Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
"Wielka rzesza" z księgi Objawienia
Autor Wiadomość
machabeusz 

Wysłany: 2007-12-09, 19:40   "Wielka rzesza" z księgi Objawienia

Witam serdecznie. :-)

Proponuję rozważyć temat , który dotyczy chrześcijan mających wyjść z wielkiego ucisku.

Obj. 7:9-17
9. Potem widziałem, a oto tłum wielki, którego nikt nie mógł zliczyć, z każdego narodu i ze wszystkich plemion, i ludów, i języków, którzy stali przed tronem i przed Barankiem, odzianych w szaty białe, z palmami w swych rękach.
10. I wołali głosem donośnym, mówiąc: Zbawienie jest u Boga naszego, który siedzi na tronie, i u Baranka.
11. A wszyscy aniołowie stali wokoło tronu i starców, i czterech postaci, i upadli przed tronem na twarze swoje, i oddali pokłon Bogu,
12. Mówiąc: Amen! Błogosławieństwo i chwała, i mądrość, i dziękczynienie, i cześć, i moc, i siła Bogu naszemu na wieki wieków. Amen.
13. I odezwał się jeden ze starców, i rzekł do mnie: Któż to są ci przyodziani w szaty białe i skąd przyszli?
14. I rzekłem mu: Panie mój, ty wiesz. A on rzekł do mnie: To są ci, którzy przychodzą z wielkiego ucisku i wyprali szaty swoje, i wybielili je we krwi Baranka.
15. Dlatego są przed tronem Bożym i służą mu we dnie i w nocy w świątyni jego, a Ten, który siedzi na tronie, osłoni ich obecnością swoją.
16. Nie będą już łaknąć ani pragnąć, i nie padnie na nich słońce ani żaden upał,
17. Ponieważ Baranek, który jest pośród tronu, będzie ich pasł i prowadził do źródeł żywych wód; i otrze Bóg wszelką łzę z ich oczu.
(BW)

Mam pytanie do uczestników:

Gdzie zgodnie z tym opisem znajduje się ów wielki tłum?

Zachęcam do dyskusji i podzielenia się swoimi spostrzeżeniami w tym temacie.

Pozdrawiam.

http://forum.zbawieniedlaciebie.pl/index.php

http://machabeusz7.bloog.pl/

tessa

Wysłany: 2007-12-09, 19:52   

Gdzie zgodnie z tym opisem znajduje się ów wielki tłum?

Zgodnie z opisem znajduje się na ziemi.

"To są ci, którzy przychodzą z wielkiego ucisku i wyprali szaty swoje, i wybielili je we krwi Baranka. "

Wielki ucisk Jezus zapowiedział na ziemi.

Mateusza 24:21,22
bo potem będzie wielki ucisk, jakiego nie było od początku świata aż dotąd i już nigdy więcej nie będzie. 22 Doprawdy, gdyby owe dni nie zostały skrócone, nie byłoby wybawione żadne ciało; ale ze względu na wybranych owe dni zostaną skrócone

machabeusz 

Wysłany: 2007-12-09, 20:11   

Zgadzam się , że jest na ziemi.

Czy widzisz związek pomiędzy tymi wersetami?:

Obj. 7:14
14. I rzekłem mu: Panie mój, ty wiesz. A on rzekł do mnie: To są ci, którzy przychodzą z wielkiego ucisku i wyprali szaty swoje, i wybielili je we krwi Baranka.
(BW)

Obj. 22:14
14. Błogosławieni, którzy piorą swoje szaty, aby mieli prawo do drzewa żywota i mogli wejść przez bramy do miasta.
(BW)

Albo tymi:
Obj. 7:15
15. Dlatego są przed tronem Bożym i służą mu we dnie i w nocy w świątyni jego, a Ten, który siedzi na tronie, osłoni ich obecnością swoją.
(BW)
Obj. 22:3
3. I nie będzie już nic przeklętego. Będzie w nim tron Boga i Baranka, a słudzy jego służyć mu będą (BW)

Albo tymi:

Obj. 7:17
17. Ponieważ Baranek, który jest pośród tronu, będzie ich pasł i prowadził do źródeł żywych wód; i otrze Bóg wszelką łzę z ich oczu.
(BW)
Obj. 21:4
4. I otrze wszelką łzę z oczu ich, i śmierci już nie będzie; ani smutku, ani krzyku, ani mozołu już nie będzie; albowiem pierwsze rzeczy przeminęły.
(BW)

Czy widzisz podobieństwo w tym , że wielka rzesza jest opisana podobnie , jak warunki panujące w mieście Nowe Jeruzalem?

