Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dekalog
Autor Wiadomość
Miriam 

Wysłany: 2006-08-23, 00:35   

Witam wszystkich :-D

Dziesięć przykazań to Prawo Boże.

Apostoł Paweł pisze: " Prawo jest słuszne, sprawiedliwe i dobre " (Rz.7:12). Jakie Prawo ma na myśli? " Nie wiedziałbym, co to jest pożądanie, gdyby Prawo nie mówiło: Nie pożądaj! " (Rz.7:7). Mówi o Dekalogu, gdyż wymienia jedno z jego przykazań.
Kto przekroczy to Prawo grzeszy (1 Jana 3:4), zaś karą za grzech jest śmierć (Rz.6:23). W jaki sposób grzesznik może uwolnić się od tego strasznego wyroku? Czy dobrymi uczynkami przez resztę życia? Nie, " jako że z uczynków Prawa żaden człowiek nie może dostąpić usprawiedliwienia w Jego oczach " (Rz.3:20).
Przestępca, który otrzymuje wyrok śmierci nie może zapracować na wolność. Musi ponieść śmierć, chyba, że... zostanie ułaskawiony. Podobnie my musielibyśmy umrzeć za przekroczenie przykazań, gdyby ofiara Chrystusa nie zadośćuczyniła Prawu (Hbr.9:22.28 ). Grzesznik nie może być zbawiony z uczynków. Czy jednak ułaskawiony przestępca jest zwolniony od zachowywania Prawa, dlatego, że doznał łaski?!

Jeżeli ktoś jadąc samochodem popełni wykroczenie, lecz policjant daruje mu i nie musi zapłacić mandatu, czy to go zwalnia od przestrzegania prawa? Oczywiście że nie. Taki człowiek powinien raczej dokładać starań, aby się to już nie powtórzyło.

Podobnie jest z Bożą łaską. Wdzięczność za okazaną nam łaskę, za nasze wykroczenia wobec Prawa Bożego, powinna motywować nas do większych starań, aby okazać posłuszeństwo.

Czy zgadzacie się z tym? :-?

Miriam.

Maja. 

Wysłany: 2006-08-23, 01:07   

Witam wszystkich.

Yarpen_Zirgin napisał:
Cytat:
I w ten oto sposób mamy pokazaną kolejną wersję podziału tekstu z Wj 20:2-17 na 10 przykazań.

Nie może być inaczej, gdyż pierwsze cztery przykazania Dekalogu uczą nas podstawowej miłości do Boga.

Oto one:

I. Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie.

II. Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają Moich przykazań.

III. Nie będziesz wzywał Imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, gdyż Pan nie pozostawi bezkarnie tego, który wzywa Jego Imienia do czczych rzeczy.

IV. Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić. Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia. Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana. Boga twego. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy ani ty sam, ani syn twój, ani twoja córka, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec, który mieszka pośród twych bram. W sześciu dniach bowiem uczynił Pan niebo, ziemię, morze oraz wszystko, co jest w nich, w siódmym zaś dniu odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień szabatu i uznał go za święty

Jeżeli ktoś nie przestrzega jednego z wyżej wymienionych przykazań to nie obraża bliźniego, ale samego Boga z nieba.

Pozostałe sześć przykazań uczą nas podstawowej miłości do bliźniego.
Oto one:

V. Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie.

VI. Nie będziesz zabijał.

VII. Nie będziesz cudzołożył.

VIII. Nie będziesz kradł.

IX. Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa jako świadek.

X. Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego. Nie będziesz pożądał żony bliźniego twego, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego".

Przykazania Dekalogu, to dwa przykazania miłości. Na tych dwóch przykazaniach opiera się cały zakon i prorocy. -
Ew. Mat.22, 34-40.

Dlatego wszyscy powinniśmy wrócić do tego podziału, i wszyscy powinniśmy stosować się do Bożych Przykazań.

Podoba mi się post Miriam, ładnie ukazała, że przykazania Dekalogu nas obowiązują.

Maja.
Ostatnio zmieniony przez Maja. 2006-08-24, 02:03, w całości zmieniany 1 raz  

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wyznanie: Kościół katolicki
Wysłany: 2006-08-23, 06:56   

Maja. napisał/a:
Witam wszystkich.

