Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Szokująca wypowiedz przedstawiciela KK
Autor Wiadomość
Petroniusz 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 3052
Wysłany: 2007-05-26, 13:48   Szokująca wypowiedz przedstawiciela KK

"Jesli ktos dokona morderstwa zgodnie z nakazem Boga, to mord taki jest lepszy niz milosc do blizniego"
(Jan Chryzostom "Przeciw Zydom - Mowa trzecia" 873)

Czy Bog oswiadcza gdziekolwiek, ze taka smierc jest mu blizsza, niz milosc blizniego? Mamy za to inne wypowiedzi Boze:


Ezechiela 33:11 Powiedz im: ' "Jako żyję - brzmi wypowiedź Wszechwładnego Pana, Jehowy - nie mam upodobania w śmierci niegodziwego, lecz w tym, by niegodziwy zawrócił ze swej drogi i pozostał przy życiu.

Ezechiela 18:32 " 'Albowiem ja nie mam żadnego upodobania w śmierci umierającego' - brzmi wypowiedź Wszechwładnego Pana, Jehowy
_________________
Petroniusz Arbiter
 
 
Esther 


Dołączyła: 10 Lis 2006
Posty: 2532
Wysłany: 2007-05-26, 14:17   

A co z nakazaną przez Boga w zakonie Mojżesza karą śmierci?
 
 
 
Quster 


Wyznanie: Chrześcijanin
Dołączył: 26 Maj 2006
Posty: 3475
Wysłany: 2007-05-26, 15:17   Re: Szokująca wypowiedz przedstawiciela KK

Petroniusz napisał/a:
"Jesli ktos dokona morderstwa zgodnie z nakazem Boga, to mord taki jest lepszy niz milosc do blizniego"
(Jan Chryzostom "Przeciw Zydom - Mowa trzecia" 873)


czy możesz wkleić kontekst tego zdania?
_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).



"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli – wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2007-05-26, 18:23   

Esther napisał/a:
A co z nakazaną przez Boga w zakonie Mojżesza karą śmierci?


Dawny Zakon Mojżeszowy obecnie już nie obowiązuje chrześcijan.Stare Prawo Mojżeszowe zostało zastąpione nowym Chrystusowym.
Proroczo czasy końca są tak opisane w Izajasza 2:1-4
Czytaj cały fragment ,ja zacytuję tylko ostatni:
"I wyda wyrok wśród narodów oraz uporzadkuje sprawy wielu ludów .
I przekują swe miecze na lemiesze ,a swe włócznie na noże ogrodnicze .
Naród nie podniesie miecza przeciw narodowi ani się już nie będą uczyć sztuki wojowania".

Jezus zaś został nazwany "księciem pokoju" Izajasza 9:6
A pomsta ma być nie od nas tylko od Boga.
Rzymian 12:17,19
"Nikomu nie oddawajcie złem za złe ....Nie mścijcie się sami umiłowani lecz pozostawcie miejsce srogiemu gniewowi ,napisano przecież :"Pomsta jest moja ,ja odpłacę mówi Jehowa".
 
 
Petroniusz 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 3052
Wysłany: 2007-05-26, 22:11   

Esther napisał/a:
A co z nakazaną przez Boga w zakonie Mojżesza karą śmierci?


Jak slusznie napisalas, byla to kara, kara smierci. Chryzostom mowi zas o morderstwie. Prawo Boze zabranialo mordowania:

2 Mojżeszowa 20:13 "Nie wolno ci mordować"

Poza tym, kto dal komukolwiek prawo do orzekania, co jest lepsze dla Boga? Czyz sama Biblia nie nazywa Boga miloscia? On jest miloscia. Wiec dlaczego "medrcy" KK pisza takie szokujace bzdury?
_________________
Petroniusz Arbiter
 
 
Petroniusz 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 3052
Wysłany: 2007-05-26, 22:19   Re: Szokująca wypowiedz przedstawiciela KK

quster napisał/a:
Petroniusz napisał/a:
"Jesli ktos dokona morderstwa zgodnie z nakazem Boga, to mord taki jest lepszy niz milosc do blizniego"
(Jan Chryzostom "Przeciw Zydom - Mowa trzecia" 873)


czy możesz wkleić kontekst tego zdania?


"Chcielibysmy ich [Zydow] nasladowac, wiele dni wczesniej umacniamy wasze dusze i upominamy was, abyscie unikneli przekletego i bezprawnego postu. Nie mowcie mi wiec: 'oni poszcza', lecz udowodnijcie, ze czynia to zgodnie z wola Boga. Jezeli tak nie jest, to ich poszczenie jest bardziej nieprawe niz opilstwo. Nie nalezy rozpatrywac jedynie samego dzialania, lecz takze jego przyczyne. To, co sie dzieje z wola Boga, chocby wydawalo sie zle, jest doskonale; i przeciwnie, to, co sie czyni przeciwko woli Boga, nawet gdyby bylo uwazane za doskonale, jest rzecza najgorsza i najbardziej nieprawa. Jesli ktos dokona morderstwa zgodnie z nakazem Boga, to mord taki jest lepszy niz milosc do blizniego. Jesli ktos w brew woli Bozej okazuje blizniemu milosierdzie, to takie zachowanie jest bardziej bezbozne niz kazde morderstwo. To nie natura czynow, lecz osady Boga decyduja o tym, czy czyny sa dobre, czy zle"
_________________
Petroniusz Arbiter
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2007-05-27, 06:48   

Petroniusz napisał/a:
Esther napisał/a:
A co z nakazaną przez Boga w zakonie Mojżesza karą śmierci?


