Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Co z tym Kodem Leonarda...?.

Czy chrześcijanin powinien oglądnąć film Kod Leonarda...?.
tak
21%
 21%  [ 3 ]
nie
14%
 14%  [ 2 ]
tak - by mieć ocenę co do tematu
21%
 21%  [ 3 ]
nie - ponieważ obraża to moje uczucia religijne
7%
 7%  [ 1 ]
tak - ponieważ to nie ma znaczenia dla mojej wiary
35%
 35%  [ 5 ]
Głosowań: 14
Wszystkich Głosów: 14

Autor Wiadomość
Wojtek37 

Wysłany: 2006-05-24, 13:04   Co z tym Kodem Leonarda...?.

Wystartowała strona internetowa, poświęconą merytorycznej krytyce treści przedstawionych w "Kodzie Leonarda da Vinci" Dana Browna. Strona www.odkoduj.pl ma pełnić rolę forum wymiany informacji na temat historycznie udokumentowanej prawdy o Chrystusie, Piśmie Świętym i Kościele katolickim. - Od kilku tygodni obserwujemy w Polsce i na świecie wzmożone zainteresowanie "Kodem Leonarda da Vinci" w związku z premierą jego ekranizacji. Książka ta zakłamuje i wyśmiewa podstawowe prawdy naszej wiary, dlatego jako młodzi katolicy zdecydowaliśmy się przeciwdziałać szerzeniu kłamstw zawartych w tej powieści - mówi Maciej Koper, jeden z twórców strony.

Na stronie www.odkoduj.pl lub www.davinciodkodowany.pl można znaleźć aktualności związane z reakcją świata chrześcijańskiego na powieść Dana Browna i oparty na niej film, stanowiska zajmowane przez episkopaty poszczególnych krajów, ruchy katolickie, wypowiedzi naukowców, artykuły prasowe z Polski i ze świata oraz recenzje i fragmenty książek polemizujących z tezami zawartymi w "Kodzie".

Na www.odkoduj.pl w niedalekiej przyszłości planowane jest także umożliwienie internautom zadawania pytań ekspertom z historii Kościoła i sztuki oraz biblistom.

Strona informacyjna odkoduj.pl jest kolejną inicjatywą realizowaną przez środowisko skupione wokół portalu przeznaczeni.pl "Strefy Ludzi z Wartościami". Stronę szeroko wspierają również "Gość Niedzielny", "Ozon", Wiara.pl, Kosciol.pl, Prodoks oraz inne media chrześcijańskie.

KAI (ks.rk //mr)

Sekretarz watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary ks. arcybiskup Angelo Amato zaapelował o bojkot filmu "Kod da Vinci", mającego wkrótce wejść na ekrany - podały media, cytując Polską Agencję Prasową.

W swym wystąpieniu podczas sesji na temat mediów na rzymskim Uniwersytecie Santa Croce ks. arcybiskup Amato, który jest bliskim współpracownikiem papieża Benedykta XVI, powiedział, że film jest zbiorem antychrześcijańskich obelg oraz błędów historycznych i teologicznych.

- Mam nadzieję, że wszyscy zbojkotujecie ten film - powiedział.
Arcybiskup dodał, że gdyby filmowcy usiłowali znieważyć np. Koran czy holokaust to zapewne film spotkałby się z oburzeniem i atakami na całym świecie, ale kalumnie rzucane na Kościół i chrześcijaństwo uchodzą bezkarnie. Jego zdaniem, sukces antychrześcijańskiej książki, na podstawie której nakręcono film wynika z faktu nieprzygotowania katolików, zwłaszcza młodych, do obrony prawd wiary.

Dla tych wszystkich, którym zależy by nie promować kłamstwa zawartego w filmie Kod da Vinci

http://www.protestuj.pl/

Oni utracili wiarę

Książka taka jak Kod Leonarda da Vinci ma na celu zasianie wątpliwości względem wiary. Poniżej kilka świadectw zebranych przez amerykańskie stowarzyszenie TFP.