Yarpen_Zirgin napisał:
Cytat:
I w ten oto sposób mamy pokazaną kolejną wersję podziału tekstu z Wj 20:2-17 na 10 przykazań.

Nie może być inaczej, gdyż pierwsze cztery przykazania Dekalogu uczą nas podstawowej miłości do Boga.

Przepraszam, ale gdzie w BIBLI pada stwierdzenie, że tak trzeba podzielić tekst Wj 20:2-17 na 10 przykazań?

Cytat:
Dlatego wszyscy powinniśmy wrócić do tego podziału, i wszyscy powinniśmy stosować się do Bożych Przykazań.

Podkreślenie moje - YZ

"Wrócić"?
Pomyliły ci się słowa, ponieważ:
1. Żydzi mieli (i mają) nieco inny podział. U nich 1 przykazaniem jest "Jam jest Pan, Bóg twój...".
2. Biblia nie podaje takowego podziału. Nie podaje żadnego.
Właściwym wiec słowem będzie "przyjąć" w twoim zdaniu.

Maja. 

Wysłany: 2006-08-23, 21:39   

Witam wszystkich :-)

Yarpen Zirgin napisał:
Cytat:
Żydzi mieli (i mają) nieco inny podział. U nich 1 przykazaniem jest "Jam jest Pan, Bóg twój...".

Jam jest Pan Bóg twój nie jest przykazaniem.
Bóg przed podaniem przykazań przedstawia się, że On jest Panem Bogiem, który wyprowadził ich z ziemi egipskiej, z domu niewoli.

Przykazanie pierwsze uczy nas: :shock: „Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie.” :shock:

Odnośnie numeracji.
To prawda, że w Biblii nie ma ponumerowanych przykazań Dekalogu, ale jak je wymienisz i policzysz to zobaczysz, że będziesz miał ich dziesięć. :roll: :shock: :roll:

Pierwsze cztery uczą nas podstawowej miłości do Boga, poznasz po tym, że przekraczając którekolwiek z nich nie obrazisz bliźniego ale samego Boga z nieba. :-?
Sprawdź sobie po kolei.

Natomiast pozostałe przykazania uczą nas podstawowej miłości do bliźniego.
Jest ich sześć.

Gdy razem dodasz 4 + 6, będziesz miał 10. :-D

Ja je ponumerowałam, abyś wiedział jak ten podział powinien wyglądać :-D .

Kościół katolicki dopuścił się zmiany Dekalogu biblijnego :cry: .
Drugie przykazanie, które zabrania robienia obrazów, rzeźb, figur i oddawania im pokłonu i czci zostało przez nich usunięte z Dekalogu :cry: .
Brakuje im więc jednego przykazania.

Aby na powrót mieć dziesięć, dziesiąte przykazanie Boże, które mówi by nie pożądać i wymienia czego, Kościół katolicki rozdzielił na dwa osobne :cry: .
I mają dziewiąte - nie pożądaj żony bliźniego swego.
I dziesiąte - ani żadnej rzeczy, która jego jest
.

Yarpen Zirgin, każde przykazanie wyjęte z Dekalogu stanowi całość, i może istnieć bez pozostałych.
Jak powiemy nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij - wiemy o co chodzi.

Natomiast dziesiąte przykazanie z Kościoła katolickiego, które brzmi :-
„ani żadnej rzeczy, która jego jest” nic nam nie mówi.
To nawet nie jest pełne zdanie. Bo dopiero w połączeniu z przykazaniem dziewiątym z Kościoła katolickiego dowiadujemy się, o co chodzi, mianowicie, aby nie pożądać.

Widzimy więc, że nie jest to oryginalne przykazanie z Dekalogu.

Rozdzielenie przykazania dziesiątego jest dużym nadużyciem, czegoś takiego nie wolno nikomu uczynić. :cry:

Ponadto czwarte przykazanie, które nakazuje święcenie siódmego dnia tygodnia szabatu ( soboty ), w Kościele kat. zmienili na święcenie pierwszego dnia tygodnia - niedzieli. :cry:

I chociaż nie ma ponumerowanych przykazań w Biblii, to logiczne jest, że innego podziału nie można uczynić.

Dlatego napisałam, że wszyscy powinniśmy wrócić do tego podziału, i wszyscy powinniśmy stosować się do Dekalogu biblijnego.

