Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak Biblia naucza o Trojcy Świętej!
Autor Wiadomość
mirek
Gość
Wysłany: 2006-05-24, 18:23   

słuchaj ariel,

ja wierzę w Trójcę Świętą, na podstawie tutaj między innymi przedstawionych dowodów biblijnych, których Ty oczywiście nie potrafisz wyjaśnić i wierzysz w przypadki. Ja w przypadki nie wierzę. Czy masz mi za złe mój punkt widzenia?

ariel
Gość

1. Nie mam Ci tego za złe, szanuję Twoje wybory.
2. Nie da rady definitywnie stwierdzić, czy czegoś nie potrafię wytłumaczyć, czy też potrafię. Zawsze będzie tak, że jednych coś przekona, innych zaś nie. Ja jedynie odnoszę się do niektórych aspektów Twej argumentacji, które wydają mi się mocno naciągane.
3. Nie wierzę, że w Biblii znajdują się przypadkowe, niezamierzone przez Boga teksty. Natomiast poddaję w wątpliwość niektóre Twoje interpretacje tychże tekstów.

mirek
Gość

Cieszę się, że szanujesz moją decyzję. Podsumowując: myślę, że ten wątek jest dobitnym dowodem, iż nauka o Trójcy jest zawarta w Biblii. Niech więc Świadkowie Jehowy tu obecni i czytający ten temat nie próbują ludziom na swoich terenach wciskać farmazonów, iż nauki o Trójcy nie ma w biblii, bo jest to po prostu wierutne kłamstwo. Dowodem są argumenty biblijne tutaj w tym wątku przedstawione. Oczywiście, iż zgadzam się, iż wszystko zależy od interpretacji ale Bóg przecież wersetów w Biblii nie umieścił tak sobie przypadkowo tylko w jakimś celu! Myśle że w takim, aby każdy myślący człowiek mógł wyciągnąć z tego odpowiednie wnioski!

ariel
Gość
Wysłany: 2006-05-24, 18:24   

Każdy widzi to co chce widzieć (tak jest najczęściej). Dla Ciebie przedstawione tu argumenty być może są miażdżące, dla mnie najczęściej (choć nie zawsze) żenująco słabe. Te wersety zazwyczaj udowadniają Trójcę "naokoło". Trzeba najpierw przyjąć tą naukę, a potem zobaczyć w tych tekstach to co ta nauka widzi. Mnie zawsze dziwiła następująca kwestia: jeśli Bóg uzależnia czyjeś wieczne życie od przyjęcia nauki o Trójcy (taki pogląd wyznaje wielu chrześcijan ewangelicznych), to należałoby się spodziewać, że tak ważna nauka zostanie wyłożona w Piśmie "łopatologicznie", bardzo jasno i bardzo wyraźnie. Że nie będzie co do niej żadnych wątpliwości, tak samo jak nie ma wątpliwości co do tego, że Jezus jest Zbawicielem, Jego śmierć odkupieniem, Jego zmartwychwstanie faktem, a królestwo Boże i przyszły sąd - pewnikiem. Tymczasem trudno znaleźć tą naukę w Biblii. Można ją jedynie poskładać z jakichś wersetów, ale explicite wyrażona nie jest nigdzie. I to mnie dziwi. Dziwi mnie też to, że nikt z apostołów o nią nie pytał Jezusa. Dziwi to, że nikt nie pytał o nią apostołów po śmierci Jezusa. Ja bym zapytał gdybym wtedy żył Smile. A tu cisza. Głucha cisza. Nie pyta nikt.

diakonos
Gość

mirek napisał/a:
Niech więc Świadkowie Jehowy tu obecni i czytający ten temat nie próbują ludziom na swoich terenach wciskać farmazonów, iż nauki o Trójcy nie ma w biblii, bo jest to po prostu wierutne kłamstwo. Dowodem są argumenty biblijne tutaj w tym wątku przedstawione. Oczywiście, iż zgadzam się, iż wszystko zależy od interpretacji ale Bóg przecież wersetów w Biblii nie umieścił tak sobie przypadkowo tylko w jakimś celu! Myśle że w takim, aby każdy myślący człowiek mógł wyciągnąć z tego odpowiednie wnioski!
Zatem Mirku, jakim prawem zabraniasz Świadkom Jehowy mieć inne spojrzenie na te sprawę i nazywasz to "wierutnym kłamstwem", a za moment mówisz że "wszystko zależy od interpretacji". Nie uważasz, że coś Ci się pomyliło? Albo jesteś obłudny, albo nie wiesz, co piszesz!
Ostatnio zmieniony przez 2006-07-31, 12:48, w całości zmieniany 1 raz  

