Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Obmywanie nóg + gest papieża Franciszka
Autor Wiadomość
BLyy 


Pomógł: 176 razy
Dołączył: 27 Lip 2009
Posty: 2989
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2016-03-27, 23:40   Obmywanie nóg + gest papieża Franciszka

Witam. Dawno mnie na forum nie było. Zacznę więc tutaj pytając was o zdanie. Niedawno papież Franciszek obmył nogi kilku innowiercom (muzułmanom i hindusowi). Co sądzicie o tym geście? Czy jest on biblijny, mycie nóg innowiercom? Czy zarezerwowany jest ten gest tylko wobec swoich?
Chciałbym poznać wasze opinie na ten temat. Oczywiście, chciałbym, żeby skupić na kwestii teologicznej obmywaniu nóg, czy zachowanie Franciszka jest zgodne z nauczaniem Jezusa czy nie. Jak rytuał obmywania nóg praktykowali chrześcijanie? Tylko swoim czy innowiercom też?

Chciałbym ponadto wszystkim katolikom życzyć wesołych Świąt Wielkanocnych.
_________________
"Poznajcie, co macie przed oczyma, a odkryjecie wszelkie tajemnice. Albowiem nie ma rzeczy ukrytej, która odkryta by? nie mo?e" Ewangelia Tomasza 5
 
 
 
ShadowLady86 
Administrator


Wyznanie: Chrześcijanin
Pomogła: 273 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 14 Sty 2012
Posty: 4440
Wysłany: 2016-03-28, 13:33   

W czasach, gdy ten zwyczaj praktykowano, chodzono w sandałach po piaszczystych terenach. Tym samym gospodarz (a raczej jego służba) obmywał nogi swoim gościom.

Podejrzewam, że Franciszek chciał w ten sposób pokazać, że jako gospodarz wita uchodźców-gości. Że są mile widziani. Pytanie, czy jest to na miejscu?

Fajnie jest zachęcać inne państwa do przyjmowania uchodźców, gdyby nie to, że znaczna większość "gości" nie jest uchodźcami. Tylko emigrantami zarobkowymi, którzy leżą do góry brzuchem i pobierają socjal. A z nudów wszczynają burdy i napastują kobiety. Francja i Niemcy zaczynają się budzić.

Czy Watykan jako państwo przyjął jakiś uchodźców? Czy w ogóle byłby w stanie to zrobić? Na razie we wrześniu przyjęto aż jedną rodzinę, ale nie wiem jakiego wyznania. Czy Muzułmanie chcieliby przebywać w sercu władzy katolickiej? Myślę, że to byłby bardziej praktyczny gest niż obmycie stóp. Zobaczyć na własnej skórze, jakie są konsekwencje przyjmowania uchodźców i jak wygląda ich wdzięczność.
_________________
1.Ludzie są głupi: niemal we wszystko uwierzą, bo chcą, żeby to była prawda, lub dlatego, że się obawiają, iż może to być prawda.
2.Najlepsze intencje mogą spowodować największe szkody.
3.Uczucia rządzą rozumem.
4.W przebaczeniu tkwi magia, która uzdrawia. W przebaczeniu, które dajesz, a zwłaszcza w tym, które uzyskujesz.
5.Zważaj na to, co ludzie czynią, a nie tylko na ich słowa, bo czyny zdradzą kłamstwo.
6.Możesz się podporządkować wyłącznie władzy rozumu. [...]



 
 
RM 

Wyznanie: Unitarianizm jest błędem
Pomógł: 157 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 3253
Wysłany: 2016-03-28, 13:57   

Gest Papieża ma wymiar w 100% polityczny i nie ma nic wspólnego z nauczaniem i postawą Jezusa. Aczkolwiek dla mnie jest zaskakujące zaangażowanie Papieża w takie gesty, ponieważ nie mam wątpliwości, że jakakolwiek forma przyjaźni pomiędzy islamem, a katolicyzmem, w obecnym stanie rzeczywistym, nie jest możliwa. Być może elity religijne kreują nowy porządek, a omawiany przykład jest formą sondowania społeczności katolickiej pod kątem reakcji na takie działania. Bo sama forma działania Papieża jest w istocie bardzo bezpieczna i asekuracyjna, ponieważ łatwo zamknie usta oponentom, powołując się na przykład Jezusa i miłosiernego Samarytanina.
 
