Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
1 Kor 11:1-16 (czy długie włosy u mężczyzny to hańba?)
Autor Wiadomość
Aslan
Gość
Wysłany: 2006-05-25, 07:15   1 Kor 11:1-16 (czy długie włosy u mężczyzny to hańba?)

1 Koryntian 11:1 Bądźcie naśladowcami moimi, jak i ja jestem naśladowcą Chrystusa.
2 A chwalę was, bracia, za to, że we wszystkim o mnie pamiętacie i że trzymacie się pouczeń, jakie wam przekazałem.
3 A chcę, abyście wiedzieli, że głową każdego męża jest Chrystus, a głową żony mąż, a głową Chrystusa Bóg.
4 Każdy mężczyzna, który się modli albo prorokuje z nakrytą głową, hańbi głowę swoją.
5 I każda kobieta, która się modli albo prorokuje z nie nakrytą głową, hańbi głowę swoją, bo to jest jedno i to samo, jak gdyby była ogolona.
6 Bo jeśli kobieta nie nakrywa głowy, to niech się też strzyże; a jeśli hańbiącą jest rzeczą dla kobiety być ostrzyżoną albo ogoloną, to niech nakrywa głowę.
7 Mężczyzna bowiem nie powinien nakrywać głowy, gdyż jest obrazem i odbiciem chwały Bożej; lecz kobieta jest odbiciem chwały mężczyzny
8 Bo nie mężczyzna jest z kobiety, ale kobieta z mężczyzny.
9 Albowiem mężczyzna nie jest stworzony ze względu na kobietę, ale kobieta ze względu na mężczyznę.
10 Dlatego kobieta powinna mieć na głowie oznakę uległości ze względu na aniołów.
11 Zresztą, w Panu kobieta jest równie ważna dla mężczyzny, jak mężczyzna dla kobiety.
12 Albowiem jak kobieta jest z mężczyzny, tak też mężczyzna przez kobietę, a wszystko jest z Boga.
13 Osądźcie sami: Czy przystoi kobiecie bez nakrycia modlić się do Boga?
14 Czyż sama natura nie poucza was, że mężczyźnie, jeśli zapuszcza włosy, przyniosi to wstyd,
15 a kobiecie, jeśli zapuszcza włosy, przynosi to chlubę? Gdyż włosy są jej dane jako okrycie.
16 A jeśli się komuś wydaje, że może się upierać przy swoim, niech to robi, ale my takiego zwyczaju nie mamy ani też zbory Boże.

Czy to oznacza że jak noszę długie włosy to jest hańba dla mnie?

kato

Wysłany: 2006-05-25, 10:44   

Samson miał długie, możesz nie mieć kompleksów.

henoch
[Usunięty]

Wysłany: 2006-10-28, 22:20   

kato napisał/a:
Samson miał długie
Samson nie nosił ich ot tak, tylko z konkretnego powodu.

Co do tematu postu... Moim zdaniem to nie hańba... Po prostu długie włosy nie pasują facetom z punktu widzenia Pawła - a krótkie kobietom (w Koryncie prostytutki nosiły krótkie włosy, lub ich w ogóle nie miały).

Na pewno nosząc długie włosy nie utracisz zbawienia ani nie przestaniesz być mężczyzną, jedynie część osób (niekoniecznie w starszym wieku) w Twojej społeczności może mieć obiekcje i czuć się zgorszona...

Teofil
[Usunięty]

Wysłany: 2006-10-28, 22:40   

W tym fragmencie, jak w wielu innych miejscach w listach świętego Pawła, chodzi nie o to, że długie włosy (tudzież modlitwa z zakrytą głową itp.) hańbią mężczyznę przed Bogiem, nie ma to znaczenia teologicznego, ale celem jest unikanie zgorszeń. Zachowanie chrześcijan nie miało być gorszące, aby w ten sposób unikać rozłamów i mieć dobrą opinię wśród "tych co na zewnątrz". Nie chciano, by uważano zbory za grupy prostytutek (kobiey z krótkimi włosami, szczegolnie w Koryncie - pamiętajmy, że i dziś często używa się nazwy "córy Koryntu") i zniewieściałych dziwaków (mężczyżni z długimi).

