Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
PONADCZASOWE ZASADY w Biblii
Autor Wiadomość
Miriam 


Dołączyła: 26 Lip 2006
Posty: 2234
Wysłany: 2007-10-11, 00:44   



Jarku,

Prześledźmy tekst z 2 Listu do Koryntian 3:3. Apostoł Paweł pisze tam: -

„Wiadomo przecież, że jesteście listem Chrystusowym sporządzonym przez nasze usługiwanie, napisanym
nie atramentem, lecz Duchem Boga żywego, nie na tablicach kamiennych, lecz na tablicach serc ludzkich”.

(Przekład Biblii Brytyjskiej).

Apostoł Paweł pisze, że chrześcijanie są listem Chrystusowym, sporządzonym przez ich usługiwanie. Czyli nauki, które głosił Jezus Chrystus oni teraz głoszą, a te nauki zostały im przekazane przez apostołów. Prawdy te wypisał im Duch Święty, nie na tablicach kamiennych, ale na tablicach ich serc.

Musimy się zastanowić, co było wypisane na tablicach kamiennych. Oczywiście dziesięć przykazań Bożych. I te dziesięć
przykazań Bożych wypisał im Duch Święty na ich sercach. Bo przecież tego uczył m.in. Jezus Chrystus.


I. PRZYKAZANIE - Nie możecie służyć Bogu i Mamonie. Ew. Mateusza 6:24
II. PRZYKAZANIE - Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon. Ew. Mateusza 4:10
III. PRZYKAZANIE - Święć się Imię Twoje. Ew. Mat. 6:9
IV. PRZYKAZANIE - Sobota ustanowiona jest dla człowieka. Ew. Mar 2,27
V. PRZYKAZANIE - Czcij swego ojca i matkę. Ew. Marka 10:19
VI. PRZYKAZANIE - Nie zabijaj Ew. Marka 10:19
VII. PRZYKAZANIE - Nie cudzołóż. Ew. Marka 10:19
VIII. PRZYKAZANIE - Nie kradnij. Ew. Marka 10:19
IX. PRZYKAZANIE - Nie zeznawaj fałszywie. Ew. Marka 10:19
X. PRZYKAZANIE - Nie pożądaj. Ew. Marka 4,19; Mat 5,28


Przestępując którekolwiek z przykazań Bożych obrażamy albo Boga, albo bliźniego.

Dlatego bardzo ważne jest by miłować Boga ponad wszystko, a bliźniego swego jak siebie samego.

W Ew. Mateusza 22:34-40 czytamy: -

"Lecz gdy faryzeusze usłyszeli, że zamknął usta saduceuszom, zgromadzili się wokół Niego. a jeden z nich znawca zakonu, wystawiając go na próbę, zapytał: Nauczycielu, które przykazanie jest największe? A On mu powiedział: Będziesz miłował Pana, Boga swego, z całego serca swego i z całej duszy swojej i z całej myśli swojej. To jest największe i pierwsze przykazanie. A drugie podobne temu: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego. Na tych dwóch przykazaniach opiera się cały zakon i prorocy".

Również w Dekalogu pierwsze cztery przykazania uczą nas podstawowej miłości do Boga,
a pozostałe sześć przykazań, podstawowej miłości do bliźniego.


"Wypełnieniem więc zakonu jest miłość".
List do Rzymian 13,10.

W Piśmie Świętym nie unieważniono żadnego z dziesięciu przykazań Bożych.

Przypomnę Ci, na czym polega Nowe Przymierze.

Polega ono na tym, że Pan Bóg te przykazania, które były wypisane
na kamiennych tablicach, wypisuje na sercach osób wierzących.


Dlatego zastanów się, czy teraz możesz, zabijać, cudzołożyć, kraść, nie święcić szabatu (soboty),
czy przestępować jedno z pozostałych przykazań Dekalogu? :-?

Oczywiście, że nie.

Bo wszystkie przykazania Dekalogu nadal nas obowiązują.

