Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Starotestamentalny zakaz spożywania Krwi - próba interpretac
Autor Wiadomość
Lukian 


Wyznanie: katolickie
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 02 Lut 2015
Posty: 1741
Wysłany: 2017-04-30, 09:52   Starotestamentalny zakaz spożywania Krwi - próba interpretac

Każde życie pochodzi i należy tylko do Boga, więc zabijanie zwierząt możliwe było jedynie w kontekście ofiary:
1Sm 14:33-35 pau "(33) Doniesiono więc Saulowi, że żołnierze grzeszą przeciw PANU, jedząc mięso zmieszane z krwią. Saul zawołał: „Co za niewierność! Zatoczcie mi tu natychmiast wielki kamień!”. (34) Potem Saul rozkazał: „Rozejdźcie się między ludźmi i każcie im, aby każdy przyprowadził tu swojego wołu czy owcę. Tutaj będziecie zabijać wasze zwierzęta i następnie możecie je jeść. W ten sposób nie będziecie grzeszyć przeciw PANU, jedząc mięso w miejscu, gdzie odsączono jego krew”. Tego wieczoru każdy Izraelita przyprowadził tam swoje zwierzę i tam je zabił. (35) W ten oto sposób Saul zbudował ołtarz dla PANA. Był to pierwszy ołtarz, jaki Saul zbudował PANU."

Postępowanie Saula było zgodne z przykazaniem z Księgi Kapłańskiej:
Lev 17:1-4 pau "(1) PAN rzekł do Mojżesza: (2) „Powiedz Aaronowi, jego synom i wszystkim Izraelitom: «Oto co PAN nakazał: (3) Gdyby jakiś człowiek z ludu Izraela zabił cielca, owcę albo kozę w obozie lub poza obozem, (4) a nie przyprowadził zwierzęcia przed wejście do Namiotu Spotkania, aby je ofiarować w darze dla PANA przed Jego mieszkaniem, to będzie winien rozlania krwi. Z tego powodu ma być usunięty ze swojego ludu."
_________________
Gal 4:6 " A ponieważ jesteście synami, Bóg wysłał do naszych serc Ducha swego Syna, który woła: „Abba, Ojcze!"
http://zrodlaobjawienia.blogspot.com/
 
 
BoaDusiciel 

Wyznanie: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
Pomógł: 216 razy
Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 5443
Wysłany: 2017-04-30, 12:41   

Podsumowanie:
Bóg nie ma nic przeciw zabijaniu zwierząt, pod warunkiem że zabijane odbywa się na ołtarzu.
Wtedy Bóg uznaje, że zabijanie jest ofiarą i jest zadowolony.
Ten sam Bóg denerwuje się jeśli zabijanie tych samych zwierząt nie ma charakteru ofiary.
Wniosek: Bogu wcale nie zależy na życiu zwierząt, zależy mu jedynie na na otrzymywaniu ofiar.
Ponieważ nie wiadomo po co Bogu te ofiary, należy uznać że Bóg ma takie hobby :mrgreen:
_________________
Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2018-07-18, 16:08   

Cytat:
Starotestamentalny zakaz spożywania Krwi - próba interpretac


A dlaczego strotestamentowy, skoro powtórzono go w Pismach Greckich?

Cytat:
Dzie 15;29 PNŚ "macie powstrzymywać się od tego, co ofiarowano bożkom, i od krwi, i od tego, co uduszone, i od rozpusty. Jeśli będziecie się tego starannie wystrzegać, dobrze się wam powiedzie. Bądźcie zdrowi!"


Cytat:
Po potopie Noemu i jego synom, przodkom wszystkich żyjących dziś ludzi, nakazano szanować krew, czyli życie, bliźnich (Rdz 9:1, 5, 6). Wtedy też Jehowa życzliwie pozwolił ludziom spożywać mięso zwierząt. Musieli jednak dawać dowód, iż uznają, że życie każdego zwierzęcia zabitego na pokarm należy do Boga — mieli wylewać jego krew na ziemię jak wodę. W ten sposób niejako zwracali ją Bogu i pokazywali, że nie zamierzają jej używać do własnych celów (Pwt 12:15, 16).

Kogo dotyczy zakaz spożywania krwi?

