Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
maryjny spirytyzm
Autor Wiadomość
Albertus 

Wysłany: 2017-08-16, 15:23   

EMET napisał/a:
Albertus napisał/a:

Nadal kompletnie nie odnosisz się do tego co ja napisałem.

Czy nie zauważyłeś że ja jak najbardziej zdaję sobie sprawę z tego że w Biblii wielokrotnie występują określenia "zrodzić" w znaczeniu "zostać stworzone" i od początku przyznaję że tak jest

Powtarzam:

Pytanie tylko :

I CO Z TEGO? CO Z TEGO MIAŁOBY WYNIKAĆ?

Wszystko zależy pod kontekstu w jakim dane określenie zostało użyte.

Co innego użycie poetyckiego określenia w stosunku do rzeczy o których w tym samym zdaniu jest mowa że ze zostały stworzone a co innego w odniesieniu do Osoby Mesjasza

EMET:
Obojętnie czy dany ktoś wierzy lub nie wierzy w preegzystencję przyszłego Jezusa Mesjasza, to i tak nie da się uciec od zasadniczego pytania: Co można powiedzieć o kimś, skoro jeszcze nie został zrodzony? Gdzie dany ktoś niejako ‘się znajdował’? Np. katolicy w jednym z psalmów ‘nieszporowych’ śpiewają: „Nim jeszcze zorzy świecić kazałem, Ciebie z wnętrzności Moich wydałem” → vide „Ps 110” w np.:
http://www.meczennicy.waw...html&p=10&p1=11
Skoro tak, to jak długo w owych ‘wnętrznościach’ był; a może koncepcja tzw. ‘odwiecznego zrodzenia’ czy inaczej? Czyżby skojarzenia z Hebr 7:10… /?/

Tak też ma miejsce nie zżymanie się na synonimiczność określeń: „zrodzić”, „stwarzać”, „czynić/uczynić/”, „kształtować/ukształtować/” itp. tyle tylko, iżby nie w odniesieniu do Syna Bożego...
O ile jednak - wg Biblii - Stworzycielem jest tylko i wyłącznie sam Bóg bogów JHVH, to i jakież zdziwienie i zżymanie się?
W Apok 4:11 czytamy: „Godzien jesteś, Panie i Boże nasz, przyjąć chwałę i cześć, i moc, ponieważ Ty stworzyłeś wszystko, i z woli twojej zostało stworzone, i zaistniało.” [‘BW’]. Wg ‘PNŚ’: „Godzien jesteś, Jehowo, Boże nasz, przyjąć chwałę i szacunek, i moc, ponieważ tyś stworzył wszystko i z twojej woli wszystko zaistniało i zostało stworzone.” „Jehowo” - na bazie np. hebrajskich wersji translacyjnych Ksiąg NP. „ponieważ tyś stworzył wszystko i z twojej woli wszystko zaistniało i zostało stworzone.” - w grece NP: ὅτι σὺ ἔκτισας τὰ πάντα καὶ διὰ τὸ θέλημά σου ἦσαν καὶ ἐκτίσθησαν. ‘Interlinia Vocatio’: „bo ty stworzyłeś [gr.: < hoti sy ektisas >] — wszystkie_(rzeczy) [gr.: < ta panta >]; i z_powodu — woli twej [gr.: < to thelēma sou >] były i zostały_stworzone [gr.: < ēsan kai ektisthēsan >].” [praca zbiorowa, str. 1173, ed. 1993r.]. Zarówno forma grecka < ektisas >, jak i f. gr.< ektisthēsan > – wywodzą się od rdzen. formy κτίζω – < ktidzō > = „stwarzać”. Tak też np. w Efez 3:9 pod koniec czytamy o „Bogu, który stworzył wszystko.”.

Wiadomo, że teologiczna doktryna o ‘Trójcy’ sprawia, co sprawia w pojmowaniu i wywodzeniu. Jednak bardziej nam powinno zależeć na biblijnym pojmowaniu -- w tym i tego, co dotyczy >zrodzenia/narodzenia/spłodzenia/stania się Syna/em -- aniżeli na wywodach teologicznych.

Zatem: jak BIBLIJNIE należałoby rozumieć owo zrodzenie Syna Bożego? :aaa:

Stephanos, ps. EMET

jak sam widzisz EMECIE uciekłeś od tego o czym pisałem...

List do Hebrajczyków stwierdza jasno że Syn Boży różni się od Aniołów i jest ponad nimi ze względu na to że Bóg Go zrodził a nie stworzył.