 
BLyy 


Pomógł: 176 razy
Dołączył: 27 Lip 2009
Posty: 2989
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2016-03-29, 13:51   

ShadowLady86 napisał/a:
W czasach, gdy ten zwyczaj praktykowano, chodzono w sandałach po piaszczystych terenach. Tym samym gospodarz (a raczej jego służba) obmywał nogi swoim gościom.

Podejrzewam, że Franciszek chciał w ten sposób pokazać, że jako gospodarz wita uchodźców-gości. Że są mile widziani. Pytanie, czy jest to na miejscu?

Fajnie jest zachęcać inne państwa do przyjmowania uchodźców, gdyby nie to, że znaczna większość "gości" nie jest uchodźcami. Tylko emigrantami zarobkowymi, którzy leżą do góry brzuchem i pobierają socjal. A z nudów wszczynają burdy i napastują kobiety. Francja i Niemcy zaczynają się budzić.

Czy Watykan jako państwo przyjął jakiś uchodźców? Czy w ogóle byłby w stanie to zrobić? Na razie we wrześniu przyjęto aż jedną rodzinę, ale nie wiem jakiego wyznania. Czy Muzułmanie chcieliby przebywać w sercu władzy katolickiej? Myślę, że to byłby bardziej praktyczny gest niż obmycie stóp. Zobaczyć na własnej skórze, jakie są konsekwencje przyjmowania uchodźców i jak wygląda ich wdzięczność.

Tylko czy w samej Biblii obmywanie nóg nie ma charakteru tylko religijnego i nie dotyczy tylko ludzi swoich?

Weźmy cytatu:
Było to przed Świętem Paschy. Jezus wiedząc, że nadeszła Jego godzina przejścia z tego świata do Ojca, umiłowawszy swoich na świecie, do końca1 ich umiłował. W czasie wieczerzy, gdy diabeł już nakłonił serce Judasza Iskarioty syna Szymona, aby Go wydać, wiedząc, że Ojciec dał Mu wszystko w ręce oraz że od Boga wyszedł i do Boga idzie, wstał od wieczerzy i złożył szaty. A wziąwszy prześcieradło nim się przepasał. Potem nalał wody do miednicy. I zaczął umywać uczniom nogi i ocierać prześcieradłem, którym był przepasany. Podszedł więc do Szymona Piotra, a on rzekł do Niego: «Panie, Ty chcesz mi umyć nogi?» Jezus mu odpowiedział: «Tego, co Ja czynię, ty teraz nie rozumiesz, ale później będziesz to wiedział». Rzekł do Niego Piotr: «Nie, nigdy mi nie będziesz nóg umywał». Odpowiedział mu Jezus: «Jeśli cię nie umyję, nie będziesz miał udziału ze Mną». Rzekł do Niego Szymon Piotr: «Panie, nie tylko nogi moje, ale i ręce, i głowę!». Powiedział do niego Jezus: «Wykąpany potrzebuje tylko nogi sobie umyć, bo cały jest czysty. I wy jesteście czyści, ale nie wszyscy». Wiedział bowiem, kto Go wyda, dlatego powiedział: «Nie wszyscy jesteście czyści».
A kiedy im umył nogi, przywdział szaty i znów zajął miejsce3 przy stole, rzekł do nich: «Czy rozumiecie, co wam uczyniłem? Wy Mnie nazywacie "Nauczycielem" i "Panem" i dobrze mówicie, bo nim jestem. Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wyście powinni sobie nawzajem umywać nogi. Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem.
J 13,1-15

- tylko swoim uczniom.

