Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Bracia Jezusa
Autor Wiadomość
nike 

Pomogła: 135 razy
Wysłany: 2010-06-06, 17:29   

katolik, Hej to ty na zdjęciu? Ojej jaki ładny jesteś. :-D jafe meod :-)

katolik
[Usunięty]

Wysłany: 2010-06-06, 19:42   

To błogosławiony ksiądz Jerzy Alfons Popiełuszko.
Ja nie jestem taki ładny.

kabaczek
[Usunięty]

Wysłany: 2010-06-06, 19:47   

katolik napisał/a:
Cytat:
pozatym kościół twierdz, że nie było greckiego słowa które by odróżniało rodzonego brata od brata ciotecznego -jest to nieprawda

Ja się nie spotkałem z taką opinią.Przynajmniej w oficjalnym nauczaniu Kościoła.

a ja tak ......w Biblii Katolickiej odnośnie tego fragmętu jest wyjaśnienie ,iż nie są to rodzeni bracia ,gdyż język aramejski jak i grecki nie zna osobnego wyrazu oznaczającego brata lub siostrę stryjeczną lub cioteczną . Oczywiście cytuję z głowy bo nie mam tej biblii w domu ale jak ktoś ma to może sprawdzić .

[ Dodano: 2010-06-06, 20:52 ]
katolik napisał/a:
3)Jakub był bratem rodzonym Jezusa, czyli synem Józefa i Maryi - pogląd po raz pierwszy sformułowany przez ojca Kościoła Tertuliana (160-220 r.) i obecnie popularny w Kościołach protestanckich, które na jego poparcie przytaczają min Ps 69,9 (por. J 7,5), Mt 1,25 i Łk 2,7.

zgadzam się z tym poglądem ale jest więcej wersetów na poparcie tego ,że miał rodzonych braci .

Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2010-06-07, 05:55   

i siostry też miał
był w normalnej żydowskiej rodzinie - gdzie kobieta ma rodzić dzieci na chwałę Boga i Izraela
Maria to była pobożna Żydówka
posłuszna Bogu
pozdrawiam

kabaczek
[Usunięty]

Wysłany: 2010-06-07, 10:11   

Płaskowicki Rys napisał/a:
i siostry też miał

tak rysiu przynajmniej dwie ,bo o siostrach jest w liczbie mnogiej ,ale mogło ich być więcej lecz Biblia nie podaje ile więc zakładam że dwie

katolik
[Usunięty]

Wysłany: 2010-06-07, 10:31   

No to natrzaskali dzieci :mrgreen:

kabaczek
[Usunięty]

Wysłany: 2010-06-07, 10:50   

katolik napisał/a:
No to natrzaskali dzieci

jesli Jezus miał 4 braci i 2 siostry to było ich siedem to wcale nie tak dużo jak na tamte czasy moja Babcia miała więcej a Jakub Izrael miał 12 synów

katolik
[Usunięty]

Wysłany: 2010-06-07, 10:54   

W telewizji widziałem,że jest w Polsce rodzina,która liczy 18 osób.Rodzice i 16. dzieci.

kabaczek
[Usunięty]

Wysłany: 2010-06-07, 11:06   

katolik napisał/a:
W telewizji widziałem,że jest w Polsce rodzina,która liczy 18 osób.Rodzice i 16. dzieci.

zgadza się fajna rodzinka ,podziwiam tą kobietę ,że tyle razy rodziła
moja babcia też ma dużo dzieci i kiedyś było inaczej niż dziś rodzice szli do pracy w pole starsze opiekowały się młodszymi i pomagały w domu i w polu ,nawet 6 latki musiały pomagać ....