Cytat:
: jak BIBLIJNIE należałoby rozumieć owo zrodzenie Syna Bożego?

Oczywiście szczegółów technicznych tego wydarzenia nie znamy ani zapewne nie jesteśmy w stanie pojąć.

Ew św Jana mówi:

(1) Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. (2) Ono było na początku u Boga. (3) Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało.

Określenie zrodzenie w odniesieniu do Chrystusa opiera się na przywołaniu pewnego niedoskonałego podobieństwa jakim jest to co człowiek może obserwować w naturze

Jeśli zrobisz razem ze swoją zoną dajmy na to zegarek albo komputer albo jakiegoś robota to zanim go zrobiłeś ten przedmiot nie istniał. Może on mieć ślad twojej myśli ale nie jest częścią ciebie.

Natomiast jeśli rodzice mają dziecko to niby też można powiedzieć że nie istniało zanim go nie spłodzili ale nie mogą powiedzieć że go stworzyli . jest ono w pewnym sensie ich częścią. i wszyscy w pewnym sensie jesteśmy częścią Adam i Ewy i jesteśmy uczestnikami ich natury.Podobnie tą samą naturę boską ma Bóg Ojciec i Syn Boży.

Oczywiście to tylko ułomne podobieństwo i oczywiście nie jestem w stanie wytłumaczyć jak wyglądało zrodzenie Syna Bożego.

Manna z nieba 

Wyznanie: Deizm.Baczna obserwatorka życia.
Pomogła: 299 razy
Wysłany: 2017-08-16, 16:01   

Queza napisał/a:
Manna z nieba napisał/a:
Qeza czy Ty masz 36 lat jak Jest napisane w Twoim profilu?

Tak, mam 36 lat, a dlaczego pytasz?

Pisałaś o księciu i o tym co śniło się Twojej mamie🙂
Ja myśle ze jeśli masz 36 lat to książę jest w zasięgu reki😀
Oczywiście mam na myśli tego ludzkiego, czyli człowieka, męża, przyjaciela, kochanka z krwi i kości 👍

Manna z nieba 

Wysłany: 2017-08-16, 16:05   

radek napisał/a:
Manna z nieba napisał/a:
Queza napisał/a:
Albertus napisał/a:
Tylko że może to być jakiś inny " pan jezus" niż Jezus Chrystus z Nazaretu syn Maryi ukrzyżowany i zmartwychwstały...
Diabeł też może podawać się za Jezusa i za anioła światłości

Napewno mam coś z diabełka bo jestem z Bieszczad :-D ale to jest prawdziwy Jezus, moja mama miała sen, w którym moim mężem był jakiś król, a druga osoba z mojego otoczenia nie była zaproszona na wesele w śnie, i się nie dziwię, że była ta osoba niezaproszona, bowiem tylko błogosławieni przez Boga są zaproszeni:

I mówi mi:
"Napisz:
Błogosławieni, którzy są wezwani na ucztę weselną Baranka!" Ap 19,9

Qeza czy Ty masz 36 lat jak Jest napisane w Twoim profilu?

Manna czy Ty aby na pewno jesteś z nieba, jak jest napisane w Twoim profilu? :-)

Oczywiscie Radku 🙂
Ja mam swoje niebo 🌸

EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2017-08-16, 17:04   

EMET:

Ad 'Albertus'

Przeczytaj, Userze, co sam napisałeś po to, żeby się przekonać, iż tak naprawdę to nic nam nie objaśniłeś ani nie przybliżyłeś zrozumieniowo... :-/
Co nam przypominają takie /Twoje/ wysłowienia --
Oczywiście szczegółów technicznych tego wydarzenia nie znamy ani zapewne nie jesteśmy w stanie pojąć.”.
Oczywiście to tylko ułomne podobieństwo i oczywiście nie jestem w stanie wytłumaczyć jak wyglądało zrodzenie Syna Bożego.”…???
Są to tzw. „ogólniki teologiczne” i „kluczowa teza” o ‘niepojętności i tajemnicy’.
Przytaczasz werset do Hebrajczyków 1:5 po to, żeby epatować wyższością Syna Bożego nad aniołami. Praktycznie, to ten werset - w swojej wymowie - bardziej obraca się przeciw Twojemu rozumowaniu, gdyż…
Otóż skoro Bóg JHVH miał tylko jednego jedynego Pierworodnego i Jednorodzonego Syna, to do niego tylko właśnie te słowa kierował, nie zaś do jakiegokolwiek innego anioła poza owym Synem. Wiadomo, że aniołowie - to też synowie Boży, jednak Pierworodnym i Jednorodzonym Synem Bożym…
Wg unaocznień typowo ludzkich, do których tak chętnie sięgasz, Userze, mamy taki ciekawy werset co do ‘pierworodnego’ – Rodzaju 49:3.