mirek
Gość

Tylko ty ariel zapominasz, że oprócz przekazu piśmiennego w biblii mamy również i przekaz ustny. Poza tym zesłany Duch Święty miał, zgodnie z obietnicą Jezusa, pouczać o prawdzie. Ja po prostu wierzę, iż nie wszystko musiało być przelewane na papier, skoro w tamtych czasach było oczywiste. Ty o tym zapominasz i masz problem. Bowiem skąd wiesz, czy masz kompletną Biblię skoro nie ma żadnego wersetu biblijnego mówiącego o składzie ksiąg? Skąd wiesz kto napisał poszczególne księgi, skoro nie zawsze podpisywał się pod danym listem? Takich problemów jest więcej ale na razie nie chce mi się ich dokładniej analizować.

ariel
Gość

Ok, ale bądź konsekwentny. Skoro twierdzisz, że mamy przekaz ustny i na tej podstawie budujesz swoją wiarę, to uznaj KRK za jedyny prawdziwy kościół, papieża za nieomylnego a postanowienia soborów za obowiązujące. Jeśli tego nie czynisz, to Twoje podejście do przekazu ustnego jest selektywne, podobnie zresztą jak moje. Więc cały argument raczej nie jest przekonywujący. Gdyby go zastosował katolik, zrozumiałbym. Ale przecież z Ciebie jest protestant. Ewangeliczny Smile. Stosując tego rodzaju argument, Ty masz problem, nie ja. Sugerujesz (chyba, tak to zrozumiałem) też, że Trójca była czymś oczywistym i jako taka nie musiała być przelewana na papier. Ja ten argument odrzucam. Jeśli w Biblii zapisywano najważniejsze rzeczy, nieodzowne dla naszego zbawienia, to zupełnie nie rozumiem powodu, dla którego miałoby zabraknąć w niej miejsca na tak niezmiernie ważną naukę, jaką w dzisiejszym chrześcijaństwie jest Trójca. No i jeszcze o wprowadzaniu przez Ducha w prawdę. Oczywiście, tak miało być i tak było. Pytanie brzmi: czy Bóg wprowadzał w prawdę tych, którzy swą działalnością stworzyli KRK, czy też innym wierzącym?

diakonos
Gość
Wysłany: 2006-05-24, 18:25   

mirek napisał/a:
Tylko ty ariel zapominasz, że oprócz przekazu piśmiennego w biblii mamy również i przekaz ustny.

Jednak tego sama Biblia nie potwierdza, gdyz możemy w niej przeczytać:
Rzymian 15:4:
Cytat:
Albowiem wszystko, co niegdyś napisano, napisano dla naszego pouczenia, abyśmy przez naszą wytrwałość i przez pociechę z Pism mieli nadzieję

2 Tymoteusza 3:16,17:
Cytat:
Całe Pismo jest natchnione przez Boga i pożyteczne do nauczania, do upominania, do prostowania, do karcenia w prawości, aby człowiek Boży był w pełni umiejętny, całkowicie wyposażony do wszelkiego dobrego dzieła.
Zatem nie jest nam potrzebny ustny przekaz, gdyż całość została juz przez Boga podana.
Ostatnio zmieniony przez 2006-07-31, 12:50, w całości zmieniany 1 raz  

mirek
Gość

Ale przecież w Biblii jest nauka o Trójcy, więc nie wiem o czym mówisz. Shocked Mógłbyś mieć słuszne pretensje, gdyby jej nie było. A skoro Biblia naucza o Trójcy więc nie wiem w czym widzisz problem.
Skoro Jezus też powiedział, że będzie ze swoimi uczniami przez wszystkie dni aż do skończenia świata, to oznacza, że ZAWSZE musieli być prawdziwi czciciele Jezusa.

