Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Bóg - stały czy zmienny?
Autor Wiadomość
Krystian 

Wyznanie: Chrystianin
Wysłany: 2019-12-22, 15:47   

.Cyprian. napisał/a:
Ja wybieram Biblię.

Ja też Cyprianie

Ewangelia Jana 3:16

George 

Wyznanie: NAZAREJCZYK
Wysłany: 2019-12-22, 17:40   

Krystian napisał/a:
.Cyprian. napisał/a:
Ja wybieram Biblię.

Ja też Cyprianie

No to teraz weź się do 'roboty', aby odnaleźć w Niej PRAWDĘ / NAZARĘ, tak jak to nam Jezus nakazał.

Można by tu też zacząć poszukiwanie PRAWDY poprzez przestudiowanie historii Canonów Biblijnych.

PPT - History and Lineage of the English Bible PowerPoint ...

https://images.app.goo.gl/CKJzkziuMhjg6ii26

I powiedz nam teraz Krystianie w którą Biblię wierzysz ?

Kłamstwo może zmienić historię, ale tylko Prawda może zmienić Świat.

”Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go, ze został oszukany"
Mark Twain
Ostatnio zmieniony przez George 2019-12-22, 19:04, w całości zmieniany 2 razy  

wuka 

Pomogła: 255 razy
Wysłany: 2019-12-22, 18:14   

George napisał/a:
w którą Biblię wierzysz ?

Ja jestem ciekawa, jak sam byś na to pytanie odpowiedział. Swoje teorie przecież opierasz prawie wyłącznie o pozabiblijne teksty (takie, których nie uznaje żaden Kościół), więc może ciut konsekwencji ;-)

George 

Wysłany: 2019-12-22, 19:03   

wuka napisał/a:
George napisał/a:
w którą Biblię wierzysz ?

Ja jestem ciekawa, jak sam byś na to pytanie odpowiedział. Swoje teorie przecież opierasz prawie wyłącznie o pozabiblijne teksty (takie, których nie uznaje żaden Kościół), więc może ciut konsekwencji ;-)

W Bibliach, jak i w historii poszukuję PRAWDY - FAKTÓW na podstawie których PRAWDA jest oparta.

Czytając Biblię często spotykamy się Wuka z opiniami, które nie są poparte żadnymi FAKTAMI, ani zdrowa logiką; lub są przeciwne naszemu sumieniu, wtedy warto jest się przyjrzeć dokładnie tym tekstom aby przekonać się jak to naprawdę było.

Jeśli dokładnie przyjrzysz się tym FAKTOM i OPINIOM to może odnajdziesz w nich PRAWDĘ / NAZARĘ - religię której nauczał nas Chrystus.

Mark Twain

Krystian 

Wyznanie: Chrystianin
Wysłany: 2019-12-22, 19:12   

wuka napisał/a:
Ja jestem ciekawa, jak sam byś na to pytanie odpowiedział. Swoje teorie przecież opierasz prawie wyłącznie o pozabiblijne teksty (takie, których nie uznaje żaden Kościół), więc może ciut konsekwencji

On nie wierzy w Biblię.
Apostoła Pana Jezusa Pawła wyzywa od faryzeuszy.
Dlatego mam go w ignorze.

Ewangelia Jana 3:16

wuka 

Wysłany: 2019-12-22, 19:15   

Każdy poszukuje jakiejś tam prawdy/Prawdy. Jedni mają do dyspozycji tylko konkretne wydanie Biblii i na tym się opierają. Nie każdy ma dość poznania i nawet chęci podważać wszystko i szukać na własną rękę alternatywnych źródeł. Z faktami, szczególnie w kwestiach sprzed tysięcy lat, szczególnie w dokumentach wielokrotnie zmienianych i poprawianych też żadnej pewności nie ma. Jedni korzystają z takich źródeł i swoje potrafią udowodnić, inni innymi źródłami swoje racje wykładaja.
Jednym słowem: w kazdej dziedzinie jest ogromne zamieszanie, jednym słowem - bajzel, jednym słowem - burdel (do potęgi) ;-)

