Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wersety, które Was poruszyły
Autor Wiadomość
Paszko


Wyznanie: KRK
Pomógł: 37 razy
Dołączył: 31 Maj 2016
Posty: 453
Wysłany: 2019-09-05, 19:58   

chryzolit napisał/a:
Paszko.
A czy listy Jana,lub Obj.Jana,też były traktowane początkowo z dystansem?.
Pozdrawiam.


Listy na ogół nie budziły wątpliwości, zdaje się, że tylko w Syrii je odrzucano. Ten cytat, który wstawiłem, z Euzebiusza, jest właśnie o Apokalipsie i o przypisywaniu jej autorstwa gnostykowi.

O odrzucaniu przez część chrześcijan zarówno Apokalipsy, jak i Ewangelii Jana jako dzieł gnostyka Kerynta przeczytać można w Panarionie Epifaniusza, ale niestety po angielsku, gdyż polskiego przekładu dla tego fragmentu brak:


Now these Alogi say—this is what I call them. They shall be so called from now on, and let us give them this name, beloved, Alogi. For they believed in the heresy for which < that* > name < was a good one* >, since it rejects the books by John. As they do not accept the Word which John preaches, they shall be called Dumb.[Ἄλογοι]. As complete strangers to the truth’s message they deny its purity, and accept neither John’s Gospel nor his Revelation. And if they accepted the Gospel but rejected the Revelation, I would say they might be doing it from scrupulousness, and refusing to accept an “apocryphon” because of the deep and difficult sayings in the Revelation. But since they do not accept the books in which St. John actually proclaimed his Gospel, it must be plain to everyone that they and their kind are the ones of whom St. John said in his General Epistles, “It is the last hour and ye have heard that Antichrist cometh; even now, lo, there are many Antichrists.”[1 John 2:16] For they offer excuses [for their behavior]. Knowing, as they do, that St. John was an apostle and the Lord’s beloved, that the Lord rightly revealed the mysteries to him, and < that he* > leaned upon his breast, they are ashamed to contradict him and try to object to these mysteries for a different reason. For they say that they are not John’s composition but Cerinthus’, and have no right to a place in the church.


Generalnie nie chodzi o dystans, ale o rozpoznawanie przez chrześcijan w Ew Jn śladów gnostycyzmu tak silnych, że prowadziło to do odrzucenia pism janowych ze względu właśnie na ich gnostycki charakter. Inną sprawą jest istnienie tradycji przypisującej autorstwo konkretnie Keryntowi, co tłumaczy niektóre cechy Ew Jn - silny stopień jej całkiem bezceremonialnego przeredagowania, obcy synoptykom aparat pojęciowy, narracyjną alternatywność (inna wersja chrztu, ostatniej wieczerzy, brak kuszenia), ogólną niechęć Ojców w II w. do cytowania z Ew Jn, zainteresowanie gnostyków Ew Jn (napisali do niej pierwsze komentarze); o Keryncie Ireneusz pisze, że był uczony, podczas gdy Jan był nieuczony i prosty (Dz 4,13) - stąd wyszukany styl greki bardziej pasuje bardziej do pierwszego z tych dwóch... itp. itd.
_________________
ΛΕΓΕΙ ΙΗΣΟΥΣ ΟΥΚ ΕΣΤΙΝ ΤΕΘΑΜΜΕ
ΝΟΝ Ο ΟΥΚ ΕΓΕΡΘΗΣΕΤΑΙ
 
 
Metanoia 
Bóg jest 1


Pomogła: 30 razy
Dołączyła: 09 Cze 2016
Posty: 636
Skąd: Osobowość z Pogranicza
Wysłany: 2019-09-05, 20:04   

Apokalipsa ewidentnie nie była napisana przez kogoś kto kiedykolwiek spotkał Jezusa i znał Jego nauczanie. Nie można jej przypisać Janowi.
Ewangelia Jana jest jedyną, która zawiera sens nauczania Jezusa.
Jan prawdopodobnie był jedynym, który prawidłowo rozumiał jaką rzeczywistość przynosi Jezus.
Reszta apostołów nie rozumiała nauczania Jezusa.
_________________
Ukryta Bestia, a prywatnie siostra Badziewitka od Matki Bożej Badziewnej
Chwała Tobie Chryste
 
 
Korn

Pomógł: 36 razy
Dołączył: 20 Kwi 2016
Posty: 674
Wysłany: 2019-09-05, 20:18   

Metanoia napisał/a:
Apokalipsa ewidentnie nie była napisana przez kogoś kto kiedykolwiek spotkał Jezusa i znał Jego nauczanie. Nie można jej przypisać Janowi.
Ewangelia Jana jest jedyną, która zawiera sens nauczania Jezusa.
Jan prawdopodobnie był jedynym, który prawidłowo rozumiał jaką rzeczywistość przynosi Jezus.
Reszta apostołów nie rozumiała nauczania Jezusa.


