Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Papież. Czyli co z tą skałą?
Autor Wiadomość
Danijel 


Wyznanie: Adwentysta Dnia Siódmego
Wiek: 33
Dołączył: 05 Wrz 2016
Posty: 117
Wysłany: 2016-10-02, 18:38   

2:2 A udałem się tam na skutek objawienia i wyłożyłem im na osobności, zwłaszcza znaczniejszym, ewangelię, którą zwiastuję między poganami, żeby się czasem nie okazało, że daremnie biegnę czy biegłem...
2:6 A co się tyczy tych, którzy cieszyli się szczególnym poważaniem - czym oni niegdyś byli, nic mnie to nie obchodzi; Bóg nie ma względu na osobę - otóż ci, którzy cieszyli się szczególnym poważaniem, niczego mi nie narzucili,
2:7 Raczej przeciwnie, gdy zobaczyli, że została mi powierzona ewangelia między nieobrzezanymi, jak Piotrowi między obrzezanymi -

3 Apostołów było szanowanymi ludzmi. No i Tyle. Paweł był też Straszliwie Szanowany ale potem.
_____________________________________________


2:1 Potem po czternastu latach udałem się z Barnabą znowu do Jerozolimy, zabrawszy z sobą i Tytusa;
2:2 A udałem się tam na skutek objawienia i wyłożyłem im na osobności, zwłaszcza znaczniejszym, ewangelię, którą zwiastuję między poganami, żeby się czasem nie okazało, że daremnie biegnę czy biegłem.
2:3 Ale nawet Tytusa, który był ze mną, chociaż był Grekiem, nie zmuszono do obrzezania,
2:4 Nie bacząc na fałszywych braci, którzy po kryjomu zostali wprowadzeni i potajemnie weszli, aby wyszpiegować naszą wolność, którą mamy w Chrystusie, żeby nas podbić w niewolę,
2:5 A którym ani na chwilę nie ustąpiliśmy, ani się nie poddaliśmy, aby prawda ewangelii u was się utrzymała.
2:6 A co się tyczy tych, którzy cieszyli się szczególnym poważaniem - czym oni niegdyś byli, nic mnie to nie obchodzi; Bóg nie ma względu na osobę - otóż ci, którzy cieszyli się szczególnym poważaniem, niczego mi nie narzucili,
2:7 Raczej przeciwnie, gdy zobaczyli, że została mi powierzona ewangelia między nieobrzezanymi, jak Piotrowi między obrzezanymi -
2:8 Bo Ten, który skutecznie działał przez Piotra w apostolstwie między obrzezanymi, skutecznie działał i przeze mnie między poganami -
2:9 Otóż, gdy poznali okazaną mi łaskę, Jakub i Kefas, i Jan, którzy są uważani za filary, podali mnie i Barnabie prawicę na dowód wspólnoty, abyśmy poszli do pogan, a oni do obrzezanych;
2:10 Mieliśmy tylko pamiętać o ubogich, czym się też gorliwie zająłem i co starałem się wykonać.
2:11 A gdy przyszedł Kefas do Antiochii, przeciwstawiłem mu się otwarcie, bo też okazał się winnym.
2:12 Zanim bowiem przyszli niektórzy od Jakuba, jadał razem z poganami; a gdy przyszli, usunął się i odłączył z obawy przed tymi, którzy byli obrzezani.
2:13 A wraz z nim obłudnie postąpili również pozostali Żydzi, tak że i Barnaba dał się wciągnąć w ich obłudę.
2:14 Ale gdy spostrzegłem, że nie postępują zgodnie z prawdą ewangelii, powiedziałem do Kefasa wobec wszystkich: Jeśli ty, będąc Żydem, po pogańsku żyjesz, a nie po żydowsku, czemuż zmuszasz pogan żyć po żydowsku?

