Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy chrześcijan obowiązuje Dekalog?
Autor Wiadomość
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2006-10-30, 08:40   Czy chrześcijan obowiązuje Dekalog?

Trzy miesiące po wyzwoleniu z Egiptu w roku 1513 pne Izraelici rozłożyli sie obozem na pustyni naprzeciw góry Synaj.Wezwany przez Jehowę prorok Mojżesz wstąpił na górę ,na której Bóg obiecał ,że uczyni ten naród swoją "szczególną własnością spośród wszystkich innych narodów". Mojżesz przekazał to Izraelowi za pośrednictwem starszych.
"Następnie cały lud odpowiedział jednogłośnie mówiąc:Gotowi jesteśmy czynić wszystko ,co rzekł Jehowa". Wyjścia 19:1-8
Potem Bóg dał Mojżeszowi Dziesięć Przykazań poprzedzonych wypowiedzią:
"Ja jestem Jehowa twój Bóg ,który cię wyprowadził z krainy egipskiej z domu niewolników".
Wyjścia 20:2
Dekalog był przeznaczony dla narodu izraelskiego ,któremu oświadczono w I przykazaniu:
"Nie będziesz miał żadnych innych bogów mnie na przekór".
Następnie Jehowa dał Mojżeszowi wskazówki co do innych przykazań Bożych,których miał przestrzegać Izrael.
Wyjścia 20:4-23:19
Jehowa oznajmił:
"Przed całym twym ludem będę dokonywał cudownych rzeczy ,których nigdy nie stworzono na całej ziemi ani pośród wszystkich narodów :a cały lud pośród którego jesteś na pewno ujrzy dzieło Jehowy ,gdyż czynię z tobą coś napawającego lękiem".
Czego w zamian oczekiwał?
"Ty ze swej strony przestrzegaj ,co ci dziś nakazuję".
Wyjścia 34:10,11
Musieli być zatem posłuszni wszystkim prawom i przykazaniom Jehowy.
Czy te wszystkie przykazania obowiązują dziś chrześcijan?
Czwarte przykazanie dotyczące sabatu kładło nacisk na szacunek dla rzeczy świętych na co Jehowa zwrócił uwagę już wcześniej,gdy nakazał obchodzenie sabatu przy zbieraniu manny.Wyjścia 16:22-26
Ponieważ część Izraelitów nie od razu dała temu posłuch ,Jehowa otwarcie im przypomniał o tym wymaganiu:
"Zważcie na fakt ,że Jehowa dał wam sabat/.../I w siódmym dniu lud zaczął obchodzić sabat".
Zatem sabat był ustanowiony przez Boga dla Izraelitów ,nie dla całej ludzkości.Sam Bóg to oświadczył ,że to postanowienie dotyczy wyłącznie narodu izraelskiego.
"Między mną a synami Izraela jest to znak po czas niezmierzony".
Wyjścia 31:17

Zwróćmy teraz uwagę na słowa apostoła Pawła ,który był Żydem i który te słowa kierował do chrześcijan pochodzenia żydowskiego:
"My,którzy z natury jesteśmy Żydami ,a nie grzesznikami z narodów ,i którzy przecież wiemy ,że człowiek nie zostaje uznany za sprawiedliwego na podstawie uczynków prawa ,lecz tylko dzięki wierze w Chrystusa -nawet my uwierzyliśmy w Chrystusa Jezusa ,żeby nas uznano za sprawiedliwych dzięki wierze w Chrystusa a nie na podstawie uczynków prawa,gdyż z uczynków prawa żadne ciało nie zostanie uznane za sprawiedliwe."
Galatów 2:15,16
Istotnie nikt nie mógł uzyskać sprawiedliwej pozycji przed Bogiem przez okazywanie pełnego posłuszeństwa wobec Prawa Mojżeszowego ,gdyż uniemożliwiała mu to ludzka niedoskonałość.
Paweł dodał:
"Wszyscy ci,którzy się zdają na uczynki prawa ,są pod przekleństwem :napisano bowiem:'Przeklęty każdy kto nie trwa w tym wszystkim ,co spisano w zwoju Prawa ,aby to wykonywać/.../Chrystus wykupił nas spod przekleństwa Prawa ,stawszy się za nas przekleństwem".
Galatów 3:10-13
Skoro na naśladowcach Jezusa będących Żydami nie ciążyło już przekleństwo Prawa ,to czy chrześcijanie musieli przestrzegać wszystkich przykazań ,które otrzymał Izrael?
 
