Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Monoteizm hebrajski wyklucza trynitaryzm
Autor Wiadomość
David77 

Wysłany: 2016-04-08, 14:17   

RM, Czy zatem imię jest emanacją człowieka,? Imię to inaczej nazawa kogoś lub też czegoś . Nie uważam aby Bóg miał rozdwojanie jazni ,ha Szem jest sciśle powiązane z Elohim (Bogiem )

RM 

Wyznanie: Unitarianizm jest błędem
Wysłany: 2016-04-08, 16:37   

David,
dlaczego unikasz odpowiedzi i uciekasz w pytania? Czy trudno jest odpowiedzieć wprost na proste pytania?
Imię to nazwa kogoś lub czegoś w kulturze europejskiej. U Żydów imię niosło treść dotyczącą osoby lub czegoś. Np Jezus zawiera określoną treść, dlatego imię w kulturze semickiej było emanacją określonych cech tej osoby. Czy z Twojej odpowiedzi mam rozumieć, że Haszem i Elohim to terminy tożsame, po prostu zwyczajowe zwroty określające Boga?

David77 

Wysłany: 2016-04-08, 16:57   

RM,
Cytat:

David,
dlaczego unikasz odpowiedzi i uciekasz w pytania? Czy trudno jest odpowiedzieć wprost na proste pytania?
Imię to nazwa kogoś lub czegoś w kulturze europejskiej. U Żydów imię niosło treść dotyczącą osoby lub czegoś. Np Jezus zawiera określoną treść, dlatego imię w kulturze semickiej było emanacją określonych cech tej osoby. Czy z Twojej odpowiedzi mam rozumieć, że Haszem i Elohim to terminy tożsame, po prostu zwyczajowe zwroty określające Boga?

Mylisz pojęcia , samo określenie ha szem nie ma żadnego znaczenia podobnie jak i w j polskim więc nie ma mowy o jakiejkolwiek emanacji , Pewnie nie wiesz o tym że przy rzeczowniku Elohim pojawia się określenie Szem :-D podobnie jak i w przypadku ludzi ? czy np w przypadku Salomona owe Szem było emanacją drugiego Salomona :-D .

RM w Warszawie jest Prezydent który ma na imię Andrzej Duda , hmm a może ty uważasz że Andrzej i Prezydent Polski to dwie różne osoby ???

RM 

Wysłany: 2016-04-08, 18:39   

David,
nie chce mi się prowadzić takiego jałowego dialogu. Poczytaj Tora Pardes Lauder, Bereszit, 2001 r str. 4, 3 akapit. Potem daj znać co z tymi imionami. No chyba, że uznasz tą lekturę za nieobiektywną...

RM 

Wysłany: 2016-04-08, 19:48   

Dwa fragmenty z Ewangelii w temacie:
Wtedy arcykapłan rzekł do niego: Zaklinam cię na Boga żywego, abyś nam powiedział, czy Ty jesteś Chrystus, Syn Boga.Rzecze mu Jezus: Tyś powiedział. Nadto powiadam wam: Odtąd ujrzycie Syna Człowieczego siedzącego na prawicy mocy Bożej i przychodzącego na obłokach nieba.Wtedy arcykapłan rozdarł swe szaty i zawołał:Zbluźnił! Czyż potrzeba nam jeszcze świadków? Oto słyszeliście bluźnierstwo.Co sądzicie! A oni, odpowiadając, rzekli: Winien jest śmierci. BW

Jezus odpowiedział: "Moje królestwo nie jest częścią tego świata. Gdyby moje królestwo było częścią tego świata, moi słudzy walczyliby, żebym nie został wydany Żydom. Ale przecież moje królestwo nie jest stąd". PNŚ