Wielki tłum znajdzie schronienie w mieście Nowe Jeruzalem ,które zstapi z nieba przed końcem świata.

tessa

Wysłany: 2007-12-09, 20:31   

machabeusz napisał/a:
Czy widzisz związek pomiędzy tymi wersetami?:

(BW)

14. Błogosławieni, którzy piorą swoje szaty, aby mieli prawo do drzewa żywota i mogli wejść przez bramy do miasta.
(BW)

Wielka rzesza pierze swe szaty ale nie wstępuje do miasta .Natomiast pomazańcy piorą szaty i wstępują do miasta.Różnica między tymi dwoma grupami jest widoczna.

(BW)
3. I nie będzie już nic przeklętego. Będzie w nim tron Boga i Baranka, a słudzy jego służyć mu będą (BW)

To,że wielka rzesza "jest przed tronem" nie musi oznaczać ,że jest w niebie.

Wyjścia 23:17
"Trzy razy w roku każdy twój mężczyzna ukaże się przed obliczem prawdziwego Pana, Jehowy."

Ten mężczyzna aby ukazać się" przed obliczem Jehowy " nie musiał znależć się w niebie.
Tak samo wielka rzesza ,.....jest na ziemi i na ziemi wielbi Boga Jehowę .

napisałeś :"Wielki tłum znajdzie schronienie w mieście Nowe Jeruzalem ,które zstapi z nieba przed końcem świata. "

A gdzie to wyczytałeś w Biblii?

machabeusz 

Wysłany: 2007-12-09, 21:08   

tessa napisał/a:

Cytat:
(BW)

(BW)

Wielka rzesza pierze swe szaty ale nie wstępuje do miasta .Natomiast pomazańcy piorą szaty i wstępują do miasta.Różnica między tymi dwoma grupami jest widoczna.

"A gdzie to wyczytałaś w Biblii?" :-?

Gdzie ty widzisz taką klasyfikację?
Jedni piorą , ale wejdą , a drudzy piorą , ale nie wejdą. :-/

Jesli wielka rzesza nie wejdzie do miasta , to zginie w końcu świata:
Obj. 14:20
20. I deptano tłocznię poza miastem, i popłynęła z tłoczni krew, aż dosięgła wędzideł końskich na przestrzeni tysiąca sześciuset stadiów.
(BW)

Cytat:
(BW)

To,że wielka rzesza "jest przed tronem" nie musi oznaczać ,że jest w niebie.

A kto tak twierdzi?
Jeszcze przed chwilą potwierdziłem, że wielka rzesza będzie na ziemi.
Czy ty w ogóle czytasz to , co ja piszę...? :roll:

Cytat:
napisałeś :"Wielki tłum znajdzie schronienie w mieście Nowe Jeruzalem ,które zstapi z nieba przed końcem świata. "

A gdzie to wyczytałeś w Biblii?

Gdyby wszystko miało być napisane wprost, to nie byłoby o czym dyskutować w ogóle na tym forum.
Tylko wewnątrz miasta może byc ocalenie. Wszystko na zewnątrz zostanie zniszczone.
Wielka tłocznia gniewu będzie deptana poza miastem.
Twierdząc , że wielka rzesza nie wejdzie do Nowego Jeruzalemu tym samym nauczasz , że Bóg ich nie będzie chciał przyjąć.

