Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ewangeliczna odpowiedz na zarzuty w kwestii krzyża
Autor Wiadomość
Quster 

Wyznanie: Chrześcijanin
Wysłany: 2008-10-05, 21:59   Ewangeliczna odpowiedz na zarzuty w kwestii krzyża

ponieważ tamten temat zamknięto wklejam link do tematu dotyczącego krzyża, artykuł w kontekście KrK, SJ i Ewangelicznych chrześcijan:
Ewangeliczna odpowiedz na zarzuty w kwestii krzyża

kotek Filutek

Wysłany: 2008-10-06, 12:20   

to nie są żadne argumenty w sprawie krzyża:
Cytat:
Józef Flawiusz w dziele „Wojna żydowska”, Księga piąta, rozdział XI, akapit 1:
„[…] Tedy chłostano ich i poddawano przed śmiercią różnym torturom, a w końcu rozpinano na krzyżu na wprost muru. […] Lecz jeśli nie zabronił przybijania do krzyża, to przede wszystkim dlatego, iż spodziewał się, że widok ten może skłonić Żydów do poddania się, bo jeśli tego nie uczynią, spotka ich taki sam los. Zionąc złością i nienawiścią, żołnierze nawet dla zabawy przybijali pochwyconych do krzyża w różnych położeniach, a było ich tak wielu, że miejsca brakowało na krzyże, a krzyżów do rozpinania ciał” (przekład Jana Radożyckiego).

przecież tłumacze Wojny żydowskiej zastosowali ten sam zammiennik słowa "stauros" ("crux") na "krzyż", to nie żaden dowód

dowodem byłby cytat, który by udowadniał, że Flawiusz miał na myśli krzyż a nie pal, z tego co wiem, w tamtych czasach, słowo "stauros" znaczyło pal, palik, słupek, dopiero późniejsze wierzenia sprawiły, że zaczęto je rozumieć jako krzyż

tak więc tłumacząc w Biblii stauros na krzyż i tłumacząc z Falawiusza stauros na krzyż niczego nie udowadnia

pokaż jakiś fragment np. z Falwiusza, gdzie wyraźnie widać jaki był kształt tego narzędzia śmierci

Issachar
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-06, 16:04   Czy to ważne?

Moim zdaniem rozwarstwianie się nad tym, czy w Biblii powinno być użyte słowo "pal" czy "krzyż" wcale nie powinno dla nas nabierać dużego znaczenia. Bo co jest ważniejsze? Narzędzie zbrodni(krzyż, pal) czy raczej osoba, która na nim zawisła i której my ludzie zawdzięczamy bardzo dużo?

EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2008-10-06, 16:13   Re: Czy to ważne?

Issachar napisał/a:
Moim zdaniem rozwarstwianie się nad tym, czy w Biblii powinno być użyte słowo "pal" czy "krzyż" wcale nie powinno dla nas nabierać dużego znaczenia. Bo co jest ważniejsze? Narzędzie zbrodni(krzyż, pal) czy raczej osoba, która na nim zawisła i której my ludzie zawdzięczamy bardzo dużo?

EMET:
Całkowicie podzielam zdanie.
Należałoby jeszcze wspomnieć o najważniejszej Osobie - Bogu Ojcu -- por. wg Jana 3:16.

Stephanos, ps. EMET

kotek Filutek

Wysłany: 2008-10-06, 17:36   

Cytat:

ja też uważam, że to nie ma znaczenia, bo ważne co zrobił Jezus, a nie na czym wisiał

ale... napisałeś to w temacie o kwestii krzyża, a szczególnie ewangelicznej odpowiedzi na tą kwestię

inny cytat z tego linku (Ewangeliczna odpowiedz na zarzuty w kwestii krzyża):
Cytat:
„Wielki słownik grecko-polski Nowego Testamentu” podaje następujące definicje słowa stauros: „słup, pal; krzyż”. Czasownik stauroo definiuje jako: „przybijać do pala, krzyżować kogoś”. Podobne definicje zawiera czterotomowy Słownik grecko-polski Zofii Abramowicz, mojej profesor od literatury antycznej, która była tak wybitną grecystką, że poprawiła najlepszy słownik grecko-angielski Liddela i Scotta. Zauważyłem, że Świadkowie Jehowy przytaczają z takich dzieł tylko część definicji, która pasuje do ich argumentacji, natomiast pomijają fakt, iż wymienione wyżej słowa mają także znaczenia dotyczące krzyża i ukrzyżowania. To prawda, że w historii jako narzędzie kary stosowany był także pal.

to samo można napisać o ewangelikach, że w swoich definicjach posługują się tylko jednym tłumaczeniem: "krzyż", zauważmy też, że pierwszym tłumaczeniem jest "pal", a dopiero potem "krzyż"
co do definicji czasownika "stauroo" to ma on jeszcze jedno tłumaczenie zupełnie niezwiązane z zabijaniem (palowaniem, krzyżowaniem) - czasownik ten po prostu oznacza zbudowanie płotu z palików, opalowanie jakiegoś terenu, zbudowanie płotu

Quster 

Wysłany: 2008-10-06, 21:20   Re: Czy to ważne?

