Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: Esther
2007-06-09, 13:32
Czy Świadkowie Jehowy to chrześcijanie?
Autor Wiadomość
sylka
Gość
Wysłany: 2006-05-26, 14:11   Czy Świadkowie Jehowy to chrześcijanie?

Ja malo co rozmawiam ze swiadkami, bo w sumie są jak katarynka i mają swoje odpowiedzi na wszystko. Trudno z nimi o dialog.
Przynajmniej ja takich spotkalam.
Dlatego unikam rozmow z nimi na tematy biblijne.

Ale w sumie nie mysle ,aby sami Swiadkowie Jehowy zaliczli siebie do chrześcijan?

Chrześcijanie wierzą , ze Jezus jest Jahwe, a Swiadkowie w to nie wierza.
Tak więc chyba pomyłką jest umieszczanie SJ posród chrześcijanskich wyznań.
Czyż nie tak?
 
 
wit
Gość
Wysłany: 2006-05-26, 14:12   

sylka napisał/a:

Chrześcijanie wierzą , ze Jezus jest Jahwe


Jezus jest Jahwe, w ten sposób, że to ta sama osoba? Z wypowiedzi wynika, że Jahwe wcielił się w Jezusa... Jeżeli to prawda, więc pewnie masz poglądy zbliżone do modalizmu!
 
 
sylka
Gość
Wysłany: 2006-05-26, 14:12   

Oczywiscie ze jest Jahwe, sam mowil o sobie : Ja jestem za co chcieli go Żydzi ukamioniowac, ze czynił sie sam Bogiem.
Jezus jest SŁOWEM BOZYM, ktory stał się cialem.
A Słowo Boże i Bog Ojciec to jedno.
Jezus mowil ze JA w Ojcu, a Ojciec we mnie.

Przestudiuj sobie ile razy JEzus mowi o sobie JA Jestem.
A najlepiej podoba mi sie jak w Getsemane powiedzial : "Ja jestem" z taką moca i autorytetem ze zołnierze padli na kolana, przed Bozym imieniem.

Aha, bo moze nie wiesz, ze Jahwe znaczy Ja jestem..... ?
 
 
wit
Gość
Wysłany: 2006-05-26, 14:12   

Wiem, że wychodzimy poza tematykę działu, ale mi dokładnie chodzi o to czy Jezus i Jahwe to dwie różne osoby, czy też to jedna osoba- osoba Ojca, który przybrał ciało człowieka i narodził się jako Jezus. Ten ostatni pogląd reprezentują pewne kręgi charyzmatycznych chrześcijan, tzw. Branhamowcy.
Pozdrawiam.
 
 
sylka
Gość
Wysłany: 2006-05-26, 14:12   

Jezus powiedzial Ja i Ojciec jedno jestesmy.
Jezus powiedzial tez : Ojciec moj większy jest niż ja.

No i bąź mądry i zrozum.

Tutaj potrzebne jest objawienie od Ducha Swiętego
 
 
maly
Gość
Wysłany: 2006-05-26, 14:12   

Spotkałem się że Świadkowie Jehowy uważają siebie za chrześcijan ale odbiosłem wrażenie że tylko dlatego, ponieważ tak jest napisane w biblii a sami nie rozumieją pojęcia chrześcijanin. Z drugiej strony nie będę już rozmawiał ze Świadkami Jehowy gdy nie będę miał interlinarnego Grecko Polskiego Nowego Testamentu. Howgh! Nie mam zamiaru więcej dochodzić się że w biblii nie jest napisane to, co jest napisane (dotyczy cytatu z 1 listuJana 5.20)
Pozdro
 