 
Maja. 


Dołączyła: 22 Sie 2006
Posty: 2086
Wysłany: 2006-11-06, 20:23   

tessa napisała:
Cytat:
Zatem sabat był ustanowiony przez Boga dla Izraelitów ,nie dla całej ludzkości.Sam Bóg to oświadczył ,że to postanowienie dotyczy wyłącznie narodu izraelskiego.
"Między mną a synami Izraela jest to znak po czas niezmierzony".
Wyjścia 31:17

tesso, jesteś w wielkim błędzie, gdyż nasz Zbawiciel powiedział:

"Mam i inne owce, które nie są z tej owczarni: również i te muszę przyprowadzić, i głosu mojego słuchać będą,
i będzie jedna owczarnia i jeden Pasterz" -
Ew. Jana 10,16

Pan Jezus mówiąc o innych owcach, mówi o poganach.
On przyprowadza nas do Swojej owczarni, abyśmy tak jak pozostałe owce słuchali głosu naszego Zbawiciela,
i stosowali się do wszystkich Jego nauk.

A Pan Jezus uczy nas :idea:

"...Jeśli chcesz wejść do żywota, przestrzegaj przykazań" - Ew. Mat. 19,17.

Słowa te kieruje do Ciebie i do mnie, i do wszystkich ludzi na całym świecie.

W przykazaniach Bożych jest również nakaz święcenia szabatu.

W proroctwie Izajasza 56,6-8. czytamy :-
"Cudzoziemców zaś, którzy się przyłączyli do Pana, ażeby Mu służyć i ażeby miłować imię Pana
i zostać Jego sługami - wszystkich zachowujących szabat bez pogwałcenia go i trzymających się mocno
mojego przymierza, przyprowadzę na moją Świętą Górę i rozweselę w moim domu modlitwy …."



:shock: Widzimy tu jasno, że Bóg oznajmia nam, że nie tylko Izrael, ale wszystkie narody gdy przyłączą się do Boga, zobowiązani są do Jego przymierza, łącznie z szabatem.

tesso, czy będziesz posłuszna naszemu Zbawicielowi, czy będziesz przestrzegała wszystkich przykazań
z Dekalogu biblijnego :?: :mysli:

Maja.
 
 
Maja. 


Dołączyła: 22 Sie 2006
Posty: 2086
Wysłany: 2006-11-06, 21:37   

tessa napisała:
Cytat:
Zatem sabat był ustanowiony przez Boga dla Izraelitów ,nie dla całej ludzkości.Sam Bóg to oświadczył ,że to postanowienie dotyczy wyłącznie narodu izraelskiego.
"Między mną a synami Izraela jest to znak po czas niezmierzony".
Wyjścia 31:17

tesso, przede wszystkim :shock: zobacz kto jest Żydem :shock:

W Liście do Rzym. 2,27-29 czytamy:
„Przeto ten, który cieleśnie jest nieobrzezany, a wypełnia zakon, będzie sądził ciebie, który mimo litery zakonu
i obrzezania jesteś przestępcą zakonu.
Albowiem nie ten jest Żydem, który jest nim na zewnątrz, i nie to jest obrzezanie, które jest widocznena ciele,
ale ten jest Żydem, który jest nim wewnętrznie, i to jest obrzezanie, które jest obrzezaniem serca, w duchu,
a nie według litery; taki ma chwałę nie ludzi, lecz u Boga
.



szabat jest znakiem miedzy Bogiem, a Jego ludem – II Mojż. 31,13-18.


W proroctwie Izajasza 56,6-8. czytamy :-
"Cudzoziemców zaś, którzy się przyłączyli do Pana, ażeby Mu służyć i ażeby miłować imię Pana
i zostać Jego sługami - wszystkich zachowujących szabat bez pogwałcenia go i trzymających się mocno
mojego przymierza, przyprowadzę na moją Świętą Górę i rozweselę w moim domu modlitwy …."



:shock: Widzimy tu jasno, że Bóg oznajmia nam, że nie tylko Izrael, ale wszystkie narody gdy przyłączą się do Boga,
zobowiązani są do Jego przymierza, łącznie z szabatem.



