Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
I Jana 5:20 Kto jest jedynym prawdziwym Bogiem?
Autor Wiadomość
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2009-01-08, 20:38   

ewo


Cytat:
Jezus jest wierny przymierzu tutaj:
>>> Łuk. 23:34 (BW)
34. A Jezus rzekł: Ojcze, odpuść im, bo nie wiedzą, co czynią. (...)" <<<


Jakiemu przymierzu? Jezus tutaj prosi Ojca aby odpuścił winy jego prześladowcom.
Nic więcej.Jeśli inaczej myślsz ,wyjaśnij to szczegółowo.
Czy wiesz kim byli ci ludzie?

Cytat:
A Ojciec jest wierny przez Syna, bo Nim usprawiedliwia.
>>> Rzym. 11:32 (BW)
32. Albowiem Bóg poddał wszystkich w niewolę nieposłuszeństwa, aby się nad wszystkimi umiłować. <<<
Uważam, że te słowa nie są próżnią.


Czyli Bóg jest wierny ...komu?I czy się rzeczywiście nad wszystkimi zmiłuje,nawet nad swymi wrogami?

Sam powiedział słowa:

Rz 9:11-19 NS „bo gdy się jeszcze nie urodziły ani nie uczyniły nic dobrego lub podłego, wtedy ? aby zamierzenie Boże dotyczące wybrania pozostawało zależne nie od uczynków, lecz od tego, który powołuje" ?(12) powiedziano jej: "Starszy będzie niewolnikiem młodszego".(13) Tak jak jest napisane: "Jakuba umiłowałem, lecz Ezawa znienawidziłem".(14) Cóż więc powiemy? Czy u Boga jest niesprawiedliwość?'' Przenigdy!(15) Mówi bowiem do Mojżesza: "Zmiłuję się nad tym, nad kim się zmiłuję, i okażę współczucie temu, komu okażę współczucie".(16) A zatem nie zależy to od chcącego ani od biegnącego, lecz od Boga, który okazuje miłosierdzie.(17) Gdyż Pismo mówi do faraona: "Właśnie dlatego pozwoliłem ci pozostać, aby w związku z tobą pokazać swoją moc i aby moje imię było oznajmiane po całej ziemi".(18) A zatem komu chce, okazuje miłosierdzie, ale komu chce, pozwala popaść w zatwardziałość.(19) Powiesz mi więc: "Dlaczego jeszcze doszukuje się wady? Bo któż się oparł jego wyraźnej woli?"'

Czy potrafisz mi wytłumaczyc dlaczego Bóg umiłował Jakuba a znienawidził Ezawa?

Jaki to ma związek z wiernością Boga?
 
 
wit
Wyznawca Istniejącego


Pomógł: 50 razy
Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 3796
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2009-01-08, 22:02   

Praktycznie cała kwestia dotyczy wyrażenia BÓG PRAWDZIWY i tożsamości tegoż Boga, natomiast samo określenie PRAWDZIWY odnośnie Chrystusa nie powinno budzić wątpliwości, gdyż chyba wszyscy z nas twierdzą, że Chrystus jest prawdziwy, tzn. postępujący zgodnie z prawdą (Objawienie 3:14; 19:11).
Przede wszystkim warto zauważyć, że w Piśmie mamy tylko dwa miejsca, gdzie użyto wyrażenia BÓG PRAWDZIWY, i autorem tych dwóch tekstów jest Apostoł Jan, więc logicznym powinno się wydawać, że mamy tu do czynienia ze stylem językowym Apostoła Jana, dlatego też tylko jego wypowiedzi w tym temacie powinny być brane pod uwagę (Jana 17:3; 1 Jana 5:20). I tak rozpatrując tekst z 1 Jana 5:20 w świetle dalszego kontekstu, czyli Ewangelii wg Jana rozdział 17, możemy zauważyć, że wierzący przebywają w Chrystusie, zaś Chrystus przebywa w Ojcu, który to zgodnie z Jana 17:3 jest Prawdziwym Bogiem. Mówiąc nieco inaczej, wierzący są w Synu, natomiast przez fakt, że Syn jest w Ojcu, więc wierzący za tą sprawą są również w Ojcu. W związku z powyższym odczytując 1 Jana 5:20, spotykamy się z podkreśleniem "podwójnego zanurzenia" wierzących; tzn. w Chrystusie i w Bogu, gdzie owi chrześcijanie są "zanurzeni" w Ojcu, czyli Prawdziwym Bogu, oraz w Synu Boga Prawdziwego - w Jezusie Chrystusie. Również kontekst bliższy, tzn. 1 Jana 5:19 zdaje się potwierdzać ten pogląd, ponieważ czytamy tam, że wierzący narodzili się z Boga, i są z Niego, w przeciwieństwie do niewierzących tkwiących w mocy Złego. Zrodzić może tylko Ojciec, więc to właśnie tylko On w 1 Jana 5:20 mógł zostać nazwany Prawdziwym Bogiem.
_________________
RECEPTĄ NA AKTYWNĄ ROLĘ KOŚCIOŁA, JAKĄ MA ON DO SPEŁNIENIA, NIE JEST JEGO REFORMA, DO CZEGO WZYWAŁY KOŚCIOŁY PROTESTANCKIE, ALE POSŁUSZEŃSTWO, DO CZEGO WZYWAŁ KOŚCIÓŁ WCZESNOCHRZEŚCIJAŃSKI.
 
