Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czym jest piekło według Biblii
Autor Wiadomość
wuka 

Pomogła: 255 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 25 Cze 2016
Posty: 4079
Wysłany: 2019-03-05, 14:36   Czym jest piekło według Biblii

Taki tytuł ma wykład, który wysłuchałam (45 minut, dalej sobie daruję) https://www.youtube.com/watch?v=toMJcF6zRUw
Mam pytanie, które zadałam pod filmikiem, ale nie ukazało się.
Chodzi o to, że wykładowca od około 40-42 minuty głosi, że Pan Jezus po swojej śmierci, a przed zmartwychwstaniem przebywał w hadesie/szeolu/piekle (autor wykładu nie może się zdecydować, ale mniejsza o nazewnictwo) i tak, jak wszyscy zmarli ludzie nie miał żadnej świadomości, spał i czekał na Zmartwychwstanie z nadzieją. OK. O ile wiem, to podobnie adwentyści głoszą, o spaniu o nieswiadomości itp.
Pytam więc: jak sobie poradzić z 1Listem Piotra 3,18-20, gdzie Apostoł mowi:" (18) Gdyż i Chrystus raz za grzechy cierpiał, sprawiedliwy za niesprawiedliwych, aby was przywieść do Boga; w ciele wprawdzie poniósł śmierć, lecz w duchu został przywrócony życiu. (19) W nim też poszedł i zwiastował duchom będącym w więzieniu, (20) które niegdyś były nieposłuszne, gdy Bóg cierpliwie czekał za dni Noego, kiedy budowano arkę, w której tylko niewielu, to jest osiem dusz, ocalało przez wodę."
Coś tu nie gra, bo albo spał w nieświadomości z wszystkimi innymi zmarłymi, albo głosił. A skoro głosił to i kroś słuchał i mógł na tą ewangelię zareagować, prawda?
Jak mają się takie nauki do prawd biblijnych?
Czy Ap.Piotr zmyślał, czy może bujają ci, którzy uparcie wmawiają nam, że po śmierci smacznie śpimy (mam nadzieję, że bez chrapania). ;-)
 
 
wybrana 
wybrana

Wyznanie: chrześcijanka
Pomogła: 95 razy
Dołączyła: 17 Mar 2017
Posty: 1751
Skąd: Polska
Wysłany: 2019-03-05, 15:47   Re: Czym jest piekło według Biblii

wuka napisał/a:
Taki tytuł ma wykład, który wysłuchałam (45 minut, dalej sobie daruję) https://www.youtube.com/watch?v=toMJcF6zRUw
Mam pytanie, które zadałam pod filmikiem, ale nie ukazało się.
Chodzi o to, że wykładowca od około 40-42 minuty głosi, że Pan Jezus po swojej śmierci, a przed zmartwychwstaniem przebywał w hadesie/szeolu/piekle (autor wykładu nie może się zdecydować, ale mniejsza o nazewnictwo) i tak, jak wszyscy zmarli ludzie nie miał żadnej świadomości, spał i czekał na Zmartwychwstanie z nadzieją. OK. O ile wiem, to podobnie adwentyści głoszą, o spaniu o nieswiadomości itp.
Pytam więc: jak sobie poradzić z 1Listem Piotra 3,18-20, gdzie Apostoł mowi:" (18) Gdyż i Chrystus raz za grzechy cierpiał, sprawiedliwy za niesprawiedliwych, aby was przywieść do Boga; w ciele wprawdzie poniósł śmierć, lecz w duchu został przywrócony życiu. (19) W nim też poszedł i zwiastował duchom będącym w więzieniu, (20) które niegdyś były nieposłuszne, gdy Bóg cierpliwie czekał za dni Noego, kiedy budowano arkę, w której tylko niewielu, to jest osiem dusz, ocalało przez wodę."
Coś tu nie gra, bo albo spał w nieświadomości z wszystkimi innymi zmarłymi, albo głosił. A skoro głosił to i kroś słuchał i mógł na tą ewangelię zareagować, prawda?
Jak mają się takie nauki do prawd biblijnych?
Czy Ap.Piotr zmyślał, czy może bujają ci, którzy uparcie wmawiają nam, że po śmierci smacznie śpimy (mam nadzieję, że bez chrapania). ;-)


