Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Chrystus Bogiem czy człowiekiem?
Autor Wiadomość
Yarpen Zirgin 
Katolik

Wyznanie: Kościół katolicki
Wysłany: 2019-05-27, 09:46   

wuka napisał/a:
Henryk napisał/a:
Wyzbył się natury duchowej, mądrości, mocy, chwały i czci, a nawet własnej woli!
Stał się ciałem, więc był synem człowieczym-choć stworzony mocą Bożą, podobnie jak Adam.

No dzięki wielkie. Dokładnie tych słów mi zabrakło. Myślę i myślę i nie wiem, jak przekazać swoje myśli. Pomogłeś.

Czy dobrze zrozumiałem, że negujesz wobec tego nauczanie, iż Chrystus był Bogiem-człowiekiem?

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

wuka 

Pomogła: 255 razy
Ostrzeżeń:
 3/3/4
Wysłany: 2019-05-27, 09:53   

Yarpen Zirgin napisał/a:
wuka napisał/a:
Henryk napisał/a:
Wyzbył się natury duchowej, mądrości, mocy, chwały i czci, a nawet własnej woli!
Stał się ciałem, więc był synem człowieczym-choć stworzony mocą Bożą, podobnie jak Adam.

No dzięki wielkie. Dokładnie tych słów mi zabrakło. Myślę i myślę i nie wiem, jak przekazać swoje myśli. Pomogłeś.

Czy dobrze zrozumiałem, że negujesz wobec tego nauczanie, iż Chrystus był Bogiem-człowiekiem?

Nie, nie neguję. Wyciągnąłeś błędny wniosek. Albo nie rozumiesz sprawy, albo celowo manipulujesz. To już jednak nie jest mój kłopot.

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2019-05-27, 10:04   

Opieram się na tym, co napisałaś, bo w myślach nie umiem czytać. Skoro jednak nie negujesz tego, że Jezus na ziemi był Bogiem-człowiekiem, to wróćmy do tego, co pominęłaś:

W Biblii jak wół stoi, że Syn Boży "stał się człowiekiem", a nie "wstąpił w człowieka", a Ty dalej udajesz, że "nie wiesz", czy Jezus był Bogiem także w czasie ciąży, porodu i dzieciństwa. Dlaczego?

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Henryk 

Wysłany: 2019-05-27, 10:09   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Henryku, Henryku... Kolejny raz pokazujesz, że nie znasz ani Biblii, ani mocy Bożej:

O moją znajomość Biblii nie martw się, bo studiuję Słowo już kilkadziesiąt lat.
Co do mocy Bożej, to wiem jaką posiada, a nawet nieograniczoną mądrość!

Słowo było u Boga i było potężne tak bardzo, że nazwane zostało „bogiem”.
Tym Słowem Bóg stworzył wszystko co widzialne i także niewidzialne.
To potężne Słowo Boże przybrało dwa tysiąclecia temu w pełni postać ludzką i przebywało pomiędzy grzesznikami trzydzieści parę lat.

Nie rozmawiamy teraz o celu przebywania tegoż Człowieka.

Okrzyk niedowierzającego Tomasza nie jest nawet najmniejszym dowodem na to, że Jezus był Bogiem.
Jest to jedyne miejsce w Biblii, gdzie ktoś mocno zdziwiony wykrzyknął "Boże mój".

Boże mój, Yarpen, przestań już pisać głupoty!

Henryk 

Wysłany: 2019-05-27, 10:57   

Yarpen Zirgin napisał/a:

Nie nauczanie- o ile chodzi o ścisłość- lecz katolicki Dogmat! :xhehe:
A zdecydował tym pogański cesarz Konstantyn zwany "wielkim", podczas przewodniczenia na soborze w Nicei.

