Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy świadkowie Jehowy to ekstremiści?

Czy wg. Polaków Świadkowie Jehowy to ekstremiści?
NIE, to religia pokojowo nastawiona
60%
 60%  [ 14 ]
TAK, są ekstremistami
39%
 39%  [ 9 ]
Głosowań: 23
Wszystkich Głosów: 23

Autor Wiadomość
kansyheniek 


Pomógł: 55 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2459
Skąd: Kleve,Niemcy
Wysłany: 2018-11-14, 00:58   

A za co został skazany Savonarola?
_________________
"NIE JEST WAŻNE KTO MA RACJĘ,ALE CO JEST RACJĄ!!!"
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2018-11-14, 09:00   

Cytat:
"W sensie pochodnym, węższym o sukcesji apostolskiej mówi się w odniesieniu do misji, sprawowanej w Kościele przez biskupów, przekazywanej poprzez gest nałożenia rąk w nieprzerwanym ciągu następców"

Sukcesja Apostolska


Tzw. "sukcesja apostolska", w sensie nauki Kościoła Katolickiego, jest kolejnym niebiblijnym tworem, mającym utwierdzać wiernych, że biskupi są kontynuatorami misji apostołów.

W pierwszym chrześcijańskim zborze podobna sytuacja miała miejsce tylko jeden, jedyny raz, lecz miała swoje biblijne uzasadnienie. Chodziło o wybór apostoła zaliczanego do kręgu dwunasty, po tym, jak odszedł od nich zdrajca Judasz, który w następstwie swego czynu powiesił się. Wtedy to, pozostałych jedenastu zrozumiało, że należy działać.

Podstawą do takiego działania były proroctwa zapisane w Księdze Psalmów, zrozumiawszy, iż spełniły się na Judaszu;

Cytat:
Ps 109;8 "Niech jego dni będzie niewiele, a jego urząd nadzorcy niech przejmie ktoś inny"

Ps 69;25 "Niech ich obozowisko opustoszeje, niech w ich namiotach już nikt nie mieszka"


Na te właśnie proroctwa zwrócił uwagę apostoł Piotr, kiedy powiedział;

Cytat:
Dzie 1;15-22 "W tych dniach Piotr stanął pośród zebranych braci (ogółem było tam około 120 osób) i rzekł: „Bracia, koniecznie musiały się spełnić prorocze słowa z Pism, jakie duch święty wypowiedział ustami Dawida. Dotyczyły one Judasza, który przyprowadził tych, co aresztowali Jezusa. A przecież był jednym z nas, została mu powierzona ta sama służba. (Gdy otrzymał zapłatę za nieprawy postępek, kupił pole. A potem spadł głową w dół i się roztrzaskał, tak iż wypłynęły wszystkie jego wnętrzności. Wieść o tym rozeszła się wśród wszystkich mieszkańców Jerozolimy i pole to nazwano w ich języku Akeldama, czyli Pole Krwi). W Księdze Psalmów napisano: ‚Niech jego dom opustoszeje, niech już nikt tam nie mieszka’ oraz ‚Jego urząd nadzorcy niech przejmie ktoś inny’. Jest więc konieczne, żeby wybrać jednego z mężczyzn, którzy nam towarzyszyli przez cały ten czas, gdy wśród nas działał Pan Jezus — począwszy od chwili, kiedy został ochrzczony przez Jana, aż do dnia, gdy został zabrany do nieba — by mógł razem z nami dawać świadectwo o jego zmartwychwstaniu”


Wypełnienie się proroctw było bezpośrednią przyczyną wybrania Macieja na dwunastego apostoła, w miejsce zdrajcy Judasza, i to nie ze względu na jego śmierć, lecz haniebną zdradę, na co wskazują słowa cytowane przez Piotra.

Co poświadcza, że miał to być jednorazowy taki przypadek, kiedy po śmierci apostoła został wybrany następca? Odpowiedź znajduje się w Dziejach Apostolskich;

Cytat:
Dzie 12;1-3 "Mniej więcej w tym czasie król Herod zaczął prześladować niektórych członków zboru. Jakuba, brata Jana, kazał ściąć mieczem. Kiedy zobaczył, że to się podoba Żydom, postanowił też aresztować Piotra. (Było to podczas Święta Przaśników)"


Po śmierci apostoła Jakuba, syna Zebedeusza, nie wybrano nikogo na jego miejsce, a wtedy istniały realne warunki, aby takiego wyboru dokonać. Tych warunków nie spełniał już w zasadzie nikt pod koniec I-go wieku. O jakie warunki chodzi?

