Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Anna01
2016-03-19, 20:28
Kosciol ADS a swieta Wielkanocy
Autor Wiadomość
tom68 

Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 4701
Wysłany: 2016-03-16, 12:31   Kosciol ADS a swieta Wielkanocy

Kosciol ADS a swieta Wielkanocy

Wielkanoc jest dla adwentystow przede wszystkim pamiatka zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Choc sam pomysl obchodzenia tego swieta (ktore jest najstarszym ze swiat koscielnych) i jego zasadnicze tresci, nie zostaly przejete bezposrednio z poganstwa, to jednak z uplywem lat wtargnely do obrzedowosci Wielkanocy obce, niechrzescijanskie elementy, tworzac mieszanke pogansko-chrzescijanskich ceremonii i zwyczajow...

Kosciol pozostawia sumieniu wyznawcow ( szczegolnie w rodzinach mieszanych wyznaniowo ) branie udzialu w praktykach, ktore nie stoja w sprzecznosci wobec biblijnych zasad wiary. Nie jest mozliwe stworzenie jakiegos katalogu rzeczy dozwolonych i zakazanych w kwestii tradycji i zwyczajow swiatecznych, bowiem czesto granica pomiedzy religijnym, a kulturowym ich podlozem, jest bardzo trudna do uchwycenia.

Jak wiemy, dopiero Sobor w Nicei w 325 roku, zwolany przez cesarza Konstantyna, wydal dekret nakazujacy wszystkim chrzescijanom dostosowac sie do wymogow Rzymu, ktory przeforsowal stala date obchodzenia tego swieta w pierwsza niedziele po zydowskim swiecie Paschy ( wczesniej czesto chrzescijanie obchodzili WIelkanoc razem z Zydami 14 Nisan). Dlatego tez adwentysci uwazaja, ze chociaz nie ma nic zlego w uczczeniu zmartwychwstania w Wielkanoc, to nie jest to jednak wazna, czy tez niezbedna praktyka i na ogol w zaden sposob nie obchodza Wielkanocy, choc w niektorych zborach mozna wtedy uslyszec kazania o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.

Wieczerza Panska to nasza pamiatka czyli przypomnienia ofiary Jezusa Chrystusa ktora jest wystarczajaca i niepowtarzalna ,wtedy chleb i wino podaje sie wszystkim wiernym w Kosciele Adwentystow Dnia 7-go przed WP jest praktykowany obrzed umywania nog sobie nawzajem przez wiernych a podczas WP uzywa sie sok winogronowy bez alkoholu .


zrodla to rozne ksiazki i internet


Wesolych Swiat dla tych co obchodza pamiatke zmartwychwstania Pana Jezusa Chrystusa pozdrawiam ! Tomasz G z rodzina

Żyć jak adwentyści | Sięgnij po zdrowie – czytelnia

http://www.siegnijpozdrowie.org/czytelnia/?p=105
_________________
tom68
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2016-03-16, 15:02   

tom68 napisał/a:
Jak wiemy, dopiero Sobor w Nicei w 325 roku, zwolany przez cesarza Konstantyna, wydal dekret nakazujacy wszystkim chrzescijanom dostosowac sie do wymogow Rzymu, ktory przeforsowal stala date obchodzenia tego swieta w pierwsza niedziele po zydowskim swiecie Paschy ( wczesniej czesto chrzescijanie obchodzili WIelkanoc razem z Zydami 14 Nisan). Dlatego tez adwentysci uwazaja, ze chociaz nie ma nic zlego w uczczeniu zmartwychwstania w Wielkanoc, to nie jest to jednak wazna, czy tez niezbedna praktyka i na ogol w zaden sposob nie obchodza Wielkanocy, choc w niektorych zborach mozna wtedy uslyszec kazania o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.

Wieczerza Panska to nasza pamiatka czyli przypomnienia ofiary Jezusa Chrystusa ktora jest wystarczajaca i niepowtarzalna ,wtedy chleb i wino podaje sie wszystkim wiernym w Kosciele Adwentystow Dnia 7-go przed WP jest praktykowany obrzed umywania nog sobie nawzajem przez wiernych a podczas WP uzywa sie sok winogronowy bez alkoholu .