Po potopie Jehowa pozwolił Noemu i jego rodzinie jeść mięso, ale kategorycznie zabronił im spożywania krwi (Rdz 9:1, 3, 4). W gruncie rzeczy dotyczy to całej ludzkości, ponieważ wszyscy obecnie żyjący wywodzą się właśnie od rodziny Noego.

Biblista Joseph Benson tak się wypowiedział na ten temat: „Trzeba pamiętać, że zakazu spożywania krwi, danego Noemu i wszystkim jego potomkom, a następnie z największą powagą powtórzonego Izraelitom podlegającym Prawu Mojżeszowemu, nigdy nie zniesiono. Przeciwnie, został on potwierdzony w Nowym Testamencie, w Dziejach Apostolskich xv, i tym samym uznany za postanowienie wieczyste” (The Holy Bible with Critical, Explanatory and Practical Notes, 1839, t. I, s. 43). 
 
booris

Wyznanie: Dub & Motocykl
Pomógł: 180 razy
Dołączył: 17 Kwi 2015
Posty: 3073
Skąd: Amsterdam,Londyn,Barcelona
Wysłany: 2018-07-18, 20:40   

eksplorator napisał/a:
A dlaczego strotestamentowy, skoro powtórzono go w Pismach Greckich?

Wlasciwie to juz sobie sam udzieliles odpowiedzi.Zakaz pochodzi ze Starego Testamentu.Nie zostal powtorzony w NT.Pawel jedynie przypomnial,ze nadal obowiazuje.
_________________
"Emancipate yourselves from mental slavery;
None but ourselves can free our minds."
Bob Marley-Redemption Song

https://www.youtube.com/watch?v=Hbq5UyaM8sk
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2018-07-18, 21:31   

booris napisał/a:
Pawel jedynie przypomnial,ze nadal obowiazuje.


... dlatego, w kraju, który szczyci się być chrześcijańskim, produkuje się na potęgę kaszanki, salcesony a do kiełbasy dolewa się hemoglobinę krwi wieprzowej, która w połączeniu z dwutlenkiem węgla tworzy nietrwały barwik karbohemoglobinę, zaś z tlenkiem węgla dość trwały, o barwie ciemnowiśniowej pod nazwą karboksyhemoglobina.

Bóg kategorycznie zabrania a księża nie grzmią, naśmiewając się pod nosem z Niego;

Cytat:
Kapł 17;11,12 PNŚ "Bo dusza ciała jest we krwi, aja dałem ją na ołtarz, abyście dokonywali przebłagania za swe dusze, gdyż to krew dokonuje przebłagania dzięki duszy, która w niej jest.Dlatego powiedziałem synom Izraela: „Żadnej duszy spośród was nie wolno spożywać krwi i żaden osiadły przybysz, który przebywa pośród was jako przybysz, nie może spożywać krwi".


Białko wieprzowe w kiełbasie Paint II.jpg
Plik ściągnięto 23 raz(y) 139,21 KB

 
 
Albertus 

Pomógł: 82 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2591
Wysłany: 2018-07-18, 22:58   

Zakaz spożywania krwi w Prawie mojżeszowym miał znaczenie symboliczne i miał za zadanie wskazywać proroczo na Chrystusa i wartość Jego Krwi która daje życie, podobną symboliczną i proroczą rolę pełniły wszystkie ofiary ST.

Wraz z nadejściem Nowego Przymierza zakaz spożywania krwi stracił swoje znaczenie wobec urzeczywistnienia się tego co zapowiadał.


Czasowo jednak był zachowywany przez chrześcijan ze względu na żydów i na chrześcijan pochodzenia żydowskiego po to aby uniknąć niepotrzebnych reakcji za strony żydów i po to aby uniknąć niepotrzebnych konfliktów w łonie Kościoła.

To podobnie jak ze względu na żydów apostoł Paweł obrzezał Tymoteusza:

Dz16:(1) Przybył także do Derbe i Listry . Był tam pewien uczeń imieniem Tymoteusz, syn Żydówki, która przyjęła wiarę, i ojca Greka. (2) Bracia z Listry dawali o nim dobre świadectwo. (3) Paweł postanowił zabrać go z sobą w podróż. Obrzezał go jednak ze względu za Żydów, którzy mieszkali w tamtejszych stronach. Wszyscy bowiem wiedzieli, że ojciec jego był Grekiem.

