Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Małżeństwo
Autor Wiadomość
herman 

Wyznanie: Rzymsko Katolickie
Wysłany: 2011-07-05, 23:58   Małżeństwo

Nie znalazłem istniejącego tematu więc zakładam.
Nie bardzo rozumiem i proszę o przybliżenie tematu, jak wygląda małżeństwo u ŚJ ?
Czy ktoś wiąże parę węzłem małżeńskim (Mt 16,19 "I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie". "), czy tak po prostu dopełnia się formalności cywilnych i już ?
Dlaczego pytam ? Informacje jakie posiadam (być może błędne) są takie, że nie ma u Was sakramentu małżeństwa i opieracie się tylko na ślubie cywilnym. Jakoś mi to koliduje z informacją, że nie jest dla Was wiążącym prawo cywilne.
Proszę zatem o ile możecie o przybliżenie mi tematu. Najlepiej z odpowiednimi cytatami z Pisma Św.

bartek212701 

Wysłany: 2011-07-06, 00:04   

herman, Mam pytanie,czy zarejestrowałeś się na forum Biblijnym,by rozmawiać o Świadkach Jehowy? Jeżeli tak to bardzo,źle trafiłeś,jeżeli masz ochotę na rozmowy o Świadkach to idź na forum Watchtower,prowadzą je zapaleni "miłośnicy" tego wyznania ;-)
Cytat:
Mt 16,19 "I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie". "
Jeżeli Piotr dał Ci ślub to ok,jeżeli nie to też najwyraźniej nie wiąże cię to co mógł zrobić On sam :-)
Podam pewien werset,może zrozumiesz co chcę Ci przez niego powiedzieć

1 Tym. 4:1-A Duch jawnie mówi, iż w ostateczne czasy odstaną niektórzy od wiary, słuchając duchów zwodzących i nauk dyjabelskich,
2. W obłudzie kłamstwo mówiących i piętnowane mających sumienie swoje,
3. Zabraniających wstępować w małżeństwo, rozkazujących wstrzymywać się od pokarmów, które Bóg stworzył ku przyjmowaniu z dziękowaniem wiernym i tym, którzy poznali prawdę.
(BG)
Jeżeli zabraniasz przyjmować ludziom małżeństwa,jeżeli je podważasz,czyż nie jesteś kierowany właśnie tym duchem?Proszę Cię zastanów się co mówisz,bo nie zrobiłeś dobrego wrażenia swymi postami na dzień dzisiejszy. :-)

meritus 
meritus

Wysłany: 2011-07-06, 00:11   

Bartku jesteśmy w dziale Świadkowie Jehowy i chyba nie ma nic sprośnego w rozmawianiu w tym dziale na ich ten temat. Dziwię się, że osoba oznaczona jako moderator ma tego typu sugestie co do użytkownika i daje mu niedwuznacznie do zrozumienia, że lepiej pisał na innym forum, choć usiłuje to wyłagodzić mrugając oczkiem.

Poza tym Bartku, czy świadkowie Jehowy zabraniają wstępować w małżeństwa, że cytujesz ten fragment Pisma?

bartek212701 

Wysłany: 2011-07-06, 00:27   

meritus, Bo po prostu widzę co człowiek robi i mówię mu co uważam na ten temat :-) przecież każdy ma prawo do swojego zdania
Cytat:
Poza tym Bartku, czy świadkowie Jehowy zabraniają wstępować w małżeństwa, że cytujesz ten fragment Pisma?
oczywiście,że nie ale ktoś nad tobą tego zabrania,uznaje za nieprawdziwe bo,cytuje:
Cytat:
nie ma u Was sakramentu małżeństwa
:-)
----
Nie zabraniam nikomu tu pisać,po prostu proszę by nie zapominać,że ludzie mają uczucia i można je urazić.Pozdrawiam Hermanie i życze udanego pobytu na forum,pobytu,który będzie miły dla Ciebie i innych w Twoim otoczeniu tu na forum

meritus 
meritus

Wysłany: 2011-07-06, 00:33   

Bartku - małżeństwo ochrzczonych jest sakramentem. Chrzest świadków Jehowy nie jest ważny (temat osobny, powodem jest brak ewangelicznej formuły trynitarnej), stąd ich małżeństwa nie są sakramentem (chyba, że wcześniej byli chrześcijanami i później wstąpili do Towarzystwa Strażnica). Nie oznacza to jednak, że nie zawierają małżeństw, i że nie przysługują tym niesakramentalnym małżeństwom konstytutywne cechy wywodzące się z prawa naturalnego.