Królestwo Jezusa nie jest częścią tego świata, czyli świata, w którym żyli Żydzi, którzy celebrowali swój monoteizm hebrajski w tym właśnie świecie, do którego to świata Jezus nie należał. Przyczyną zabicia Jezusa był monoteizm hebrajski, który nie dopuszczał żadnej boskości, poza boskością jedynego i wyłącznie jedynego Boga. Kiedy Arcykapłan wykrzyknął : zbluźnił, co oznaczało, że Jezus utożsamił samego siebie z Bogiem, powstał konflikt nie do pogodzenia pomiędzy hebrajskim monoteizmem, a postawą Jezusa. Wyrok na podstawie zakonu mógł być tylko jeden. Przed Piłatem Jezus składa świadectwo o swoim Królestwie, które nie jest częścią tego świata. Jaki inny świat znamy z Biblii, który nie jest częścią tego świata? To ogród opisany w 2 rozdziale Gen., a odcięty od tego świata barierą w postaci cheruba z mieczem ognistym. Po tym wprowadzeniu pytanie przedszkolne: czy monoteizm hebrajski jest częścią Królestwa Jezusa?

amiko

Wyznanie: Słowianin
Wysłany: 2016-04-08, 20:34   

RM

Cytat:
Przyczyną zabicia Jezusa był monoteizm hebrajski, który nie dopuszczał żadnej boskości, poza boskością jedynego i wyłącznie jedynego Boga. Kiedy Arcykapłan wykrzyknął : zbluźnił, co oznaczało, że Jezus utożsamił samego siebie z Bogiem, powstał konflikt nie do pogodzenia pomiędzy hebrajskim monoteizmem, a postawą Jezusa. Wyrok na podstawie zakonu mógł być tylko jeden.

Bóg יהוה jest Energią i nie jest osobą,Bogiem Ojcem z NT.

Żydzi nie wierzą w Boga Ojca z NT i w Chrystusa,którego On posłał z Nieba na Ziemię dla wykonania misji Nowego Przymierza.
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

tropiciel 

Wysłany: 2016-04-08, 20:50   

ratao

a co ty tam wiesz na temat Żydów ? ! bzdury wypisujesz i tyle !

amiko

Wysłany: 2016-04-08, 21:40   

tropiciel napisał/a:
ratao

a co ty tam wiesz na temat Żydów ? ! bzdury wypisujesz i tyle !

Nie widzę uzasadnienia,że to co napisałem o Żydach,to są bzdury.Czekam na uzasadnienie.

Napisałem temat:
Kabała,kabalistyczne Drzewo Życia i Bóg-Stwórca jako Najwyższa Energia LINK,w którym podałem żydowskie źródła.
Żydzi doskonale znają Największego Boga יהוה,,Energię męską i żeńską,z której wszystko powstało i powstaje.

Monoteizm hebrajski wyklucza trynitaryzm,wiarę w osobę Boga Ojca z NT i w Chrystusa,którego On zesłał na Ziemię dla wykonania misji Nowego Przymierza.
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

RM 

Wysłany: 2016-04-08, 22:09   

Tropicielu,
pisz na temat. Przypominam, że tutaj dyskutujemy o monoteizmie hebrajskim i Ty jesteś założycielem tego tematu!!!

David77 

Wysłany: 2016-04-08, 22:20   

RM,
Cytat:

David,
nie chce mi się prowadzić takiego jałowego dialogu. Poczytaj Tora Pardes Lauder, Bereszit, 2001 r str. 4, 3 akapit. Potem daj znać co z tymi imionami. No chyba, że uznasz tą lekturę za nieobiektywną...

Zacznijmy może od tego że ha Szem mówi o charakterze Elohim JHWH a nie że określenie ,, imię odnosi się do jakiegoś innego Boga :-D , fantazje to ty masz .

Zagadka dla ciebie , czy imię żeńskie Bogumiła znaczy że jest pewna dziewczyna i jakaś druga osoba jej emanacja która jest miła Bogu. Chciałabym się mylić ale w 95,5% podejrzewam że nie wiedziałeś o tym iż samo określenia ha Szem ( Imię ) ne ma żadnego znaczenia , dopiero kiedy występuje ono przy tetragramie JHWh mówi o tym z jakiego czasownika wywodzi się tetragram JHWH i jakie ma on znaczenie .