Kościół kat. ma trzy przykazania na pierwszej tablicy, jak widzisz jest to błąd :-D

Pozdrawiam ;-)
Maja.

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wyznanie: Kościół katolicki
Wysłany: 2006-08-24, 07:00   

Maja. napisał/a:
Witam wszystkich :-)

Yarpen Zirgin napisał:
Cytat:
Żydzi mieli (i mają) nieco inny podział. U nich 1 przykazaniem jest "Jam jest Pan, Bóg twój...".

Polecam zajżenie na stronę http://www.dekalog.pl/
To zdanie nie jest bowiem przykazaniem wg. chrześcijan, jednakże Żydzi myślą o nim inaczej.

Cytat:
Odnośnie numeracji.
To prawda, że w Biblii nie ma ponumerowanych przykazań Dekalogu, ale jak je wymienisz i policzysz to zobaczysz, że będziesz miał ich dziesięć. :roll: :shock: :roll:

Właśnie policzyłem przykazania zarówno w Wj 20:2-17 jak i Pwt 5:6-21 po odrzuceniu zarówno numeracji wersów, jak i wszelkich podziałów (żydowskich, katolickich czy protestanckicj).
Wyniki:
Księga Wyjścia podaje w sumie 14 nakazów i zakazów.
Powtórzonego Prawa: 13 nakazów i zakazów.

Cytat:
Ja je ponumerowałam, abyś wiedział jak ten podział powinien wyglądać :-D .

Wiesz, wolałbym jednak, żebyś podała mi jakieś miejsce w Biblii, gdzie Bóg pokazał jak podzielić Wj 20:2-17 lub Pwt 5:6-21 na dziesięć przykazań.

Cytat:
Kościół katolicki dopuścił się zmiany Dekalogu biblijnego :cry: .
Drugie przykazanie, które zabrania robienia obrazów, rzeźb, figur i oddawania im pokłonu i czci zostało przez nich usunięte z Dekalogu :cry: .
Brakuje im więc jednego przykazania.

Jw. odnośnie podziału.
Po drugie, nie bujaj, że KK coś usunął z dekalogu, bo jeszcze nie widziałem katolickiego przekładu Biblii, w którym brakowało Wj 20:4-6 czy Pwt 5:8-10.

Cytat:
I chociaż nie ma ponumerowanych przykazań w Biblii, to logiczne jest, że innego podziału nie można uczynić.

Nie interesuje mnie "logiczne jest". Jak masz zamiar twierdzić, ze KK zmienił wolę Bożą, to wskaż mi w Bibli miejsce, gdzie napisano jak dzielić tekst przykazn na 10 cześci.

Teofil
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-24, 11:42   

Cytat:
Po drugie, nie bujaj, że KK coś usunął z dekalogu, bo jeszcze nie widziałem katolickiego przekładu Biblii, w którym brakowało Wj 20:4-6 czy Pwt 5:8-10.

Ba, nawet W Katechiźmie Kościoła Katolickiego te wersety się znajdują, będąc częścią pierwszego przykazania. Jesli coś już można zarzucić temu podziołowi, to raczej sztuczny podział ostatnich słów (przeciwko pożądaniu) na dwie części.
Poza tym nie można mowić o podziale "katolickim" i "protestanckim", bo luteranie uznają ów "katolicki" podział.
A ja jak dotąd widziałem cztery wersje podziału dekalogu.

Wojtek37 

Wysłany: 2006-08-24, 13:51   

Maja. napisał/a:

Jam jest Pan Bóg twój nie jest przykazaniem..

No skoro twierdzisz, a pewnie jesteś bardziej zorienowana w temacie niż miliony Izraelitów, którzy strzegli depozytu Dekalogu przez tysiąclecia, to gratuluję :mrgreen: Yarpen, już to jasno opisał powyżej.

A tak swoją drogą, ciekawe, że Żydzi mają takie właśnie pierwsze przykazanie, [od wieków-po dziś dzień ] a Ty, nie chcesz tego zaakceptować prawdy historycznej ?.

Miriam 

Wysłany: 2006-08-25, 00:53   

Yarpen Zirgin napisał: -

Cytat:

Cytat:

A mi najwłaściwszy wydaje się podział Kościoła Katolickiego, ale to już jest kwestia przekonań.