diakonos
Gość

mirek napisał/a:
Ale przecież w Biblii jest nauka o Trójcy, więc nie wiem o czym mówisz. Mógłbyś mieć słuszne pretensje, gdyby jej nie było.
Niedawno mówiłeś o interpretacji, że każdy inaczej może odbierać słowa Biblii, a Ty teraz mówisz, że w Biblii jest ta nauka. Gro osób się z Tobą nie zgodzą, a Ty opierasz się na ustnych przekazach, więc jak to jest z tym zapisem tej nauki: na ustnych przekazach, czy w Biblii? Bo jak jest to prosze o cytat typu: "Jam Bóg w Trójcy...", bo inne cytaty to jedynie dobrowolna interpretacja.
Ostatnio zmieniony przez 2006-07-31, 12:50, w całości zmieniany 1 raz  

mirek
Gość

ariel

na temat Twojego artykułu "Przemawiający Duch Święty" napisał już dawno temu polemikę Grzegorz Żebrowski:

http://www.trinitarians.i...p?artykulID=264

diakonos pisze:

Cytat:
Zatem nie jest nam potrzebny ustny przekaz, gdyż całość została juz przez Boga podana.

Gdyby tak było, to dlaczego apostoł Paweł pisze:

2Tes 2:15 Bw „Przeto, bracia, trwajcie niewzruszenie i trzymajcie się przekazanej nauki, której nauczyliście się czy to przez mowę, czy przez list nasz.”

Mamy więc również nauczanie ustne, które nie zostało zapisane w Biblii!

Cytat:
prosze o cytat typu: "Jam Bóg w Trójcy...", bo inne cytaty to jedynie dobrowolna interpretacja.

Takim wersetem jest np. Mt 28:19

Mt 28:19 Bw „Idźcie tedy i czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego,”

Ale ty oczywiście temu nie wierzysz. Dla mnie jednak jest to przekonywujący argument na istnienie Boga w Trójcy Świętej. Oczywiście nie jest to jedyny tekst udowadniający Trójcę Świętą, gdyż na jednym tekście nie budowałbym nauki a tekstów dowodzących jej istnienia jest o wiele więcej, część przytaczałem już w poprzednich postach.

Jeśli tak już zależy ci na dosłownym zapisie prawd wiary w biblii, to pokaż mi, gdzie Pismo Święte naucza wprost, że Jezus to archanioł Michał, a w roku 1914 skończyły się czasy pogan; ty przecież w to wierzysz. Uwierz mi, o wiele łatwiej jest mi przyjąć bibljną naukę o Trójcy niż naukę o Bogu gmatwaną przez Straznicę.

Jeszcze raz przypomnę: wierzę tylko w jednego Boga. Pismo Święte wyraźnie informuje, że tym Bogiem jest Ojciec, Syn i Duch Święty. Jest to oczywiście jak najbardziej wiara monoteistyczna. Jeśli już ktoś swoimi argumentami - nawet niechcący - dowodzi politeizmu, to jest to właśnie Strażnica. Wierzę, że istnieje TYLKO JEDEN Bóg, lecz w trzech osobach. Strażnica zaś wierzy w dwóch bogów: Boga Wszechmogącego - Jehowę i w boga mocnego - Jezusa Chrystusa, którzy na pewno według Strażnicy nie są jednym Bogiem. Jakby na to nie patrzeć jest to więc dwuteizm (odmiania politeizmu) z podziałem na boga większego i boga mniejszego (tak jak np. Zeus i Hermes).
Ostatnio zmieniony przez 2006-07-31, 12:51, w całości zmieniany 1 raz  

diakonos
Gość

mirek napisał/a:
diakonos pisze:
Gdyby tak było, to dlaczego apostoł Paweł pisze:
2Tes 2:15 Bw „Przeto, bracia, trwajcie niewzruszenie i trzymajcie się przekazanej nauki, której nauczyliście się czy to przez mowę, czy przez list nasz.”
Mamy więc również nauczanie ustne, które nie zostało zapisane w Biblii!

W I.w.n.e. apostołowie pisali listy do zborów, znamy takie listy jak: do Rzymian, do do Koryntian (2), Gatatów, Efezjan, Filipian, Kolosan, Tesaloniczan (2), Tymoteusza (2), Tytusa, Filemona, Hebrajczyków, Jakuba, Piotra (2), Jana (3), Judy. To sa te listy, które dzisiaj mamy spisane i wchodza w skład kanonu Pisma Świetego. Dzis nie istnieje przekaz ustny.

mirek napisał/a:
Mt 28:19 Bw „Idźcie tedy i czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego,”
Ja tu widzę wypowiedz nie o jednej lecz o trzech osobach, o Ojcu - Jehowie, o Synu - Jezusie Chrystusie i o Duchu Święty - mocy bożej. Dla mnie taka argumentacja jest właściwsza.
Wcześniej przytaczałeś, coś co mogło, ale też nie musiało wskazywać na Trójce, tak jak i ten w/w cytat z ew. Mateusza.