Przyjrzyjmy się jeszcze raz słowom apostoła Piotra;

Cytat:
Dzie 1;21,22 "Jest więc konieczne, żeby wybrać jednego z mężczyzn, którzy nam towarzyszyli przez cały ten czas, gdy wśród nas działał Pan Jezuspocząwszy od chwili, kiedy został ochrzczony przez Jana, aż do dnia, gdy został zabrany do nieba — by mógł razem z nami dawać świadectwo o jego zmartwychwstaniu"


Wynika z tego, że następca apostoła musiał by żyć równolegle z Jezusem, być świadkiem Jego chrztu, śmierci i zabrania Go do nieba, a to wszystko, "by mógł razem z nami dawać świadectwo o jego zmartwychwstaniu". O czym mówią końcowe słowa wersetu ... "razem z nami" świadczyć. Czy ktoś żyjący pod koniec dni apostoła Jana mógłby sprostać tym wymaganiom? Hipotetycznie tak, aczkolwiek znając realia i zakres prześladowań, najgorliwsi spośród kandydatów mogli już dawno nie żyć.

A co powiedzieć o tych, którzy żyli 10, 30, 50 lat po śmierci apostoła Jana? Nie było już wtedy na ziemi nikogo, kto mógłby sprostać wymaganiom o których wspomniał apostoł Piotr!

Czy Jezus zaakceptował wybór Macieja na dwunastego apostoła? Tak! Mówi nam o tym doniesienie z Listu do Koryntian;

Cytat:
1 Kor 15;4,5 "że został pochowany, a trzeciego dnia zgodnie z Pismami wskrzeszony i że ukazał się Kefasowi, a następnie Dwunastu"


Tak więc, katolicka nauka o "sukcesji apostolskiej", czyli przekonaniu o tym, że biskupi są następcami apostołów, jest kolejną fałszywą zagrywką, manipulacją nie mającą żadnego umocowania w Biblii, a wręcz jest niemożliwa do spełnia z racji kryteriów, jakim musieli by sprostać kandydaci na następców czy kontynuatorów apostołów.
Ostatnio zmieniony przez 2018-11-14, 09:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2018-11-14, 09:04   

Albertus napisał/a:
Cytat:
Czyli ciągłość ‘biskupów’ jest nieprzerwana ale nie papieży


Tak jak pisałem. Sukcesja apostolska odnosi się do biskupów a nie papieży.

Następne kłamstwo powtarzane od wieków... :-(

To nie biskup, ustanawia swego następcę, lecz czyni to Duch Święty przebywający w zgromadzeniu.
Ono to- zgromadzenie-, poprzez podnoszenie rąk- jawnie- wybiera swego Starszego.
Dz 14:23 bgn "A wybrawszy im przez głosowanie starszych w zborach oraz pomodliwszy się pośród postów powierzyli ich Panu w którego uwierzyli."
Szkoda, że Bracia SJ porzucili ten zwyczaj... :-(

Jeśli człowiek ustanawia następcę, to zawsze wychodzi tak:
Dz 20:28-30 dos " uważajcie na samych siebie i na całe stado, w którym was Duch Święty ustanowił biskupami, abyście paśli kościół Boga, który sobie nabył przez swą własną krew. (29) Ja wiem, że po moim odejściu wejdą do was wilki drapieżne, które nie będą oszczędzać stada; (30) także spomiędzy was samych powstaną ludzie, mówiący rzeczy przewrotne, aby odciągnąć za sobą uczniów."
Tacy „mianowani” w większości byli tymi, a których mówił Jezus:
Mt 23:13 bw "Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, że zamykacie Królestwo Niebios przed ludźmi, albowiem sami nie wchodzicie ani nie pozwalacie wejść tym, którzy wchodzą."

Co do sukcesji Papieży, to historia zna przypadki obejmowania stolca papieskiego po ojcu.
Że wspomnę jeszcze o kupowaniu urzędów kościelnych za pieniądze...
Stąd powstało określenie „grzech symonii”.