________________________

Co do Ojców kościoła ich teksty wyciągnięte z kontekstu mogą oczywiście prowadzić do błędnych interpretacji. We wczesnych wiekach uważano że nie Piotr, lecz jego wiara - czy Pan, w którego Piotr wierzył - jest Skałą i to Jezus jest skałą i jedynym fundamentem i Skałą. Główny i z tego co wiem jedyny który pisał że Piotr jest skałą był Hieronim: "Z tego, co wiem, [Piotr] jest skałą, na której zbudowany jest Kościół"

Augustyn napisał:
"W ustępie tej książki, Mówiłem o Apostole Piotrze: 'Na nim jako na skale zbudowany był kościół.' . . . Ale wiem, że bardzo często w późniejszym czasie, Więc wyjaśnię co Pan powiedział: 'Tyś jest Piotr, i na tej skale Zbuduję mój kościół,' Powinno to być zrozumiane jako zbudowany na Tym, którego Piotr wyznał mówiąc: 'Tyś jest Chrystus, Syn Boga żywego,,' and so Peter, called after this rock, reprezentuje osobę której Kościół który jest zbudowany na tej opoce, i otrzymał 'klucze do królestwa Niebios.' dla, 'Tyś jest Piotr' a nie 'Tyś skała'. Ale skałą był Chrystus,' wyznając go również wyznaje go cały Kościół, Szymon był zwany Piotrem. ." (The Retractions, 1:20:1)

https://carm.org/is-peter-the-rock-church

13. W przypadku posługiwania się cytatami należy podać źródło przytaczanego materiału i wyraźne zaznaczyć cytowany tekst kursywą, kolorem lub za pomocą funkcji [quote]
_________________
Nie powiem źle o nikim, a będę mówił wszystko dobre, co wiem o każdym.
Ostatnio zmieniony przez Anna01 2016-10-03, 15:22, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Albertus 

Pomógł: 82 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2588
Wysłany: 2016-10-02, 19:06   

Danijel napisał/a:
2:2 A udałem się tam na skutek objawienia i wyłożyłem im na osobności, zwłaszcza znaczniejszym, ewangelię, którą zwiastuję między poganami, żeby się czasem nie okazało, że daremnie biegnę czy biegłem...
2:6 A co się tyczy tych, którzy cieszyli się szczególnym poważaniem - czym oni niegdyś byli, nic mnie to nie obchodzi; Bóg nie ma względu na osobę - otóż ci, którzy cieszyli się szczególnym poważaniem, niczego mi nie narzucili,
2:7 Raczej przeciwnie, gdy zobaczyli, że została mi powierzona ewangelia między nieobrzezanymi, jak Piotrowi między obrzezanymi -

3 Apostołów było szanowanymi ludzmi. No i Tyle. Paweł był też Straszliwie Szanowany ale potem.
_____________________________________________


2:1 Potem po czternastu latach udałem się z Barnabą znowu do Jerozolimy, zabrawszy z sobą i Tytusa;
2:2 A udałem się tam na skutek objawienia i wyłożyłem im na osobności, zwłaszcza znaczniejszym, ewangelię, którą zwiastuję między poganami, żeby się czasem nie okazało, że daremnie biegnę czy biegłem.
2:3 Ale nawet Tytusa, który był ze mną, chociaż był Grekiem, nie zmuszono do obrzezania,
2:4 Nie bacząc na fałszywych braci, którzy po kryjomu zostali wprowadzeni i potajemnie weszli, aby wyszpiegować naszą wolność, którą mamy w Chrystusie, żeby nas podbić w niewolę,
2:5 A którym ani na chwilę nie ustąpiliśmy, ani się nie poddaliśmy, aby prawda ewangelii u was się utrzymała.
2:6 A co się tyczy tych, którzy cieszyli się szczególnym poważaniem - czym oni niegdyś byli, nic mnie to nie obchodzi; Bóg nie ma względu na osobę - otóż ci, którzy cieszyli się szczególnym poważaniem, niczego mi nie narzucili,
2:7 Raczej przeciwnie, gdy zobaczyli, że została mi powierzona ewangelia między nieobrzezanymi, jak Piotrowi między obrzezanymi -
2:8 Bo Ten, który skutecznie działał przez Piotra w apostolstwie między obrzezanymi, skutecznie działał i przeze mnie między poganami -
2:9 Otóż, gdy poznali okazaną mi łaskę, Jakub i Kefas, i Jan, którzy są uważani za filary, podali mnie i Barnabie prawicę na dowód wspólnoty, abyśmy poszli do pogan, a oni do obrzezanych;
2:10 Mieliśmy tylko pamiętać o ubogich, czym się też gorliwie zająłem i co starałem się wykonać.
2:11 A gdy przyszedł Kefas do Antiochii, przeciwstawiłem mu się otwarcie, bo też okazał się winnym.
2:12 Zanim bowiem przyszli niektórzy od Jakuba, jadał razem z poganami; a gdy przyszli, usunął się i odłączył z obawy przed tymi, którzy byli obrzezani.
2:13 A wraz z nim obłudnie postąpili również pozostali Żydzi, tak że i Barnaba dał się wciągnąć w ich obłudę.
2:14 Ale gdy spostrzegłem, że nie postępują zgodnie z prawdą ewangelii, powiedziałem do Kefasa wobec wszystkich: Jeśli ty, będąc Żydem, po pogańsku żyjesz, a nie po żydowsku, czemuż zmuszasz pogan żyć po żydowsku?