mirek napisał/a:
Uwierz mi, o wiele łatwiej jest mi przyjąć bibljną naukę o Trójcy niż naukę o Bogu gmatwaną przez Straznicę.
Ja nie mam problemu z "gmatwaniną" Strażnicy, ba, nawet jej nie widzę.

mirek napisał/a:
Jeśli już ktoś swoimi argumentami - nawet niechcący - dowodzi politeizmu, to jest to właśnie Strażnica.
Strażnica nigdy nie wypowiada niczego aby uczynić Jezusa Bogiem, mówi jedynie że jest boski, ale nigdy nie że jest Bogiem (pamiętaj, także w swoich poszukiwaniach, że i Szatan nazwany jest bogiem).
I juz na koniec przestroga: Nie będę tolerował, ataków słownych na TS, ani na śJ - posty będą poprawiane przez ich autorów, albo usuwane.
Ostatnio zmieniony przez 2006-07-31, 12:52, w całości zmieniany 1 raz  

Gość

Wysłany: 2006-05-24, 18:26   

mirek napisał/a:

Paulina,

i właśnie tym sposobem potwierdzasz istnienie prawdziwej Trójcy Świętej! Występowanie bowiem triad w pogańskich religiach jest właśnie potwierdzeniem istnienia prawdziwej, tak jak fałszywe dolary dowodzą istnienia prawdziwych.

Zawsze tak jest ze najpierw powstaje oryginał a później ktoś moze próbowac go sfałszować, nigdy odwrotnie.

Twój przykład z dolarmi jest super i potwierdza prawdziwość Trójc pogańskich.

____
paulina
Ostatnio zmieniony przez 2006-07-31, 12:53, w całości zmieniany 1 raz  

mirek
Gość

diakonos,

to nie był jedyny werset mówiący o przekazie ustnym czy tradycji:

1Kor 11:2 Bw „A chwalę was, bracia, za to, że we wszystkim o mnie pamiętacie i że trzymacie się pouczeń, jakie wam przekazałem.”

1Kor 11:16 Bw „A jeśli się komuś wydaje, że może się upierać przy swoim, niech to robi, ale my takiego zwyczaju nie mamy ani też zbory Boże.”

Ga 1:9 Bw „Jak powiedzieliśmy przedtem, tak i teraz znowu mówię: Jeśli wam ktoś zwiastuje ewangelię odmienną od tej, którą przyjęliście, niech będzie przeklęty!”

Flp 4:9 Bw „Czyńcie to, czego się nauczyliście i co przejęliście, co słyszeliście, i co widzieliście u mnie; a Bóg pokoju będzie z wami.”

1Tes 2:13 Bw „A przeto i my dziękujemy Bogu nieustannie, że przyjęliście Słowo Boże, które od nas słyszeliście nie jako słowo ludzkie, ale, jak jest prawdziwie, jako Słowo Boże, które też w was wierzących skutecznie działa.”

1Tes 4:1 Bw „A poza tym, bracia, prosimy was i napominamy w Panu Jezusie, abyście stosownie do otrzymanego od nas pouczenia, jak macie postępować i podobać się Bogu, jak zresztą postępujecie, abyście tym bardziej obfitowali.”

2Tes 3:6 Bw „Nakazujemy wam, bracia, w imieniu Pana Jezusa Chrystusa, abyście stronili od każdego brata, który żyje nieporządnie, a nie według nauki, którą otrzymaliście od nas.”

2Tm 2:2 Bw „a co słyszałeś ode mnie wobec wielu świadków, to przekaż ludziom godnym zaufania, którzy będą zdolni i innych nauczać.”

2J 1:12 Bw „Miałbym wam wiele do napisania, ale nie chcę tego pisać piórem i atramentem, wszak spodziewam się być u was i osobiście z wami porozmawiać, ażeby radość nasza była zupełna.”

Poddajesz więc w wątpliwość samą biblię?

Cytat:
Ja tu widzę wypowiedz nie o jednej lecz o trzech osobach, o Ojcu - Jehowie, o Synu - Jezusie Chrystusie i o Duchu Święty - mocy bożej. Dla mnie taka argumentacja jest właściwsza.