George 

Wysłany: 2019-12-22, 19:21   

Krystian napisał/a:
wuka napisał/a:
Ja jestem ciekawa, jak sam byś na to pytanie odpowiedział. Swoje teorie przecież opierasz prawie wyłącznie o pozabiblijne teksty (takie, których nie uznaje żaden Kościół), więc może ciut konsekwencji

On nie wierzy w Biblię.
Apostoła Pana Jezusa Pawła wyzywa od faryzeuszy.
Dlatego mam go w ignorze.

Ma mnie w IGNORZE a czyta moje posty - HIPOKRYTA ;)

Mark Twain

George 

Wysłany: 2019-12-22, 19:23   

wuka napisał/a:
Każdy poszukuje jakiejś tam prawdy/Prawdy. Jedni mają do dyspozycji tylko konkretne wydanie Biblii i na tym się opierają. Nie każdy ma dość poznania i nawet chęci podważać wszystko i szukać na własną rękę alternatywnych źródeł. Z faktami, szczególnie w kwestiach sprzed tysięcy lat, szczególnie w dokumentach wielokrotnie zmienianych i poprawianych też żadnej pewności nie ma. Jedni korzystają z takich źródeł i swoje potrafią udowodnić, inni innymi źródłami swoje racje wykładaja.
Jednym słowem: w kazdej dziedzinie jest ogromne zamieszanie, jednym słowem - bajzel, jednym słowem - burdel (do potęgi) ;-)

Wuka, NIE MA JAKIEJŚ TAM PRAWDY.

PRAWDA JEST JEDNA. OPOZYCJĄ DO PRAWDY JEST KŁAMSTWO.

Mark Twain

wuka 

Wysłany: 2019-12-22, 19:29   

George napisał/a:

Owszem. Praktyka jednak pokazuje, że wcale z tą Prawdą nie jest tak prosto, jasno, łatwo i przyjemnie. Już po dyskusjach na forum widac i tych prawd najprawdziwszych istnieje, a wszystkie one są do udowodnienia takimi lub innymi argumentami, w oparcie jakieś dowody mniej lub bardziej wiarygodne.

George 

Wysłany: 2019-12-23, 00:05   

wuka napisał/a:
George napisał/a:

Owszem. Praktyka jednak pokazuje, że wcale z tą Prawdą nie jest tak prosto, jasno, łatwo i przyjemnie. Już po dyskusjach na forum widac i tych prawd najprawdziwszych istnieje, a wszystkie one są do udowodnienia takimi lub innymi argumentami, w oparcie jakieś dowody mniej lub bardziej wiarygodne.

Nie jest z Prawdą łatwo ponieważ, jak się to zwykło powiadać: 'Prawda w ślepia kole' ;)

Dla Krystiana np. Paweł był Apostołem Chrystusa, i nie był Faryzeuszem.

A jaka jest prawda ?

Mark Twain

wuka 

Wysłany: 2019-12-23, 09:48   

.Cyprian. napisał/a:
George, nie ufam apokryfom. Mamy Biblię w takiej formie, w jakiej miała być nam dana.

W Biblii nie ma wzmianki o tym, by Jakub zabił Ezawa. Talmud zaś mówi, że zrobił to jego wnuk, a apokryfy, które tu podajesz mówią o tym, że to Jakub. Jakim pismom wierzyć?

Ja wybieram Biblię.

Masz rację. Apokryfy traktuje się z przymrużeniem oka, jako lekture uzupełniającą. George robi z niej kanon, a zapisy - dogmatem. Tak się nie da.