Według mnie masz rację. Apokalipsa pisana jest na wzór kabalistyczny. Jakbym Ezechiela czytał. Zupełnie judaistyczne podejście do tematu. Podobne wzorce.
 
 
Albertus 

Pomógł: 82 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2588
Wysłany: 2019-09-05, 20:20   

chryzolit napisał/a:
Paszko.
A czy listy Jana,lub Obj.Jana,też były traktowane początkowo z dystansem?.
Pozdrawiam.


Chryzolit.

wielu pisarzy chrześcijańskich w pierwszych wiekach kościoła wyrażało swoje wątpliwości co do wielu ksiąg o których obecnie wiemy ze są natchnione.

To nie pojedynczy ludzie rozeznają które księgi są natchnione a które nie. Obecnie też jest wielu ludzi, choćby na tym forum którzy uznają albo nie uznają księgi za natchnione według własnego widzimisię.Ale ich opinie nie mają istotnego znaczenia. Podobnie i opinie starożytnych chrześcijańskich pisarzy

Kanon ksiąg natchnionych rozeznał Kościół.

A dyskutując z Paszkiem warto wiedzieć że jego poglądy są sprzeczne nie tylko z nauczaniem KRK ale w ogóle z wiarą chrześcijańską.

Poza tym to Paszko uważa że z wersetu:

Jeśli kto przychodzi do Mnie, a nie ma w nienawiści swego ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, nadto i siebie samego, nie może być moim uczniem.
(Łk 14,26)

Wynika zagadkowa nienawiść Jezusa do ojca.

A z wersetu:

Słyszeliście, że powiedziano: Nie cudzołóż!
A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa. Jeśli więc prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało być wrzucone do piekła. I jeśli prawa twoja ręka jest ci powodem do grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało iść do piekła. Powiedziano też: Jeśli kto chce oddalić swoją żonę, niech jej da list rozwodowy. A ja wam powiadam: Każdy, kto oddala swoją żonę - poza wypadkiem nierządu - naraża ją na cudzołóstwo; a kto by oddaloną wziął za żonę, dopuszcza się cudzołóstwa.
(Mt 5,27-32)

nietolerancja dla cudzołożników i ludzi pożądliwych

To wiele mówi o człowieku...
8-)
 
 
Metanoia 
Bóg jest 1


Pomogła: 30 razy
Dołączyła: 09 Cze 2016
Posty: 636
Skąd: Osobowość z Pogranicza
Wysłany: 2019-09-05, 20:26   

Biologicznym ojcem Jezusa był Józef.
Jezus mówi o wrogości osób "nie z Prawdy" do tych z Prawdy.
Dwa światy przeciwnie spolaryzowane, nie da się ich pogodzić.
_________________
Ukryta Bestia, a prywatnie siostra Badziewitka od Matki Bożej Badziewnej
Chwała Tobie Chryste
 
 
Korn

Pomógł: 36 razy
Dołączył: 20 Kwi 2016
Posty: 674
Wysłany: 2019-09-05, 20:41   

Albertus napisał/a:
chryzolit napisał/a:
Paszko.
A czy listy Jana,lub Obj.Jana,też były traktowane początkowo z dystansem?.
Pozdrawiam.


Chryzolit.

wielu pisarzy chrześcijańskich w pierwszych wiekach kościoła wyrażało swoje wątpliwości co do wielu ksiąg o których obecnie wiemy ze są natchnione.

To nie pojedynczy ludzie rozeznają które księgi są natchnione a które nie. Obecnie też jest wielu ludzi, choćby na tym forum którzy uznają albo nie uznają księgi za natchnione według własnego widzimisię.Ale ich opinie nie mają istotnego znaczenia. Podobnie i opinie starożytnych chrześcijańskich pisarzy

Kanon ksiąg natchnionych rozeznał Kościół.

A dyskutując z Paszkiem warto wiedzieć że jego poglądy są sprzeczne nie tylko z nauczaniem KRK ale w ogóle z wiarą chrześcijańską.

