Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Quster
2009-08-09, 07:26
Czy istnieją inni BOGOWIE, poza BOGIEM JHWH?
Autor Wiadomość
Arius 
badacz Biblii

Wysłany: 2008-10-01, 22:23   

Arius nie boi się odpowiedziec :), nie szuka zwady, tylko nie lubi jak ktoś sobie z niego drwi.

Moje zdanie jest zgodne ze słowami BOGA JHWH.

Cytat:
BTP Powt 4:35 Widziałeś to wszystko, byś poznał, że Pan[JHWH] jest BOGIEM, a poza Nim nie ma innego.
39 Poznaj dzisiaj i rozważ w swym sercu, że Pan[JHWH] jest BOGIEM, a na niebie wysoko i na ziemi nisko nie ma innego.

Poza jedynym BOGIEM JHWH, nie istnieje żaden inny BÓG, Bóg czy bóg - bez względu na to jakimi literkami byśmy napisali, to tylko kwestia umowna.

Pytałeś czy Szatan jest BOGIEM? Nie, nie jest BOGIEM, Bogiem ani bogiem, on jest tylko oszustem, który chciałby zając miejsce BOGA JHWH i wielu ludzi traktuje go jak BOGA służąc mu.

Ja potrafię odpowiedzieć na pytanie wprost, a w rozmowie nie stosuje wycieczek osobistych. Taka rozmowa nie sprawia mi żadnej przyjemności, tym bardziej nie przysparza chwały BOGU JHWH. Jeśli masz coś do powiedzenia w temacie, to chętnie poczytam, jednak nie będę reagował na ataki ani drwiny.

machabeusz 

Wysłany: 2008-10-02, 19:10   

Arius napisał/a:

Pytałeś czy Szatan jest BOGIEM? Nie, nie jest BOGIEM, Bogiem ani bogiem, on jest tylko oszustem, który chciałby zając miejsce BOGA JHWH i wielu ludzi traktuje go jak BOGA służąc mu.

Pisząc , że szatan nie jest bogiem podważasz święty tekst , który jednoznacznie tak go właśnie określa. Jak to wytłumaczysz...? :-?

Jezus powiedział też , że nawet ludzie takie miano mają u Boga:

Jan. 10:34-35
34. Odpowiedział im Jezus: Czyż w zakonie waszym nie jest napisane: Ja rzekłem: Bogami jesteście?
35. Jeśli nazwał bogami tych, których doszło słowo Boże [a Pismo nie może być naruszone],
(BW)

Czu Jezus mylił się pod tym względem?

Arius napisał/a:

Ja potrafię odpowiedzieć na pytanie wprost

Świetnie. :-D
Zatem odpowiedz.

Bądź co bądź , to Ty właśnie założyłeś ten wątek , więc chyba powienieneś , prawda?
Od samego początku widać , że masz dużo do powiedzenia pod tym względem , więc chętnie Cię posłuchamy.
:-)

http://forum.zbawieniedlaciebie.pl/index.php

http://machabeusz7.bloog.pl/

Arius 
badacz Biblii

Wysłany: 2008-10-02, 21:13   

Odpowiem ci twoimi słowami:
Cytat:
Ależ oczywiście , że ten człowiek szuka zwady. Najwyraźniej ma problem z czytaniem w ogólnym tego słowa znaczeniu

Resztę masz moim poprzednim poście.

machabeusz 

Wysłany: 2008-10-03, 13:28   

Arius napisał/a:
Odpowiem ci twoimi słowami:
Cytat:
Ależ oczywiście , że ten człowiek szuka zwady. Najwyraźniej ma problem z czytaniem w ogólnym tego słowa znaczeniu

Resztę masz moim poprzednim poście.

No proszę jak Arius zgrabnie próbuje uniknąć dyskusji w temacie , który bądź co bądź sam założył.

Ariusie , napisałeś przecież:
Cytat:
Ja potrafię odpowiedzieć na pytanie wprost

Odnosze wrażenie , że chyba jednak ... ekhm , ... nie potrafisz. :oops:

Arius 
badacz Biblii

Wysłany: 2008-10-03, 14:19   

Powtórzę więc swoje pytanie, które zawarłem już w temacie; jeżeli odpowiesz mi na nie, i ja odpowiem tobie na twoje pytanie.