A papież to podobno najważniejszy z biskupów, mający władzę nad pozostałymi.
1Kor 4:6 br "Mówiąc to, miałem na myśli, bracia, mnie samego i Apollosa ze względu na was, abyście mogli zrozumieć, że nie wolno wykraczać ponad to, co zostało napisane, i niech nikt w swej pysze nie wynosi się nad drugiego."
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2018-11-14, 09:48   

eksplorator napisał/a:
Czy Jezus zaakceptował wybór Macieja na dwunastego apostoła? Tak! Mówi nam o tym doniesienie z Listu do Koryntian;

Cytat:
1 Kor 15;4,5 "że został pochowany, a trzeciego dnia zgodnie z Pismami wskrzeszony i że ukazał się Kefasowi, a następnie Dwunastu"

Słaby argument. Nie tylko dwunastu widziało Go.
1Kor 15:4-6 bw "I że został pogrzebany, i że dnia trzeciego został z martwych wzbudzony według Pism, (5) I że ukazał się Kefasowi, potem dwunastu; (6) Potem ukazał się więcej niż pięciuset braciom naraz, z których większość dotychczas żyje, niektórzy zaś zasnęli;"
Szaweł, osobiście wybrany przez Pana, też go ujrzał i przypłacił to zdrowiem.

1Kor 15:8 bg "A na ostatek po wszystkich ukazał się i mnie, jako poronionemu płodowi."
1Tm 1:1 bw "Paweł, apostoł Chrystusa Jezusa z rozkazu Boga, Zbawiciela naszego, i Chrystusa Jezusa, nadziei naszej,"

Jednak koroną Kościoła jest dwunastu apostołów Baranka. :-D
Nie mam wątpliwości, że jednym z dwunastu jest Paweł!
Ap 12:1 bw "I ukazał się wielki znak na niebie: Niewiasta odziana w słońce i księżyc pod stopami jej, a na głowie jej korona z dwunastu gwiazd;"
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2018-11-14, 09:54   

Henryk napisał/a:
eksplorator napisał/a:
Czy Jezus zaakceptował wybór Macieja na dwunastego apostoła? Tak! Mówi nam o tym doniesienie z Listu do Koryntian;

Cytat:
1 Kor 15;4,5 "że został pochowany, a trzeciego dnia zgodnie z Pismami wskrzeszony i że ukazał się Kefasowi, a następnie Dwunastu"

Słaby argument. Nie tylko dwunastu widziało Go.

Mnie nie chodziło ilu ludzi widziało Jezusa po Jego zmartwychwstaniu, ale że Jezus zaakceptował wybór Macieja na następcę Judasza, ponieważ Pismo mówi, że ukazał się "dwunastu" ... z Maciejem włącznie.
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2018-11-14, 10:02   

Henryk napisał/a:

Jednak koroną Kościoła jest dwunastu apostołów Baranka. :-D

Nie mam wątpliwości, że jednym z dwunastu jest Paweł!


Zadaj sobie pytanie ... czy w chwili, kiedy zostaje wybrany Maciej i zaakceptowany przez Jezusa, faryzeusz Saul był naśladowcą,
czy prześladowcą uczniów? Kiedy Saul stał się Pawłem, dwunastu już było wybranych.

Przypomnij sobie, czy Jezus ukazał się "dwunastu" przed czy po zmartwychwstaniu! Saulowi objawił się będąc już w niebie ... czy tak?
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2018-11-14, 10:30   

eksplorator napisał/a:
Przypomnij sobie, czy Jezus ukazał się "dwunastu" przed czy po zmartwychwstaniu! Saulowi objawił się będąc już w niebie ... czy tak?

Już ten temat wałkowaliśmy i to chyba nie raz.
To, że Maciej przebywał akurat w tamtym momencie między apostołami, nie jest dowodem na wybranie Go przez samego Jezusa! Był tam i... tyle. :-P
Apostołowie byli wybierani osobiście przez Pana.
Mt 9:9 bg "A odchodząc stamtąd Jezus, ujrzał człowieka siedzącego na cle, którego zwano Mateusz, i rzekł mu: Pójdź za mną; tedy wstawszy, szedł za nim."
J 1:43 bg "A nazajutrz chciał Jezus wynijść do Galilei, i znalazł Filipa i rzekł mu: Pójdź za mną."

Nie przez jakieś losowanie za pomocą dłuższej słomki jednego z dwojga. Parafrazując: „Tu masz Panie dwóch naszych kandydatów i wybierz sobie jednego z nich”. :aaa:

Podobnie jak pierwotna dwunastka, został wybrany przez Chrystusa i posłany Paweł.
Dz 9:15 br " Lecz Pan rzekł ponownie: Idź gdyż właśnie ten człowiek, będzie moim szczególnym narzędziem. To on zaniesie wieść o moim imieniu do pogan, do ich władców i do całego Izraela."
Ostatnio zmieniony przez Henryk 2018-11-14, 10:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2018-11-14, 10:31   

Henryk napisał/a:

Jednak koroną Kościoła jest dwunastu apostołów Baranka. :-D

Nie mam wątpliwości, że jednym z dwunastu jest Paweł!