nike 

Pomogła: 135 razy
Wysłany: 2007-12-09, 23:47   

Jest to klasa ludzi która utraciła członkostwo w klasie Małego stadka [144000]
Pieśń 5:6-7
6. Otworzyłam miłemu memu; ale miły mój już był odszedł i minął. Omdlałam była na głos jego; szukałam go, alem go nie znalazła; wołałam go, ale mi się nieozwał.
7. Natrafili mię stróże, co chodzą po mieście; ubili mię, zranili mię, wzięli i płaszcz mój ze mnie stróże murów.
(BG)
A ponieważ jest to klasa spłodzona z Ducha Św. Musi wyprać swoje szaty w ucisku. Czyli musi pokutować i oczyszczać się.
utracili Boską naturę i współdziedzictwo z Chrystusem.
Mat. 25:11-12
11. Lecz potem przyszły i one drugie panny, mówiąc: Panie, Panie, otwórz nam!
12. A on odpowiadając, rzekł: Zaprawdę powiadam wam, nie znam was.
(BG)
Ten fakt, połączony z myślą, że jeśli nie będą pokutować, zostaną zatraceni, doprowadzi ich do oczyszczenia
14. I rzekłem mu: Panie! ty wiesz. I rzekł mi: Cić są, którzy przyszli z ucisku wielkiego i omyli szaty swoje, i wybielili je we krwi Barankowej.
(BG)

Bobo 

Wysłany: 2007-12-10, 10:13   

machabeuszu
Czytam i czytam i czasami mam wrażenie, że jak ktoś nie 'wyczyta'(czyt. zinterpretuje tego), co ty to wydajesz się zdumiony, zdziwiny. Choćby tu:
Cytat:
"A gdzie to wyczytałaś w Biblii?"

Pytasz tesse ale kilka słów dalej sam stwierdzasz na pytanie tessy:
Cytat:
Gdyby wszystko miało być napisane wprost, to nie byłoby o czym dyskutować w ogóle na tym forum.

Bądź konsekwentny. Skoro pewnych rzeczy nie wyczytuje simę wprost, powinieneś dopuścić, że ktoś inny dojdzie do innego wniosku.
A teraz do tematu:
Twoje wnioski dot. 'wielkiej rzeszy' są oparte o wcześniejwszy twój pogląd, że miasto Nowe Jeruzalem jest dosłowne. Jedno założenie wpływa na drugie. Jak wiesz SJ nie traktują, że owo miasto jest dosłowne. Wielka rzesza korzysta z tego miasta, ktore wyobraża grono pomazańców. Oblubienica to inaczej ci, którzy będą w niebie z Jeuzsem sprawować władzę nad ziemią i zejście tego grona-miasta jest o tyle symboliczne, jak symboliczne jest zejście samego Boga na ziemię i mieszkanie wśród ludzi. To raczej wskazuje na opiekę, ochronę, na zwrócenie uwagi i błogosławienie ludziom. Wielka rzesza w swoim opisie zawiera podobne elementy do pomazańcow, gdyż i jedni i drudzy są chrześcijanami, jedni i drudzy uznają Chrystusa, okup itd. czy wielka rzesza dosłownie wchodzi do jakiegoś miasta? Zauważ, że nawet, jeśli wg. ciebie obecność owej rzeszy w tym mieście ma stanowić ochronę podczas sądą poza murami miasta to, czy oni kiedyś wyjdą poza miasto już po sądzie? Skoro czytasz o nich: 'służą w świątyni dniem i nocą' to chyba należałoby przyjąć, że w tym mieście będą już na zawsze? W dosłownym mieście? Mało tego, będą w owym mieście, będą dodatkowo poryci jeszcze jakimś namiotem. Co to takiego? A poprowadzenie ich do 'źrodeł wód żywych'? Wiadomo, że wypływa od tronu, czyli znow z miasta. Wychodzi na to, że wielka rzesza to ludzie którzy wg. ciebie będą w czasie sądu chronienie w dosłownym mieście o nazwie Nowe Jeruzalem i już tam pozostaną na zawsze, nawet gdy już będzie po sądzie? Pytam aby dobrzez zrozumieć...
PS. Proszę, nie zaczynaj odpowiedzi od znanego już nam zdania: 'cóż, myślisz typowo jak ŚJ' :-D

tessa

Wysłany: 2007-12-10, 11:03   

machabeusz napisał/a:
(BW)

(BW)

Gdzie ty widzisz taką klasyfikację?
Jedni piorą , ale wejdą , a drudzy piorą , ale nie wejdą.

Jesli wielka rzesza nie wejdzie do miasta , to zginie w końcu świata:
Obj. 14:20
20. I deptano tłocznię poza miastem, i popłynęła z tłoczni krew, aż dosięgła wędzideł końskich na przestrzeni tysiąca sześciuset stadiów.
(BW)

Powyższe wersety na to wskazują :

(BW)

Wielka rzesza wyprała swe szaty ,ale nic nie pisze ,że wchodzi do miasta.