Jak pisałem: ‘bycie zrodzonym’ sprawia, że kiedyś.. nie było się owym ‘zrodzonym’; w niczym nie zmienia tego kwestia Syna Bożego. Tak też, skoro mamy synonimiczność wyrażeń typu „stwarzać”, „czynić”, „kształtować”, „lepić” [Gen 2:7, 8 – w BH], „formować” itp. w odniesieniu do aktów typowo stwórczych, to wiemy, iż tylko i wyłącznie do Boga JHVH mamy odniesienia iż Ów jeno jest Stworzycielem [ew. Stwórcą] sensu stricto i nikt inny!

Stephanos, ps. EMET

Albertus 

Wysłany: 2017-08-16, 17:38   

EMET napisał/a:
EMET:

Ad 'Albertus'

Przeczytaj, Userze, co sam napisałeś po to, żeby się przekonać, iż tak naprawdę to nic nam nie objaśniłeś ani nie przybliżyłeś zrozumieniowo... :-/
Co nam przypominają takie /Twoje/ wysłowienia --
Oczywiście szczegółów technicznych tego wydarzenia nie znamy ani zapewne nie jesteśmy w stanie pojąć.”.
Oczywiście to tylko ułomne podobieństwo i oczywiście nie jestem w stanie wytłumaczyć jak wyglądało zrodzenie Syna Bożego.”…???
Są to tzw. „ogólniki teologiczne” i „kluczowa teza” o ‘niepojętności i tajemnicy’.
Przytaczasz werset do Hebrajczyków 1:5 po to, żeby epatować wyższością Syna Bożego nad aniołami. Praktycznie, to ten werset - w swojej wymowie - bardziej obraca się przeciw Twojemu rozumowaniu, gdyż…
Otóż skoro Bóg JHVH miał tylko jednego jedynego Pierworodnego i Jednorodzonego Syna, to do niego tylko właśnie te słowa kierował, nie zaś do jakiegokolwiek innego anioła poza owym Synem. Wiadomo, że aniołowie - to też synowie Boży, jednak Pierworodnym i Jednorodzonym Synem Bożym…
Wg unaocznień typowo ludzkich, do których tak chętnie sięgasz, Userze, mamy taki ciekawy werset co do ‘pierworodnego’ – Rodzaju 49:3.

Jak pisałem: ‘bycie zrodzonym’ sprawia, że kiedyś.. nie było się owym ‘zrodzonym’; w niczym nie zmienia tego kwestia Syna Bożego. Tak też, skoro mamy synonimiczność wyrażeń typu „stwarzać”, „czynić”, „kształtować”, „lepić” [Gen 2:7, 8 – w BH], „formować” itp. w odniesieniu do aktów typowo stwórczych, to wiemy, iż tylko i wyłącznie do Boga JHVH mamy odniesienia iż Ów jeno jest Stworzycielem [ew. Stwórcą] sensu stricto i nikt inny!

Stephanos, ps. EMET

Userze EMET!

Twoje wywody nie zmieniają oczywistego faktu że gdyby słowa "Ja Ciebie dziś zrodziłem" w odniesieniu do Chrystusa oznaczały "Ja ciebie dziś stworzyłem". To nie mogłoby to być żadnym argumentem na wyższość Chrystusa nad aniołami,

Twoje twierdzenia że wyższość rzekomego anioła Jezusa nad innymi aniołami wynika z tego że tylko do Niego Bóg powiedział że Go zrodził a do innych nie pomimo że faktycznie i Jego i ich stworzył jest po prostu żałosne...

A tak wracając do twoich zarzutów odnośnie tego że podaje ogólniki i nie potrafię opisać biblijnie jak dokonało się zrodzenie Syna Bożego.

Czy możesz wyjaśnić biblijnie w jaki sposób odbywało się stwarzanie aniołów?