bartek212701 

Wysłany: 2011-07-06, 00:35   

meritus,
Cytat:
Chrzest świadków Jehowy nie jest ważny (temat osobny, powodem jest brak ewangelicznej formuły trynitarnej), stąd ich małżeństwa nie są sakramentem (chyba, że wcześniej byli chrześcijanami i później wstąpili do Towarzystwa Strażnica).
ach :cry: lepiej to przemilczeć

herman 

Wysłany: 2011-07-06, 01:03   

Odpowiem Ci mimo, że to taki lekki OT.

Zadaję pytania głównie ŚJ choćby dlatego, że oni sami zaczęli mnie odwiedzać i zostawiać z pytaniami bez odpowiedzi. Jestem im wdzięczny za to, że trafili do mnie w czasie kiedy miałem kryzys wiary. Dzięki temu zacząłem na nowo odkrywać Pismo Św. I niech to będzie moje świadectwo. Zacząłem też więcej się modlić. Próbuję zrozumieć ŚJ i nie potrafię, choćby dlatego, że nigdy nie odpowiedzieli na niektóre moje pytania. Staram się zgłębić to o czym mówią i co rozsiewają nie tylko z materiałów przeciwko nim. Jednak nie potrafią podjąć polemiki. Dostaję odpowiedzi nie na temat, jeżeli coś mi nie pasuje i zwracam na to uwagę to zaraz jestem atakowany, wyśmiewany lub po prostu temat się ucina.

Tak bartku zarejestrowałem się na forum biblijnym, żeby poznać lepiej ŚJ. Jednak nie chcę być sam w moich pytaniach, bo z doświadczenia wiem, jak jestem jeden a ŚJ jest więcej to zawsze mnie osaczą i zarzucą taką masą cytatów naraz, że się gubię i w końcu nie otrzymuję odpowiedzi na moje pytania. Kończy się takie spotkanie chaosem w mojej głowie i jak sobie poukładam to wychodzi na to, że znowu wywiedziono mnie na manowce. Tutaj jest kilka osób, które mogą mnie wesprzeć i wyjaśnić to czego nie ja mogę nie wiedzieć (nie ukrywam, że nie jestem geniuszem).
Na to wszystko chciał bym poznać inne spojrzenie na te same zagadnienia.
Skoro więc bracia ŚJ mogą odwiedzać mnie w moim domu i urządzać forum biblijne, to dlaczego ja nie mogę ich pytać na forum jak by nie patrzeć biblijnym. Jeżeli Ci to przeszkadza, że mam wiele pytań, niejasności i wątpliwości co do Waszego rozumienia Pisma Św. to wybacz. Widocznie wszyscy ŚJ są tacy sami.

PRZEPRASZAM WSZYSTKICH ŚWIATKÓW JEHOWY ZA TO, ŻE ŚMIAŁEM MIEĆ DO WAS PYTANIA TAK BARDZO DLA WAS DRAŻLIWE. POSTARAM SIĘ WIĘCEJ O NIC NIE PYTAĆ I NIE POLEMIZOWAĆ. PROSZĘ WAS O TO SAMO.

O to chodziło bartku ? Osiągnąłeś cel, a ja nadal nie wiem jak to jest z tym małżeństwem ....
Bye - temat jeżeli tak Was drażni możecie usunąć. Ja tego nie zrobię.

Incognito
[Usunięty]

Wysłany: 2011-07-06, 01:10   

herman napisał/a:
nie ukrywam, że nie jestem geniuszem

Całkowicie się z tobą zgadzam.

bartek212701 

Wysłany: 2011-07-06, 01:18   

herman,
Cytat:
bo z doświadczenia wiem, jak jestem jeden a ŚJ jest więcej to zawsze mnie osaczą i zarzucą taką masą cytatów naraz, że się gubię i w końcu nie otrzymuję odpowiedzi na moje pytania.
Tu tak nie będzie,dopilnuje tego i przepraszam za Siebie.Postaramy się Ci pomóc jeżeli będziesz miec jakies wątpliwości,Ja Świadkiem nie jestem ale co nieco wiem na tematy związane z Nimi :-)
Cytat:
O to chodziło bartku ?
Nie,za szybko wyciągnąłem wnioski,przepraszam.Nie krępuj się i pytaj o co chcesz.