W księdze Powtórzonego Prawa zapisano słowa BOGA JHWH:

Cytat:
BTP Powt.Pr. 4:35 Widziałeś to wszystko, byś poznał, że Pan[JHWH] jest BOGIEM, a poza Nim nie ma innego.
39 Poznaj dzisiaj i rozważ w swym sercu, że Pan[JHWH] jest BOGIEM, a na niebie wysoko i na ziemi nisko nie ma innego.

Czy zgodnie z tymi słowami, istnieją jacyś inni BOGOWIE, Bogowie, czy tez bogowie, poza BOGIEM JHWH?
Jak już ostatnimi dniami wielokrotnie było zaznaczane, pisownia jest kwestia umowna i równie dobrze mogę napisać ELOHIM literami hebrajskimi lub THEOS literami greckimi.

machabeusz 

Wysłany: 2008-10-03, 19:27   

Arius napisał/a:

Powtórzę więc swoje pytanie, które zawarłem już w temacie; jeżeli odpowiesz mi na nie, i ja odpowiem tobie na twoje pytanie.

BTP Powt.Pr. 4:35 Widziałeś to wszystko, byś poznał, że Pan[JHWH] jest BOGIEM, a poza Nim nie ma innego.

Przecież napisałem Tobie , że tymi słowami zgadzam się w pełni. Chcesz komentarza , prosze bardzo. Dla Żydów do których skierowane były te słowa miał być tylko jeden Bóg -Jahwe. Słowa te nie mówią o tym , że opócz Jahwe nie ma żadnego innego boga. Gdyby tak było , to te przykazanie nie miłoby sensu:
2 Moj. 20:2-3
2. Jam jest Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli.
3. Nie będziesz miał innych bogów obok mnie.
(BW)

Jak można zakazać oddawania czci innym bogom ,skoro rzekomo ich nie ma? :-/

Skłamałeś , że Baala nazywam Bogiem , a przecież doskonale sam o tym wiesz , że nazwałem go bogiem. Istnienie kogoś takiego jak Baal potwierdził sam Jezus:

Łuk. 11:18-19
18. Jeśli więc szatan sam w sobie jest rozdarty, jak się ostanie jego królestwo, skoro mówicie, że Ja mocą Belzebuba wypędzam demony?
19. Jeżeli zaś Ja mocą Belzebuba wyganiam demony, to czyją mocą synowie wasi wypędzają? Dlatego oni będą sędziami waszymi.
(BW)

Belzebub jest postacią , którą Biblia jak widzisz potwierdza i co ciekawe nazywa go bogiem:

2 Król. 1:3
3. Wtedy anioł Pański rzekł do Eliasza Tiszbity: Wstań, wyjdź naprzeciw posłańców króla Samarii i powiedz do nich: Czy nie ma Boga w Izraelu, że idziecie zasięgnąć rady Belzebuba, boga Ekronu?
(BW)

Biblia potwierdza to co piszę , ponieważ jasno przedstawia fakt , że istnieją inni bogowie , choćby szatan (Belzebub):
2 Kor. 4:4
4. W których bóg świata tego zaślepił umysły niewierzących, aby im nie świeciło światło ewangelii o chwale Chrystusa, który jest obrazem Boga.
(BW)

1 Kor. 8:5
5. Bo chociaż nawet są tak zwani bogowie, czy to na niebie, czy na ziemi, i dlatego jest wielu bogów i wielu panów,
(BW)

Powyższy werset jasno przecież potwierdza to , co piszę.

Określenie bóg to jest tytuł , podobnie jak prezydent , lub dyrektor. Takim tytułem sam Bóg Jahwe nazwał nawet ludzi:

Jan. 10:34-35
34. Odpowiedział im Jezus: Czyż w zakonie waszym nie jest napisane: Ja rzekłem: Bogami jesteście?
35. Jeśli nazwał bogami tych, których doszło słowo Boże [a Pismo nie może być naruszone],
(BW)

Oczywiście te wersety podawałem już wcześniej , ale jakoś nie zauważyłem , że dotarły w swojej treści do Ciebie. Podważasz autorytet Biblii pisząc , że "szatan nie jest bogiem" , a jest i Biblia tego uczy. Potwierdzasz tym samym , że Biblia nie w pełni jest dla Ciebie autorytetem , skoro się nie zgadzasz z Jej słowami. Dla chrześcijanina to nie przystoi , Ariusie. :-?
Biblia jest harmonijna i spójna.
Unikasz też moich innych pytań , a mianowicie: czy Jezus jest Bogiem? Pytam się Ciebie o to również na innym wątku , ale jak na razie milczysz.