BoaDusiciel 

Wyznanie: Idealizm skrajnie materialistyczny
Wysłany: 2017-08-16, 19:25   

Albertus napisał/a:

Toż to elementarne, Watsonie.
Bóg rzekł: Niech się staną aniołowie. I stali się. I widział Bóg, że było to dobre ( z wyjątkiem Lucyfera, który jednak okazał się niedobry )
Na pewno można to wywnioskować ze stosownego wersetu w Biblii, ale nie chce Mi się szukać. Jeśli będę musiał, to na pewno znajdę stosowny, uniwersalny cytat :lol:

EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2017-08-16, 22:19   

BoaDusiciel napisał/a:
Albertus napisał/a:

Bóg rzekł: Niech się staną aniołowie. I stali się. I widział Bóg, że było to dobre ( z wyjątkiem Lucyfera, który jednak okazał się niedobry )
Na pewno można to wywnioskować ze stosownego wersetu w Biblii, ale nie chce Mi się szukać. Jeśli będę musiał, to na pewno znajdę stosowny, uniwersalny cytat :lol:

EMET:
W Biblii Bóg Najwyższy jest określony per „JHVH Zastępów”. Po hebrajsku mamy zapis: < jᵊhvā(h) cᵊbhā`ôth > /= < jᵊhvā(h) cᵊwā`ôth >/, gdzie < cᵊwā`ôth > [w plural] od rdzennego < cābhā` > /= < cāwā` >/ = m.in.: „hufiec; oddział; załoga; zastęp” [‘Briks’, str. 293] .
Np. taki werset: „ A on rzekł jeszcze: „Dlatego słuchaj słowa Jehowy: Oto widzę Jehowę siedzącego na swoim tronie oraz cały zastęp niebios stojący przy nim, po jego prawicy i po lewicy.” ” -- 1Kron 22:19, ‘PNŚ’.

Mamy też i takie wersety --
(1) „Tak zostały ukończone niebiosa i ziemia oraz cały ich zastęp.” -- Rodz 2:1, ‘PNŚ’. Podkreśl. fragment, to w hebr.: < vᵊkhŏl-cᵊbhā`ām > /= < vᵊchŏl-cᵊwā`ām >/, gdzie < cᵊwā`ām > wywodzi się również od rdz. < cābhā` > /= < cāwā` >/.
(2) „Ty jeden jesteś Jehowa; ty uczyniłeś niebiosa – niebo niebios – a także cały ich zastęp, ziemię i wszystko, co jest na niej, morza i wszystko, co w nich jest; i ty zachowujesz to wszystko przy życiu; tobie się kłania zastęp niebios.” – Nehem 9:6, ‘PNŚ’.

Stephanos, ps. EMET

Albertus 

Wysłany: 2017-08-16, 23:44   

EMET napisał/a:
BoaDusiciel napisał/a:
Albertus napisał/a:

EMET:
W Biblii Bóg Najwyższy jest określony per „JHVH Zastępów”. Po hebrajsku mamy zapis: < jᵊhvā(h) cᵊbhā`ôth > /= < jᵊhvā(h) cᵊwā`ôth >/, gdzie < cᵊwā`ôth > [w plural] od rdzennego < cābhā` > /= < cāwā` >/ = m.in.: „hufiec; oddział; załoga; zastęp” [‘Briks’, str. 293] .
Np. taki werset: „ A on rzekł jeszcze: „Dlatego słuchaj słowa Jehowy: Oto widzę Jehowę siedzącego na swoim tronie oraz cały zastęp niebios stojący przy nim, po jego prawicy i po lewicy.” ” -- 1Kron 22:19, ‘PNŚ’.

Mamy też i takie wersety --
(1) „Tak zostały ukończone niebiosa i ziemia oraz cały ich zastęp.” -- Rodz 2:1, ‘PNŚ’. Podkreśl. fragment, to w hebr.: < vᵊkhŏl-cᵊbhā`ām > /= < vᵊchŏl-cᵊwā`ām >/, gdzie < cᵊwā`ām > wywodzi się również od rdz. < cābhā` > /= < cāwā` >/.
(2) „Ty jeden jesteś Jehowa; ty uczyniłeś niebiosa – niebo niebios – a także cały ich zastęp, ziemię i wszystko, co jest na niej, morza i wszystko, co w nich jest; i ty zachowujesz to wszystko przy życiu; tobie się kłania zastęp niebios.” – Nehem 9:6, ‘PNŚ’.

Stephanos, ps. EMET

Ależ w biblii oczywiście pisze że aniołowie zostali stworzeni. I nie mam co do tego wątpliwości.

