Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
PONADCZASOWE ZASADY w Biblii
Autor Wiadomość
Miłujący prawdę 

Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 1134
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-07-07, 16:20   PONADCZASOWE ZASADY w Biblii

Złota Reguła.
Wszystko, co chcecie, żeby ludzie wam czynili, wy też im podobnie czyńcie; takie w istocie jest znaczenie Prawa i Proroków” (Mateusza 7:12).

Już tylko tę jedną zasadę stosując w życiu przez wielu, jakże wiele by to zmieniło w stosunkach między ludźmi. Można sobie wyobrazić, co ludzie tracą, a co zajmuje im w życiu tak wiele miejsca zupełnie niepotrzebnie. Wokół rozpacz, strach, przemoc, złośliwość, samolubstwo itd.
Na przykład stosując sie do tej "złotej reguły" ludzie nigdy nie doprowadziliby do zanieczyszczenia środowiska, nie doprowadziliby do takiego zrujnowania Ziemi.
Nie obraziliby Boga odrzucając Jego zwierzchnictwo - grzesząc!
A życie ucieka a tu poprawy w tym temacie.
_________________
"Jako żyje Jehowa, będę mówił to, co powie mój Bóg"
 
 
Luke 
Syn Człowieczy

Wiek: 32
Dołączył: 12 Lip 2007
Posty: 158
Wysłany: 2007-07-12, 21:04   

O, to jest ponadczasowe:
"29 Jezus odpowiedział: «Pierwsze jest9: Słuchaj, Izraelu, Pan Bóg nasz, Pan jest jeden. 30 Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą. 31 Drugie jest to: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Nie ma innego przykazania większego od tych». "
Mk, 12, 29 - 31.
 
 
 
Miriam 


Dołączyła: 26 Lip 2006
Posty: 2234
Wysłany: 2007-07-12, 22:16   



Taką ponadczasową zasadą w Biblii jest MIŁOŚĆ.

Pan Jezus na pytanie jednego z faryzeuszy (znawcy zakonu), który zapytał Go: -

„Nauczycielu, które przykazanie jest największe?”
Ew.Mateusza 22:36.

Odpowiedział mu: -

„Będziesz miłował Pana, Boga swego, z całego serca swego i z całej duszy swojej, i z całej myśli swojej.
To jest największe i pierwsze przykazanie. A drugie podobne temu: Będziesz miłował bliźniego swego
jak siebie samego. Na tych dwóch przykazaniach opiera się cały zakon i prorocy”.

Ew. Mateusza 22:37-40.

W Liście do Rzymian 13:8-10, czytamy: -

"Nikomu nic winni nie bądźcie prócz miłości wzajemnej; kto bowiem miłuje bliźniego, zakon wypełnił.
Przykazania bowiem: Nie cudzołóż, nie zabijaj, nie kradnij, nie pożądaj i wszelkie inne w tym słowie
się streszczają: Miłuj bliźniego swego jak siebie samego. Miłość bliźniemu złego nie wyrządza;
wypełnieniem więc zakonu jest miłość".


Dlatego MIŁOŚĆ powinna być znakiem rozpoznawczym wszystkich dzieci Bożych.




 
 
tessa

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 4116
Wysłany: 2007-07-12, 22:47   

Ponadczasowa zasada ,że Bóg jest jeden ,czyli czysty monoteizm.

Powtórzonego Prawa 6:4

„Słuchaj, Izraelu: Jehowa, nasz Bóg, to jeden Jehowa. "

Bóg jest niezmienny ...zawsze ten sam .
 
 
Maja. 


Dołączyła: 23 Sie 2006
Posty: 2086
Wysłany: 2007-07-13, 00:19   



Ja zwróciłam uwagę, że do Słowa Bożego nigdy nie wolno było niczego dodawać, ani nie wolno było niczego ujmować.
A oto kilka wersetów potwierdzających tę prawdę.

V Mojż. 4:2. - "Niczego nie dodacie do tego, co ja wam nakazuję, i niczego z tego nie ujmiecie, przestrzegając
przykazań Pana, waszego Boga, które Ja wam nakazuję."


V Mojż. 13:1. - "Wszystko, co Ja wam powiedziałem, starannie wypełniajcie. Nic do tego nie będziesz dodawał
ani niczego od tego nie ujmiesz."



