Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Quiz dotyczący tematów biblijnych.
Autor Wiadomość
JacekK 

Wyznanie: Poszukiwacze Boga
Wysłany: 2017-11-09, 09:44   Quiz dotyczący tematów biblijnych.

Najsz.

(Najsz – jest to wymyślone przeze mnie słowo i jest ono skrótem najserdeczniejszego, możliwie najszczerszego powitania połączonego z wyrazami najwyższego szacunku oraz życzeniami osiągnięcia wszystkiego najlepszego co też człowiek czy też inna istota może osiągnąć w swym życiu.)

Najszanowniejsi Forumowicze, z ciekawością obejrzałem listopadową audycję telewizji Broadcasting – opracowanie Świadków Jehowy. Osoby zainteresowane mogą zobaczyć ją tutaj:

https://tv.jw.org/#pl/mediaitems/LatestVideos/pub-jwb_201711_1_VIDEO

Tematem głównym audycji jest ścisłość informacji.
Moim zdaniem temat ten jest bardzo ważny niezależnie od tego do jakiego kto należy kościoła.
Mi spodobał się quiz, który prezenter zapowiedział tak:

„Przeprowadźmy quiz, który nazwiemy zostań redaktorem.
Na ekranie pojawi się kilka wypowiedzi, które są nie do końca poprawne.
Twoim zadaniem jest znalezienie nieścisłości, wykazanie dlaczego to błąd i jak go poprawić.
Dobra zabawa gwarantowana.
Oto pierwsza wypowiedź:

„Według dzieła Smithsonian Knowledge Encyclopedia egipski Wielki Sfinks powstał około roku 2550 p.n.e.””

Zapraszam najserdeczniej chętnych forumowiczów do wspólnej zabawy.

Znaleźliście jakąś nieścisłość w pierwszej wypowiedzi?

JacekK 

Wysłany: 2017-11-13, 10:09   

Najszanowniejsi Forumowicze, kiedy przeczytałem tę notatkę od razu rzucił mi się w oczy błąd, świadczący o braku podstawowej wiedzy historycznej autora tej informacji. Chciałem sprawdzić w internecie, czy aby na pewno notatka została poprawnie przepisana i przetłumaczona, ale nie udało mi się znaleźć oryginalnej wersji. Czy ktoś może ma dostęp do tej Encyklopedii?

karol210

Wysłany: 2017-11-13, 23:08   

Najsz?

Mistyke sie bawisz czy spirytystyke i demonike?

Naj naj naj...

Obcojezycznie tlumacze :D gdyby zaciagnac gramatyke angielską do Polszczyzny

Goog better best

Naj najer Najsz

JacekK 

Wysłany: 2017-11-14, 09:41   

karol210 napisał/a:
Najsz?

Mistyke sie bawisz czy spirytystyke i demonike?

Naj najer Najsz

Najszanowniejszy panie Karol 210, jestem byłym ateistą, a teraz teistą i poszukiwaczem Boga. Ale nie to jest tematem tego quizu. Scenarzysta telewizji Broadcasting, tak odpowiedział na quiz:

„Chodzi o datę 2550 przed naszą erą.
Do ogólnoświatowego potopu doszło jakieś 200 lat po tej dacie. Czy Sfinks mógł przetrwać potop?
Raczej nie. Chyba, że w jego wyniku stracił nos.”

Dodano jeszcze taki komentarz:

„Dobrze, żeby uczniowie pamiętali o tych datach, gdy piszą prace szkolne. Czasami sięgacie do jakiejś encyklopedii, która podaje określoną datę. Aby jednak wasze prace były jak najdokładniejsze, bierzcie pod uwagę datę potopu, Rok 2370 przed naszą erą.”

Najszanowniejsi Forumowiczei, co myślicie o takim rozwiązaniu tego quizu?

JacekK 

Wysłany: 2017-11-15, 08:27   

Najszanowniejsi Internauci, co myślicie o takim rozwiązaniu tego quizu?