Ja pytam jak to się dokonało?

BoaDusiciel 

Wysłany: 2017-08-17, 08:27   

No przecież ci mówię, że Bóg rzekł: Niech się staną aniołowie ! I stali się aniołowie według rodzajów swych. I widział Bóg, że było to dobre, z wyjątkiem Lucyfera, który był niedobry.
I nastał poranek i dzień kolejny, a aniołowie zebrali się w chóry i śpiewali na chwałę Panu: gloria, gloria in excelsis Deo ! Lucyfer - rzecz jasna - nie śpiewał, a nawet próbował wyłączać mikrofony tym, którzy śpiewali. Archanioł Gabriel go opierdzielił i już było OK.

Przecież chyba uczyli tego w seminarium ? :roll:
Trza było uważać :->

Manna z nieba 

Wysłany: 2017-08-17, 22:57   

Nie macie większych problemów w życiu??😄

BoaDusiciel 

Wysłany: 2017-08-18, 09:03   

Właśnie.
Albertus kreuje sztuczne problemy.
Już 2 razy próbowałem ten problem rozwiązać, a on cały czas kreuje.
Homo creator, kurde bela :mrgreen:

Albertus 

Wysłany: 2017-08-18, 09:22   

Manna z nieba napisał/a:
Nie macie większych problemów w życiu??😄

Nie wiem czy zauważyłaś ale to forum biblijnei, teoretycznie przynajmniej , przychodzą tutaj osoby zainteresowane tematami biblijnymi i które lubią o tym rozmawiać.

Jeśli ktoś nie lubi rozmawiać na takie tematy albo go nie interesują to taki ktoś nie powinien tutaj przebywać.

Czy nie masz lepszych i ciekawszych zajęć niż tutaj przebywać skoro cię takie problemy nie interesują?

radek 
m??czyzna

Wysłany: 2017-08-18, 09:25   

Albertus Biblia nie powinna być traktowana jako problem, tylko jako pomoc :->

Albertus 

Wysłany: 2017-08-18, 09:38   

radek napisał/a:

Tak.A jeśli nasze rozumienie tego co pisze w biblii jest inne to wtedy mamy pewien problem i nad takim problemem dyskutujemy podając swoje argumenty.I na tym polega forum dyskusyjne, taka jest w ogóle idea forum dyskusyjnego - prowadzenie merytorycznych dyskusji za pomocą argumentów a nie na przykład górnolotne prezentowanie swoich opinii i mniemań ani tez na przykład cwaniackie i prześmiewcze ( na dłuższą metę nudne) zakłócanie dyskusji innym

radek 
m??czyzna

Wysłany: 2017-08-18, 10:00   

Albertus napisał/a:
radek napisał/a:

Tak.A jeśli nasze rozumienie tego co pisze w biblii jest inne to wtedy mamy pewien problem i nad takim problemem dyskutujemy podając swoje argumenty.I na tym polega forum dyskusyjne, taka jest w ogóle idea forum dyskusyjnego - prowadzenie merytorycznych dyskusji za pomocą argumentów a nie na przykład górnolotne prezentowanie swoich opinii i mniemań ani tez na przykład cwaniackie i prześmiewcze ( na dłuższą metę nudne) zakłócanie dyskusji innym

Jeśli Ktoś nie chce by zakłócano Mu dyskusję, to niech pisze na prive. Na ogólnym forum nikt nie ma prawa się na nikogo gniewać. Poza tym poco sobie zdrowie komplikować pikselami na monitorze, lepiej prezentować swoje pozytywne strony.

Meritum Maryjnego spirytyzmu dobrze ujęła Queza

Ciekawostką jest, że oko zobaczyło i ucho usłyszało tak, jak jest w piśmie

1Kor 2:9 pau "Napisano bowiem: czego oko nie widziało ani ucho nie słyszało, w serce człowieka nie wstąpiło, to przygotował Bóg tym, którzy Go miłują."

Ponieważ

J 14:9 pau "(9) Jezus mu odparł: „Filipie! Jeszcze Mnie nie znasz, mimo że tak długo jestem z wami? Kto Mnie zobaczył, zobaczył także Ojca. Dlaczego więc prosisz: «Pokaż nam Ojca»?"

Oraz

J 5:22 pau "(22) Ojciec bowiem nie osądza nikogo, lecz całą władzę sądzenia przekazał Synowi,"

Odpowiedz do tematu