Nie wiadomo, czy go pisał Apostoł Piotr i czy czasem gdy go nowi kopiści pisali, nie pozwolili sobie na własne sugestie.
W temacie piekł proponuje obejrzeć ten film.
https://www.youtube.com/watch?v=-ItGc1BexeA
_________________
JEZUS MOIM ZBAWCĄ
 
 
wuka 

Pomogła: 255 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 25 Cze 2016
Posty: 4079
Wysłany: 2019-03-05, 16:30   

wybrana napisał/a:
Nie wiadomo, czy go pisał Apostoł Piotr i czy czasem gdy go nowi kopiści pisali, nie pozwolili sobie na własne sugestie.
W temacie piekł proponuje obejrzeć ten film.
https://www.youtube.com/watch?v=-ItGc1BexeA

Nie piekło jako takie jest tu problemem, ale życie czy sen po śmierci ciała.
Wątpliwości co do autorstwa istnieją w stosunku do 2Listu Piotra. Ten jest Piotra. Nie podważajmy wszystkiego, bo już robi się jakaś masakra.
Podajesz link do książki, kilkugodzinny. Litości.
Podkreślam, nie o piekło/szeol/hades w tym temacie chodzi.
 
 
Queza 
The Morning Star


Pomogła: 155 razy
Wiek: 42
Dołączyła: 30 Mar 2012
Posty: 4680
Skąd: Bieszczady
Wysłany: 2019-03-05, 19:18   

Piekło kojarzy się z ogniem, a czy niewyobrażalne ciemności to piekło?
_________________
Matko, która jesteś w Niebie, chroń Nas zawsze w potrzebie. Niech się Imię Twoje święci, miej Nas zawsze w Swej pamięci.
 
 
dzozef81 

Wiek: 42
Dołączył: 04 Gru 2017
Posty: 34
Skąd: Krapkowice
Wysłany: 2019-03-06, 09:28   

Po trzech dniach bycia martwym"W duchu został przywrócony życiu" i po tych trzech dniach i zmartwychwstaniu "w nim[duchu] też poszedł i zwiastował duchom"

Przecież z tych słów listu nie wynika by coś działo się w ciągu tych trzech dni po śmierci Jezusa.

Odnoszę się tylko do listu Piotra bo filmów nie widziałem.
 
 
wuka 

Pomogła: 255 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 25 Cze 2016
Posty: 4079
Wysłany: 2019-03-06, 10:58   

dzozef81 napisał/a:
Po trzech dniach bycia martwym"W duchu został przywrócony życiu" i po tych trzech dniach i zmartwychwstaniu "w nim[duchu] też poszedł i zwiastował duchom"

Przecież z tych słów listu nie wynika by coś działo się w ciągu tych trzech dni po śmierci Jezusa.

Odnoszę się tylko do listu Piotra bo filmów nie widziałem.

Zgadza się. Jednak wynika z tego, że ten "duch" w którym Jezus po śmierci głosił innym "duchom zmarłych" jednak żyje. O to mi chodzi. A skoro żyje i porozumiewa się to oznacza, że nauczanie iż jest stan nieświadomości, zupełnego niebycia, snu bez świadomości jest błędem. Jakaś część istoty ludzkiej po fizycznej śmierci żyje (nie ma co się kłócić o nazwę tej części, to już przerabialiśmy w innym miejscu).
 
 
dzozef81 

Wiek: 42
Dołączył: 04 Gru 2017
Posty: 34
Skąd: Krapkowice
Wysłany: 2019-03-06, 12:43   

Po zmartwychwstaniu głosił czyli nie w stanie śmierci więc ten stan może być stanem zupełnego niebycia
 
 
Albertus 

Pomógł: 82 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2588
Wysłany: 2019-03-06, 13:28   

dzozef81 napisał/a:
Po zmartwychwstaniu głosił czyli nie w stanie śmierci więc ten stan może być stanem zupełnego niebycia


Po swojej śmierci cielesnej Jezus Chrystus nie był pogrążony w niebycie i Pismo mówi o tym w jasny i jednoznaczny sposób:


J2:18 W odpowiedzi zaś na to Żydzi rzekli do Niego: «Jakim znakiem wykażesz się wobec nas, skoro takie rzeczy czynisz?» 19 Jezus dał im taką odpowiedź: «Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo». 20 Powiedzieli do Niego Żydzi: «Czterdzieści sześć lat budowano tę świątynię, a Ty ją wzniesiesz w przeciągu trzech dni?» 21 On zaś mówił o świątyni swego ciała8. 22 Gdy więc zmartwychwstał, przypomnieli sobie uczniowie Jego, że to powiedział, i uwierzyli Pismu i słowu, które wyrzekł Jezus.