Oto ciekawostka znaleziona w Internecie, w Dekalogu info :

"W liście do hebrajczyków mamy wyraźnie potwierdzone czwarte przykazanie.
Fragment z hbr 4,9 nie da się inaczej przetłumaczyć jak tylko: "pozostaje szabatowanie", (gr. sabbatismos).
Protestanci drukując miliony egzemplarzy Słowa Bożego, zatarli tę oczywistą prawdę Nowego Testamentu.
Zdanie z Hbr 4,9 powinno brzmieć:-
"Dlatego pozostaje zachowywanie soboty ludziom należącym do Boga."

tesso, czy teraz już rozumiesz, że szabat ( sobota ) jest znakiem miedzy Bogiem a Jego ludem :?: :-D .

Maja.
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2006-11-07, 08:46   

Maja. napisał/a:
tessa napisała:
Cytat:
Zatem sabat był ustanowiony przez Boga dla Izraelitów ,nie dla całej ludzkości.Sam Bóg to oświadczył ,że to postanowienie dotyczy wyłącznie narodu izraelskiego.
"Między mną a synami Izraela jest to znak po czas niezmierzony".
Wyjścia 31:17

tesso, jesteś w wielkim błędzie, gdyż nasz Zbawiciel powiedział:

"Mam i inne owce, które nie są z tej owczarni: również i te muszę przyprowadzić, i głosu mojego słuchać będą,
i będzie jedna owczarnia i jeden Pasterz" -
Ew. Jana 10,16

tessa:
Kiedy Bóg dał Dekalog,a kiedy pojawiły się "drugie owce?" Gdzie w Biblii pisze,że Prawo Mojżeszowe obowiązuje chrześcijan?
Cytat:
Maja:
Pan Jezus mówiąc o innych owcach, mówi o poganach.

tessa:
Naprawdę? Czy w skład "małej trzódki " nie wchodzili poganie?Okazuje się że wchodzili.
Czytaj I Piotra 2:8-11 uważnie.Czy jest tam mowa o poganach nawróconych na chrystianizm?Słowa:"Bo niegdyś nie byliście ludem ,lecz teraz jesteście ludem Bozym...
wy byliście tymi,którym nie okazywano miłosierdzia ,lecz teraz jesteście tymi,którym miłosierdzie okazano". Oczywiście chodzi o pogan którzy żyli bez znajomości Boga.Oni to weszli w skład Oblubienicy,gdyż Piotr pisze:"Lecz wy jesteście "rodem wybranym królewskim kapłaństwem..."
Więc twój pogląd ,że "inne owce " to poganie nie jest zgodny z Biblią.Poganie też wchodzą w skład "małej trzódki".
Cytat:
Maja:
On przyprowadza nas do Swojej owczarni, abyśmy tak jak pozostałe owce słuchali głosu naszego Zbawiciela,
i stosowali się do wszystkich Jego nauk.

tessa: Tak ,ale chrześcijan nie obowiązuje już Prawo Mojżeszowe.Czytaj list do Galatów i list do Rzymian.Oraz Dzieje Apostolskie 15 rozdział.
A Pan Jezus uczy nas :idea:

"...Jeśli chcesz wejść do żywota, przestrzegaj przykazań" - Ew. Mat. 19,17.

Słowa te kieruje do Ciebie i do mnie, i do wszystkich ludzi na całym świecie.

W przykazaniach Bożych jest również nakaz święcenia szabatu.

Nas chrześcijan obowiązuje przestrzeganie Prawa Chrystusowego.Prawo to nie nakazuje przestrzegać cotygodniowego sabatu.

W proroctwie Izajasza 56,6-8. czytamy :-
"Cudzoziemców zaś, którzy się przyłączyli do Pana, ażeby Mu służyć i ażeby miłować imię Pana
i zostać Jego sługami - wszystkich zachowujących szabat bez pogwałcenia go i trzymających się mocno
mojego przymierza, przyprowadzę na moją Świętą Górę i rozweselę w moim domu modlitwy …."

tessa:
Nas chrześcijan obowiązuje sabat chrześcijański nie żydowski.Hebrajczyków 4:1-10

Cytat:
Maja:
:shock: Widzimy tu jasno, że Bóg oznajmia nam, że nie tylko Izrael, ale wszystkie narody gdy przyłączą się do Boga, zobowiązani są do Jego przymierza, łącznie z szabatem.

