Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak oddawać cześć Jezusowi?
Autor Wiadomość
Bobo 

Wysłany: 2007-06-06, 21:40   

A jak traktuję Jezusa, czyli jak go czczę napisałem TUTAJ
Albo inaczej, oprócz modlenia się do Jezusa robię to co inni, którzy tu cos o tym pisali.

derko 

Wysłany: 2007-07-07, 16:11   

skoro Jezus jest jedno z Ojcem to taką samą jak Ojcu nalezy oddawać mu cześć, a sj powinni tez mu oddawc czesc bo chyba uznają biblie a tam;

Jana 13:31  A gdy wyszedł, rzekł Jezus: Teraz został uwielbiony Syn Człowieczy i Bóg został uwielbiony w nim.
32  Jeśli Bóg został uwielbiony w nim, to i Bóg uwielbi go w sobie i wnet go uwielbi.

Jana 16:14  On mnie uwielbi, gdyż z mego weźmie i wam oznajmi.

Objawienie 5:12  i mówili głosem donośnym: Godzien jest ten Baranek zabity wziąć moc i bogactwo, i mądrość, i siłę, i cześć, i chwałę, i błogosławieństwo.

Filipian 2:10  aby na imię Jezusa zginało się wszelkie kolano na niebie i na ziemi, i pod ziemią
11  i aby wszelki język wyznawał, że Jezus Chrystus jest Panem, ku chwale Boga Ojca.

noo to sj na kolana i oddawac cześc Jezusowi :->

tessa

Wysłany: 2007-07-08, 20:06   

Owszem ŚJ składają cześć Jezusowi jako Synowi Bożemu.

Oto przykłady niektórych pieśni całkowicie zgodnych z Biblią:

"Już wkrótce Raj przywróci Bóg utworzy go dla swoich sług.
Sam Chrystus Pan obiecał ,że wykona to,co Ojciec chce".

"Powinność ogłaszania na nas włożył Pan /Jezus/
przywilej nauczania jest nam wszystkim dan.
Posłuszni Jego woli nawołujmy lud z radością nich czci Boga za zbawinia cud".

"Wódz nasz Jezus Chrystus wstąpił już na tron,
dzisiaj swych żołnierzy stale szkoli on ".

"By sprawiedliwość wypełnić ochrzczony Jezus był
On sam pokornie stawił się dla woli Ojca żył
Gdy z wód Jordanu wychodził namaścił go sam Bóg
Ten wierny i uświęcony Syn wciąż trzymał się Jego dróg".

"Cieszmy się ile sił ! Wyzwoliła prawda nas.
Wodzem jest Boży Syn ,głosu jego słuchać czas..."

"Naszym Zbawcą jest Jehowa
Jemu chcemy dzięki nieść
Przez Chrystusa Mu oddajmy cześć."

"Od świata Bóg odłączył nas
ze szczerych serc Mu służmy wraz
Szatański świat jest obcy nam
pragniemy żyć jak Chrystus Pan".

"Twa manna była cieniem Chrystusa który za nas zmarł
On chwały swej się wyzbył ,bo grzeszną ludzkość zbawić chciał.
Jest dla nas chlebem z nieba ,dał chętnie ciało swe,
by wszystkich nas odkupić w ofierze złożył je."

"Pierworodnego swego do chwały wyniósł Bóg
gdyż odkąd zaczął istnieć strzegł wiernie Ojca dróg.
Przy jego wspóludziale stworzenia powstał cud .
Ogłaszał zwierzchność Boga ,by Go czcił ludzki ród."

Wszystkie te pieśni ukazują prawdziwą rolę Jezusa w zamierzeniu Boga.Są zgodne z prawdą zawartą w Biblii.

Także ze słowami samego Jezusa w Mateusza 4:10,że czcić i pełnić świętą służbę mamy tylko i wyłącznie dla jedynego Boga.

tessa

Wysłany: 2007-07-08, 20:17   

Cytat:
skoro Jezus jest jedno z Ojcem to taką samą jak Ojcu nalezy oddawać mu cześć, a sj powinni tez mu oddawc czesc bo chyba uznają biblie a tam;

Jana 13:31 A gdy wyszedł, rzekł Jezus: Teraz został uwielbiony Syn Człowieczy i Bóg został uwielbiony w nim.
32 Jeśli Bóg został uwielbiony w nim, to i Bóg uwielbi go w sobie i wnet go uwielbi.