Najszanowniejsi Internauci, twórca quizu, prawidłowo zwrócił nam uwagę na miejsce nieścisłości, ale swoją odpowiedzią zdradził, że albo dysponuje on totalnym brakiem wiedzy w pewnym, ale ważnym elemencie wiedzy historycznej, albo też celowo chciał wprowadzić odbiorców quizu w błąd. Jaka jest prawda, tego nie wiem.

Ja pierwsze co zrobiłem to sprawdziłem w dwóch encyklopediach Państwowego Wydawnictwa Naukowego, co też tam na temat Sfinksa napisano:

Encyklopedia Religii PWN
W zabytkach staroż. Egiptu ukazywany jako leżący lew z podniesioną ludzką, baranią, jastrzębią czy sokolą głową. Najsłynniejszym s. jest pochodzący z epoki Starego Państwa Wielki Sfinks wykuty w monolitycznej skale w miejscowości Giza, w pobliżu piramidy Chefrena

Naukowa encyklopedia powszechna PWN
SFINKS [gr.], w rzeźbie staroż. Egiptu wyobrażenie leżącego lwa z głową ludzką (zwykle portretem władcy) lub zwierzęcą (symbol bóstwa); najsłynniejszy sfinks w Gizie wykuty w monolitycznej skale pełnił funkcję strażnika król. nekropoli; sfinksy ustawiano także wzdłuż alei procesyjnych prowadzących do świątyń (tzw. aleje sfinksów).

Najszanowniejsi Internauci, czy widzicie jakieś różnice pomiędzy informacjami z quizu a informacjami encyklopedii PWN?

Bobo 

Wysłany: 2017-11-15, 09:15   

Jaz widzisz, na tutejszym forum uprawiasz ten sam monolog jak na innych. Gadasz sam ze sobą zamiast napisać wprost, o co Tobie chodzi. :-P
Naprawdę chcesz podyskutować?

Manna z nieba 

Wyznanie: Deizm.Baczna obserwatorka życia.
Pomogła: 299 razy
Wysłany: 2017-11-15, 23:53   

Jacek ja wyrzuciłam Cię nawet Facebooka bo takie bzdury pisałeś, ze wstyd. Ciagle jakieś diabły, demony i piekło. Widzę, ze nic Ci nie przeszło 😀

JacekK 

Wysłany: 2017-11-16, 13:27   

Bobo napisał/a:
Jaz widzisz, na tutejszym forum uprawiasz ten sam monolog jak na innych. Gadasz sam ze sobą zamiast napisać wprost, o co Tobie chodzi. :-P
Naprawdę chcesz podyskutować?

Najsz, najszanowniejszy Bobo. Quiz zaproponowany przez Świadków Jehowy spodobał mi się. Również lekcję o ścisłości informacj odebrałem jako wielce pożyteczną. Myślę, że przyczyną słabego zainteresowania quizem może być to, że może na tym forum nie być osób mających wiedzę na temat Wielkiego Sfinksa.
Najszawniejszy panie Bobo, a co pan myśli o tych trzech notatkach encyklopedycznych dotyczących Wielkiego Sfinksa?

JacekK 

Wysłany: 2017-11-16, 13:30   

Manna z nieba napisał/a:
Jacek ja wyrzuciłam Cię nawet Facebooka bo takie bzdury pisałeś, ze wstyd. Ciagle jakieś diabły, demony i piekło. Widzę, ze nic Ci nie przeszło 😀

Najsz najszanowniejsza Manna z nieba. Widzę, że najszanowniesza pani powiązała Wielkiego Sfinksa z diabłami, demonami i Piekłem? Dlaczego? Czy wiedza ta pomoże nam w rozwiązaniu quizu?

karol210

Wysłany: 2017-11-16, 20:23   

Piramida(Sfinksa nie widzialem) znam to i pokłon trzeba oddac w spirytyzmie temu na samej gorze jakby ale nie oddalem mimo to ze ledwo wyszedlem z tego g*wna
Ciekawe co by bylo jakbym uczcił szatana..ciary przechodzą

Tam mozna na wycieczke tylko jechac

I pamietaj spirytyzm latwo nie odchodzi zostawia slad na duszy ale zagoic moze Chrystus znika wszystko co złe