Potwierdzeniem tego są słowa Pana Jezusa zapisane w Ewangelii Mateusza 19,17: -

„Jeśli chcesz wejść do żywota, przestrzegaj przykazań”.


Ostatnio zmieniony przez Miriam 2007-10-11, 01:03, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
jarek
[Usunięty]

Wysłany: 2007-10-11, 00:49   

Ano prześledźmy dalej:

6 On też sprawił, żeśmy mogli stać się sługami Nowego Przymierza, przymierza nie litery, lecz Ducha; litera bowiem zabija, Duch zaś ożywia. 7 Lecz jeśli posługiwanie śmierci, utrwalone literami w kamieniu, dokonywało się w chwale, tak iż synowie Izraela nie mogli spoglądać na oblicze Mojżesza z powodu jasności jego oblicza, która miała przeminąć, 8 to o ileż bardziej pełne chwały będzie posługiwanie Ducha! 9 Jeżeli bowiem posługiwanie potępieniu jest chwałą, to o ileż bardziej będzie obfitować w chwałę posługiwanie sprawiedliwości!
 
 
Miriam 


Dołączyła: 26 Lip 2006
Posty: 2234
Wysłany: 2007-10-11, 01:36   



Jarek napisał: -

Cytat:
6 On też sprawił, żeśmy mogli stać się sługami Nowego Przymierza, przymierza nie litery, lecz Ducha; litera bowiem zabija, Duch zaś ożywia

Musimy się zastanowić na czym polega Nowe Przymierze.

Możemy o tym przeczytać w Księdze Jeremiasza 31:31-34: -

"Oto idą dni - mówi Pan - że zawrę z domem izraelskim i z domem judzkim Nowe Przymierze.
Nie takie Przymierze, jakie zawarłem z ich ojcami w dniu, gdy ich ująłem za rękę, aby ich
wyprowadzić z ziemi egipskiej, które to Przymierze oni zerwali, chociaż Ja byłem ich Panem
- mówi Pan -

Lecz takie Przymierze zawrę z domem izraelskim po tych dniach, mówi Pan: Złożę mój zakon
w ich wnętrzu i wypiszę go na ich sercu. Ja będę ich Bogiem, a oni będą Moim ludem".


A w Księdze Ezechiela 36:26-27, Bóg mówi: -

"I dam wam serce nowe, i ducha nowego dam do waszego wnętrza, i usunę z waszego ciała
serce kamienne, a dam wam serce mięsiste.
Mojego Ducha dam do waszego wnętrza i uczynię,
że będziecie postępować według Moich przykazań, Moich praw będziecie przestrzegać i wykonywać je".


To Nowe Przymierze zawarł Pan Bóg z nami we Krwi Jezusa Chrystusa.

I lud Boży rzeczywiście przestrzega wszystkich przykazań Bożych, a sobota jest znakiem między Bogiem
a Jego ludem. (2 Mojż. 31:13-18).

Prawo Nowego Przymierza nie jest już wyryte na kamieniu, lecz umieszczone w sercach dzieci Bożych.

Są to te same przykazania, ta sama treść, jednak z pewną zasadniczą różnicą,
bowiem to Nowe Przymierze wypisane zostaje Duchem Bożym bezpośrednio w sercu.


 
 
jarek
[Usunięty]

Wysłany: 2007-10-11, 10:58   

proponuję zastanowić się co to takiego posługa ku potępieniu:

Cytat:
9 Jeżeli bowiem posługiwanie potępieniu jest chwałą,
 
 
Pitero
[Usunięty]

Wysłany: 2007-10-11, 12:19   

Hbr 4:9-10
9. A zatem pozostaje odpoczynek szabatu dla ludu Bożego.
10. Kto bowiem wszedł do Jego odpoczynku, odpocznie po swych czynach, jak Bóg po swoich.
(BT)
 
 
Miłujący prawdę 

Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 1134
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-10-11, 16:19   

Ponadczasowe zasady - to nie jedynie dziesięc przykazań.
CZY musiałeś kiedyś zapytać kogoś o dro­gę?
Może byłeś już blisko celu podróży, ale nie wiedziałeś dokładnie, gdzie skręcić. A może całkowicie zboczyłeś z trasy i mu­siałeś zawrócić. Tak czy inaczej, warto było posłuchać wskazówek osoby znającej da­ny teren. Dzięki temu dotarłeś w wybrane miejsce.

