Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Chrystus Bogiem czy człowiekiem?
Autor Wiadomość
Yarpen Zirgin 
Katolik

Wyznanie: Kościół katolicki
Wysłany: 2019-05-27, 09:46   

wuka napisał/a:
Henryk napisał/a:
Wyzbył się natury duchowej, mądrości, mocy, chwały i czci, a nawet własnej woli!
Stał się ciałem, więc był synem człowieczym-choć stworzony mocą Bożą, podobnie jak Adam.

No dzięki wielkie. Dokładnie tych słów mi zabrakło. Myślę i myślę i nie wiem, jak przekazać swoje myśli. Pomogłeś.

Czy dobrze zrozumiałem, że negujesz wobec tego nauczanie, iż Chrystus był Bogiem-człowiekiem?

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

wuka 

Pomogła: 255 razy
Wysłany: 2019-05-27, 09:53   

Yarpen Zirgin napisał/a:
wuka napisał/a:
Henryk napisał/a:
Wyzbył się natury duchowej, mądrości, mocy, chwały i czci, a nawet własnej woli!
Stał się ciałem, więc był synem człowieczym-choć stworzony mocą Bożą, podobnie jak Adam.

No dzięki wielkie. Dokładnie tych słów mi zabrakło. Myślę i myślę i nie wiem, jak przekazać swoje myśli. Pomogłeś.

Czy dobrze zrozumiałem, że negujesz wobec tego nauczanie, iż Chrystus był Bogiem-człowiekiem?

Nie, nie neguję. Wyciągnąłeś błędny wniosek. Albo nie rozumiesz sprawy, albo celowo manipulujesz. To już jednak nie jest mój kłopot.

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2019-05-27, 10:04   

Opieram się na tym, co napisałaś, bo w myślach nie umiem czytać. Skoro jednak nie negujesz tego, że Jezus na ziemi był Bogiem-człowiekiem, to wróćmy do tego, co pominęłaś:

W Biblii jak wół stoi, że Syn Boży "stał się człowiekiem", a nie "wstąpił w człowieka", a Ty dalej udajesz, że "nie wiesz", czy Jezus był Bogiem także w czasie ciąży, porodu i dzieciństwa. Dlaczego?

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Henryk 

Wysłany: 2019-05-27, 10:09   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Henryku, Henryku... Kolejny raz pokazujesz, że nie znasz ani Biblii, ani mocy Bożej:

O moją znajomość Biblii nie martw się, bo studiuję Słowo już kilkadziesiąt lat.
Co do mocy Bożej, to wiem jaką posiada, a nawet nieograniczoną mądrość!

Słowo było u Boga i było potężne tak bardzo, że nazwane zostało „bogiem”.
Tym Słowem Bóg stworzył wszystko co widzialne i także niewidzialne.
To potężne Słowo Boże przybrało dwa tysiąclecia temu w pełni postać ludzką i przebywało pomiędzy grzesznikami trzydzieści parę lat.

Nie rozmawiamy teraz o celu przebywania tegoż Człowieka.

Okrzyk niedowierzającego Tomasza nie jest nawet najmniejszym dowodem na to, że Jezus był Bogiem.
Jest to jedyne miejsce w Biblii, gdzie ktoś mocno zdziwiony wykrzyknął "Boże mój".

Boże mój, Yarpen, przestań już pisać głupoty!

Henryk 

Wysłany: 2019-05-27, 10:57   

Yarpen Zirgin napisał/a:

Nie nauczanie- o ile chodzi o ścisłość- lecz katolicki Dogmat! :xhehe:
A zdecydował tym pogański cesarz Konstantyn zwany "wielkim", podczas przewodniczenia na soborze w Nicei.

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2019-05-27, 12:12   

Nadal, jak widzę, nie wiesz czym jest dogmat (nie mówiąc już o tym, że w tę prawdę wiary wierzą wszyscy chrześcijanie), nie mówiąc już o tym, że wierzysz w bzdury na temat roli Konstantyna Wielkiego w czasie I Soboru Nicejskiego.

wuka 

Pomogła: 255 razy
Wysłany: 2019-05-27, 12:59   

Yarpen Zirgin napisał/a:
roli Konstantyna Wielkiego w czasie I Soboru Nicejskiego.