Jezus mówi że to On sam odbuduje świątynię swego ciała.

Nie można niczego odbudować będąc w niebycie.
 
 
wuka 

Pomogła: 255 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 25 Cze 2016
Posty: 4079
Wysłany: 2019-03-06, 13:56   

Albertus napisał/a:
dzozef81 napisał/a:
Po zmartwychwstaniu głosił czyli nie w stanie śmierci więc ten stan może być stanem zupełnego niebycia


Po swojej śmierci cielesnej Jezus Chrystus nie był pogrążony w niebycie i Pismo mówi o tym w jasny i jednoznaczny sposób:


J2:18 W odpowiedzi zaś na to Żydzi rzekli do Niego: «Jakim znakiem wykażesz się wobec nas, skoro takie rzeczy czynisz?» 19 Jezus dał im taką odpowiedź: «Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo». 20 Powiedzieli do Niego Żydzi: «Czterdzieści sześć lat budowano tę świątynię, a Ty ją wzniesiesz w przeciągu trzech dni?» 21 On zaś mówił o świątyni swego ciała8. 22 Gdy więc zmartwychwstał, przypomnieli sobie uczniowie Jego, że to powiedział, i uwierzyli Pismu i słowu, które wyrzekł Jezus.

Jezus mówi że to On sam odbuduje świątynię swego ciała.

Nie można niczego odbudować będąc w niebycie.

Nareszcie ktoś rozumie o co mi chodzi.
Uzupełnię swój pierwszy wpis. Jednak odpowiedziano mi na komentarz na YT pod filmikiem.
Nie wiem tylko, czy wolno mi go umieścić tutaj, aby o tym porozmawiać. Ktoś podpowie?
Tłumaczenie jest dość dziwne, ale na siłę można i tak tłumaczyć. Mnie jednak nie przekonuje. Jest po prostu poparciem poglądów i założeń, że śpimy, że niebyt, że nieświadomość. Pomija się te fragmenty, gdzie właśnie Jezus mówi wyraźnie o czymś innym. Także o "Bogaczu i Łazarzu" wskazuje na inną interpretację. Te wyjaśnienia o nieświadomości są głównie w oparciu o ST, a naukę przekazaną przez Jezusa i Ap.Piotra traktuje się...
 
 
dzozef81 

Wiek: 42
Dołączył: 04 Gru 2017
Posty: 34
Skąd: Krapkowice
Wysłany: 2019-03-06, 19:57   

wuka napisał/a:
naukę przekazaną przez Jezusa i Ap.Piotra traktuje się...

O jakiej nauce Piotra piszesz?
Według słów 1 listu Piotra 3:18-20jak tu już pisaliśmy Jezus głosił duchom nie w śmierci lecz żywy więc jak można rozpatrywać na podstawie tych wersetów kwestię stanu umarłych?

Wierzysz w coś konkretnie odnośnie stanu umarłych?

Albertus napisał/a:
Jezus mówi że to On sam odbuduje świątynię swego ciała.

Nie można niczego odbudować będąc w niebycie.


