Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zmienne "światła" Kościoła Katolickiego a hipotez
Autor Wiadomość
adam777 

Dołączył: 03 Lip 2013
Posty: 211
Wysłany: 2013-07-09, 03:14   Zmienne "światła" Kościoła Katolickiego a hipotez

ZMIENNE “ŚWIATŁA” KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO W KWESTIACH ROZUMIENIA KSIĘGI RODZAJU I DARWINOWSKIEJ TEORII EWOLUCJI; TZN. POCHODZENIA ŻYCIA, A W TYM CZŁOWIEKA
A wszystko zaczęło się od odstępczej encykliki Piusa XII Humani generis . Dał on ateistom zielone światło i otworzył bramkę do prób pogodzenia hipotezy Darwina z chrześcijaństwem:

http://www.iphils.uj.edu....ani_generis.htm


"I. BIOLOGIA, ANTROPOLOGIA, EWOLUCJONIZM I POLIGENIZM


28. Właściwe w tym przedmiocie stanowisko

Trzeba nam wreszcie coś powiedzieć o zagadnieniach, które jakkolwiek należą do zakresu tzw. pozytywnych nauk, mają jednak pewne, mniej lub więcej ścisłe związki z prawdami chrześcijańskiej wiary. Z różnych stron dają się słyszeć natarczywe żądania, by religia katolicka brała te nauki w poważną rachubę. Żądanie to jest oczywiście godne pochwały, gdy chodzi jedynie o fakty rzeczywiście udowodnione. Gdzie jednak w grę wchodzą hipotezy, choćby były w pewnej mierze naukowo uzasadnione, jeśli jednak dotykają one nauki w Piśmie świętym albo w tradycji zawartej, wskazana jest wielka ostrożność. A gdyby takie przypuszczenia czy domniemania istotnie sprzeciwiały się, wprost czy ubocznie, nauce przez Boga objawionej, byłyby absolutnie nie do przyjęcia.


29. Ewolucjonizm antropologiczny


Nie zakazuje więc kościelny Nauczycielski Urząd, by teoria ewolucjonizmu, o ile bada, czy ciało pierwszego człowieka powstało z istniejącej poprzednio, żywej materii - że bowiem dusze stwarzane są bezpośrednio przez Boga, tego niewątpliwie uczy nas katolicka wiara - stała się przedmiotem dociekań i dyskusji uczonych obydwu obozów, zgodnie z obecnym stanem nauk ludzkich i świętej teologicznej wiedzy. Te dyskusje jednak powinny być tak prowadzone, żeby racje obydwu stron, tak zwolenników jak przeciwników ewolucjonizmu roztrząsane były i oceniane poważnie, z miarą i umiarkowanie, a nadto, żeby obie strony gotowe były poddać się sądowi Kościoła, któremu Chrystus zlecił obowiązek, zarówno autentycznego wykładania Pisma, jak strzeżenia dogmatów wiary. Są jednak tacy, co niestety tej swobody dyskusji nierozważnie i zbyt śmiało nadużywają, przemawiając takim tonem, jakby dotychczasowe odkrycia i oparte na nich rozumowania dawały już zupełną pewność, że ciało ludzkie w swym pierwszym początku wyszło z istniejącej uprzednio i żywej materii, i jakby źródła Bożego objawienia niczego nie zawierały, co w tej zwłaszcza kwestii jak największej domaga się ostrożności i umiarkowania.


30. Poligenizm

Co się zaś tyczy natomiast hipotezy, tzw. poligenizmu, synom Kościoła wspomniana wyżej swoboda bynajmniej już nie przysługuje. Nie wolno bowiem wiernym Chrystusowym trzymać się takiej teorii, w myśl której przyjąć by trzeba albo to, że po Adamie żyli na ziemi prawdziwi ludzie nie pochodzący od niego, drogą naturalnego rodzenia, jako od wspólnego wszystkim przodka, albo to, że nazwa „Adam" nie oznacza jednostkowego człowieka ale jakąś nieokreśloną wielość praojców. Już zaś zupełnie nie widać jakby można było podobne zdanie pogodzić z tym, co źródła objawionej prawdy i orzeczenia kościelnego Nauczycielstwa stwierdzają o grzechu pierworodnym, jako pochodzącym z rzeczywistego upadku jednego Adama i udzielającym się przez rodzenie wszystkim ludziom, tak iż staje się on grzechem własnym każdego z nich."