Akurat to nie są bzdury. Dość dużo siedziałam w tym temacie i ten sobó to masakra - jedna wielka.
Z góry uprzedzam, nie dam się wciągnąć w przepychanki. Materiały książkowe są obfite.

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2019-05-27, 13:45   

wuka, w Biblii jak wół stoi, że Syn Boży "stał się człowiekiem", a nie "wstąpił w człowieka". Odpowiedz mi, proszę, kiedy miało miejsce to "stał się człowiekiem"?

wybrana 
wybrana

Wyznanie: chrześcijanka
Pomogła: 95 razy
Wysłany: 2019-05-27, 15:47   

Yarpen Zirgin napisał/a:
wuka, w Biblii jak wół stoi, że Syn Boży "stał się człowiekiem", a nie "wstąpił w człowieka". Odpowiedz mi, proszę, kiedy miało miejsce to "stał się człowiekiem"?

A gdzie tak pisze?
Z tego, co wiem, to Bóg poprzez narodzenie w ciele- w swoim Synu przyszedł do ludzi na ziemię.
Bóg jest Duchem, więc Jego Duch zamieszkał w Synu - w człowieku, byśmy poznali Boga, by dać nam osobiście prawdę o Bogu, by połączyć człowieka z Bogiem.

wybrana 
wybrana

Wyznanie: chrześcijanka
Pomogła: 95 razy
Wysłany: 2019-05-27, 17:06   

Yarpen - dla ciebie.
B.W.E.Mat.
Przemienienie Jezusa
17:1
A po sześciu dniach bierze z sobą Jezus Piotra i Jakuba, i Jana, brata jego, i prowadzi ich na wysoką górę na osobność.
17:2
I został przemieniony przed nimi, i zajaśniało oblicze jego jak słońce, a szaty jego stały się białe jak światło.
17:3
17:5
Gdy on jeszcze mówił, oto obłok jasny okrył ich i oto rozległ się głos z obłoku: Ten jest Syn mój umiłowany, którego sobie upodobałem, jego słuchajcie!

E.Marka
9:2
A po sześciu dniach wziął Jezus z sobą Piotra i Jakuba, i Jana i wprowadził ich tylko samych na wysoką górę, na osobność, i przemienił się przed nimi.
9:3
I szaty jego stały się tak lśniąco białe, jak ich żaden farbiarz na ziemi wybielić nie zdoła..
9:7
I powstał obłok, który ich zacienił, a z obłoku rozległ się głos: Ten jest Syn mój umiłowany, jego słuchajcie.

E.Łukasza
9:28
A mniej więcej w osiem dni po tych mowach zabrał z sobą Piotra i Jana, i Jakuba i wszedł na górę, aby się modlić.
9:29
A gdy się modlił, wygląd oblicza jego odmienił się, a szata jego stała się biała i lśniąca.
9:34
A gdy on to mówił, powstał obłok i zacienił ich. I zlękli się, gdy wchodzili w obłok.
9:35
A z obłoku odezwał się głos: Ten jest Syn mój wybrany, tego słuchajcie.

Apostoł Paweł w Liście do Rzymian pisze tak:
1:2
Którą [Bóg] przedtem zapowiedział przez swoich proroków w Pismach Świętych
1:3
O Synu swoim, potomku Dawida według ciała,
1:4
Który według ducha uświęcenia został ustanowiony Synem Bożym w mocy przez zmartwychwstanie, o Jezusie Chrystusie, Panu naszym,

E.Jana
5:23
Aby wszyscy czcili Syna, jak czczą Ojca. Kto nie czci Syna, ten nie czci Ojca, który go posłał.
5:26
Jak bowiem Ojciec ma żywot sam w sobie, tak dał i Synowi, by miał żywot sam w sobie.