Poza tym to Paszko uważa że z wersetu:

Jeśli kto przychodzi do Mnie, a nie ma w nienawiści swego ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, nadto i siebie samego, nie może być moim uczniem.
(Łk 14,26)

Wynika zagadkowa nienawiść Jezusa do ojca.

A z wersetu:

Słyszeliście, że powiedziano: Nie cudzołóż!
A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa. Jeśli więc prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało być wrzucone do piekła. I jeśli prawa twoja ręka jest ci powodem do grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało iść do piekła. Powiedziano też: Jeśli kto chce oddalić swoją żonę, niech jej da list rozwodowy. A ja wam powiadam: Każdy, kto oddala swoją żonę - poza wypadkiem nierządu - naraża ją na cudzołóstwo; a kto by oddaloną wziął za żonę, dopuszcza się cudzołóstwa.
(Mt 5,27-32)

nietolerancja dla cudzołożników i ludzi pożądliwych

To wiele mówi o człowieku...
8-)


A ci ojcowie kościoła to byli jacyś nadprzyrodzeni ludzie?? Bo mnie się wydaje, że niczym się nie różnili od Ciebie. Kto ich namaścił do określania co jest natchnione a co nie? Kto im dał takie prawo płynące z góry?
 
 
Albertus 

Pomógł: 82 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2588
Wysłany: 2019-09-05, 21:48   

Korn napisał/a:


A ci ojcowie kościoła to byli jacyś nadprzyrodzeni ludzie?? Bo mnie się wydaje, że niczym się nie różnili od Ciebie. Kto ich namaścił do określania co jest natchnione a co nie? Kto im dał takie prawo płynące z góry?


To nie ojcowie Kościoła rozeznali które księgi są natchnione. Dokonał tego Kościół na synodach na podstawie Tradycji apostolskiej. Na synodach byli zebrani biskupi którzy są następcami apostołów i reprezentują Kościół.

A do apostołów Jezus powiedział:

J14:26 A Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy7 i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem.

I apostołowie podejmują decyzje dotyczące najważniejszych spraw doktrynalnych pod natchnieniem Ducha Swietego. Jest to opisane w Biblii - w Dziejach apostolskich gdy na tzw Soborze Jerozolimskim dokuje się rozstrzygnięcie tego czy Prawo mojżeszowe a w szczególności obrzezanie cielesne jest obowiązujące literalnie dla chrześcijan.


Dz15:15
1 Niektórzy przybysze z Judei nauczali braci: «Jeżeli się nie poddacie obrzezaniu według zwyczaju Mojżeszowego, nie możecie być zbawieni»1.
2 Kiedy doszło do niemałych sporów i zatargów między nimi a Pawłem i Barnabą, postanowiono, że Paweł i Barnaba, i jeszcze kilku spośród nich uda się w sprawie tego sporu do Jerozolimy, do Apostołów i starszych. 3 Wysłani przez Kościół szli przez Fenicję i Samarię, sprawiając wielką radość braciom opowiadaniem o nawróceniu pogan.
4 Kiedy przybyli do Jerozolimy, zostali przyjęci przez Kościół, Apostołów i starszych. Opowiedzieli też, jak wielkich rzeczy Bóg przez nich dokonał. 5 Lecz niektórzy nawróceni ze stronnictwa faryzeuszów oświadczyli: «Trzeba ich obrzezać i zobowiązać do przestrzegania Prawa Mojżeszowego». 6 Zebrali się więc Apostołowie i starsi, aby rozpatrzyć tę sprawę.

Mowa św. Piotra

7 Po długiej wymianie zdań przemówił do nich Piotr: «Wiecie, bracia, że Bóg już dawno wybrał mnie spośród was, aby z moich ust poganie usłyszeli słowa Ewangelii i uwierzyli2. 8 Bóg, który zna serca, zaświadczył na ich korzyść, dając im Ducha Świętego tak samo jak nam3. 9 Nie zrobił żadnej różnicy między nami a nimi, oczyszczając przez wiarę ich serca. 10 Dlaczego więc teraz Boga wystawiacie na próbę, wkładając na uczniów jarzmo, którego ani ojcowie nasi, ani my sami nie mieliśmy siły dźwigać. 11 Wierzymy przecież, że będziemy zbawieni przez łaskę Pana Jezusa tak samo jak oni».
12 Umilkli wszyscy, a potem słuchali opowiadania Barnaby i Pawła o tym, jak wielkich cudów i znaków dokonał Bóg przez nich wśród pogan.