Żeby rozwiać zupełnie Twoje wątpliwości, zobacz o czym donosi poniższe sprawozdanie;

Cytat:
Dzie 6;1,2 "W tym właśnie czasie, gdy liczba uczniów się powiększała, Żydzi mówiący po grecku zaczęli narzekać na Żydów mówiących po hebrajsku, bo przy codziennym podziale żywności pomijano ich wdowy. Dwunastu zwołało więc tych wszystkich uczniów i powiedziało: „Nie jest właściwe, żebyśmy przestali nauczać słowa Bożego i rozdzielali żywność na stoły"


Dwunastu apostołów, z wybranym Maciejem, spełniało swoje apostolskie obowiązki. A w jakim miejscu był wtedy przyszły apostoł Paweł?

Cytat:
Dzie 8;1 "A Saul popierał zamordowanie Szczepana. Tego dnia rozpoczęło się wielkie prześladowanie zboru w Jerozolimie i wszyscy oprócz apostołów rozproszyli się po całej Judei i Samarii"


Wnioski wyciągnij sam, czy chciałbyś wtedy takiego następcę zdrajcy Jezusa ... zamiast Macieja, który działał wtedy na równych prawach jako apostoł i nie zląkł się Saula prześladowcy. Apostołowie ten wybór zaakceptowali ... Ty nie musisz, ale wtedy jesteś w opozycji do nich!
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2018-11-14, 10:45   

eksplorator napisał/a:
Wnioski wyciągnij sam, czy chciałbyś wtedy takiego następcę zdrajcy Jezusa ... zamiast Macieja, który działał wtedy na równych prawach jako apostoł.

Daleki jestem od osądzanie Macieja.
Wiemy o nim tyle, że widział Jezusa i w jakiś sposób zyskał sympatię uczni na równi z Barsabą.
Cytat:
Dwunastu apostołów, z wybranym Maciejem, spełniało swoje apostolskie obowiązki. A w jaki miejscu był wtedy przyszły apostoł Paweł?

A w jakim miejscu Paweł był później?
Ty tez byłeś kiedyś na równi ze mną grzesznikiem.
Cytat:
i nie zląkł się Saula prześladowcy

Trochę wyprzedziłeś wydarzenia.
Wybranie przez losowanie Macieja, a przyszłe "wyczyny" Saula są dość odległe od siebie w czasie.
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2018-11-14, 10:47   

Henryk napisał/a:

Nie przez jakieś losowanie za pomocą dłuższej słomki jednego z dwojga.


Wątpisz w Boże rozstrzygnięcia w takich sytuacjach?

Cytat:
Przy 16;33 "Los wrzuca się między fałdy szaty, ale każde jego rozstrzygnięcie pochodzi od Jehowy"

Liczb 26;55 "Ale rozdzielanie ziemi ma się odbywać przez losowanie — według poszczególnych plemion"

Przy 18;18 "Rzucanie losów kładzie kres sporom i rozstrzyga sprawę między silnymi przeciwnikami"

 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2018-11-14, 10:56   

eksplorator napisał/a:
Wątpisz w Boże rozstrzygnięcia w takich sytuacjach?

Ależ Eksploratorze! :aaa:
Losowanie w czasach Zakonu przeprowadzał sam Arcykapłan poprzez Urim i Tummim, umieszczone na napierśniku.
Tam znak dawał sam Bóg!
Nie było to wyciąganie dłuższej słomki.
Przecież wiesz o tym!
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2018-11-14, 11:02   

Henryk napisał/a:

Trochę wyprzedziłeś wydarzenia.
Wybranie przez losowanie Macieja, a przyszłe "wyczyny" Saula są dość odległe od siebie w czasie.