Jeden z faryzeuszów zaprosił Go do siebie na posiłek. Wszedł więc do domu faryzeusza i zajął miejsce za stołem. A oto kobieta, która prowadziła w mieście życie grzeszne, dowiedziawszy się, że jest gościem w domu faryzeusza, przyniosła flakonik alabastrowy olejku, i stanąwszy z tyłu u nóg Jego, płacząc, zaczęła łzami oblewać Jego nogi i włosami swej głowy je wycierać. Potem całowała Jego stopy i namaszczała je olejkiem.
Widząc to faryzeusz, który Go zaprosił, mówił sam do siebie: «Gdyby On był prorokiem, wiedziałby, co za jedna i jaka jest ta kobieta, która się Go dotyka, że jest grzesznicą». Na to Jezus rzekł do niego: «Szymonie, mam ci coś powiedzieć». On rzekł: «Powiedz, Nauczycielu!» «Pewien wierzyciel miał dwóch dłużników. Jeden winien mu był pięćset denarów, a drugi pięćdziesiąt. Gdy nie mieli z czego oddać, darował obydwom. Który więc z nich będzie go bardziej miłował?» Szymon odpowiedział: «Sądzę, że ten, któremu więcej darował». On mu rzekł: «Słusznie osądziłeś».
Potem zwrócił się do kobiety i rzekł Szymonowi: «Widzisz tę kobietę? Wszedłem do twego domu, a nie podałeś Mi wody do nóg; ona zaś łzami oblała Mi stopy i swymi włosami je otarła. Nie dałeś Mi pocałunku; a ona, odkąd wszedłem, nie przestaje całować nóg moich. 46 Głowy nie namaściłeś Mi oliwą; ona zaś olejkiem namaściła moje nogi. Dlatego powiadam ci: Odpuszczone są jej liczne grzechy, ponieważ bardzo umiłowała. A ten, komu mało się odpuszcza, mało miłuje». Do niej zaś rzekł: «Twoje grzechy są odpuszczone». Na to współbiesiadnicy zaczęli mówić sami do siebie: «Któż On jest, że nawet grzechy odpuszcza?» On zaś rzekł do kobiety: «Twoja wiara cię ocaliła, idź w pokoju!»
Łk 7, 36-50
- moim zdaniem kobieta również czyniło to z pobudek religijnych.

I to nakazuj, ażeby były nienaganne. A jeśli kto nie dba o swoich, a zwłaszcza o domowników, wyparł się wiary i gorszy jest od niewierzącego. Do spisu należy wciągać taką wdowę, która ma co najmniej lat sześćdziesiąt, była żoną jednego męża, ma za sobą świadectwo o [takich] dobrych czynach: że dzieci wychowała, że była gościnna, że obmyła nogi świętych, że zasmuconym przyszła z pomocą, że pilnie brała udział we wszelkim dobrym dziele. 1 Tym 5,7-10
- tutaj również o myciu nóg świętych, a więc wynika z wiary, że swoi swoim myją nogi.
Nie spotkałem się z opisem, by Jezus mył nogi Rzymianom albo Rzymianie jemu.
_________________
"Poznajcie, co macie przed oczyma, a odkryjecie wszelkie tajemnice. Albowiem nie ma rzeczy ukrytej, która odkryta by? nie mo?e" Ewangelia Tomasza 5
 
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2016-03-29, 21:48   

i całuje
_________________
nie jest bogaty ten, kto posiada wiele,
tylko ten, kto niewiele potrzebuje.
 
 
Dezerter 


Wyznanie: chrześcijanin
Pomógł: 224 razy
Dołączył: 16 Sie 2009
Posty: 3640
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2016-03-30, 22:53   

A może w ten praktyczny i wymowny sposób wypełnia Chrystusowe przykazanie :
- Idźcie i głoście Dobrą Nowinę wszystkim ludom na całej ziemi"
Przecież dobra nowina, to :
- Bóg cię kocha i dlatego posłał swojego Syna jednorodzonego, byś miał życie wieczne"

Co myślisz Blyy, czy ta Dobra nowina jest skierowana również do muzułmanów i hindusów?
Co byś myślał gdybyś ty był tym muzułmaninem/hindusem, któremu sam wieki Papież umył nogi i pocałował :!: - uczynił ten ZDUMIEWAJĄCY gest (dla takiego prostego muzułmanina, czy hindusa) w imieniu Chrystusa (bo taki to ma sens, na pamiątkę ostatniej wieczerzy) :idea:
Ja bym się mocno zainteresował tym Chrystusem i tą Dobrą Nowiną - a ty nie?
wczuj się ....
_________________
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/
 
 
Queza 
The Morning Star


Pomogła: 155 razy
Wiek: 42
Dołączyła: 30 Mar 2012
Posty: 4680
Skąd: Bieszczady
Wysłany: 2016-03-30, 23:06   

Papież się poniza.
_________________
Matko, która jesteś w Niebie, chroń Nas zawsze w potrzebie. Niech się Imię Twoje święci, miej Nas zawsze w Swej pamięci.
 