Mowa św. Jakuba

13 A gdy i oni umilkli, zabrał głos Jakub i rzekł: «Posłuchajcie mnie, bracia! 14 Szymon opowiedział, jak Bóg raczył wybrać sobie lud spośród pogan. 15 Zgadzają się z tym słowa Proroków, bo napisano:
16 Potem powrócę
i odbuduję przybytek Dawida,
który znajduje się w upadku.
Odbuduję jego ruiny i wzniosę go,
17 aby pozostali ludzie szukali Pana
i wszystkie narody, nad którymi wzywane jest imię moje -
mówi Pan, który to sprawia.
18 To są [Jego] odwieczne wyroki4.
19 Dlatego ja sądzę, że nie należy nakładać ciężarów na pogan, nawracających się do Boga, 20 lecz napisać im, aby się wstrzymali od pokarmów ofiarowanych bożkom, od nierządu, od tego, co uduszone, i od krwi5. 21 Z dawien dawna bowiem w każdym mieście są ludzie, którzy co szabat czytają Mojżesza i wykładają go w synagogach».

Dekret Apostołów

22 Wtedy Apostołowie i starsi wraz z całym Kościołem postanowili wybrać ludzi przodujących wśród braci: Judę, zwanego Barsabas, i Sylasa i wysłać do Antiochii razem z Barnabą i Pawłem. 23 Posłali przez nich pismo tej treści: «Apostołowie i starsi bracia przesyłają pozdrowienie braciom pogańskiego pochodzenia w Antiochii, w Syrii i w Cylicji. 24 Ponieważ dowiedzieliśmy się, że niektórzy bez naszego upoważnienia wyszli od nas i zaniepokoili was naukami, siejąc zamęt w waszych duszach, 25 postanowiliśmy jednomyślnie6 wybrać mężów i wysłać razem z naszymi drogimi: Barnabą i Pawłem, 26 którzy dla imienia Pana naszego Jezusa Chrystusa poświęcili swe życie. 27 Wysyłamy więc Judę i Sylasa, którzy powtórzą wam ustnie to samo. 28 Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne. 29 Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego. Bywajcie zdrowi!»


Czy apostołowie i starsi byli wtedy jakimiś "nadprzyrodzonymi ludźmi"

Nie. Ale Duch Swiety działa w Kościele i potrafi się posługiwać zwykłymi ludźmi w swoich dziełach
 
 
wybrana 
wybrana

Wyznanie: chrześcijanka
Pomogła: 95 razy
Dołączyła: 17 Mar 2017
Posty: 1751
Skąd: Polska
Wysłany: 2019-09-05, 22:53   

Albertus, no chyba wiesz kim byli biskupi w rzymskim katolicyzmie. Jaki to synalek mógł nim zostać i otrzymać taki ster władzy. W średniowieczu to kościół miał dominującą władze również świecka. Również czytając historie papiezy widzimy, że różne to były nominacje. Ten rozpasany kler służył dla władzy i mamony, a gdzie tu miejsce dla Boga?
_________________
JEZUS MOIM ZBAWCĄ
 
 
Albertus 

Pomógł: 82 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 2588
Wysłany: 2019-09-05, 23:00   

wybrana napisał/a:
Albertus, no chyba wiesz kim byli biskupi w rzymskim katolicyzmie. Jaki to synalek mógł nim zostać i otrzymać taki ster władzy. W średniowieczu to kościół miał dominującą władze również świecka. Również czytając historie papiezy widzimy, że różne to były nominacje. Ten rozpasany kler służył dla władzy i mamony, a gdzie tu miejsce dla Boga?


Biskupi , jak my wszyscy bywali i bywają grzesznikami.I oczywiście byli też ludźmi prawymi mocno opartymi o Chrystusa.

Nie zmienia to faktu że wszechmogący Bóg działa też poprzez ludzi słabych i grzesznych.
Gdyby Kościół opierał się tylko na ludzkiej mocy, mądrości i doskonałości wewnętrznej biskupów to już dawno by go nie było.Ale Kościół jest oparty o moc wszechmogącego Boga i na Jego obietnicach.


Cytat:
W średniowieczu to kościół miał dominującą władze również świecka.


Kościół łaciński w średniowieczu z trudem bronił swej niezależności od władzy świeckiej z różnym skutkiem.Dzięki temu Europa zachodnia była jedynym miejscem na świecie gdzie nie było omnipotencji władzy świeckiej w sprawach wiary. To jest jeden z filarów naszej cywilizacji decydujący o jej mocy, żywotności, atrakcyjności i dynamiczności.
Niestety cywilizacja zachodnia zdaje się chylić powoli ku upadkowi...
 