________________________

Co do Ojców kościoła ich teksty wyciągnięte z kontekstu mogą oczywiście prowadzić do błędnych interpretacji. We wczesnych wiekach uważano że nie Piotr, lecz jego wiara - czy Pan, w którego Piotr wierzył - jest Skałą i to Jezus jest skałą i jedynym fundamentem i Skałą. Główny i z tego co wiem jedyny który pisał że Piotr jest skałą był Hieronim: "Z tego, co wiem, [Piotr] jest skałą, na której zbudowany jest Kościół"

https://carm.org/is-peter-the-rock-church


Nie narzucili ale mogli narzucić jeśliby zobaczyli że Paweł głosi jakieś błędy. Paweł wyraźnie to stwierdza.Mowa tutaj o kwestiach doktryny.

Natomiast w drugim przypadku chodzi o napomnienie Piotra ze względu na jego nieszczere postępowanie osobiste. Napomnienie jak najbardziej słuszne.
 
 
Danijel 


Wyznanie: Adwentysta Dnia Siódmego
Wiek: 33
Dołączył: 05 Wrz 2016
Posty: 117
Wysłany: 2016-10-02, 19:25   

Napomnieć go mógł każdy Chrześcijanin. Piotr też dostawał polecenia "A gdy apostołowie w Jerozolimie usłyszeli, że Samaria przyjęła Słowo Boże, wysłali do nich Piotra i Jana,". Paweł narzucił zmianę postawy Piotra. Wykluczyć każdy zbór.

"Gdy twój brat zgrzeszy idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata. Jeśli zaś nie usłucha, weź z sobą jeszcze jednego albo dwóch, żeby na słowie dwóch albo trzech świadków oparła się cała sprawa. Jeśli i tych nie usłucha, donieś Społeczności. A jeśli nawet Społeczności nie usłucha, niech ci będzie jak poganin i celnik. Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie." (Mt 18:15-18)

13. W przypadku posługiwania się cytatami należy podać źródło przytaczanego materiału i wyraźne zaznaczyć cytowany tekst kursywą, kolorem lub za pomocą funkcji [quote]. [...]
_________________
Nie powiem źle o nikim, a będę mówił wszystko dobre, co wiem o każdym.
Ostatnio zmieniony przez Anna01 2016-10-02, 19:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Lukian 


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 02 Lut 2015
Posty: 1741
Wysłany: 2016-10-03, 04:41   

Danijel napisał/a:
Co do Ojców kościoła ich teksty wyciągnięte z kontekstu mogą oczywiście prowadzić do błędnych interpretacji.

a kto tobie sprzedał te bzdury na temat Ireneusza?
_________________
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/
 
 
daglezja77 

Pomógł: 42 razy
Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 2153
Wysłany: 2016-10-03, 07:00   

Albertus napisał/a:
cały wywód o tym jak to Piotr nie jest skałą tylko kamieniem który można poruszyć a wśród wersetów które sam podajesz stoi jak byk że Piotr jest fundamentem Kościoła.