Bóg powiedział do Mojżesza ,, jak byłam z twoimi Ojcami tak będę z tobą

Czasownik Ehjeh wskazuje więc na nieustane bycie Boga z tymi którzy mu służą . To właśnie wyraża Monoteizm o którym uczył również Jezus .

RM 

Wysłany: 2016-04-08, 22:23   

David,
przeczytałeś wskazany tekst? To przeczytaj, potem porozmawiamy o mojej fantazji.

tropiciel 

Wysłany: 2016-04-09, 07:40   

RM

Cytat:
Tropicielu,
pisz na temat. Przypominam, że tutaj dyskutujemy o monoteizmie hebrajskim i Ty jesteś założycielem tego tematu!!!

ja piszę na temat, ale ty niestety z userem ratao piszecie nie na temat o swojej filozofii, która ze Słowem Bożym nie ma nic wspólnego ! To jest forum biblijne a nie kabalistyczne ! Już ci napisałem, że twój emanacjonizm pochodzi z pogaństwa i jest sprzeczny sam w sobie. Jak do Ciebie to nie dociera to trudno. Możesz sobie i w krasnoludki wierzyć, ale nie wymagaj tego od innych. Ponadto twoje wpisy obrażają Boga i mają gnostyckie pochodzenie - i to je kompletnie dyskwalifikuje !

http://biblia-odchwaszczona.webnode.com

amiko

Wysłany: 2016-04-09, 09:03   

tropiciel

Proszę pisać na temat i poważnie go traktować !

Cytat:
tropiciel napisał:Jedynie JEHOWAH Bóg jest Stwórcą wszystkiego co istnieje (z wyjątkiem zła) i Jego Święte Imię (hebr. HaSzem) odnoszące się wyłącznie do Ojca Niebiańskiego Jezusa pozwala zrozumieć, że doktryna trynitarna jest oszustwem i prawdy w niej nie ma !

Proszę o biblijne potwierdzenie,że monoteizm hebrajski polega na wierze w Boga JEHOWAHA,Ojca Niebiańskiego Jezusa.

tropiciel 

Wysłany: 2016-04-09, 10:15   

ratao

przeczytaj sobie mój artykuł uważnie z Biblią w ręku - to będziesz miał odpowiedź.

Nie radzę przekręcać Święte Imię Boże, bo to się źle dla ciebie skończy !

http://biblia-odchwaszczona.webnode.com

RM 

Wysłany: 2016-04-09, 12:12   

Tropicielu,
jaka kabała, jaki emanacjonizm, i o co chodzi z tym gnostycyzmem?

Proponuje pod rozwagę fragment spotkanie Eliasza z Bogiem:

I wszedł tam do pieczary, aby tam przenocować. Lecz oto doszło go słowo Pana tej treści: Co tu robisz, Eliaszu? A on odpowiedział: Gorliwie stawałem w obronie Pana, Boga Zastępów, gdyż synowie izraelscy porzucili przymierze z tobą, poburzyli twoje ołtarze, a twoich proroków wybili mieczem. Pozostałem tylko ja sam, lecz i tak nastają na moje życie, aby mi je odebrać. Rzekł więc do niego: Wyjdź i stań na górze przed Panem. A oto Pan przechodził, a wicher potężny i silny, wstrząsający górami i kruszący skały szedł przed Panem; lecz w tym wichrze nie było Pana. A po wichrze było trzęsienie ziemi, lecz w tym trzęsieniu ziemi nie było Pana. Po trzęsieniu ziemi był ogień, lecz w tym ogniu nie było Pana. A po ogniu cichy łagodny powiew. Gdy go Eliasz usłyszał, zakrył płaszczem swoją twarz, wyszedł i stanął u wejścia do pieczary, a wtedy doszedł go głos: Co tu robisz, Eliaszu? A on odpowiedział: Gorliwie stawałem w obronie Pana, Boga Zastępów, gdyż synowie izraelscy porzucili przymierze z tobą, twoje ołtarze poburzyli, a twoich proroków wybili mieczem. Pozostałem tylko ja sam, lecz i tak nastają na moje życie, aby mi je odebrać.