Czy jesteś tego pewien? ;-)

Ze względu na zły podział przykazań, brakuje w Katechiźmie Kościoła Katolickiego jednego przykazania. Czy wiesz o tym? :-? Wszystkie przykazania Dekalogu podane przez Boga powinny się znaleźć na właściwym miejscu w Katechiźmie Kościoła Katolickiego, aby było ich dziesięć i powinny być przestrzegane. Również przykazanie drugie, które zabrania robienia obrazów, rzeźb i figur i oddawania im pokłonu i czci. I przykazanie czwarte nakazujące święcić szabat (sobotę).

W Katechiźmie Kościoła Katolickiego przykazania Dekalogu dziewiąte i dziesiąte są prawie identyczne. Czy zastanawiałeś się dlaczego tak jest? :roll: :-?

Przeczytajmy je: -

Dziewiąte Przykazanie

Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego. Nie będziesz pożądał żony bliźniego twego, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego
(Wj 20,17).

Uwaga: -

Jest to przykazanie dziesiąte zapisane w 2 Księdze Mojżeszowej 20,17.

Dziesiąte Przykazanie

Nie będziesz pożądał... żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego (Wj 20, 17). Nie będziesz pragnął domu swojego bliźniego ani jego pola, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do twojego bliźniego
(Pwt 5, 21)

Uwaga: -

Jest to kombinacja przykazania dziesiątego z 2 Księgi Mojżeszowej 20,11, z przykazaniem dziesiątym z 5 Księgi
Mojżeszowej 5,21.

Początek tego przykazania wzięty jest z 2 Księgi Mojżeszowej 20,11.

Nie będziesz pożądał… następnie jest opuszczone (domu bliźniego twego. Nie będziesz pożądał żony bliźniego twego, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani), dalej jest podane: żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego. Następnie podane jest przykazanie dziesiąte z 5 Księgi Mojżeszowej 5,21.
Początek jest opuszczony. Mianowicie (Nie będziesz pożądał żony bliźniego twego),
Dalej następuje kontynuacja dziesiątego przykazania z 5 Księgi Mojżeszowej 5,21: -
Nie będziesz pragnął domu swojego bliźniego ani jego pola, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu,
ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do twojego bliźniego.

Łatwo zauważyć, że jest to dziesiąte przykazanie.

Czemu ma służyć ta kombinacja dziesiątego przykazania z 2 Księgi Mojżeszowej 20,11, z przykazaniem dziesiątym z 5 Księgi Mojżeszowej 5,21? :roll: :-? :roll:

Przecież przykazania z 2 Księgi Mojżeszowej są podane przez Boga.

Czytamy o tym w 2 Księdze Mojżeszowej 20,1: -

„Wtedy mówił Bóg wszystkie te słowa”.

Natomiast przykazania z 5 Księgi Mojżeszowej są przykazaniami powtórzonymi przez Mojżesza.

W 5 Księdze Mojżeszowej 5,1 jest napisane: -

„Mojżesz zwołał całego Izraela i rzekł do niego: Słuchaj Izraelu, praw i przykazań, które ja dziś mówię do twych uszu,
ucz się ich i dbaj o to, aby je wypełniać”.

Dekalog podany przez Boga znajduje się w 2 Księdze Mojżeszowej 20,1-17, i tego Dekalogu musimy przestrzegać.

Miriam.

Maja. 

Wysłany: 2006-08-25, 02:13   

Ahoj! :-)

Yarpen Zirgin napisał:
Cytat:
Polecam zajżenie na stronę http://www.dekalog.pl/
To zdanie nie jest bowiem przykazaniem wg. chrześcijan, jednakże Żydzi myślą o nim inaczej.

Żydzi przestrzegają wszystkich przykazań Dekalogu, jeżeli pozostałe wyznania będą przestrzegały
wszystkich przykazań biblijnych, podział nie będzie miał większego znaczenia.
:-D

piszesz:
Cytat:

Właśnie policzyłem przykazania zarówno w Wj 20:2-17 jak i Pwt 5:6-21 po odrzuceniu zarówno numeracji wersów, jak i wszelkich podziałów (żydowskich, katolickich czy protestanckicj).
Wyniki:
Księga Wyjścia podaje w sumie 14 nakazów i zakazów.
Powtórzonego Prawa: 13 nakazów i zakazów.