"zbudowani na fundamencie apostołów i proroków, gdzie kamieniem węgielnym jest sam Chrystus Jezus." (Ef 2:20)

Nieco szerszy fragment:


Ef2: (13) Ale teraz w Chrystusie Jezusie wy, którzy niegdyś byliście daleko, staliście się bliscy przez krew Chrystusa. (14) On bowiem jest naszym pokojem. On, który obie części [ludzkości] uczynił jednością, bo zburzył rozdzielający je mur - wrogość. W swym ciele (15) pozbawił On mocy Prawo przykazań, wyrażone w zarządzeniach, aby z dwóch [rodzajów ludzi] stworzyć w sobie jednego nowego człowieka, wprowadzając pokój, (16) i [w ten sposób] jednych, jak i drugich znów pojednać z Bogiem w jednym Ciele przez krzyż, w sobie zadawszy śmierć wrogości. (17) A przyszedłszy zwiastował pokój wam, którzyście daleko, i pokój tym, którzy blisko, (18) bo przez Niego jedni i drudzy w jednym Duchu mamy przystęp do Ojca. (19) A więc nie jesteście już obcymi i przychodniami, ale jesteście współobywatelami świętych i domownikami Boga - (20) zbudowani na fundamencie apostołów i proroków, gdzie kamieniem węgielnym jest sam Chrystus Jezus. (21) W Nim zespalana cała budowla rośnie na świętą w Panu świątynię, (22) w Nim i wy także wznosicie się we wspólnym budowaniu, by stanowić mieszkanie Boga przez Ducha.

Fundament to coś co się nie porusza


Cytat:
Niektórzy sugerują, że Piotr poczynił je jako pierwszy, co stawia go nad resztą uczniów, a biskupów Rzymu czyni następcami Chrystusa na ziemi.


Kto tak sugeruje?

Że biskup Rzymu jest następcą Chrystusa?!!


Twoja religia. Nie słyszałeś o tym?
 
 
daglezja77 

Pomógł: 42 razy
Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 2153
Wysłany: 2016-10-03, 07:05   

Lukian napisał/a:
Danijel napisał/a:
Imię "Piotr" (gr. petros) oznacza "kamień"

z ew. Jana wiadomo że Piotr pochodzi od aramejskiego kefa - skała
Danijel napisał/a:
"kamień", który można przesunąć z miejsca na miejsce.

to zależy od wielkości kamienia, dla przykładu Bóg w Rdz jest określony jako eben (kamień)
Rdz 49:24 bw "jednak łuk jego stale napięty, a ramiona jego i ręce giętkie dzięki pomocy Mocarza Jakuba, stamtąd, gdzie jest pasterz, Opoka Izraela."
Duży kamień moze być opoką :-P
Danijel napisał/a:
Kluczowe słowa "czyli Skała" zostały dodane w katolickich przekładach Pisma Świętego

dodane w nawiasach kwadratowych :-P
Danijel napisał/a:
ani jeden z tzw. Ojców Kościoła

a Grzegorz Wielki ? :-P
Danijel napisał/a:
Wyznanie apostoła Piotra o Jezusie "Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego" (Mt.16:15_16) jest fundamentem wiary chrześcijańskiej

trafiłeś w sedno : wyznanie Piotra
dlatego ma on zadanie utwierdzania w wierze:
Łk 22:32 bg "Alem ja prosił za tobą, aby nie ustała wiara twoja; a ty niekiedy nawróciwszy się, utwierdzaj braci twoich."
Danijel napisał/a:
Pan Jezus powołał dwunastu apostołów

ale tylko Piotr dostał Klucze
Danijel napisał/a:
Piotr nie był więc jedynym, który miał "klucze" królestwa Bożego. Posiada je każdy, kto zna nauki Pisma Świętego

potrafisz wskazać cytat na dowód??
Danijel napisał/a:
co byłoby niemożliwe, gdyby Piotr był tam biskupem od około 20 lat

a skąd Piotr napisał pierwszy list? ...z Babilonu?? :-P
Danijel napisał/a:
Jezus powiedział do Piotra trzykrotnie: "Paś owieczki moje"

a komu jeszcze oprócz Piotra powierzył Jezus swoje owce i baranki?
Danijel napisał/a:
Ireneusz, biskup Lyonu (178-200), który spisał imiona pierwszych dwunastu biskupów Rzymu podaje, że pierwszym był Linus.

czytałeś Ireneusza czy tylko powtarzasz zasłyszane bzdury?
Danijel napisał/a:
Kompetencje Piotra są dane Każdemu Innemu.