Jozuego 1:7-8. - "Tylko bądź mocny i bardzo mężny, aby ściśle czynić wszystko według zakonu, jak ci Mojżesz,
mój sługa nakazał. Nie odstępuj od niego ani w prawo, ani w lewo, aby ci się wiodło wszędzie, dokądkolwiek pójdziesz.
Niechaj nie oddala się księga tego zakonu od twoich ust, ale rozmyślaj o niej we dnie i w nocy, aby ściśle czynić wszystko, co w niej jest napisane, bo wtedy poszczęści się twojej drodze i wtedy będzie ci się powodziło."



Przysłów 30:6. pisze:
"Do słów Jego nic nie dodawaj, by cię nie skarał: nie uznał za kłamcę."


Obj. 22,18-19;czytamy:
"Co do mnie, to świadczę każdemu, który słucha proroctwa tej księgi:
Jeżeli ktoś dołoży coś do nich, dołoży mu Bóg plag opisanych w tej księdze; A jeżeli ktoś ujmie coś ze słów tej księgi proroctwa, ujmie Bóg z działu jego z drzewa żywota i ze świętego miasta, opisanych w tej księdze."




Dlatego w 1 Pi. 4:11. czytamy:
- "Jeśli kto mówi, niech mówi jak Słowo Boże..."


Nasz Zbawiciel również pouczył nas:
"Albowiem Ten, którego posłał Bóg, głosi Słowa Boże; gdyż Bóg udziela Ducha bez miary." - Ew. Jana 3:34.

Pismo Święte jest Słowem Bożym, ta Księga jest stale żywa i aktualna.
W 2 Tym. 3:16-17 czytamy:
"Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania
w sprawiedliwości, aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany."


Dlatego w poszczególnych wyznaniach powinni wiernych uczyć tego, co zostało przekazane w Słowie Bożym


Ostatnio zmieniony przez Maja. 2007-08-06, 19:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Miłujący prawdę 

Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 1134
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-07-18, 09:49   

Bądź wierny i lojalny.

„Pij wodę z własnej cysterny oraz wody płynące z twej własnej studni. (...) Niech twe źródło wody będzie błogosławione i raduj się żoną twej młodości (...). Obyś stale się rozkoszował jej miłością. Czemuż to, mój synu, miałbyś się rozkoszować obcą kobietą?” (Przysłów 5:15-20).
„Kto jest wierny w najmniejszym, jest też wierny w wielkim, a kto jest nieprawy w najmniejszym, jest też nieprawy w wielkim” (Łukasza 16:10).
„Od szafarzy oczekuje się, żeby taki okazał się wierny” (1 Koryntian 4:2).

Jak bardzo ważna jest dla każdego człowieka ta zasada.
„Bądź wierny i lojalny”
Współmałżonek oczekuje wierności i lojalności o swego partnera. Tej wierności i lojalności jednak jest coraz mniej. Młodzi zaczynają „żyć na kocią łapę” – bo rozejście się jest mniej kłopotliwe.
Gdyby to jednak tylko o nich chodziło, ale z takiego bezprawnego współżycia rodzą się dzieci, które zostają same rzucone na pastwę losu.
Bycie wiernym i lojalnym jednemu partnerowi przez całe życie to jedno z wielu pięknych rzeczy ludzkiego życia. Poza tym „To bardzo podoba się Bogu”!

Ten kto wyrzuca niedopałek papierosa na ziemię, ten nie powstrzyma się spuszczeniu ścieków do rzeki.
Kto kradnie grosiki, tylko czeka na okazję przywłaszczenia sobie większej gotówki.
Kto pilnie przygląda się swemu życiu, by każde najmniejsze wymagania prawa Bożego przestrzegać, ten nie da się skusić w żaden sposób by przestępować prawo w większych kwestiach.
Ci więc, którzy są wierni w najmniejszym, to wspaniali ludzi, wspaniali partnerzy do wspólnej drogi przez życie, wspaniali kompani. Zawsze wiesz czego po nim się spodziewać i że nigdy ciebie nie zawiedzie.

Ten kto naucza musi być wierny we wszystkim, co mówi, co czyni. Często jego czyny i życie więcej mówią niż może to przekazać ustami.
Szczególnie gdy jest posłany przez Jehowę jako Jego Świadek. Czy ten jest wierny każdy może to sprawdzić.
Jednak to wszystko obserwuje Jehowa, ocenia i nagroda jest wielka.
Jednak nie odejdzie od ukarania jeśli szafarz nie jest wierny i lojalny.