14. Błogosławieni, którzy piorą swoje szaty, aby mieli prawo do drzewa żywota i mogli wejść przez bramy do miasta

W Objawieniu zaś 22:14 opisano "małą trzódkę " która wyprała szaty i wchodzi do miasta.

Tłocznię wydeptuje się "na zewnątrz miasta" to znaczy poza niebiańskim Syjonem.
Z tego powodu nie wyrządzi się szkody pozostałym z nasienia Niewiasty ,którą reprezentują na ziemi pomazańcy.Będą oni wraz z wielką rzeszą bezpiecznie ukryci w obrębie zimskiej struktury organizacyjnej Jehowy Boga.

Izajasza 26

19 „Umarli twoi ożyją. Zwłoki moje powstaną. Przebudźcie się i wydawajcie radosne okrzyki, mieszkający w prochu! Bo twoja rosa jest jak rosa malw, a ziemia urodzi nawet tych, którzy są bezsilni w śmierci.
20 „Idź, mój ludu, wejdź do swych wewnętrznych komnat i zamknij za sobą drzwi. Schowaj się tylko na chwilę, aż przeminie potępienie. 21 Oto bowiem Jehowa wychodzi ze swego miejsca, aby rozliczyć mieszkańców ziemi z przewinienia wobec niego, i ziemia odsłoni krew na niej przelaną, i już nie będzie zakrywać swoich pozabijanych”.

Jana 10:16
„A mam drugie owce, które nie są z tej owczarni; te również muszę przyprowadzić i będą słuchać mego głosu, i będzie jedna trzoda, jeden pasterz.

Ta jedna trzoda składająca się z małej trzódki i drugich owiec tworzy ziemską organizację Jehowy Boga .Byłoby dziwne aby Jehowa zniszczył jakąś jej część ;-)

nike 

Wysłany: 2007-12-10, 12:46   

Mam pytanko do braci Świadków J. :Z jakich brudów Wielka Rzesza ma prać swoje szaty?

Bobo 

Wysłany: 2007-12-10, 14:34   

Cytat:
Mam pytanko do braci Świadków J. :Z jakich brudów Wielka Rzesza ma prać swoje szaty?

Przyczyn zabrudzenia może być sporo. Członkowie wielkiej rzeszy jeszcze przed wielkim uciskiem, z którego wychodzą wykazywali się właściwym postępowaniem. Pilnowali swoich szat tzn. byli czujni duchowo, wystrzegali się splamienia światem, opó scili Babilon i ie dotykali tego, co nieczyste. Taka postawa stawia ich niejako w obliczu Boga przed jego tronem, który patrzy na nich z uznaniem. Ratuje ich z wielkiego ucisku.
Rozumiem, że 'koniec tego świata' ma na celu usunąć tych z żywych (tzn. których wielki ucisk zastał przy życiu) którzy nie zachowali czujności i nie mieli wypranych szat. Wielka rzesza takowe ma, więc woła: wybawienie zawdzięczamy Bogu i Barankowi... Sa czyści w sensie moralnym i duchowym.
PS. Nie uważam, że są to ludzie z grona pomazańców, którzy nie do końca zachowali czujność i niejako nie zasłużyli na trony więc będą tylko przed tronem ale rownież w niebie. Opis wielkiej rzeszy koreluje z opisem z Obj.21:1-4.

machabeusz 

Wysłany: 2007-12-10, 19:34   

[quote="Bobo"]
Cytat:
PS. Proszę, nie zaczynaj odpowiedzi od znanego już nam zdania: 'cóż, myślisz typowo jak ŚJ' :-D

A nie myślisz? :shock:

Cytat:
Cytat:

Pytasz tesse ale kilka słów dalej sam stwierdzasz na pytanie tessy:
Cytat:

Powinieneś więc to do niej skierować , a nie do mnie.
Cytując jej słowa wykazałem właśnie , że takich określeń nie należy używać. Nic dziwnego jednak , że będziesz jej bronił , bo przecież jedziecie w tym samym pociągu... :roll:

Cytat:
Oblubienica to inaczej ci, którzy będą w niebie z Jeuzsem sprawować władzę nad ziemią i zejście tego grona-miasta jest o tyle symboliczne, jak symboliczne jest zejście samego Boga na ziemię i mieszkanie wśród ludzi. To raczej wskazuje na opiekę, ochronę, na zwrócenie uwagi i błogosławienie ludziom.

