Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Piekło
Autor Wiadomość
haael
Gość
Wysłany: 2006-05-24, 12:20   

Ehomo, powiedz jak jest "piekło" po grecku?

Na określenie "piekła" i stanów mu podobnych używa się greckiego słowa "hades", hebrajskiego "szeol" a także "gehenna"

Yarpen_Zirgin
Gość
Wysłany: 2006-05-24, 12:21   

ehomo napisał/a:
Yarpen_Zirgin napisał:
Cytat:
99,99% słów, które znajdują się przekładach, nie istnieje w orginalnym tekscie greckim. Nie tylko nie ma tam słowa "piekło", ale nawet zwykły polski spójnik "i" tam nie występuje...

Czyli sugerujesz Yarpen że PIEKŁO jest, tak jak spójnik "i"

Niom. A dokładniej rzecz biorąc: W tekście greckim występują greckie odpowiedniki tych słów. Bo o to, jak się nie mylę, pytałeś. :)
Ostatnio zmieniony przez 2006-11-22, 21:32, w całości zmieniany 1 raz  

Android
Gość

w tekscie greckim nie wystepuja odpowiedniki tych słów. Naprawdę dziwię się wam. Mialem tylko JEDEN SEMESTR filozofii na studiach. a wystarczylo bym dowiedzial sie duzo o czasach greckich filozofó i ich sposobie myslenia.
NIe ma czegoś takiego jak ODPOWIEDNIK.. w tamtych czasach mowa i sposób konstrukcji zdań był wogole inny.
Tłumacząc te wersety dziś - doslownie tak jak to robimy - kaleczymy biblie i dokladamy jej wiele DOGMATÓW o których ona nigdy nie wspomina.

Hades - to hades, piekło to piekło.. wrzucanie wszystkoego do wspólnego wora, hadesó gehenn itd mze konczyc sie straszliwym błedem.

Czy wiecie ze nie istniala poprawna odpowiedz w grecji na pytanie "Czy wciąz bijesz swoją matkę?" - pewien cwany filozof uzyl tego czasu, którego zaprzeczenie nie istnialo w grece. Ktos mogl odpowiedziec albo ze JUZ nie bije, albo ze nie bił DAWNIEJ. - nie bylo odpowiedzi - ja jej nigdy nie biłem.

Dlatego trzeba sie wczytac w sens, i doczytac o rycie historycznym, któregotak bardzo boją sie katolicy. Przyklad mamy w poscie o powstaniu kosciola.. dla Pana panie YZ - cos co nie bylo powiedziane w biblii, bylo w domyslach jak to "i". A wlasnie sie mylisz.. z racji tego ze ludzie mieli ubogie slownictwo - wszystko bylo tlumaczone bardzo dokladnie.
Jesli słowo hades - oznaczajace grub ludzkosci - nie ma zadnych dodtakowych opisów - to znaczy ze to hades i nic wiecej.
Jesli słowo gehenna - to bylo literalne miejsce "smietnik". - to znaczy to tylesamo co odrzucenie... nikt w tamtych casach nie mieszkał w gehennie, to bylo toksyczne spowite niesamowitym smrodem miejsce.

Wogole czuje sie jakby moje posty ignorowano. Tutaj bawicie sie w tlumaczeniee pojedynczych sluwek i KLUCICIE SIE..
W poscie o ewolucji ODRZUCACIE zdrowy rozsądek i na przekór rzeczywistosci jaka nas otacza stawiacie nauke do WALKI z religią..
PO CO TO ? lubie sie klucic?
to jakies towarzystwo wzajemnej masohistycznej adoracji?

haael
Gość

Cytat:
Dlatego trzeba sie wczytac w sens, i doczytac o rycie historycznym, któregotak bardzo boją sie katolicy.

Katolicy nie boją się historii. To raczej protestanci od Sola Scriptura woleliby, żeby nie było listów apostolskich i pism Ojców Kościoła.