tesso, czy będziesz posłuszna naszemu Zbawicielowi, czy będziesz przestrzegała wszystkich przykazań
z Dekalogu biblijnego :?: :mysli:


tessa:
A ty znów swoje dziewczyno,czy nie umiesz logicznie myśleć? Jesteś pod Prawem Mojżesza?
To strzeż się!Bo jest to Prawo śmierci.
Tylko prawdziwi chrześcijanie dostąpią zbawienia i to przez wiarę,a nie uczynki Prawa.
Ja doskonale wiem że należy przestrzegać przykazać Bożych,ale nie daję się zaprząc w niewolę Prawa,jak ty się dajesz zaprząc.Nie tylko przestrzeganie Prawa nas zbawi,ale to Bóg nas zbawia okazując nam swoje miłosierdzie.Czy tego nie wiesz?
Rzymian 11;5-6
"A jeśli dzięki życzliwości niezasłużonej to już nie dzięki uczynkom..."
Ale dzięki wierze.Czy ty wierzysz we wszystko co napisano w Biblii?
Czy myślisz,że przestrzegając uczynków Prawa będziesz zbawiona?
Jeśli tak,to jesteś w błędzie.
Czytaj II Koryntian 3:7-11
Jest tam mowa,że kodeks wyryty na kamieniu /chyba chodzi o Dekalog/ pełni służbę śmierci.Pisze też tam,że "miało to być zniweczone".Dlaczego?
Ponieważ nikogo Prawo Mojżeszowe nie doprowadziło do doskonałości.Prawo to wykazało tylko grzeszność ludzi.Dopiero nowe Prawo Chrystusowe nazwane "służbą ducha" ma moc
doprowadzić chrześcijan do doskonałości.
Czy wiesz dlaczego?
Ostatnio zmieniony przez Yarpen Zirgin 2006-11-07, 09:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Miriam 


Dołączyła: 26 Lip 2006
Posty: 2234
Wysłany: 2006-11-07, 21:56   

Tessa napisała: -

Cytat:
Skoro na naśladowcach Jezusa będących Żydami nie ciążyło już przekleństwo Prawa ,to czy chrześcijanie musieli przestrzegać wszystkich przykazań ,które otrzymał Izrael?

W Psalmie 119:4 czytamy: -

„Ty na to dałeś swoje przykazania, by pilnie ich przestrzegano".

Skoro Pan, nasz Bóg dał na to swoje przykazania, by pilnie ich przestrzegać, to przestrzegajmy ich. :idea:

W Psalmie 111:7-8 jest napisane: -


„…Wszystkie przykazania Jego są trwałe, ustalone na wieki, na zawsze, nadane ze słusznością i mocą”.

Widzisz, że przykazania Boże, są ustalone na wieki, na zawsze. :idea:


W Księdze Objawienia 22:14, w przekładzie Biblii Gdańskiej czytamy:-


„Błogosławieni, którzy czynią przykazania Jego, aby mieli prawo
do drzewa żywota, i aby weszli bramami do miasta.”


Chcesz być błogosławiona? Chcesz mieć prawo do drzewa żywota i czy chcesz wejść bramami do miasta?
Jeśli tak to musisz przestrzegać przykazań Jego.
:idea:

W 1 Liście Piotra 4:11 czytamy: -

„Jeśli kto mówi, niech mówi jak Słowo Boże…”

Pamiętaj, że to, co Ci napisałam, to Słowo Boże, do którego powinnaś się stosować. :idea:

Miriam.
______________________________________
„Jeśli kto mówi, niech mówi jak Słowo Boże”.
1 List Piotra 4:11.
 
 
Maja. 


Dołączyła: 22 Sie 2006
Posty: 2086
Wysłany: 2006-11-08, 03:24   

tesa napisała:
Cytat:
Kiedy Bóg dał Dekalog,a kiedy pojawiły się "drugie owce?" Gdzie w Biblii pisze,że Prawo Mojżeszowe obowiązuje chrześcijan?


Przykazania Dekalogu są wiecznie żywe, czyli wiecznie aktualne i każde z nich obowiązywalo naszych przodków, obowiązuje nas i będzie obowiązywać potomsto, które po nas będzie.

Pierwsze cztery przykazania Boże uczą nas podstawowej miłości do Boga, natomiast pozostałe sześć przykazań podstawowej miłości do bliźniego.

Przestępując którekolwiek z nich, obrażasz albo Boga, albo bliźniego.


W Ps. 119,4 czytamy - "Ty na to dałeś swoje przykazania, by pilnie ich przestrzegano"


W 1 Jana 5,3. pisze: "Na tym bowiem polega miłość ku Bogu, że się przestrzega przykazań Jego,
a przykazania Jego nie są uciążliwe."



