakiem:

Jezus obok grzyba oraz chrzest odbywający się obok grzyba:

Bitwa nad grzybami (małe grzybki na samym dole):

Jezus i święci pośrodku grzyba:

Jezus obok grzybka:
A niżej przerysowany i pokazano więcej:

Jezus modlący się(?) lub mający wizje (?) przed grzybem:

Zacheusz wspomina się na grzyba, by ujrzeć Jezusa:

Adam i Ewa, upadek?

Jezus nad grzybkami:

Adam i Ewa, Jezus, pierwszy obrazek w szerszym kontekście:

Kazanie na górze (?):

Jezus i jakaś nieczysta istota:
[/img]

Nie mam pojęcia co przedstawia:

A na końcu filmik do jednej książki, gdzie fragmenty ilustracji z opisem (część z nich jest nowa, tzn. nie zaprezentowana przeze mnie w temacie) są pokazane na youtube:
LINK , owa książka z ilustracjami oraz opisem jest od 3:47, a tutaj opinie profesorów o tej książce: LINK . Książka ma tytuł:
"The Holy Mushroom: Evidence of Mushrooms in Judeo-Christianity", a autor: J.R. Irvin

Albertus 

Wysłany: 2016-02-28, 12:17   

Pomy?la?em sobie ?e warto tutaj napisa? kilka wyja?nie? bo kto? mo?e da? si? zwie?? albo zw?tpi pod wp?ywem tych ilustracji.

Sprawa pierwsza.

?redniowieczni ilustratorzy czy twórcy witra?y wiedzieli ?e w Ziemi ?wi?tej rosn? egzotyczne drzewa ró?ni?ce si? kszta?tem i wygl?dem od drzew Europy pó?nocnej. Osobi?cie bywali tam nieliczni i opierano si? na ich ustnych relacjach.

Do czego móg? porówna? ten kto pisywa? na przyk?ad palm? daktylow? osobie która palmy nigdy nie widzia?a? D?ugi, prosty pie? bez rozga??zie? a na szczycie du?a k?pa li?ci. To jasne ?e takie drzewo przypomina olbrzymiego grzyba. St?d ju? tylko krok do ukazywania w ?redniowiecznych ilustracjach wszelkich egzotycznych drzew na podobie?stwo wielkich drzewiastych grzybów.

Sprawa druga.

Mozaiki chrze?cija?skie z pierwszych wieków maj? bardzo rozbudowan? i skomplikowan? symbolik?. Na przyk?ad w Akwilei widzia?em chrze?cija?sk? mozaik? przedstawiaj?c? homara siedz?cego na drzewie...

Wyja?nienie tej symboliki nie zawsze jest oczywiste. Najprawdopodobniej ma ona wyrazi? to ?e rzeczy które s? z natury niemo?liwe staj? si? mo?liwe dla chrze?cijan w Chrystusie
Dlatego grzyby w naczyniu nie s? raczej ilustracj? zupy grzybowej spo?ywanej podczas agapy ale oznaczaj? to ?e chrze?cijan nie zabija to co zabija innych ludzi i trucizna nie szkodzi tym którzy wierz? w Chrystusa.

Sprawa trzecia

Symbolika przedstawie? rajskiego drzewa poznania dobrego i z?ego. Drzewo to i jego owoc to co? co z pozoru wydawa?o si? jadalne i smaczne ale w efekcie okaza?o si? trucizn? i przynios?o ?mier?. Có? w tym dziwnego ?e drzewo to przedstawiano tak aby najbardziej przemawia?o do wyobra?ni ?redniowiecznych ludzi - w postaci wielkiego grzyba. Zatrucia grzybami które z pozoru wydawa?y si? jadalne i smaczne ale potem skutkowa?y straszn? ?mierci? by?y ?wietnie znane tym ludziom i ?wietnie przemawia?o to do ich wyobra?ni.

proste jak budowa cepa! :-)

Dezerter 

Wyznanie: chrześcijanin
Wysłany: 2016-02-28, 13:33   

Dzi?ki Albertus, za twoje wyja?nienia merytoryczne a mnie zabola?o wr?cz to tendencyjne stwierdzenie Blyy
Cytat:
Zacheusz wspomina si? na grzyba, by ujrze? Jezusa

Ps
a tak nieco powa?niej, to te "psiaki" co rosn? powszechnie to jest "mamma z nieba" - brachu i ty mi dopiero teraz mówisz :?: :!: - byle do lata :idea: :xhehe:

Jachu 
cichy,pokorny

Wysłany: 2016-02-28, 15:24   

Dezerter napisał/a:
to jest "mamma z nieba"

O Mamma Mia :aaa:
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Odpowiedz do tematu