Natomiast co do znaczenia pokarmów dla chrześcijan to apostoł wyjaśnia w liście do Koryntian:

1Kor10: (23) Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje. (24) Niech nikt nie szuka własnego dobra, lecz dobra bliźniego! (25) Tak więc wszystko, cokolwiek w jatce sprzedają, spożywajcie, niczego nie dociekając - dla spokoju sumienia. (26) Pańska bowiem jest ziemia i wszystko, co ją napełnia. (27) Jeżeli zaprosi was ktoś z niewierzących a wy zgodzicie się przyjść, jedzcie wszystko, co wam podadzą, nie pytając o nic - dla spokoju sumienia. (28) A gdyby ktoś powiedział: To było złożone na ofiarę - nie jedzcie przez wzgląd na tego, który was ostrzegł, i z uwagi na sumienie. (29) Mam na myśli sumienie nie twoje, lecz bliźniego. Bo dlaczego by czyjeś sumienie miało wyrokować o mojej wolności? (30) Jeśli ja coś spożywam dzięki czyniąc, to czemu mam być spotwarzany z powodu tego, za co dzięki czynię? (31) Przeto czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie (32) Nie bądźcie zgorszeniem ani dla Żydów, ani dla Greków, ani dla Kościoła Bożego, (33) podobnie jak ja, który się staram przypodobać wszystkim pod każdym względem nie szukając własnej korzyści, lecz dobra wielu, aby byli zbawieni.

Jak widzimy pokarm nie ma znaczenia dla chrześcijan i można jeść wszystko co sprzedają w jatce i nie ma znaczenia czy mięso tam sprzedawane było złożone w ofierze czy nie i czy było prawidłowo wykrwawione czy nie. A jeśli ktoś zaprosi w gościnę to można jeść wszystko niezależnie czy mięso zawiera krew czy nie ( notabene to u Greków pieczone kozie żołądki napełnione krwią i tłuszczem uchodziły za przysmak i wcale niewykluczone że takim właśnie przysmakiem niewierzący ale zainteresowany Ewangelią mógł apostoła ugościć...)


Jeśli czegoś chrześcijanie nie powinni spożywać to tylko ze względu na czyjeś sumienie i możliwe szkody mogące z tego spożywania wyniknąć u innych a nie ze względu na swoje sumienie i to że ewentualne spożywanie czegokolwiek mogłoby być dla nich grzechem albo skalaniem
 
 
booris

Wyznanie: Dub & Motocykl
Pomógł: 180 razy
Dołączył: 17 Kwi 2015
Posty: 3073
Skąd: Amsterdam,Londyn,Barcelona
Wysłany: 2018-07-18, 23:06   

Zadales pytanie:
eksplorator napisał/a:
A dlaczego strotestamentowy, skoro powtórzono go w Pismach Greckich?

Odpowiedzialem Ci,a w zamian dostalem wyklad dotyczacy produkcji wedlin w Polsce i tolerowaniu tego przez kler.No bez jaj... :-D
_________________
"Emancipate yourselves from mental slavery;
None but ourselves can free our minds."
Bob Marley-Redemption Song

https://www.youtube.com/watch?v=Hbq5UyaM8sk
 
 
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7857
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2018-07-19, 05:51   

BoaDusiciel napisał/a:
Bóg nie ma nic przeciw zabijaniu zwierząt, pod warunkiem że zabijane odbywa się na ołtarzu.
Wtedy Bóg uznaje, że zabijanie jest ofiarą i jest zadowolony.
Nie było wolą Boga skladanie krwawych ofiar ze zwierząt, tymbardziej Syna Bozego.To grzechy ludzi spowodowały konieczność wykupu dusz ,czy też sposobność przybliżenia się pokutującego grzesznika do Boga ,gdyż zapłatą za grzech jest śmierć

Hbr 9:22
Cytat:
a bez rozlania krwi nie ma odpuszczenia [grzechów]."


Cytat:
Hbr.10.(5) Dlatego [Chrystus] przychodząc na świat powiedział [do Boga]:
Nie chciałeś ofiary ani daru, lecz utworzyłeś mi ciało. (6) Nie znalazłeś upodobania w całopaleniach i w ofierze za grzechy. (7) Wtedy powiedziałem: Oto idę, aby – zgodnie z tym, co napisano o Mnie w księdze [Prawa] – pełnić, Boże, Twoją wolę.Albertus napisał/a:
Wraz z nadejściem Nowego Przymierza zakaz spożywania krwi stracił swoje znaczenie


To nieprawda.
Wierzący w Mesjasza z pogan mieli na początek drogi do Boga Izraela powstrzymać się od pokarmów ofiarowanych bożkom,od nierządu,od tego co uduszone i od krwi ,i tak oczyszczeni, co szabat mogli przyjść do synagogi dalej poznawać naukę Boga.