Jana 16:14 On mnie uwielbi, gdyż z mego weźmie i wam oznajmi.

Objawienie 5:12 i mówili głosem donośnym: Godzien jest ten Baranek zabity wziąć moc i bogactwo, i mądrość, i siłę, i cześć, i chwałę, i błogosławieństwo.

Filipian 2:10 aby na imię Jezusa zginało się wszelkie kolano na niebie i na ziemi, i pod ziemią
11 i aby wszelki język wyznawał, że Jezus Chrystus jest Panem, ku chwale Boga Ojca.

noo to sj na kolana i oddawac cześc Jezusowi

Jedno z Ojcem stanowią też uczniowie Jezusa.
Jana 17:20,21
„Proszę nie tylko za nimi, lecz także za tymi, którzy dzięki ich słowu uwierzą we mnie; żeby oni wszyscy byli jedno, tak jak ty, Ojcze, jesteś w jedności ze mną, a ja jestem w jedności z tobą, żeby i oni byli w jedności z nami, by świat uwierzył, żeś ty mnie posłał.
Ta jedność nie obliguje jednak nikogo do składania im "Boskiej " chwały.Boska chwała przysługuje tylko jedynemu Bogu.
Poszperaj na forum a znajdziesz wytłumaczenie twoich wersetów.

Lucyfer 
filar świątynny

Wysłany: 2007-07-08, 21:17   

Bobo napisał/a:
A jak traktuję Jezusa, czyli jak go czczę napisałem TUTAJ
Albo inaczej, oprócz modlenia się do Jezusa robię to co inni, którzy tu cos o tym pisali.

To dobrze że modlisz się też do Jezusa, on tego oczekuje. Jezus wiele dla nas zrobił i powinniśmy mu oddać cześć, podziękować i poprosić o pomoc w razie potrzeby. A gdy się zwrócimy do Jezusa to i on zwróci się do Ojca bezpośrednio i wstawi się za nami. A wiele może prośba kogoś takiego jak Jezus. Wtedy i Ojciec nic nam nie odmówi. Bo gdzie dwóch prosi to Bóg spełnia takie prośby.Mat. 18:19
19. Nadto powiadam wam, że jeśliby dwaj z was na ziemi uzgodnili swe prośby o jakąkolwiek rzecz, otrzymają ją od Ojca mojego, który jest w niebie.
(BW)

W słowa Jezusa trzeba wierzyć i prosić z wiarą to napewno otrzymamy. Ja jak prosiłem i otrzymałem to się początkowo przestraszyłem, ale potem mi przeszło i teraz się już nie boję.
Jezus to dobry przyjaciel, on czeka na twoje prośby, odezwij się do niego.

Obserwator 

Wyznanie: Katolik ortodoks
Wysłany: 2013-07-25, 23:10   Re: Jak oddawać cześć Jezusowi?

Bobo napisał/a:
Oczywiście w kontekście ŚJ. W różnych tematach pojawia się ten wątek. Takiego jeszcze nie ma w tym dziale więc... zapraszam!

Cześć i wielbienie dla Jezusa

Towarzystwo Strażnica w drugiej połowie lat pięćdziesiątych XX wieku zakwestionowało oddawanie czci Jezusowi, choć wcześniej zachęcało do czczenia Chrystusa.

„właściwe jest miejsce tych, co prawdziwie wielbią Jehowę Boga i Chrystusa Jezusa i służą im” (Bogactwo 1936 s. 222-223);

„Pośród powojennego nowego porządku z pewnością musi być i będzie prowadzona walka, walka, którą obecnie prowadzą Świadkowie Jehowy i ich towarzysze dobrej woli, a to dla wolności uwielbiania, wychwalania i służby Jehowy i Jego Króla” (Wolność wielbienia w Nowym Świecie 1943 s. 7; por. ed. ang. s. 20: worship, serve and praise God and his King);

„(...) lecz widzimy ją [Marię] raczej z innymi wiernymi niewiastami, apostołami i ze swoimi synami w pewnej sali, uwielbiającą [w tekście ang. worshiping] Boga i Jego Syna Jezusa Chrystusa” (Strażnica Nr 6, 1951 s. 16 [ang. 15.08 1950 s. 267]).