Od tysięcy lat ludzkość próbuje iść przez życie bez pomocy Boga. Ale niedoskonali ludzie zdani na samych siebie są całkowicie zagubieni.
Po prostu nie potrafią znaleźć drogi do prawdziwego pokoju i szczęścia. Dlaczego?

Ponad 2500 lat temu prorok Je­remiasz oznajmił: „Do męża, który idzie, nie należy nawet kierowanie swym kro­kiem” (Jeremiasza 10:23).
Kto usiłuje kie­rować swymi krokami bez odpowiedniego wsparcia, nie uniknie rozczarowania. Ludz­kość naprawdę potrzebuje kierownictwa!

Najwłaściwsze kierownictwo może za­pewnić Jehowa Bóg. Dlaczego?
Ponieważ zna strukturę człowieka lepiej niż ktokol­wiek inny i wie, jak ludzie zeszli na manow­ce i się pogubili. Wie też, czego potrzebu­ją, by wrócić na właściwą drogę. Ponadto jako Stwórca zawsze wie, co jest dla nas najkorzystniejsze (Izajasza 48:17). Możemy więc w pełni ufać Jego obietnicy zapisanej w Psalmie 32:8: „Obdarzę cię wnikliwością i pouczę cię o drodze, którą masz iść. Udzie­lę ci rad, mając oko zwrócone na ciebie”.
Nie ulega wątpliwości, że Jehowa zapewnia najlepsze kierownictwo. Ale jak to czyni?
Psalmista modlił się do Jehowy:
Słowo twoje jest lampą dla mej stopy i światłem na moim szlaku” (Psalm 119:105).
Dzięki wypowiedziom i przypomnieniom Boga za­wartym w Jego Słowie możemy pokonać przeszkody napotykane w życiu. Gdy czyta­my Biblię i trzymamy się jej wskazówek, sa­mi przekonujemy się o prawdziwości słów z Księgi Izajasza 30:21: „Twoje uszy usłyszą za tobą słowo, mówiące: ,To jest ta droga. Chodźcie nią'„.

Zauważmy jednak, że według Psalmu 119:105 Słowo Boże spełnia dwie powiąza­ne ze sobą funkcje.
Po pierwsze, służy za lampę dla naszych stóp. Gdy stajemy w ob­liczu codziennych problemów, zasady bib­lijne powinny kierować naszymi krokami, abyśmy mogli podejmować mądre decyzje oraz unikać sideł i pułapek tego świata.
Po drugie, przypomnienia od Boga oświetlają naszą ścieżkę, pomagając nam dokonywać wyborów zgodnych z pielęgnowaną przez nas nadzieją na życie wieczne w raju, który On obiecał.

Podążając jasno oświetloną dro­gą, zdołamy dostrzec skutki - dobre lub złe - obranego postępowania (Rzymian 14:21; 1 Tymoteusza 6:9; Objawienie 22:12).
_________________
"Jako żyje Jehowa, będę mówił to, co powie mój Bóg"
 
 
Miriam 


Dołączyła: 26 Lip 2006
Posty: 2234
Wysłany: 2007-10-11, 21:34   



Miłujący prawdę napisał: -

Cytat:
Ponadczasowe zasady - to nie jedynie dziesięc przykazań.