 
Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-01-09, 09:43   

Wit
Bardzo ciekawa interpretacja.
Dodalbym że Jezus nawet to uściślił w stwierdzeniu
Ja Jestem Droga i Prawda i Życie
Do Boga idzie się drogą ,która jest Jezus
W prawdzie którą Jest Jezus
i w życiu ,które jest w Jezusie.
Na tej drodze nawet głupi nie zbłądzi/Jezus go przeprowadzi/
ale nieczysty/naznaczony antysłowem-obcymi Słowu ideami/
nie pójdzie-bez Jezusa nic nie można uczynić dla zbawienia
pozdrawiam
 
 
Axanna
[Usunięty]

Wysłany: 2009-01-09, 10:09   

A mnie bardziej ciekawi interpretacja wita co do wyrazu "prawdziwy Bóg" :) Przy czym słowa "prawdziwy" wit nie neguje, lecz neguje termin "Bóg" w stosunku do Jezusa, przypisując to "językowemu stylu Ap.Jana" - jeżeli dobrze zrozumiałam. A czy odniesienie terminu "Bóg" w stosunku do Jezusa w Rz.9:5 też zakwalifikujesz, wit, do "stylu językowego" Pawła?
 
 
Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-01-09, 10:14   

Axsanno
Może Wit podobnie jak ja nie wierzy w człowieka -boga.
Ja wierzę że człowiek Jezus Chrystus to posrednik,ale też wierzę w Boga w Jezusie
Jezus Jest Swiątynia ciała w której cieleśnie zamieszkała pełnia Boża.
Wierzę w Boga YHVH w Jezusie.
Imie Jezus Chrystus jest Imieniem/obecnościa/Boga.
Bóg przyszedł w Ciele Jezusa Chrystusa.
pozdrawiam
 
 
Axanna
[Usunięty]

Wysłany: 2009-01-09, 10:23   

Rysiu, no może wit wierzy jak Ty, a może nie - ja przecież nikomu nie zabraniam wierzyć, jak uważa za słuszne. Nie podważam również i Twojej wiary, ani niczyjej. Zapytałam tylko, bez żadnych złych intencji, naprawdę. Jakiś Ty dzisiaj jesteś... :)

P.S. a propos :) Biblia mówi, że Jezus jest Bogiem - czy komuś się to podoba czy nie, czy przypisze to do "stylu językowego" czy jeszcze do czegoś tam, ale TAK PISZĘ. Co w sumie nie jest sprzeczne z tym Twoim "Bóg w Jezusie" - wierzysz tak i ok. Ale nie zaprzeczaj, że czytasz w Biblii - "Jezus jest Bóg błogosławiony na wieki".
 
 
Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-01-09, 10:26   

Axsanno
Prawdziwy Bóg to mówiacy i czyniący prawdę.
Jezus powiedział o sobie Jam Jest prawda-wiec jeżeli mam wierzyc Bblii to On chodził w prawdzie i jest Prawdziwy.
Wszystko co On wykonuje nie On czyni ale Ojciec ,który w Nim mieszka dzieła swoje wykonuje.
Wszystko co Jezus czynił i mówił było namaszczone pełnią Bożą
pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Płaskowicki Rys 2009-01-09, 10:30, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Axanna
[Usunięty]

Wysłany: 2009-01-09, 10:28   

Dobrze, dobrze... zgadzam się, Rysiu :)
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-01-09, 11:01   

Axanna napisał/a:
Rysiu, no może wit wierzy jak Ty, a może nie - ja przecież nikomu nie zabraniam wierzyć, jak uważa za słuszne. Nie podważam również i Twojej wiary, ani niczyjej. Zapytałam tylko, bez żadnych złych intencji, naprawdę. Jakiś Ty dzisiaj jesteś... :)

P.S. a propos :) Biblia mówi, że Jezus jest Bogiem - czy komuś się to podoba czy nie, czy przypisze to do "stylu językowego" czy jeszcze do czegoś tam, ale TAK PISZĘ. Co w sumie nie jest sprzeczne z tym Twoim "Bóg w Jezusie" - wierzysz tak i ok. Ale nie zaprzeczaj, że czytasz w Biblii - "Jezus jest Bóg błogosławiony na wieki".