Jak slusznie napisalas, byla to kara, kara smierci. Chryzostom mowi zas o morderstwie. Prawo Boze zabranialo mordowania:

m2 Mojżeszowa 20:13 "Nie wolno ci mordować"

Poza tym, kto dal komukolwiek prawo do orzekania, co jest lepsze dla Boga? Czyz sama Biblia nie nazywa Boga miloscia? On jest miloscia. Wiec dlaczego "medrcy" KK pisza takie szokujace bzdury?


Nie tylko mówią ale czynią .Wiele bezprawnych morderstw popełniono w imię wiary.
A co czytamy w Biblii?
Jana 16:2
"Wykluczą was z synagogi ,doprawdy ,nadchodzi godzina ,gdy każdy kto was zabije ,będzie mniemał ,że spełnia świętą służbę".
Będzie mniemał ....będzie się mu wydawało ,że w ten sposób służy Bogu.

Ale Jezus tego nie nakazywał czynić bronić wiary orężem cielesnym.
Jana 15:12,Mateusza 26:52

Paweł pisał ,"zmagamy się nie z krwią i ciałem",oraz " "nałóżmy oręż światła".
Rzymian 13:12,Efezjan 6:12
 
 
Quster 


Wyznanie: Chrześcijanin
Dołączył: 26 Maj 2006
Posty: 3475
Wysłany: 2007-05-27, 09:30   Re: Szokująca wypowiedz przedstawiciela KK

Petroniusz napisał/a:
... (Jan Chryzostom "Przeciw Zydom - Mowa trzecia" 873)

"Chcielibysmy ich [Zydow] nasladowac, wiele dni wczesniej umacniamy wasze dusze i upominamy was, abyscie unikneli przekletego i bezprawnego postu. Nie mowcie mi wiec: 'oni poszcza', lecz udowodnijcie, ze czynia to zgodnie z wola Boga. Jezeli tak nie jest, to ich poszczenie jest bardziej nieprawe niz opilstwo. Nie nalezy rozpatrywac jedynie samego dzialania, lecz takze jego przyczyne. To, co sie dzieje z wola Boga, chocby wydawalo sie zle, jest doskonale; i przeciwnie, to, co sie czyni przeciwko woli Boga, nawet gdyby bylo uwazane za doskonale, jest rzecza najgorsza i najbardziej nieprawa. Jesli ktos dokona morderstwa zgodnie z nakazem Boga, to mord taki jest lepszy niz milosc do blizniego. Jesli ktos w brew woli Bozej okazuje blizniemu milosierdzie, to takie zachowanie jest bardziej bezbozne niz kazde morderstwo. To nie natura czynow, lecz osady Boga decyduja o tym, czy czyny sa dobre, czy zle"


No wypowiedz jest dziwna to fakt. Jakie było tło napisania tej pracy? Czy możesz coś więcej o niej powiedzieć?
_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).



"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli – wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB
 
 
Petroniusz 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 3052
Wysłany: 2007-05-27, 15:26   Re: Szokująca wypowiedz przedstawiciela KK

Cytat:
[quote="quster"]

No wypowiedz jest dziwna to fakt.


Ja pisalem, ze jest wrecz szokujaca. Nie szokuje Cie quster takie stwierdzenie pod adresem Boga?


Cytat:
Jakie było tło napisania tej pracy?


Tlem wygloszenia tej mowy (a jest ich az 8) jest proba odwiedzenia wiernych od nasladowania Zydow, zapobiezenie coraz czestrzych odwiedzin synagogi przez tamtejszych wiernych KK.

Dosc ostro Chryzostom atakuje zwyczaj poszczenia, zwlaszcza w kontekscie Paschy. Jak wiadomo, ten problem od jakiegos czasu byl problemem calego owczesnego nominalnego chrzescijanstwa. Edyktem Konstantyna odcieto sie od wszystkiego co zydowskie, lacznie z terminami poszczegolnych swiat (najwazniejszy problem dotyczyl dnia obchodzenia Paschy, a wiec Pamiatki smierci Pana Jezusa).

