Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
SOLA SCRIPTURA, PRZECIW SPRZECZNOŚI W OKRUTNOŚCI BOGA
Autor Wiadomość
Pokoja 
POSZUKIWACZ

Wysłany: 2016-11-08, 00:10   SOLA SCRIPTURA, PRZECIW SPRZECZNOŚI W OKRUTNOŚCI BOGA

ata333 napisał/a:
jaki obraz Boga maluja nam autorzy S.T.. nadajac Bogu cechy ANTROPOMORFICZNE: i zyczylabym sobie.. zeby kazdy chrzescijanin zadal sobie w swoim sercu i sumieniu wychowanym na naukach Jezusa.. czy taki naprawde jest JEGO OJCIEC.. Bog.. ktorego Jan nazywa w swej Ewangelii MILOSCIA.. ??

Miłość nie oznacza tylko przytulania i całowania drugiej osoby, ale i karcenie, czy nawet karanie dla sprawiedliwości. Miłość jest jak spoiwo, które pozwala, nawet przeciwstawnym żywiołom takim jak woda i ogień, współpracować nap w przygotowywaniu posiłków, czy w technice, dla aktywnej pracy silnika, itp.

Miłość Boża, łączy różnorodność Wszechświata, a w tym i jego przeciwieństwa w jedną nierozerwalną postać:

Cytat:
gniew Boży z nieba objawia się przeciwko wszelkiej bezbożności i nieprawości ludzi, którzy przez nieprawość tłumią prawdę. (19) Ponieważ to, co o Bogu wiedzieć można, jest dla nich jawne, gdyż Bóg im to objawił. (20) Bo niewidzialna jego istota, to jest wiekuista jego moc i bóstwo, mogą być od stworzenia świata oglądane w dziełach i poznane umysłem, tak iż nic nie mają na swoją obronę, Rz. 1:18-20

Bóg jest miłością. J. 4:8

Jeśli bowiem nasza nieprawość uwydatnia sprawiedliwość Bożą, to cóż powiemy? Czyż Bóg jest niesprawiedliwy, gdy gniew wywiera? Po ludzku mówię. (6) Z pewnością nie! Bo jak Bóg ma sądzić ten świat? Rz. 3:3-6

Tak, więc NT nie pozbawia Boga Ojca prawa do bycia miłością, ani do wywierania gniewu.

ata333 napisał/a:
czy taki naprawde jest … OJCIEC.. Bóg (Chrześcijanina).. którego Jan nazywa w swej Ewangelii MIŁOSCIA.. ??

Joz 10:7-11

" Wyruszył Jozue z Gilgal wraz z całym swym zbrojnym ludem i wszystkimi dzielnymi wojownikami. I rzekł Pan do Jozuego: Nie bój się ich, albowiem oddałem ich w twoje ręce, żaden z nich nie oprze się tobie. I natarł na nich Jozue niespodziewanie po całonocnym marszu z Gilgal. A Pan napełnił ich strachem na sam widok Izraela i zadał im wielką klęskę pod Gibeonem. Ścigano ich w stronę wzgórza Bet-Choron i bito aż do Azeki i Makkedy.

(11) Gdy w czasie ucieczki przed Izraelem byli na zboczu pod Bet-Choron, Pan zrzucał na nich z nieba ogromne kamienie aż do Azeki, tak że wyginęli. I więcej ich zmarło wskutek kamieni gradowych, niż ich zginęło od miecza Izraelitów."

Liczb 25:4

" Leczy Pan rozgniewał się na Izraela i rzekł do Mojżesza: Zbierz wszystkich naczelników ludu i wbij ich na pal [yaka] przed Panem w słońcu, a odwróci się płomienny gniew Pana od Izraela.

Gniew Boży był obrócony przeciwko innym narodom, które nie weszły pod przymierze zakonu z Góry Synaj, ale także i przeciwko Izraelowi, jeżeli zrywał warunki Przymierza.

Cytat:
utrapienie i ucisk spadnie na duszę każdego człowieka, który popełnia złe, najprzód Żyda, potem i Greka, Rz. 2:9

Jest to wynik sprawiedliwego gniewu Bożego po upadku człowieka, spadającego na narody po potopie. Okup nie był jeszcze złożony przez Pana Jezusa Chrystusa, dlatego nie wszedł jeszcze w życie Chrystusowy system wartości, aby mailować nieprzyjaciół swoich.