Zawsze większe wymagania są do tych, co przewodzą.
Dlatego Jezus powiedział o przywódcach religijnych współczesnych Mu religii, by nie czynić tak jak oni czynią.
Wierność i lojalność Biblii to rzecz najważniejsza i do sprawdzenia przez każdego.
To warte przemyśleń
_________________
"Jako żyje Jehowa, będę mówił to, co powie mój Bóg"
 
 
ewa161op034
[Usunięty]

Wysłany: 2007-08-02, 22:02   

Prz 26:17 Bw "Kto się wtrąca do cudzego sporu, ten jak gdyby łapał biegnącego psa za uszy."

Moim skromnym zdaniem ta właśnie zasada biblijna jest ponadczasowa. Powinny ją poznać szczególnie starsze kobiety, które zazwyczaj zajmuj się nie swoimi sprawami...- chodzi mi o tzw. plotkary...

Biblia poucza: Tt 2: 3- 5 Bw " 3 że starsze kobiety mają również zachowywać godną postawę, jak przystoi świętym; że nie mają być skłonne do obmowy, nie nadużywać wina, dawać dobry przykład; 4 niech pouczają młodsze kobiety, żeby miłowały swoich mężów i dzieci, 5 żeby były wstrzemięźliwe, czyste, gospodarne, dobre, mężom swoim uległe, aby Słowu Bożemu ujmy nie przynoszono. "
 
 
Miłujący prawdę 

Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 1134
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-08-06, 16:07   

Miłuj bliźniego.
Masz miłować swego bliźniego jak samego siebie” (Mateusza 22:39).
Miłość nie wyrządza bliźniemu zła; dlatego wypełnieniem prawa jest miłość” (Rzymian 13:10).

Bóg tak nas stworzył, że do niektórych ludzi czujemy szczególną sympatię. Możemy mieć dużo przyjaciół, ale zazwyczaj bracia i siostry troszczą się o siebie nawzajem bardziej niż przyjaciele.
Gdy ktoś z nich ma kłopoty, drugi spieszy mu z pomocą. Takiego brata lub siostrę każdy chciałby mieć! -
Ale nie każdy jest dobry dla brata lub siostry. Biblia mówi o kimś, kto uderzył i zabił brata. To - Kain, syn pierwszego człowieka.
Pewnego dnia Kain wziął trochę płodów ziemi, którą uprawiał jako rolnik, i złożył je na ofiarę Jehowie.
Jego brat Abel również złożył ofiarę Jehowie. Abel ofiarował Bogu najlepszą ze swoich owieczek. Bóg był zadowolony z Abla i jego ofiary.
Nie spodobał Mu się jednak Kain ani jego dar.
Dlaczego? - Nie dlatego, że Abel ofiarował więcej. Różnica nie polegała też jedynie na tym, że dał na ofiarę owcę. Biblia mówi, że Bóg widzi, co jest w sercu człowieka. On wie, co się kryje głęboko w naszym wnętrzu.
A co Bóg zobaczył w sercu Kaina? - Spostrzegł, że Kain wcale nie kocha swego brata. Kain zauważył, że Jehowie spodobał się Abel i jego ofiara.
Czy próbował się zmienić, żeby być taki jak jego brat? - Nie. Kain wpadł w gniew.
Jehowa powiedział mu, żeby się zmienił.
Ale Kain nie usłuchał Jehowy.
Gdyby naprawdę kochał Boga, to byłby Mu uległy.
Ale ten człowiek nie kochał ani Boga, ani swego brata.
Któregoś dnia powiedział do Abla: „Chodźmy na pole”.
Kain miał w sercu złe zamiary, ale Abel o tym nie wiedział. Dlatego poszedł z Kainem. Gdy byli sami w polu, Kain uderzył brata. Uderzył go tak mocno, że go zabił.
Czy to nie było okropne? - (Rodzaju 4:2-8).
Biblia mówi, że powinniśmy wyciągnąć z tego ważną naukę. Czy wiesz, jaką? - ‘Takie bowiem jest orędzie, które słyszeliście od początku: powinniśmy się wzajemnie miłować, nie jak Kain, który pochodził od złego’.
A zatem bracia i siostry mają się wzajemnie miłować. Nie powinni być tacy, jak Kain (1 Jana 3:11, 12).
Dlaczego źle jest być takim, jak Kain? - Ponieważ w Biblii jest powiedziane, że on ‘pochodził od złego’.
Ponieważ Kain postąpił jak Diabeł, więc Diabeł był jakby jego ojcem. Zastanów się nad tym!
_________________
"Jako żyje Jehowa, będę mówił to, co powie mój Bóg"
 