Interesujący jest opis ukazujący Eliasza oczekującego na spotkanie z Bogiem. Bóg spotkał się z nim pod "postacią" cichego łagodnego powiewu. Ale zanim to czynił, dokonała się wobec Eliasza potężna demonstracja żywiołów, z wyraźnym zaznaczeniem, że w żadnym z tych żywiołów nie było Boga. Mamy więc opis potężnej demonstracji mocy Boga, z mocnym zaakcentowaniem, że w żadnym z tych żywiołów nie było obecności Boga, lub może tej formy obecności Boga, pod wizerunkiem której, Bóg chciał się z Eliaszem spotkać. Można by pomyśleć, że Bóg za pomocą demonstracji żywiołów skupił uwagę Eliasza na fakcie mającego nastąpić spotkania, po to, aby pozyskawszy uwagę Proroka, spotkać się nim pod postacią cichą i łagodną. Nawiązując do moich poprzednich postów, wygląda to tak, jakby Bóg chcąc się spotkać z Eliaszem pod emanacją Haszem, wpierw skupił jego uwagę i koncentrację dokonując demonstracji pod emanacją Elohim, ale nie nawiązując z nim kontaktu pod emanacją Elohim.

Posługując się pojęciem emanacji wprowadziłem oczywiście do rozumowania pewne nowe określenie, moim zdaniem, poprawnie. Oczywiście powoduje to lekkie zawirowania, ale jak się kto dobrze zastanowi, to zobaczy, że taki kierunek rozumowania doskonale wpasowuje się w treść Biblii, a w szczególności pozwala zobaczyć jak ST łączy się z NT i skąd w NT pojawia się objawienie miłosiernego i kochającego Boga Ojca, skoro w ST mamy do czynienia z krwawym i mściwym Jahwe. Dlaczego w ST mamy z jednej strony nakaz składania ofiar, a z drugiej strony deklaracje Boga składane za pośrednictwem proroków, że ma dość krwawych ofiar i te do niczego nie prowadzą.

Jeśli nauczymy się rozróżniać dwie podstawowe emanacje Boga, które nazwałem Haszem i Elohim i zrozumiemy, że Bóg chce się spotykać z człowiekiem tylko i jedynie pod emanacją Haszem, ale nie może zrezygnować czy też ukryć emanacji Elohim, treść Biblii staje się logiczna i uporządkowana. Z powodu zbłądzenia w ogrodzie, człowiek skupił prawie całą swoją uwagę na emanacji Elohim i trwało to do momentu przyjścia Pomazańca, który objawił emanację Haszem, czyli Boga Ojca. Dlaczego skutkiem błędu było skupienie na emanacji Elohim? Wraz z poznaniem dobra, którego zasadniczą częścią było poznanie mocy i potęgi Elohim, człowiek skupił swoją uwagę w zupełności na tej emanacji Boga, zaś emanacja Haszem oparta na miłosierdziu i łasce została z percepcji człowieka wypchnięta, ponieważ wobec potęgi i mocy potrzebował ochrony i wsparcia kogoś dysponującego mocą, a nie miłosierdziem. Bóg jest jeden, ale człowiek zna tego Boga pod różnymi postaciami i cechami. Nikt nie ogarnia Go w całości, zaś jak nauczał Jezus, Bóg chce abyśmy Go znali i poznawali pod postacią miłosiernego i kochającego.

Monoteizm Hebrajski jest celebracją niewłaściwej emanacji Boga. Bóg jest Elohim, ale nie chce budować relacji z człowiekiem jako Elohim, ponieważ ta emanacja jest dla człowieka niszcząca i ukierunkowuje nas na niewłaściwe tory myślenia. Prawo łączy się zupełnie z emanacją Elohim, z porządkiem władzy i sądzenia. Dlatego jest dobre, a zarazem niszczące, jak pisał Paweł, prowadzi do śmierci.

Tropicielu tutaj dyskutujemy. To oznacza ścieranie się koncepcji i poglądów. Rzeczowa argumentacja jest dużo lepsza niż emocje.

Odpowiedz do tematu