Anowi 

Pomogła: 121 razy
Wysłany: 2010-06-07, 20:40   

Jr 15:8-10 Bw „Jego wdów namnożyło mi się więcej niż piasku morskiego; w samo południe sprowadziłem na nich, na matki z dziećmi niszczyciela, znienacka rzuciłem na nich trwogę i przerażanie.(9) Opadła z sił rodzicielka siedmiorga, wyzionęła swojego ducha; jej słońce zaszło w pełni dnia, spotkał ją wstyd i hańba. A ich resztkę wydam na pastwę miesza w obliczu ich wrogów - mówi Pan.(10) Biada mi, moja matko, że mnie urodziłaś, męża swarliwego i skłóconego z całym światem! Nie jestem ani wierzycielem ani dłużnikiem, a jednak wszyscy mi złorzeczą.”

Tu jest mowa o Jezusie, Jego matce i rodzeństwie

katolik
[Usunięty]

Wysłany: 2010-06-08, 07:55   

kabaczek napisał/a:
katolik napisał/a:

zgadza się fajna rodzinka ,podziwiam tą kobietę ,że tyle razy rodziła
moja babcia też ma dużo dzieci i kiedyś było inaczej niż dziś rodzice szli do pracy w pole starsze opiekowały się młodszymi i pomagały w domu i w polu ,nawet 6 latki musiały pomagać ....

Tak,to duża radość ale i odpowiedzialność.

Pozdrawiam!

therapon
[Usunięty]

Wysłany: 2010-12-29, 14:17   Re: Bracia Jezusa

prologic napisał/a:
53 Gdy Jezus dokończył tych przypowieści, oddalił się stamtąd. 54 Przyszedłszy do swego miasta rodzinnego, nauczał ich w synagodze, tak że byli zdumieni i pytali: «Skąd u Niego ta mądrość i cuda? 55 Czyż nie jest On synem cieśli? Czy Jego Matce nie jest na imię Mariam16, a Jego braciom17 Jakub, Józef, Szymon i Juda? 56 Także Jego siostry czy nie żyją wszystkie u nas? Skądże więc ma to wszystko?» 57 I powątpiewali o Nim. A Jezus rzekł do nich: «Tylko w swojej ojczyźnie i w swoim domu może być prorok lekceważony». 58 I niewiele zdziałał tam cudów, z powodu ich niedowiarstwa.

Skąd pewność że Józef, Jakub, Juda i Szymon to synowie JEDNEJ matki w dodatku właśnie Matki Jezusa???
Pisze gdzieś coś na ten temat?

19 Spośród zaś innych, którzy należą do grona Apostołów, widziałem jedynie Jakuba, brata Pańskiego.

56 Między nimi były: Maria Magdalena, Maria, matka Jakuba i Józefa, oraz matka synów Zebedeusza.

25 A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena

I ustanowił Dwunastu, aby Mu towarzyszyli, by mógł wysyłać ich na głoszenie nauki, (15) i by mieli władzę wypędzać złe duchy. (16) Ustanowił więc Dwunastu: Szymona, któremu nadał imię Piotr; (17) dalej Jakuba, syna Zebedeusza, i Jana, brata Jakuba, którym nadał przydomek Boanerges, to znaczy synowie gromu; (18) dalej Andrzeja, Filipa, Bartłomieja, Mateusza, Tomasza, Jakuba, syna Alfeusza, Tadeusza, Szymona Gorliwego (19) i Judasza Iskariotę, który właśnie Go wydał.

Który z tych Jakubów jest synem Matki Jezusa?

Ja właśnie mam jedno pytanie w związku z tym. Bo z tych przytoczonych wersetów, wynika, iż bracia Jezusa: Jakub i Józef, to synowie Kleofasa, którego żona była siostrą matki Jezusa. A więc to nie są bracia rodzeni, ale cioteczni. Jeśli więc tak jest, to dziwne wydaje się ukrywanie przez Strażnicę tych faktów, która zmieniła imię Józef na Jozes (imię Jozes to aramejska wersja hebrajskiego imienia Józef), nie mówiąc swoim współwyznawcom, iż chodzi o tę samą osobę. Pomimo, iż w tekście greckim mamy IOSEPH (Józef) Straznica wstawia Jozes. Może zobaczmy w szczegółach o co chodzi:

mat 13:55 bw (55) Czyż nie jest to syn cieśli? Czyż matce jego nie jest na imię Maria, a braciom jego Jakub, Józef, Szymon i Juda?