Jezus na ziemi był prorokiem i jego słowa „Zburzcie tę świątynie a ja ją wzniosę w trzech dniach na nowo” były słowami Boga Ojca bo jak mówi Pismo to Bóg Ojciec go wskrzesił i to „na pstryk” po trzech dniach i ciało duchowe bo fizyczne zostało dane na ofiarę więc nie mógł otrzymać go z powrotem
 
 
BoaDusiciel 

Wyznanie: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego
Pomógł: 216 razy
Dołączył: 04 Lis 2013
Posty: 5384
Wysłany: 2019-03-06, 20:17   

Albertus napisał/a:
dzozef81 napisał/a:
Po zmartwychwstaniu głosił czyli nie w stanie śmierci więc ten stan może być stanem zupełnego niebycia


Po swojej śmierci cielesnej Jezus Chrystus nie był pogrążony w niebycie i Pismo mówi o tym w jasny i jednoznaczny sposób:


J2:18 W odpowiedzi zaś na to Żydzi rzekli do Niego: «Jakim znakiem wykażesz się wobec nas, skoro takie rzeczy czynisz?» 19 Jezus dał im taką odpowiedź: «Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo». 20 Powiedzieli do Niego Żydzi: «Czterdzieści sześć lat budowano tę świątynię, a Ty ją wzniesiesz w przeciągu trzech dni?» 21 On zaś mówił o świątyni swego ciała8. 22 Gdy więc zmartwychwstał, przypomnieli sobie uczniowie Jego, że to powiedział, i uwierzyli Pismu i słowu, które wyrzekł Jezus.

Jezus mówi że to On sam odbuduje świątynię swego ciała.

Nie można niczego odbudować będąc w niebycie.


Bóg może wszystko, człowieku małej wiary :evil:
Nawet odbudować, będąc w niebycie.
Btw - skąd wiadomo, że Jezus mówił o świątyni swego ciała, a nie o budowli ? :->
Bo ja np. nie wiem skąd to wiadomo ….
No i dlaczego Jezus nie wyjaśnił Żydom co miał na myśli, skoro wiedział że go nie zrozumieli ? :roll:
Jakieś takie infantylne te historie :animrumru:
 
 
bonhart 
bonhart

Pomógł: 59 razy
Wiek: 55
Dołączył: 02 Sty 2010
Posty: 1752
Skąd: lodz
Wysłany: 2019-03-07, 11:50   

dzozef81
Cytat:
Jezus na ziemi był prorokiem i jego słowa „Zburzcie tę świątynie a ja ją wzniosę w trzech dniach na nowo” były słowami Boga Ojca bo jak mówi Pismo to Bóg Ojciec go wskrzesił i to „na pstryk” po trzech dniach i ciało duchowe bo fizyczne zostało dane na ofiarę więc nie mógł otrzymać go z powrotem


Tak - to konkret dzozef81! brawo Bóg wzbudził 'Go' z martwych, a z tego wynika jedno, że mocą sprawczą 'przebudzenia ' nie jest 'On' sam Jehoszua. :-|

Co aż prowokuje do postawienia wielu pytań. ;-)

bonhart
_________________
ss
 
 
dzozef81 

Wiek: 42
Dołączył: 04 Gru 2017
Posty: 34
Skąd: Krapkowice
Wysłany: 2019-03-07, 13:00   

bonhart, z chęcią wysłucham pytań i może nawet odpowiem ;-)
 
 
bonhart 
bonhart

Pomógł: 59 razy
Wiek: 55
Dołączył: 02 Sty 2010
Posty: 1752
Skąd: lodz
Wysłany: 2019-03-07, 13:21   

dzozef81
Cytat:
bonhart, z chęcią wysłucham pytań i może nawet odpowiem


Czyli z góry zakładasz, że może znasz na nie odpowiedzi. ;-)

Ja nie wiem jaki 'elektorat' reprezentujesz: więc pierwsze by się nasunęło takowe - Czy Jehoszua umarł?

bonhart
_________________
ss
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2019-03-07, 14:44   

dzozef81 napisał/a:
Po trzech dniach bycia martwym"W duchu został przywrócony życiu" i po tych trzech dniach i zmartwychwstaniu "w nim[duchu] też poszedł i zwiastował duchom"

Przecież z tych słów listu nie wynika by coś działo się w ciągu tych trzech dni po śmierci Jezusa.

Odnoszę się tylko do listu Piotra bo filmów nie widziałem.


EMET:
Kwestia była już na Forum poruszana; vide mój post –
http://biblia.webd.pl/for...ghlight=#427060

Nie zapomnijmy też, iż Jezus po swoim zmartwychwstaniu Ukazywał się Komu CHCIAŁ; nie wszyscy widzieli zmartwychwstałego Chrystusa vide Dz Ap 10:40, 41.

Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 10