 
Paszko


Wyznanie: KRK
Pomógł: 37 razy
Dołączył: 31 Maj 2016
Posty: 453
Wysłany: 2019-09-05, 23:43   

Metanoia napisał/a:
Apokalipsa ewidentnie nie była napisana przez kogoś kto kiedykolwiek spotkał Jezusa i znał Jego nauczanie.

Judasz spotkał Jezusa i znał Jego nauczanie, ale jakby coś anonimowo napisał, to nie wiem czy byś była w stanie to stwierdzić z samej analizy tekstu.

Metanoia napisał/a:

Nie można jej przypisać Janowi.

Można, pytanie tylko któremu. Poza apostołem Janem był też i prezbiter Jan, uczeń apostołów wspominany przez Papiasza.

Metanoia napisał/a:

Ewangelia Jana jest jedyną, która zawiera sens nauczania Jezusa.

Ew Jn jest najbardziej przetworzoną przez redaktorów ewangelią. Najbliższa nauczaniu Jezusa pozostaje Ew Mk - najmniej przetworzona, choć zarazem, trzeba to przyznać, dość enigmatyczna i bazująca na symbolicznych przypowieściach.

Albertus napisał/a:

A dyskutując z Paszkiem warto wiedzieć że jego poglądy są sprzeczne nie tylko z nauczaniem KRK ale w ogóle z wiarą chrześcijańską.


Wiara ludu katolickiego w Polsce, który nigdy nie czytał KKK, a Biblię zna wyłącznie z czytań w kościele, o ile do niego chodzi, jest następująca:

95% ankietowanych deklaruje katolicyzm
81% wiarę w Boga
47% wiarę w zmartwychwstanie
40% wiarę w Ducha Świętego
39% wiarę w sąd po śmierci
39% wiarę w nieśmiertelność duszy
38% wiarę w niepokalane poczęcie
38% wiarę w niebo
35% wiarę w anioły
35% wiarę w cuda dokonywane przez JPII
31% wiarę w piekło
30% wiarę w czyściec
30% wiarę w cuda dokonywane przez świętych
28% wiarę w diabła
(sondaż przeprowadzony przez TNS dla "GW" w 2013 r.)

Większość katolików w Polsce nie ma czasu zastanawiać się nad religią, a jak już to robi, to miewa poważne wątpliwości, ja natomiast nie mam żadnych, że Bóg istnieje, że Jezus jest Mesjaszem, a Jego Nauczanie wciąż, po dziś dzień, rozszerza Królestwo Boże i całkowicie odmienia zarówno myślenie, jak i życie. Dlatego zupełnie nie potrafię pojąć, jakie znajdujesz przesłanki do odmówienia mi miana chrześcijanina? Wyjaśnij to proszę, bo inaczej uznam, że Twoje haniebne personalne ataki mają li tylko za zadanie przykryć niewygodną rozmowę na temat gnostyckich elementów w Ew Jn... :roll:



Albertus napisał/a:

Poza tym to Paszko uważa że z wersetu:

Jeśli kto przychodzi do Mnie, a nie ma w nienawiści swego ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, nadto i siebie samego, nie może być moim uczniem.
(Łk 14,26)

Wynika zagadkowa nienawiść Jezusa do ojca.

A z wersetu:

Słyszeliście, że powiedziano: Nie cudzołóż!
A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa. Jeśli więc prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało być wrzucone do piekła. I jeśli prawa twoja ręka jest ci powodem do grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało iść do piekła. Powiedziano też: Jeśli kto chce oddalić swoją żonę, niech jej da list rozwodowy. A ja wam powiadam: Każdy, kto oddala swoją żonę - poza wypadkiem nierządu - naraża ją na cudzołóstwo; a kto by oddaloną wziął za żonę, dopuszcza się cudzołóstwa.
(Mt 5,27-32)

nietolerancja dla cudzołożników i ludzi pożądliwych

To wiele mówi o człowieku...
8-)


Uważam, że "nienawidź" w kontekście rodziny i "odrąb sobie rękę i wyłup oko" w kontekście pożądliwości to są mocne słowa jak na promotora miłości bliźniego, w związku z czym mogą za tym stać osobiste urazy z przeszłości, które nieuprzedzonemu, bezstronnemu badaczowi historii Jezusa muszą przypomnieć źródła do życia Jezusa alternatywne wobec ahistorycznych, a także sprzecznych ze sobą "baśni i genealogii" umieszczonych na początku Ew Mt i Ew Łk, które autorom Ew Mk i Ew Jn wydały się niegodne utrwalania w piśmie.





