Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Drzewo poznania dobra i zła
Autor Wiadomość
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2008-02-20, 13:32   

Prorok
Cytat:
Moze to bardzo trudno przyznac ale Bog rzeczywiscie posluguje sie zlem, mimo ze sie go brzydzi

A jak to godzisz z tekstem z Jakuba 1:13,14:
"Niech nikt, kto jest doświadczany, nie mówi: „Przez Boga jestem doświadczany”. Bóg bowiem nie może być doświadczany przez coś złego ani sam nikogo nie doświadcza. Ale każdy jest doświadczany, gdy go pociąga i nęci jego własne pragnienie."(PNŚ)
A Romaniuk nawiązuje do zła oddając to tak:
"Kto zaś doznaje pokusy, niech nie twierdzi, że jest kuszony przez Boga. Bóg bowiem ani sam nie podlega pokusie, ani też nie kusi nikogo.
Kusi człowieka jego własna pożądliwość, wabiąc go i pociągając ku złemu."


Więc zło zwalimy na Boga, czy raczej będziemy Go bronić?
_________________
Oszołomstwu mówię NIE!
 
 
Prorok 
:-|

Dołączył: 16 Lut 2008
Posty: 112
Skąd: Glinianka w niebie ;)
Wysłany: 2008-02-20, 14:33   

Nie powiedzialem ze Bog nas kusi zlem ani nic z tych rzeczy ;) Chcialbym zauważyc ze jednak stworzyl nam cos takiego czym sa nasze pazadliwosci abysmy nauczyli sie z nimi walczyc , wiec zrobil nawet to dla naszego dobra. Przecież on cierpi kiedy upadamy wiec bezsensowne jest stwierdzenie ze Bog nas kusi, bo przecież musiałby byc masochistą.
 
 
Lucyfer
[Usunięty]

Wysłany: 2008-02-20, 16:42   

Prorok napisał/a:
Nie powiedzialem ze Bog nas kusi zlem ani nic z tych rzeczy ;) Chcialbym zauważyc ze jednak stworzyl nam cos takiego czym sa nasze pazadliwosci abysmy nauczyli sie z nimi walczyc , wiec zrobil nawet to dla naszego dobra. Przecież on cierpi kiedy upadamy wiec bezsensowne jest stwierdzenie ze Bog nas kusi, bo przecież musiałby byc masochistą.

W przykładzie modlitwy mamy takie słowa:Mat. 6:13
13. I nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego;

Jezus się nie pomylił gdy kazał prosić Boga by Bóg nie wodził nas na pokuszenie.
Mat. 4:1
1. Wtedy Duch zaprowadził Jezusa na pustynię, aby go kusił diabeł.
(BW)

Duch specjalnie zaprowadził Jezusa na pustynię aby Jezus był kuszony, to było potrzebne Jezusowi.
1 Kor. 10:13
13. Dotąd nie przyszło na was pokuszenie, które by przekraczało siły ludzkie; lecz Bóg jest wierny i nie dopuści, abyście byli kuszeni ponad siły wasze, ale z pokuszeniem da i wyjście, abyście je mogli znieść.
(BW)

Kuszenie to wystawianie kogoś na próbę:1 Moj. 22:1-2
1. Po tych wydarzeniach wystawił Bóg Abrahama na próbę i rzekł do niego: Abrahamie! A on odpowiedział: Otom ja.
2. I rzekł: Weź syna swego, jedynaka swego, Izaaka, którego miłujesz, i udaj się do kraju Moria, i złóż go tam w ofierze całopalnej na jednej z gór, o której ci powiem.
(BW)
Jer. 17:10
10. Ja, Pan, zgłębiam serce, wystawiam na próbę nerki, aby oddać każdemu według jego postępowania, według owocu jego uczynków.
(BW)