Więc zgodnie z tytułem Twojego wątku ,proszę odpowiedz.

Arius 
badacz Biblii

Wysłany: 2008-10-03, 20:59   

machabeusz napisał/a:
Cytat:
Arius napisał/a:

Przecież napisałem Tobie , że tymi słowami zgadzam się w pełni.

Miło mi, że się zgadzasz ze słowami JHWH, ale nie odpowiedziałeś na pytanie.
Pytanie brzmiało:

Czy zgodnie z tymi słowami, istnieją jacyś inni BOGOWIE, Bogowie, czy tez bogowie, poza BOGIEM JHWH?

1) Istnieją
2) Nie istnieją
3) Nie wiem
4) Nie odpowiem

Komentować będziemy później, na razie interesuje mnie tylko odpowiedź, jeśli masz problem ze sformułowaniem odpowiedzi, to wybierz sobie jedną z podanych.

Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-04, 09:52   

Gdyby gentelman o nicku Arius był choć odrobinę nastawiony pozytywnie do dyskusji zobaczył by że w Biblii jest objaśnienie jak do tz bogów należy się odnieść .
Paweł w pierwszym liście do Koryntów w 10 rozdziale w wersach od 18 do 22.
Tz bogowie istnieją są to demony wiażące ludzi.
pozdrawiam Machabesuszu i życzę wytrwałości w polemice.
Jestem dumny że ktoś nazwał mnie Twoim adwokatem -szanuję bowiem Twoje poglądy jak własne a może nawet bardziej bo od Ciebie się uczę.

kesja 

Pomogła: 3 razy
Wysłany: 2008-10-04, 17:34   

Machabeusz
masz słuszność w tym co piszesz ,problem maja ci co opacznie czytają.
Rys miło ,ze potrafisz sie wstawic za Bratem w Mesjaszu .

><
Co do Bogów i czy z małej czy z Wielkiej litery - a po co ,przeciez Biblia jako Zwój była
pisana jednym ciągiem i wielkościa znaków .
Bogów jest tylu ile jest tych co ich ustanawiają ,co miast -panstwo to maja swego Boga
sa Elohim i Elohei jakby dzisiejsi IDOLE.

machabeusz Samuel nazwany jest Bogiem Elohim i dobrze mówisz .
Mojżesz był Bogiem - a dlaczego ,co na to powiedza twoi przeciwnicy ?

panowie zapomnieli o tym wersie słowach Pawła ?
Ga 4:8 Bw "Lecz dawniej, gdy nie znaliście Boga, służyliście tym, którzy z natury bogami nie są;

Arius 
badacz Biblii

Wysłany: 2008-10-04, 19:01   

kesja napisał/a:
Co do Bogów i czy z małej czy z Wielkiej litery - a po co ,przeciez Biblia jako Zwój była
pisana jednym ciągiem i wielkościa znaków .
Bogów jest tylu ile jest tych co ich ustanawiają ,co miast -panstwo to maja swego Boga
sa Elohim i Elohei jakby dzisiejsi IDOLE.

Jak sądzisz, czy ci 'ustanowieni' BOGOWIE istnieją, czy są tylko wymysłem ludzi, którzy sobie ich ustanowili?
kesja napisał/a:
Samuel nazwany jest Bogiem Elohim
Mojżesz był Bogiem - a dlaczego ,co na to powiedza twoi przeciwnicy?

Ja bym się ciebie spytał, jak się ma nazwanie Mojżesza BOGIEM do słów BOGA JHWH podanych niżej? Przecież nie muszę nikomu tłumaczyć, że Mojżesz BOGIEM nie był.

Cytat:
BTP Powt.Prawa 4:35 Widziałeś to wszystko, byś poznał, że Pan[JHWH] jest BOGIEM, a poza Nim nie ma innego.

kesja napisał/a:
panowie zapomnieli o tym wersie słowach Pawła ?
Ga 4:8 Bw "Lecz dawniej, gdy nie znaliście Boga, służyliście tym, którzy z natury bogami nie są;

kesja, werset ten odłożony miałem na sam koniec rozmowu:), ale miło, że go zacytowałaś.

Cytat:
BTP Gal 4:8 Wprawdzie ongiś, nie znając BOGA, służyliście BOGOM, którzy w rzeczywistości nie istnieją.