Oczywiście, że nie tylko dziesięć przykazań. Ale wobec tego czy wolno nam ich nie przestrzegać :?: :mysli:

Zobacz, że w Księdze Jeremiasza 31:33, Bóg mówi: -

"Lecz takie Przymierze zawrę z domem izraelskim po tych dniach, mówi Pan: Złożę mój zakon
w ich wnętrzu i wypiszę go na ich sercu. Ja będę ich Bogiem, a oni będą Moim ludem".


A w Księdze Ezechiela 36:27, czytamy: -

"Mojego Ducha dam do waszego wnętrza i uczynię, że będziecie postępować
według Moich przykazań, Moich praw będziecie przestrzegać i wykonywać je".


Miłujący prawdę, o jakich przykazaniach mówi Bóg Ojciec :?: :mysli:

Widzę, że podobnie jak wszyscy ŚJ, bardzo boisz się rozmawiać o przykazaniach Dekalogu.
I do tej pory unikałeś tego tematu jak ognia.

Pamiętaj, że Pan Jezus w Ewangelii Mateusza 19:17, powiedział: -

„Jeśli chcesz wejść do żywota, przestrzegaj przykazań”.


Czy usłuchasz słów naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa?


Zapytam wprost:


Czy według Ciebie należy przestrzegać wszystkich dziesięciu przykazań Bożych,
w tym i przykazania czwartego :?: :mysli:

Odpowiedz proszę na to pytanie.

 
 
machabeusz 

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 06 Lip 2007
Posty: 3321
Wysłany: 2007-10-11, 21:45   

Hej!

Mat. 5:43-44
43. Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował bliźniego swego, a będziesz miał w nienawiści nieprzyjaciela swego.44. A Ja wam powiadam: Miłujcie nieprzyjaciół waszych i módlcie się za tych, którzy was prześladują,
(BW)

Mam pytanie:

którego przykazania mamy przestrzegać?

Tego z Dekalogu , czy tego , które nakazał Jezus , gdy przyszedł wypełnić Zakon?
A może obu na raz? :-/

Pozdrawiam. ;-)
 
 
jarek
[Usunięty]

Wysłany: 2007-10-11, 22:01   

machabeusz napisał/a:
którego przykazania mamy przestrzegać?

Tego z Dekalogu , czy tego , które nakazał Jezus , gdy przyszedł wypełnić Zakon?
A może obu na raz?

Oczywiście, że nie tylko dziesięć przykazań. Ale wobec tego przykazania czy wolno nam ich nie przestrzegać

Zobacz, że w Księdze Jeremiasza 31:33, Bóg mówi: -

"Lecz takie Przymierze zawrę z domem izraelskim po tych dniach, mówi Pan: Złożę mój zakon
w ich wnętrzu i wypiszę go na ich sercu. Ja będę ich Bogiem, a oni będą Moim ludem".

A w Księdze Ezechiela 36:27, czytamy: -

"Mojego Ducha dam do waszego wnętrza i uczynię, że będziecie postępować
według Moich przykazań, Moich praw będziecie przestrzegać i wykonywać je".

Miłujący prawdę, o jakich przykazaniach mówi Bóg Ojciec

Widzę, że podobnie jak wszyscy ŚJ, bardzo boisz się rozmawiać o przykazaniach Dekalogu.
I do tej pory unikałeś tego tematu jak ognia.

Pamiętaj, że Pan Jezus w Ewangelii Mateusza 19:17, powiedział: -

„Jeśli chcesz wejść do żywota, przestrzegaj przykazań”.

Czy usłuchasz słów naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa? :-)


Zapytam wprost:

Czy według Ciebie należy przestrzegać wszystkich dziesięciu przykazań Bożych,
w tym i przykazania czwartego

Odpowiedz proszę na to pytanie. :?:
 
 
jarek
[Usunięty]

Wysłany: 2007-10-11, 22:02   

Pozdrawiam
 
 
machabeusz 

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 06 Lip 2007
Posty: 3321
Wysłany: 2007-10-11, 22:30   

Hej!