Symblika , to jeden kocioł ,do którego ŚJ ładują wszystko ,czego nie potrafią wytłumaczyć.
Gdzie tak piszę , że Boga w Jeruzalem Nowym nie będzie?
Jest napisane , że będzie , ale wystarczy poczytać:
Obj. 3:12
12. Zwycięzcę uczynię filarem w świątyni Boga mojego i już z niej nie wyjdzie, i wypiszę na nim imię Boga mojego, i nazwę miasta Boga mojego, nowego Jeruzalem, które zstępuje z nieba od Boga mojego, i moje nowe imię.
(BW)
Obj. 21:3
3. I usłyszałem donośny głos z tronu mówiący: Oto przybytek Boga między ludźmi! I będzie mieszkał z nimi, a oni będą ludem jego, a sam Bóg będzie z nimi,
(BW)
Jak to rozumieć?
Będzie w nim Bóg , ale pomimo to zstąpi od Boga?
Wyjaśnienie jest tutaj:
Obj. 21:10-11
10. I zaniósł mnie w duchu na wielką i wysoką górę, i pokazał mi miasto święte Jeruzalem, zstępujące z nieba od Boga,
11. Mające chwałę Bożą; blask jego podobny do blasku drogiego kamienia, jakby jaspisu, lśniącego jak kryształ.
(BW)
Porównaj to teraz z tym , jak chwała Boża była w przybytku na pustyni oraz w świątyni Salomona.
Miasto będzie na ziemi , ale Bóg Ojciec nadal będzie w niebie.

Cytat:
czy wielka rzesza dosłownie wchodzi do jakiegoś miasta?

Według mnie , to tak.
Najpierw , to jednak bedą przemienieni.
Przecież ono nie jest z drewna i kamieni. ;-)

Cytat:
Zauważ, że nawet, jeśli wg. ciebie obecność owej rzeszy w tym mieście ma stanowić ochronę podczas sądą poza murami miasta to, czy oni kiedyś wyjdą poza miasto już po sądzie? Skoro czytasz o nich: 'służą w świątyni dniem i nocą' to chyba należałoby przyjąć, że w tym mieście będą już na zawsze?

To jest bardzo możliwe , ale nie ma podstaw , aby się przy tym upierać.

Cytat:
W dosłownym mieście? Mało tego, będą w owym mieście, będą dodatkowo poryci jeszcze jakimś namiotem. Co to takiego?

Ochroni ich obecnością swoją.
Przybytek na pustyni , to również był namiot.
"Oto przybytek Boga między ludźmi". 8-)

Cytat:
A poprowadzenie ich do 'źrodeł wód żywych'? Wiadomo, że wypływa od tronu, czyli znow z miasta. Wychodzi na to, że wielka rzesza to ludzie którzy wg. ciebie będą w czasie sądu chronienie w dosłownym mieście o nazwie Nowe Jeruzalem i już tam pozostaną na zawsze, nawet gdy już będzie po sądzie? Pytam aby dobrzez zrozumieć...

Jak więc sobie to wyobrażacie?
Przyjdzie Pan Jezus ze swoim Królestwem , prawda?
Czym jest Królestwo Boże , które zstąpi?

Lecimy dalej.
Wielka rzesza wyjdzie z ucisku.A koniec świata przecież jest przed nimi.Jak i gdzie przeżyją?
Przecież koniec świata będzie przez ogień.Tak , czy nie?[/b]

Lecimy dalej.
Armagedon , to królowie i wojska , które wyruszą przeciwko Królestwu Bożemu.Gdzie zatem będzie wtedy tłum?
W powietrzu? :-?

Pan Jezus przecież wyraźnie nauczał ,że jak przyjdzie , to zgromadzi wszystkich swoich wybranych w jedno miejsce.Co to za miejsce?