„Zobaczyłam jakąś kobietę pogrążoną w żarliwej modlitwie w kaplicy przed Najświętszym Sakramentem. Kiedy skończyła się modlić, podeszłam do niej z folderem zawierającym krytykę Kodu Leonarda da Vinci. Wzięła go z zainteresowaniem mówiąc, iż przyszła pomodlić się za swoją synową. Wyznała mi, iż jej synowa całkowicie utraciła wiarę po przeczytaniu Kodu Leonarda da Vinci i to dlatego co tydzień przychodzi modlić się za nią przed Najświętszym Sakramentem” (MK, Hudson, Ohio)

To „tylko powieść”, lecz oni jej wierzą jak religii!

„Nadejdzie dzień, kiedy Kościół rzymskokatolicki zobaczy światłość i wyjawi prawdę o Jezusie, Marii Magdalenie i ich potomstwu. Do dnia dzisiejszego jego techniki kontroli i prania mózgu utrzymują ludzi w błędzie (jestem byłym katolikiem psychicznie oszukanym przez katolickie nauki). Teraz przynajmniej poznałem prawdę.” (K.F.)

„Moja córka w to wierzy”

„Moja córka cierpi na postępujące stwardnienie rozsiane, co, zdaniem lekarzy, ogranicza jej szansę życia, ma 37 lat. Przeczytała Kod Leonarda da Vinci i od tego czasu odwróciła się od Biblii oraz „słów ludzi, a nie Boga”, i usilnie powtarza teorie zawarte w książce na temat Jezusa i jego „małżeństwa z Marią Magdaleną”, która jakoby miała być „głową Kościoła”. Jest to wyobrażenie to tego stopnia zniekształcone, że nie widzę sposobu, by je obalić.

Skutkiem tego odrażającego przekręcenia wolności słowa jest fakt, iż moja córka jest pozbawiona szansy poznania Jezusa w jej ostatnich latach, z powodu niedorzeczności głoszonych przez tę »opowieść, która nie wyrządza szkody«. Wspieram wszystkie wysiłki ludzi, którzy protestują przeciwko tym, którzy dla własnego interesu usiłują zdeformować i sfałszować życie i nauczanie Jezusa”.

android

Wysłany: 2006-05-24, 16:30   

Niestety upadek WIEDZY o Bogu w ostatnich latach jest tak drastyczny ze nie ma sie co dziwić. Polksa jest krajem katolickim. Często ludzie u nas tylko z nazwy chrzescijanie, ale zawsze mamy wiekszą wiedzę o religii niz ludzie z zachodu czy ze stanów. Nalezy zauwazyc ze wogole mamy wiekszą wiedzę bo mamy dosc duze nauczanie programowe :lol:

Na zachodzie ludzie na temat religii nie rozmawiają, mało co wiedzą, postepuje laicyzacja. Trudno oczekiwać od kogoś kto do kosciola albo wogole nie chodzi, albo chodzi tylko w swieta przez swoj kosciol wyznaczone - by bronil religii - gdy mu ktoś podtyka ładnie ubraną zciemę.
Jak ktoś moze bronic swojej wiary jak nie wie ze tak naprawdę Jezus nie chodził ubrany w rzymskie szaty, ze nie nosil dlugich wlosów, i ze byl krzepkim męzczyzną - synem ciesli, a nie jakimś włochatym niedozywionym stworkiem z brodą większą od głowy... :-/
Szkoda ze brak im wiedzy by zrozumieli ze nawet pozycja w czasie posilków wygladala inaczej, bo zydzi uzywali stolów ala dzisiejsze kraje arabskie, czyli jedli w pozycji pollezącej przy bardzo niskich stolilkach.
Nie wazne jest tez to ze nawet te słynne apokryfy nie udowadniają takiej tezy.
Wystarczy coś ładnie ubrać a ludzie bez wiedzy przyjmą wszysko.

Czego jest to dowdem - ano tego ze wiekszosc ludzi nie dba o swoje potrzeby duchowe. Ze dobrze im z tym ze robią tak jak kazzdy, nie zadając pytań, nie mysląc.. tylko ze takie sytuacje pokazują ze wystarczy mały kamyk rzucony w dom naszej wiary, by cała konstrukcja sie zawaliła.. smutne to...
Jak widze po tych wszystkich forach dzieciarnie zapatrzoną w 2012, w kody, w mędrców syjonu, a odzucajacych kanony biblijne to mi sie zle robi.. najgorsze jest to ze im sie nie da wytlumaczyc, oni są zapatrzeni ze to jest prawda i tyle.
Nie bede znów wieszal psów na krk, ale kazdy wie kto jest odpowiedzialny za nauczanie swoich pociech i wiernych..
Ciekawe czy ta pani co sie modliła przed kosciolem o pomyslnosc córki tez jej wpajała WIEDZĘ biblijną. Czy ksiądz który martwi sie o wiernych - wpajał WIEDZE czy tylko pozy.. bo gdy sie przykmuje tylko pozę zboznego oddania.. to potem tak jest.. w kazdej religii (zeby bylo jasne) - bo nie tylko chrzescijanie przechodzą takie klimaciki.