To określ je czasowo! Kiedy Saul mordował chrześcijan, Maciej był już dwunastym apostołem. Co do tego ne ma żadnych wątpliwości;

Cytat:
Dzie 22;4,5 BT "Prześladowałem tę drogę, głosując nawet za karą śmierci, wiążąc i wtrącając do więzienia mężczyzn i kobiety, co może poświadczyć zarówno arcykapłan, jak cała starszyzna. Od nich otrzymałem też listy do braci i udałem się do Damaszku z zamiarem uwięzienia tych, którzy tam byli, i przyprowadzenia do Jerozolimy dla wymierzenia kary"

1 Kor 15;9 BT "Jestem bowiem najmniejszy ze wszystkich apostołów i niegodzien zwać się apostołem, bo prześladowałem Kościół Boży"


Paweł czuł się niegodnym zwać się apostołem, ale akurat to trzeba uszanować, bo przyznanie się do błędów jest cechą ludzi wielkich, tkwienie w okłamywaniu się, cechą ludzi zadufanych i małych. To, że potem zrehabilitował się jest już zupełnie inną sprawą, ale nigdy Paweł nie był zaliczany do grona dwunastu!
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2018-11-14, 11:08   

Henryk napisał/a:
eksplorator napisał/a:
Wątpisz w Boże rozstrzygnięcia w takich sytuacjach?

Ależ Eksploratorze! :aaa:
Losowanie w czasach Zakonu przeprowadzał sam Arcykapłan poprzez Urim i Tummim, umieszczone na napierśniku.
Tam znak dawał sam Bóg!
Nie było to wyciąganie dłuższej słomki.
Przecież wiesz o tym!


Jeżeli negujesz jednomyślny wybór Macieja, przez jedenastu apostołów wybranych przez Jezusa,
to napisz zażalenie do Pana Boga! Ja ten wybór akceptuję, ponieważ zaakceptowali go
uczniowie i sam Jezus, ukazując się "dwunastu". Przecież kiedy ukazywał się im,
to z nimi rozmawiał. Czy myślisz, że Jezus nie wyraził by swojej dezaprobaty gdyby miał
wątpliwości!? Trzeba ten wybór uszanować i zaakceptować.

Ale Ty, zawsze możesz się od tej decyzji odwołać i ją krytykować, ale wtedy stajesz się przeciwnikiem apostolskich rozstrzygnięć :-D
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2018-11-14, 11:15   

eksplorator napisał/a:
Kiedy Saul mordował chrześcijan, Maciej był już dwunastym apostołem. Co do tego ne ma żadnych wątpliwości;

Nie ma wątpliwości, że Szaweł prześladował chrześcijan po wylosowaniu Macieja. :-P
Maciej był wylosowany przed zesłaniem Ducha na uczni.
Przed zesłaniem ducha nie mogli być prześladowani chrześcijanie z tego jedynie powodu, że... ich jeszcze nie było! :xhehe:
Prawda?

Cytat:
Paweł czuł się niegodnym zwać się apostołem

Czy Ty czujesz się godnym nazwać wiernym naśladowcą Jezusa?
Jeśli nie, to ja też to uszanuję. :xhehe:

Były czasy, gdy Świadkowie nie uznawali Macieja za dwunastą gwiazdę w koronie "Niewiasty" z Objawienia.
Ale... błysło, rozjaśniło się światło... :-(
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2018-11-14, 11:29   

Henryk napisał/a:
eksplorator napisał/a:
Kiedy Saul mordował chrześcijan, Maciej był już dwunastym apostołem. Co do tego ne ma żadnych wątpliwości;


Nie ma wątpliwości, że Szaweł prześladował chrześcijan po wylosowaniu Macieja. :-P
Maciej był wylosowany przed zesłaniem Ducha na uczni.
Przed zesłaniem ducha nie mogli być prześladowani chrześcijanie z tego jedynie powodu, że... ich jeszcze nie było!


Doprawdy? A co oznacza słowo "chrześcijanin" (Christianòs), czyż nie 'Naśladowców Chrystusa', albo 'Należących do Chrystusa'?

Czy przed zesłaniem ducha nie było 'Naśladowców Chrystusa'? To, że po raz pierwszy użyto słowa 'Christianòs' nieco później, nie świadczy że ich nie było przed zesłaniem ducha. Takie stwierdzenie jest absurdem!

Cytat:
Mat 19;21 BW "Rzekł mu Jezus: Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie, potem przyjdź i naśladuj mnie"

Łuk 9;23 BW "I powiedział do wszystkich: Jeśli kto chce pójść za mną, niechaj się zaprze samego siebie i bierze krzyż swój na siebie codziennie, i naśladuje mnie"


Od kiedy mieli się stać naśladowcami Jezusa ... od pięćdziesiątnicy? Od zaraz! Jak to uczynili apostołowie!


Powiedz po prostu, że nie akceptujesz Macieja jako następcę Judasza, masz inną koncepcję i zastępujesz go Pawłem ... i tyle!

To Ty sprzeciwiasz się woli jedenastu apostołów i negujesz ich wybór ... nie ja!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 15