 
Miłujący prawdę 

Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 1134
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-08-06, 16:30   

Apostoł Paweł oświadczył:
„Kto miłuje bliźniego, wypełnił prawo”. Następnie wymienił kilka przy­kazań Prawa i podsumował je następująco: „I ja­kiekolwiek jest inne przykazanie-streszcza się w tym słowie, mianowicie: ‚Masz miłować swego bliźniego [plesion] jak samego siebie’. Miłość nie wyrządza bliźniemu [plesion] zła; dlatego wypełnieniem prawa jest miłość” (Rz 13:8-10; por. Gal 5:14).
Przykazanie miłości bliźniego Jakub nazwał „prawem królewskim” (Jak 2:8).
_________________
"Jako żyje Jehowa, będę mówił to, co powie mój Bóg"
Ostatnio zmieniony przez Miłujący prawdę 2007-08-10, 11:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Miłujący prawdę 

Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 1134
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-08-06, 16:50   

Chociaż bliźnie­go należy miłować i służyć mu pomocą, trzeba uważać, by nie narzucać się mu ze swoim towa­rzystwem ani nie nadużywać jego gościnności.
Przysłowie tak to ujmuje:
Rzadko stawiaj stopę w domu swego bliźniego [forma słowa rea‘], żeby nie miał ciebie dość i wręcz cię nie znienawidził” (Prz 25:17).

Z drugiej strony Księga Przysłów radzi, by ufać i wierzyć towarzyszowi, a w razie potrzeby prosić go o pomoc:
Nie opuszczaj swego towarzysza ani towarzysza twego ojca i nie wchodź do domu swego brata w dniu twego nieszczęścia. Lepszy jest sąsiad [szachen] blisko niż brat daleko” (Prz 27:10).
Pisarzowi najwyraźniej chodziło o to, że bliskiego przyjaciela rodziny należy cenić i że war­to na niego liczyć bardziej niż nawet na brata, któ­ry przebywa gdzieś daleko i może nie mieć ocho­ty albo możliwości, aby udzielić pomocy.
_________________
"Jako żyje Jehowa, będę mówił to, co powie mój Bóg"
Ostatnio zmieniony przez Miłujący prawdę 2007-08-10, 11:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Miriam 


Dołączyła: 26 Lip 2006
Posty: 2234
Wysłany: 2007-08-06, 20:36   



Ponadczasową zasadą podaną w Biblii jest Mądrość.

W Księdze Mądrości Syracha 1:1, która jest Księgą wtórnokanoniczną, czytamy: -

„Cała mądrość od Boga pochodzi, jest z Nim na wieki”.


Lecz gdzie można znaleźć mądrość :?: :mysli:

W Księdze Joba 28:12-28, czytamy:-

„Lecz gdzie można znaleźć mądrość? A gdzie jest siedziba rozumu? Człowiek nie zna drogi do niej; nie można jej znaleźć
w krainie żyjących. Otchłań mówi: Nie ma jej we mnie, a morze powiada: U mnie też nie. Nie można jej dostać za szczere złoto, ani nie można nabyć jej na wagę srebra. Nie można za nią zapłacić złotem Ofiru ani drogocennym onyksem lub szafirem. Nie dorówna jej ani złoto, ani szkło, nie można jej zamienić na kosztowności szczerozłote. Perły i kryształy nie wchodzą przy niej w rachubę, bo większą wartość ma zdobycie mądrości niż perły. Nie dorówna jej topaz etiopski, nawet na wagę szczerego złota nie idzie. Skąd więc bierze się mądrość i gdzie jest miejsce rozumu? Zakryta jest przed oczyma wszystkich żyjących i zatajona przed ptactwem niebieskim. Otchłań i śmierć mówią: Słyszałyśmy wieść o niej na własne uszy. Bóg wie o drodze do niej, tylko On zna jej siedzibę, bo tylko On patrzy na krańce ziemi i widzi wszystko, co jest pod niebem. Gdy nadawał wiatrowi wagę i mierzył pojemność wód, gdy deszczowi wyznaczał prawo i szlak dla błyskawicy, wtedy ją widział i zgłębił, ustalił i wypróbował, i rzekł do człowieka: Oto bojaźń Pańska, ona jest mądrością, a unikanie złego rozumem”.


