Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Na początku było Słowo
Autor Wiadomość
Marius Bienius 

Wysłany: 2018-02-11, 22:06   

veteran napisał/a:

Nonsens.

Może i nonsens, jednak podejrzewam, że dowodu mi nie przedstawisz.

tropiciel 

Wysłany: 2018-02-12, 07:44   

to w takim razie sam przedstaw te swoje dowody

Marius Bienius 

Wysłany: 2018-02-12, 07:46   

Na co mam Ci przedstawić dowody? Na to że Bóg jest trójcą lub nią nie jest?

tropiciel 

Wysłany: 2018-02-12, 09:52   

Cytat:
Na co mam Ci przedstawić dowody? Na to że Bóg jest trójcą lub nią nie jest?

na to, że nie można niczego udowodnić z Biblią w ręku

Marius Bienius 

Wysłany: 2018-02-12, 09:55   

tropiciel napisał/a:

na to, że nie można niczego udowodnić z Biblią w ręku

Możesz przedstawić dowody jedynie to, że tak jest lub nie jest napisane w Biblii. Nie będzie to w żadnym wypadku dowód na to, jakiej natury jest Bóg, bo w żaden sposób nie jest to sprawdzalne.

tropiciel 

Wysłany: 2018-02-12, 10:12   

Cytat:
Możesz przedstawić dowody jedynie to, że tak jest lub nie jest napisane w Biblii. Nie będzie to w żadnym wypadku dowód na to, jakiej natury jest Bóg, bo w żaden sposób nie jest to sprawdzalne.

Biblia się nie zajmuje sprawą natury Boga czyli Jego statusem ontycznym. Ten błąd popełnili wszyscy tłumacze Biblii, tak katolicy, prawosławni, jak i protestanci, a także Towarzystwo Strażnica - o czym świadczą takie wersety jak - Prolog Jana 1 : 1-3, Filipian 2 : 6; Kolosan 1 : 15 - 16; Hebr. 1 : 2 - 3. Pisma uczniów Jezusa nie zajmują się czymś takim jak natura Boga, Jego istota, substancja i tak samo nie zajmują się tym w odniesieniu do Syna Bożego. Cały t.zw. Nowy Testament ( nazwa niestety niepoprawna ) dotyczy Nowego Stworzenia w Chrystusie i ze względu na Chrystusa. Przekład Nowego Świata w wielu miejscach góruje nad przekładami katolickimi, ale też nie może się wyzwolić w niektórych miejscach z pozostałości katolickich doktryn.

Ale porównując ze sobą różne tłumaczenia, korzystając z przekładów interlinearnych, gdzie każde słowo hebrajskie i greckie jest tłumaczone i przede wszystkim korzystając z tekstów hebrajskich i greckich można sobie wyrobić odpowiednie zdanie.

We wszelkich pozostałych sprawach nie związanych z filozoficznymi kwestiami Biblia daje bardzo prostą i jasną dla wszystkich ludzi odpowiedź.

Marius Bienius 

Wysłany: 2018-02-12, 10:44   

tropiciel napisał/a:

Biblia się nie zajmuje sprawą natury Boga czyli Jego statusem ontycznym

Uważam, że jednak się zajmuje. Status ontyczny to m.in. tożsamość. Kiedy mówi o sobie "Ja jestem Bogiem zazdrosnym..." to określa właśnie swoją tożsamość.

tropiciel napisał/a:

Ale porównując ze sobą różne tłumaczenia, korzystając z przekładów interlinearnych, gdzie każde słowo hebrajskie i greckie jest tłumaczone i przede wszystkim korzystając z tekstów hebrajskich i greckich można sobie wyrobić odpowiednie zdanie.

Nadal będziesz miał tylko wyrobione zdanie na temat tego, w co ludzie kilka tysięcy lat temu wierzyli i zapisali. Nic więcej.

Queza 

Pomogła: 135 razy
Wysłany: 2018-02-12, 11:42   

Marius Bienius napisał/a:
EMET, zawiłe to okrutnie :-)

No. :lol: Indywidualista z tego EMETA.

tropiciel 

Wysłany: 2018-02-12, 12:34   

Cytat:
Uważam, że jednak się zajmuje. Status ontyczny to m.in. tożsamość. Kiedy mówi o sobie "Ja jestem Bogiem zazdrosnym..." to określa właśnie swoją tożsamość.

Powtarzasz utarte bzdury ! Bóg nie ma powodu być zazdrosny, bo nikt Mu nie zagraża. El Qanna ( tłumaczone często błędnie na Bóg zazdrosny ) - dosłownie oznacza Boga wymagającego wyłączności. Jemu się to należy, bo jest Ojcem i Władcą wszystkich !

Marius Bienius 

Wysłany: 2018-02-12, 13:22   

tropiciel napisał/a:

Powtarzasz utarte bzdury ! Bóg nie ma powodu być zazdrosny, bo nikt Mu nie zagraża. El Qanna ( tłumaczone często błędnie na Bóg zazdrosny ) - dosłownie oznacza Boga wymagającego wyłączności. Jemu się to należy, bo jest Ojcem i Władcą wszystkich !

Nie znam starożytnego hebrajskiego, więc nie mogę się do tego w żaden sposób odnieść.
W greckim tekście jest zazdrośnik/fanatyk.