:shock: Ja wiem, że jest X przykazań Bożych, jeżeli Ty znasz więcej, to proszę wymień je. :roll: :-D

pytasz:
Cytat:
Wiesz, wolałbym jednak, żebyś podała mi jakieś miejsce w Biblii, gdzie Bóg pokazał jak podzielić Wj 20:2-17 lub Pwt 5:6-21 na dziesięć przykazań.

W Biblii nie ma ponumerowanych przykazań Dekalogu, ale jak je wymienisz i policzysz to zobaczysz,
że będziesz miał ich dziesięć
:-D

Pierwsze cztery uczą nas podstawowej miłości do Boga, poznasz po tym, że przekraczając którekolwiek z nich nie obrazisz bliźniego, ale samego Boga z nieba :cry:
Sprawdź sobie po kolei.

Natomiast pozostałe przykazania uczą nas podstawowej miłości do bliźniego.
Jest ich sześć.
Gdy razem dodasz 4 + 6, będziesz miał 10. :roll: :-D

piszesz:
Cytat:
nie bujaj, że KK coś usunął z dekalogu, bo jeszcze nie widziałem katolickiego przekładu Biblii, w którym brakowało Wj 20:4-6 czy Pwt 5:8-10.

Ja nie mówię o przykazaniach biblijnych, ale o przykazaniach katechizmowych z Kościoła katolickiego.

Przekopiowałam je, oto one:

"Ja jestem Pan, twój Bóg...
I
Nie będziesz miał cudzych bogów przede mną.
II
Nie będziesz brał imienia Pana Boga twego nadaremno.
III
Pamiętaj abyś dzień święty święcił.
IV
Czcij ojca swego i matkę swoją.
V
Nie zabijaj.
VI
Nie cudzołóż.
VII
Nie kradnij.
VIII
Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.
IX
Nie pożądaj żony bliźniego twego.
X
Ani żadnej rzeczy, która jego jest."

Te przykazania zna większość katolików. :-(

Nie wiedzą o tym, że nie wolno nam czynić obrazów, rzeźb, figur i oddawać im pokłonu i czci :cry: , nie wiedzą także, że należy święcić sobotę. :-?
Kogo Ty chcesz oszukiwać :?: :roll:

Co ci mówi 10 przykazanie z Kościoła kat. „ani żadnej rzeczy, która jego jest" :?: , przecież to nawet nie jest pełne zdanie.

Chrześcijanie uznają Dekalog biblijny, tym samym uznają nienaruszalność X przykazań Bożych
w wersji danej przez Stwórcę, na górze Synaj.
Ponieważ mamy jednego Boga, powinien być również jeden Dekalog dla wszystkich :-D

napisałam
Cytat:
Cytat:

odpisałeś
Nie interesuje mnie "logiczne jest". Jak masz zamiar twierdzić, ze KK zmienił wolę Bożą, to wskaż mi w Bibli miejsce, gdzie napisano jak dzielić tekst przykazan na 10 cześci.

Ważniejszy niż podział jest, stosowanie się do wszystkich przykazań Dekalogu.
Dlaczego Kościół Katolicki ma inne przykazania :?:

Na stronie ( Opoka – nauczanie Kościoła ), u katolików przeczytałam:
Cytat:
Katolicy celowo pomijają niektóre zakazy występujące w biblijnym Dekalogu,
ponieważ odnoszą się one tylko do Żydów.

Yarpen Zirgin, czy mógłbyś mi podać, które przykazania odnoszą się tylko do Żydów :?: :roll: :shock: :roll:

Pozdrawiam :-D
Maja.

Maja. 

Wysłany: 2006-08-25, 04:18   

Teofil napisał:
Cytat:
Poza tym nie można mowić o podziale "katolickim" i "protestanckim", bo luteranie uznają ów "katolicki" podział.
A ja jak dotąd widziałem cztery wersje podziału dekalogu.

Teofilu, ważniejsze od podziału jest stosowanie się do wszystkich przykazań Dekalogu.

Zobacz, że w niektórych Kościołach nie stosują się do Bożego przykazania, które zabrania czynienia obrazów,
rzeźb, figur i oddawania temu pokłonu i czci, nie święcą również soboty, gdyż myślą, że powinni święcić niedzielę,
ich przywódcy nie nauczają ich według Słowa Bożego :cry: .