Wielkąrzeszę ŚJ traktują jak ludzi , którzy nie zaliczają się do pełnoprawnych uczniów i nie będą godni zgromadzenia , aby być z Panem. :roll:

[b]Wielki tłum ,to są uczniowie , którzy będą witać Pana z palmami , który wjedzie do Jerozolimy - Nowej Jerozolimy:

Mat. 21:8-10
8. A wielki tłum ludu rozpościerał swe szaty na drodze, inni zaś obcinali gałązki z drzew i słali na drodze.
9. A rzesze, które go poprzedzały i które za nim podążały, wołały, mówiąc: Hosanna Synowi Dawidowemu! Błogosławiony, który przychodzi w imieniu Pańskim. Hosanna na wysokościach!
10. A gdy wjechał do Jerozolimy, poruszyło się całe miasto
, mówiąc: Któż to jest?
(BW)

Łuk. 19:37-39
37. Gdy zaś zbliżał się już do podnóża Góry Oliwnej, zaczęła cała rzesza uczniów radośnie chwalić Boga wielkim głosem za wszystkie cuda, jakie widzieli,
38. Mówiąc: Błogosławiony, który przychodzi Jako król w imieniu Pańskim; Na niebie pokój I chwała na wysokościach.39. A niektórzy faryzeusze z tłumu mówili do niego: Nauczycielu, zgrom uczniów swoich.
(BW)

Te wydarzenie jest obrazem tego ,co nastapi w przyszłości.
Wielka rzesza uczniów będzie witała Pana Jezusa w Jerozolimie , tej z nieba , oczywiście.

machabeusz 

Wysłany: 2007-12-10, 19:42   

Cytat:
Będą oni wraz z wielką rzeszą bezpiecznie ukryci w obrębie zimskiej struktury organizacyjnej Jehowy Boga.

Mam wrażenie jakbym dyskutował z automatem... :roll:
To gdzie się ukryją , na Brooklynie :lol:

nike 

Wysłany: 2007-12-10, 20:02   

Bobo napisał/a:
Cytat:

Przyczyn zabrudzenia może być sporo. Członkowie wielkiej rzeszy jeszcze przed wielkim uciskiem, z którego wychodzą wykazywali się właściwym postępowaniem. Pilnowali swoich szat tzn. byli czujni duchowo, wystrzegali się splamienia światem, opó scili Babilon i ie dotykali tego, co nieczyste. Taka postawa stawia ich niejako w obliczu Boga przed jego tronem, który patrzy na nich z uznaniem. Ratuje ich z wielkiego ucisku.
Rozumiem, że 'koniec tego świata' ma na celu usunąć tych z żywych (tzn. których wielki ucisk zastał przy życiu) którzy nie zachowali czujności i nie mieli wypranych szat. Wielka rzesza takowe ma, więc woła: wybawienie zawdzięczamy Bogu i Barankowi... Sa czyści w sensie moralnym i duchowym.
PS. Nie uważam, że są to ludzie z grona pomazańców, którzy nie do końca zachowali czujność i niejako nie zasłużyli na trony więc będą tylko przed tronem ale rownież w niebie. Opis wielkiej rzeszy koreluje z opisem z Obj.21:1-4.

No dobrze ale zauważ,że szaty ich są mocno zabrudzone, czy masz na myśli zwyczajne nasze grzechy które czynimy codziennie? Jeżeli tak to czy klasa Maluczkiego Stadka też prała swoje szaty? Oni też żyli na ziemi i grzeszyli, i gdzie o praniu ich szat jest napisane?

Bobo 

Wysłany: 2007-12-10, 22:10   

Cytat:
ale zauważ,że szaty ich są mocno zabrudzone, czy masz na myśli zwyczajne nasze grzechy które czynimy codziennie?