Bóg posługuje się próbami i pokuszeniem a wykorzystuje do tego celu reóżne sposoby, sam nie musi tego czynić. Bóg nawet diabła trzyma by go użyć do kuszenia ludzi:Obj. 20:7-8
7. A gdy się dopełni tysiąc lat, wypuszczony zostanie szatan z więzienia swego
8. I wyjdzie, by zwieść narody, które są na czterech krańcach ziemi, Goga i Magoga,
i zgromadzić je do boju; a liczba ich jak piasek morski.
(BW)
Ezech. 38:16-17
16. Wyruszysz przeciwko mojemu ludowi izraelskiemu jak obłok, aby okryć ziemię; a w dniach ostatecznych stanie się, że poprowadzę cię przeciwko mojej ziemi, aby poznały mnie narody, gdy na ich oczach okażę się świętym na tobie, Gogu.
17. Tak mówi Wszechmocny Pan: Ty jesteś tym, o którym mówiłem za dawnych dni przez swoje sługi, proroków izraelskich, którzy prorokowali w owych dniach, że Ja sprowadzę cię na nich.
(BW)

Skoro Bóg poprowadzi szatana na swój lud to się nim posługuje, teraz też szatan jest na usługach Boga bo nadal rządzi i zwodzi, kusi i próbuje, pomimo że zabił Jezusa.
Bóg ma różne narzędzia i sam nie musi nikogo kusić, ale tych narzędzi używa kiedy zechce, czyli zna dobro i zło.
Nieraz złem trzeba się posłużyć by osiągnąć dobry cel.
Nie wszyscy są wstanie to zrozumieć ale z tej samej gliny Bóg lepi różne naczynia.
Rzym. 9:16-23
16. A zatem nie zależy to od woli człowieka ani od jego zabiegów, lecz od zmiłowania Bożego.
17. Mówi bowiem Pismo do faraona: Na to cię wzbudziłem, aby okazać moc swoją na tobie i aby rozsławiono imię moje po całej ziemi.
18. Zaiste więc, nad kim chce, okazuje zmiłowanie, a kogo chce, przywodzi do zatwardziałości.
19. A zatem, powiesz mi: Czemu jeszcze obwinia? Bo któż może przeciwstawić się jego woli?
20. O człowiecze! Kimże ty jesteś, że wdajesz się w spór z Bogiem? Czy powie twór do twórcy: Czemuś mnie takim uczynił?
21. Albo czy garncarz nie ma władzy nad gliną, żeby z tej samej bryły ulepić jedno naczynie kosztowne, a drugie pospolite?
22. A cóż, jeśli Bóg, chcąc okazać gniew i objawić moc swoją, znosił w wielkiej cierpliwości naczynia gniewu przeznaczone na zagładę,
23. A uczynił tak, aby objawić bogactwo chwały swojej nad naczyniami zmiłowania, które uprzednio przygotował ku chwale,
(BW)

A więc dobro i zło jest potrzebne Bogu by osiągnąć zamierzony cel i człowiek powinien o tym wiedzieć by zrozumieć postępowanie Boga.
 
 
Jamsen 
stojący na straży


Dołączył: 28 Maj 2007
Posty: 985
Wysłany: 2008-02-20, 16:56   

Prorok napisał/a:
stworzyl nam cos takiego czym sa nasze pazadliwosci

Jeżeli masz na myśli potrzeby, to żadna z potrzeb stworzonych przez Boga, nie jest zła.
Może być tylko przez człowieka źle wykorzystana.
 
 
Jamsen 
stojący na straży


Dołączył: 28 Maj 2007
Posty: 985
Wysłany: 2008-02-20, 16:59   

Lucyfer napisał/a:
W przykładzie modlitwy mamy takie słowa:Mat. 6:13
13. I nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego;

A może tak ujęta myśl, jest poprawniejsza...
Cytat:
I nie wystawiaj nas na pokusę, ale nas wyzwól od niegodziwca’. (Przekład Nowego Świata)

Co innego zsyłać próby, a co innego pozwalać, żeby one przyszły.
 
 
Lucyfer
[Usunięty]

Wysłany: 2008-02-20, 17:15   

Jamsen napisał/a:
Lucyfer napisał/a:
W przykładzie modlitwy mamy takie słowa:Mat. 6:13
13. I nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego;

A może tak ujęta myśl, jest poprawniejsza...
Cytat:
I nie wystawiaj nas na pokusę, ale nas wyzwól od niegodziwca’. (Przekład Nowego Świata)

Co innego zsyłać próby, a co innego pozwalać, żeby one przyszły.