Ponadto zdegradowane narody Kanaanu, zostały przeklęte i skazane na wyniszczenie, ale dzięki temu mają szansę na zmartwychwstanie. Przykładowo, jeżeli nie zabezpieczono by przedmiotu przed dalszym niszczącym działaniem szkodliwego czynnika, to nie byłoby co naprawiać przez regenerację.

Niszczenie nieprzyjaciela przez Boga jest tego rodzaju, jak w walce w pobliżu zamarzniętego zbiornika wodnego. Gdy nieprzyjaciel w swej ucieczce, zostanie na niego zepchnięty, a ten się zarwie, to więcej może uśmiercić niż miecz. Można to przypisać tak naturze, jak i Bogu, który zapewnia jej działanie.
Jeżeli pracownicy lekceważąco odnoszą się do regulaminu, a w tym i przepisów BHP swojego zakładu pracy przy maszynach czy związkach chemicznych itp. i w wyniku tego doznają szkody na zdrowiu i życiu, to możemy powiedzieć, że uczynił to zakład na podstawie ogólnych zasad swojego działania, ale nie z własnej inicjatywy.

Jeżeli strofowany, upominany dany człowiek ni chce się opamiętać i w wyniku tego naraża się na coraz większe niebezpieczeństwo, to coraz drastyczniejsze środki trzeba zastosować, aby go ratować, np, przez operację, czy amputacje. Bóg mając moc przywrócić życie człowiekowi, czy narodom może rotować je, najpierw przez odebranie odebranie im życia w niesprzyjających warunkach, aby je przywrócić w akcie zmartwychwstania, gdy one przeminą.
Mędrzec w proszku i iskierce, pomija Prawdę Boga,1Kor. 1:18-21;3:18-20. Poszukiwacz", pojmuje w Nim jej Ducha i miłość,2Te. 2:10
Trzeba wglądać w Święte Księgi, które dał nam w łasce Pan. Mędrzec swoją marność zmierzy, zacznie badać Boski plan: w Chrystusową krew uwierzy, doskonały ujrzy stan.

wuka 

Pomogła: 97 razy
Wysłany: 2016-11-08, 12:20   

Nie wiem z jakiego tematu wycięto cytat ata333, ale wtrącę swoje 3 grosze.
@Pokoja
Też do niedawna tak tłumaczyłam i sobie i innym, że Bóg to także sprawiedliwość, a nie tylko miłość. Czytając twój wpis, jak bym cytowała siebie. Jakiś czas temu jednak coś się we mnie "złamało" i dopuściłam do głosu to, co skrzętnie w sercu i rozumie przed samą sobą skrywałam. Otóż uważam (mogę się mylić i modlę się o poznanie w tej sprawie), że Jezus mówił nie o tym Ojcu. Ten Bóg ze ST ma z miłością mało wspólnego. Ileś tam razy już czytałam ST w całości i .... czuję za każdym razem niesmak. Ten Bóg jawi się jako okrutnik, bezwzględny i strasznie pyszny, w dodatku niekonsekwentny, zmienny itp. To cechy /częste/ po prostu złego człowieka. Z innych źródeł /pozabiblijnych/ doczytałam się, że niektóre opisy tych "wyczynów" Boga to po prostu, jakby kronika króla o imieniu YHWH (był ponoć taki na tamtych terenach).
OK, na razie tyle, bo mnie wywalą :-P

Pokoja 
POSZUKIWACZ

Wysłany: 2016-11-12, 23:55   

wuka napisał/a:
Nie wiem z jakiego tematu wycięto cytat „ata333”, ale wtrącę swoje 3 grosze.

Cytaty są z wątku "W obronie Boga", założonego przez „ata333”.
http://biblia.webd.pl/for...?t=10750#353097
http://biblia.webd.pl/for...?t=10750#353098
http://biblia.webd.pl/for...?t=10750#353104

http://biblia.webd.pl/for...tart=375#409140

wuka napisał/a:
@Pokoja
Bóg to także sprawiedliwość, a nie tylko miłość.

Wszystkie przymioty Bożego charakteru, takie jak: miłość, mądrość, moc, sprawiedliwość, współpracują z sobą, w każdej sprawie

wuka napisał/a:
Otóż uważam (mogę się mylić i modlę się o poznanie w tej sprawie), że Jezus mówił nie o tym Ojcu. Ten Bóg ze ST ma z miłością mało wspólnego. Ileś tam razy już czytałam ST w całości i .... czuję za każdym razem niesmak. Ten Bóg jawi się jako okrutnik, bezwzględny i strasznie pyszny, w dodatku niekonsekwentny, zmienny itp. To cechy /częste/ po prostu złego człowieka.