Cytat:
Dz.15 (19) Dlatego ja sądzę, że nie należy nakładać ciężarów na pogan, nawracających się do Boga, (20) lecz napisać im, aby się wstrzymali od pokarmów ofiarowanych bożkom, od nierządu, od tego, co uduszone, i od krwi. (21) Z dawien dawna bowiem w każdym mieście są ludzie, którzy co szabat czytają Mojżesza i wykładają go w synagogach.


Bóg Swoją naukę przekazał za pośrednictwem proroka Mojżesza, a rozkrzewił ją na cały świat przez Mesjasza i Jego uczniów.W synagogach wierzący w Mesjasza, z pogan ,dowiedzieli się także , że zgodnie z wolą Boga nie wolno mordować, kraść , krzywoprzysięgać, wytwarzać bałwanów i kłaniać się im itd.
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2018-07-19, 06:19   

Albertus napisał/a:
Zakaz spożywania krwi w Prawie mojżeszowym miał znaczenie symboliczne


Doprawdy? Skoro zakaz spożywania krwi miał „znaczenie symboliczne”, jak twierdzisz, to dlaczego Bóg za łamanie tegoż kazał karać śmiercią? Zakaz spożywania krwi jest drugim zakazem danym ludzkości. Pierwszy dotyczył zakazu spożywania owocu z drzewa poznania dobra i zła. Drugim był zakaz spożywania krwi, a ten nigdy nie został cofnięty, ba ... został potraktowany bardzo poważnie przez apostołów i starszych, przez wymienienie tegoż jako „koniecznego”;

Cytat:
Dzie 15;28,29 PNŚ "Albowiem duch święty i my sami uznaliśmy za słuszne nie nakładać na was dodatkowego brzemienia, z wyjątkiem następujących rzeczy koniecznych:macie powstrzymywać się od tego, co ofiarowano bożkom, i od krwi, i od tego, co uduszone, i od rozpusty. Jeśli będziecie się tego starannie wystrzegać, dobrze się wam powiedzie. Bądźcie zdrowi!"

Kapł 17;10 PNŚ "Jeśli jakiś człowiek z domu Izraela lub jakiś osiadły przybysz, który przebywa pośród was jako przybysz, spożywa jakąkolwiek krew, to zwrócę swe oblicze przeciw duszy, która spożywa krew; i niechybnie zgładzę go spośród jego ludu"


Czy te słowy Jehowy Boga brzmią, według Ciebie, "symbolicznie"? To odstępczy Kościół, w głównej mierze, doprowadził do całkowitego zaniechania przestrzegania tego zakazu, tak jak odstąpił od przestrzegania zakazu o bałwochwalstwie, także ujętym jako „koniecznym”;

„: macie powstrzymywać się od tego, co ofiarowano bożkom ...”

A jak myślisz, dlaczego chrześcijanie mieli powstrzymywać się od tego „co uduszone”? Ponieważ to zwierzę, które się udusiło, utopiło, po prostu się nie wykrwawiło! Takie zwierzę, które miało by zostać zjedzone przez człowieka, było traktowane na równi z inną formą nieczystości, obrzydliwości … z „rozpustą”, od której "koniecznie" powinni stronić chrześcijanie! Przeanalizuj sobie jeszcze raz 28 i 29 werset Dziejów Apostolskich!

Z tymi wytycznymi apostoł Paweł, wraz z młodym Tymoteuszem, podróżowali przez miasta i przekazywali postanowienie, między innymi o dalszym zakazie spożywania krwi, wszystkim napotkanym zborom.

Cytat:
Dzie 16;4,5 PNŚ "A gdy podróżowali przez miasta, przekazywali miejscowym do przestrzegania postanowienia powzięte przez apostołów i starszych, którzy byli w Jerozolimie. Toteż zbory rzeczywiście utwierdzały się w wierze i dzień w dzień wzrastały liczebnie"


Myślisz, że podróżowali „symbolicznie”? Tak dla kaprysu? Myślisz, że Bóg oznajmił to poprzez Swego ducha świętego ("Albowiem duch święty i my sami uznaliśmy za słuszne" Dzie 15;28a), dlatego, że chodziło tylko o symbol? Nonsens!