Wstep do tej akurat mowy zaczyna sie w ten sposob:

"Ponownie ci nedzni i zalosni Zydzi, przygotowuja sie do poszczenia. Znow konieczne jest chronienie trzody Chrystusa. Pasterze, gdy nie zagraza im dzika zwierzyna, klada sie pod debem lub sosna, graja na fujarce i pozwalaja kozom i owcom pasc sie swobodnie. Jednak, gdy spostrzega, ze zblizaja sie wilki, natychmiast, porzuciwszy fujarke, biora w reke proce, uzbrajaja sie w kije i kamienie; glosno krzyczac, staja przed trzoda, by donosnym glosem odpedzic dzika zwierzyne. My takze zbieralismy sie w minionych dniach i jakby siedzac posrod lak, objasnialismy Pismo, pozostawiajac na boku bron polemiki, poniewaz nikt nam nie zagrazal. Jednak, gdy dzisiaj Zydzi, okrutniejsi niz wszystkie wilki, przygotowuja sie do otoczenia naszych owiec, koniecznoscia staje sie atak i walka, tak aby zadne z nas nie stalo sie lupem bestii" (Mowa trzecia 871)
_________________
Petroniusz Arbiter
 
 
Quster 


Wyznanie: Chrześcijanin
Dołączył: 26 Maj 2006
Posty: 3475
Wysłany: 2007-05-27, 16:23   Re: Szokująca wypowiedz przedstawiciela KK

Petroniusz napisał/a:
Ja pisalem, ze jest wrecz szokujaca. Nie szokuje Cie quster takie stwierdzenie pod adresem Boga?

Szokuje to fakt bo antysemityzm jest mi obcy.

Petroniusz napisał/a:
Tlem wygloszenia tej mowy (a jest ich az 8) jest proba odwiedzenia wiernych od nasladowania Zydow, zapobiezenie coraz czestrzych odwiedzin synagogi przez tamtejszych wiernych KK.

Dosc ostro Chryzostom atakuje zwyczaj poszczenia, zwlaszcza w kontekscie Paschy. Jak wiadomo, ten problem od jakiegos czasu byl problemem calego owczesnego nominalnego chrzescijanstwa. Edyktem Konstantyna odcieto sie od wszystkiego co zydowskie, lacznie z terminami poszczegolnych swiat (najwazniejszy problem dotyczyl dnia obchodzenia Paschy, a wiec Pamiatki smierci Pana Jezusa).

to jest też fakt historyczny, w sytuacji jakiej znalezli sie żydzi w tamtych czasach był silny prąd odciecia sie od wszystkiego co żydowskie, przez dłuższy czas chrześcijaństwo było postrzegane jako odłam żydowski.

to zaowocował miedzy innymi nauką o wiecznym odrzuceniem Izraela i zastąpieniem go Kościołem, nauka ta dominowała praktycznie aż do XIX wieku.

Wstep świadczy o zaawansowanym antysemityzmie.
_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).



"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli – wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB
 
 
Petroniusz 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 3052
Wysłany: 2007-05-29, 23:37   Re: Szokująca wypowiedz przedstawiciela KK

Cytat:
[quote="quster"]
Petroniusz napisał/a:
Ja pisalem, ze jest wrecz szokujaca. Nie szokuje Cie quster takie stwierdzenie pod adresem Boga?


Szokuje to fakt bo antysemityzm jest mi obcy.


Rzeczywiscie, Chryzostom ostro walczy z Zydami. Jednak szokujaca jest jego wypowiedz nt mordu i milosci blizniego, oraz postrzegania tej kwestii przez Boga. To szokuje. Zdanie, ktore zacytowalem na poczatku tematu.
_________________
Petroniusz Arbiter
 
 
Quster 


Wyznanie: Chrześcijanin
Dołączył: 26 Maj 2006
Posty: 3475
Wysłany: 2007-05-30, 17:31   

Kalwin i Luter ma podobne grzechy na sumieniu ( lub mieli, Bóg rozsądzi).
_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).



"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli – wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB
 
 
marcin. 
fidei defensor


Dołączył: 09 Sie 2006
Posty: 391
Skąd: okolice Warszawy
Wysłany: 2007-06-01, 16:10   

sami naziści cytowali Lutra kiedy "rozprawiali" się z Żydami, a to że Luter miał problem z Żydami, Serbłużyczanami etc to jest powszechnie wiadome.
_________________
Christe Eleison
Kyrie Eleison
 
 
 
Petroniusz 


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 28 Maj 2006
Posty: 3052
Wysłany: 2007-06-02, 01:31   

marcin. napisał/a:
...to że Luter miał problem z Żydami...


Zjezdzasz z tematu, marcinie.
:->
_________________
Petroniusz Arbiter
 
 
adelfos


Dołączył: 29 Maj 2007
Posty: 351
Wysłany: 2007-06-02, 09:49   

Odnośnie Lutra: na początku jego stosunek do żydów był bardzo dobry, potem niestety się zmienił, mam nadzieję, że Bóg ukazał mu jego grzech i ten żałował za niego.

Odnośnie wypowiedzi Jana Chryzostoma...nie wszyscy wiedzą, ale ale pierwsze ofiary KK (heretycy) zostali zabici nie w średniowieczu, ale już około 395 roku. Ten Kościół ma naprawdę dużo krwi na rękach. I mimo iż obecnie wydaje się ostoją moralności, jak mało który jest wyjątkowo relatywny. Potrafi usprawiedliwić dosłownie wszystko co zrobił złego on, natomiast wyjątkowo ostro napomina innych za nawet najmniejsze ,zbrodnie'. O święta obłudo, zaraz doda Gwardian, a ja się już podpisuję :-)
_________________
Nie cofaj się przed wyzwaniami życia.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 11