Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
propaganda
Autor Wiadomość
kotek Filutek

Dołączył: 16 Wrz 2008
Posty: 247
Wysłany: 2009-01-12, 11:49   propaganda

nie piszę tego by uderzać w katolików (w cytowanym tekście jest o tym, że propagandę wykorzystywali też protestanci i prawosławni), nie wiedziałem gdzie to wrzucić, a słowo propagand wywodzi się od nazwy katolickiej instytucji, więc wrzuciłem to tutaj
cytat z Europy Normana Daviesa:
Cytat:
Do najbardziej skutecznego działania propaganda potrzebuje pomocy cenzury. W obrębie pojedynczego szczelnie odgraniczonego obszaru szerzenia informacji potrafi zmobilizować wszystkie środki komunikacji - słowo pisane i mówione, środki artystyczne i wizualne - i za ich pośrednictwem z maksymalną skutecznością narzucać własne oświadczenia. W tym właśnie celu rzymskie Officium de Propaganda Fidel-od którego zresztą wywodzi się termin “propaganda” - współdziałało z inkwizycją. W roku 1622 Officium zostało jedną ze stałych kongregacji Watykanu.

Propaganda była czymś równie powszechnym w krajach protestanckich i prawosławnych, gdzie Kościoły przyjęły zasadę podległości wobec władz państwowych. Zawsze też istniała propaganda polityczna, choć nie nosiła takiej nazwy Jej szybki rozwój nastąpił po wynalezieniu druku, a później gazet i afiszów. Najlepiej widoczna stawała się w czasie wojny, zwłaszcza podczas wojen domowych i religijnych. W latach dziewięćdziesiątych XVIII wieku żołnierze francuscy lubili pojawiać się w obozie wroga uzbrojeni tylko w ulotki.

Teoretycy propagandy sformułowali pięć podstawowych zasad:
    1. Zasada upraszczania: redukować wszelkie dane do prostej opozycji między “dobrem i złem”, “przyjacielem i wrogiem”.
    2. Zasada zniekształcania: dyskredytować opozycję metodą grubego obsmarowywania i parodii.
    3. Zasada transfuzji: manipulować wartościami przyjętymi przez ogół odbiorców, tak aby je wykorzystać do własnych celów.
    4. Zasada jednomyślności: przedstawiać własny punkt widzenia tak, jak gdyby było to stanowisko jednomyślnie przyjęte przez wszystkich zdrowo myślących ludzi; jednostki, które wyrażają wątpliwości, nakłaniać do zmiany zdania przez odwoływanie się do wystąpień znanych osobistości, wywieranie presji społecznej i “zakażenie psychologiczne”.
    5. Zasada orkiestracji: bez końca powtarzać te same przekazy, w różnych wariantach i kombinacjach.

W tym względzie jeden z największych mistrzów propagandy uznawał swój dług wobec poprzedników. “Kościół katolicki trwa nadal - powiedział doktor Goebbels - ponieważ od dwóch tysięcy lat wciąż powtarza to samo. Partia narodowosocjalistyczna musi robić tak samo”

odnośnie tych punktów zauważyłem, że niektórzy na tym forum używają, szczególnie punktu 2 i 4
w dyskusji zamiast podawać argumenty chcą ośmieszyć swoich adwersarzy i/lub przedstawiają swój punkt widzenia jako jednomyślnie przyjęty przez "zdrowo myślących" ludzi
oczywiście zdarza się też korzystanie z innych punktów, tym postem chciałbym zachęcić do zdrowszej dyskusji, bez propagandy :mrgreen:
 
 
Bilberry 

Dołączył: 10 Cze 2008
Posty: 398
Wysłany: 2009-01-13, 21:57   

kotek Filutek napisał/a:
1. Zasada upraszczania: redukować wszelkie dane do prostej opozycji między “dobrem i złem”, “przyjacielem i wrogiem”.
2. Zasada zniekształcania: dyskredytować opozycję metodą grubego obsmarowywania i parodii.
3. Zasada transfuzji: manipulować wartościami przyjętymi przez ogół odbiorców, tak aby je wykorzystać do własnych celów.
4. Zasada jednomyślności: przedstawiać własny punkt widzenia tak, jak gdyby było to stanowisko jednomyślnie przyjęte przez wszystkich zdrowo myślących ludzi; jednostki, które wyrażają wątpliwości, nakłaniać do zmiany zdania przez odwoływanie się do wystąpień znanych osobistości, wywieranie presji społecznej i “zakażenie psychologiczne”.
5. Zasada orkiestracji: bez końca powtarzać te same przekazy, w różnych wariantach i kombinacjach.