Albertus napisał/a:
Wraz z nadejściem Nowego Przymierza zakaz spożywania krwi stracił swoje znaczenie wobec urzeczywistnienia się tego co zapowiadał


Nie zapominaj, że Jezus w tym czasie już nie żył i złożył swą ofiarę z Jego drogocennej krwi, a pomimo tego Bóg uznał, że zakaz spożywania krwi jest dla Niego nadal bardzo ważny! Jest to jedna z „ustaw” Boga, która ustalona jest „po czas niezmierzony”; a Twój Kościół oddał to słowami „wieczysta” … na wieki, „na wszystkie czasy”, a Ty bagatelizujesz to, mówiąc tylko o symbolu!

Cytat:
Kapł 3;17 PNŚ "Oto ustawa po czas niezmierzony dla waszych pokoleń, we wszystkich waszych miejscach zamieszkania: Nie wolno wam jeść żadnego tłuszczu ani żadnej krwi"

Kapł 3;17 BT "To jest ustawa wieczysta na wszystkie czasy i na wszystkie pokolenia, we wszystkich waszych siedzibach. Ani tłuszczu, ani krwi jeść nie będziecie"


Gdzież zatem "wieczyste" przestrzeganie zakazu spożywania krwi przez Twój Kościół?
 
 
Quinque 


Wyznanie: Katolickie - obrządek łaciński
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 29 Gru 2017
Posty: 605
Wysłany: 2018-07-19, 17:48   

Eksplorator napisał/a:

Skoro zakaz spożywania krwi miał „znaczenie symboliczne”, jak twierdzisz, to dlaczego Bóg za łamanie tegoż kazał karać śmiercią? Zakaz spożywania krwi jest drugim zakazem danym ludzkości. Pierwszy dotyczył zakazu spożywania owocu z drzewa poznania dobra i zła. Drugim był zakaz spożywania krwi, a ten nigdy nie został cofnięty, ba ... został potraktowany bardzo poważnie przez apostołów i starszych, przez wymienienie tegoż jako „koniecznego


A co chrześcijan, mam na myśli prawowiernych czyli trynitarnych obchodzą zasady ST?

napisał/a:
słowy Jehowy Boga brzmią


Nie znam żadnego Boga Jehowy. Dlaczego więc stawiasz jakiegoś farbowanego lisa na miejscu Boga?

napisał/a:
To odstępczy Kościół


Ciekawe, od czego odstąpił Kościół Katolicki? od Kościoła Katolickiego? Ja wiem że wasze prostestanckie(chociaz ŚJ to nie protestanci) sekty boli fakt iż nie macie wspólnej doktryny ale to już nie wina prawowiernego Kościoła Katolickiego

napisał/a:
zakazu o bałwochwalstwie


Ciekawe, pokaż mi katolika który oddaje boską cześć stworzeniu, albo przeproś za swoje łgarstwa

napisał/a:

Bóg uznał, że zakaz spożywania krwi jest dla Niego nadal bardzo ważny!


Ciekawe, pokaż mi w nowym przymierzu zadanie iż "zakaz spożywania krwi jest bardzo ważny"

No ale jak wszyscy wiemy ŚJ nie wyznają Boga tylko jakąś Jehowe. Ergo, Jehowa mógł i dać taki zakaz, ale Bóg takiego zakazu nie wydał
_________________
"Bękart diabła czy dziecko Boże. Stara gwardia czy cyber młodzież
Kto kręci globem? Iluminacja, masońskie loże
Czarna magia, zdefiniuj chorobę. Jaka jest prawda za c$#j się nie dowiesz"
 
 
Albertus 

Pomógł: 82 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2591
Wysłany: 2018-07-19, 22:14   

eksplorator napisał/a:
Albertus napisał/a:
Zakaz spożywania krwi w Prawie mojżeszowym miał znaczenie symboliczne


Doprawdy? Skoro zakaz spożywania krwi miał „znaczenie symboliczne”, jak twierdzisz, to dlaczego Bóg za łamanie tegoż kazał karać śmiercią? Zakaz spożywania krwi jest drugim zakazem danym ludzkości. Pierwszy dotyczył zakazu spożywania owocu z drzewa poznania dobra i zła. Drugim był zakaz spożywania krwi, a ten nigdy nie został cofnięty, ba ... został potraktowany bardzo poważnie przez apostołów i starszych, przez wymienienie tegoż jako „koniecznego”;

Cytat:
Dzie 15;28,29 PNŚ "Albowiem duch święty i my sami uznaliśmy za słuszne nie nakładać na was dodatkowego brzemienia, z wyjątkiem następujących rzeczy koniecznych:macie powstrzymywać się od tego, co ofiarowano bożkom, i od krwi, i od tego, co uduszone, i od rozpusty. Jeśli będziecie się tego starannie wystrzegać, dobrze się wam powiedzie. Bądźcie zdrowi!"