Aziz
[Usunięty]

Wysłany: 2006-05-30, 20:51   

nie - ponieważ to strata czasu

kato

Wysłany: 2006-05-31, 07:18   

Książkę przeczytałem jednym tchem. Świetnie napisana. A film oglądnę, jak będzie dołączony do gazety.
Najgorsze, że planują ekranizację "Aniołów i demonów". To dopiero szajs.

Anna01 
Administrator

Wyznanie: Deizm
Pomogła: 291 razy
Wysłany: 2006-05-31, 09:18   

Ja też przeczytałam książkę jednym tchem. Bardzo mi się podobała i ani na moment nie zachwiała mojej wiary. A nawet jeśli to prawda, że istnieją potomkowie Jezusa to czy ten fakt zaprzecza roli Jezusa jaką odegrał dla zbawienia ludzi ? Ale KK bojkotuje ten film przecież nie z tego powodu.

Victa
[Usunięty]

Wysłany: 2006-05-31, 09:37   

Filmu jeszcze nie oglądałam :-)

książkę już przeczytałam(ciekawie napisana)

i są dwa wyjścia:
1.Traktuje się ją poważnie-i wtedy trzeba się bardziej wgłębić w treści historyczno-religijne.
2.Jest jedną z wielu sezonowych książek w stylu Indiany Jonesa-i nie ma żadnego problemu

Wszystko zależy od podejścia czytelnika

dla mnie jest jedną z wielu powieści przygodowych :mrgreen:

Wojtek37 

Wysłany: 2006-05-31, 12:00   

Anna01 napisał/a:
Ja też przeczytałam książkę jednym tchem. Bardzo mi się podobała i ani na moment nie zachwiała mojej wiary. A nawet jeśli to prawda, że istnieją potomkowie Jezusa to czy ten fakt zaprzecza roli Jezusa jaką odegrał dla zbawienia ludzi ? Ale KK bojkotuje ten film przecież nie z tego powodu.

Jestem dogłębi zadziwiony twoją konkluzją w temacie, bo świadczy ona o tym iż fakty a życia Jezusa zawarte w Ewangeliach nie za bardzo mają dla Ciebie znaczenia. Poddajesz pod wątpliwośc rzeczy, które za czasów apostołów były czytelne i klarowne. Dla mnie to porażka (wybacz) jeśli naprawdę tak tewierdzisz.

Anna01 
Administrator

Wyznanie: Deizm
Pomogła: 291 razy
Wysłany: 2006-06-01, 09:41   

Cytat:
Jestem dogłębi zadziwiony twoją konkluzją w temacie, bo świadczy ona o tym iż fakty a życia Jezusa zawarte w Ewangeliach nie za bardzo mają dla Ciebie znaczenia. Poddajesz pod wątpliwośc rzeczy, które za czasów apostołów były czytelne i klarowne. Dla mnie to porażka (wybacz) jeśli naprawdę tak tewierdzisz.

Ewangelie mają dla mnie pierwszorzędne znaczenie i dlatego właśnie przeczytanie książki nie zachwiało mojej wiary ! Nie poddaje nic pod wątpliwość tylko zadaje pytanie. Gdyby okazało się (odnaleziono by niepodważalne dokumenty), że Jezus ma potomków to ten fakt przekreśliłby Jezusa jako zbawiciela, syna Bożego ?! Dla mnie osobiście nie miałoby to żadnego znaczenia, mój stosunek i wiara w Jezusa pozostała by niezmieniona. A dla Ciebie świat by się zawalił ??? Dla mnie to właśnie byłaby porażka !