To jest to samo i nie zależy od tłumaczenia lub naginania według przyjętej teorii. Słowo "nie wystawiaj nas na pokusę" świadczy o tym że Bóg może nas wystawić na taką pokusę jeżeli zechce. Niektórzy nie chcą takiej próby przejść i proszą Boga o nie kuszenie.
Jezus był wystawiony na różne próby i pokusy ale wytrwał nawet do śmierci. Bóg przygotował mu taką drogę i żadne prośby tego nie mogły zmienić.
Mat. 26:39-42
39. Potem postąpił nieco dalej, upadł na oblicze swoje, modlił się i mówił; Ojcze mój, jeśli można, niech mnie ten kielich minie; wszakże nie jako Ja chcę, ale jako Ty.
42. Znowu po raz drugi odszedł i modlił się, mówiąc: Ojcze mój, jeśli nie może mnie ten kielich minąć, żebym go pił, niech się stanie wola twoja.
(BW)

Jezus wiedział że nawet zabicie go zależało od Boga a nie od szatana. To nie szatana Jezus prosił o życie tylko Boga prosił a Bóg mu nic nie odpowiedział, wtedy Jezus zrozumiał że nie ma innego wyjścia tylko przyjąć wolę Boga, taka była Jego wola.
Mat. 10:29-31
29. Czyż nie sprzedają za grosz dwu wróbli? A jednak ani jeden z nich nie spadnie na ziemię bez woli Ojca waszego.
30. Nawet wasze włosy na głowie wszystkie są policzone.
31. Nie bójcie się; jesteście więcej warci niż wiele wróbli.
(BW)

Gdy spada samolot o godź 19,07 i giną ludzie to taka jest wola Boga. Bóg tak dziś przemawia.
 
 
Anowi 


Pomogła: 121 razy
Dołączyła: 02 Wrz 2007
Posty: 10070
Skąd: Bóg wie
Wysłany: 2008-02-21, 12:26   

Lucyfer napisał:
Cytat:
Drzewo poznania dobra i zła Bóg specjalnie stworzył by kusić nim Adama i Ewę.


Dziewięć godzin dzieli mnie od domu. Czy muszę wyprowadzać się z całym swoim mieniem aby nie dotykali go pozostający w moim domu? Wydaje mi się, że Bóg miał prawo (Ogród należał do Niego) zostawić swoje "drzewo poznania dobra i zła" w swoim ogrodzie. O skutkach jego dotknięcia lojalnie uprzedził swoje dzieci. Czy w ten sposób wystawił ich na pokusę? Wydaje mi się, że oczekiwał tylko szacunku do swojego słowa in. posłuszeństwa.
 
 
Lucyfer
[Usunięty]

Wysłany: 2008-02-22, 00:00   

Anowi napisał/a:
Lucyfer napisał:
Cytat:
Drzewo poznania dobra i zła Bóg specjalnie stworzył by kusić nim Adama i Ewę.


Dziewięć godzin dzieli mnie od domu. Czy muszę wyprowadzać się z całym swoim mieniem aby nie dotykali go pozostający w moim domu? Wydaje mi się, że Bóg miał prawo (Ogród należał do Niego) zostawić swoje "drzewo poznania dobra i zła" w swoim ogrodzie. O skutkach jego dotknięcia lojalnie uprzedził swoje dzieci. Czy w ten sposób wystawił ich na pokusę? Wydaje mi się, że oczekiwał tylko szacunku do swojego słowa in. posłuszeństwa.
Kusząca propozycja powstała po nazwaniu tego drzewa, poznania dobra i zła. Gdyby to drzewo było nazwane tylko drzewem śmierci to Adam z Ewą nie dali by się skusić do zjedzenia go.
 
 
Jamsen 
stojący na straży


Dołączył: 28 Maj 2007
Posty: 985
Wysłany: 2008-02-22, 02:49   

Lucyfer napisał/a:
Gdy spada samolot o godź 19,07 i giną ludzie to taka jest wola Boga. Bóg tak dziś przemawia.

Powiedz to tym, którzy w tej katastrofie stracili bliskich.
Opowiedz im o swoim Bogu, który dokonuje takich rzeczy.

