Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Mity protestanckie
Autor Wiadomość
Yarpen Zirgin 
Katolik

Wyznanie: Kościół katolicki
Wysłany: 2009-01-17, 12:29   Mity protestanckie

Wątek wycięty z tematu Znajomość Biblii wśród polskich katolików.

Axanna napisał/a:
Ciągle mówisz o jakichś "mitach" - może zapodasz chociaż jeden...

Ot, chociażby:

Katolicy usunęli drugie przykazanie.

Albo:

Nauczanie o Przeistoczeniu nie ma podstaw w Biblii.

I trzeci na zakończenie listy przykładów:

Księgi deuterokanoniczne uznano za natchnione w XVI wieku.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
Ostatnio zmieniony przez Yarpen Zirgin 2009-01-18, 10:12, w całości zmieniany 2 razy  

Axanna
[Usunięty]

Wysłany: 2009-01-17, 12:31   

Ale jakież to mity? Kiedy to prawda... :-)

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2009-01-17, 12:32   

Axanna napisał/a:
Ale jakież to mity? Kiedy to prawda...

Ot, i właśnie kolejny raz wylazła "głębia" Twej wiedzy o nauczaniu i historii Kościoła.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Henryk 

Wysłany: 2009-01-18, 10:03   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Albo:

Nauczanie o Przeistoczeniu nie ma podstaw w Biblii.

Ano... nie ma. :!:
Podaj choć jedno słowo z Biblii, które mogłoby to sugerować...
"W myśl nauki Kościoła katolickiego, z eucharystią nierozerwalnie związany jest urząd kapłański. Jak wielkie ma on znaczenie, wynika chociażby ze słów byłego kard. S. Wyszyńskiego, który w przemówieniu podczas święceń kapłańskich powiedział: "Otrzymaliście w tej chwili straszliwą (!) władzę. To jest władza nie tylko nad szatanami, nie tylko nad znakami sakramentalnymi, ale przede wszystkim - nad samym Bogiem! Jesteście przecież "spirytuales imperatores", a jako tacy, macie władzę rozkazywać nawet samemu Bogu. On tego zapragnął, on tego od Was chciał!

Będziecie mu rozkazywać, gdy na wasze słowa zstępować będzie na ołtarze - Bóg żywy, choć zakryty, lecz prawdziwy...Kto ku wam patrzy, widzi w Was Boga. Kto do was się zbliża, nie szuka ludzkiego, ale Bożego. Prawdziwie:Sacerdos, alter Christus! Kapłan jest drugim Chrystusem" (Ateneum Kapłańskie, Zeszyt 2, IX-X 1960r.).

Bez komentarza... :aaa:

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2009-01-18, 10:28   

Henryk napisał/a:
Podaj choć jedno słowo z Biblii, które mogłoby to sugerować...

A może być całe zdanie? Albo dwa?

Lk 22:19-20 BT
„(19) Następnie wziął chleb, odmówiwszy dziękczynienie połamał go i podał mówiąc: To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę!(20) Tak samo i kielich po wieczerzy, mówiąc: Ten kielich to Nowe Przymierze we Krwi mojej, która za was będzie wylana.”

Henryk 

Wysłany: 2009-01-18, 11:46   

Co ma to udowadniać?
Już „zjedli” Go za życia?
Jeszcze był w ciele na ziemi... Nie mógł myśleć o swym literalnym ciele.
J 6:35 Bw "Odpowiedział im Jezus: Ja jestem chlebem żywota; kto do mnie przychodzi, nigdy łaknąć nie będzie, a kto wierzy we mnie, nigdy pragnąć nie będzie."
Mk 14:24 Bw "I rzekł im: To jest krew moja nowego przymierza, która się za wielu wylewa."
Ten „kielich” to była nowa rzecz.
Jest to kielich smutku, upokorzenia, cierpienia, goryczy, samozaparcia na rzecz innych...
Mt 26:27 BT "Następnie wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie, dał im, mówiąc: Pijcie z niego wszyscy,"
1Kor 10:16 BT „Kielich błogosławieństwa, który błogosławimy, czy nie jest udziałem we Krwi Chrystusa? Chleb, który łamiemy, czyż nie jest udziałem w Ciele Chrystusa?”
to czyńcie na moją pamiątkę”- aby pamiętać o tym fakcie, lecz nie po to, aby ponownie w tysiącach kościołów ponownie Go krzyżować.
Mt 26:29 BT „Lecz powiadam wam: Odtąd nie będę już pił z tego owocu winnego krzewu aż do owego dnia, kiedy pić go będę z wami nowy, w królestwie Ojca mojego.”
Sam będzie pił swoją krew?

Czy Ezechiel także literalnie zjadł zwoje?
Ez 3:1 BT „A On rzekł do mnie: Synu człowieczy, zjedz to, co masz przed sobą. Zjedz ten zwój i idź przemawiać do Izraelitów!”

Widzisz gdzieś tu „przeistoczenie”?
Takie „czary-mary”, i już z mąki jest cały Chrystus...Z ciałem i duszą.
Nie dostrzegasz niedorzeczności?
Rz 6:9-10 BT „wiedząc, że Chrystus powstawszy z martwych już więcej nie umiera, śmierć nad Nim nie ma już władzy. Bo to, że umarł, umarł dla grzechu tylko raz, a że żyje, żyje dla Boga.”
Jest bardzo wyraźna nauka...