W Mt 28:19 jest mowa o trzech osobach, ale o jednym Bogu! Jak to zresztą sam piszesz, ale myślę, że się pomyliłeś. :) Jeśli chodzi o interpretację Świadków Jehowy, to bardzo ciekawie opisuje to Zabiełło:
W Mt.28:19 Chrystus poleca chrzcić "W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego", a więc w imię trzech osób. W Piśmie Św. imię dotyczy osoby, a nie mocy. Niektórzy ŚJ mówią, że też mówi się "w imieniu prawa". Niechcący jednak wykopali grób swemu własnemu stanowisku, gdyż robić coś w imię czegoś zakłada jedność tego czegoś. Np. można coś zrobić w imieniu pracowników, albo w imieniu zakładów pracy itp. W każdym wypadku podmiot jest jednorodny. Lecz co byś powiedział, gdyby ktoś rzekł, że otrzymał polecenie aby coś robic we imieniu króla, kloszarda i bezrefleksyjnej leguminy na półmisku? Właśnie coś podobnego sugerują tu ŚJ, gdyż wg nich Mt.28:19 należałoby odczytać mniej więcej w taki sposób: chrzcijcie w imię Ojca (Boga, który jest osobą i królem), Syna (wg nich: stworzenia, które jest co prawda osobą, ale będąc stworzeniem stanowi istotę o niewyobrażalnie niskiej randze w stos. do samego Boga) oraz Ducha Świętego (nieosobowej energii, którą można porownywać do elektryczności i która ma tyle w sobie osobowości co bezkształtna legumina).
Gdyby Duch Święty w wersecie Mt 28:19 był jedynie mocą Ojca, to z wersetu tego należałoby wnioskować, że Bóg Ojciec nie jest wszechmocny, czyli nie posiada pełni Bóstwa, bo jest pomniejszony o oddzielnie występującą moc. A pomyśl jeszcze: jak mógłby się taki werset w Biblii w ogóle znaleźć jeśli nie potwierdzałby on nauki o Trójcy? Czy sądzisz, że Bóg wprowadzałby w błąd?

Cytat:
Ja nie mam problemu z "gmatwaniną" Strażnicy, ba, nawet jej nie widzę.

Widzisz, widzisz, bo nawet nie potrafisz wyjaśnić kto stwarzał świat. Bo ja wierzę, że to Bóg w Trójcy Świętej stwarzał świat, natomiast koncepcja Strażnicy o tym, że to Jezus stwarzał a Ojciec był tylko zleceniodawcą, jest zgrabna, ale Pismo Święte temu zupełnie przeczy! Pismo bowiem mówi, że to cała Trójca Święta stwarzała:

Bóg Ojciec
Iz 44:24 Bw „Tak mówi Pan, twój Odkupiciel i twój Stwórca jeszcze w łonie matki: Ja jestem Pan, Stwórca wszystkiego, Ja sam rozciągnąłem niebiosa, sam ugruntowałem ziemię - kto był ze mną?”

Iz 45:12 Bw „Ja uczyniłem ziemię i stworzyłem na niej ludzi, moje ręce rozciągnęły niebiosa i Ja daję rozkazy wszystkiemu ich wojsku.”

Iz 64:8 Bw „Lecz teraz, Panie, Ty jesteś naszym Ojcem, my jesteśmy gliną, a Ty naszym Stwórcą i wszyscyśmy dziełem twoich rąk!”

Syn Boży
J 1:3 Bw „Wszystko przez nie powstało, a bez niego nic nie powstało, co powstało.”

Kol 1:15-17 Bw „On jest obrazem Boga niewidzialnego, pierworodnym wszelkiego stworzenia,(16) ponieważ w nim zostało stworzone wszystko, co jest na niebie i na ziemi, rzeczy widzialne i niewidzialne, czy to trony, czy panowania, czy nadziemskie władze, czy zwierzchności; wszystko przez niego i dla niego zostało stworzone.(17) On też jest przed wszystkimi rzeczami i wszystko na nim jest ugruntowane,”

Hbr 1:10 Bw „Oraz: Tyś, Panie, na początku ugruntował ziemię, i niebiosa są dziełem rąk twoich;”

Duch Święty
Hi 33:4 Bw „Duch Boży stworzył mnie, a tchnienie Wszechmocnego ożywiło mnie.”

Hi 26:13 Bg „Duchem swym niebiosa przyozdobił, a ręka jego stworzyła węża skrętnego.”

czyje więc ręce stwarzały świat? Czy nie prościej jest przyjąć, że to Bóg w Trójcy Świętej stwarzał świat zamiast próbować to tłumaczyć w sposób zagmatwany?