Florianek 
Poprzedni nick - brat_Janek

Wysłany: 2007-01-28, 12:25   

długie włosy nie przystoją facetowi

jeżeli kocham Jezusa to także moje ciało będę utrzymywać w porządku bożym, a nie tylko dusze
,,...łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa" (J 1:17)

Hardi 
Administrator
Classic A2J

Wyznanie: chrześcijanin
Wysłany: 2009-12-28, 13:17   

A Eliasz tez nosil dlugie wlosy, mimo, ze to nie mialo celu jak u Samsona :mrgreen:
Po pierwsze to sprawy kulturowe itd. poglad Pawla, tak samo jak nie zaleca zeniaczki. Po drugie gdy sie wglebimy w kulture zydowska itd. to zrozumiem co to dlugie wlosy, ktore zakrywaja, a mianowicie to taki ktore zakrywaja nie tylko glowe (to przeciez robi tez i krotkie :lol: ) ale zakrywaja posladki :-) To sa dlugie zapuszcozne wlosy.

Blog ¤¤¤ YouTube ¤¤¤ Chomik ¤¤¤ Słowo Nadziei

Anowi 

Pomogła: 121 razy
Wysłany: 2010-06-28, 18:33   

gołowąsem nie jesteś i po tym można jeszcze poznać żeś mężczyzną

kostek 

Wyznanie: Świadek Jehowy
Wysłany: 2010-06-28, 19:33   

Wszystko zależy od kultury danego społeczeństwa, aczkolwiek trzeba mieć na względnie nie tylko ogół, ale wszystkich.

dires 
Od ucha do ucha.

Wysłany: 2010-06-29, 02:04   

Nie przystoi mężczyźnie nosić krótkich włosów, ale za to, tych wystających z nosa .
Hardi sam widzisz jaki potrafisz być ortodoksyjny w swoich poglądach co do katolików i ŚJ.
A z włosami jesteś liberalny, bo akurat masz długie włosy. :crazy:
Żaden werset nie przekonał mnie, że mężczyźnie przystoi nosić długie włosy... ;-)
Pozdrawiam.

Hardi 
Administrator
Classic A2J

Wysłany: 2010-06-30, 12:40   

dires, powiedz mi w takim razie kiedy się zaczynają długie włosy :-)

Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2010-06-30, 12:46   

Długie włosy to dłuższe od moich
czyli każde
bo jestem zazdrosny od kiedy wyłysiałem
więc Hardi u mnie masz "minusa " za włosy
a tak na prawdę to nie rozumiem o co z tymi włosami chodzi
pozdrawiam

dires 
Od ucha do ucha.

Wysłany: 2010-06-30, 12:56   

Hardi napisał/a:
dires, powiedz mi w takim razie kiedy się zaczynają długie włosy

Np. u Ciebie zaczęły się jakieś dwa lata temu jeżeli nie podcinasz końcówek co jakiś czas :mrgreen:
Pozdrawiam.

Bobo 

Wysłany: 2010-06-30, 13:01   

Hardi napisał/a:
dires, powiedz mi w takim razie kiedy się zaczynają długie włosy :-)

Długie, to takie, gdy otoczenie je tak odbiera. Nie chodzi o centymetry. Jeśli jednak w środowisku są postrzegane jako długie to... są długie, bez względu na to, czy mają 20 cm. czy pół metra. Akurat Twoje włosy, Hardi są długie raczej w środowisku w jakim żyjesz (czyli Europa). Gdybyś był mieszkańcem Ameryki Południowej... już byłbyś postrzegany lepiej. Natomiast w dżungli np. Amazonka to... nawet byłbyś akceptowany. I to też w zależności od plemienia. Są też wygolone na prawie łyso z wzorkami.