mat 13:55 ns (55) Czyż nie jest to syn cieśli? Czy jego matka nie nazywa się Maria, a jego bracia: Jakub i Józef, i Szymon, i Judas?

mat 13:55 wh (55) ουχ ουτος εστιν ο του τεκτονος υιος ουχ η μητηρ αυτου λεγεται μαριαμ και οι αδελφοι αυτου ιακωβος και ιωσηφ και σιμων και ιουδας

Z tych wersetów dowiadujemy się, o dwóch braciach Jezusa: Jakubie i Józefie. Jak widzimy wszystko się zgadza z tekstem greckim. Ale sprawdźmy drugi werset, który mówi, iż matką Jakuba i Józefa, była inna Maria, (nie matka Jezusa):

mat 27:56 bw (56) Wśród nich była Maria Magdalena i Maria, matka Jakuba i Józefa, i matka synów Zebedeuszowych.

mat 27:56 ns (56) Wśród nich była Maria Magdalena, a także Maria – matka Jakuba i Jozesa – oraz matka synów Zebedeusza.

mat 27:56 wh (56) εν αις ην μαρια η μαγδαληνη και μαρια η του ιακωβου και ιωσηφ μητηρ και η μητηρ των υιων ζεβεδαιου

Jak widzimy, chcąc zatrzeć ślady, iż nie są to rodzeni bracia Jezusa, bowiem pochodzą od innej matki (ewangelista Jan podaje, iż ta Maria byłą żoną Kleofasa - J 19:5), PNŚ zmienia imię Józef (pomimo, iz tekst grecki ma IOSEPH) na Jozes. Służy to negacji iż Jakub i Józef to dzieci Kleofasa, a więc bracia cioteczni Jezusa.

Podobną operację w PNŚ zrobiono w Mk 6:3 i 15:40. Tam jednak zamiast imienia IOSEPH jest w tekście greckim IOZES. Strażnica więc w Mk 6:3 wstawiła Józef (wbrew tekstowi greckiemu, który tam ma IOZES) natomiast Mk 15:40 pozostawiła bez zmiany. Tak to sprytnie postępuje Strażnica w celu ukrycia prawdy, kim byli bracia Jezusa. :shock:

Dla mnie sprawa jest oczywista: skoro zaciera się ślady, to znaczy, iż coś z prawdy musi być, iż to byli cioteczni a nie rodzeni bracia Jezusa. :-P
Ostatnio zmieniony przez therapon 2010-12-29, 14:56, w całości zmieniany 1 raz  

Erhard 

Wysłany: 2010-12-29, 14:22   

therapon, Faryzeusze mówiąc "popatrzcie czy to nie są bracia jego" chcieli podkreślić CZŁOWIECZEŃSTWO JEZUSA,ŻE JEST TYLKO CZŁOWIEKIEM,JEDNYM Z WIELU
Jednoznacznie stwierdzamy,że Maria matka Jezusa miała większą ilość dzieci.

therapon
[Usunięty]

Wysłany: 2010-12-29, 14:24   

No ale z innego miejsca dowiadujemy się, iż nie są to bracia rodzeni, czy przyrodni, tylko cioteczni bo matką dwóch pierwszych "braci", Jakuba i Józefa, jest Maria (nie Jezusa), żona Kleofasa. Może wyjaśnisz więc, dlaczego PNŚ ukrywa ten fakt?

Erhard 

Wysłany: 2010-12-29, 14:30   

therapon, Spytaj tych co stworzyli przekład,ewentualnie Świadków Jehowy.
Dla mnie odpowiedź Faryzeuszy jest jednoznaczna,robili Jezusa jednym z wielu,zwykłym bratem.Jezus powiedział,że Jego Bracia są braćmi duchowymi,potwierdza tu,że to jego bracia cieleśni.

Odpowiedz do tematu