George napisał/a:

Oj, manipulujesz, mój drogi.
Gdybyś uważnie przeczytał tamten wpis, to byś wiedział,, że chodzi o postawę faryzejską, a nie o sam fakt, że Paweł był czy nie był Faryzeuszem. Chyba nikt nie może zaprzeczyć, że miał tą funkcję, że się tak wyrażę, bo sam o tym mówi.
No i jeszcze poglądy kogokolwiek, osobiste poglądy, nie mają żadnego przełożenia na Prawdę, a ta jest wieloznaczna w tym sensie, że zależy od interpretacji, czy to osobistej czy jakiejś grupy.
Do naszych czasów dotrwały strzępy informacji i w dodatku często przekręcone, sfałszowane, stąd trudności, aby cokolwiek traktować jako pewnik.
Każdy ma swoje prawdy, swoje doświadczenia i przekonania.
Może kiedyś dowiemy się o co w tym wszystkim chodzi. Ja widzę sytuację trochę tak, jakby "ślepy prowadził kulawego".

George 

Wysłany: 2019-12-23, 16:45   Najstarsza Księga Biblii - Hiob

wuka napisał/a:
.Cyprian. napisał/a:
George, nie ufam apokryfom. Mamy Biblię w takiej formie, w jakiej miała być nam dana.

W Biblii nie ma wzmianki o tym, by Jakub zabił Ezawa. Talmud zaś mówi, że zrobił to jego wnuk, a apokryfy, które tu podajesz mówią o tym, że to Jakub. Jakim pismom wierzyć?

Ja wybieram Biblię.

Masz rację. Apokryfy traktuje się z przymrużeniem oka, jako lekture uzupełniającą. George robi z niej kanon, a zapisy - dogmatem. Tak się nie da.

George napisał/a:

Oj, manipulujesz, mój drogi.
Gdybyś uważnie przeczytał tamten wpis, to byś wiedział,, że chodzi o postawę faryzejską, a nie o sam fakt, że Paweł był czy nie był Faryzeuszem. Chyba nikt nie może zaprzeczyć, że miał tą funkcję, że się tak wyrażę, bo sam o tym mówi.
No i jeszcze poglądy kogokolwiek, osobiste poglądy, nie mają żadnego przełożenia na Prawdę, a ta jest wieloznaczna w tym sensie, że zależy od interpretacji, czy to osobistej czy jakiejś grupy.
Do naszych czasów dotrwały strzępy informacji i w dodatku często przekręcone, sfałszowane, stąd trudności, aby cokolwiek traktować jako pewnik.
Każdy ma swoje prawdy, swoje doświadczenia i przekonania.
Może kiedyś dowiemy się o co w tym wszystkim chodzi. Ja widzę sytuację trochę tak, jakby "ślepy prowadził kulawego".

Droga Wulko, aby ślepy nie prowadził kulaego zacznijmy więc może studiowanie Biblii od jej najstarszej księgi - Księgi Hioba.

Czy możliwe jest według Ciebie aby rozmowa którą tu widzimy była prowadzona pomiędzy Bogiem Najwyższym - EL a Bogiem Izraela - Jehową ?

Czyż Hioba nie testował ten Bóg któremu Bóg El pozwolił na testowanie go?

Z tego co czytamy to Bóg który pozwolił na testowanie Hioba - Bóg Najwyższy - EL występuje tylko w pierwszym rozdziale Księgi Hioba, w pozostałych rozdziałach występuje inny Bóg / Pan, ten któremu testowanie zostało zlecone. Czy możliwym jest aby był to Bóg Izraela - Jehowa ?

KSIĘHA HIOBA - HIOB

Rozdział 1

Pierwsza rozmowa Jehowy z Bogiem

... 6 Zdarzyło się pewnego dnia, gdy synowie Boży udawali się, by stanąć przed Bogiem, że i Jehowa też poszedł z nimi.

7 I rzekł Bóg do Jehowy:

«Skąd przychodzisz?»

Jehowa odrzekł Panu:

«Przemierzałem ziemię i wędrowałem po niej».

8 Mówi Bóg do Jehowy:

«A zwróciłeś uwagę na sługę mego, Hioba? Bo nie ma na całej ziemi drugiego, kto by tak był prawy, sprawiedliwy, bogobojny i unikający grzechu jak on».