Pan Jezus mówił o tym samym Ojcu. Różniące się wrażenia, jakie odczuwasz przy czytaniu ST i NT, wynikają z innego rodzaju aktywności Bożej po upadku człowieka, a innego po złożeniu przez Pana Jezusa, okupu za człowieka..

Boża działalność w ST jest podobna do aktywności policjanta, ścigającego przestępcę z całą surowością. Gdy jednak przestępca zostanie unieszkodliwiony, a przy tym ranny, to wtedy policjant, zgodnie z obowiązującym go moralnym systemem wartości jest zobowiązany

wuka napisał/a:
Z innych źródeł /pozabiblijnych/ doczytałam się, że niektóre opisy tych "wyczynów" Boga to po prostu, jakby kronika króla o imieniu YHWH (był ponoć taki na tamtych terenach).

Nie będę robił dociekań w tej sprawie, ale YHWH opisany w biblii jest inny od wskazanego przez Ciebie, ponieważ ten według Pisma Świętego, stworzył wszystko, a w tym i człowieka.
Mędrzec w proszku i iskierce, pomija Prawdę Boga,1Kor. 1:18-21;3:18-20. Poszukiwacz", pojmuje w Nim jej Ducha i miłość,2Te. 2:10
Trzeba wglądać w Święte Księgi, które dał nam w łasce Pan. Mędrzec swoją marność zmierzy, zacznie badać Boski plan: w Chrystusową krew uwierzy, doskonały ujrzy stan.

wuka 

Wysłany: 2016-11-13, 11:10   

Dziękuję,Pokoja. :-)

sio 

Wysłany: 2016-11-13, 11:51   

...
wuka napisał/a:
eż do niedawna tak tłumaczyłam i sobie i innym, że Bóg to także sprawiedliwość, a nie tylko miłość. Czytając twój wpis, jak bym cytowała siebie. Jakiś czas temu jednak coś się we mnie "złamało" i dopuściłam do głosu to, co skrzętnie w sercu i rozumie przed samą sobą skrywałam. Otóż uważam (mogę się mylić i modlę się o poznanie w tej sprawie), że Jezus mówił nie o tym Ojcu. Ten Bóg ze ST ma z miłością mało wspólnego. Ileś tam razy już czytałam ST w całości i .... czuję za każdym razem niesmak. Ten Bóg jawi się jako okrutnik, bezwzględny i strasznie pyszny, w dodatku niekonsekwentny, zmienny itp. To cechy /częste/ po prostu złego człowieka. Z innych źródeł /pozabiblijnych/ doczytałam się, że niektóre opisy tych "wyczynów" Boga to po prostu, jakby kronika króla o imieniu YHWH (był ponoć taki na tamtych terenach).
OK, na razie tyle, bo mnie wywalą

...warto przemyśleć to w relacji takiej najbliższej ciału, tzn. Rodzic,matka, ojciec w relacji z dzieckiem, jesteśmy kochającymi rodzicami ale z perspektywy dziecka często bez serca i okrutni bez powodu, ile to raz stajemy w obronie dziecka wobec obcych nawet gdy nasze pociechy zawiniły, ileż to razy jesteśmy bezlitośnie niesprawiedliwy dla tych którzy się dotykają naszych bliskich, najblizszych

wuka 

Wysłany: 2016-11-13, 12:08   

@sio
Wiesz, ja nie mogę zrozumieć takiej sprawy. Bóg-Stwórca, przecież stworzył wszystkich ludzi. A następnie nakazuje swemu umiłowanemu i wybranemu ludowi /Izraelitom/ w okrutny sposób wymordować całe narody.
Rozumiem relację rodzic-dziecko. Sama jestem matką i tym bardziej nie rozumiem. Co innego skarcić, ukarać nawet dziecko, które źle coś zrobiło, ale np.skazać je na wieczne potępienie? Nie do pojęcia... dlatego, że mogę, bo mam władzę nieograniczoną?