 
Dezerter 


Wyznanie: chrześcijanin
Pomógł: 224 razy
Dołączył: 16 Sie 2009
Posty: 3640
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2016-03-30, 23:07   

Qłeza30 napisał/a:
Papież się poniza.

Tak jak Jezus po Ostatniej Wieczerzy
_________________
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2016-03-31, 07:23   

Dezerter napisał/a:
Qłeza30 napisał/a:
Papież się poniza.

Tak jak Jezus po Ostatniej Wieczerzy

Myli się raczej przed posiłkami.

Teatralny gest Papieża- nic więcej… :-(
Czynność którą wykonał Jezus, a należał do obowiązków sług domu, służył li tylko upokorzeniu uczni.
Nie była tu pokazana pokora Jezusa, lecz nauka dla tych, co sprzeczali się o to, który z będzie większy, ważniejszy.
Mk 9:33-34 bpd " Przyszli do Kafarnaum. Gdy już znalazł się w domu, zapytał ich: O czym rozprawialiście w drodze? (34) Oni zaś milczeli, gdyż w drodze rozprawiali o tym, kto (z nich) jest największy."

Nie było pośród nich sługi, a żaden z apostołów nie poczuwał się choćby do przyniesienia misy z wodą.
Cytat:
Obmywanie stóp jest dobrze udokumentowanym zwyczajem zarówno w Piśmie Świętym, jak i w świeckiej historii. Gdy trzej aniołowie odwiedzili Abrahama aby mu obwieścić nowinę, że narodzi mu się długo oczekiwany syn, pobiegł on po wodę aby umyć swym gościom stopy (1 Moj. 18:2-8). Gdy posłańcy Boży przybyli do domu Lota, on również zaoferował im świeżą wodę do obmycia stóp jako wyraz swej gościnności (1 Moj. 19:1-3). Bracia Józefa również mieli sposobność obmyć swe stopy, gdy udali się do Egiptu po żywność (1 Moj. 43: 24,25). Abigail umyła nogi sługom Dawida, którzy do niej przybyli (1 Sam. 25:41). Apostoł Paweł wymienia "obmywanie nóg świętym" jako jedną z czynności wdów, dzięki której zasługują one na wsparcie zboru (1 Tym. 5:10). W tym przypadku, św. Paweł wypowiadał się prawdopodobnie zarówno symbolicznie, jak i dosłownie.

Obmywanie stóp było zwyczajem, który służył wyrażeniu gościnności w sposób tak praktyczny, jak konieczny. Połączenie pustynnego klimatu oraz nawyku chodzenia w sandałach w czasie długich pieszych wędrówek sprawiało, że nogi wymagały częstego obmywania. Wiele osób chodziło zupełnie boso.

http://www.nastrazy.pl/he...plik=umycie_nog

Na koniec pytanie; czy nogi, które „umywał” Papież były brudne, zakurzone i zmęczone? :xhehe:
Czy siedzącym na stołkach było to „mycie” do czegokolwiek potrzebne?
Nie pytam nawet o sens całowania nóg. :aaa:
 
 
BoaDusiciel 

Wyznanie: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
Pomógł: 216 razy
Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 5384
Wysłany: 2016-03-31, 08:11   

Dezerter napisał/a:
A może w ten praktyczny i wymowny sposób wypełnia Chrystusowe przykazanie :
- Idźcie i głoście Dobrą Nowinę wszystkim ludom na całej ziemi"
Przecież dobra nowina, to :
- Bóg cię kocha i dlatego posłał swojego Syna jednorodzonego, byś miał życie wieczne"