Ładnie,a kiedy Kościół Adwentystów "obchodzi" Pamiątkę Ostatniej Wieczerzy w tym roku?
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
tom68 

Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 4701
Wysłany: 2016-03-16, 15:36   

W K ADS WP jest przeważnie 4 razy w roku czyli raz na kwartał wiec czasem bywa też w okresie Pascha Wielkiejnocy ale to nie jest zasada
_________________
tom68
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2016-03-16, 15:51   

tom68 napisał/a:
W K ADS WP jest przeważnie 4 razy w roku czyli raz na kwartał wiec czasem bywa też w okresie Pascha Wielkiejnocy ale to nie jest zasada


Dzięki za szybką odpowiedź,przyznam,że nie wiedziałem,jak świętujecie.

Ja osobiście świętuję zgodnie z zapisem i nauką biblijną,co zapisane jako wzór znajduje się w 2 księdze Mojżeszowej, a rozdziale 12.
Na ten rok,14 nisan przypada 22 kwietnia.

http://www.hebcal.com/con...n&hy=5776&h2g=1
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2016-03-16, 18:14   

Jachu napisał/a:
tom68 napisał/a:
W K ADS WP jest przeważnie 4 razy w roku czyli raz na kwartał wiec czasem bywa też w okresie Pascha Wielkiejnocy ale to nie jest zasada


Dzięki za szybką odpowiedź,przyznam,że nie wiedziałem,jak świętujecie.

Ja osobiście świętuję zgodnie z zapisem i nauką biblijną,co zapisane jako wzór znajduje się w 2 księdze Mojżeszowej, a rozdziale 12.
Na ten rok,14 nisan przypada 22 kwietnia.

http://www.hebcal.com/con...n&hy=5776&h2g=1


EMET:
Żydzi obchodzą Paschę w czasie pierwszej pełni księżyca następującej po równonocy wiosennej. Chrześcijanie zatem obchodzą Wielkanoc w niedzielę po pierwszej pełni księżyca po równonocy wiosennej.
http://www.sp14.lublin.pl/wielkan/ustal/index.htm

Równonoc wiosenna w roku 2016 – 20 marca, godz. 06:30.
http://informacjeioferuje...-2016-2017.html

Pierwsza pełnia księżyca po równonocy wiosennej w ROKU 2016 -- 23 marca 2016r.
W kalendarzach mamy to wyraźnie graficznie ukazane.
vide też: http://www.rytmnatury.pl/...y-fazy-ksiezyca

Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2016-03-16, 19:01   

Cytat:
Biblijne zapisy dotyczące czasu w większości oparte są na kalendarzu żydowskim, który różni się od obecnie używanego kalendarza gregoriańskiego. Zgodnie z danymi przez Boga zaleceniami Prawa, liczenie czasu w kalendarzu żydowskim oparte było na kalendarzu księżycowo-słonecznym. Podstawą określania czasu był rok księżycowy, w którym początki poszczególnych miesięcy (hebr. jerachim, chodaszim) wyznaczał nów księżyca (4 Mojż. 10:10). Rok (hebr. szana) ten składał się z dwunastu miesięcy trwających po 29 dni, 12 godzin, 44 minuty i 2.84 sek. – co w sumie daje 354 dni, 8 godz., 48 min. i 38 sek. [l]. Oczywiście, oparcie kalendarza na zjawisku nowiu miesiąca powodowało, że często występowały różnice z danymi astronomicznymi, tym bardziej że Talmud wspomina też o dopuszczaniu się oszustw w tym zakresie w celu osiągnięcia osobistych korzyści. Aby wyrównać różnicę pomiędzy rokiem słonecznym (trwającym 365 dni, 5 godz., 48 min. i 45 sek.) a rokiem księżycowym, co dwa lub trzy lata wstawiano dodatkowy, trzynasty miesiąc (zwany Adar haszszeni lub we-adar) – umieszczając go między miesiącem Adar a Nisan. Było to konieczne, aby móc spełnić wymagania Prawa, które nakazywało składać przed Panem pierwsze kłosy z nadchodzącego żniwa w dniu 16 Nisan, tj. w święto Przaśników (a to wymagało uzgodnienia lat księżycowych ze słonecznymi). Jeżeli więc spostrzegano, że zboże jeszcze nie jest dojrzałe, dodawano miesiąc dodatkowy. O wstawieniu dodatkowego, trzynastego miesiąca, decydował Sanhedryn [4].