Pan Jezus mówi : - „Dobrze Izajasz prorokował o was, obłudnikach, jak napisano: Lud ten czci mnie wargami,
ale serce ich daleko jest ode mnie. Daremnie mi jednak cześć oddają, głosząc nauki, które są nakazami ludzkimi. Przykazania Boże zaniedbujecie, a ludzkiej nauki się trzymacie”
- Ew. Mar. 7,6-8 w.


Ew. Jana 14,15. - „Jeśli mnie miłujecie, przykazań moich przestrzegać będziecie”

1 Jana 2,4 - "Kto mówi: Znam go, a przykazań Jego nie zachowuje, kłamcą jest i prawdy w nim nie ma"


Wersetów mówiących o konieczności przestrzegania całego Dekalogu jest znacznie więcej.
tesso, czy już wiesz, co masz czynić, abyś nie była nazwana kłamcą :-D

Maja.
 
 
Maja. 


Dołączyła: 22 Sie 2006
Posty: 2086
Wysłany: 2006-11-08, 04:34   

Napisałam:
Cytat:
Pan Jezus mówiąc o innych owcach, mówi o poganach.

tessa pyta:
Cytat:
Naprawdę? Czy w skład "małej trzódki " nie wchodzili poganie?Okazuje się że wchodzili.


Oczywiście, że wchodzili, dlaczego nie mieli wchodzić :?: :-?

Mała trzódka to osoby podążające za Chrystusem, które słuchają Jego głosu, i stosują się do Jego nauk. :-D

Maja.
 
 
Maja. 


Dołączyła: 22 Sie 2006
Posty: 2086
Wysłany: 2006-11-08, 05:23   

Napisałam:
Cytat:
On przyprowadza nas do Swojej owczarni, abyśmy tak jak pozostałe owce słuchali głosu naszego Zbawiciela, i stosowali się do wszystkich Jego nauk.


tessa odpisała:
Cytat:
Tak ,ale chrześcijan nie obowiązuje już Prawo Mojżeszowe.Czytaj list do Galatów


Pismo Święte uczy nas, że zakon został „dodany z powodu przestępstw” - Gal. 3,19.
O jakim zakonie jest tutaj mowa :?:
Oczywiście o zakonie ceremonialnym. :-D


Zakon moralny ukazywał, co jest grzechem, przekroczenie go doprowadziło do upadku człowieka,
a upadek ten spowodował potrzebę "przydania" zakonu ceremonialnego.



Zakon ceremonialny stanowił starotestamentową formę pojednania człowieka z Bogiem.
Przestępstwo ( między innymi ) dziesięciu przykazań Bożych obciążało Izraelitę nakazami
przyniesienia ofiary za grzech, jako tymczasowe zastępstwo.

Aby za grzech popełniony, grzesznik nie musiał przynosić już ofiary zastępczej, Chrystus ów dług,
czyli winę za grzech wziął na siebie ( Iz. 53,6 ) i stał się rzeczywistą ofiarą.


przypomnij sobie słowa Jana Chrzciciela, gdy zobaczył Pana Jezusa powiedział:
"Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata".


W Gal. 3,24 czytamy, że „...Zakon był naszym przewodnikiem do Chrystusa…”


Zakon ceremonialny wskazywał na Chrystusa, pouczał o Nim i prowadził do Niego.
Ustąpił nowotestamentowej rzeczywistości, a rzeczywistością tą jest Chrystus (Kol. 2,17) i Jego dzieło,
którego dokonał na ziemi odkupując świat, a teraz oręduje za nami u Boga Ojca.
Rzeczywistość ta stała się aktualna z chwilą śmierci Chrystusa.



"A gdy przyszła wiara, już nie jesteśmy pod opieką przewodnika"
- Gal. 3,25.
Zakon ceremonialny, jako przewodnik przestał spełniać swą funkcję.


Zakon moralny obowiązuje nadal, gdyż niezmienne są wymogi moralne Boga wobec ludzi.

Nie obowiązuje natomiast zakon ceremonialny, a wraz z nim system ceremonii, i ofiar starotestamentowych.


Teraz pojednanie człowieka z Bogiem następuje przez Chrystusa, a nie przez starozakonny rytuał religijny.


tessa, jeżeli zakon moralny obowiązuje nadal, to nadal obowiązują nas wszystkie przykazania Dekalogu bibilijnego.
Czy będziesz ich przestrzegała :?: :mysli:

Maja.
 