 
wit
Gość
Wysłany: 2006-05-26, 14:13   

sylko
To będzie mój ostatni post nawiązujący do Twojej wypowiedzi, z tego względu, że poruszony temat wykracza poza ramy tego działu. Sprytnie unikasz odpowiedzi wprost, w związku z tym nie będę już Ciebie męczył i zostawię na pożarcie Świadkom Jehowy. Very Happy
Napisałaś, iż chrześcijanie wierzą, że Jezus jest Jahwe i powołałaś się przy tym na wypowiedź Chrystusa: "Ja i Ojciec jedno jesteśmy". Tę wypowiedź można rozumieć na wiele sposobów. Poniżej przedstawię parę przykładów.
Najbliższemu zrozumieniu Twojej wypowiedzi jest pogląd, że to sam Jahwe jest Jezusem. Wyznawcy takich poglądów to głównie zwolennicy nauki Wiliama Mariona Branhama, który nauczał, że Bóg Ojciec narodził się jako Jezus, czyli twierdził, że Jezus i Jahwe to ta sama osoba. Podobne poglądy można znaleźć u mormonów, którzy utożsamiają Jezusa z Bogiem Ojcem, a Boga Ojca z Jezusem. Tych ostatnich mało kto uważa za chrześcijan. Jeżeli masz podobne poglądy, więc musisz mieć mocne argumenty do obrony, a sam z checią bym Ciebie "zjadł", lub nieco uszczknął z Ciebie, i na deser zostawił bym świadkom. I nie licz na pobłażliwość ze strony, tych co uważają, że Chrystus to Druga Osoba Boża, bo i oni z pewnością przyniosą przyprawy, aby Świadkom lepiej smakowało. Wink
Największą grupę chrześcijan reprezentują zwolennicy poglądu, że Jezus Chrystus jest Bogiem, czyli tzw. Druga Osoba Boża. Jednakże i tu są często różnice w podejściu do sprawy, bo np. inaczej na to patrzą katolicy, a inaczej niektóre wspólnoty protestanckie. Pewne kościoły charyzmatyczne i ewangeliczne używają takich sformułowań jak przybranie postaci ludzkiej przez Boga, czy uwidocznienie sie w postaci Chrystusa, lub ograniczanie sie do takich stwierdzeń, jak Boskość Syna Bożego, albo to, że Jezus jest Boski, które to głosi pewna część Uczniów, tzw. Uczniów Chrystusa. Natomiast adwentyści mimo, iż uważają, że Jezus jest Drugą Osobą Bożą, to jednak uznają, że jest on również Archaniołem Michałem. Shocked
Inna grupa to Świadkowie Jehowy i Badacze Pisma Świętego, którzy uważają, że Syn i Ojciec są jedno pod względem zamiarów i myśli. W zasadzie to tu nie miałabyś co do powiedzenia, więc leżysz i "kwiczysz". Confused
Ostatnia grupą są ci co uważają, że Jezus zaistaniał dopiero na ziemi, a wcześniej był tylko myślą, ideą Boża, i według nich to jeden z argumentów, że Syn i Ojciec są jedno. Wywodzą się oni głównie z Unitarian, Braci Polskich i Braci w Chrystusie "Christadelphian". Można powiedzieć, że tu argumenty do obrony sa kruche, ale to już nie moje zmartwienie. 8)
Szanowna Sylko, nie chodzi o to, że ja sie tu Ciebie czepiam, ale uważam, iż włożyłaś kij w mrowisko, a ja chciałem Tobie zaoszędzić cierpień. Rolling Eyes
Przechodzę, więc do biernej obserwacji tej "uczty", i już milczę, żeby nie zadrażnić moderatora tego działu, że niby ja sobie prywatę urządzam na jej "terenie". Razz
Pozdrawiam.
 
 
Gość

Wysłany: 2006-05-26, 14:13   

JHWH to Imie BOGA a nie Imie samego OJCA. Bardzo bym prosil zebyscie o tym pamietali. Jezus bedac JEDNYM BOGIEM Z OJCEM jest naturalnie znany nam jako JHWH ze ST. Od NT znamy Imie Jezusa jako czlowieka, ale to nie znaczy ze Jezus nie jest czescia Boga (JHWH).

wasz sluga w Chrystusie

wyznawca_
 
 
sylka
Gość
Wysłany: 2006-05-26, 14:13   

wit, nie powolalam sie na wypowiedź : Ja Ojciec jedno jestesmy. Chyba nie przeczytałes mojego postu powyzej.
Aleto są fragmenty na które sie powoluje (oczywiscie między innymi, bo wersetów jest więcej) :

Jana 8:58
"Odpowiedział im Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, pierwej niż Abraham był, Jam jest "

Jana 18:4-6
"Jezus zaś, wiedząc wszystko, co nań przyjść miało, wyszedł i zapytał ich: Kogo szukacie? (5) Odpowiedzieli mu: Jezusa Nazareńskiego. Rzekł do nich Jezus: Ja jestem. A stał z nimi i Judasz, który go wydał. (6) Gdy więc im rzekł: Ja jestem, cofnęli się i padli na ziemię. "

Mnie te dwa fragmenty wystarczą, zeby widzieć ze Jezus jest Jahwe.
Oczywiscie w NT jest więcej takich miejsc. Jak co te dwa nie wytarczą, jeslil tego jeszcze nie widzisz, to proponuje gruntowne studium Smile
A ja sie pomodle, ay Duch Swięty oświecił twoje duchowe oczy Very Happy

Aha, a propo nie obchodzi mnie co mowią branhamowcy, adwentysci itp, itd.
Obchodzi mnie to co sam Jezus mowil o sobie i poznanie Jezusa Chrystusa w calej pełni.
Ale w takim razie proponuje zalozyc osobny wątek pt. Kim jest Jezus Chrystus.
W takim dziale w jakim zechcecie go umieścic.
 
 
wyznawca_
Gość
Wysłany: 2006-05-26, 14:13   

Cytat:
Obchodzi mnie to co sam Jezus mowil o sobie i poznanie Jezusa Chrystusa w calej pełni.
Ale w takim razie proponuje zalozyc osobny wątek pt. Kim jest Jezus Chrystus.
W takim dziale w jakim zechcecie go umieścic.