JacekK 

Wysłany: 2017-11-17, 11:27   

karol210 napisał/a:
Piramida(Sfinksa nie widzialem) znam to i pokłon trzeba oddac w spirytyzmie temu na samej gorze jakby ale nie oddalem mimo to ze ledwo wyszedlem z tego g*wna
Ciekawe co by bylo jakbym uczcił szatana..ciary przechodzą

Tam mozna na wycieczke tylko jechac

I pamietaj spirytyzm latwo nie odchodzi zostawia slad na duszy ale zagoic moze Chrystus znika wszystko co złe

Najssz. Najszanowniejszy panie Karol210, nie zabardzo rozumiem o czym pan pisze? Co to ma wspólnego z datą powstania Wielkiego Sfinksa?

Czy ktokolwiek na forum orientuje się, kiedy Wielki Sfinks został zbudowany?

booris

Wyznanie: Dub & Motocykl
Wysłany: 2017-11-17, 17:08   

JacekK napisał/a:

Moze wlasnie nadszedl ten czas,zebys nas oswiecil.

JacekK 

Wysłany: 2017-11-20, 09:15   

booris napisał/a:
JacekK napisał/a:

Moze wlasnie nadszedl ten czas,zebys nas oswiecil.

Najsz.
Najszanowniejszy panie Borris, quiz o sfinsie jest dla mnie zagadką. Poza tym, że jest taka rzeźba w Egipcie nic o nim nie wiedziałem. Ciekawostką jest jednak fakt, że w wierzeniach egipcjan nie odegrał on żadnej roli. Fakt, że został on wykuty w monolicie skalnym może potwierdzać tezę, że mógł przetrwać potop. Natomiast hipoteza wysnuta przez prezentera telewizji Broadcasting, że stracił on nos w potopie to dla mnie nowość. Szukałem w Google i innych publikacjach dodtyczących egiptu jkichś informacji i takiej tezy nie znalazłe. Znalezłem inne i je przytoczę:
"Jest szereg hipotez. Najbardziej rozpowszechniona jest ta, że noc został zniszczony przez wojska napoleońskie. Konkretnie - przez pijanego artylerzystę francuskiego, który wcelował w Sfinksa armatnią kulę. Tymczasem w 1737 r. duński odkrywca Frederic Louis Norden naszkicował Sfinksa bez nosa, a było to wcześniej, zanim wojska Napoleona dotarły do Egiptu.

XV-wieczny historyk arabski Al-Maqrizi twierdzi, że Sfinks został pozbawiony nosa w 1378 roku. Fanatyk religijny Muhammad Sa'im al-Dahr chciał wtedy zniszczyć Sfinksa, do którego modlili się chłopi egipscy, prosząc o więcej wody w Nilu. Zniszczył jedynie nos Sfinksa, za co został podobno zgładzony."

Proszę powróćmy myślami do zagadnienia ścisłości i żetelności informacji. Prezenter telewizji Broadcasting tak nauczał:
"Będziemy mówili o rzetelności i ścisłości informacji.
Po pierwsze jaka odpowiedzialność spoczywa na autorze artykułu. Kiedy przedkłada tekst do publikacji, ma obowiązek zapewnić odnośniki do wiarygodnych źródeł potwierdzających zawarte w artykule informacje. Na ich podstawie nas dział zbierania materiałów wszystko dokładnie sprawdza.
Co mamy na myśli kiedy mówimy o szanowanych wiarygodnych źródłach?
Chodzi przede wszystkim o encyklopedie, książki, czasopisma i gazety. I to właśnie w tej kolejności.
Wyżej cenimy encyklopedie niż książki. Książki niż czasopisma. Czasopisma niż gazety,"

Już w pierwszym quizie podważono wiarygodność najcenniejszego, według twórców telewizji źródła informacji, mianowicie encyklopedii. Ja też, kiedy tylko zapoznałem się z encyklopedyczną notatką doszedłem do wniosku, że coś nie tak jest ze ścisłością informacji. Najszanowniejsi Forumowicze, jak myślicie co?