Chrystus ma być wielbiony jako chwalebny duch, który zwyciężył śmierć na palu tortur” („Upewniajcie się o wszystkich rzeczach” ok. 1957 [ang. 1953, 1957] cz. II, s. 114).

„Są to sprzeczne z Pismem Świętym praktyki, odwracające uwagę od Jehowy Boga i Chrystusa Jezusa oraz od wielbienia ich” (jw. s. 115).

Odrzucenie wielbienia i czci dla Jezusa

„Nie jest wymagane, żeby świadczono wielbienie pomazanemu Królowi (...) Jezusowi Chrystusowi nie powinno być świadczone żadne specjalne wielbienie. Nasze wielbienie należy się Jehowie Bogu” (Strażnica Nr 2, 1957 s. 22).

„Kto wierzy w nauki Chrystusa, musi oczywiście znać i wielbić Boga, którego wielbił Jezus. Nie opieraj się na błędnym wniosku, że chrześcijanie mają wielbić Chrystusa; tego on nie uczył. To prawda, że jest swego rodzaju bogiem, kimś potężnym, lecz on sam nie wielbił siebie ani nie nauczał uczniów, aby go wielbili” (Strażnica Nr 16, 1959 s. 18);

„Jezus z pewnością odgrywa w czystym wielbieniu kluczową rolę, przez co zasługuje na szacunek i respekt (...). Ale cześć prawdziwi chrześcijanie słusznie oddają tylko Wszechmocnemu Jehowie Bogu” (Przebudźcie się! Nr 7, 2000 s. 27).

A zatem chociaż Jezus dysponuje wielką mocą i ma boską naturę, Biblia nie przedstawia go jako istoty, której powinniśmy oddawać cześć” (Przebudźcie się! Nr 2, 2006 s. 29).

Udzielam się tu:
www.wobroniewiary.cal.pl
tel. 600565148
W. Bednarski

ata333 

Wyznanie: wyznaje Milosc..gdyz Bog jest Miloscia..:)
Pomogła: 266 razy
Wysłany: 2013-07-26, 00:51   

derko napisał/a:

Jana 13:31  A gdy wyszedł, rzekł Jezus: Teraz został uwielbiony Syn Człowieczy i Bóg został uwielbiony w nim.
32  Jeśli Bóg został uwielbiony w nim, to i Bóg uwielbi go w sobie i wnet go uwielbi.

Objawienie 5:12  i mówili głosem donośnym: Godzien jest ten Baranek zabity wziąć moc i bogactwo, i mądrość, i siłę, i cześć, i chwałę, i błogosławieństwo.

Filipian 2:10  aby na imię Jezusa zginało się wszelkie kolano na niebie i na ziemi, i pod ziemią
11  i aby wszelki język wyznawał, że Jezus Chrystus jest Panem, ku chwale Boga Ojca.

a ja bym dodala jeszcze:

J 5:23 nwt-pl

"aby wszyscy szanowali Syna, tak jak szanują Ojca. Kto nie szanuje Syna, ten nie szanuje Ojca, który go posłał."

lub w przekladzie B.W.:

Joh 5:23 bw

"(23) aby wszyscy czcili Syna, jak czczą Ojca. Kto nie czci Syna, ten nie czci Ojca, który go posłał."

szacunek (czesc) oddawana Jezusowi ..ma byc taka sama jak ta oddawana Ojcu..czyli Bogu.. ;-)

czyz szacunek oddawany Bogu..mozna porownac z tym oddawanym czlowiekowi..(np:rodzicom..)..?

to tez do S.J..ktorzy powoluja sie na ten fragment..aby wydrzec na sile Panu Jezusowi nalezna mu Chwale..
;-)

czesc Jezusowi jak i Ojcu Jego..mamy oddawac poprzez Milosc do blizniego..do braci Chrystusa..

kto da pic spragnionemu..ugasi pragnienie Chrystusa..
kto da pic Chrystusowi oddaje Chwale Ojcu..bo gasi Jego (Ojca) pragnienie Milosci ..Milosci czlowieka..do Boga..
;-)