Bojaźń Pańska jest mądrością.

Czytamy o tym również w Psalmie 111:10: -

„Początkiem mądrości jest bojaźń Pana; Wszyscy, którzy ją okazują,
są prawdziwie mądrzy. Chwała jego trwa na wieki”.


W Księdze Przypowieści Salomona 9:10, także jest napisane: -

„Początkiem mądrości jest bojaźń Pana, a poznanie Świętego - to rozum”.


Wiemy już, że początkiem mądrości jest Bojaźń Pana.


Ale jak zdobyć mądrość :?: :mysli:

W Księdze Przypowieści 2:6, czytamy, że to Bóg ją daje: -

„Gdyż Bóg daje mądrość, z jego ust pochodzi poznanie i rozum”.


W księdze Kaznodziei Salomona 2:26, również możemy przeczytać: -

"Gdyż Bóg daje człowiekowi, który mu jest miły, mądrość, wiedzę i radość;
lecz grzesznikowi każe w trudzie zbierać i gromadzić, aby to potem oddał
temu, który mu jest miły. To również jest marnością i gonitwą za wiatrem".



Jak wielka jest wartość mądrości, możemy przeczytać w Księdze Przypowieści 3:13-18: -

„Błogosławiony człowiek, który znalazł mądrość; mąż, który nabrał rozumu; gdyż nabyć ją jest lepiej niż nabyć srebro
i zdobyć ją znaczy więcej niż złoto. Jest cenniejsza niż perły, a żadne klejnoty nie dorównają jej wartości. W jej prawicy jest długie życie, w jej lewicy bogactwo i chwała. Jej drogi są drogami rozkoszy, a wszystkie jej ścieżki wiodą do pokoju. Jest drzewem życia dla tych, którzy się jej uchwycili, a ci, którzy się jej trzymają, są uważani za szczęśliwych”.


Dlatego w Księdze Przysłów 4:5-9, czytamy: -

„Nabywaj mądrości, nabywaj rozumu! Nie zapominaj słów moich ust i nie uchylaj się od nich! Nie zaniechaj jej, a będzie cię strzegła, ukochaj ją, a zachowa cię! Początek mądrości jest taki: nabywaj mądrości, i za wszystko, co masz, nabywaj rozumu! Ceń ją sobie wysoko, a ona zapewni ci szacunek, obdarzy cię czcią, gdy ją otoczysz miłością. Włoży na twoją głowę ozdobny wieniec, obdarzy cię wspaniałą koroną”.

Pamiętajmy, że: -

"Więcej warte jest nabycie mądrości niż złota, a cenniejsze jest nabycie rozumu niż srebra”.
Księga Przypowieści 16:16.

Dlatego w Księdze wtórnokanonicznej, w Księdze Mądrości 6:12, czytamy: -

"Mądrość jest wspaniała i niewiędnąca".

A jeśli jest wspaniała i niewiędnąca, to warto ją zdobyć.


 
 
Maja. 


Dołączyła: 23 Sie 2006
Posty: 2086
Wysłany: 2007-08-06, 21:25   


Czytając Pismo Święte zwróciłam uwagę, że dzieciom Bożym nigdy nie wolno było zwracać się do wywoływaczy duchów,
ani do wróżbitów. Nie wolno im było również wróżyć i czarować. - III Mojż. 19:26.

W III Mojż. 19:31. Bóg uczy nas.
"Nie będziecie się zwracać do wywoływaczy duchów ani do wróżbitów. Nie wypytujcie ich,
bo staniecie się przez nich nieczystymi; Ja Pan, jestem Bogiem waszym."