Biblia nazywa BOGAMI nie tylko Jezusa, ale aniołów i ludzi, więc nie ma w tym niczego dziwnego, warto się jednak zastanowić, dlaczego Biblia ich tak nazywa. Jak to zrozumieć, z jednej strony BÓG JHWH twierdzi, że nie ma innych BOGÓW poza nim samym, a innym razem nazywa ludzi BOGAMI, spotyka się z BOGAMI na zgromadzeniach, jest nazwany BOGIEM BOGÓW.

To wszystko ma znaczenie i pomoże zrozumieć dlaczego Jezusa tan nazywano.

p.s. Jeśli chodzi o werset z Rz 9:5 jest to werset różnie interpretowany. Moim zdaniem, wersety takie powinny być interpretowane zgodnie z innymi wersetami Biblii, a nie tak jak nam pasuje.
 
 
Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-01-09, 11:13   

Arius
To twoje zdanie masz do niego prawo -kto inny ma prawo mieć inne.Każdy z nas stara się /mam nadzieje /interpretować zgodnie z Biblią
pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Płaskowicki Rys 2009-01-09, 11:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-01-09, 11:16   

Płaskowicki Rys napisał/a:
Arius
Zapomniałeś dopisać -moim zdaniem- przy stwierdzeniu że coś powinno się interpretować,
wybacz zwracałeś mi na to uwagę więc sam się do niej też zastosuj
pozdrawiam


Możesz mi zacytować w którym miejscu?

p.s. Obiecałeś cytować :-) i widzisz, znowu nie wiem o co chodzi.
 
 
Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-01-09, 11:18   

Arius
o co Ci chodzi -post wycofałem -pomyliłem się -żle Cię odczytałem
przepraszam
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-01-09, 11:21   

Płaskowicki Rys napisał/a:
Arius
o co Ci chodzi -post wycofałem -pomyliłem się -żle Cię odczytałem
przepraszam


:shock: Ja tylko odpisałem na twojego posta, a nie moja to wina, że zmieniłeś jego treść w miedzy czasie.
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2009-01-09, 11:42   

Arius:

p.s. Jeśli chodzi o werset z Rz 9:5 jest to werset różnie interpretowany. Moim zdaniem, wersety takie powinny być interpretowane zgodnie z innymi wersetami Biblii, a nie tak jak nam pasuje.[/quote]


EMET:
Otóż to.

Używam często terminu pankontekst.

Liczy się wykładnia całego tekstu Biblii - od Ks. Rodzaju 1:1 do Księgi Objawienia danego Janowi 22:21 - nie zaś pojedyncze wersety typu do Rzymian 9:5; zwane zresztą "interpretowane", ponieważ nawet pod względem filologicznym są dyskusyjne i są różnie tłumaczone w Przekładach.

Jak pisałem, pomieszczę niebawem dłuższy post o 1 Jana 5:20 po to choćby, aby ukazać, że istnieją zagadnienia nie tak jednoznaczne jak by się wydawać mogło.
I wówczas - przez pryzmat tego co cały tekst Biblii mówi o Bogu Ojcu, Jezusie, duchu świętym [inni: Duchu Świętym] - można dopiero wnioskować.

Jeśli bowiem wyrwiemy zdanie z kontekstu, to wówczas sens się może zmienić.
Podobnie, gdy z jednej strony czytamy, że 'jedynym prawdziwym Bogiem jest Ojciec', a z drugiej strony ktoś przytacza wersety "interpretowane", że jednak 'Jezus też jest określony per "Bóg" ', to wówczas należy rozważyć na spokojnie sprawę. Nie zaś popadać w tryumfalizm w rodzaju: "No co, czyż nie pisze, że Jezus jest Bogiem?".


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Axanna
[Usunięty]

Wysłany: 2009-01-09, 12:52   

Oj, Emet, jaki "tryumfalizm" od razu? :-D
Trudno mi po prostu się dostosować do waszego toku myślenia w "interpretacji" pewnych tekstów, na przykład, że, mianowicie słowa "Ten /Jezus/ jest Bogiem błogosławionym na wieki, Amen", należy jakoś tak dziwnie "zinterpretować", że Bogiem tak naprawdę nie jest, a jest to "styl literacki"... jakiś tam "folklor pod względem filologicznym" czy jakoś tak :mrgreen:

No i też ciekawa jestem tych odniesień o okrągłych frazesach, typu "Biblia nazywa ludzi bogami, aniołów", bo miło by było zerknąć na cytat - gdzie mianowicie "Biblia nazywa" jakiegoś człowieka lub anioła w tak jednoznaczny sposób, jak "ten jest Bogiem błogosławionym na wieki, Amen" - bardzo by się przydał taki cytat, jeżeli jest taki, oczywiście ( ;-) ), a wtedy można "rozważyć spokojnie sprawę"... a tak... póki co... to tylko zadyma się robi, a światła mało :-P
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 10