Sylka, dobry pomysl z tym watkiem.. ale ostrzegam.. on NIGDY sie nie skonczy !!! :)
 
 
sylka
Gość
Wysłany: 2006-05-26, 14:14   

Wyznawco bardzo dobrze to okresliłes , ze Jezus jest CZĘSCIĄ BOGA .
On jest Jego słowem.
 
 
paradise_one
Gość
Wysłany: 2006-05-26, 14:14   

sylka
Proponowałabym w pierwszej kolejności zapoznać sie z historią pierwszych chrześcijan a dopiero potem określac kim są Świadkowie Jehowy .
ps. czy jestes katoliczką ? Myślałam , ze katolicy wierzą w jednego Boga ale w trzech osobach lecz z Twojej wypowiedzi wynika że to jeden Bog i jedna osoba ,gdyż sugerujesz, że Jezus to Jahwe...? Skąd ta rozbieżność?

pozdrawiam.
 
 
sylka
Gość
Wysłany: 2006-05-26, 14:14   

paradise_one , nie musze siegac do historii pierwszych chrzescijan, ale wuystarczy przeczytać o niejakim K.Russellu i o Badaczach PIsma Swiętego zeby dowiedziec sie o początkach Ś..J.

Już wyżej napisalam co mysle o Jezusie, więc moze zerknij jeszcze raz Smile
Jesli powiem ze Jezus jest Bogiem to jestem wg ciebie katoliczka, a jesli powiem ze Jezus jest Jahwe to juz jestem jakas dziwna?

Otóż mówię: Ojciec jest JHWH, Jezus jest JHWH i Duch Swięty jest JHWH...
We mnie też mieszka JHWH Wink

A moze po prostu ty nie wiesz kim jest JAHWE ? Smile
 
 
wyznawca_
Gość
Wysłany: 2006-05-26, 14:14   

Paradise,
Bog jest Jeden ale to nie znaczy ze jest JEDNA OSOBA. Bog jest 3 Osobami tworzacymi Jednego Boga albowiem slowo Bog to nie znaczy JEDNA OSOBA lecz jest to nazwa URZEDU, STANOWISKA. Dla porownania dam ci przyklad z CIALEM JEZUSA ktorym jest Jego Kosciol. Jest tylko JEDNO CIALO ale to CIALO tworzy WIELE CZLOWNKOW ktorymi jestesmy my. Podobnie tez jest napisane w biblii ze maz polaczy sie z zona i beda oboje JEDNYM CIALEM. Jezeli wiec 2 ludzi moze byc JEDNYM CIALEM to czemu dziwi cie to ze 3 Osoby Boskie moga byc JEDNYM BOGIEM?
 
 
diakonos
Gość
Wysłany: 2006-05-26, 14:15   

Użyte przez Jezusa określenie „jednym ciałem” (Mat 19:5 z Rodz. 2:24) w odniesieniu do dwóch osób połączonych węzłem małżeńskim, stanowi jeden z dowodów na to, że określenie owo nie odnosi się do połączenia cielesnego, lecz symbolicznego jednego ducha – te same cele życiowe, ten sam kierunek życia tych dwojga zgoła odmiennych osób.
Tak samo rzecz się ma z użytym przez Jezusa określeniem „Ja i Ojciec jedno jesteśmy” (Jana 10:30 [BT]), tak jak powiedział w 14 rozdziale a wersecie 20, gdzie przeczytać możemy: "W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was”. Jezus mówi, że jest „W Ojcu”, „wy WE mnie”, Ja W was”, tak więc musiałby być cieleśnie związany ze swymi uczniami, tak jak z Ojcem. Logiczne staje się oddanie tego wersetu w następujący sposób „(...) ja jestem w JEDNOŚCI z moim Ojcem, a wy w JEDNOŚCI ze mną, ja zaś w JEDNOŚCI z wami” (z PNŚ). Tak jak w przypadku dwojga kochających się ludzi – małżeństwa. Jezus i Jehowa (Jahwe) mają ten sam tok myśli, te same cele i dążenia.
Oczywiście użyte przez KK i nie tylko, stwierdzenie „trójca” może mieć uzasadnienie, ale tylko, gdy nie mówi się o jedności cielesnej, gdyż Ojciec, Syn i duch święty są ze sobą nierozerwalnie połączeni w tym sensie, że na siebie oddziałują tj. ducha Bożego posiada także Jezus, stworzenia duchowe, a także ludzie, Jezus jest „mistrzowskim wykonawcą” dla swego Ojca, Ojciec ‘dał wszelką władzę swemu synowi’ – istnieją zatem jak całość.
Pozdrowienia dla paradise
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 11