Cytat:
Jesli słowo hades - oznaczajace grub ludzkosci - nie ma zadnych dodtakowych opisów - to znaczy ze to hades i nic wiecej.

Czy uzasadnisz jakoś dlaczego hades to "grób ludzkości"? Hades to zdaje się słowo zaczerpnięte z mitologii greckiej oznaczające imię boga podziemi, używane także na określenie miejsca jego przebywania.

Cytat:
Jesli słowo gehenna - to bylo literalne miejsce "smietnik". - to znaczy to tylesamo co odrzucenie... nikt w tamtych casach nie mieszkał w gehennie, to bylo toksyczne spowite niesamowitym smrodem miejsce.

Coś dzwoni, ale nie wiadomo w którym kościele. "Śmietnik" to był Szeol. To właśnie o tym "śmietniku" śpiewał psalmista słowami "choć idę przez ciemną dolinę, zła się nie ulęknę". Nie był to tak naprawdę śmietnik, a miejsce, gdzie rzucano ciała niesprawiedliwych. Ciała sprawiedliwych chowano normalnie.
Gehenna pochodzi od słów ben-Hinnon i oznacza "dolina synów Hinnona". Było to miejsce, gdzie Żydzi składali krwawe ofiary z dzieci dla boga Molocha. Bóg przysiągł Żydom, że skończą w "Gehennie" tak samo, jak te dzieci, które składali w ofierze. I faktycznie, Żydzi ponieśli tam jakąś wielką klęskę militarną (nie pamiętam szczegółów). Żydzi używali słowa "Gehenna" mniej więcej w tym sensie, w jakim my mówimy na coś "ale Wietnam" :).
Ostatnio zmieniony przez 2006-11-22, 21:32, w całości zmieniany 1 raz  

Gość

mysle ze moze powinniscie rzucic okiem na to:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Szeol

http://pl.wikipedia.org/wiki/Tartar

http://pl.wikipedia.org/wiki/Hades

http://encyklopedia.interia.pl/haslo?hid=71497

wasz sluga w Chrystusie

wyznawca_

haael
Gość

Uch, to straszne. Hasło "Szeol" jest żywcem przepisane z jakiejś książki świadków Jehowy. Salomon jest autorem księgi Koheleta? To straaaaaaaszne!!!

Dodam tagi "kontrowersyjny" i "do dopracowania" do tego artykułu.

Gość

haael,
nie wiedziales ze salomon jest autorem ksiegi koheleta? Smile no to juz wiesz Smile

wasz sluga w Chrystusie

wyznawca_

haael
Gość
Wysłany: 2006-05-24, 12:22   

Wiedziałem, ale nie myślałem, że znajdę kiedyś coś takiego na Wikipedii. Trzeba będzie powołać specjalny sztab do oczyszczenia Wikipedii z nauk świadków Jehowy. Już kiedyś poprawiałem jedno hasło, ale wtedy jeszcze nie wiedziałem, że było ono napisane przez Świadka. Zdałem sobie z tego sprawę dopiero, kiedy Świadkowie pokazali mi taką niebieską książkę (tytułu nie pamiętam), w której toczka w toczkę było to samo, co w tym haśle.