Cytat:
Strażnica nigdy nie wypowiada niczego aby uczynić Jezusa Bogiem, mówi jedynie że jest boski, ale nigdy nie że jest Bogiem (pamiętaj, także w swoich poszukiwaniach, że i Szatan nazwany jest bogiem).

Strażnica nie, ale Biblia tak mówi:

Iz 9:5 Bw „Albowiem dziecię narodziło się nam, syn jest nam dany i spocznie władza na jego ramieniu, i nazwą go: Cudowny Doradca, Bóg Mocny, Ojciec Odwieczny, Książę Pokoju.”

Mt 1:23 Bw „Oto panna pocznie i porodzi syna, i nadadzą mu imię Immanuel, co się wykłada: Bóg z nami.”

J 1:1 Bw „Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo.”

J 1:18 Bw „Boga nikt nigdy nie widział, lecz jednorodzony Bóg, który jest na łonie Ojca, objawił go.”

J 20:28 Bw „Odpowiedział Tomasz i rzekł mu: Pan mój i Bóg mój.”

Rz 9:5 Bw „do których należą ojcowie i z których pochodzi Chrystus według ciała; Ten jest ponad wszystkim, Bóg błogosławiony na wieki. Amen.”

Kol 2:9 Bw „gdyż w nim mieszka cieleśnie cała pełnia boskości

Flp 2:6 Bw „który chociaż był w postaci Bożej, nie upierał się zachłannie przy tym, aby być równym Bogu,”

2Tes 1:12 Bw „aby imię Pana naszego Jezusa Chrystusa było uwielbione w was, a wy w nim, według łaski Boga naszego i Pana Jezusa Chrystusa.”

Tt 2:13 Bw „oczekując błogosławionej nadziei i objawienia chwały wielkiego Boga i Zbawiciela naszego, Chrystusa Jezusa,”

2P 1:1 Bw „Szymon Piotr, sługa i apostoł Jezusa Chrystusa, do tych, którzy dzięki sprawiedliwości Boga naszego i Zbawiciela Jezusa Chrystusa osiągnęli wiarę równie wartościową co i nasza:”

1J 5:20 Bw „Wiemy też, że Syn Boży przyszedł i dał nam rozum, abyśmy poznali tego, który jest prawdziwy. My jesteśmy w tym, który jest prawdziwy, w Synu jego, Jezusie Chrystusie. On jest tym prawdziwym Bogiem i życiem wiecznym.”

Dla mnie te teksty wyraźnie mówią, iż Jezus posiada naturę Boską. Może diakonos powinieneś najpierw zamiast zrozumieć naukę o Trójcy uwierzyć w doskonałą boskość Jezusa. Ja też tak zaczynałem. Jednym z przekonywujących argumentów były dla mnie wersety z Rz 10:13, 1 P 3:15, Hbr 1:10, gdzie Paweł wyraźnie cytując tekst ST mówiący o Bogu Jahwe odniósł go do osoby Jezusa. Jeśli tak uczynił, to chyba zrobił to w jakimś celu!

paulina, moja kochana ateistko, może najpierw powinnaś uwierzyć w Boga żywego. :lol: Dziwię się, iż polemizujesz z tematem, w który sama nie wierzysz!
Ostatnio zmieniony przez 2006-07-31, 12:53, w całości zmieniany 1 raz  

Gość

Mamy w Objawieniu taki werset:

Objawienie 3:1 To mówi Ten, co ma Siedem Duchów Boga...

Skoro istnieję aż Siedem Duchów Boga, i są to Duchy Święte (bo Boga) to chyba pogląd o Trójcy pada. Mnie wychodzi że powinna być Święta Dziewiątka (Nonada ?): Ojciec, Syn i Siedem Duchów.

Ale... ale... synów Boga też było więcej... niestety Biblia nie podaje dokładnej cyfry (ja optuje za 70)

Rodzaju 6:2 Synowie Boga, widząc, że córki człowiecze są piękne, brali je sobie za żony, wszystkie, jakie im się tylko podobały.

Dodajmy cytat z Psalmów:

Psalmów 97:9 Tyś bowiem, Panie, wywyższony - ponad całą ziemię i niezmiernie wzniosły pośród wszystkich bogów.

Czytając Biblie, i mając prawo do jej interpretacji, mnie wychodzi zamiast Trójcy panteon bogów Smile

Odpowiedz do tematu