Tak więc... Hardi... nie tyle czyta, co stosuj się do Biblii. Popytaj ludzi czy twoje włosy są długie czy też nie. Nie pytaj ich, czy się im podobają ale czy są długie.
Tylko nie wciskaj nam kitu, że wszyscy, jak jeden mąż, okrzykną cię łyskiem :crazy:

Anowi 

Pomogła: 121 razy
Wysłany: 2010-06-30, 13:06   

jeśli żyjesz w czystości możesz nosić długie włosy

Hardi 
Administrator
Classic A2J

Wysłany: 2010-06-30, 13:10   

Na National Geographic (w Norwegii) oglądałem program o starożytnych ludach o ich strojach i wyglądzie. Żydzi nosili kolorowe szaty, byli przyozdobieni zlotem i mieli włosy podobnej długości do mojej. Tylko rzymscy żołnierze golili się na łyso, ewentualnie osoby, które z jakiś przyczyn nie byli w stanie mieć takich włosów, np. łysiejący (jak zazdrosny Ryszard :crazy: ) itd. ale nawet dla nich golenie głowy to była ostateczność. Utrzymanie włosów dłuższych było najwygodniejsze, bo brało się nóż i obcinało się je równo w jednym miejscu, nie był potrzebny fryzjer ani specjalistyczne narzędzia (nożyczki). Czy ktoś z was próbował obcinać się nożem na krotko :?: :mrgreen: Później grecy wprowadzili nowe fryzury, takie jakie widać na greckich posagach. Często dla nich odpowiednia fryzura łączyła się z czczeniem odpowiedniego boga, różni kapłani i kapłanki rożnych bogów nosili różne krótkie włosy - fryzury. Zapisy historyczne (w rożnych księgach, zwojach idt.) jak i płaskorzeźby pokazują, ze kiedyś ludzie nosili właśnie dłuższe włosy. Dla Żydów było to jasne jak słońce, że długie włosy zaczynają się w tedy gdy zakrywają pośladki i miejsca intymne, a czy dzisiaj jest jakaś granica, o której można śmiało powiedzieć, że w tym momencie zaczynają się długie włosy :?: Nawet sam list Pawła do Koryntian na to wskazuje: "Gdyż włosy są jej dane jako okrycie." O jakie okrycie chodzi? Głowy? Nie! Przecież krótkie włosy tez okrywają głowę, tylko jeśli ktoś się ogoli na łyso to nie ma okrytej głowy. To było proste i logiczne dla Żydów itd., że długi włosy to takie, które okrywają pośladki i miejsca intymne :-)

Jakiś czas temu czytałem księgi Samuela i w drugiej w 14 rozdziale, 26 wersecie jest napisane:

"A gdy dał ostrzyc włosy swojej głowy - a zwykł był strzyc je co rok, gdyż mu tak ciążyły, iż musiał je strzyc..."

To jest fragment opisu wyglądu Absaloma.

Na National Geographic mówili, ze ludzie podcinali nożem włosy co około 3 lata. Absalom miał takie włosy, ze musiał je podcinać co rok bo tak bardzo mu ciążyły, aż w biblii się o tym pojawiło :mrgreen: Nawet gdyby ktoś się uparł, ze obcinał się na krotka (co nie było do przyjęcia) to po roku jakiej długości są włosy :?: Widzicie moja fotkę :?: Na tej fotce moje włosy nie były obcinane właśnie przez rok i jak widać na niej, sięgają poniżej ramion, a miałem je krótkie ;-)

Bobo napisał/a:
Długie, to takie, gdy otoczenie je tak odbiera. Nie chodzi o centymetry. Jeśli jednak w środowisku są postrzegane jako długie to... są długie, bez względu na to, czy mają 20 cm. czy pół metra. Akurat Twoje włosy, Hardi są długie raczej w środowisku w jakim żyjesz (czyli Europa).

to twój wymysł, bo biblia mówi o włosa okrywających, o czym pisałem ciut wcześniej, po za tym, tak się składa, że mieszkam w Norwegii i w tym rejonie włosy podobnej długości do mojej to niemal standard i nikt tutaj nie uważa, że mam długie :mrgreen:

Odpowiedz do tematu