Mat. 5:43-44
43. Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował bliźniego swego, a będziesz miał w nienawiści nieprzyjaciela swego.44. A Ja wam powiadam: Miłujcie nieprzyjaciół waszych i módlcie się za tych, którzy was prześladują,
(BW)

Jeżeli ktoś uzna , że trzeba przestrzegać dokładnie przykazań , to będzie nienawidził nieprzyjaciół (wydaje mi się , że niektórzy go gorliwie przestrzegają , gdy czytam wątek "wycinanie" :mrgreen: )

Jeżeli ktoś uzna , że jednak będzie miłował swoich nieprzyjaciół , to znaczy , że nie stosuje się do Dekalogu.

Pan Jezus przecież wypełnił Zakon "przybiwszy go do krzyża" .

Jednak zasady , które obowiązują się nie zmieniły.

Nie widzę na przykład powodu , aby święcić sabat.
Pierwsi chrześcijanie od najwcześniejszych zapisków uznawali za dzień święty niedzielę , a nie sobotę , w odróżnieniu od Żydów.
Dlaczego?
Bo Pan wtedy zmartwychwstał.

Polecam np. Didache do przeczytania (ok. 50 w .ne. :!: ).

"Spory o Zakon" mnie jednak za bardzo nie interesują , więc nie wiem , czy będę uczestniczył na tym wątku.

Pozdrawiam serdecznie. :-)
 
 
Miłujący prawdę 

Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 1134
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-10-11, 22:33   

Odpowiem Wam Biblią:
"Każdy, kto wierzy, że Jezus jest Chrystusem, narodził się z Boga, a każdy, kto miłuje tego, który spowodował narodzenie, miłuje tego, który się z niego narodził.
Po tym poznajemy, że miłujemy dzieci Boże, gdy miłujemy Boga i spełniamy jego przykazania.
Bo miłość do Boga polega na tym, że przestrzegamy jego przykazań; a przecież jego przykazania nie są uciążliwe,

ponieważ wszystko, co się narodziło z Boga, zwycięża świat. A to jest zwycięstwo, które zwyciężyło świat: nasza wiara.

Któż jest tym, który zwycięża świat, jeśli nie ten, kto wierzy, że Jezus jest Synem Bożym?(1 Jana 5:1-5)

Nie trzymaj się więc tego czy innego przykazania, a inne nie lekceważ, nie pdkreślaj to albo tamto jest ważniejsze a inne mniej ważne. Jeśli jest w Biblii to jest ważne, bo one wszystkie miesczą się w tych dwóch:
"35 I jeden z nich, biegły w Prawie, zapytał, wystawiając go na próbę: 36 "Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe?"
On rzekł do niego: " 'Masz miłować Jehowę, twojego Boga, całym swym sercem i całą swą duszą, i całym swym umysłem'. To jest największe i pierwsze przykazanie.
Drugie, podobne do tego, jest to: 'Masz miłować swego bliźniego jak samego siebie'.
Na tych dwóch przykazaniach całe Prawo zawisło, a także Prorocy "(Mateusza 22:35-40).
To istota posłuszeństwa, którą Jehowa ceni. I nie zastąpi tego żadna ofiara.
_________________
"Jako żyje Jehowa, będę mówił to, co powie mój Bóg"
 
 
Miriam 


Dołączyła: 26 Lip 2006
Posty: 2234
Wysłany: 2007-10-11, 22:37   



Machabeusz napisał: -

Mam pytanie:

Cytat:
którego przykazania mamy przestrzegać?

Tego z Dekalogu , czy tego , które nakazał Jezus , gdy przyszedł wypełnić Zakon?
A może obu na raz? :-/

A gdzie masz w Dekalogu nakaz by nienawidzić swoich nieprzyjaciół :?: :mysli:

Machabeuszu, czy Ty znasz przykazania Boże :?: :mysli:

Dekalog stanowi syntezę całej religii i moralności Starego Testamentu.
(Księga Wyjścia 20:1-17; Księga Powtórzonego Prawa 5:6-21).