:-D :-D :-D
co sam Piotr stwierdza 1:20 bt4 "To przede wszystkim miejcie na uwadze, że żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia."


Kefa to skała, ale kefas to kamień.. :mrgreen:

Klucze to był dar czynienia uczniów, a nie literalne klucze.
Zbór w Rzymie założył odstępca Szymon Mag, potem to odstępstwo poszło dalej.
 
 
Lukian 


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 02 Lut 2015
Posty: 1741
Wysłany: 2016-10-03, 07:16   

Klucz
Iz 22:22 pau "Klucz domu Dawida położę na jego ramieniu. Gdy on otworzy - nikt nie zamknie, gdy on zamknie - nikt nie otworzy!"
_________________
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/
 
 
Lukian 


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 02 Lut 2015
Posty: 1741
Wysłany: 2016-10-03, 07:19   

A co do Kefasa
http://biblia.oblubienica...erse/42/param/1
_________________
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/
 
 
daglezja77 

Pomógł: 42 razy
Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 2153
Wysłany: 2016-10-03, 08:01   

1Kor. 3:11 Bw "Albowiem fundamentu innego nikt nie może założyć oprócz tego, który jest założony, a którym jest Jezus Chrystus." -

Poza tym Piotr nie ma nic wspólnego z KRK, tylko się pod niego podszywają..


13. W przypadku posługiwania się cytatami należy podać źródło przytaczanego materiału i wyraźne zaznaczyć cytowany tekst kursywą, kolorem lub za pomocą funkcji [quote]
Ostatnio zmieniony przez Anna01 2016-10-03, 15:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Lukian 


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 02 Lut 2015
Posty: 1741
Wysłany: 2016-10-03, 08:13   

Fundamentem jest wiara, którą Piotr ma chronić, stąd klucze
_________________
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/
 
 
daglezja77 

Pomógł: 42 razy
Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 2153
Wysłany: 2016-10-03, 09:26   

Lukian napisał/a:
Fundamentem jest wiara, którą Piotr ma chronić, stąd klucze


Te klucze to dar czynienia uczniów, dar nauczania bez stosowania tortur itp.
 
 
Lukian 


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 02 Lut 2015
Posty: 1741
Wysłany: 2016-10-03, 09:37   

Klucz oznacza klucznika nadzorcy, dozorcy
Iz 22:22 pau "Klucz domu Dawida położę na jego ramieniu. Gdy on otworzy - nikt nie zamknie, gdy on zamknie - nikt nie otworzy!"
_________________

Bardzo proszę o poprawne cytowanie !
_________________
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/
Ostatnio zmieniony przez Anna01 2016-10-03, 11:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
daglezja77 

Pomógł: 42 razy
Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 2153
Wysłany: 2016-10-03, 10:02   

Piotr był z domu Dawida, czy Jezus?
_________________
Nie toleruje idiotów a na tym forum tacy bywają.

Np. adminka zablokowała mi właśnie PW bo skrytykowałem to co pisze w postach. Nie ma po co tu zaglądać.
 
 
Lukian 


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 02 Lut 2015
Posty: 1741
Wysłany: 2016-10-03, 11:06   

Ap 3:7 pau "Aniołowi Kościoła w Filadelfii napisz: To mówi Święty, Prawdziwy, który ma klucz Dawida, który otwiera, a nikt nie może zamknąć i który zamyka, a nikt nie może otworzyć."
_________________
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/
 
 
daglezja77 

Pomógł: 42 razy
Dołączył: 13 Cze 2008
Posty: 2153
Wysłany: 2016-10-03, 11:23   

Zadałem ci kolejne pytanie. Niedowidzisz?
_________________
Nie toleruje idiotów a na tym forum tacy bywają.

Np. adminka zablokowała mi właśnie PW bo skrytykowałem to co pisze w postach. Nie ma po co tu zaglądać.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 14