Albertus napisał/a:

Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne. Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego. Bywajcie zdrowi!»

Czy apostołowie i starsi byli wtedy jakimiś "nadprzyrodzonymi ludźmi"

Nie. Ale Duch Swiety działa w Kościele i potrafi się posługiwać zwykłymi ludźmi w swoich dziełach


Skoro Duch Święty uznał, że konieczne jest, abyś spożywał koszerne mięso, to czemu tego nie czynisz? :mysli:
_________________
ΛΕΓΕΙ ΙΗΣΟΥΣ ΟΥΚ ΕΣΤΙΝ ΤΕΘΑΜΜΕ
ΝΟΝ Ο ΟΥΚ ΕΓΕΡΘΗΣΕΤΑΙ
 
 
RM 

Wyznanie: Unitarianizm jest błędem
Pomógł: 157 razy
Dołączył: 20 Mar 2012
Posty: 3253
Wysłany: 2019-09-06, 11:02   

Więc Janusz wypowiedział się z ogromnym przejęciem w kwestii gnozy.
No cóż, Gnoza to Ona, i Ona nigdy nie wypowiada się publicznie. Ona wybiera człowieka i przychodzi do niego, jako Mądrość, a czasami jako Miłość. Tych, których wybiera, tych też naznacza w charakterystyczny sposób. Nie żadnych gnostyków, są tylko ci, których wybrała. Inni Jej po prostu nie znają, tak jak Jej nie zna Janusz.

Co jest w tej przestrzeni, w której Ona się nie pojawia? Tam jest religia i natura. Po drugiej stronie są kościoły, ławki dla wiernych, pobożność wyrażana w procesjach i modłach oraz biologiczne mechanizmy zachowania, oparte na sile i agresji.
Jezus powiediał: Ja jestem drzwiami; jeśli kto przeze mnie wejdzie, zbawiony będzie i wejdzie, i wyjdzie, i pastwisko znajdzie. - kto rozumie ,ten rozumie.
 
 
wybrana 
wybrana

Wyznanie: chrześcijanka
Pomogła: 95 razy
Dołączyła: 17 Mar 2017
Posty: 1751
Skąd: Polska
Wysłany: 2019-09-06, 12:13   

Jezus też powiedzial:Ja kolacze (pukam) do waszych dzwi, a kto mi otworzy, to ja wejdę i będziemy razem wieczerzac.
_________________
JEZUS MOIM ZBAWCĄ
 
 
RN 


Wyznanie: Wiara Naturalna (Deizm)
Pomógł: 310 razy
Dołączył: 25 Paź 2013
Posty: 5125
Skąd: Ziemia Łódzka
Wysłany: 2019-09-06, 13:03   

Paszko napisał/a:

28% wiarę w diabła


Ho ho ...w diabełka tylko 28 proc. wierzy :-)
_________________
JESZCZE SIĘ TAKI NIE NARODZIŁ, CO BY OPOWIEŚCI BIBLIJNE POGODZIŁ
 
 
wuka 

Pomogła: 255 razy
Wiek: 69
Dołączyła: 25 Cze 2016
Posty: 4079
Wysłany: 2019-09-06, 13:09   

Katolicy, tak naprawdę w ogóle nie wiedzą w co wierzą. Nie wiedzą, jakie sa podstawy i prawdziwe korzenie ich wiary, czy może poprawniej byłoby napisać: korzenie ich rytuałów. Wszak głównie do czynności liturgicznych to wszystko się sprowadza.
Co gorsza, mało osób jest tak naprawdę zainteresowanych tym wszystkim. Chodza do kościoła, bo tak rodzice robili, uważają, że sakramenty zapewnią im niebo (choć wielu nie wie co i jak z tym niebem...), bo tak na religii ksiądz mówił, w najgorszym razie w czyśćcu trochę posiedzą, a potem spoko. Na jakąś mszę się da, aby te dusze wyciągnąć prędzej za kasę itd. Absurdy tego kościoła są niebywałe.
 
 
Luba 

Pomogła: 87 razy
Dołączyła: 18 Mar 2017
Posty: 1307
Wysłany: 2019-09-06, 13:29   

wuka napisał/a:
Absurdy tego kościoła są niebywałe.



Absurdy, ktore ty propagujesz, sa rownie niebywale :-D
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 11