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2009-01-18, 11:53   

Henryku, prosiłeś o fragment z Pisma Świętego. Dostałeś.

Takie wyliczanki setek fragmentów, mające na celu zaprzeczenie Chrystusowi, nie robią na mnie wrażenia. Widzisz, ja wierzę Jezusowi, a nie ludziom, którzy jak żydzi są zgorszeni Jego słowami, że mamy spożywać Jego Ciało i Krew.

Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-01-18, 11:53   

Henryku
Bardzo dobry jest ten argument ze zwojem
dziękuję
pozdrawiam

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wysłany: 2009-01-18, 11:54   

Płaskowicki Rys napisał/a:
Bardzo dobry jest ten argument ze zwojem

Żałosny, a nie dobry.
To, że gdzieś jest jakieś zdanie wypowiedziane jako przenośnia, nie oznacza, że wszystkie inne również nimi są.

Henryk 

Wysłany: 2009-01-18, 11:58   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Widzisz, ja wierzę Jezusowi, a nie ludziom, [...]

Jest niestety akurat odwrotnie...
Może jeszcze tego nie widzisz... :-(

Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-01-18, 11:58   

YZ
NIe żałosny a bardzo dobry
bo czy Jezus zjadał samego siebie bo spożywał chleb i wino razem z uczniami ?
Traktowanie per analogum z proroctwem jest słuszne wszak ST to cienie rzeczy przyszłych.
pozdrawiam

Henryk 

Wysłany: 2009-01-18, 13:31   

Yarpen Zirgin napisał/a:
To, że gdzieś jest jakieś zdanie wypowiedziane jako przenośnia, nie oznacza, że wszystkie inne również nimi są.

Nie zapominajmy, że cała Biblia jest jednego autorstwa.
2Tm 3:16 Br "Wszelkie bowiem Pismo jako od Boga natchnione jest pożyteczne do nauczania, do przekonywania, do upominania, do kształtowania w sprawiedliwości."
- Pomimo że było wielu pisarzy, proroków, apostołów...
Lk 1:70 BT "jak zapowiedział to z dawien dawna przez usta swych świętych proroków,"
Oni te słowa spisywali...

faraon 

Wysłany: 2009-01-18, 14:13   

Henryk napisał/a:
Otrzymaliście w tej chwili straszliwą (!) władzę. To jest władza nie tylko nad szatanami, nie tylko nad znakami sakramentalnymi, ale przede wszystkim - nad samym Bogiem! Jesteście przecież "spirytuales imperatores", a jako tacy, macie władzę rozkazywać nawet samemu Bogu. On tego zapragnął, on tego od Was chciał!

Przyjąłem, że nie będę się wypowiadał w tematach traktujących o wierze i teologii wszelkich wyznań. Nie chcę robić tego z pozycji niedowiarka wytrącającego argumenty wierzącym, ale ten cytat wstrząsnął mną dogłębnie więc pozwalam sobie zabrać głos. Chyba dlatego, że jest to opinia człowieka obdarzonego niesłychanym autorytetem w polskim kościele. Nie weryfikowałem jeszcze prawdziwości cytatu, ale uznałem, że takim jest.
Jedyne, co nasuwa się na myśl: szok!

machabeusz 

Wysłany: 2009-01-18, 17:51   

Henryk napisał/a:

Czy Ezechiel także literalnie zjadł zwoje?

Ez 3:1 BT „A On rzekł do mnie: Synu człowieczy, zjedz to, co masz przed sobą. Zjedz ten zwój i idź przemawiać do Izraelitów!”

Pomijając fakt , że ogólnie zgadzam się z tym co napisałeś , to o tych zwojach akurat -NIE.

Ezech. 3:1-3
1. I rzekł do mnie: Synu człowieczy! Zjedz to, co masz przed sobą; zjedz ten zwój i idź, a mów do domu izraelskiego.
2. A gdy otworzyłem usta, dał mi ten zwój do zjedzenia.
3. I rzekł do mnie: Synu człowieczy! Nakarm swoje ciało i napełnij swoje wnętrzności tym zwojem, który ci daję! Wtedy zjadłem go, a on był w moich ustach słodki jak miód.
(BW)

Nie widzę najmniejszych podstaw aby twierdzić jednoznacznie , że Ezechiel w dosłowny sposób nie zjadł tego zwoju.

To tak na marginesie...
Chętnie poczytam sobie dalej o tych mitach. :-)

http://forum.zbawieniedlaciebie.pl/index.php

http://machabeusz7.bloog.pl/

Henryk 

Wysłany: 2009-01-18, 19:31   

machabeusz napisał/a:
Nie widzę najmniejszych podstaw aby twierdzić jednoznacznie , że Ezechiel w dosłowny sposób nie zjadł tego zwoju.

Dziwne gusty kulinarne mieli razem z Jeremiaszem...
Jr 15:16 Bg „Gdy się znalazły mowy twoje, zjadłem ich, a było mi słowo twoje weselem i radością serca mego, ponieważ się nazywam od imienia twego, Panie, Boże zastępów!”
Jr 15:16 Bw „Ilekroć pojawiały się twoje słowa, pochłaniałem je; twoje słowo było mi rozkoszą i radością mojego serca, gdyż twoim imieniem jestem nazwamy, Panie, Boże Zastępów.”
Nie wiem, czy choć ugotowali te zwoje ze skóry zwierzęcej. ;-)
Na surowo trochę ciężko żuć...
A było tego trochę metrów bieżących... :-|

Odpowiedz do tematu