Ojciec jej pragnie ponad wszystko..jak kazdy kochajacy swe dzieci rodzic.. :-D

EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2013-07-26, 10:54   

ata333 napisał/a:
derko napisał/a:

a ja bym dodala jeszcze:

J 5:23 nwt-pl

"aby wszyscy szanowali Syna, tak jak szanują Ojca. Kto nie szanuje Syna, ten nie szanuje Ojca, który go posłał."

lub w przekladzie B.W.:

Joh 5:23 bw

"(23) aby wszyscy czcili Syna, jak czczą Ojca. Kto nie czci Syna, ten nie czci Ojca, który go posłał."

szacunek (czesc) oddawana Jezusowi ..ma byc taka sama jak ta oddawana Ojcu..czyli Bogu.. ;-)

czyz szacunek oddawany Bogu..mozna porownac z tym oddawanym czlowiekowi..(np:rodzicom..)..?

to tez do S.J..ktorzy powoluja sie na ten fragment..aby wydrzec na sile Panu Jezusowi nalezna mu Chwale..
;-)

czesc Jezusowi jak i Ojcu Jego..mamy oddawac poprzez Milosc do blizniego..do braci Chrystusa..

kto da pic spragnionemu..ugasi pragnienie Chrystusa..
kto da pic Chrystusowi oddaje Chwale Ojcu..bo gasi Jego (Ojca) pragnienie Milosci ..Milosci czlowieka..do Boga..
;-)

Ojciec jej pragnie ponad wszystko..jak kazdy kochajacy swe dzieci rodzic.. :-D

EMET:
Kwestię 'czci' dla Jezusa poruszano na Forum wielokrotnie. Roztrząsano również tekst wg Jana 5:23. Mocno akcentował ten werset User Quester, np.

Faktycznie nie została udowodniona poprzez zwolenników opcja "tak samo" -- iż wariant ów jest ponad wszelką wątpliwość jedynie poprawny i zobowiązujący.

Przy rozróżnialności Podmiotów Ojca i Syna Bożego - Jezusa Chrystusa: STOSOWNA też 'cześć' dla Owych rozróżnialnych Podmiotów się przynależy -- zgodnie z zasadą wynikającą z tekstu do Rzymian 13:7.

W stosunku do Ojca mamy również subtelniejszy termin od "uwielbić"; o czym pisałem na Forum wraz z np. analizą filologiczną.

Niepotrzebne są również te notoryczne i ciągłe 'tykanie' ŚJ tak, jak gdyby Owi jedynie posiadali rozróżnialność Ojca i Syna.

Ponadto: 'padnięcie na kolana' -- przy rozróżnialności Kim ów Syn jest wg Biblii -- nie skutkuje przyczynowo tym, iż ma miejsce zadeklarowanie, iżby Synowi nadać prerogatywy przynależne jedynie samemu Ojcu i dalsze wynikające. Czy zdefiniujemy czy nie - skojarzenia z doktryną Trójcy [ew. Dwójcy] się wręcz narzucają.

To tak jak z 'duchem [ew. Duchem] Bożym'... Wyłuskiwanie tekstów odpowiadających czyjejś koncepcji 'osobowości' tegoż ducha [ew. Ducha] -- wymaga całościowo-bibiljnego oglądu odnośnie tegoż właśnie ducha [ew. Ducha] Boga. Dopiero wtedy będzie biblijny pogląd całościowy, nie zaś wybiorczy kilku-wersetowy [w "stosownej" oprawie interpretacyjnej].

Stephanos, ps. EMET

Lucyfer 
filar świątynny

Wysłany: 2013-07-26, 12:38   Re: Jak oddawać cześć Jezusowi?

Obserwator napisał/a:

Odrzucenie wielbienia i czci dla Jezusa

„Nie jest wymagane, żeby świadczono wielbienie pomazanemu Królowi (...) Jezusowi Chrystusowi nie powinno być świadczone żadne specjalne wielbienie. Nasze wielbienie należy się Jehowie Bogu” (Strażnica Nr 2, 1957 s. 22).