Issachar napisał/a:

racja...

Issachar... styl pisania, słownictwo i tytuły dzialów, świadczą że forum które polecasz www.tajemnicebiblii.fsl.pl jest prowadzone przez SJ

kotek Filutek

Wysłany: 2008-10-07, 10:32   

quster napisał/a:
Issachar... styl pisania, słownictwo i tytuły dzialów, świadczą że forum które polecasz www.tajemnicebiblii.fsl.pl jest prowadzone przez SJ

A co to wnosi do tematu krzyża?

Bobo 

Wysłany: 2008-10-07, 13:25   

Cytat:

Właśnie o to chodzi, że nic nie wnosi ale... quster zdemaskował! :mrgreen:

Quster 

Wysłany: 2008-10-07, 20:58   

Bobo napisał/a:
Cytat:

Właśnie o to chodzi, że nic nie wnosi ale... quster zdemaskował! :mrgreen:

no musialem sie pochwalić przecież... :mrgreen: zresztą nie czytam strażnic od paru lat ale słownictwo znam dobrze i rozpoznam po jednym zdaniu ta nowomowę, ale to była uwaga do Issachara a nie do ciebie Filutku... co nie wolno mi cos wpisac ? dopiero pózniej załozył oddzielny watek o swoim forum, widzisz gdybyć nie napisal tego co napisałeć, bo też było nie na temat to byśmy sie tutaj niepotrzebnie nie rozpisywali

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).

"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli – wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB

kotek Filutek

Wysłany: 2008-10-08, 10:22   

quster napisał/a:
no musialem sie pochwalić przecież... :mrgreen:
co nie wolno mi cos wpisac ? dopiero pózniej załozył oddzielny watek o swoim forum

raczej jestem wrogiem offtopików, ale też mi się to zdarza, nie rzucę kamieniem :-P

quster napisał/a:
mój "chomiczek" zobacz...

przy okazji dzięki za chomiczka, bardzo profesjonalna ta praca o Branhamie
mam tylko pytanie, nazwa pliku to:
Przeciwko Branhamowi 2.pdf
czy ta "2" oznacza drugą część, czy drugą (ulepszoną) wersję pliku?

Quster 

Wysłany: 2008-10-08, 20:57   

kotek Filutek napisał/a:
mam tylko pytanie, nazwa pliku to:
Przeciwko Branhamowi 2.pdf
czy ta "2" oznacza drugą część, czy drugą (ulepszoną) wersję pliku?

ja dostalem ten plik od kogos i juz nie pamietam od kogo, wiec nie umiem odpowiedziec na to pytanie.... ale mam inna o Branhamie poszukam bo mam gdzies na cd

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).

"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli – wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB

Arius 
badacz Biblii

Wysłany: 2008-10-08, 21:29   

A masz może w wersji elektronicznej książkę o manuskryptach, o której pisałeś? Coutesa czy jakos tak.

Quster 

Wysłany: 2008-10-08, 21:48   

Arius napisał/a:
A masz może w wersji elektronicznej książkę o manuskryptach, o której pisałeś? Coutesa czy jakos tak.

pisalem ze mam ale nie wiem czy mi znajomy pozwoli rozpowszechniać, chociaz to sa kiepskie skany i jest tego ok 30 MB

Arius 
badacz Biblii

Wysłany: 2008-10-08, 22:01   

Sorki, nie zauważyłem gdzie napisałeś, a możesz spytać znajomego, jak się zgodzi, to możesz dać na chomika?

Interesuje mnie wszystko o manuskryptach, szczególnie w języku polskim.

Przydało by się zrobić biblioteczkę polskich książek, na chomiczku.

Quster 

Wysłany: 2008-10-08, 22:11   

Arius napisał/a:
Sorki, nie zauważyłem gdzie napisałeś, a możesz spytać znajomego, jak się zgodzi, to możesz dać na chomika?

Interesuje mnie wszystko o manuskryptach, szczególnie w języku polskim.

Przydało by się zrobić biblioteczkę polskich książek, na chomiczku.

1. to nie jest ksiazka o manuskryptach
2. na chomiku to raczej nie bo i tak to "pirat"
3. musiabys miec prawa do publikacji bo tak to wiesz

ciezka sprawa

Odpowiedz do tematu