 
Maja. 


Dołączyła: 22 Sie 2006
Posty: 2086
Wysłany: 2006-11-08, 06:19   

Napisałam:
Cytat:
On przyprowadza nas do Swojej owczarni, abyśmy tak jak pozostałe owce słuchali głosu naszego Zbawiciela, i stosowali się do wszystkich Jego nauk.

tessa odpisała:
Cytat:
Tak ,ale chrześcijan nie obowiązuje już Prawo Mojżeszowe. Czytaj..., list do Rzymian.


Wersety z listu do Rzym. 14 rozdziału, nie usprawiedliwiają osób łamiących szabat.

Rzym. 14,1 w., określa kontekst całego fragmentu wskazując, że dyskusja koncentruje się na spieraniu
o poglądy, a nie o Prawo Boże.



W Liście do Rzym. 14,5-6 w., sprawa dotyczy dni postu.

Wyjaśnienie mamy w wierszu 6, w którym czytamy:
„Kto przestrzega dnia, dla Pana przestrzega;
kto je, dla Pana je, dziękuje bowiem Bogu; a kto nie je, dla Pana nie je, i dziękuje Bogu"


Apostoł Paweł, autor listu do Rzymian był Żydem, z pokolenia Beniamina, ze stronnictwa faryzeuszów ( Dz. Ap. 23,6 ),
i jego powołał Pan Jezus do grona apostołów. On też został posłany do pogan.

Jak wiesz faryzeusze pościli 2 x w tygodniu - Łuk. 18,12.
Apostoł Paweł rozumiał jednych ( tych, którzy pościli ), jak i drugich ( tych, którzy nie pościli w określone dni ),
dlatego wyjaśnił tę sprawę.

Nie czytamy w Piśmie Świętym, aby było nakazem naszego Zbawiciela, by w określone dni pościć.
Niemniej apostoł podkreśla, że oni czynią to dla Pana.

Dlatego poszczenie lub nieposzczenie w określone dni jest sprawą osobistą, a nie sprawą Bożego nakazu.
Kontekst wyklucza odniesienie powyższego fragmentu np. do święcenia szabatu.

Szabat - siódmy dzień tygodnia, jest dniem wyróżnionym nie przez człowieka, ale przez samego Boga,
dlatego nikt oprócz Boga, nie może odwołać święcenia tego dnia.

Zmiana święcenia soboty na niedzielę, nie znajduje potwierdzenia ani w słowach Pana Jezusa, ani w słowach Apostołów, ani w całym Piśmie Świętym.
Chociaż w Nowym Testamencie znajdujemy wzmianki o pierwszym dniu tygodnia ( niedzieli ), to w żadnym przypadku nie towarzyszy im polecenie święcenia go.
:mysli:

tesso, :shock: widzisz, że w dalszym ciągu obowiązuje nas święcenie soboty :?: :-D

Maja.
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2006-11-08, 07:12   

Miriam napisał/a:
W Psalmie 119:4 czytamy: -

„Ty na to dałeś swoje przykazania, by pilnie ich przestrzegano".

Nie wątpię.
Miriam napisał/a:
Skoro Pan, nasz Bóg dał na to swoje przykazania, by pilnie ich przestrzegać, to przestrzegajmy ich. :idea:

W Psalmie 111:7-8 jest napisane: -

„…Wszystkie przykazania Jego są trwałe, ustalone na wieki, na zawsze, nadane ze słusznością i mocą”.

Czy przykazanie nakazujące kamienować nieposłuszne dzieci też? Odpowiedz!
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2006-11-08, 07:19   

Maja. napisał/a:

"A gdy przyszła wiara, już nie jesteśmy pod opieką przewodnika" - Gal. 3,25.
Zakon ceremonialny, jako przewodnik przestał spełniać swą funkcję.