bardzo dobre!
1. my dobrzy, oni źli
2. gradobicie to też ich wina, a wogóle to pajace
3. bycie chrześcijaninem oznacza wierzenie w to co ja wierzę
4. wszyscy zdrowo myślący popieraja mój pogląd
5. mam rację, mam rację, mam rację...
 
 
sosenkowski
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-30, 12:06   brońmy naszych racji wszędzie

witam i pozdrawiam. cieszę się, że znalazłem takie forum i od razu proponuję aktywną reakcję na propagandę:

na Forum JKM rozkręciła się polemika nt. roli Kościoła Katolickiego w rozwoju Europy. oto link: http://korwin-mikke.pl/forum/read.php?6,8608

szukając argumentów do dyskusji trafiłem na to Forum. czytając umieszczone tu wątki doszedłem do wniosku, iż uczestnicy mogliby swoją wiedzą bardzo pomóc obronie wspólnej sprawy. dlatego zapraszam do zabrania głosu, ponieważ Forum JKM czyta bardzo wielu aktywnych społecznie młodych ludzi i dlatego warto tam przedstawić nasze racje jak najrzetelniej.

z góry dziękuję za pomoc :)
 
 
kotek Filutek

Dołączył: 16 Wrz 2008
Posty: 247
Wysłany: 2009-07-30, 17:00   

sosenkowski napisał/a:
szukając argumentów do dyskusji trafiłem na to Forum. czytając umieszczone tu wątki doszedłem do wniosku, iż uczestnicy mogliby swoją wiedzą bardzo pomóc obronie wspólnej sprawy. dlatego zapraszam do zabrania głosu, ponieważ Forum JKM czyta bardzo wielu aktywnych społecznie młodych ludzi i dlatego warto tam przedstawić nasze racje jak najrzetelniej.

a ta "wspólna sprawa" to atak na KK czy jego obrona :-P
 
 
sosenkowski
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-30, 17:08   

kotek Filutek napisał/a:

a ta "wspólna sprawa" to atak na KK czy jego obrona :-P

oczywiście obrona KK :)
 
 
t.ostry

Dołączył: 11 Kwi 2009
Posty: 377
Wysłany: 2009-07-31, 19:19   

Wedlug Bibli KK odegra duza role przy koncu czasow... ale niestety to nie sa Ci dobrzy ;)
_________________
Zbawieni to nie CI, ktorzy bezgranicznie wierzyli KŁAMSTWU, ale CI, ktorzy uwierzyli PRAWDZIE...
 
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2009-07-31, 19:50   

Ciekawi mnie, gdzieś ty to w Biblii znalazł...
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
meritus 
meritus

Pomógł: 6 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 4350
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-08-03, 17:11   

według niektórych Apostołowie i Ewangeliści spisywali Pismo Święte z myślą o zwalczaniu Kościoła powszechnego... czyli w antykatolickim celu propagandowym :->

Cytat:
W tym właśnie celu rzymskie Officium de Propaganda Fidel-od którego zresztą wywodzi się termin “propaganda”

Coś się komuś prawdopodobnie pomieszało. Nazwa instytucji raczej nie składałaby się z neologizmów... - wyraz pochodzi z łaciny
od łac. propagare - rozszerzać, rozciągać, krzewić
 
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11186
Wysłany: 2009-08-03, 17:49   

meritus napisał/a:
według niektórych Apostołowie i Ewangeliści spisywali Pismo Święte z myślą o zwalczaniu Kościoła powszechnego... czyli w antykatolickim celu propagandowym :->

Cytat:
W tym właśnie celu rzymskie Officium de Propaganda Fidel-od którego zresztą wywodzi się termin “propaganda”

Coś się komuś prawdopodobnie pomieszało. Nazwa instytucji raczej nie składałaby się z neologizmów... - wyraz pochodzi z łaciny
od łac. propagare - rozszerzać, rozciągać, krzewić



EMET:
Faktem jest, że termin "propaganda" nie kojarzy się raczej pozytywnie.
W Vulgacie i Neovulgacie nie ma żadnego z terminów wymienionych w Słowniku Kopalińskiego.
Są jedynie dwa terminy: propaginem i propagines ["gałązki krzewu [winorośli]"].


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 11