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2019-05-27, 12:12   

Nadal, jak widzę, nie wiesz czym jest dogmat (nie mówiąc już o tym, że w tę prawdę wiary wierzą wszyscy chrześcijanie), nie mówiąc już o tym, że wierzysz w bzdury na temat roli Konstantyna Wielkiego w czasie I Soboru Nicejskiego.

wuka 

Pomogła: 255 razy
Ostrzeżeń:
 3/3/4
Wysłany: 2019-05-27, 12:59   

Yarpen Zirgin napisał/a:
roli Konstantyna Wielkiego w czasie I Soboru Nicejskiego.

Akurat to nie są bzdury. Dość dużo siedziałam w tym temacie i ten sobó to masakra - jedna wielka.
Z góry uprzedzam, nie dam się wciągnąć w przepychanki. Materiały książkowe są obfite.

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2019-05-27, 13:45   

wuka, w Biblii jak wół stoi, że Syn Boży "stał się człowiekiem", a nie "wstąpił w człowieka". Odpowiedz mi, proszę, kiedy miało miejsce to "stał się człowiekiem"?

wybrana 
wybrana

Wyznanie: chrześcijanka
Pomogła: 95 razy
Wysłany: 2019-05-27, 15:47   

Yarpen Zirgin napisał/a:
wuka, w Biblii jak wół stoi, że Syn Boży "stał się człowiekiem", a nie "wstąpił w człowieka". Odpowiedz mi, proszę, kiedy miało miejsce to "stał się człowiekiem"?

A gdzie tak pisze?
Z tego, co wiem, to Bóg poprzez narodzenie w ciele- w swoim Synu przyszedł do ludzi na ziemię.
Bóg jest Duchem, więc Jego Duch zamieszkał w Synu - w człowieku, byśmy poznali Boga, by dać nam osobiście prawdę o Bogu, by połączyć człowieka z Bogiem.

wybrana 
wybrana

Wyznanie: chrześcijanka
Pomogła: 95 razy
Wysłany: 2019-05-27, 17:06   

Yarpen - dla ciebie.
B.W.E.Mat.
Przemienienie Jezusa
17:1
A po sześciu dniach bierze z sobą Jezus Piotra i Jakuba, i Jana, brata jego, i prowadzi ich na wysoką górę na osobność.
17:2
I został przemieniony przed nimi, i zajaśniało oblicze jego jak słońce, a szaty jego stały się białe jak światło.
17:3
17:5
Gdy on jeszcze mówił, oto obłok jasny okrył ich i oto rozległ się głos z obłoku: Ten jest Syn mój umiłowany, którego sobie upodobałem, jego słuchajcie!

E.Marka
9:2
A po sześciu dniach wziął Jezus z sobą Piotra i Jakuba, i Jana i wprowadził ich tylko samych na wysoką górę, na osobność, i przemienił się przed nimi.
9:3
I szaty jego stały się tak lśniąco białe, jak ich żaden farbiarz na ziemi wybielić nie zdoła..
9:7
I powstał obłok, który ich zacienił, a z obłoku rozległ się głos: Ten jest Syn mój umiłowany, jego słuchajcie.

E.Łukasza
9:28
A mniej więcej w osiem dni po tych mowach zabrał z sobą Piotra i Jana, i Jakuba i wszedł na górę, aby się modlić.
9:29
A gdy się modlił, wygląd oblicza jego odmienił się, a szata jego stała się biała i lśniąca.
9:34
A gdy on to mówił, powstał obłok i zacienił ich. I zlękli się, gdy wchodzili w obłok.
9:35
A z obłoku odezwał się głos: Ten jest Syn mój wybrany, tego słuchajcie.

Apostoł Paweł w Liście do Rzymian pisze tak:
1:2
Którą [Bóg] przedtem zapowiedział przez swoich proroków w Pismach Świętych
1:3
O Synu swoim, potomku Dawida według ciała,
1:4
Który według ducha uświęcenia został ustanowiony Synem Bożym w mocy przez zmartwychwstanie, o Jezusie Chrystusie, Panu naszym,

E.Jana
5:23
Aby wszyscy czcili Syna, jak czczą Ojca. Kto nie czci Syna, ten nie czci Ojca, który go posłał.
5:26
Jak bowiem Ojciec ma żywot sam w sobie, tak dał i Synowi, by miał żywot sam w sobie.