„Kto wierzy w nauki Chrystusa, musi oczywiście znać i wielbić Boga, którego wielbił Jezus. Nie opieraj się na błędnym wniosku, że chrześcijanie mają wielbić Chrystusa; tego on nie uczył. To prawda, że jest swego rodzaju bogiem, kimś potężnym, lecz on sam nie wielbił siebie ani nie nauczał uczniów, aby go wielbili” (Strażnica Nr 16, 1959 s. 18);

„Jezus z pewnością odgrywa w czystym wielbieniu kluczową rolę, przez co zasługuje na szacunek i respekt (...). Ale cześć prawdziwi chrześcijanie słusznie oddają tylko Wszechmocnemu Jehowie Bogu” (Przebudźcie się! Nr 7, 2000 s. 27).

A zatem chociaż Jezus dysponuje wielką mocą i ma boską naturę, Biblia nie przedstawia go jako istoty, której powinniśmy oddawać cześć” (Przebudźcie się! Nr 2, 2006 s. 29).
Strażnica i Przebudźcie się odciąga ludzi od oddawania czci Jezusowi i na poparcie swoich wymysłów nie podaje żadnych wersetów biblijnych. W ten sposób pomniejsza się rolę Jezusa i poniża go w oczach ludzi. Nie wiem co im Jezus zawinił że go tak traktują?.
Nawet w niebie wysoko postawione stworzenia duchowe czczą Jezusa jako Baranka Bożego.
Obj. 5:8-14
8. A gdy ją wziął, upadły przed Barankiem cztery postacie i dwudziestu czterech starców, a każdy z nich miał harfę i złotą czaszę pełną wonności; są to modlitwy świętych.
9. I zaśpiewali nową pieśń tej treści: Godzien jesteś wziąć księgę i zdjąć jej pieczęcie, ponieważ zostałeś zabity i odkupiłeś dla Boga krwią swoją ludzi z każdego plemienia i języka, i ludu, i narodu,
10. I uczyniłeś z nich dla Boga naszego ród królewski i kapłanów, i będą królować na ziemi.
11. A gdy spojrzałem, usłyszałem głos wielu aniołów wokoło tronu i postaci i starców, a liczba ich wynosiła krocie tysięcy i tysiące tysięcy;
12. I mówili głosem donośnym: Godzien jest ten Baranek zabity wziąć moc i bogactwo, i mądrość, i siłę, i cześć, i chwałę, i błogosławieństwo.
13. I słyszałem, jak wszelkie stworzenie, które jest w niebie i na ziemi, i pod ziemią, i w morzu, i wszystko, co w nich jest, mówiło: Temu, który siedzi na tronie, i Barankowi, błogosławieństwo i cześć, i chwała, i moc na wieki wieków.
14. A cztery postacie mówiły: Amen. Starcy zaś upadli i oddali pokłon. O
(BW)

Bardzo mocne uwielbienie Jezusa panuje w niebie gdzie czytamy że:Godzien jest ten Baranek zabity wziąć moc i bogactwo, i mądrość, i siłę, i cześć, i chwałę, i błogosławieństwo.
13. I słyszałem, jak wszelkie stworzenie, które jest w niebie i na ziemi, i pod ziemią, i w morzu, i wszystko, co w nich jest, mówiło: Temu, który siedzi na tronie, i Barankowi, błogosławieństwo i cześć, i chwała, i moc na wieki wieków.
14. A cztery postacie mówiły: Amen. Starcy zaś upadli i oddali pokłon.

Nawet w niebie stworzenia upadają przed Jezusem i oddają mu wielką cześć. Dlaczego więc na ziemi naucza się ze nie należy tego robić wobec Jezusa?. Bo to oni chcą by Jezus oddał im pokłon dlatego go ograniczają i tak głoszą jak ich ojciec.
Łuk. 4:6-7
6. I rzekł do niego diabeł: Dam ci tę całą władzę i chwałę ich, ponieważ została mi przekazana, i daję ją, komu chcę.
7. Jeśli więc Ty oddasz mi pokłon, cała ona twoja będzie.
(BW)

Obserwator 

Wysłany: 2013-07-26, 13:23   

Jeden raz Towarzystwo oddało w swej Biblii gr. słowo proskyneo tak samo w stosunku do Ojca jak i Syna:

„Zasiadającemu na tronie i Barankowi błogosławieństwo i szacunek, i chwała, i potęga na wieki wieków”. 14 A cztery żywe stworzenia mówiły: „Amen!”, starsi zaś upadli i oddali cześć. (Ap 5:13-14).