Gdzie w Biblii jest podział Prawa na moralne i ceremonialne?
Według Biblii Jezus mówiąc słowo "Prawo" miał na myśli całe Prawo Mojżeszowe ,nie jakąś jego część.
Mateusza 5:17
"Nie myście że przyszedłem zniweczyć Prawo lub Proroków .Nie przyszedłem zniweczyć lecz spełnić,bo zaprawdę wam mówię ,że prędzej przeminęłyby niebo i ziemia ,niżby w jakiś sposób przeminęła jedna najmniejsza litera lub jedna cząstka w Prawie i nie wszystko się stało".
Potem w dalszej części Kazania na Górze wymieniał z Prawa Mojżeszowego zarówno z Dekalogu jak i Prawa ceremonialnego nie robiąc żadnej różnicy między nimi.
Dlaczego i na jakiej podstawie więc dzielisz Prawo skoro sam Jezus go nie dzielił????????
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2006-11-08, 09:03   

Czy przewodnikiem prowadzącym do Chrystusa ,był tylko zakon ceremonialny?
Czy też całe Prawo było tym przewodnikiem?
Co Paweł miał na myśli mówiąc:
"Zanim nadeszła wiara byliśmy strzeżeni przez prawo razem oddani pod straż i wypatrywaliśmy wiary która miała być objawiona.Toteż Prawo stało się naszym wychowawcą prowadzącym do Chrystusa abyśmy dzięki wierze zostali uznani za prawych.Ale skoro wiara nadeszła nie podlegamy już wychowawcy".Galatów 3:23-25
Błędem jest twierdzić ,że tylko zakon ceremonialny był wychowawcą prowadzącym Żydów do Chrystusa.To całe Prawo było tym wychowawcą.Całe też Prawo przestało nim być ,gdy nadeszła wiara.
 
 
Maja. 


Dołączyła: 22 Sie 2006
Posty: 2086
Wysłany: 2006-11-10, 09:19   

Napisałam:
Cytat:
On przyprowadza nas do Swojej owczarni, abyśmy tak jak pozostałe owce słuchali głosu naszego Zbawiciela, i stosowali się do wszystkich Jego nauk.


Cytat:
Tessa odpisała: Tak ,ale chrześcijan nie obowiązuje już Prawo Mojżeszowe.Czytaj list do Dzieje Apostolskie 15 rozdział.



Powołujesz się na słowa z Dz. Apostolskich, zauważ, że w tych wersetach nic nie pisze, że nie wolno nadużywać Imienia Bożego do czczych rzeczy, że nie wolno nam mówić fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu, nic nie pisze, że nie wolno nam pożądać itp. Czy to znaczy, że te przykazania Boże możesz przestępować i będzie wszystko
w porządku
:?: :mysli:

Albo możesz kraść, zabijać, nie czcić rodziców itp., bo na ten temat w podanym przez Ciebie wersecie nic nie pisze.

:shock: Widzisz do jakich absurdów może doprowadzić wyrwanie jednego wersetu i mówienie, że tam nic nie pisze
o danym przykazaniu.



Bóg po to dał przykazania, by pilnie ich przestrzegano - Ps.119,4.


Przykazania Dekalogu są wiecznie żywe, czyli wiecznie aktualne i każde z nich obowiązywało naszych przodków, obowiązuje nas i będzie obowiązywać potomstwo, które po nas będzie.
Wielokrotnie podkreślał to zarówno nasz Zbawiciel, jak i apostołowie.

Bóg zawierając z nami Nowe Przymierze, wypisuje nam te przykazania na naszym sercu.

Po co Bóg by to czynił, jeśliby one nas nie obiązywały :?: :-?


W proroctwie Izajasza 56,6-8. czytamy :-
"Cudzoziemców zaś, którzy się przyłączyli do Pana, ażeby Mu służyć i ażeby miłować imię Pana i zostać Jego sługami - wszystkich zachowujących szabat bez pogwałcenia go i trzymających się mocno mojego przymierza, przyprowadzę
na moją Świętą Górę i rozweselę w moim domu modlitwy …."



:shock: Widzimy tu jasno, że Bóg oznajmia nam, że nie tylko Izrael, ale wszystkie narody gdy przyłączą się do Boga, zobowiązani są do Jego Przymierza, łącznie z szabatem :shock: .


W Efezjan 2,19. apostoł Paweł mówi o nawróconych poganach tak:
"A więc nie jesteście już obcymi i przychodniami, ale jesteście współobywatelami świętych i domownikami Boga - zbudowani na fundamencie apostołów i proroków, gdzie kamieniem węgielnym jest sam Chrystus Jezus.”

Jeżeli jesteśmy zbudowani na naukach apostołów i proroków, a przede wszystkim na naukach naszego Zbawiciela,
to słuchajmy ich i stosujmy się do tego, co nam nakazują.

Pan Jezus uczy nas:- „ Chcesz wejść do żywota, przestrzegaj przykazań” - Ew. Mat. 19,17.


Czy Pan Jezus odwołał nakaz przestrzegania Bożych przykazań :?: :-? , Nie :?: :-D
To dlaczego mówisz, że np. święcenie szabatu nas nie obowiązuje ?