RN 

Wyznanie: Wiara Naturalna (Deizm)
Wysłany: 2016-11-13, 12:58   

wuka napisał/a:
@sio
Wiesz, ja nie mogę zrozumieć takiej sprawy. Bóg-Stwórca, przecież stworzył wszystkich ludzi. A następnie nakazuje swemu umiłowanemu i wybranemu ludowi /Izraelitom/ w okrutny sposób wymordować całe narody.

''Jeśli Bóg jest doskonały to nonsensem jest mniemanie, iż może On faworyzować pewne ludy, pewne religie lub pewne osoby, czy teraz, czy kiedykolwiek przedtem.
Pojęcie wyłączności zbawienia, którym operuje chrześcijańska ortodoksja jest po prostu barbarzyńskim przeżytkiem pojęć starożytnych Hebrajczyków
''.

Matthew Tindal - 1656 - 1733 , angielski deista.

Pokoja 
POSZUKIWACZ

Wysłany: 2016-11-13, 19:46   

wuka napisał/a:
@sio
Rozumiem relację rodzic-dziecko. Sama jestem matką i tym bardziej nie rozumiem. Co innego skarcić, ukarać nawet dziecko, które źle coś zrobiło, ale np.skazać je na wieczne potępienie? Nie do pojęcia... dlatego, że mogę, bo mam władzę nieograniczoną?

Wieczne nie oznacza nieodwracalne, a tylko tak w przybliżeniu na czas nieokreślony. Jest przecież napisane, że wszystko co jest na niebie i na ziemi pojedna się z Bogiem, gdyż On otrze wszelką łzę z oczu swojego stworzenia. Poddał je marności z własnej woli, ale po to, aby je wyzwolić z niewoli skażenia ku chwalebnej wolności dzieci Bożych, Rz. 8:19-21.

Ponadto, potępienie nie oznacza zniszczenia a nawet przekleństwa. Potępienie oznacza ograniczenie aktywności stworzenia, zniewolonego grzechem.

Czy potrafisz zrozumieć, z jak wielkim bólem rodzice oddają swoje niepełnoletnie dziecko na stół operacyjny, aby ratować je przed trwałym kalectwem, albo nawet przed utratą życia. Czuję, że to możesz zrozumieć.

Bóg w zakresie tak wielkiej swojej doskonałej miłości może nawet odebrać życie stworzeniu, gdy grozi mu nieodwracalne unicestwienie, aby je poddać procesowi Restytucji, gdy zostaną przygotowane odpowiednie ku temu warunki.

Pokoja 
POSZUKIWACZ

Wysłany: 2016-11-13, 20:16   

RN napisał/a:
wuka napisał/a:
@sio

''Jeśli Bóg jest doskonały to nonsensem jest mniemanie, iż może On faworyzować pewne ludy, pewne religie lub pewne osoby, czy teraz, czy kiedykolwiek przedtem.
Pojęcie wyłączności zbawienia, którym operuje chrześcijańska ortodoksja jest po prostu barbarzyńskim przeżytkiem pojęć starożytnych Hebrajczyków
''.

Matthew Tindal - 1656 - 1733 , angielski deista.

Określenie faworyzowanie nie jest tu chyba odpowiednim do sytuacji. Bóg posługuje się tymi (naród, człowiek, itd.), którzy wchodzą z nim w Przymierze, ale dla dobra innych, a nie dla ich faworyzowania. On błogosławi najpierw tym, którzy są mu wierni w tym Przymierzu, ale i w pierwszej kolejności ich karze, gdy je łamią.

Jeżeli ktoś nosi makietę jakiegoś gmachu, dla dobra wycieczki uczonych, którzy mają się nauczyć poruszać w nim bez niej, to nie jest faworyzowany, lecz usługuje im. Zakon jest cieniem (makietą) rzeczy przyszłych, dla dobra innych narodów, a nie celem samym w sobie, dla faworyzowania Żydów.

Gdy faryzeusz modlił się w świątyni: dziękuje ci Boże, że nie jestem jak ten celnik, to został potępiony. Potępiony, gdyż ze względu na swoje cielesne usposobienie myślał, że Bóg jego faworyzuje ponad celnika. Celnik natomiast prosił: Boże bądź miłościw mnie grzesznemu i odszedł usprawiedliwiony.

Gdy naród izraelski się chełpił, że jest on taki wyjątkowy ponad inne narody, to został strofowany, że to, co Bóg dla niego czyni nie jest jego zasługą. Wynikało to z faktu, że Bóg złożył obietnicę i przysiągł na siebie samego, że będzie ona spełniona.