Co myślisz Blyy, czy ta Dobra nowina jest skierowana również do muzułmanów i hindusów?
Co byś myślał gdybyś ty był tym muzułmaninem/hindusem, któremu sam wieki Papież umył nogi i pocałował :!: - uczynił ten ZDUMIEWAJĄCY gest (dla takiego prostego muzułmanina, czy hindusa) w imieniu Chrystusa (bo taki to ma sens, na pamiątkę ostatniej wieczerzy) :idea:
Ja bym się mocno zainteresował tym Chrystusem i tą Dobrą Nowiną - a ty nie?
wczuj się ....


W twoim przypadku głoszenie Dobrej Nowiny polega na popularyzacji poglądu, że katolicy mogą używać prezerwatyw, mimo że KK twierdzi przeciwnie.
Jest to niewątpliwie Dobra Nowina dla producentów prezerwatyw :mrgreen:

Może byś już odpuścił ten temat z kondomami :roll:
_________________
Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
Ostatnio zmieniony przez ShadowLady86 2016-03-31, 13:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Vandersky 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Sty 2016
Posty: 839
Wysłany: 2016-03-31, 08:32   

Dezerter napisał/a:
Ja bym się mocno zainteresował tym Chrystusem i tą Dobrą Nowiną - a ty nie?

Oczywiście, że ty tak. Muzułmanie i Hindusi mają mocno zakorzenione w mentalności poczucie wyższości odpowiednio religijnej i kastowej. Oni zupełnie inaczej na to patrzą. Ten gest ich zadziwia i utwierdza zarazem w przekonaniu, że skoro zwierzchnik KK całuje im stopy to jak wielki musi być Allah, jak wielki musi być Krishna.
 
 
Dezerter 


Wyznanie: chrześcijanin
Pomógł: 224 razy
Dołączył: 16 Sie 2009
Posty: 3640
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2016-03-31, 21:42   

1. Jest to zwyczaj powszechny w rożnych kościołach chrześcijańskich
https://pl.wikipedia.org/wiki/Umywanie_n%C3%B3g

Cytat:
W Kościele rzymskokatolickim obrzęd umywania nóg (tzw. Mandatum) towarzyszy obecnie liturgii wielkoczwartkowej, kiedy główny celebrans dokonuje symbolicznego mycia nóg zaproszonym na liturgię ubogim.
Umywanie nóg w Kościołach protestanckich

Jakkolwiek większość Kościołów protestanckich uznaje jedynie dwa sakramenty (ustanowienia): chrzest i Wieczerzę Pańską, część z nich praktykuje także obrzęd umywania nóg, któremu zazwyczaj nie przypisuje się rangi sakramentu. Protestancka tradycja umywania nóg sięga czasów przedreformacyjnych. Wiele wspólnot będących protoplastami protestantyzmu uważało, iż w Biblii znajduje się wyraźnie polecenie praktykowania tego obrzędu. Już albigensi dopatrywali się związku umywania nóg z Wieczerzą Pańską, zaś waldensi praktykowali go jeszcze w średniowieczu. Istnieją również dowody, iż wśród husytów toczyły się spory w tej kwestii. Przełom przyniósł wiek szesnasty, wybuch reformacji i ukształtowanie się pierwszych zborów radykalnych protestantów – anabaptystów. Wiele z nich zaakceptowało obrzęd umywania nóg. Na ziemiach polskich ideę tę krzewili bracia polscy. Również część wspólnot mennonickich poparła tę praktykę i stosuje ją do dziś[1].
Ewangelikalizm, pentekostalizm, adwentyzm

W miarę rozwoju protestantyzmu, umywanie nóg stało się popularne w wielu wspólnotach. Część Kościołów baptystycznych, obecnie określanych mianem pierwotnych baptystów, opowiedziała się za tą praktyką. Obrzęd praktykują też niektórzy ewangeliczni chrześcijanie oraz wiele wspólnot wyrosłych z tradycji ruchu uświęceniowego. Znaczna część Kościołów zielonoświątkowych popiera umywanie nóg (w Polsce m.in. Chrześcijańska Wspólnota Zielonoświątkowa[2]). Od początku swego istnienia, ruch zielonoświątkowy przywiązywał dużą wagę do tej praktyki. Znaczna część zielonoświątkowców uznaje umywanie nóg za sakrament[3]. Również zielonoświątkowcy jednościowi zaliczają umywanie nóg do sakramentów, a niektórzy z nich (głównie Prawdziwy Kościół Jezusa) uznają go jako konieczny do zbawienia.