Bobo 

Wysłany: 2017-11-20, 10:46   

Ja pier..lę! Nie wyczuwasz, że wzmianka przez prezentera o nosie Sfinksa to 'żart'?
Dlaczego robisz to ludzkości? Tzn. dlaczego tak prymitywnie komentujesz tak proste przekazy?

JacekK 

Wysłany: 2017-11-21, 11:08   Data potopu?

Bobo napisał/a:
Ja pier..lę! Nie wyczuwasz, że wzmianka przez prezentera o nosie Sfinksa to 'żart'?
Dlaczego robisz to ludzkości? Tzn. dlaczego tak prymitywnie komentujesz tak proste przekazy?

Najsz.
Najszanowniejszy panie Bobo, ja nie komentuję, ale analizuję, dociekam, sprawdzam ścisłość informacji.
Właśnie w tym celu wymyślone zostały przez Świadków Jehowy te quizy.

Chciałem też najszanowniejszemu panu zwrócić uwagę, że wszelkie wulgaryzmy moim zdaniem nie są dobrą drogą do zbawienia. Może być wprost przeciwnie, ludzie ich używający mogą być na prostej drodze do Piekła.

Proszę powróćmy myślami do quizu i Wielkiego Sfinksa. Akurat hipoteza dotycząca utraty nosa przez Sfinksa w czasie potopu wydaje mi się być najbardziej sensowną argumentacją prezentera. Jeżeli to miał być żart, to w tak poważnym temacie jak ścisłość i rzetelność informacji wydaje mi się być mocno nie na miejscu. W Koranie znajdziemy ostrzeżenie przed taką postawą:

Koranu Sura 6:70
I pozostaw tych, którzy wzięli sobie swoją religię za grę i zabawę!
Zwiodło ich życie tego świata!
I napominaj przy jego pomocy, żeby dusza ich nie została zatracona za to, co uczyniła.
Nie będzie miała poza Bogiem ani opiekuna, ani orędownika!
I gdyby ona nawet zaofiarowała jakąkolwiek zamianę, to nie zostanie od niej przyjęta.
A ci, którzy zostaną skazani na zatracenie, za to, co sobie zarobili, to otrzymają napój z wrzątku i karę bolesną, ponieważ oni nie uwierzyli.

Podobnie jak prezenter moją uwagę zwróciła data. Proszę przypomnijmy ją sobie:

„Wielki Sfinks powstał około roku 2550 p.n.e.”

Prezenter też zwrócił na nią uwagę:

„Chodzi o datę 2550 przed naszą erą.”

Po czym skierował naszą uwagę na potop:

„Do ogólnoświatowego potopu doszło jakieś 200 lat po tej dacie.”

Zadał też pytanie:

Czy Sfinks mógł przetrwać potop?

Z tego co się dowiedziałem na temat Sfinksa, to odpowiadam, że tak.
Sfinks mógł przetrwać potop. Jako martwy posąg nie mógł przecież utonąć.
Do podobnego wniosku doszedłem nie tylko ja. Istnieją naukowe hipotezy, według których Wielki Sfinks przetrwał potop.

Moją uwagę zwróciła jednak nie sama data, ale zwrot p.n.e. Używają go nierzetelni historycy mający niewielkie pojęcie na temat chronologii historycznej. Z tego co mi wiadomo zaczęto go używać na przełomie 18 i 19 wieku tak zwanej Naszej Ery, zwanej też Erą Dionizujską.
Skrót ten oznacza czas przed narodzinami najszanowniejszego władcy Jehoszua (Jezusa).

Proszę powróćmy myślami do dalszego komentarza prezentera:

„Dobrze, żeby uczniowie pamiętali o tych datach, gdy piszą prace szkolne. Czasami sięgacie do jakiejś encyklopedii, która podaje określoną datę. Aby jednak wasze prace były jak najdokładniejsze, bierzcie pod uwagę datę potopu, Rok 2370 przed naszą erą.”
Podał on domniemaną datę potopu sugerując, że znajomość tej daty sprawi, że ich prace będą jak najdokładniejsze.

Najszanowniejsi Forumowicze, czy zgadzacie się z tą tezą?
Czy potop faktycznie miał miejsce w roku 2370 przed naszą erą?

Odpowiedz do tematu