9 Jehowa na to do Boga:

«Czyż za darmo Hiob czci Boga?

10 Czyż Ty nie ogrodziłeś zewsząd jego samego, jego domu i całej majętności? Pracy jego rąk pobłogosławiłeś, jego dobytek na ziemi się mnoży.

11 Pozwól mi wyciągnąć rękę, proszę, i dotknąć jego majątku! Na pewno Ci w twarz będzie złorzeczył».

12 Rzekł Bóg do Jehowy:

«Oto cały majątek jego w twej mocy. Tylko na niego samego nie wyciągaj ręki».

I odszedł Jehowa sprzed oblicza Boga.

_________

Mamy tu Polską wersję zakończenia Księgi Hioba z Septuaginty, Biblijny mi ją kiedyś podrzucił.

________

Biblijny

"Co do nowego wydania Septuaginty, to już cytuję:

Cytat:

Księga Hioba

Rozdział 42

"17. I umarł Hiob jako starzec, syty dni życia.

17a. A napisane jest, że on znowu wstanie razem z tymi, których Pan wskrzesi.

17b. Na podstawie syryjskiej księgi opisał mieszkaniec krainy Ausitis, lezącej na granicy Idumei i Arabii. Na imię miał Jobab.

17c. Wziął sobie za żonę Arabkę i zrodził z nią syna, któremu dał imię Ennon. Jego natomiast ojcem był Zare, syn potomków Ezawa, a matką - Bosorra. Był on piąty po Abrahamie.

17d. A oto wykaz królów panujących w Edomie, którego władcą był także on: Pierwszy był Balak, syn Beora, a jego stolica nazywała się Dennaba. Po Balaku królował Jobab, nazywany Hiobem, a po nim Asom, który był władcą pochodzącym z Thajmanitis. Po nim nastał Adad, syn Barada. Rozgromił on Madiama na równinie Moabu. Jego stolica nazywała się Geththajm.

17e. Przyjaciółmi, którzy do niego przyszli, byli: Elifas, syn Ezawa, król plemienia Thajmanów; Baldad, władca Suchajczyków; Sufar, król Minajczyków."

"

Ta wersja odbiega trochę od angielskiej wersji, więc pozwoliłem sobie skorygować niezrozumiałe fragmenty.

Jest to wersja z Septuaginty LXX, oficjalnej Biblii Chrześcijańskiej z pierwszych wieków naszej ery. Septuaginta - OT była też Biblią z której nauczał sam Chrystus.

Septuaginta - Hiob,
Rozdział 42,

"17. I umarł Hiob jako starzec, syty dni życia.

17a. A napisane jest, że on znowu powstanie razem z tymi, których Pan wskrzesi.

17b. Ten człowiek (Hiob) jest opisany w Syryjskiej (Aramejskiej / Ormiańskiej) Biblii jako żyjący w krainie Ausis, na granicy Edomu i Arabii, i miał on wcześniej na imię Jobab.

17c. Wziął sobie za żonę Arabkę i zrodził z nią syna, któremu dał imię Ennon. Jego natomiast ojcem był Zare, syn potomków Ezawa, a matką - Bosorra.

Był on (Hiob) piąty (piątą generacją) po Abrahamie.

17d. A oto wykaz królów panujących w Edomie, którego władcą był także on: Pierwszy był Balak, syn Beora, a jego stolica nazywała się Dennaba.

Po Balaku królował Jobab, nazywany Hiobem, a po nim Asom, który był władcą pochodzącym z Thajmanitis. Po nim nastał Adad, syn Barada. Rozgromił on Madiama na równinie Moabu. Jego stolica nazywała się Geththajm.

17e. Przyjaciółmi, którzy do niego przyszli, byli:

Elifas, syn Ezawa, król plemienia Thajmanów;

Baldad, władca Suchajczyków;

Sufar, król Minajczyków."