W Piśmie Świętym pisze, że Bóg z wróżbitów czyni głupców - Izaj. 44:24-26, dlatego nie szukajmy u nich żadnej rady.
Jako lud Boży, radźmy się naszego Boga z nieba


W Liście do Gal. 5:19-21. apostoł Paweł mówi:
"Jawne zaś są uczynki ciała, mianowicie: wszeteczeństwo, nieczystość, rozpusta, bałwochwalstwo, czary, wrogość,
spór, zazdrość, gniew, knowania, waśnie, odszczepieństwo, zabójstwa, pijaństwo, obżarstwo i tym podobne; o tych zapowiadam wam, jak już przedtem zapowiedziałem, że ci, którzy te rzeczy czynią, Królestwa Bożego nie odziedziczą."


Czy podobają Wam się uczynki ciała :?:
Mnie też nie


W Księdze Objawienia 22:14-15. pisze:
„Błogosławieni, którzy piorą swoje szaty, aby mieli prawo do drzewa żywota i mogli wejść przez bramy do miasta.
Na zewnątrz są psy i czarownicy, i wszetecznicy, i zabójcy, i bałwochwalcy, i wszyscy, którzy miłują kłamstwo
i czynią je”.


To Bóg odsłania nam znaczenie wszystkich tajemnic, dlatego zawsze radźmy się tylko Jego.
Nie czyńmy tego, co jest złe w oczach Bożych, nie pobudzajmy Pana do gniewu, aby i nas Bóg nie odrzucił
sprzed swego Oblicza

 
 
Miłujący prawdę 

Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 1134
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-08-10, 11:44   

Okazuj innym szacunek.
W miłości braterskiej żywcie jedni do drugich tkliwe uczucie. Przodujcie w okazywaniu sobie nawzajem szacunku” (Rzymian 12:10).
2 Kronik 1:6-13:
"Następnie Salomon złożył tam przed Jehową dary ofiarne na miedzianym ołtarzu należącym do namiotu spotkania i złożył na nim tysiąc całopaleń.
Owej nocy Salomonowi ukazał się Bóg i rzekł do niego:
"Proś! Co mam ci dać?"
Na to Salomon powiedział do Boga: "To ty okazałeś wielką lojalną życzliwość Dawidowi, mojemu ojcu, i uczyniłeś mnie królem w jego miejsce.
Teraz, Jehowo Boże, niechaj się okaże wiarogodna twoja obietnica dotycząca Dawida, mojego ojca, ty bowiem uczyniłeś mnie królem nad ludem tak licznym, jak drobinki prochu ziemi.
Udziel mi więc mądrości i wiedzy, żebym mógł wychodzić przed ten lud i żebym mógł wchodzić, bo któż potrafiłby sądzić ten wielki lud twój ?"

Wówczas Bóg rzekł do Salomona:
"Ponieważ właśnie to stało się bliskie twemu sercu, a nie poprosiłeś o majątek, bogactwo i szacunek albo o duszę tych, którzy cię nienawidzą, ani nawet nie prosiłeś o liczne dni, lecz prosisz dla siebie o mądrość i wiedzę, żebyś mógł sądzić mój lud, nad którym uczyniłem cię królem,
dana ci zostaje mądrość i wiedza; dam ci też majątek i bogactwo, i szacunek, jakich nie mieli królowie, którzy byli przed tobą, i jakich nie będzie miał nikt po tobie".
Przyszedł więc Salomon do Jerozolimy z wyżyny znajdującej się w Gibeonie, sprzed namiotu spotkania, i dalej panował nad Izraelem.
_________________
"Jako żyje Jehowa, będę mówił to, co powie mój Bóg"
 
 
Maja. 


Dołączyła: 23 Sie 2006
Posty: 2086
Wysłany: 2007-10-11, 00:04   

Ponadczasową nauką Biblii jest X przykazań Bożych, jego przepisy określają podstawowe obowiązki wobec Boga i bliźniego, a więc pewne minimum tego wszystkiego, co wolno czynić i czego czynić nie wolno.

Gdy Bóg wyprowadzał naród izraelski z niewoli egipskiej zawarł z Izraelem przymierze na górze Synaj.
I to przymierze Izraelici zerwali.

W V Mojż. 4:13. czytamy:
"I oznajmił wam swoje przymierze, które nakazał wam zachowywać:
dziesięć słów, które wypisał na dwóch kamiennych tablicach".


Oto one:
I. "Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie.

II. Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko,
ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają
Moich przykazań.