Incognito napisał/a:
herman napisał/a:

Całkowicie się z tobą zgadzam.
masz w swoim podpisie slowa"Nie trawię głupoty",więc jak możesz trawić ten post,który teraz napisałeś,proszę nikogo nie obrażać i wycofać te słowa!Dziękuje z góry.
Ostatnio zmieniony przez bartek212701 2011-07-06, 01:34, w całości zmieniany 1 raz  

herman 

Wysłany: 2011-07-06, 01:28   

Wyedytowałem, bo przez pomyłkę odebrałem, że to do mnie, wybacz.

Dziękuję Incognito i za te słowa ale ja sam wiem, że do mensy mnie nie przyjmą.

bartek212701 

Wysłany: 2011-07-06, 01:33   

herman, nic się nie stało,ale się zdziwiłem trochę jak przeczytałem o tym hehe[wróciłem aż do wcześniejszych postów,sprawdzić czy choćby użyłem tego słowa] :-) Pomyłka zdarza się każdemu,jesteśmy przecież tylko ludźmi.

Incognito
[Usunięty]

Wysłany: 2011-07-06, 02:37   

bartek212701 napisał/a:
herman napisał/a:
herman czytając twoje posty złośliwe musisz przyznać Doszedłem do wniosku że i te twoje złośliwości nie są zbyt wysokoch lotów. Ale co mi do tego?

Ale kiedy napisałeś, że geniuszem nie jesteś (to są twoje słowa) Ja przytakując zrobiłem coś złego?

Może to taka koketeria i czekałeś na zaprzeczenie? Coś w stylu "ależ nie bądz taki skromny" "jesteś geniuszem nie ma tu nikogo takiego jak ty" Zresztą ta twoja moralność Kalego wcale mnie nie bawi. Pójdz do Ignore.

Henryk 

Wysłany: 2011-07-06, 08:18   Re: Małżeństwo

herman napisał/a:
Informacje jakie posiadam (być może błędne) są takie, że nie ma u Was sakramentu małżeństwa i opieracie się tylko na ślubie cywilnym.

"Herman"- jakie sakramenty zostawił nam Jezus, czy apostołowie?
Jezus był nawet na weselu...
Kto tam "udzielał" slubu?

herman 

Wysłany: 2011-07-06, 12:06   

Incognito napisał/a:

Ale kiedy napisałeś, że geniuszem nie jesteś (to są twoje słowa) Ja przytakując zrobiłem coś złego?

Nie zrobiłeś nic złego, a tak trudno zrozumieć, że ktoś może bez złośliwości podziękować za te słowa ? Nie sądź mnie swoją miarą. Nie uważam, że moje przyznanie się do niedoskonałości oczekiwało na potwierdzenie. Nie oczekiwałem również, jak to sugerujesz, na zaprzeczenie moich słów, gdyż one dotyczą mnie samego i z racji tego, że mnie nie znacie, nie byli byście w stanie (oceniając tylko moje wpisy), stwierdzić w jakim stanie jest mój umysł. Jeżeli napiszę: "nie ukrywam, że piszę na klawiaturze obiema rękami" odpiszesz: "zaiste, on pisze obiema rękami". Również podziękuję Ci za te słowa, którymi potwierdzisz, że mówię prawdę ale i tak możesz się tego tylko domyślać analizują szybkość z jaką pojawiają się moje posty (zawsze mogę komuś dyktować ze względu na to, że jestem niewidomym).