Zacytowałem z :

http://www.nastrazy.pl/archiwum/1985_2_07.htm

2 Moj. 12:1-6
1. I rzekł Pan do Mojżesza i do Aarona w ziemi egipskiej, mówiąc:
2. Ten miesiąc będzie wam początkiem miesięcy, będzie wam pierwszym miesiącem roku.
3. Powiedzcie całemu zgromadzeniu Izraela, mówiąc: Dziesiątego dnia tego miesiąca weźmie sobie każdy baranka dla rodziny, baranka dla domu.
4. Jeżeli zaś rodzina jest za mała na jednego baranka, niech dobierze sąsiada mieszkającego najbliżej jego domu według liczby osób; według tego, ile każdy może zjeść, należy liczyć osoby na jednego baranka.
5. Ma to być baranek bez skazy, samiec jednoroczny. Może to być baranek lub koziołek.
6. Będziecie go przechowywać do czternastego dnia tego miesiąca; i zabije go całe zgromadzenie zboru izraelskiego o zmierzchu.

(BW)


A to jest podstawa,która wypełniona została 14 Nisana roku 33. naszej ery,a mianowicie uśmiercenie Baranka Który Gładzi grzechy Świata,- Jezusa Chrystusa
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2016-03-16, 20:12   

EMET napisał/a:
Pierwsza pełnia księżyca po równonocy wiosennej w ROKU 2016 -- 23 marca 2016r.

Lecz Pascha tego roku jest obchodzona 22 kwietnia.
Cytat:

Pesach - w roku 2016 zaczyna się z zachodem słońca w piątek, 22 kwietnia, a kończy o zmroku w sobotę, 30 kwietnia. Pierwsza noc sederowa - 22 kwietnia.

http://the614thcs.com/26.1367.0.0.1.0.phtml
A to wszystko w tym celu, że biblia wyraźnie wspomina o potrząsaniu pierwocinami żniwa w odniesieniu do ceremonii Paschy.
Gdy zboże (jęczmień) nie zdążyło dojrzeć, wprowadzano dodatkowy miesiąc zwany VAdar, który przypadał tuż przed miesiącem Nisan, czego efektem było przesunięcie Paschy o miesiąc. Zabieg ten pozwalał na zapewnienie wystarczająco dużej ilości czasu aby zboże dojrzało.

Należy przy obliczeniach uwzględnić, że rok żydowski rozpatrywany jest w 19 letnim cyklu, który składa się z 12 lat po 12 miesięcy i 7 lat przestępnych - 13 miesięcznych. Jest to rok trzeci, szósty, ósmy, jedenasty, czternasty, siedemnasty i dziewiętnasty.
Ten dodatkowy miesiąc służył „wyrównaniu” roku księżycowego do lat słonecznych.

Ups...
Jachu już napisał.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2016-03-16, 23:38   

EMET:
W publikacji [publikacjach] Świadków Jehowy przedłożono takie [poniżej przytoczone] stanowisko względem ustalania współcześnie daty dorocznego obchodzenia Pamiątki Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa --

Jak ustalić datę?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy wziąć pod uwagę dwie sprawy. Po pierwsze, w czasach biblijnych inaczej liczono dzień — zaczynał się wieczorem, po zachodzie słońca, i kończył wraz z następnym zachodem. Trwał zatem „od wieczora do wieczora” (Kapłańska 23:32).
Po drugie, używano wtedy innego kalendarza. Biblia nie wymienia takich nazw jak marzec czy kwiecień, lecz mówi na przykład o miesiącach Adar lub Nisan (Estery 3:7). Żydzi liczyli miesiące od nowiu do nowiu. Paschę obchodzili czternastego dnia pierwszego miesiąca w swym kalendarzu, czyli 14 Nisan (Kapłańska 23:5; Liczb 28:16). Tego samego dnia Rzymianie stracili na palu naszego Pana, Jezusa Chrystusa. Umarł on w 1545 rocznicę pierwszej Paschy. Dlatego 14 Nisan to naprawdę wyjątkowa data!
Ale na jaki dzień przypada ona w naszym kalendarzu? Można to stosunkowo łatwo obliczyć. Pierwszy dzień miesiąca Nisan zaczyna się w momencie, gdy nad Jerozolimą pojawia się nów Księżyca najbliższy wiosennemu zrównaniu dnia z nocą (początek wiosny na półkuli północnej). Jeśli wiemy, kiedy jest 1 Nisan, nietrudno policzyć, kiedy będzie 14 Nisan. Na ogół wypada on w czasie pełni.