Kapł 17;10 PNŚ "Jeśli jakiś człowiek z domu Izraela lub jakiś osiadły przybysz, który przebywa pośród was jako przybysz, spożywa jakąkolwiek krew, to zwrócę swe oblicze przeciw duszy, która spożywa krew; i niechybnie zgładzę go spośród jego ludu"


Czy te słowy Jehowy Boga brzmią, według Ciebie, "symbolicznie"? To odstępczy Kościół, w głównej mierze, doprowadził do całkowitego zaniechania przestrzegania tego zakazu, tak jak odstąpił od przestrzegania zakazu o bałwochwalstwie, także ujętym jako „koniecznym”;

„: macie powstrzymywać się od tego, co ofiarowano bożkom ...”

A jak myślisz, dlaczego chrześcijanie mieli powstrzymywać się od tego „co uduszone”? Ponieważ to zwierzę, które się udusiło, utopiło, po prostu się nie wykrwawiło! Takie zwierzę, które miało by zostać zjedzone przez człowieka, było traktowane na równi z inną formą nieczystości, obrzydliwości … z „rozpustą”, od której "koniecznie" powinni stronić chrześcijanie! Przeanalizuj sobie jeszcze raz 28 i 29 werset Dziejów Apostolskich!

Z tymi wytycznymi apostoł Paweł, wraz z młodym Tymoteuszem, podróżowali przez miasta i przekazywali postanowienie, między innymi o dalszym zakazie spożywania krwi, wszystkim napotkanym zborom.

Cytat:
Dzie 16;4,5 PNŚ "A gdy podróżowali przez miasta, przekazywali miejscowym do przestrzegania postanowienia powzięte przez apostołów i starszych, którzy byli w Jerozolimie. Toteż zbory rzeczywiście utwierdzały się w wierze i dzień w dzień wzrastały liczebnie"


Myślisz, że podróżowali „symbolicznie”? Tak dla kaprysu? Myślisz, że Bóg oznajmił to poprzez Swego ducha świętego ("Albowiem duch święty i my sami uznaliśmy za słuszne" Dzie 15;28a), dlatego, że chodziło tylko o symbol? Nonsens!

Albertus napisał/a:
Wraz z nadejściem Nowego Przymierza zakaz spożywania krwi stracił swoje znaczenie wobec urzeczywistnienia się tego co zapowiadał


Nie zapominaj, że Jezus w tym czasie już nie żył i złożył swą ofiarę z Jego drogocennej krwi, a pomimo tego Bóg uznał, że zakaz spożywania krwi jest dla Niego nadal bardzo ważny! Jest to jedna z „ustaw” Boga, która ustalona jest „po czas niezmierzony”; a Twój Kościół oddał to słowami „wieczysta” … na wieki, „na wszystkie czasy”, a Ty bagatelizujesz to, mówiąc tylko o symbolu!

Cytat:
Kapł 3;17 PNŚ "Oto ustawa po czas niezmierzony dla waszych pokoleń, we wszystkich waszych miejscach zamieszkania: Nie wolno wam jeść żadnego tłuszczu ani żadnej krwi"

Kapł 3;17 BT "To jest ustawa wieczysta na wszystkie czasy i na wszystkie pokolenia, we wszystkich waszych siedzibach. Ani tłuszczu, ani krwi jeść nie będziecie"


Gdzież zatem "wieczyste" przestrzeganie zakazu spożywania krwi przez Twój Kościół?Najwidoczniej błędnie rozumiesz określenie symboliczny jako "mało ważny" .

To nie chodzi o potoczne znaczenie tego słowa jak na przykład "symboliczna ilość czegoś".

Chodzi o to że coś jest symbolem czegoś innego. I w tym wypadku krew zwierzęca była symbolem czegoś najważniejszego - Krwi Chrystusa.