A przecież pierwsze cztery przykazania uczą nas podstawowej miłości do Boga, i jeżeli ktoś nie przestrzega jednego z nich,
to nie obraża bliźniego, ale samego Boga z nieba.

Jak myślisz, ile przykazań trzeba złamać, aby być przestępcą zakonu :?: :roll:

Apostoł Jakub uczy nas:
„Ktokolwiek bowiem zachowa cały zakon, a uchybi w jednym, stanie się winnym wszystkiego. Bo Ten, który powiedział:
Nie cudzołóż, powiedział też: Nie zabijaj: jeżeli więc nie cudzołożysz, ale zabijasz, jesteś przestępcą zakonu”
-
List do Jakuba 2,10.11

Idąc dalej, tym samym tokiem rozumowania dochodzimy do wniosku, że Ten, który powiedział "nie zabijaj", "nie cudzołóż", powiedział również "pamiętaj o dniu sabatu, aby go święcić"

Teofilu, czy Ty miłujesz Boga, tak jak On nas pouczył :?:
Czy przestrzegasz wszystkich przykazń Dekalogu :-? :?:

Pozdrawiam :-D
Maja.

Maja. 

Wysłany: 2006-08-25, 05:53   

napisałam:
Cytat:
Cytat:
Bóg przed podaniem przykazań przedstawia się, że On jest Panem Bogiem, który wyprowadził ich z ziemi egipskiej, z domu niewoli.

Wojtek 37 odpisał:
No skoro twierdzisz, a pewnie jesteś bardziej zorienowana w temacie niż miliony Izraelitów, którzy strzegli depozytu Dekalogu przez tysiąclecia, to gratuluję Yarpen, już to jasno opisał powyżej.
A tak swoją drogą, ciekawe, że Żydzi mają takie właśnie pierwsze przykazanie, [od wieków-po dziś dzień ] a Ty, nie chcesz tego zaakceptować prawdy historycznej ?.

Żydzi przestrzegają wszystkich przykazań Dekalogu, jeżeli pozostałe wyznania będą przestrzegały wszystkich przykazań biblijnych, podział nie będzie miał większego znaczenia.

:shock: W Biblii nie ma ponumerowanych przykazań, ale jak je wymienisz i policzysz to zobaczysz, że będziesz miał ich dziesięć. :shock:

Pierwsze cztery przykazania uczą nas podstawowej miłości do Boga, a pozostałe sześć podstawowej miłości do bliźniego.

Żydzi przestrzegają wszystkich dziesięciu, w przeciwieństwie np. do Kościoła kat. który zlekceważył II przykazanie Boże zabraniające czynienia obrazów, rzeźb, figur i oddawania temu pokłonu i czci.

IV przykazanie Dekalogu nakazujące święcenie soboty ( siódmego dnia tygodnia ) Kościół kat. zmienił na święcenie pierwszego dnia tygodnia - niedzieli, nie mając na to żadnego poparcia ze strony Słowa Bożego.
:cry:

Dlatego Chrześcijanie z Żydami, odnośnie Dekalogu są zgodni, a z Kościołem katolickim nie. :-(

Zrozumiałeś to Wojtku :?:

Jeżeli tak, to od dzisiaj przestrzegaj wszystkich przykazań biblijnych :-D .

Maja.

ogon__ 
Jedyny prawdziwy

Wysłany: 2006-08-25, 08:29   

W Księdze wyjścia znajduje się kilkaset przykazań. Nie wiem dlaczego wielu z was przyjmuje że przykazania kończą się na rzeczach bliźniego twego. Po tych słowach Bóg zrobił tylko przerwę na grzmoty i inne efekty specjalne, a potem dyktował resztę przykazań. Nikt nie powiedział, że pierwsze dziesięć się liczy, a reszta jest tylko dla picu. W ogóle samo pojęcie "dekalog", co chyba łatwo się domyśleć z samego słowa, pochodzi z przekładu greckiego, tak jak w ogóle podział na rozdziały. Oryginalna Tora jest zwartym tekstem, jedyny oryginalny podział to podział na księgi, czyli osobne zwoje. Nie chodzi więc tylko o sam podział dziesięciu w takim czy innym stylu, tylko w ogóle o oddzielenie owych dziesięciu od reszty, które jest zupełnie nieuzasadnione.