A jeśli zazdrosny Ci nie pasuje, to w status ontyczny wchodzi również Bóg Wszechmogący, Miłosierny, Łaskawy itd., to też Jego tożsamość, przynajmniej wg. Biblii.
Więc chyba jednak Biblia zajmuje się naturą Bogą.

tropiciel 

Wysłany: 2018-02-12, 15:13   

Cytat:
A jeśli zazdrosny Ci nie pasuje, to w status ontyczny wchodzi również Bóg Wszechmogący,

Nie ma kogoś takiego jak Bóg Wszechmogący ! Bóg sobie nie zaprzecza ! Jest natomiast Bóg Wszechmocny ( Hebr. El-Szaddaj ).

Skoro zamiast sprawdzić, to co piszę z uporem maniaka powtarzasz brednie katolickiego kleru i utarte sformułowania, to jaki jest sens jakiejkolwiek dyskusji z tobą ? jak wiesz lepiej to nie ma sensu nasza rozmowa.

Ostatnio zmieniony przez tropiciel 2018-02-12, 16:00, w całości zmieniany 1 raz  

Marius Bienius 

Wysłany: 2018-02-12, 15:22   

W języku polskim to synonimy. Jak Ci to nie pasuje to zgłoś się do Rady Języka Polskiego.

tropiciel 

Wysłany: 2018-02-12, 16:01   

tym ostatnim wpisem pokazałeś swoje oblicze ! Faktycznie dalsza nasza rozmowa nie ma sensu !

Marius Bienius 

Wysłany: 2018-02-12, 16:04   

tropiciel napisał/a:
tym ostatnim wpisem pokazałeś swoje oblicze ! Faktycznie dalsza nasza rozmowa nie ma sensu !

"Mocny" pozamerytoryczny ad personam. Brawo :-)

EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2018-02-12, 16:13   

Queza napisał/a:
Marius Bienius napisał/a:
EMET, zawiłe to okrutnie :-)

No. :lol: Indywidualista z tego EMETA.

EMET:
Takoż i się 'sprawy' ze 'Stephanosem, ps. EMET', mają, Userko. Trafnie mnie oceniłaś. ;-)
Nie oznacza to - wszakże - iż jestem egoistą, egocentrykiem, egotykiem, odludkiem, samotnikiem, "krawatnikiem" itp.

Lubię nauki ścisłe, jak: matematyka, fizyka atomistyka, muzyka symfoniczna [od niedawna, czemu się trochę dziwię] taka, jak w stylu "Święto wiosny" [I. Str.] -- ale bardziej ogólnie - też; metalurgia metali z grupy platynowców [w tym też pozaplatynowce: ren i tantal];... Na tym teraz poprzestanę. :-D

W ogóle nie frapują mnie: fotografika, malarstwo, rzeźba, podróże z moim czynnym udziałem, sport z chlubnym wyjątkiem jeno lekkoatletyki [i to na otwartych stadionach, i na "ździebko" wyższym poziomie] - zwłaszcza biegi na 400m, 400m/ppł., trójskok, pchnięcie kulą.
Piłkę nożną oglądam, 'jak się zdarza', lecz tzw. 'fanem' piłki nożnej nie jestem, raczej. Tzw. 'zimowe sporty' [teraz, teraz...] mnie nie interesują. Niekoniecznie interesują mnie: geografia, historia, samochody [nie mam prawa jazdy ani samochodu, nawet... rowera :aaa: ].

Jestem typem pasjonata: jeśli coś robię, to z pasją i zaangażowaniem. Nie lubię się jeno przyglądać, ale... jak już podejdę, kiedy coś jest robione, to... albo też coś pospołu [czy samodzielnie, o ile potrafię] robię, o ile zaś... miałoby to być tylko przyglądanie się [czy tzw. ciekawskość], to... oddalam się. :-| Jestem typem 'gaduły' - acz niegroźnego - i nie tzw. 'picera'...
Najbardziej ze wszystkich cech człowieka cenię SZCZEROŚĆ i PROSTOTĘ [tak, tak: ja piszący - dla wielu - w stylu zagmatwanym ;-) ], Najbardziej nie lubię, kiedy dany Ktoś/dana Któraś 'robi się' typem Kogoś, gdzie wytwarza atmosferę takiego jakby >>punktu odniesienia<<, gdzie mamy styl: "Co Ty/Wy mnie będziesz/cie/ prawić, skorom ja [i tutaj jakieś wpisy...]". " Jam po szkołach, jam z profesorami za 'pan brat' " itp. dalsze --> w stylu niemal 'faryzeusza' z wg Łukasza 18:9 - 14.

Bardzo imponuje mnie postawa samego Boga Jehowy [JHVH] tak wyrażona w Psalmie 103:14: "Bo on dobrze wie, jak jesteśmy ukształtowani, pamiętając, żeśmy prochem." [oddanie w 'PNŚ'].
TA i takie - inne - wypowiedzi z Pisma o Stwórcy --
"Dusza twoja niezawodnie będzie pamiętać i nisko się nade mną pochyli." - Lamentacje 3:20 ['PNŚ'] -- oddanie translacyjne sprzed poprawek soferim.
Polecam też Psalm 113:5 - 8. Czy - wreszcie - takie oto oznajmienie: "Albowiem Jehowa jest wysoko, a jednak widzi pokornego, lecz wyniosłego zna tylko z daleka.".

Tutaj już poprzestanę. :->

Stephanos, ps. EMET

Odpowiedz do tematu