Obrzęd umywania nóg jest również zakorzeniony w tradycji adwentystycznej. Pojawił się już wśród millerystów, skąd przeszedł do współczesnego adwentyzmu. Jakkolwiek największy wśród wspólnot adwentystycznych uznających niedzielę za dzień Pański – Chrześcijański Kościół Adwentystów – nie praktykuje obecnie tego obrzędu, istnieją jednak w Stanach Zjednoczonych wspólnoty zachowujące nadal tę tradycję (Pierwotny Chrześcijański Kościół Adwentystów). Umywanie nóg jest obchodzone także w Kościele Bożym Dnia Siódmego (14. dnia miesiąca nisan). Wśród adwentystów dnia siódmego wszystkie wspólnoty, w tym największa – Kościół Adwentystów Dnia Siódmego – praktykują umywanie nóg. W terminologii adwentystycznej używa się także określenia obrzęd pokory.


Jeśli więc uważacie inaczej to wy macie problem, bo odstajecie od chrześcijaństwa.
Franciszek słucha Jezusa i naśladuje - a wy?
Cytat:
A kiedy im umył nogi, przywdział szaty i znów zajął miejsce przy stole, rzekł do nich: Czy rozumiecie, co wam uczyniłem? (13) Wy Mnie nazywacie Nauczycielem i Panem i dobrze mówicie, bo nim jestem. (14) Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wyście powinni sobie nawzajem umywać nogi. (15) Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem. (16) Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Sługa nie jest większy od swego pana ani wysłannik od tego, który go posłał. (17) Wiedząc to będziecie błogosławieni, gdy według tego będziecie postępować.
_________________
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
http://zchrystusem.pl/
 
 
Queza 
The Morning Star


Pomogła: 155 razy
Wiek: 42
Dołączyła: 30 Mar 2012
Posty: 4680
Skąd: Bieszczady
Wysłany: 2016-03-31, 22:24   

Czy tego chciał Jezus? Takiego naśladowania?
Żeby naśladować Jezusa trzeba się zaprzeć i dźwigać codzień swój własny krzyż: "Potem mówił do wszystkich: "Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje!" Łk 9.23

Jezus miał swoje problemy i troski, my mamy swoje.
_________________
Matko, która jesteś w Niebie, chroń Nas zawsze w potrzebie. Niech się Imię Twoje święci, miej Nas zawsze w Swej pamięci.
 
 
Vandersky 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Sty 2016
Posty: 839
Wysłany: 2016-04-01, 07:44   

Dezerter napisał/a:
Franciszek słucha Jezusa i naśladuje - a wy?

Jezus nie został formalnie skazany za żaden dobry czyn. Został skazany za obronę doktryny. Jego naśladowcy także w przeważającej liczbie ginęli za obronę doktryny. Nie ma nic prostszego niż miłość na pokaz tym bardziej, że otrzymujesz aprobatę miłowanego. Cóż w tym nadzwyczajnego? Czyż i grzesznicy tego nie czynią? Jaka za to nagroda? Mówić bliźniemu prawdę wbrew jego poglądom bez względu na akceptację to jest prawdziwa miłość, bo tylko prawda jest prawdziwym pokarmem duszy. To jest prawdziwe miłosierdzie.
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2016-04-01, 15:03   

Vandersky napisał/a:
Jezus nie został formalnie skazany za żaden dobry czyn. Został skazany za obronę doktryny.

A jakiej to doktryny bronił Jezus? :aaa:

Czy kiedykolwiek sprzeczał się z "uczonymi w piśmie" o jakiejkolwiek doktryny?
Jeśli wiesz- napisz.
Nie mogę sobie przypomnieć!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 11