Wojtek37 

Wysłany: 2006-08-25, 11:23   

Maja. napisał/a:

:shock: W Biblii nie ma ponumerowanych przykazań, ale jak je wymienisz i policzysz to zobaczysz, że będziesz miał ich dziesięć. :shock:

Dlatego Chrześcijanie z Żydami, odnośnie Dekalogu są zgodni, a z Kościołem katolickim nie. :-(

Zrozumiałeś to Wojtku :?:

Jeżeli tak, to od dzisiaj przestrzegaj wszystkich przykazań biblijnych :-D .

Maja.

Szkoda, że doprawdy nie widzisz xzym różni się chrześcijaństwo od wiary Mojżeszowej. Co do Dekalogu , to już temat był wałkowany i nic nowego tu nie padnie, lecz Dekalog to tak naprawdę dziesięć słów - a nie pełnych zdań upomnień i nakazów. Szkoda, że tego nie wiesz.

Tak czy inaczej nasze i ich dziesięć przykazań, jest takie zamo co do merritum. Temat święcenia soboty, czy niedzieli to już zostawmy na osobny wątek.

A NT mowa jest iż chrześcijanie zbierali się ósmego dnia, lub jak wolisz dzień po szabacie. Czyżby mieli wolne w niedzielę? :lol: :mrgreen:

Teofil
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-25, 11:34   

Cytat:
Ja nie mówię o przykazaniach biblijnych, ale o przykazaniach katechizmowych z Kościoła katolickiego.

Otóż przytoczyłaś dekalog z katechizmu dla dzieci. Jak wygląda dekalog w Katechiźmie Kościoła Katolickiego możesz zobaczyć na wikipedii, bo zachowano w nim cały tekst biblijny bez żadnych naruszeń.

A ustalono, by podzielić to, co było uważane za ostatni nakaz, na dwa przykazania, by stały się paralelne do dwóch wcześniejszych przykazań (Nie cudzołóż - Nie pożądaj żony... ; Nie kradnij - Nie pożądaj żadnej rzeczy...).

Inna sprawa, że trochę tym namącili w głowach chowając w cień zakaz bałwochwalstwa, ale to już nie wina podziału dekalogu ale wierności całemu Pismu Św.

Kasjo
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-25, 14:53   

Witajcie :-D ;-)

Miriam napisała: -

Cytat:
Dziesięć przykazań to Prawo Boże.

Apostoł Paweł pisze: " Prawo jest słuszne, sprawiedliwe i dobre " (Rz.7:12). Jakie Prawo ma na myśli? " Nie wiedziałbym, co to jest pożądanie, gdyby Prawo nie mówiło: Nie pożądaj! " (Rz.7:7). Mówi o Dekalogu, gdyż wymienia jedno z jego przykazań.
Kto przekroczy to Prawo grzeszy (1 Jana 3:4), zaś karą za grzech jest śmierć (Rz.6:23). W jaki sposób grzesznik może uwolnić się od tego strasznego wyroku? Czy dobrymi uczynkami przez resztę życia? Nie, " jako że z uczynków Prawa żaden człowiek nie może dostąpić usprawiedliwienia w Jego oczach " (Rz.3:20).
Przestępca, który otrzymuje wyrok śmierci nie może zapracować na wolność. Musi ponieść śmierć, chyba, że... zostanie ułaskawiony. Podobnie my musielibyśmy umrzeć za przekroczenie przykazań, gdyby ofiara Chrystusa nie zadośćuczyniła Prawu (Hbr.9:22.28 ). Grzesznik nie może być zbawiony z uczynków. Czy jednak ułaskawiony przestępca jest zwolniony od zachowywania Prawa, dlatego, że doznał łaski?!

Jeżeli ktoś jadąc samochodem popełni wykroczenie, lecz policjant daruje mu i nie musi zapłacić mandatu, czy to go zwalnia od przestrzegania prawa? Oczywiście że nie. Taki człowiek powinien raczej dokładać starań, aby się to już nie powtórzyło.

Podobnie jest z Bożą łaską. Wdzięczność za okazaną nam łaskę, za nasze wykroczenia wobec Prawa Bożego, powinna motywować nas do większych starań, aby okazać posłuszeństwo.

Czy zgadzacie się z tym?

Oczywiście, że się z tym zgadzam.

Odpowiedz do tematu