W ST były też inne symboliczne zakazy których złamanie zagrożone było karą śmierci.

Na przykład ten:

Wj19: (10) Pan powiedział do Mojżesza: Idź do ludu i każ im się przygotować na święto dziś i jutro. Niechaj wypiorą swoje szaty (11) i niech będą gotowi na trzeci dzień, bo dnia trzeciego zstąpi Pan na oczach całego ludu na górę Synaj. (12) Oznacz ludowi granice dokoła góry i powiedz mu: Strzeżcie się wstępować na górę i dotykać jej podnóża, gdyż kto by się dotknął góry, będzie ukarany śmiercią. (13) Nie dotknie go ręka, lecz winien być ukamienowany lub przebity strzałą. Człowiek ani bydlę nie może być zachowane przy życiu. Gdy zaś zagrzmi trąba, wtedy niech podejdą pod górę.

Jeśli zaś chodzi o to że zakaz spożywania krwi jest w ST nazwany wieczystym to takie określenia są też użyte w odniesieniu do obchodzenia różnych świąt żydowskich.

Poczytaj sobie księgę kapłańską

Czy obchodzisz te święta?

A także w odniesieniu do konieczności obrzezania napletka.

Poczytaj sobie w księdze Rodzaju.

Czy masz obrzezany napletek?

No i w tym zdaniu w którym pisze w księdze kapłańskiej o wieczystym zakazie spożywania krwi jest też zakaz spożywania wszelkiego tłuszczu zwierzęcego.

Czy uznajesz i stosujesz taki zakaz?
 
 
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7857
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2018-07-20, 06:36   

Albertus napisał/a:
zakaz spożywania krwi jest w ST nazwany wieczystym to takie określenia są też użyte w odniesieniu do obchodzenia różnych świąt żydowskich.


Zawarte w ST święta to są święta Boga.
Kpł 26:2 wuj
Cytat:
Zachowajcie święta Moje,


Ez 44:24 bw
Cytat:
We wszystkie Moje święta będą przestrzegać moich wskazań i moich przepisów i będą święcić moje sabaty.

Duch Boży już wielu Polakom pokazał ,ze to są święta Boga i oni już je obchodzą ,pamiętając ,ze teraz oni są świątynią Boga i kapłanami a ich Arcykapłan w porządku Melchizedeka jest w niebie.

Spożywanie krwi jest zakazane przez Boga dla ludu Bożego.
Dz 15:29
Cytat:
"Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego.

Ps 19:8
Cytat:
"Prawo Boga doskonałe - krzepi ducha; świadectwo Pana niezawodne - nawraca prostaczka;"
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2018-07-20, 07:17   

Albertus napisał/a:
Jeśli zaś chodzi o to że zakaz spożywania krwi jest w ST nazwany wieczystym to takie określenia są też użyte w odniesieniu do obchodzenia różnych świąt żydowskich


Tyle, że zakaz spożywania krwi, w Prawie Mojżeszowym, był tylko przypomnieniem dla Izraela, że takowy obowiązuje od czasów potopu w 2370 rok p.n.e. i był dany nie tyle Noemu, co całej ludzkości jaka miała po nim nastąpić. Prawo Mojżeszowe zostało nadane 857 lat później, po wyjściu Izraelitów z niewoli Egipskiej w 1513 roku p.n.e. i skierowane było głównie do nich. Tak więc argumentacja z „napletkiem” czy „świętami” jest nie do przyjęcia.

Krew, jako „dusza”, czyli substancja bezpośrednio podtrzymująca życie, miała zostać, po zabiciu zwierzęcia, niejako oddana Bogu, bo to On jest dawcą życia, a jedyny sposób użycia krwi, dopuszczony przez Jehowę Boga, to skropienie nim ołtarza celem przebłagania za grzechy.

Cytat:
Pow Praw 12;24 PNŚ "Nie wolno ci jej jeść. Masz ją wylać na ziemię jak wodę"

Kapł 17;11 PNŚ "Bo dusza ciała jest we krwi, a ja dałem ją na ołtarz, abyście dokonywali przebłagania za swe dusze, gdyż to krew dokonuje przebłagania dzięki duszy, która w niej jest"

Heb 9;22 PNŚ "Tak, według Prawa niemal wszystko zostaje oczyszczone krwią, a bez wylania krwi nie następuje przebaczenie"


Żadne inne wykorzystanie nie wchodziło w rachubę, a w szczególności jej spożycie!