Paweł wypowiedział te słowa do pogan, którzy nie znali BOGA JHWH, jedynego BOGA, który istnieje, a służyli BOGOM, którzy nie istnieją. To samo tyczy się Izraelitów, którzy zamienili BOGA JHWH na innych, nie istniejących BOGÓW narodów.

Cały czas mi właśnie chodzi o to, by wykazać, że NIE ISTNIEJĄ inni BOGOWIE poza BOGIEM JHWH.

Pozdrawiam

machabeusz 

Wysłany: 2008-10-04, 20:33   

Arius napisał/a:

Komentować będziemy później, na razie interesuje mnie tylko odpowiedź, jeśli masz problem ze sformułowaniem odpowiedzi, to wybierz sobie jedną z podanych.

Podałem odpowiedź.
Straciłeś wzrok?
Cytat:
Dla Żydów do których skierowane były te słowa miał być tylko jeden Bóg -Jahwe.

Muszę wybrać jedną z podanych opcji , aby Ciebie usatysfakcjonować? :lol:

Przypomina mi sie taki dowcip z przeszłości: "kto jest Twoim idolem i dlaczego właśnie Lenin".
Testy sobie urządzasz , czy co? :roll:
Podałem komentarz do wersetu , który cytujesz i odpowiedź na pytanie w jednym. Niestety starasz się uniknąć za wszelką cenę odpowiedzi na moje pytanie i kręcisz się w kółko. Przynajmniej spróbuj odpowiedzieć:

Czy Jezus jest Bogiem?

Ciekaw jestem co jeszcze sobie wymyślisz aby tylko się wykręcić. :-?

Wiesz dlaczego nie chcesz odpowiedzieć?
8-) Bo cokolwiek byś nie powiedział , to albo zaprzeczysz swoim słowom ,albo oczywistym naukom Pisma Świętego.Tak to wygląda. :-|

Kesjo i Ryszardzie , dziękuję za wsparcie. ;-)

machabeusz 

Wysłany: 2008-10-04, 20:39   

Upsss...
Jeszcze coś:
Arius napisał/a:

Cały czas mi właśnie chodzi o to, by wykazać, że NIE ISTNIEJĄ inni BOGOWIE poza BOGIEM JHWH.

Prosimy Cię więc abyś "wykazał" się co wiesz w tym temacie odnośnie Pana Jezusa.

Arius 
badacz Biblii

Wysłany: 2008-10-04, 21:27   

Cytat:
BTP Powt.Prawa 4:35 Widziałeś to wszystko, byś poznał, że Pan[JHWH] jest BOGIEM, a poza Nim nie ma innego.

W każdym swym poście zaprzeczasz słowom BOGA JHWH - BÓG mówił wyraźnie, że NIE ISTNIEJĄ INNI BOGOWIE - ty twierdzisz, że istnieją inni BOGOWIE poza BOGIEM JHWH, dodatkowo mnie oskarżasz o kłamstwa. Wstydziłbyś się takiego postępowania, ponieważ pewnie nie wiesz co czynisz, dlatego ja tobie wybaczam. Resztę pozostawię BOGU JHWH, który wręcz prosi byś się nawrócił.

Cytat:
Izajasza 45:21 Przedstawcie i przytoczcie dowody, owszem, naradźcie się wspólnie: kto zapowiedział to już od dawna i od owej chwili objawił? Czyż nie Ja jestem Pan[JHWH], a nie ma innego BOGA prócz Mnie? BÓG sprawiedliwy i zbawiający nie istnieje poza Mną.
22 Nawróćcie się do Mnie, by się zbawić, wszystkie krańce świata, bo Ja jestem BOGIEM i nikt inny!

Kończę waść rozmowę z tobą, gdyż nie widzę sensu jej kontynuacji.

Jeśli ktoś jeszcze będzie chciał się wypowiedzieć w TEMACIE, chętnie poczytam.

poimen 
pasim owieczki

Wysłany: 2008-10-05, 01:08   

Jako reakcja na końcowe zdanie w poprzednim poście piszę:

Poczytałem sobie wstępnie wypowiedzi w tym wątku i w zdumienie mnie wprawiasz forumowiczu Arius. Czy na prawdę nie widzisz, że pojęcie BÓG/bóg jest zależne od kontekstu? I mimo, że jest to ten sam wyraz w różnych miejscach Pisma, to nie zawsze oznacza to samo? Jeśli tym bardziej zauważymy, że Biblię pisano jedynie WIELKIMI literami, że zasób słownictwa i znaczenie różnych słów u poszczególnych autorów ksiąg nie pokrywa się w 100%, sytuacja się klaruje jeszcze bardziej na rzecz wieloznaczności. Bez kontekstu nie ma sensu się kłócić i dowodzić "swoich" racji o dany wyraz. To bez sensu. Jeśli masz taki cel, to odradzam innym wciąganie się z Tobą w dyskusję. Zdrowy rozsądek z doświadczeniem u ludzi zwanych lingwistami powinien być dla Ciebie przewodnikiem w takim sporze. Wybór należy do Ciebie.