Ponadto jest napisane, że Bóg stworzył byty o przeciwstawnych postawach. On stworzył bogatego i ubogiego, a jest napisane, że kto ubogiemu pomaga, ten Bogu pomaga.

sio 

Wysłany: 2016-11-13, 23:08   

wuka napisał/a:
@sio

...nie chcę i nie mogę usprawiedliwiać Boga i Ojca, niech się broni sam ;-)
..tak , to własnie też mi trudno zrozumieć, Boga nakaz zabijania dzieci i kobiety przez Izraelitów jest nie do przyjęcia , nie edukacyjne , wręcz szkodliwe, bez sensu?szkodliwe też było zabijanie niewinnych owieczek i składanie ich na ofiarę , czemu biedne zawiniły ?

...czasami myślę o Izraelu i Judzie jako o takim małym chłopczyku którego chce pobić ktoś obcy, gdyby ktoś chciał skrzywdzić moją małą córkę, chciał ją uderzyć, zabić, czy mogę zabić wcześniej tego kogoś? czy mogę pozwolić mu je zabić, zabić to co kocha mnie? kocham zabójcę , zabójca nie kocha tego co ja kocham, zabójca nie kocha mnie,hmmm

...Izrael, Juda to małe plemiona, moglibyśmy powiedzieć że to tacy górale w Polsce, tacy mali i bez większego znaczenia, czasami mały chciał być duży i źle na tym wyszedł, kiedy chciał być duży z Bogiem to był Wielki, najczęściej chciał być wielki bez taty i mamy :), jednak wciąż dla Egipcjan, Asyryjczyków, Persów, Rzymian to mały chłopczyk w koncie, Boże nie dobre dziecko za którym wciąż wstawia się Ojciec, broni je na śmierć

...chcielibyśmy żeby było inaczej , nie chcemy nawet o tym myśleć, nie ma w nas na to zgody, ale jednak jest normalne dla warunków na tej ziemi że cel uświęca środki , ważnym pytaniem jest na ile było to egoistyczne a na ile konieczne /polecam Księgi Machabejskie/

...gdyby nie stawiono zbrojnego, morderczego oporu Islamowi, Niemcom, Stalinizmowi, niewolnictwu itp.w imię miłości, wolności to co by teraz było? zwycięstwo zła czy miłości w kajdanach?

,

wuka 

Wysłany: 2016-11-14, 09:00   

Dzięki, mam o czym myśleć :-D

Pokoja 
POSZUKIWACZ

Wysłany: 2016-11-15, 22:00   

wuka napisał/a:
@sio
Bóg-Stwórca, przecież stworzył wszystkich ludzi. A następnie nakazuje swemu umiłowanemu i wybranemu ludowi /Izraelitom/ w okrutny sposób wymordować całe narody.

Jeżeli te narody były na tyle zdegradowane, że same mogłyby się unicestwić i nie mieć już szansy na ratunek w akcie zmartwychwstania, to myślę, że nie mam prawa osądzać Boga. Nawet niedoskonały człowiek w ekstremalnych warunkach, potrafi zadać wiele bólu drugiemu człowiekowi (np. oczyszczenie zakażonej rany rozpalonym przedmiotem, czy amputacja) , aby go ratować przed utratą życia.

Ludzie budują domy na terenach zagrożonych powodziami, trzęsieniami ziemi itp., ponieważ tania jest tam ziemia, a ziemia w ramach swoich procesów aktywności niszczy je. Też można powiedzieć, że to jest okrutne, ale czy taki zarzut jest uzasadniony?

Może jeszcze bardziej krańcowy przykład: Ktoś w lekceważący sposób skacze z wyższego piętra i staje się kaleką, lub traci życie, bo uważa, że Bóg jest miłością, to go nie skrzywdzi. Czy to jest logicznie uzasadnione? To wszystko świadczy o braku konsekwencji, czyli o uzurpowaniu sobie prawa do bezkarności.

sio napisał/a:
...nie chcę i nie mogę usprawiedliwiać Boga i Ojca, niech się broni sam

Bardzo słusznie powiedział Elihu i Bóg do Hioba:

Cytat:
Przeto wy, mężowie rozumni, słuchajcie mnie: Bóg nie ma nic wspólnego z bezprawiem, Wszechmocny z nieprawością. (11) Owszem, odpłaca On człowiekowi według uczynków i sprawia, że powodzi mu się według jego postępowania. (12) Bo to jest pewne, że Bóg nie popełnia bezprawia i Najwyższy nie łamie prawa. (13) Któż mu poruczył ziemię i kto założył cały okrąg świata? (14) Gdyby wziął z powrotem do siebie swojego ducha i ściągnął w siebie swoje tchnienie, (15) to by od razu zginęło wszelkie ciało i człowiek wróciłby do prochu.
Hio. 34:1-37

(1) A Pan zwrócił się do Joba i rzekł: (2) Czy ten, kto spiera się z Wszechmocnym, będzie trwał w uporze? Niech oskarżyciel Boga odpowie! (3) Wtedy Job odpowiedział Panu i rzekł: (4) Otom ja nędzny, cóż ci odpowiem? Swoją rękę kładę na ustach. (5) Raz mówiłem i już nie będę; drugi raz i już nie powtórzę. (6) Wtedy Pan ponownie odpowiedział Jobowi spośród nawałnicy i rzekł: (7) Nuże, przepasz swoje biodra jak mąż; będę ciebie pytał, a ty mnie poucz! (8) Czy chcesz rzeczywiście podważyć moją sprawiedliwość, pomówić mnie o krzywdę, aby okazać, że masz słuszność? (9) Czy jesteś mocny jak Bóg i możesz jak On zagrzmieć głosem? (10) Przyozdób się w majestat i we wzniosłość, przywdziej chwałę i dostojeństwo! (11) Rozlej wybuchy swojego gniewu, spójrz na każdego pysznego i poniż go! (12) Spójrz na każdego pysznego i upokórz go, a skrusz bezbożnych na ich miejscu! (13) Wszystkich razem zagrzeb w prochu, zamknij ich oblicza w ukryciu! (14) Wtedy i ja ci wyznam, że twoja prawica może cię wybawić. Hio. 40:1-14

(1) Wtedy Job odpowiedział Panu, mówiąc: (2) Wiem, że Ty możesz wszystko i że żaden twój zamysł nie jest dla ciebie niewykonalny. (3) Któż jest w stanie zaciemnić twój zamysł nierozsądną mową? Aleć to ja mówiłem nierozumnie o rzeczach cudownych dla mnie, których nie rozumiem. (4) Słuchaj, proszę. I ja chcę mówić; będę cię pytał, a Ty racz mię pouczyć! (5) Tylko ze słyszenia wiedziałem o tobie, lecz teraz moje oko ujrzało cię. (6) Przeto odwołuję moje słowa i kajam się w prochu i popiele. (7) A gdy Pan wypowiedział do Joba te słowa, odezwał się Pan do Elifaza z Temanu: Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job. Hio. 42:1-7

Bóg jest wierny, a każdy człowiek jest kłamcą, jak napisano: Abyś się okazał sprawiedliwym w słowach swoich i zwyciężył, gdy będziesz sądzony. (5) Jeśli bowiem nasza nieprawość uwydatnia sprawiedliwość Bożą, to cóż powiemy? Czyż Bóg jest niesprawiedliwy, gdy gniew wywiera? Po ludzku mówię. (6) Z pewnością nie! Bo jak Bóg ma sądzić ten świat? Rz. 3:4-6

O człowiecze! Kimże ty jesteś, że wdajesz się w spór z Bogiem? Czy powie twór do twórcy: Czemuś mnie takim uczynił? (21) Albo czy garncarz nie ma władzy nad gliną, żeby z tej samej bryły ulepić jedno naczynie kosztowne, a drugie pospolite? (22) A cóż, jeśli Bóg, chcąc okazać gniew i objawić moc swoją, znosił w wielkiej cierpliwości naczynia gniewu przeznaczone na zagładę, (23) a uczynił tak, aby objawić bogactwo chwały swojej nad naczyniami zmiłowania, które uprzednio przygotował ku chwale, Rz. 9:20-23

Człowiek ma prawo dążyć do zrozumienia działania Boga, ale oskarżanie go nic mu nie pomoże, a tylko ujawni mu jego niesprawiedliwość i grzeszność.

sio napisał/a:
mi trudno zrozumieć, Boga nakaz zabijania dzieci i kobiety przez Izraelitów jest nie do przyjęcia , nie edukacyjne , wręcz szkodliwe, bez sensu? szkodliwe też było zabijanie niewinnych owieczek i składanie ich na ofiarę , czemu biedne zawiniły ?

Takie działanie miało miejsce, gdy jeszcze nie został złożony okup Chrystusowy. Po jego złożeniu obowiązuje już inna zasada: miłujcie nieprzyjaciół swoich.

Cytat:
I stało się, gdy dopełniały się dni, kiedy miał być wzięty do nieba i postanowił pójść do Jerozolimy, (52) że wysłał przed sobą posłańców. A ci w drodze wstąpili do wioski samarytańskiej, aby mu przygotować gospodę. (53) Lecz nie przyjęli go, dlatego, że droga jego prowadziła do Jerozolimy. (54) A gdy to widzieli uczniowie Jakub i Jan, rzekli: Panie, czy chcesz, abyśmy słowem ściągnęli ogień z nieba, który by ich pochłonął, jak to i Eliasz uczynił? (55) A On, obróciwszy się, zgromił ich i rzekł: Nie wiecie, jakiego ducha jesteście. (56) Albowiem Syn Człowieczy nie przyszedł zatracać dusze ludzkie, ale je zachować. I poszli do innej wioski. Łk. 9:51-56

Jeżeli dana społeczność była czymś skażona, zdegradowana, to jak mogły tego uniknąć kobiety i ich dzieci. Gdy obecnie zapanuje jakaś nieuleczalna choroba (np. choroba szalonych krów itp., to staje się zrozumiałe, dlaczego niszczone są całe stada.

booris

Wyznanie: Dub & Motocykl
Wysłany: 2016-11-15, 23:13   

Czym bylo spowodowane wymordowanie mieszkancow Kaananu?Ich zdegenerowaniem?Czy tez tym,ze Bog obiecal ta ziemie Izraelitom?

Pokoja 
POSZUKIWACZ

Wysłany: 2016-11-15, 23:29   

ata333 napisał/a:
jaki obraz Boga maluja nam autorzy S.T.. nadajac Bogu cechy ANTROPOMORFICZNE: i zyczylabym sobie.. zeby kazdy chrzescijanin zadal sobie w swoim sercu i sumieniu wychowanym na naukach Jezusa.. czy taki naprawde jest JEGO OJCIEC.. Bog.. ktorego Jan nazywa w swej Ewangelii MILOSCIA.. ??

Już napisałem o tym w odniesieniu do treści Joz 10:7-11 i Liczb 25:4:
http://biblia.webd.pl/for...?t=12524#409551 ,

a teraz w odniesieniu do dalszego tekstu, błędnie odnoszonego do całopalenia córki Jeftego:
http://biblia.webd.pl/for...?t=10750#353104

Ofiara całopalna złożona przez Jeftego ze swojej córki.. :

Sdz 11:30-39 zamiast według nbg-pl, zacytuję według Biblii Gdańskiej

Cytat:
Tamże uczynił Jefte ślub Panu, mówiąc: Jeźli pewnie podasz syny Ammonowe w ręce moje, (31) Tedy TO, COBYKOLWIEK 3318 - 3318 WYSZŁO ZE DRZWI DOMU MEGO PRZECIWKO MNIE, GDY SIĘ WRÓCĘ W POKOJU OD SYNÓW AMMONOWYCH, TO MÓWIĘ BĘDZIE PANU, ALBO OFIAROWAĆ JE BĘDĘ NA CAŁOPALENIE.

(32) A tak Jefte ciągnął przeciwko synom Ammonowym, aby walczył z nimi, i podał je Pan w ręce jego. (33) I poraził je od Aroer aż idąc do Menit, dwadzieścia miast, i aż do równiny winnic porażką bardzo wielką, a poniżeni są synowie Ammonowi przed syny Izraelskimi.

(34) A gdy się wracał Jefte do Masfa do domu swego, oto,
I. córka jego wyszła przeciw niemu, z bębny, i z muzyką; a ta była jedynaczka, bo nie miał żadnego syna ani innej córki. (35) I stało się, gdy ją ujrzał, rozdarł odzienie swoje, i rzekł: Ach, córko moja, bardzoś mię poniżyła! i tyś jest z tych, którzy mię frasują, gdyżem ślub uczynił Panu, a nie będę mógł odmienić.