Niestety, nic nie zauważę. W opisie widzę wielką rzeszę, ktora już jest w wypranych szatach. W jakim stopniu były zabrudzone, tego niestety z tekstu wyczytać nie mogę. Może niektórzy zrobili tylko lekką przepierkę a inni musieli wręcz wygotować aby plamy puściły :-D Myslę, że nie chodzi o zwyczajowe grzechy, bo inaczej mielibyśmy do czynienia z doskonałymi ludźmi a przecież każdy jest grzeszny. Chodzi o czystość, jak wspomnialem wyżej, moralną i duchową. Wypranie owych szat następuje we krwi Baranka a to wymowne, nieprawda? Okup powoduje, że Bóg chrześcijanin uznaje swoją grzeszność i za owe grzechy Jezus jest ubłaganiem. Dlatego są czyści (to czystość duchowa).
Cytat:
Jeżeli tak to czy klasa Maluczkiego Stadka też prała swoje szaty

Myslę, że owe szaty to nie tylko domena klasy Malego Stadka, choć i oni rownież muszą dbać o swoje szaty (czyli o swoje uczynki). Np. w Obj. 3:4:
"'Jednakże masz w Sardes trochę imion, które nie skalały swych szat wierzchnich, i ci będą chodzić ze mną w białych szatach, bo są godni. "
Myślę, że też nie odczytujesz, że Jezusowi chodziło o literalną szatę. Widać pomazańcy w tym zborze dzielili się na tych, którzy skalali swoje szaty a inni na tych, ktorzy o nie dbali. Co radzi Jezus?
"...radzę ci kupić ode mnie złota oczyszczonego ogniem, żebyś się stał bogaty, i białe szaty wierzchnie, żebyś był ubrany i żeby nie została ujawniona hańba twej nagości"
Z tego wynika, że ci z pomazańców, którzy mają owe szaty zbrukane mogą je mieć na powrót czyste. Jak? Mogą je 'kupić od Chrystusa' albo je 'wyprać we krwi Baranka' co dla mnie oznaczałoby jedno i to samo. Muszą okazać skruchę i się nawrócić gdy zgrzeszą nawet po poznaniu prawdy. Bez względu czy to ktoś z Wielkiej rzeszy czy Małego Stadka. Bo szaty to...'prawe czyny świętych' (Obj.19:8) i nie determinowałbym tego symbolu tylko do grona Małego Stadka. Przeczytaj sobie Kazn.9:8 i tam w sensie ogólnym uzyto symbolu białych szat jako czynów mających uznanie u Boga (werset 7).
Pozdrawiam!

Bobo 

Wysłany: 2007-12-10, 22:27   

Cytat:
Cytat:
PS. Proszę, nie zaczynaj odpowiedzi od znanego już nam zdania: 'cóż, myślisz typowo jak ŚJ'

A nie myślisz?

Oj, machabeuszu, twoja dosłownoś powoduje, że nie tylko tak odczytujesz Pismo Świete ale i trzeba dosłownie Tobie pisać wszystko, co mam na myśli bo, widzę, nie domyślasz rzeczy nie 'wywalonych' wprost, czego własnie chciałem uniknąć :-D
Nie chodzi o to czy myśle lub nie myślę jak ŚJ. Moja uwaga dotyczyla raczej tego abyś wstrzymał się od typowych zwrotów świadczących o uprzedzeniu do ŚJ.
Często musisz zaznaczyć: 'typowe jak na ŚJ', co teraz mówi 'światło', 'musisz jej bronić bo w jednym pociagu'... zauważasz z jaką regularnością wyrywają się tobie takie zwroty?
Mam propozycję (choć wątpię czy przystaniesz a raczej czy będziesz wstanie tak zrobić), spróbuj przez jakiś czas, podczas rozmów ze SJ nie używać takich zwrotów,
myślisz, że się uda...?
Niestety ale nie masz do czynienia z ludźmi, którzy sami osobiście 'kują' swoje wierzenia tak jak ty i nie spodziewaj się, że będziemy dryfować w poglądach jak komu podejdzie. jesli zadajesz (a zadajesz) jakieś pytania ŚJ to najprawdopodobnie już wcześniej domyślasz się jaka padnie odpowiedź, no nie? A gdy takowa pada, to z tryumfem strzelasz: 'mówisz jak automat' :-D :-D
Co o tym sądze? W związku z tym, że nie brakuje mi poczucia humoru, powiem tak: Pozujesz na POWAŻNEGO, ale, zachowujesz się dość zabawnie z tym swiętym oburzeniem na nauki ŚJ... :-D Bez urazy... :-D
Gdy pytasz o coś ŚJ, to czego się spodziewasz? Odpowiedzi innej niż normalnie odpowiedziałby ŚJ? :-D To taka gra, chyba nie...? :-D

Odpowiedz do tematu