1. Zgodnie z Powt.Pr. 4:35 nie ma innego BOGA. Zgodnie z niektórymi innymi stwierdzeniami też nie.
2. Są też i takie stwierdzenia w Biblii, zgodnie z którymi są inni BOGOWIE.
3. Zgodnie z otaczającymi nas religiami, są jeszcze i inni BOGOWIE.

Specjalnie użyłem DUŻYCH LITER w wyrazie BÓG, BOGOWIE, by wyrazy te stały się wieloznaczne. Czyli BÓG (u mnie) = Bóg, lub bóg, lub BÓG. Analogicznie wyraz BOGOWIE.

Arius 
badacz Biblii

Wysłany: 2008-10-05, 01:53   

poimen napisał/a:

1. Zgodnie z Powt.Pr. 4:35 nie ma innego BOGA. Zgodnie z niektórymi innymi stwierdzeniami też nie.
2. Są też i takie stwierdzenia w Biblii, zgodnie z którymi są inni BOGOWIE.
3. Zgodnie z otaczającymi nas religiami, są jeszcze i inni BOGOWIE.

Zgoda co do pierwszego punktu, zostają dwa.

Zacznę od końca, czy naprawdę istnieją BOGOWIE 'otaczających nas religii'?
Gdzie oni przebywają, jaką mają władzę, a może istnieją tylko w umysłach ludzi, którzy ich wymyślili lub utworzyli?
Tak Paweł mówił o tych BOGACH 'otaczających go wtedy religii':
Cytat:
Gal 4:8 To prawda, że kiedyś nie znając BOGA, służyliście BOGOM, których w rzeczywistości wcale nie ma.

BÓG JHWH sam powiedział kim są tacy BOGOWIE 'otaczających nas religii':

Cytat:
Izajasza 46:5-9 5 Do kogóż więc Mnie przyrównacie, z kim Mnie zestawicie, do kogo Mnie uczynicie podobnym, kto miałby Mi być równy? 6 Tamci hojnie dobywają ze swych skarbców złoto i na wagę obficie kładą swoje srebro. Opłacają sowicie złotnika, by im bożka uczynił, potem mu cześć oddają i pokłony biją. 7 Biorą go na ramiona i z trudem dźwigają, potem stawiają na placu, gdzie zostaje. Nie ruszają go z miejsca, na którym już stanął. I choć wołają do niego głośno, on nie odpowiada, nikogo nie wybawia z żadnego nieszczęścia. 8 Przypomnijcie sobie to wszystko, grzesznicy, i nawróćcie się całym waszym sercem! 9 Przypomnijcie sobie to wszystko, co się już dawno zdarzyło! Ja jestem Bogiem i nie mam sobie równego, Bogiem jestem i drugi taki nigdzie nie istnieje.

A może ktoś się podszywa pod tych BOGÓW, ktoś kto BOGIEM nie jest?

Cytat:
Powt. Prawa 32:17 Składali ofiary demonom, które nie są BOGAMI, BOGOM, których ojcowie wasi nie znali, nowym, które niedawno się pojawiły.

Cytat:
1 Koryntian 10:19-20
19 Lecz cóż to znaczy? Czy może jest czymś ofiara złożona bożkom? Albo czy sam bożek jest czymś?...
20 Ależ właśnie to, co ofiarują poganie, demonom składają w ofierze, a nie BOGU. Nie chciałbym, byście mieli coś wspólnego z demonami.

Kontekst tych wersetów wyraźnie mówi o BOGACH narodów.

Zgodnie z podanymi wersetami Biblii twierdzę (nie wymieniałem wszystkich wersetów omawiających ten punkt), że BOGOWIE narodów nie istnieją, to demony zwodzą ludzi, by tworzyli sobie BOGÓW odciągając ich w ten sposób, od służenia jedynemu BOGU JHWH.

Znasz teraz mój pogląd na temat ostatniego punktu, ciekaw jestem twojego zdania

Odpowiedz do tematu