I ten jeden raz mi starczy. :!:

Udzielam się tu:
www.wobroniewiary.cal.pl
tel. 600565148
W. Bednarski

ata333 

Wysłany: 2013-07-28, 20:46   

przepraszam..edytowalam..bo oczywiscie..chodzilo mi o slowo "timao"..
a ty pisales..o "proskyneo"..

ale fakt..jest faktem..iz czasami nawet na sile..sie nie da..:)
Ostatnio zmieniony przez ata333 2013-07-28, 22:24, w całości zmieniany 2 razy  

Obserwator 

Wysłany: 2013-07-28, 20:57   

Towarzystwo czasem, a nawet często, wpada w swe pułapki.

Zawsze pisze, że dla Jezusa hołd a dla Jehowy cześć, a jednak widzimy, że jest inaczej.

Także co do hołdu to:
Biblia Świadków Jehowy mówi o „hołdzie” dla Jehowy („by złożyć Jehowie hołd” 2Krn 20:18).

Udzielam się tu:
www.wobroniewiary.cal.pl
tel. 600565148
W. Bednarski

Wnikliwy

Wysłany: 2013-07-28, 21:55   

Obserwator napisał/a:

Zawsze pisze, że dla Jezusa hołd a dla Jehowy cześć, a jednak widzimy, że jest inaczej.

Także co do hołdu to:
Biblia Świadków Jehowy mówi o „hołdzie” dla Jehowy („by złożyć Jehowie hołd” 2Krn 20:18).

Jaką tu pułapkę widzisz. Hołd a cześć to taka wielka różnica. Jeśli komuś oddaje się cześć to juz nie wolno hołd oddawać. Jehowie zwłaszcza. Już ci tematów brakuje.
Tylko tego spisu treści nie wklejaj bo jest długi - WIEM.

Obserwator 

Wysłany: 2013-07-28, 22:09   

Wnikliwy napisał/a:
Obserwator napisał/a:

Także co do hołdu to:

Jaką tu pułapkę widzisz. Hołd a cześć to taka wielka różnica. Jeśli komuś oddaje się cześć to juz nie wolno hołd oddawać. Jehowie zwłaszcza. Już ci tematów brakuje.
Tylko tego spisu treści nie wklejaj bo jest długi - WIEM.

Masz coś jeszcze do dodania w sprawie hołdu i czci?

HOŁD CZY CZEŚĆ
Greckie słowo proskyneo z Listu do Hebrajczyków 1:6 może oznaczać:
1. Składanie z respektem hołdu, jakby ‛oddawanie pokłonu’ Jezusowi jako temu, którego Jehowa Bóg obdarzył zaszczytami i wyniósł do chwały.
2. Oddawanie czci Jehowie Bogu poprzez – czyli za pośrednictwem – Jego naczelnego przedstawiciela, Jego Syna, Jezusa” (Strażnica Rok CIV [1983] Nr 14 s. 3).

Udzielam się tu:
www.wobroniewiary.cal.pl
tel. 600565148
W. Bednarski

ata333 

Wysłany: 2013-07-28, 22:27   

Obserwator napisał/a:
„HOŁD CZY CZEŚĆ
Greckie słowo proskyneo z Listu do Hebrajczyków 1:6 może oznaczać:
1. Składanie z respektem hołdu, jakby ‛oddawanie pokłonu’ Jezusowi jako temu, którego Jehowa Bóg obdarzył zaszczytami i wyniósł do chwały.
2. Oddawanie czci Jehowie Bogu poprzez – czyli za pośrednictwem – Jego naczelnego przedstawiciela, Jego Syna, Jezusa” (Strażnica Rok CIV [1983] Nr 14 s. 3).

az mi sie buzia usmiecha.. ;-)
bo kto kocha drugiego (człowieka), spełnił (...) Prawo. Gdyż Nie będziesz cudzołożył, nie będziesz zabijał, (....), nie będziesz pożądał i jeśli jest jakieś inne przykazanie, w tym słowie się streszczają, : Kochaj swego bliźniego jak samego siebie.

Odpowiedz do tematu