Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowe Przymierze
Autor Wiadomość
Anowi 

Pomogła: 121 razy
Wysłany: 2008-08-08, 12:43   Nowe Przymierze

Wit napisał:
Cytat:
Nowe Przymierze nie jest autem po face liftingu istniejącego już modelu, ale jest zupełnie nowym modelem, zastępującym starszy model.

Rozumiem, że wzorowałeś się na wypowiedzi na temat wina:

Mk 2:22 NS "Nikt też nie wlewa nowego wina do starych bukłaków; jeśli tak zrobi, wino rozsadzi bukłaki i zarówno wino, jak i bukłaki się zmarnują. Ale nowe wino wlewają do nowych bukłaków"."

Myśle, że jak nowe wino jest produkowane na bazie starych receptur tak Nowe Przymierze jest zbudowne na "podwoziu" Starego Przymierza. Czyli jednak jestem za liftingiem, który polega na duchowym zrozumieniu rzeczywistości:

Ez 11:19 NS "I dam im jedno serce, i umieszczę w nich nowego ducha; i niechybnie usunę z ich ciała serce kamienne, a dam im serce cielesne,"

i tak już nie trzeba na czole nosić filakterii:

Cytat:
W szabat rodzina i przyjaciele są zaproszeni do bożnicy, aby wziąść udział w ceremonii, podczas której chłopiec recytuje błogosławieństwo Tory. Chłopcu zakłada się "tefilin", czyli "filakteria" - są to małe,skórzane pudełeczka zawierające wersety Tory zapisane na pergaminie. Jedno jest przymocowywane do lewego ramienia, a drugie na czole. Ma ono oznaczać, że oddaje się na służbę Bożą - głową (rozumem), sercem (wolą) i ręką (czynem). Żydowski chłopiec zostaje wprowadzony w świat dorosłych przez nałożenie tałesu (talit) i odczytanie w synagodze przypadającego na ten dzień fragmentu Tory i haftary - fragmentu z ksiąg prorockich. Przy tej okazji otrzymuje od rabina w podarku Pismo Święte i modlitewnik.

wit
Wyznawca Istniejącego

Wysłany: 2008-08-08, 22:09   Re: Nowe Przymierze

Anowi napisał/a:

Rozumiem, że wzorowałeś się na wypowiedzi na temat wina:

Mk 2:22 NS "Nikt też nie wlewa nowego wina do starych bukłaków; jeśli tak zrobi, wino rozsadzi bukłaki i zarówno wino, jak i bukłaki się zmarnują. Ale nowe wino wlewają do nowych bukłaków"."

Myśle, że jak nowe wino jest produkowane na bazie starych receptur tak Nowe Przymierze jest zbudowne na "podwoziu" Starego Przymierza. Czyli jednak jestem za liftingiem, który polega na duchowym zrozumieniu rzeczywistości:

Ez 11:19 NS "I dam im jedno serce, i umieszczę w nich nowego ducha; i niechybnie usunę z ich ciała serce kamienne, a dam im serce cielesne,"

Owe "podwozie" lub też "płyta podłogowa" to podstawa, na bazie której, powstał nowy model, bowiem często koncerny samochodowe w ten sposób produkują i wypuszczają na rynek swoje dzieła. Zauważ, że nie ma mowy o innej, bądź co bądź konkurencyjnej marce, ale wszystko odbywa się w obrębie jednej marki, gdzie nowy model zastępuje przestarzały model. Tę analogię można zastosować do Starego i Nowego Przymierza, gdzie podstawą Nowego Przymierza jest Słowo tego samego Boga, który zawarł wcześniej Stare Przymierze. Czyli podstawa ta sama, ale inny [lepszy nowoczesny] model. :-)

Anowi 

Pomogła: 121 razy
Wysłany: 2008-08-08, 23:16   

ładnie wytłumaczone

kesja 

Pomogła: 3 razy
Wysłany: 2008-09-23, 13:22   

Nowe Przymierze we Krwi Mojej - jak powiedział sam Jahszua Mesjasz
Krew przelana DOKONAŁO sie ,ale wskutek ich chwilowego odepchnięcia my z POGAN
doznajemy łaski Zbawienia .
Czas jakby sie zatrzymał dla Izraela i dopiero w 1948 roku spełniły sie słowa

Ez 11:19 NS "I dam im jedno serce, i umieszczę w nich nowego ducha; i niechybnie usunę z ich ciała serce kamienne, a dam im serce cielesne,/mięsiste"
Kiedy DUCH YHVH ,błagania i łaski zostanie na nich wylany ,to Czas pogan bedzie zamkniety
bedzie to co napisano o Głupiej Pannie któa nie weszła na ucztę.

Nowe Przymierze stanie sie dla Izraela dopełnieniem .

My korzystamy z ICH DRZEWA :-D

tessa

Wysłany: 2008-12-10, 11:57   

Cytat:
Cytat:
Nowe Przymierze nie jest autem po face liftingu istniejącego już modelu, ale jest zupełnie nowym modelem, zastępującym starszy model.

