Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Na początku było Słowo
Autor Wiadomość
Marius Bienius 

Wysłany: 2018-02-11, 22:06   

veteran napisał/a:

Nonsens.

Może i nonsens, jednak podejrzewam, że dowodu mi nie przedstawisz.

tropiciel 

Wysłany: 2018-02-12, 07:44   

to w takim razie sam przedstaw te swoje dowody

Marius Bienius 

Wysłany: 2018-02-12, 07:46   

Na co mam Ci przedstawić dowody? Na to że Bóg jest trójcą lub nią nie jest?

tropiciel 

Wysłany: 2018-02-12, 09:52   

Cytat:
Na co mam Ci przedstawić dowody? Na to że Bóg jest trójcą lub nią nie jest?

na to, że nie można niczego udowodnić z Biblią w ręku

Marius Bienius 

Wysłany: 2018-02-12, 09:55   

tropiciel napisał/a:

na to, że nie można niczego udowodnić z Biblią w ręku

Możesz przedstawić dowody jedynie to, że tak jest lub nie jest napisane w Biblii. Nie będzie to w żadnym wypadku dowód na to, jakiej natury jest Bóg, bo w żaden sposób nie jest to sprawdzalne.

tropiciel 

Wysłany: 2018-02-12, 10:12   

Cytat:
Możesz przedstawić dowody jedynie to, że tak jest lub nie jest napisane w Biblii. Nie będzie to w żadnym wypadku dowód na to, jakiej natury jest Bóg, bo w żaden sposób nie jest to sprawdzalne.

Biblia się nie zajmuje sprawą natury Boga czyli Jego statusem ontycznym. Ten błąd popełnili wszyscy tłumacze Biblii, tak katolicy, prawosławni, jak i protestanci, a także Towarzystwo Strażnica - o czym świadczą takie wersety jak - Prolog Jana 1 : 1-3, Filipian 2 : 6; Kolosan 1 : 15 - 16; Hebr. 1 : 2 - 3. Pisma uczniów Jezusa nie zajmują się czymś takim jak natura Boga, Jego istota, substancja i tak samo nie zajmują się tym w odniesieniu do Syna Bożego. Cały t.zw. Nowy Testament ( nazwa niestety niepoprawna ) dotyczy Nowego Stworzenia w Chrystusie i ze względu na Chrystusa. Przekład Nowego Świata w wielu miejscach góruje nad przekładami katolickimi, ale też nie może się wyzwolić w niektórych miejscach z pozostałości katolickich doktryn.

Ale porównując ze sobą różne tłumaczenia, korzystając z przekładów interlinearnych, gdzie każde słowo hebrajskie i greckie jest tłumaczone i przede wszystkim korzystając z tekstów hebrajskich i greckich można sobie wyrobić odpowiednie zdanie.

We wszelkich pozostałych sprawach nie związanych z filozoficznymi kwestiami Biblia daje bardzo prostą i jasną dla wszystkich ludzi odpowiedź.

Marius Bienius 

Wysłany: 2018-02-12, 10:44   

tropiciel napisał/a:

Biblia się nie zajmuje sprawą natury Boga czyli Jego statusem ontycznym

Uważam, że jednak się zajmuje. Status ontyczny to m.in. tożsamość. Kiedy mówi o sobie "Ja jestem Bogiem zazdrosnym..." to określa właśnie swoją tożsamość.

tropiciel napisał/a:

Ale porównując ze sobą różne tłumaczenia, korzystając z przekładów interlinearnych, gdzie każde słowo hebrajskie i greckie jest tłumaczone i przede wszystkim korzystając z tekstów hebrajskich i greckich można sobie wyrobić odpowiednie zdanie.

Nadal będziesz miał tylko wyrobione zdanie na temat tego, w co ludzie kilka tysięcy lat temu wierzyli i zapisali. Nic więcej.

Queza 
The Morning Star

Pomogła: 155 razy
Wysłany: 2018-02-12, 11:42   

Marius Bienius napisał/a:
EMET, zawiłe to okrutnie :-)

No. :lol: Indywidualista z tego EMETA.

tropiciel 

Wysłany: 2018-02-12, 12:34   

Cytat:
Uważam, że jednak się zajmuje. Status ontyczny to m.in. tożsamość. Kiedy mówi o sobie "Ja jestem Bogiem zazdrosnym..." to określa właśnie swoją tożsamość.

Powtarzasz utarte bzdury ! Bóg nie ma powodu być zazdrosny, bo nikt Mu nie zagraża. El Qanna ( tłumaczone często błędnie na Bóg zazdrosny ) - dosłownie oznacza Boga wymagającego wyłączności. Jemu się to należy, bo jest Ojcem i Władcą wszystkich !

Marius Bienius 

Wysłany: 2018-02-12, 13:22   

tropiciel napisał/a:

Powtarzasz utarte bzdury ! Bóg nie ma powodu być zazdrosny, bo nikt Mu nie zagraża. El Qanna ( tłumaczone często błędnie na Bóg zazdrosny ) - dosłownie oznacza Boga wymagającego wyłączności. Jemu się to należy, bo jest Ojcem i Władcą wszystkich !

Nie znam starożytnego hebrajskiego, więc nie mogę się do tego w żaden sposób odnieść.
W greckim tekście jest zazdrośnik/fanatyk.