Doskonale zrozumiał to Noe, który właśnie tak od razu zrobił, oraz Abraham, który urodził się 10 pokoleń po Noem ... 352 lata po potopie, w roku 2018 p.n.e. czyli 505 lat przed nadaniem Prawa Mojżeszowego;

Cytat:
Rodz 8;20 PNŚ "I Noe zaczął budować ołtarz dla Jehowy i brać ze wszystkich zwierząt czystych oraz ze wszystkich czystych stworzeń latających, i składać całopalenia na ołtarzu"

Rodz 12;7 PNŚ "A Jehowa ukazał się Abramowi i rzekł: „Potomstwu twemu dam tę ziemię”. Potem zbudował on tam ołtarz dla Jehowy, który mu się ukazał"


Powtórzę to raz jeszcze … kategoryczny zakaz spożywania krwi obowiązuje od czasów potopu … i obowiązuje wszystkich ludzi nadal! Dlatego apostołowie Jezusa podkreślili, że powstrzymywanie się od spożycia krwi jest „konieczne”;

Cytat:
Dzie 15;28,29 PNŚ "Albowiem duch święty i my sami uznaliśmy za słuszne nie nakładać na was dodatkowego brzemienia, z wyjątkiem następujących rzeczy koniecznych: macie powstrzymywać się ... od krwi
 
 
Listek 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 31 Mar 2013
Posty: 7857
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2018-07-20, 07:32   

eksplorator napisał/a:
jedyny sposób użycia krwi, dopuszczony przez Jehowę Boga, to skropienie nim ołtarza celem przebłagania za grzechy.


Dobrze napisałeś ,że to dopuszczony sposób użycia krwi.
Dodam,ze nigdy wolą Bożą nie były krwawe ofiary składane na ołtarzu.To grzechy ludzi sprowadziły nieszczęście i konieczność wykupu ludzkich dusz, gdyż zapłatą za grzech jest śmierć,a bez przelania krwi nie ma odpuszczenia grzechów.

Hbr 9:22 kow
Cytat:
"Zresztą wedle Zakonu nieomal wszystkie oczyszczenia dokonują się przez krew, a bez przelania krwi nie ma odpuszczenia."


Hbr 9:22 dos "
Cytat:
Właściwie według Prawa niemal wszystko oczyszcza się krwią i bez przelania krwi nie ma przebaczenia."

Mt 26:28
Cytat:
"To jest bowiem moja krew Przymierza, która będzie wylana za wielu na odpuszczenie grzechów."
_________________
Twa sprawiedliwość to wieczna sprawiedliwość, a Tora Twoja jest prawdą Ps.119,142
"I będzie ci jako znak na ręce twojej i jako przypomnienie między oczyma twoimi, aby prawo Boga było zawsze w ustach twoich." Wj 13:9
Ostatnio zmieniony przez Listek 2018-07-20, 07:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
eksplorator
[Usunięty]

Wysłany: 2018-07-20, 07:41   

Quinque napisał/a:

Nie znam żadnego Boga Jehowy. Dlaczego więc stawiasz jakiegoś farbowanego lisa na miejscu Boga?


Co do Ciebie, jak wynika z opisu; "Wyznanie: Rzymsko-Katolickie ... Bękart diabła czy dziecko Boże", dla mnie nie ulega wątpliwości czyim jesteś dzieckiem. Dotąd tolerowałem Twoje ataki na Jedynego Prawdziwego Boga Jehowę, ale przeholowałeś i wywalam Cię tam, gdzie jest Twoje miejsce ... do kosza! Dostajesz ode mnie ignora za bluźnierstwa wypowiadane przeciw mojemu Bogu, a jeżeli chcesz już mówić o "farbowanych lisach", to musisz udać do Częstochowy.

Swoją drogą, administratorzy powinni wywalić Ciebie raz na zawsze z tego forum, bo to jest forum Słowa Bożego, które przekazał ludzkości ten, któremu bluźnisz!

Cytat:
Iz 43;11,12 PNŚ "Ja, właśnie ja jestem Jehowa, a oprócz mnie nie ma wybawcy”.„Ja oznajmiłem i wybawiłem, i sprawiłem, że to usłyszano, gdy nie było wśród was obcego boga"
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 13