Nie będą chcieli takiego Boga znać.

Mówisz o Bogu kłamstwa.
Zauważ, że to Szatan chciał, aby Jehowa zesłał na Hioba nieszczęścia.
Powiedział:
Hioba 1:11 i 2:5
Cytat:
Ale dla odmiany wyciągnij, proszę, swą rękę i dotknij wszystkiego, co ma, i zobacz, czy nie będzie cię przeklinał prosto w twarz” (...)
Dla odmiany wyciągnij, proszę, swą rękę i dotknij jego kości i jego ciała, i zobacz, czy nie będzie cię przeklinał prosto w twarz”.

Chciał wytrzeć sobie Bogiem ręce...
A ty mu w tym pomagasz.

Dlatego o tobie z całym przekonaniem mogę powiedzieć to, co kiedyś Jezus:
Jana 8:44
Cytat:
Wy jesteście z waszego ojca, Diabła, i chcecie spełniać pragnienia waszego ojca. Ten był zabójcą, gdy rozpoczął, i nie stał mocno w prawdzie, ponieważ prawdy w nim nie ma. Kiedy mówi kłamstwo, mówi zgodnie z własnym usposobieniem, gdyż jest kłamcą i ojcem kłamstwa.
 
 
radek 
mężczyzna


Pomógł: 284 razy
Wiek: 40
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 2998
Skąd: Choszczno
Wysłany: 2017-10-10, 18:36   

Miłość w wolnej woli jest prawdziwa gdy jej owoc jest bez zarzutu

Rev 12:5 eib "(5) Ona zaś urodziła Syna, Mężczyznę, który żelaznym berłem ma rządzić wszystkimi narodami. Jej dziecko zostało porwane do Boga i do Jego tronu,"
_________________
Lewa szala już nie wzbiera, Prawa decyduje teraz
Mat 3:2 eib "(2) (...) Królestwo Niebios jest blisko."
 
 
 
radek 
mężczyzna


Pomógł: 284 razy
Wiek: 40
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 2998
Skąd: Choszczno
Wysłany: 2018-01-15, 20:50   

Pamiętając słowa Jezusa

Mat 6:22 eib "(22) Oko jest dla ciała niczym lampa. Jeśli twoim oczom niczego nie brakuje, całe twoje ciało jest jasne."

i patrząc na słowo "Zło", to słowo to bardzo wyraźnie kojarzy się ze słowem "Tło" i pod względem wizualnym jest jak gdyby uzupełnieniem
_________________
Lewa szala już nie wzbiera, Prawa decyduje teraz
Mat 3:2 eib "(2) (...) Królestwo Niebios jest blisko."
 
 
 
efroni 

Pomógł: 278 razy
Wiek: 66
Dołączył: 11 Kwi 2013
Posty: 2288
Wysłany: 2018-01-16, 09:55   

Wszystko jest dualne .
Dobro i zło to awers i rewers tej samej monety (człowieka)
Jedynie poznając zło , pozna czym /kim jest dobro .
To poznanie jest determinowane przez wolny wybór i wolną wolę .
_________________
...ten lud zbliża się do mnie swoimi ustami i czci mnie swoimi wargami, a jego serce jest daleko ode mnie, tak że ich bojaźń przede mną jest wyuczonym przepisem ludzkim...

Nie wierz w ani jedno moje słowo ale sam(a) badaj , sprawdzaj , doświadczaj czy się rzeczy
aby tak mają
 
 
radek 
mężczyzna


Pomógł: 284 razy
Wiek: 40
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 2998
Skąd: Choszczno
Wysłany: 2018-01-16, 16:38   

Potencjał życiowy istoty ludzkiej zwiększa się na dwa główne sposoby, poprzez umniejszanie potencjałów innych i poprzez budowanie innych uzyskując w ten sposób uznanie. Potępiać jest łatwo lecz nie jest to rzeczywisty wzrost względem punktu demarkacyjnego, a jedynie subiektywne postrzeganie innych jako słabych. Natomiast budowanie innych wymaga wiedzy i umiejętności modelowania potencjału, wymaganej przez sytuację, wypowiedzi

Joh 20:23 eib "(23) Grzechy tych, którym je przebaczycie, są im przebaczone, a tych, którym je zatrzymacie, są zatrzymane."
_________________
Lewa szala już nie wzbiera, Prawa decyduje teraz
Mat 3:2 eib "(2) (...) Królestwo Niebios jest blisko."
 