Także NT nakazuje jego przestrzeganie jako warunek zbawienia.
(Ew. Mateusza 19:16-22).

Przykazania Dekalogu napisał Bóg Ojciec swoim palcem i one są niezmienne.

Pan Jezus w Ewangelii Jana 13:34, powiedział: -

„Nowe Przykazanie daję wam, abyście się wzajemnie miłowali”.

Jeżeli ludzie będą kierowali się miłością, nie będą czynili żadnego zła i nie będą nienawidzili żadnego człowieka.

Wiemy, że oprócz przykazań Dekalogu były też inne przepisy np. prawo rozwodowe (Księga Powtórzonego Prawa 24:1-4).

Pan Jezus w Ew. Mateusza 19:1-12, wyjaśnił faryzeuszom, że małżeństwo jest związkiem nierozerwalnym,
gdy powiedział: -

"Czyż nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył mężczyznę i kobietę? I rzekł: Dlatego opuści człowiek
ojca i matkę i połączy się z żoną swoją, i będą ci dwoje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, ale jedno ciało.
Co tedy Bóg złączył, człowiek niechaj nie rozłącza".

Ew. Mateusza 19:4-6.

Gdy faryzeusze zapytali Go, mówiąc: -

"Czemuż jednak Mojżesz nakazał dać list rozwodowy i odprawić?"
Ew. Mateusza 19:7.

Odpowiedział im: -

"Mojżesz pozwolił wam odprawiać swoje żony ze względu
na zatwardziałość serc waszych, ale od początku tak nie było".

Ew. Mateusza 19:8.

I dodał: -

"A powiadam wam: Ktokolwiek by odprawił żonę swoją, z wyjątkiem przyczyny
wszeteczeństwa, i poślubił inną, cudzołoży, a kto by odprawioną poślubił, cudzołoży".

Ew. Mateusza 19:9.

Oprócz Prawa Bożego, które znajdujemy w Piśmie Świętym, Pan Bóg wszczepił każdemu człowiekowi
prawo moralne w jego serce, i ludzie wiedzą, co jest dobre, a co jest złe. Mówi im o tym ich sumienie.

Jeżeli ktokolwiek z ludzi, uczyni coś złego, to intuicyjnie wyczuwa, że to
jest złe, że to się Bogu nie podoba. Nie jest wówczas z siebie zadowolony.

I odwrotnie, jeżeli człowiek uczyni coś dobrego, wie, że to jest dobre,
że to się Bogu podoba. I wówczas sam z siebie jest zadowolony.

Dlatego wszyscy wiedzą, że oddalenie żony lub męża jest złe.

Ludzie czynią to, gdyż nie kierują się milością.

Podobnie jeśli nienawidzą jakiegokolwiek człowieka.

Jeżeli ludzie będą kierowali się miłością, nie będą czynili żadnego zła.

Nasz Zbawiciel zapytany przez jednego z faryzeuszy, które przykazanie jest największe,
odpowiedział: -

"Będziesz miłował Pana, Boga swego, z całego serca swego i z całej duszy swojej, i z całej myśli swojej.
To jest największe i pierwsze przykazanie. A drugie podobne temu: Będziesz miłował bliźniego swego jak
siebie samego.
Na tych dwóch przykazaniach opiera się cały zakon i prorocy".
Ew. Mateusza 23:37-40. [ zobacz też, 5 Mojż. 6:5; 3 Mojż.19:18 ].

Dlatego apostoł Paweł w Liście do Rzymian 13:10, napisał: -

"Wypełnieniem więc zakonu jest miłość".

A w Liście do Galacjan 5:14, czytamy: -

"Albowiem cały zakon streszcza się w tym jednym słowie, mianowicie
w tym: Będziesz miłował bliźniego swego, jak siebie samego".


W Liście do Tymoteusza 1:5, również czytamy by kierować się miłością.