andrzej
Gość

Zasadniczo zgadzam się z Androidem. Nie tyle język co aparat pojęciowy dawnych tekstów biblii nie przystaje do współczesnych nawet wyobrazeń. Na ogół dawne teksty są duzo bardziej treściwe i subtelne w porównaniu np. z obecną prasą. Co jest dla mnie jednym z dowodów czasów głębokiego barabarzyństwa w jakich żyjemy. Jest to poważny dylemat dla tłumaczy Biblii. Bo albo jest tłumaczenie dosłowne przez to mało zrozumiałe, albo tłumaczenie zrozumiałe ma nie wiele wspólnego z biblią. Kościół którego bramy Hadesu nie pochłoną, osobiscie tłumaczyłbym jako-że ich śmierć nie pochłonie, czyli raczej kościół nieśmiertelny, a nie tyle co walczący z piekłem. Słowo piekło jest późnośredniowiecznym ludowym "infantylizmem", znaczyło tyle mniej więcej co obecnie piekarnik, czy inaczej odwrotnośc nieba, jakoby własnościowego "mieszkania" Boga. Dla mnie synonimem onego piekła byłaby przestrzeń maksymalnie oddalona od Boga ( nie poza Bogiem -broń Boze) a piekielnicy to tylko ci ostatni w peletonie. Nie tyle skazani co krnąbrni i przez to opóźnieni. Przestrzeń w której ład Boży jest tak odległy, że można odnieść pozorne czy subiektywne wrazenie chaosu, a przez to i niedostatku wiary w Boga, choć teoretycznie nie bez nadziei. Wbrew Dantemu porzucanie nadziei to nie cecha piekła tylko sposób do jego zrozumienia. Gorszy od piekła jest niebyt , czyli śmierć absolutna i to chyba mieli ewangeliści na myśli. Nieraz stykałem się z osobami skrajnie cierpiącymi, chorymi itp którym "bliscy" doradzali samobójstwo ale gdy przyszła ta ŚWIADOMA chwila nawet pośród piekielnych mąk. starali się je przedluzyc, chwytając się kazdej iskierki zycia, jakie by ono nie było i choćby tylko miało sens mistyczny.
I znowu Biblijka książeczka taka sobie, a w niej frędzelki, wielbłądy i takie sobie, a jakze potrafiąca wstrząsać swiatopoglądami i losami narodów.

Kesja
Gość

Tak bardzo jesteście zapatrzeni w Greke jej znaczenie gehenna itp.

ale Bóg JHWH mówił do i przez proroków i nie uzywali Greki.
Moze by tak panowie rozwazyli znaczenie SZEOLU .

Czym jest kto w nim jest i dlaczego?
Jakie znaczenie ma szeol w ksiedze Ezekiela 32r ?

>>>>>>>
Android czy to co piszesz nie można odnieść do duchowego smietnika
- odrzucenie w sensie duchowym ?

andrzej
Gość

Z tego co wiem w niektórych tłumaczeniach słowo szeol pojawia się w Biblii jako podziemna kara dla buntowników Koracha. Pierwotnie być może szeol miął wiele wspólnego z dziedziną Ozyrysa, stąd łatwo był tłumaczony przez hellenów jako Hades, później przeszedł ewolucję pojęciową podobnie jak nasze piekło i chyba podobnie jest rozumiany. Zmian od czasów Jezusa nie należy się spodziwaś, gdyż już wtedy można go łączyć z siedzibą szatana, jak można się domyślać z ewangelii.

Gość

szeol to po prostu miejsce zmarlych gdzie do czasu Jezusa trafiali i dobrzy i zli z malymi wyjatkami (eliasz, henoch). nie jest to pieklo gdyz nie cierpia tylko jest to miejsce oczekiwania na sad gdyz oni czekaja w szeolu na sad. od czasow zbawienia nas przez Jezusa do szeolu trafiaja tylko ci ktorzy ida na sad gdyz zbawieni sa laczeni odrazu z Jezusem w niebie jako pierwociny. Tak ze znaczenie szeolu sie nie zmienilo... jest to miejsce oczekiwania na sad...czyli miejsce niezbyt szlachetne ale tez i nie pieklo. Modlmy sie o dusze tych ktorzy czekaja na sad aby Bog mial nad nimi litosc i odpuscil im ich winy w dzien sadu.

wasz sluga w Chrystusie

wyznawca_

Android
Gość
Wysłany: 2006-05-24, 12:23   

Wyznawco - módlmy się o dusze tych którzy zyją.. tym którzy umarli juz nic nie pomoze jesli się Górze narazili...

Gość

android,
ja sie modle o dusze zywych i zyjacych gdyz wierze W MOC MODLITWY. czy ty nie wierzysz w moc modlitwy?

wasz sluga w Chrystusie

wyznawca_

Android
Gość

Wierze tez w zdrowy rozsądek..

Odpowiedz do tematu