W Ewangelii Jana 15,10. Pan Jezus powiedział:-
" ...Ja przestrzegałem przykazań Ojca mego...".

Czy Ty również mogłaby tak, jak nasz Zbawiciel powiedzieć, że przestrzegałaś przykazań naszego Boga :?: :idea:


Pan Jezus również święcił sobotę, a przecież my mamy być Jego naśladowcami - 1 Jana 2,6.


Szabat jest znakiem między Bogiem, a Jego ludem . - II Mojż. 31,13-18.


Pamiętajmy, że pierwsze cztery przykazania uczą nas, podstawowej miłości do Boga.
Pozostałe sześć przykazań, podstawowej miłości do bliźniego.


Dlatego przestępując którekolwiek przykazanie z Dekalogu, obrażamy w ten sposób albo Boga, albo bliźniego.


1 Jana 5,3. - "Na tym bowiem polega miłość ku Bogu, że się przestrzega przykazań Jego,
a przykazania Jego nie są uciążliwe."



"A to jest miłość, abyśmy postępowali według przykazań Jego..." 2 List Jan 6w.


tesso, jak Ty miłujesz Boga, skoro nie przestrzegasz Jego przykazań :?: :mysli:

Maja.
 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2006-11-10, 20:21   

Maja. napisał/a:
Cytat:
Tessa odpisała: Tak ,ale chrześcijan nie obowiązuje już Prawo Mojżeszowe.Czytaj list do Dzieje Apostolskie 15 rozdział.



Powołujesz się na słowa z Dz. Apostolskich, zauważ, że w tych wersetach nic nie pisze, że nie wolno nadużywać Imienia Bożego do czczych rzeczy, że nie wolno nam mówić fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu, nic nie pisze, że nie wolno nam pożądać itp. Czy to znaczy, że te przykazania Boże możesz przestępować i będzie wszystko
w porządku :?: :mysli:

Widocznie nie zrozumiałaś tego tekstu.Rozdział 15 Dziejów Apostolskich porusza problem ,czy chrześcijanie pochodzenia pogańskiego muszą przestrzegać całego Prawa Mojżeszowego.I jak postanowiono?
Przeczytaj tylko Dzieje Apostolskie 15:28-29
Tylko to z całego Prawa Mojżeszowego mieli przestrzegać chrześcijanie.
Rozumiesz?
Nie było tam żadnej mowy o cotygodniowym sabacie sabacie i o obrzezaniu.
A to ,że trzeba szanować rodziców,że nie trzeba kraść,zabijać itp wiadomo.Bo kto miłuje bliżniego nie wyrządza mu żadnej krzywdy.
Filipian 1:9-11
 
 
Maja. 


Dołączyła: 22 Sie 2006
Posty: 2086
Wysłany: 2006-11-11, 23:07   

tessa pyta:
Cytat:
Gdzie w Biblii jest podział Prawa na moralne i ceremonialne?

Przypomnij sobie, że zakon był rozdzielony, jeden był w arce (10 przykazań Bożych ) a drugi obok, przepisy.
Skąd ten podział :?: :mrgreen:

Czytamy, że zakon został przybity do krzyża, a dalej czytamy, że należy go przestrzegać .


Według Ciebie nie ma podziału na zakon moralny i ceremonialny, jeżeli więc został przybity do krzyża, już go nie ma,
to co znaczą słowa apostołów, że ci, którzy zakon wypełniają usprawiedliwieni będą :?:


Jeżeli nie byłoby podziału na zakon moralny i ceremonialny, wtedy Biblia nie mówiłaby, że był niedoskonały,
a następnie, że jest święty i sprawiedliwy i dobry.



Zakon ceremonialny został dodany po powstaniu grzechu, by pokazać nam jak Bóg ratuje nas od skutków grzechu;
w ST w postaci ofiar ( cień rzeczywistego działania ), a w NT w postaci Pana Jezusa, który stał się rzeczywistą ofiarą, i który w sposób rzeczywisty zastępuje starotestamentowe ceremonie jako cienie.



Zakon moralny dalej ukazuje nam, że jesteśmy grzeszni i potrzebujemy Zbawiciela, i dalej nadaje kierunek
naszej moralności, zarówno wobec Boga jak i człowieka.


tesso, czy teraz już rozumiesz, że zakon był rozdzielony :?: :-D

Maja.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 13