"A celem tego, co przykazałem, jest miłość płynąca
z czystego serca i z dobrego sumienia, i z wiary nieobłudnej".


Z kolei apostoł Jan pisze: -

"Dzieci, miłujmy nie słowem i językiem, ale czynem i prawdą".

1 Jana 3:18.

A dalej, w 1 Liście Jana 5:2-3, czytamy: -

"Po tym poznajemy, iż dzieci Boże miłujemy, jeżeli Boga miłujemy i przykazania Jego spełniamy.
Na tym bowiem polega miłość ku Bogu, że się przestrzega przykazań Jego, a przykazania Jego nie są uciążliwe".


Miłując Boga, będziemy przestrzegali wszystkich Jego przykazań.

Zobacz, że kierując się największym przykazaniem, jakim jest miłość, nie jesteśmy zwolnieni od przestrzegania
przykazań Bożych. Wręcz przeciwnie. Właśnie na tym polega miłość do Boga, że się przestrzega Jego przykazań. :idea:

Pamiętaj, że cały zakon i prorocy jest oparty na dwóch przykazaniach: Miłości do Boga i do bliźniego.


Jeżeli będziesz kierował się miłością, do Boga i do bliźniego, wypełnisz cały zakon.

Kieruj się więc miłością, bo po tym poznaje się dzieci Boże,
a wówczas nie będziesz miał w sercu nienawiści do żadnego człowieka.
:idea: :-D

Ostatnio zmieniony przez Miriam 2007-10-11, 22:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
machabeusz 

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 06 Lip 2007
Posty: 3321
Wysłany: 2007-10-11, 22:53   

Hej!



Machabeusz napisał: -

Mam pytanie:

Cytat:
którego przykazania mamy przestrzegać?

Tego z Dekalogu , czy tego , które nakazał Jezus , gdy przyszedł wypełnić Zakon?
A może obu na raz? :-/

Cytat:
A gdzie masz w Dekalogu nakaz by nienawidzić swoich nieprzyjaciół :?: :mysli:

Machabeuszu, czy Ty znasz przykazania Boże :?: :mysli:


A czemu mnie się o to pytasz?
Ja zacytowałem tylko słowa Pana Jezusa.
Może lepiej Jego się o to zapytaj , dlaczego tak powiedział?

Mat. 5:43
43. Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował bliźniego swego, a będziesz miał w nienawiści nieprzyjaciela swego.(BW)

Skoro Pan powiedział tak , a nie inaczej , to nie widzę powodu , aby miłowanie bliźniego uznać za przykazanie , a nienawidzenie nieprzyjaciela , to już nie.

MAMY MIŁOWAĆ NASZYCH NIEPRZYJACIÓŁ!

Skoro tak , to zatem mamy wybiórczo stosować się do Prawa?

Mam inne pytanie: czym jest Zakon?

Czy tylko pięcioksiąg?

Poproszę o odpowiedź. 8-)

Pozdrawiam. ;-)
 
 
Miriam 


Dołączyła: 26 Lip 2006
Posty: 2234
Wysłany: 2007-10-11, 23:05   



Machabeuszu, zapytałam Ciebie: -

Cytat:
A gdzie masz w Dekalogu nakaz by nienawidzić swoich nieprzyjaciół :?: :mysli:

Machabeuszu, czy Ty znasz przykazania Boże :?: :mysli:

Odpisałeś: -

Cytat:
A czemu mnie się o to pytasz?
Ja zacytowałem tylko słowa Pana Jezusa.
Może lepiej Jego się o to zapytaj , dlaczego tak powiedział?

Mat. 5:43
43. Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował bliźniego swego, a będziesz miał w nienawiści nieprzyjaciela swego.(BW)

I nadal uważasz, że to jest jedno z przykazań Dekalogu :?: :mysli:

Czy chcesz, abym Ci wymieniła dziesięć przykazań Bożych :?: :-D

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 11