Ta metoda liczenia, używana w czasach biblijnych, pozwala ustalić, że w 2016 roku 14 Nisan rozpocznie się w środę 23 marca po zachodzie słońca.
Uwaga: W tekście było nawiązanie do daty z roku „2011”, stąd dałem końcowe zdanie [dostosowane do realiów roku 2016] -- poza przytoczeniem.

Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2016-03-17, 07:53   

Pan Jezus był Żydem/Izraelczykiem,był człowiekiem doskonałym,przestrzegał ściśle i doskonale Zakon,obchodził święta nakazane zakonem,wykonywał wolę Bożą.
Urodził sie pod Zakonem,żył pod Zakonem i umarł wg Zakonu,- w określonym czasie.
Zatem chcąc być ścisłym,należy w tej materii odnosić się do tego,co przekazuje Zakon.

Jn 1:28-31
28. Działo się to w Betanii, po drugiej stronie Jordanu, gdzie Jan udzielał chrztu.
29. Nazajutrz zobaczył Jezusa, nadchodzącego ku niemu, i rzekł: Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata.
30. To jest Ten, o którym powiedziałem: Po mnie przyjdzie Mąż, który mnie przewyższył godnością, gdyż był wcześniej ode mnie.
31. Ja Go przedtem nie znałem, ale przyszedłem chrzcić wodą w tym celu, aby On się objawił Izraelowi.
(BT)
Jn 1:33-36
33. Ja Go przedtem nie znałem, ale Ten, który mnie posłał, abym chrzcił wodą, powiedział do mnie: Ten, nad którym ujrzysz Ducha zstępującego i spoczywającego nad Nim, jest Tym, który chrzci Duchem Świętym.
34. Ja to ujrzałem i daję świadectwo, że On jest Synem Bożym.
35. Nazajutrz Jan znowu stał w tym miejscu wraz z dwoma swoimi uczniami
36. i gdy zobaczył przechodzącego Jezusa, rzekł: Oto Baranek Boży.
(BT)

W tej materii obowiązuje Żydowski,-oparty na Zakonie sposób wyznaczania Dnia Paschy,
bo Jezus przyszedł do Swoich.
Zapis 2 Moj. a 12 rozdz. wyraźnie o tym mówi. Nigdzie w Biblii nie ma wzmianki o zmianie polecenia Boga Jahwe / Jehowy.
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
tom68 

Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 4701
Wysłany: 2016-03-17, 15:09   

Od najdawniejszych czasów na całym niemal świecie obchodzi się wiosną święto odrodzenia życia, z którym powiązane są symbole zająca i jajka ....
http://turreligie.blogspo...enia-zycia.html
_________________
tom68
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2016-03-17, 17:46   

tom68 napisał/a:
Od najdawniejszych czasów na całym niemal świecie obchodzi się wiosną święto odrodzenia życia, z którym powiązane są symbole zająca i jajka ....
http://turreligie.blogspo...enia-zycia.html


Już w Babilonii był miesiąc,który nazywał się Abib , a od czasu Nakazu Bożego dla Izraela w Egipcie,miesiąc ten nazywa się Nisan. To ten sam miesiąc,co nie znaczy,że jego obchodzenie było na sposób pogański,-jak dawniej,ponieważ zmiana i polecenie obchodzenia w nowej instrukcji dla Izraela,nosiło klauzulę "ustanowienie wieczne"

2 Moj. 12:14
14. Dzień ten będzie wam dniem pamiętnym i będziecie go obchodzili jako święto Pana; będziecie go obchodzili przez wszystkie pokolenia jako ustanowienie wieczne.
(BW)
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
tom68 

Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 4701
Wysłany: 2016-03-18, 13:11   

PESACH A WIELKANOC
http://www.the614thcs.com/40.1263.0.0.1.0.phtml
_________________
tom68
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2016-03-18, 14:54   

http://www.hebcal.com/holidays/pesach

http://www.hebcal.com/heb...ar=2016&month=x
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
tom68 

Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 4701
Wysłany: 2016-03-20, 12:46   

Jak byłem KE w moim zborze to starałem by WP była w okolicy Paschy obecnego judaizmu ....
_________________
tom68
 
 
tom68 

Dołączył: 09 Sty 2013
Posty: 4701
Wysłany: 2016-03-25, 12:21   

K ADS Kazania na Zmartwychwstanie http://www.adwentysci.waw.pl/
_________________
tom68
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 11