(36) Któremu ona odpowiedziała:
II. Ojcze mój, uczyniłeś ślub Panu, uczyńże ze mną tak, jakoś wyrzekł usty twojemi, gdyć tylko dał Pan pomstę nad nieprzyjacioły twemi, nad syny Ammonowymi.
(37) Nadto rzekła do ojca swego:
III. To mi tylko uczyń: puść mię na dwa miesiące, że pójdę a wstąpię na góry i opłakiwać będę panieństwo moje, ja i towarzyszki moje. (38) A on rzekł: Idź; i puścił ją na dwa miesiące.
IV. Poszła tedy ona i towarzyszki jej, a opłakiwała panieństwo swoje na górach.
(39) A gdy wyszły dwa miesiące, wróciła się od ojca swego, i wypełnił nad nią ślub swój, który był uczynił; a tak ONA (córka Jeftego) NIE POZNAŁA MĘŻA. I WESZŁO TO W ZWYCZAJ W IZRAELU, (40) IŻ NA KAŻDY ROK (rokrocznie) SCHODZIŁY SIĘ CÓRKI IZRAELSKIE ABY SIĘ ROZMAWIAŁY Z CÓRKĄ JEFTEGO GALAADCZYKA, PRZEZ CZTERY DNI W ROK.

Wiersz 40 na podstawie Konkordancji Stronga można przetłumaczyć następująco:

Kod:
[b]NIE POZNAŁA MĘŻA. I WESZŁO TO W ZWYCZAJ W IZRAELU[/b]:
CÓRKI IZRAELSKIE, czasu życia, dniami postępowały ćwicząc (powtarzając) czworaki czas życia, wieku CÓRKI JEFTEGO GALAADCZYKA.

Jest to precedens, odpowiadający poświęceniu pierworodnego syna na służbę Jehowie. Wykupywanych synów z czasem zastąpiło pokolenie Lewiego.

Czworaki sposób postępowania córki Jeftego

I. Ślub poświęcenia córki Bogu;
II. Zgoda córki na wypełnienie przez ojca ślubu, złożonego Bog;
III. Prośba córki do ojca o pozwolenie na odosobnienie;
IV. Nawoływanie do panieństwa (dziewictwa) inne dziewice w Izraelu;

Ten czworaki sposób postępowania córki Jeftego, później naśladowały inne dziewice w Izraelu. Jest to wydarzenie precedensowe w sprawie praktykowania rzezaństwa niewiast w Kościele Chrystusowym.

Na uwagę zasługuje też treść wiersza 31:

COBYKOLWIEK WYPROWADZONE (3318) WYSZŁO (3318) O ZE DRZWI DOMU MEGO PRZECIWKO MNIE, GDY SIĘ WRÓCĘ W POKOJU OD SYNÓW AMMONOWYCH, TO MÓWIĘ BĘDZIE PANU, ALBO OFIAROWAĆ JE BĘDĘ NA CAŁOPALENIE.

Jefte w tym tekście nie ślubuje oddać córkę na całopalenie, a tylko oddać ją Jehowie na służbę. Na całopalenie ślubuje oddać, jeżeli wyjdzie coś innego. Podwójne zastosowanie określenia nr 3318 oznacza wyjście wyprowadzonego, co wskazuje na dopuszczalny warunek w ślubie, że ktoś może wskazać, co zechce, aby było ofiarowane (na służbę, albo na całopalenie)
Ostatnio zmieniony przez Pokoja 2016-11-15, 23:36, w całości zmieniany 1 raz  

Pokoja 
POSZUKIWACZ

Wysłany: 2016-11-15, 23:33   

booris napisał/a:
Czym bylo spowodowane wymordowanie mieszkancow Kaananu?Ich zdegenerowaniem?Czy tez tym,ze Bog obiecal ta ziemie Izraelitom?

Bóg obiecał Izraelowi ziemię Kanaan, dopiero po dopełnieniu się winy jej mieszkańców:

Cytat:
I rzekł do Abrama: Wiedz dobrze, że potomstwo twoje przebywać będzie jako przychodnie w ziemi, która do nich należeć nie będzie i będą tam niewolnikami, i będą ich ciemiężyć przez czterysta lat. (14) Lecz Ja także sądzić będę naród, któremu jako niewolnicy służyć będą; a potem wyjdą z wielkim dobytkiem. (15) A ty odejdziesz do ojców swoich w pokoju i będziesz pogrzebany w późnej starości. (16) Lecz dopiero czwarte pokolenie wróci tutaj, gdyż przed tym czasem nie dopełni się wina Amorytów. Rdz. 15:13-16

Odpowiedz do tematu