Wojtek37 

Wysłany: 2006-06-01, 11:54   

Anna01 napisał/a:
Nie poddaje nic pod wątpliwość tylko zadaje pytanie. Gdyby okazało się (odnaleziono by niepodważalne dokumenty), że Jezus ma potomków to ten fakt przekreśliłby Jezusa jako zbawiciela, syna Bożego ?! Dla mnie osobiście nie miałoby to żadnego znaczenia, mój stosunek i wiara w Jezusa pozostała by niezmieniona. A dla Ciebie świat by się zawalił ??? Dla mnie to właśnie byłaby porażka !

I tu właśnie zawarta jest subtelność godna szatana, bo już założyłaś coś czego nie było i być nie mogło, skoro tak dobrze znasz Biblię to powinnaś to dokładnie wiedzieć. A tymczasem sytuacja dokładnie przypomina jako żywo sytuację Ewy, która weszła w dialog z wężem-szatanem.

Tam też nasz przeciwnik tylko poddał pod wątpliwość Boże fakty. Ale jesteś wolna i możesz uważać co zechcesz, czy tylko jest to ku zbudowaniu wiary?.

Uważam iż chrześciajnin nie powinien zaprzątać sobie głowy filmami. które nie budują, a czy ten film coś w Tobie dobrego wywołał. I czemu wreszcie KRzK tak mocno podkreśla szkodliwość tego rodzaju rozmiększaczy umysłów?!.

Istnieje w Kościele coś takiego jak "rozeznawanie duchów" - i w tej kwestji sprawa jest jasna i oczywista. Jeśli znasz kogokolwiek, kto poiada taki dar, to sama zobaczysz co i jak. Ja to wiem, i mogę się tylko swoją wiedzą podzielić z tymi, którzy nie wiedzą. Ot wszystko.[/code]

android

Wysłany: 2006-06-01, 14:27   

Jezus nie mógł mieć dzieci - gdyz proroctwa ST mówią ze miał być stanu wolnego.
A skoro miał byc kawalerem, to jak mógł miec dzieci - nieslubne? wtedy byłby grzesznikiem, i jak by spełnił warunki ukupu?

Wojtek37 

Wysłany: 2006-06-01, 19:51   

android napisał/a:
Jezus nie mógł mieć dzieci - gdyz proroctwa ST mówią ze miał być stanu wolnego.
A skoro miał byc kawalerem, to jak mógł miec dzieci - nieslubne? wtedy byłby grzesznikiem, i jak by spełnił warunki ukupu?

Możesz podać, które to wersety?.

ben-salem 

Wysłany: 2006-06-04, 17:16   

Ad Kod Leonarda

i odpowiedź Wojtka37 ( na post Anny01 ), w której pisze:

,,I tu właśnie zawarta jest subtelność godna szatana, bo już założyłaś coś czego nie było i być nie mogło...”

Stwierdzam i to nie bez małego zdziwienia, że zgadzam się z Wojtkiem37 !

Albo wierzymy w całość nauki o Chrystusie, albo stajemy w rzędzie z tymi którzy jej zaprzeczają i głoszą ,, inną Ewangelię” . Selektywność w odbiorze przekazu o Jezusie rzutuje na prawdziwość słów z wyznania Piotra apostoła:

,,Z MOCĄ I OBECNOŚCIĄ NASZEGO PANA, JEZUSA CHRYSTUSA, BYNAJMNIEJ NIE ZAPOZNALIŚMY WAS PRZEZ PÓJŚCIE ZA ZRĘCZNIE WYMYŚLONYMI FAŁSZYWYMI OPOWIEŚCIAMI, LECZ PRZEZ TO, ŻE STALIŚMY SIĘ NAOCZNYMI ŚWIADKAMI JEGO WSPANIAŁOŚCI”. 1 PIOTRA 1:16 PNS.

Dlaczego Piotr dokonał takiego wyboru ? Czy był pierwszym z tych, którzy zataili jakieś ważne informacje dotyczące najbliższego otoczenia Pana i Jego spraw osobistych ? W jakim interesie ? Heroizm i umieranie pokolenia pierwszych chrześcijan za coś nieprawdziwego ? Nonsens ! A jak przedstawia się stan wiedzy na Jego temat u współczesnych Mu żydowskich adwersarzy ? Istniały zarzuty dotyczące intymnego życia Jezusa ?

