Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy pierwsi chrześcijanie głosili od domu do domu?
Autor Wiadomość
Yarpen Zirgin 
Katolik

Wyznanie: Kościół katolicki
Wysłany: 2011-07-06, 23:27   

Bobo napisał/a:
http://katechizm-net.blogspot.com/

I co z tego wynika?

Wynika, ze cytujesz przepisy, które nie obowiązują od roku 1983. :-D

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

bartek212701 

Wysłany: 2011-07-06, 23:50   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Bobo napisał/a:
http://katechizm-net.blogspot.com/

I co z tego wynika?

a to co nowe światło? :-)

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2011-07-07, 00:00   

bartek212701 napisał/a:
Yarpen Zirgin napisał/a:
a to co nowe światło? :-)

Dostosowanie przepisów do zmieniającej się sytuacji. Tak samo zresztą reguluje się inne kwestie w KK, które nie są dogmatami.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

bartek212701 

Wysłany: 2011-07-07, 00:03   

Yarpen Zirgin, sam nie wiem co o tym myśleć :mysli:

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2011-07-07, 00:08   

bartek212701 napisał/a:
Yarpen Zirgin, sam nie wiem co o tym myśleć :mysli:

Nie ma nad czym. Kosciół nie jest tworem statycznym, który nie miał ulegać zmianom w czasie. Kościół jest tworem dynamicznym, który dostosowuje się do zmieniającej sytuacji wprowadzając zmiany tam, gdzie jest to możliwe: W nauczaniu zwyczajnym i przepisach. Tylko prawdy wiary nie mogą być wykreślone lub zmienione.

bartek212701 

Wysłany: 2011-07-07, 00:35   

Yarpen Zirgin, aha no dobrze :-)

herman 

Wyznanie: Rzymsko Katolickie
Wysłany: 2011-07-08, 20:35   

David77 napisał/a:
herman, Dz 14:23 - " A gdy w każdym kościele wśród modlitw i postów ustanowili im kapłanów, polecili ich Panu, w którego uwierzyli.

Dz 14;23 χειροτονήσαντες δὲ αὐτοῖς κατ’ ἐκκλησίαν πρεσβυτέρους, προσευξάμενοι μετὰ νηστειῶν παρέθεντο αὐτοὺς τῷ κυρίῳ εἰς ὃν πεπιστεύκεισαν.

πρεσβυτέρους - Starsi

ἱερέων -kapłani

Ps podawaj teksty zgodne z oryginałem oparte na dokładnym tłumaczeniu .

Nie bardzo rozumiem czego dotyczy cytat Dawida.

bobo napisał/a:
Zacznijmy od tego, że... Pismo Św. samo w sobie nie jest sprzeczne, jeśli chodzi o nakazy i zakazy, co powinieneś robić a co nie.

Zaraz do tego dojdziemy, tylko powolutku, jeśli pozwolisz. Choć już to wcześniej wyjaśniałem, widzę, że powtórzyć trza ;-)

Odpowiedz: Czy zgadzasz się z tym, że Jezus wysłał owych 70 uczniów tylko do żydów? Do miast, do których sam miał zamiar przyjść? (zakaz: 'na drogę pogan nie wchodźcie' znasz.)

To jest u Mateusza 10,5. Dotyczy rozesłania 12. Przy rozesłaniu 72 nie znalazłem takiej informacji, chyba, że odniesiemy (Łk10,1 "Następnie wyznaczył Pan jeszcze innych siedemdziesięciu dwóch i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał. ") rozesłanie 72 do rozesłania 12 i przyjmiemy, że w domyśle rozesłał ich w te same rejony co wcześniejszych 12. Zatem albo aż taka ogromna ilość miast żydowskich była albo rozesłał ich również do pogan. Niestety nie udało mi się ustalić czy w Samarii był przed czy po rozesłaniu 72. Zatem proszę (o ile mogę prosić) o uzupełnienie mojej wiedzy na ten temat.

David77 

Wysłany: 2011-07-08, 21:49   

herman,

herman, Dz 14:23 - " A gdy w każdym kościele wśród modlitw i postów ustanowili im kapłanów, polecili ich Panu, w którego uwierzyli.

Dz 14;23 χειροτονήσαντες δὲ αὐτοῖς κατ’ ἐκκλησίαν πρεσβυτέρους, προσευξάμενοι μετὰ νηστειῶν παρέθεντο αὐτοὺς τῷ κυρίῳ εἰς ὃν πεπιστεύκεισαν.

πρεσβυτέρους - Starsi

ἱερέων -kapłani

Ps podawaj teksty zgodne z oryginałem oparte na dokładnym tłumaczeniu .

hermanie nie było czegoś takiego jak w pierwotnym kościele kapłanów

Tego właśnie dotyczyło to tłumaczenie Tłumacze BT w miejsce słowa starszy wstawili słowo kapłan .

herman 

Wyznanie: Rzymsko Katolickie
Wysłany: 2011-07-09, 18:28   

Jeżeli przemianujemy tytuł kapłan na starszy to taka nazwa Cię uspokoi ?
Kiedyś były hulanki teraz są imprezy, kiedyś były tanki teraz są czołgi, kiedyś był aktor teraz jest oskarżyciel, kiedyś był alkierz teraz jest pokój, dziwne nazwa jak by inna ale funkcja ta sama. Jak będziemy się roztkliwiać nad nazwami to popadniemy w paranoje. Chyba nie nazwa jest ważna tylko funkcja. Skoro robili to samo co kapłani, mieli takie same uprawnienia to nie widzę powodu, dla którego nie mogli by się nazywać kapłanami.

David77 

Wysłany: 2011-07-09, 18:38   

herman, Czy robili to samo co kapłani ?,nie za daleko się zapędzasz z takim wnioskiem ? Przemyśl to jeszcze raz co napisałeś . Wiec jedno że apostołowie bardzo dobrze znali określenie Kapłan jak i termin Starszy i skoro użyli w stosunku do tych którzy usługiwali terminu starszy to tego należy się trzymać . Ja czytając NT w jezyku greckim nie znalazłem żadnego wersetu który by sugerował że starszy i kapłan to synonimy mające to samo znaczenie .

Anowi 

Pomogła: 121 razy
Wysłany: 2011-07-10, 09:39   

David77 napisał/a:

Kanon 1252 - Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty.

po 60 roku życia można wcinać mięso

nike 

Pomogła: 135 razy
Wysłany: 2011-07-10, 14:14   

Anowi napisał/a:

Czy to jest, logiczne? Według mnie to taki właśnie człowiek jest najbardziej ugruntowan7 w wierze.

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2011-07-10, 18:48   

Anowi napisał/a:
David77 napisał/a:

Kanon 1252 - Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty.

Po 60 roku życia nie obowiązują ograniczenia ilościowe w Środę Popielcową i Wielki Piątek, czyli post, a nie wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Odpowiedz do tematu