A jeśli zazdrosny Ci nie pasuje, to w status ontyczny wchodzi również Bóg Wszechmogący, Miłosierny, Łaskawy itd., to też Jego tożsamość, przynajmniej wg. Biblii.
Więc chyba jednak Biblia zajmuje się naturą Bogą.

tropiciel 

Wysłany: 2018-02-12, 15:13   

Cytat:
A jeśli zazdrosny Ci nie pasuje, to w status ontyczny wchodzi również Bóg Wszechmogący,

Nie ma kogoś takiego jak Bóg Wszechmogący ! Bóg sobie nie zaprzecza ! Jest natomiast Bóg Wszechmocny ( Hebr. El-Szaddaj ).

Skoro zamiast sprawdzić, to co piszę z uporem maniaka powtarzasz brednie katolickiego kleru i utarte sformułowania, to jaki jest sens jakiejkolwiek dyskusji z tobą ? jak wiesz lepiej to nie ma sensu nasza rozmowa.

Ostatnio zmieniony przez tropiciel 2018-02-12, 16:00, w całości zmieniany 1 raz  

Marius Bienius 

Wysłany: 2018-02-12, 15:22   

W języku polskim to synonimy. Jak Ci to nie pasuje to zgłoś się do Rady Języka Polskiego.

tropiciel 

Wysłany: 2018-02-12, 16:01   

tym ostatnim wpisem pokazałeś swoje oblicze ! Faktycznie dalsza nasza rozmowa nie ma sensu !

Marius Bienius 

Wysłany: 2018-02-12, 16:04   

tropiciel napisał/a:
tym ostatnim wpisem pokazałeś swoje oblicze ! Faktycznie dalsza nasza rozmowa nie ma sensu !

"Mocny" pozamerytoryczny ad personam. Brawo :-)

EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2018-02-12, 16:13   

Queza napisał/a:
Marius Bienius napisał/a:
EMET, zawiłe to okrutnie :-)

No. :lol: Indywidualista z tego EMETA.

EMET:
Takoż i się 'sprawy' ze 'Stephanosem, ps. EMET', mają, Userko. Trafnie mnie oceniłaś. ;-)
Nie oznacza to - wszakże - iż jestem egoistą, egocentrykiem, egotykiem, odludkiem, samotnikiem, "krawatnikiem" itp.

Lubię nauki ścisłe, jak: matematyka, fizyka atomistyka, muzyka symfoniczna [od niedawna, czemu się trochę dziwię] taka, jak w stylu "Święto wiosny" [I. Str.] -- ale bardziej ogólnie - też; metalurgia metali z grupy platynowców [w tym też pozaplatynowce: ren i tantal];... Na tym teraz poprzestanę. :-D

W ogóle nie frapują mnie: fotografika, malarstwo, rzeźba, podróże z moim czynnym udziałem, sport z chlubnym wyjątkiem jeno lekkoatletyki [i to na otwartych stadionach, i na "ździebko" wyższym poziomie] - zwłaszcza biegi na 400m, 400m/ppł., trójskok, pchnięcie kulą.
Piłkę nożną oglądam, 'jak się zdarza', lecz tzw. 'fanem' piłki nożnej nie jestem, raczej. Tzw. 'zimowe sporty' [teraz, teraz...] mnie nie interesują. Niekoniecznie interesują mnie: geografia, historia, samochody [nie mam prawa jazdy ani samochodu, nawet... rowera :aaa: ].

Jestem typem pasjonata: jeśli coś robię, to z pasją i zaangażowaniem. Nie lubię się jeno przyglądać, ale... jak już podejdę, kiedy coś jest robione, to... albo też coś pospołu [czy samodzielnie, o ile potrafię] robię, o ile zaś... miałoby to być tylko przyglądanie się [czy tzw. ciekawskość], to... oddalam się. :-| Jestem typem 'gaduły' - acz niegroźnego - i nie tzw. 'picera'...
Najbardziej ze wszystkich cech człowieka cenię SZCZEROŚĆ i PROSTOTĘ [tak, tak: ja piszący - dla wielu - w stylu zagmatwanym ;-) ], Najbardziej nie lubię, kiedy dany Ktoś/dana Któraś 'robi się' typem Kogoś, gdzie wytwarza atmosferę takiego jakby >>punktu odniesienia<<, gdzie mamy styl: "Co Ty/Wy mnie będziesz/cie/ prawić, skorom ja [i tutaj jakieś wpisy...]". " Jam po szkołach, jam z profesorami za 'pan brat' " itp. dalsze --> w stylu niemal 'faryzeusza' z wg Łukasza 18:9 - 14.

Bardzo imponuje mnie postawa samego Boga Jehowy [JHVH] tak wyrażona w Psalmie 103:14: "Bo on dobrze wie, jak jesteśmy ukształtowani, pamiętając, żeśmy prochem." [oddanie w 'PNŚ'].
TA i takie - inne - wypowiedzi z Pisma o Stwórcy --
"Dusza twoja niezawodnie będzie pamiętać i nisko się nade mną pochyli." - Lamentacje 3:20 ['PNŚ'] -- oddanie translacyjne sprzed poprawek soferim.
Polecam też Psalm 113:5 - 8. Czy - wreszcie - takie oto oznajmienie: "Albowiem Jehowa jest wysoko, a jednak widzi pokornego, lecz wyniosłego zna tylko z daleka.".

Tutaj już poprzestanę. :->

Stephanos, ps. EMET

Odpowiedz do tematu