Henryk nie przypominam sobie, żeby było napisane o weselu po rejestracji w USC.
Jako, że jestem katolikiem (za wikipedią) "Według definicji Katechizmu Kościoła katolickiego sakrament to taki widzialny znak lub obrzęd, który przynosi łaskę w sposób skuteczny, ze względu na moc w nim zawartą. "
Mat. 28:19
"Idźcie tedy i czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego," to jest sakrament czy nie ?
Mt 16,19
"Cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie" to jest nakaz czynienia sakramentu ? Widzialnie zwiążesz na ziemi - otrzymają błogosławieństwo Boga (czyli Łaskę).
J 20,23
"Tym, którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, którym zaś zatrzymacie - są zatrzymane. " jest to widzialny znak łaski ? Nie, kto sobie odpuści będzie miał odpuszczone.
Czy apostołowie w sposób widzialny nie wkładali rąk celem przekazania Łaski ?
Dz6,6
"Stawili ich przed Apostołami, a ci, modląc się, włożyli na nich ręce. " czyżby to nie był widzialny znak Łaski ?

Ja się pytam konkretnie, jak wygląda sprawa małżeństwa u ŚJ, a Ty mnie pytasz o sakramenty. To ja zadałem pytanie, bo nie wiem jak naprawdę wygląda małżeństwo u ŚJ, i na których fragmentach PŚ się opiera. Zamiast tego to ja mam tłumaczyć na czym opiera się małżeństwo w KK . Dlaczego wszyscy ŚJ robią dokładnie tak samo ? Ci co do mnie przychodzili również nie chcieli odpowiadać na moje pytanie tylko zmuszali mnie do obrony mojej wiary. Czy na pytanie dlaczego nie chcecie odpowiadać na moje pytania również dostanę serię pytań dotyczących mojej wiary ?

Bobo 

Wysłany: 2011-07-06, 12:30   

herman napisał/a:
Dlaczego wszyscy ŚJ robią dokładnie tak samo ?

No widzisz... sami 'SJ' cię osaczają :-D
Powiem ci dlaczego tak ciebie traktują, gdyż... wszystkich, którzy zadają Tobie pytania są przez ciebie traktowani jak SJ. Najpierw bartka pomyliłeś ze ŚJ a teraz Henryka i wydaje się tobie że 'wszyscy' SJ cię 'źle' traktują. A tu wychodzi, że jesli już jakikolwiek SJ 'gębę' do Ciebie otworzył to raczej tylko Bobo, a więc ja.
Więc nie dziw się, że ludziska traktują cię trochę niepoważnie, gdyż: widzą jak chcesz się uczepić SJ, i po drugie, mylisz ludzi ze SJ.
Nie trzeba być wielkim psychologiem aby dostrzec,że te pomyłki wynikają z chętki dowalenia SJ. Dlatego nawet jak nie rozmawiasz ze SJ to będziesz mówił O ŚJ. Ot! Nastawienie umysłu, które, za przeproszeniem, nazywam natręctwem myślowym.

Odpowiem Tobie, jak jest z małżeństwem u SJ. Pomijam termin sakrament, gdyż... wprowadza on tutaj jakąś nomenklaturę katolicką a małżeństwo to przecież katolicki wynalazek nie jest, prawda?

Małżeństwo to związek pobłogosławiony przez Boga. Umawia się dwoje ludzi. Robią to publicznie przy świadkach. USC zapewnia tą procedurę. Obecność jakiegoś duchownego nie nadaje owemu związkowi świętości. Obecność taką wymaga kościół katolicki ale nic w Biblii na ten tema nie ma. Ślubowanie składają przecież sam małżonkowie.

Natomiast powoływanie się na tekst: 'co zwiążecie będzie związane...' jest pomyłką, gdyż sugerowałbyś w ten sposób, że to biskup albo jakiś ksiądz postanawia, że małżeństwo jest zawarte. Jest to niezgodne z nauką KK, gdyż katechizm wyjaśnia iż ksiądz jest tylko świadkiem.

meritus napisał/a:
Chrzest świadków Jehowy nie jest ważny (temat osobny, powodem jest brak ewangelicznej formuły trynitarnej)

To może załóż nowy temat, chętnie poczytam jak udowadniasz, że owa formuła trynitarna jest konieczna. Co to znaczy: formuła? Wypowiadanie słowo w słowo owej formuły? Czy wystarczy sens? Czy owa formuła faktycznie jest trynitarna czy może raczej na jej podstawie dało to przyczynek do wymyślenia Trójcy? Co było najpierw? ;-)
Choć to już na forum było... i co? I nic. Bez dowodów. Tylko wymysły własnych umysłów.

Odpowiedz do tematu