III. Nie będziesz wzywał Imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, gdyż Pan nie pozostawi bezkarnie tego,
który wzywa Jego Imienia do czczych rzeczy.


IV. Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić. Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia.
Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana. Boga twego. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy
ani ty sam, ani syn twój, ani twoja córka, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec,
który mieszka pośród twych bram. W sześciu dniach bowiem uczynił Pan niebo, ziemię, morze oraz wszystko,
co jest w nich, w siódmym zaś dniu odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień szabatu i uznał go za święty.


Pierwsze cztery przykazania uczą nas podstawowej miłości do Boga, dlatego, gdy przestępujemy którekolwiek z nich,
to nie obrażamy bliźniego, ale samego Boga z nieba :aaa:


Natomiast pozostałe przykazania uczą nas podstawowej miłości do bliźniego.
Oto one:

V. Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie.

VI. Nie będziesz zabijał.

VII. Nie będziesz cudzołożył.

VIII. Nie będziesz kradł.

IX. Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa jako świadek.

X. Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego. Nie będziesz pożądał żony bliźniego twego,
ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego".



Bóg zapowiedział, że zawrze Nowe Przymierze. Polega ono na tym, że Bóg składa swój zakon w naszym wnętrzu i wypisuje go na sercu. On jest naszym Bogiem, a my Jego ludem. - Jerem. 31,33.

Są to te same przykazania, ta sama treść, jednak z tą różnicą, że Nowe Przymierze wypisane zostaje
Duchem Bożym bezpośrednio w sercu.

"Nie na kamiennych tablicach, lecz na żywych tablicach serc". - 2 List do Kor. 3:3.

Bóg mówi:
"Mojego Ducha dam do waszego wnętrza i uczynię, że będziecie postępować według moich przykazań,
moich praw będziecie przestrzegać i wykonywać je."
- Ez. 36:27.

To Nowe Przymierze zawarł Pan Bóg z nami we Krwi Jezusa Chrystusa.

Dlatego ci, z którymi Bóg zawarł Nowe Przymierze, przestrzegają między innymi, wszystkich przykazań
Dekalogu biblijnego :mysli:


Widzimy więc, że Przykazania Boże są bardzo ważne również w naszych czasach, gdyż nic nie straciły ze swej ważności.
Dał je Bóg i nikt nie ma prawa ich zmienić.
Obowiązują w takiej formie w jakiej zostały podane w Biblii

Ostatnio zmieniony przez Maja. 2007-10-11, 00:24, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
jarek
[Usunięty]

Wysłany: 2007-10-11, 00:17   

3
1 Czyż ponownie zaczniemy samych siebie zalecać? Albo czy potrzebujemy, jak niektórzy, listów polecających do was lub od was? 2 Wy jesteście naszym listem, pisanym w sercach naszych, listem, który znają i czytają wszyscy ludzie. 3 Powszechnie o was wiadomo, żeście listem Chrystusowym dzięki naszemu posługiwaniu, listem napisanym nie atramentem, lecz Duchem Boga żywego; nie na kamiennych tablicach, lecz na żywych tablicach serc. 4 A dzięki Chrystusowi taką ufność w Bogu pokładamy. 5 Nie żebyśmy uważali, że jesteśmy w stanie pomyśleć coś sami z siebie, lecz [wiemy, że] ta możność nasza jest z Boga. 6 On też sprawił, żeśmy mogli stać się sługami Nowego Przymierza, przymierza nie litery, lecz Ducha; litera bowiem zabija, Duch zaś ożywia. 7 Lecz jeśli posługiwanie śmierci, utrwalone literami w kamieniu, dokonywało się w chwale, tak iż synowie Izraela nie mogli spoglądać na oblicze Mojżesza z powodu jasności jego oblicza, która miała przeminąć, 8 to o ileż bardziej pełne chwały będzie posługiwanie Ducha! 9 Jeżeli bowiem posługiwanie potępieniu jest chwałą, to o ileż bardziej będzie obfitować w chwałę posługiwanie sprawiedliwości!


Podkresliłem szerszy fragment, na który powołujesz się i tam nie ma nic o dziesięciu przykazaniach. Ba, mozna doczytac się czegoś innego, a mianowicie zywej Biblii, nie tej atramentem spisanej ale ...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 10