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2018-01-16, 18:48   

radek napisał/a:
Potencjał życiowy istoty ludzkiej zwiększa się na dwa główne sposoby, poprzez umniejszanie potencjałów innych i poprzez budowanie innych uzyskując w ten sposób uznanie. Potępiać jest łatwo lecz nie jest to rzeczywisty wzrost względem punktu demarkacyjnego, a jedynie subiektywne postrzeganie innych jako słabych. Natomiast budowanie innych wymaga wiedzy i umiejętności modelowania potencjału, wymaganej przez sytuację, wypowiedzi


Taki tekst, to zapewne jedna z przyczyn, dlaczego FORA umierają. BEŁKOT, BEKOT i BEŁKOT.
Ludzie chcą uchodzić za... MĄDRYCH używają takich, górnolotnych słów. Nie mówię, że są niezrozumiałe, ale są... bufoniaste, wyrazem zadufania, niekomunikatywne, nie wyzwalające u innych (czytelników) chęci do dyskusji.
Jeśli na forum dominują tacy w liczbie CZTERECH, PIĘCIU, to forum upadnie. Niestety. Bełkotu NIKT nie podejmie do dyskusji.
To sugestia dla ADMINISTRACJI (której, niestety już tu nie ma).
_________________
Oszołomstwu mówię NIE!
 
 
radek 
mężczyzna


Pomógł: 284 razy
Wiek: 40
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 2998
Skąd: Choszczno
Wysłany: 2018-01-16, 19:08   

Bobo napisał/a:
radek napisał/a:
Potencjał życiowy istoty ludzkiej zwiększa się na dwa główne sposoby, poprzez umniejszanie potencjałów innych i poprzez budowanie innych uzyskując w ten sposób uznanie. Potępiać jest łatwo lecz nie jest to rzeczywisty wzrost względem punktu demarkacyjnego, a jedynie subiektywne postrzeganie innych jako słabych. Natomiast budowanie innych wymaga wiedzy i umiejętności modelowania potencjału, wymaganej przez sytuację, wypowiedzi


Taki tekst, to zapewne jedna z przyczyn, dlaczego FORA umierają. BEŁKOT, BEKOT i BEŁKOT.
Ludzie chcą uchodzić za... MĄDRYCH używają takich, górnolotnych słów. Nie mówię, że są niezrozumiałe, ale są... bufoniaste, wyrazem zadufania, niekomunikatywne, nie wyzwalające u innych (czytelników) chęci do dyskusji.
Jeśli na forum dominują tacy w liczbie CZTERECH, PIĘCIU, to forum upadnie. Niestety. Bełkotu NIKT nie podejmie do dyskusji.
To sugestia dla ADMINISTRACJI (której, niestety już tu nie ma).


Ja już EMET'owi gdzieś na forum to pisałem, gdy pytał czy nauczam, że lubię czytać jak ktoś mądrze pisze. W związku z tym wydawało mi się, że sam też powinienem starać się mądrze pisać, żeby inni chcieli czytać co piszę. Staram się też podeprzeć swoją myśl co najmniej jednym fragmentem Biblii, lub Koranu

Koran 13:19 (Bielawski)
Czy ten, który wie, że to, co tobie zostało zesłane, jest prawdą, podobny jest do niewidomego? Lecz zastanawiają się tylko obdarzeni rozumem.

Mar 4:11-12 eib "(11) I powiedział im: Wam powierzono tajemnicę Królestwa Bożego; tamtym natomiast, ludziom spoza waszego kręgu, na wszystko podaje się przykład, (12) aby patrząc, widzieli, lecz nie zobaczyli;i słuchając, słyszeli, lecz nie kojarzyli, żeby się nie nawrócili i nie doznali przebaczenia."
_________________
Lewa szala już nie wzbiera, Prawa decyduje teraz
Mat 3:2 eib "(2) (...) Królestwo Niebios jest blisko."
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 10