Poniżej Linki do antycznych wydań księgi Hioba tłumaczonych na angielski.

http://www.ecmarsh.com/lxx/Job/index.htm – Septuaginta LXX

http://khazarzar.skeptik....ic/job_copt.pdf - link do Księgi Hioba w Antycznej Koptyjskiej Biblii.

Teraz wiemy dlaczego rabini tak unikają Księgi Hioba. Ponieważ nienawidzą oni Edomu, a Księga Hioba to literatura Edomitów / Idumejczyków, którzy do szóstego wieku p.n.e. używali alfabetu fenickiego / hebrajskiego, a od szóstego wieku alfabetu / języka aramejskiego.

The Edomite language was a Canaanite language, very similar to Hebrew, spoken by the Edomites in southwestern Jordanand parts of Israel in the first millennium BC. It is known only from a very small corpus. In early times, it seems to have been written with a Phoenician alphabet; like the Moabite language, it retained feminine -t. However, in the 6th century BC, it adopted the Aramaic alphabet.

Meanwhile, Aramaic or Arabic features such as whb ("gave") and tgr "merchant" entered the language, with whb becoming especially common in proper names.

According to Glottolog, referencing Huehnergard & Rubin (2011), Edomite was not a distinct language from Hebrew, but a Hebraic dialect.[2]

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Edomite_language

Mark Twain

wuka 

Wysłany: 2019-12-23, 17:18   

Wiesz, pogubiłam się. O czymś innym rozmawialiśmy, a teraz ty mnie znowu o Hioba chcesz wypytywać?
Nie chce mi się wałkowac ciągle wkoło tego samego, tym bardziej, że nie wiem o co ci chodzi. Zmieniasz tematy i kręcisz się ciągle wokół jakichś swoich, niejasnych dla mnie i niezrozumiałych (intencje tych postów mam na mysli) motywów. W każdym temacie na forum mącisz tymi samymi wpisami, że już nie wiadomo czego tematy dotycza.
Nie mam ochoty na takie zabawy.

George 

Wysłany: 2019-12-23, 22:54   

wuka napisał/a:
Wiesz, pogubiłam się. O czymś innym rozmawialiśmy, a teraz ty mnie znowu o Hioba chcesz wypytywać?
Nie chce mi się wałkowac ciągle wkoło tego samego, tym bardziej, że nie wiem o co ci chodzi. Zmieniasz tematy i kręcisz się ciągle wokół jakichś swoich, niejasnych dla mnie i niezrozumiałych (intencje tych postów mam na mysli) motywów. W każdym temacie na forum mącisz tymi samymi wpisami, że już nie wiadomo czego tematy dotycza.
Nie mam ochoty na takie zabawy.

Wuka, 'zamotane' to już jest, tak że nikt, z Tobą włącznie, nie wie o co 'temu Bogu' chodzi. Czy On jest stały czy zmienny.

Teraz aby to odmotać, i zrozumieć o co temu Bogu chodzi to trzeba by zacząć od odmotywania od początku, a że Księga Hioba jest najstarszą Księgą Biblii to najlepiej od niej jest zacząć poszukiwania.

Więc jak to było z tym Szatanem / Jehową co testował Hioba ?

Czy był on tym samym Bogiem co na ten test się zgodził ? Czy był On tym 'Aniołem' z którym Jakub się mocował, i z którym wygrał, i którego ustanowił swoim Bogiem - Mocnym Bogiem Izraela ? (Księga Rodzaju 33)

Mark Twain

tola 

Pomogła: 36 razy
Wysłany: 2020-01-09, 20:17   

.Cyprian. napisał/a:
Pierwsza śmierć jaka się pojawiła to zwierzęta, które przestały żyć, by Adam i Ewa mogli mieć odzienie (ze skór tych zwierząt).

Kto spreparował taką bzure ?
Bóg czekał az zwierze zdechnie zeby zrobic koszule ze skór :shock: ?
:shock:

Odpowiedz do tematu