5:27
I dał mu władzę sądzenia, bo jest Synem Człowieczym.

I co ty na Yarpenie?

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2019-05-27, 18:24   

wybrana napisał/a:
Yarpen Zirgin napisał/a:

A gdzie tak pisze?

Ewangelia Jana, rozdział 1, wers 14. Już raz Ci to cytowałem, ale pominęłaś ten fragment milczeniem:

J 1:1,14
(1): Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo.
(14): A Słowo stało się człowiekiem i zamieszkało między nami, i widzieliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką otrzymał od Ojca Jednorodzony, pełen łaski i prawdy.

Cytat:
Z tego, co wiem, to Bóg poprzez narodzenie w ciele- w swoim Synu przyszedł do ludzi na ziemię.

Czyli co? Przed narodzeniem, w czasie ciąży, Chrystus nie był Bogiem?

Cytat:
Bóg jest Duchem, więc Jego Duch zamieszkał w Synu - w człowieku, byśmy poznali Boga, by dać nam osobiście prawdę o Bogu, by połączyć człowieka z Bogiem.

???

Paszko

Wyznanie: KRK
Wysłany: 2019-05-27, 20:39   

Yarpen Zirgin napisał/a:
A pytanie dotyczyło czegoś innego, więc... Zmieniasz temat.

Pytanie było błędnie sformułowane i wprowadzało nomenklaturowy zgrzyt. Namaszczeńcem (Χριστός) można być jedynie od dnia ("dziś" Ps 2,7 = Hbr 1,5 = Hbr 5,5 = Dialog z Tryfonem 103) namaszczenia (χρίω). Ten dzień namaszczenia czy pomazania to nie jest dzień Bożego Narodzenia Jezusa z Miriam, tylko dzień, który opisuje Marek opowiadając o tym, jaki był "początek Dobrej Nowiny o Jezusie Pomazańcu" Αρχη του ευαγγελιου Ιησου Χριστου - Mk 1,1.

Także w Ew Łk widać związek wydarzenia nad Jordanem z duchową przemianą Jezusa w Mesjasza:

A gdy się modlił, otworzyło się niebo i Duch Święty zstąpił na Niego (Łk 3,21)
Pełen Ducha Świętego, powrócił Jezus znad Jordanu i przebywał w Duchu na pustyni (Łk 4,1)
Potem powrócił Jezus w mocy Ducha do Galilei (Łk 4,14)

Rozwinąwszy księgę, natrafił na miejsce, gdzie było napisane:
Duch Pański spoczywa na Mnie,
ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie,
abym ubogim niósł dobrą nowinę

(Łk 4,17-18)

Nazywanie Jezusa Pomazańcem zanim został pomazany/namaszczony, czy też Słowem zanim zaczął głosić nauczanie, można uznać za poprawne jedynie na zasadzie skrótu myślowego, który tak naprawdę mija się z istotą rzeczy czy też z sensem pojęć, którymi operuje Pismo.

Oczywiście, Słowo jest Bogiem i Mesjasz również jest Bogiem. Ale trzeba pamiętać o tym, że każde doświadczenie mistyczne rozmywa granicę między jednostką a Bogiem, tak mamy w Ew Jn, w Talmudzie, gdzie Słowo Boga wypowiada podczas święta rabin Hillel:

Skoro Ja tu jestem - wszyscy tutaj są. Lecz gdyby Mnie nie było - któż by tutaj był?
(Sukka 53a)

czy w Ewangelii Tomasza, gdzie ukamienowanie za świętokradczą jedność z Bogiem grozi nie tylko Jezusowi, ale i Jego uczniom (Ew Tm, logion 13).

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2019-05-27, 20:51   

Nadal zmieniasz temat.

Jachu 
cichy,pokorny

Wysłany: 2019-05-28, 11:37   

1 Tm 2:5
5. Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus,
(BT)
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2019-05-28, 12:13   

Piękny cytat, ale nie dotyczy tematu.

Odpowiedz do tematu