Kto jak kto, ale Piotr wiedział za kim podąża skoro wspomina nawet o istnieniu fałszywych opowieści o Chrystusie. Chyba że przyjmiemy na serio, iż Listy Św. Piotra nie są jego listami a utworami późniejszymi. Czy mamy podstawy tak twierdzić ?

Czytałem książkę Kod Leonarda. Pisana jest dla określonego rodzaju odbiorców. Zanim ja przeczytałem słyszałem o niej wiele, na długo przed jej polska edycją. Po przeczytaniu ( pomijałem fragmenty opisujące doznania i uczucia bohaterów ), stwierdziłem pewien niedosyt. Spodziewałem się niesamowitych rewelacji. A tu praktycznie wielkie nic. Tyle hałasu i o co? Pomówienia i plotki ubrane w szaty jakby historyczne; mieszanka faktów i fikcji literackiej.

Nie wiem czy pamiętacie Szanowni czytelnicy i oglądacze Kodu, jaka karierę na rynku polskim zrobiła kiedyś książka Z. Kosidowskiego ,,Opowieści Biblijne” a potem ,, Opowieści Ewangelistów” ?

Sporo ludzi wierzących, w tym młodzież szkolna i studenci, czerpało swoją wiedzę o Biblii właśnie z tej książki, niestety.

Intencja Kosidowskiego i wydawców była jasna: zaatakować wiarę w treść Pisma Św. i to z pozycji czysto laickiej i klasowej. Duchowni też nie zawsze chcieli i potrafili przeprowadzić rzeczową polemikę z tezami autora. Jeżeli coś publikowali, to miało kiepski oddźwięk; było słabo dostępne i mało czytelne. Sam co rusz to spotykałem się w środowisku akademickim i gdzie indziej z osobami zafascynowanymi treściami tych Opowieści.

Co niektórym podsuwałem książkę W. Kellera ,, A jednak Pismo Święte ma rację” Warszawa 1959. Wtedy istotnie było brak dostępnych oficjalnych wydawnictw broniących wiary biblijnej. Istniało tylko parę tytułów o archeologii tamtego rejonu. W pewnej mierze lukę tę mogła zapełnić drukowana w Polsce w drugim obiegu mała książeczka WTS , Czy Biblia jest rzeczywiście Słowem Bożym ?”. Co by nie powiedzieć o tej pozycji wydawniczej ŚJ, chyba jako jedyna w kraju broniła fundamentalnych racji wiary chrześcijańskiej. Nawet jeżeli katolicki czytelnik nie zgadzał się z pewnymi artykułami wiary specyficznymi dla ŚJ, to miał tam sporą porcję informacji o historii Biblii i powstawania jej kanonu oraz z zakresu autentyczności i wiarogodności tekstu. Ale jej zasięg był niewielki.

Dopiero sporo lat później, Ks. J. Kudasiewcz w sposób systematyczny, ze znawstwem tematu, rozprawia się z Opowieściami Kosidowskiego i jego zarzutami kierowanymi na treści Pisma Św. Nakład też mizerny: 10 350 egz.

Jedno jest pewne: Książka i film Kod Leonarda, podobnie jak krajowe Opowieści Biblijne i Opowieści Ewangelistów, bazują na powszechnej bo społecznej nieznajomości i ignorancji spraw związanych z Biblią oraz religią chrześcijańską w ogóle.

ben-salem

Hardi 
Administrator
Classic A2J

Wyznanie: chrześcijanin
Wysłany: 2009-11-17, 16:06   

kato napisał/a:

film dobry i godny polecenia

Blog ¤¤¤ YouTube ¤¤¤ Chomik ¤¤¤ Słowo Nadziei

Arius 
badacz Biblii

Wysłany: 2009-11-17, 16:08   

Hardi napisał/a:
kato napisał/a:

film dobry i godny polecenia

Pewnie Jezus też by go chętnie oglądnął. Może zaprosił byś Jezusa, na projekcję tego filmu, by razem oglądnąć?

Hardi 
Administrator
Classic A2J

Wyznanie: chrześcijanin
Wysłany: 2009-11-17, 17:24   

ogladales ten film "Anioly i demony"? bo ja bylem w kinie i nie zaliczam tego filmu do antychrzescijanskich, ale do antykatolicki a to zasadnicza roznica

Blog ¤¤¤ YouTube ¤¤¤ Chomik ¤¤¤ Słowo Nadziei

Odpowiedz do tematu