No cóż z encykliki Piusa XII przebija jeszcze umiarkowany rozsądek i ostrożność, ale inni duchowni, w tym Jan Paweł ii, NIE BYLI JUŻ TAK OSTROŻNI. Ale o tym w zalinkowanym tekście. Dodam jeszcze, ze ostatnio spotkałem się z opinią pewnego katolika, który stwierdził, że wypowiedzi Jana Pawła II na temat hipotezy Darwina oraz innych duchownych to nie stanowisko Kościoła Katolickiego, tylko ich prywatne opinie. Wygląda więc na to, że duchowni Kościoła Katolickiego oficjalnie muszą głosić prawdy zgodne treścią Pisma Świętego, a prywatnie mogą głosić szatańską propagandę?

Przyczepię się jeszcze do encykliki Piusa XII Humani Generis. Pius XII poszedł na kompromis z ludzką pseudofilozofią i otworzył bramkę dla wiary, że ciało człowieka pochodzi od małpy [zwierzęcia], a Bóg stworzył tylko duszę i na drodze asekuracji zabronił wyznawania hipotezy poligenizmu [wielości Adamów], ponieważ zdawał sobie sprawę, że taki pogląd jest sprzeczny z nauką biblijną, która głosi, że z jednego Adama Bóg wyprowadził rodzaj ludzki i dlatego musiał umrzeć jeden Jezus. A więc poligenizm podkopuje fundamentalną naukę o okupie. Jednak mało kto zwraca uwagę na to, że Pius XII zaserwował nam typowo pseudoteologiczny pogląd, gdyż skoro z Adama wywodzą się wszyscy ludzie, to przecież, jak uczy Księga Rodzaju, Ewa również. Czyżby Adam, zdaniem Piusa XII, mógł być uczłowieczoną małpą, której Bóg stworzył tylko duszę, natomiast Ewa powstała już z żebra Adama?

„DOKUMENTY PAPIESKIE. Magisterium Kościoła wobec ewolucji . Przesłanie Ojca Świętego do członków Papieskiej Akademii Nauk”; Czyli typowo dziennikarska sztuczna, polegająca na produkowaniu długich elaboratów przy zerowej zawartości poznawczych treści. Chociaż Magisterium Kościoła Katolickiego bardzo się sprężało, to i tak nie wyjaśniło, w jaki sposób Boski inteligentny Projektant mógł inteligentnie projektować i powoływać do istnienia żywe organizmy, przeważnie mające wszystkie cechy zaawansowanych techniczne urządzeń, za pośrednictwem przypadkowych procesów ewolucyjnych. Innymi słowy;nie wyjaśnili, jak konkretnie postrzegają funkcję użyteczności Boga w stwarzaniu różnorodności życia za pośrednictwem samoistnych procesów ewolucyjnych (to znaczy: ewolucji chemicznej [abiogenezy] oraz ewolucji biologicznej [tzw. neodarwinowskiej]).==========================================================


http://a777b777c777.wordp...ataneriach.docx


==========================================================


W przygotowaniu o różnych innych "nowych światłach" w Kościele Katolickim. A było kilkadziesiąt ! I każde kolejne bardziej heretyckie i bluźniercze.

Czy teorię ewolucji można pogodzić z Biblią?


http://bioslawek.wordpres...odzic-z-biblia/
 
 
Quinque 


Wyznanie: Katolickie - obrządek łaciński
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 29 Gru 2017
Posty: 605
Wysłany: 2019-05-13, 00:54   

Świadek Jehowy będzie nas nauczał o tym co jest zgodne z Biblią a co nie XD
_________________
"Bękart diabła czy dziecko Boże. Stara gwardia czy cyber młodzież
Kto kręci globem? Iluminacja, masońskie loże
Czarna magia, zdefiniuj chorobę. Jaka jest prawda za c$#j się nie dowiesz"
 
 
Luba 

Pomogła: 87 razy
Dołączyła: 18 Mar 2017
Posty: 1339
Wysłany: 2019-05-13, 01:24   

Quinque napisał/a:
Świadek Jehowy będzie nas nauczał o tym co jest zgodne z Biblią a co nie XDMasz pietra przed konkurencją ?
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10319
Wysłany: 2019-05-13, 11:38   

Luba napisał/a:
Masz pietra przed konkurencją ?

Faktycznie reprezentujesz sobą bardzo poważną konkurencję dla Quinque`a!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 12