5:27
I dał mu władzę sądzenia, bo jest Synem Człowieczym.

I co ty na Yarpenie?

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2019-05-27, 18:24   

wybrana napisał/a:
Yarpen Zirgin napisał/a:

A gdzie tak pisze?

Ewangelia Jana, rozdział 1, wers 14. Już raz Ci to cytowałem, ale pominęłaś ten fragment milczeniem:

J 1:1,14
(1): Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo.
(14): A Słowo stało się człowiekiem i zamieszkało między nami, i widzieliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką otrzymał od Ojca Jednorodzony, pełen łaski i prawdy.

Cytat:
Z tego, co wiem, to Bóg poprzez narodzenie w ciele- w swoim Synu przyszedł do ludzi na ziemię.

Czyli co? Przed narodzeniem, w czasie ciąży, Chrystus nie był Bogiem?

Cytat:
Bóg jest Duchem, więc Jego Duch zamieszkał w Synu - w człowieku, byśmy poznali Boga, by dać nam osobiście prawdę o Bogu, by połączyć człowieka z Bogiem.

???

Paszko

Wyznanie: KRK
Wysłany: 2019-05-27, 20:39   

Yarpen Zirgin napisał/a:
A pytanie dotyczyło czegoś innego, więc... Zmieniasz temat.

Pytanie było błędnie sformułowane i wprowadzało nomenklaturowy zgrzyt. Namaszczeńcem (Χριστός) można być jedynie od dnia ("dziś" Ps 2,7 = Hbr 1,5 = Hbr 5,5 = Dialog z Tryfonem 103) namaszczenia (χρίω). Ten dzień namaszczenia czy pomazania to nie jest dzień Bożego Narodzenia Jezusa z Miriam, tylko dzień, który opisuje Marek opowiadając o tym, jaki był "początek Dobrej Nowiny o Jezusie Pomazańcu" Αρχη του ευαγγελιου Ιησου Χριστου - Mk 1,1.

Także w Ew Łk widać związek wydarzenia nad Jordanem z duchową przemianą Jezusa w Mesjasza:

A gdy się modlił, otworzyło się niebo i Duch Święty zstąpił na Niego (Łk 3,21)
Pełen Ducha Świętego, powrócił Jezus znad Jordanu i przebywał w Duchu na pustyni (Łk 4,1)
Potem powrócił Jezus w mocy Ducha do Galilei (Łk 4,14)

Rozwinąwszy księgę, natrafił na miejsce, gdzie było napisane:
Duch Pański spoczywa na Mnie,
ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie,
abym ubogim niósł dobrą nowinę

(Łk 4,17-18)

Nazywanie Jezusa Pomazańcem zanim został pomazany/namaszczony, czy też Słowem zanim zaczął głosić nauczanie, można uznać za poprawne jedynie na zasadzie skrótu myślowego, który tak naprawdę mija się z istotą rzeczy czy też z sensem pojęć, którymi operuje Pismo.

Oczywiście, Słowo jest Bogiem i Mesjasz również jest Bogiem. Ale trzeba pamiętać o tym, że każde doświadczenie mistyczne rozmywa granicę między jednostką a Bogiem, tak mamy w Ew Jn, w Talmudzie, gdzie Słowo Boga wypowiada podczas święta rabin Hillel:

Skoro Ja tu jestem - wszyscy tutaj są. Lecz gdyby Mnie nie było - któż by tutaj był?
(Sukka 53a)

czy w Ewangelii Tomasza, gdzie ukamienowanie za świętokradczą jedność z Bogiem grozi nie tylko Jezusowi, ale i Jego uczniom (Ew Tm, logion 13).

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2019-05-27, 20:51   

Nadal zmieniasz temat.

Jachu 
cichy,pokorny

Wysłany: 2019-05-28, 11:37   

1 Tm 2:5
5. Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus,
(BT)
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2019-05-28, 12:13   

Piękny cytat, ale nie dotyczy tematu.

Odpowiedz do tematu