Hbr 8:13 NS "Mówiąc: "nowe przymierze", sprawił, iż poprzednie słało się przedawnione. A to, co się przedawnia i starzeje, jest bliskie zaniku."

Henryk 

Wysłany: 2008-12-13, 09:05   

Płaskowicki Rys napisał w innym wątku:
(Nie chcę zbyt mieszać wątków)
Cytat:
Henryk
W tym co piszesz jest coś -rozwiń proszę tę myśl i zakończ jak będziesz łaskaw jakąś konkluzją -chyba myślimy podobnie
pozdrawiam

Oj...długi temat...
Trudno w kilku zdaniach opisać myśli.
Musimy rozpocząć od pierwszego Przymierza z Abrahamem.
Dzieje Abrahama zawierają w sobie cały Plan zbawienia ludzkości
Odbyło to się bez pośrednika. Bóg przysiągł na samego siebie.
Rdz 22:16 Bw „Przysiągłem na siebie samego, mówi Pan: Ponieważ to uczyniłeś i nie wzbraniałeś się ofiarować mi jedynego syna swego,”
Rdz 22:18 Bw "i w potomstwie twoim błogosławione będą wszystkie narody ziemi za to, że usłuchałeś głosu mego."
Chyba wszyscy wiemy, że Bóg nie cofa zdania.
Rdz 22:17 Bg "Błogosławiąc, błogosławić ci będę, a rozmnażając rozmnożę nasienie twoje, jako gwiazdy niebieskie, i jako piasek, który jest na brzegu morskim; a odziedziczy nasienie twoje bramy nieprzyjaciół twoich."
Później zostało zawarte inne przymierze...Nie "kasując" poprzedniego.
Pośrednikiem był Mojżesz.
Pierwszym nasieniem Abrahama był Ismael - syn z niewolnicy Hagar.
Znamy tę historię, jak została wraz z synem odrzucona, wygnana.
Prawie zmarli...Podobnie swą rolę spełnił Zakon.
Ci, co byli pod Zakonem - także zostali odrzuceni. Lecz nie na zawsze!
Jednak...urodził się syn obietnicy z prawowitej żony Sary - Izaak.
Już w późnej starości, był to cud!
Ga 4:28 Bw "Wy zaś, bracia, podobnie jak Izaak, dziećmi obietnicy jesteście."
Te "dzieci obietnicy" zawarły także przymierze:
Ps 50:5 Bw "Zgromadźcie mi wiernych moich, Którzy zawarli ze mną przymierze przez ofiarę."
Nic mi nie wiadomo o pośredniku tego przymierza.
Nie potrzebują pośrednika. Mają:
1J 2:1 Bw "Dzieci moje, to wam piszę, abyście nie grzeszyli. A jeśliby kto zgrzeszył, mamy orędownika u Ojca, Jezusa Chrystusa, który jest sprawiedliwy."
Orędownik nie jest pośrednikiem. To coś więcej...
Był Izaak - dziecko obietnicy - Kościół. -Jako gwiazdy na niebie. Natura duchowa.
Był Ismael - syn z niewolnicy - naród wybrany. Jako piasek na plaży. Natura ziemska, cielesna.
Była także druga żona Abrahama;
To także "nasienie" Abrahama.
Poza Kościołem, poza Izraelem...
Rdz 25:1-2 Bw „Potem pojął Abraham drugą żonę, której było na imię Ketura.(2) Ta urodziła mu Zymrana, Jokszana, Medana, Midiana, Jiszbaka i Szuacha.”
Było ich sześciu, co też może mbyć symbolem.
Szóstka symbolizuje w Biblii niedoskonałość.
Widzę tu pozostałą ludzkość.
To też nasienie Abrahama, najliczniejsze. Miało być także błogosławione!
Zastanówmy się ponownie, czy funkcjonuje już poniższe Przymierze?
Jr 31:31-33 Bw „Oto idą dni - mówi Pan - że zawrę z domem izraelskim i z domem judzkim nowe przymierze.(32) Nie takie przymierze, jakie zawarłem z ich ojcami w dniu, gdy ich ująłem za rękę, aby ich wyprowadzić z ziemi egipskiej, które to przymierze oni zerwali, chociaż Ja byłem ich Panem - mówi Pan -(33) lecz takie przymierze zawrę z domem izraelskim po tych dniach, mówi Pan: Złożę mój zakon w ich wnętrzu i wypiszę go na ich sercu. Ja będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem.”
Nie widzę tego!
Co do Jezusa...
Lk 22:20 Bp "Tak samo po wieczerzy (wziął) kielich, mówiąc: - Ten kielich to Nowe Przymierze w mojej krwi, która za was będzie wylana."
To Nowe Przymierze zawiera w sobie całość Przymierza Abrahamowego.
Teraz pytanie...
Pod którym przymierzem jest Kościół?
Niektórzy nazywają to Przymierzem Sary, ze względu na Izaaka.
Ismael może reprezentować Przymierze Zakonu z pośrednikiem - Mojżeszem.
Ketura z swymi synami - Nowe Przymierze z pośrednikiem Chrystusem.
Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu