Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Quster
2007-06-20, 21:32
Chrześcijanin a wojsko
Autor Wiadomość
Yarpen Zirgin 
Katolik

Wyznanie: Kościół katolicki
Wysłany: 2011-04-02, 22:23   

Cytat:
Proszę w takim razie wyjaśnić,jak zachowałby się pan będąc żołnierzem rzymskim i jednocześnie Chrześcijaninem po otrzymaniu rozkazu ubiczowania Jezusa, a następnie przybicia go do krzyża ?

Ekhem... Chrześcijaństwo powstało po zmartwychwstaniu Chrystusa.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Quster 

Wyznanie: Chrześcijanin
Wysłany: 2011-04-03, 00:44   

Fedorowicz napisał/a:
Trudno tak dyskutować,jak pan będzie wszystko kierował do siebie osobiście i się obrażał.

Czy mam teraz cytować co pan do mnie napisał i jak wyciągał nieadekwatne wnioski. W pana postach były konkretne słowa skierowane do mnie o usprawiedliwianiu zbrodni, o kłamstwach. I po raz kolejny piszę, a pan uparcie to powtarza tak jak by nie docierały do pana moje słowa - werset o rozmowie z Pana Jezusa z żołnierzem ISTNIEJE, podałem go, a omyłkowo zacytowałem inny werset odnoszący się do rozmowy z Janem Chrzcicielem i nie było to żadne kłamstwo. Czy więc musi pan ciągle powtarzać nieprawdę ? że ja kłamałem ?

Fedorowicz napisał/a:
Czy ma pan świadomość tego, że wojsko rzymskie za czasów Jezusa dopuszczało się zbrodni i niesprawiedliwości ? Jeżeli nie wie pan o tym ani wiedzieć nie chce, dalsza dyskusja będzie pozbawiona sensu.

Poważnie, a ja myślałem, że wojsko rzymskie to wolontariusze, którzy opiekują się innymi. No proszę pana, jeśli będziemy się tak traktować, niepoważnie to ta rozmowa wcale nie jest kulturalna. Bo takie insynuacje o armii rzymskiej są poniżej krytyki, nie dlatego, że nie ma pan racji, ale dlatego, że taktuje mnie jak jakiegoś ułomnego.

Fedorowicz napisał/a:
Ma o tyle do rzeczy, że Jezus i Jan Chrzciciel to nie jest ta sama osoba bliźniacza,aby wkładać im w usta te same wypowiedzi.

Wprawdzie już to komentowałem, ale proszę się zastanowić, czy ja rozmawiam z dorosłym człowiekiem ? Który rozumie co do niego się pisze ? Dziwna pan uprawia retorykę, pyta pan dlaczego tak napisałem odrazu osądza, że to zapewne kłamstwo, potem człowiek panu wyjaśnia, a pan dalej to samo. Jak grochem o ścianę. Tłumaczy się pan a tu dalej swoje. Pan wybaczy, ale ja wole szczere podejście.

Ale dopowiem, rozmowa Jana Chrzciciela z żołnierzami jest też bardzo ważna i nie można jej pominąć w temacie chrześcijanie a wojsko.

Fedorowicz napisał/a:
Pan Jezus opisany w Objawieniu nie będzie już człowiekiem, ale będzie wykonywał wyroki B-że ,księga dotyczy tego ,co stanie się dopiero w przyszłości. Opisane jest to w sposób symboliczny i nie należy brać tych opisów dosłownie.

To proszę mi wyjaśnić jak według pana ma się spełnić symbolicznie to co jest opisane w Objawieniu odnośnie Pana Jezusa np w rozdziale 19:11-21.

Fedorowicz napisał/a:
Natomiast przebywając na ziemi jako człowiek ,Jezus dał przykład uczniom,aby naśladowali jego pokojową postawę nacechowana miłością i przebaczeniem ,a nie żądzą władzy, wojaczki, chciwości i zemsty.

A w którym miejscu ja sugeruję, że chrześcijanin ma pałać żądzą władzy, wojaczki, chciwości i zemsty ? Pan się za dużo domyśla i dopowiada, zamiast czytać posty. Chyba że pan wojsko kojarzy tylko z tymi złymi cechami.

Fedorowicz napisał/a:
Mogę co najwyżej się domyślać.Jakie są naprawdę ,musiałby pan sam napisać. Lub dalej pozostać userem o poglądach "osnutych mgłą tajemnicy".

Ale to nie zawsze jest tak, że ktoś ma konkretne poglądy w danej sprawie. Ja osobiście mam wiele tematów w których nie zamykam się na zmiany, gdyż zawsze zakładam, że nie wiem wszystkiego. Poza tym uważam, że to Bóg przez Ducha Świętego daje nam tyle ile chce i w tym momencie kiedy chce, jeśli chodzi o mądrość, zrozumienie, poznanie.

Proszę się wiec nie domyślać, nie dopowiadać, tylko czytać co piszę. Forum jest formą rozmowy z innymi, przez dialog. Ja czytam jak czegoś nie rozumiem zadaje pytania i jeśli ktoś mi odpowiada to staram się zrozumieć, a nie przypisywać komuś moich domniemań, czy utarte stereotypy.

Fedorowicz napisał/a:
Apostoł Paweł nie mógł głosić Ewangelii jako oficjalny przeciwnik państwa rzymskiego, krytykując jego zbrodnie, gdyż i Jezus tego nie czynił. (...) Potwierdza to fakt, że Chrześcijanie nie mieli angażować się w żadne konflikty polityczne i zbrojne, związane z przelewem krwi,ani po stronie cezara,ani przeciw niemu. Powinni zachować chrześcijańską pokojową neutralność.

Nie sądzę, aby Paweł z jednej strony myślał tak, a z drugiej pisał pod natchnieniem list do Rzymian 13 rozdział, który przeczył by temu. Ten fragment ma pewne konsekwencje i nie można tego relatywizować manifestami o unikaniu polityki i wojska. Tym bardziej, że Biblia z jednej strony pisze o miłosierdziu, miłości, a z drugiej o sprawiedliwości i pociągnięciu do odpowiedzialności. Z innej strony należy zmierzyć się z fragmentami, gdzie chociażby wojna, prawo do karania nawet śmiercią, jest obecne. Nie można tego od tak zbyć słowami mającymi tylko częściowo poparcie w Biblii.

A tak nawiasem mówiąc, po tym tekście, całego postu mam wrażenie, że rozmawiam z SJ, czyżbym miał racje ? ;-)

Fedorowicz napisał/a:
Zamiast pisać w sposób zagadkowy,mógłby pan przecież napisać wprost ,czy pana zdaniem Chrześcijanin może zabijać ludzi ,czy też nie. Jeżeli pomimo zapisów ewangelicznych uważałby pan jednak, że Chrześcijanin może przelewać krew bliźniego, lub w inny sposób wyrządzać mu krzywdę (np.wyzyskując niewolniczą pracę), dalsza rozmowa pomiędzy nami nie miałaby dalej sensu.

Tak pan stawia pytania, aby uzyskać potwierdzenie swoich tez, to sie nazywa pytanie z tezą, w sądach niedopuszczalne.

Pyta pan czy chrześcijanin może zabić człowieka, może, bo np powodując wypadek samochodowy, albo potrąci kogoś śmiertelnie, zabił człowieka.

Pytanie też czy w obronie własnej, własnej rodziny, przed utratą zdrowia, życia, w obliczu ewentualnego gwałtu, innej przemocy, chrześcijanin może zastosować środki przymusu bezpośredniego z ewentualnością uszczerbku na zdrowiu lub życiu włącznie na osobie atakującej ? Jak pan się na to zapatruje ? Co by pan uczynił, gdyby chcieli wyrządzić krzywdę panu, pana żonie, dzieciom ?

Jak też pan się zapatruje na wypowiedz, z Rodzaju gdzie Bóg mówi o przelaniu krwi człowieka przez człowieka, jako karze ?

Albo skoro Bóg zezwala na karanie zła w Liście do Rzymian, to co przez to pan rozumie ?

Fedorowicz napisał/a:
O ideologii niesprawiedliwości społecznej.

Ale to zbyt ogólne stwierdzenie, gdyż niesprawiedliwość społeczna to jest od początku jak człowiek istnieje i to się nie zmieni aż nastanie Królestwo Boże. Więc jeśli mógłby pan trochę bardziej konkretnie. Bo nie sądzę aby ta którą pan wspomina była kiedykolwiek obalona, aby miała się teraz odradzać. Tutaj ja pana nie rozumiem za bardzo.

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).

"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli – wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB

leszed 
a/zrozumiały

Wyznanie: biblijne.com
Wysłany: 2011-04-03, 09:11   

Uznałem za stosowne przytoczyć konkretnie Rzymian13 z najbliższym kontekstem:

BW Rzymian 12:19  Najmilsi! Nie mścijcie się sami, ale pozostawcie to gniewowi Bożemu, albowiem napisano: Pomsta do mnie należy, Ja odpłacę, mówi Pan.
20  Jeśli tedy łaknie nieprzyjaciel twój, nakarm go; jeśli pragnie, napój go; bo czyniąc to, węgle rozżarzone zgarniesz na jego głowę.
21  Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj.

Rzymian 13:1  Każdy człowiek niech się poddaje władzom zwierzchnim; bo nie ma władzy, jak tylko od Boga, a te, które są, przez Boga są ustanowione.
2  Przeto kto się przeciwstawia władzy, przeciwstawia się Bożemu postanowieniu; a ci, którzy się przeciwstawiają, sami na siebie potępienie ściągają.
3  Rządzący bowiem nie są postrachem dla tych, którzy pełnią dobre uczynki, lecz dla tych, którzy pełnią złe. Chcesz się nie bać władzy? Czyń dobrze, a będziesz miał od niej pochwałę;
4  jest ona bowiem na służbie u Boga, tobie ku dobremu. Ale jeśli czynisz źle, bój się, bo nie na próżno miecz nosi, wszak jest sługą Boga, który odpłaca w gniewie temu, co czyni źle.
5  Przeto trzeba jej się poddawać, nie tylko z obawy przed gniewem, lecz także ze względu na sumienie.
6  Dlatego też i podatki płacicie, gdyż są sługami Bożymi po to, aby tego właśnie strzegli.
7  Oddawajcie każdemu to, co mu się należy; komu podatek, podatek; komu cło, cło; komu bojaźń, bojaźń; komu cześć, cześć.
8  Nikomu nic winni nie bądźcie prócz miłości wzajemnej; kto bowiem miłuje bliźniego, zakon wypełnił.
9  Przykazania bowiem: Nie cudzołóż, nie zabijaj, nie kradnij, nie pożądaj i wszelkie inne w tym słowie się streszczają: Miłuj bliźniego swego jak siebie samego.
10  Miłość bliźniemu złego nie wyrządza; wypełnieniem więc zakonu jest miłość.
11  A to czyńcie, wiedząc, że już czas, że już nadeszła pora, abyście się snu obudzili, albowiem teraz bliższe jest nasze zbawienie, niż kiedy uwierzyliśmy.
12  Noc przeminęła, a dzień się przybliżył. Odrzućmy tedy uczynki ciemności, a obleczmy się w zbroję światłości.
13  Postępujmy przystojnie jak za dnia, nie w biesiadach i pijaństwach, nie w rozpustach i rozwiązłości, nie w swarach i zazdrości;
14  ale obleczcie się w Pana Jezusa Chrystusa i nie czyńcie starania o ciało, by zaspokajać pożądliwości.

Rzymian 14:1  A słabego w wierze przyjmujcie, nie wdając się w ocenę jego poglądów.
2  Jeden wierzy, że może jeść wszystko, słaby zaś jarzynę jada.

Werset 13:3 jest w każdym razie o idealnej władzy...
o innych sprawach może innym razem.

Pozdrawiam
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia

Fedorowicz 

Wysłany: 2011-04-03, 10:11   

Cytat:

Ekhem... Chrześcijaństwo powstało po zmartwychwstaniu Chrystusa.
A przed jego zmartwychwstaniem nie było uczniów Jezusa ? Apostołowie nie byli Chrześcijanami ? Jezus nie nauczał, nie uzdrawiał, nie czynił cudów na oczach tłumów ? Nie wzywał nikogo do naśladowania ? Ludzie się nie nawracali ? Nie pokazywał wzoru postępowania własną osobą ? Ewangelia według Łukasza r.10:
"Rozesłanie siedemdziesięciu dwóch posłańców:
(wskazówki dla misjonarzy)
1Potem Pan wyznaczył innych siedemdziesięciu dwóch ludzi i
rozesłał ich przed sobą po dwóch do każdego miasta i miejsca,
gdzie sam zamierzał się udać. Uzdrawiajcie tam chorych i mówcie:
Przybliżyło się do was Królestwo Boże..
16 Kto was słucha, Mnie słucha; kto wami gardzi, Mną gardzi. A
kto Mną gardzi, gardzi Tym, który Mnie posłał.
Łk 10,17-20. 17.Powróciło tedy owych siedemdziesięciu dwóch z radością, mówiąc: Panie, i demony są nam podległe w imieniu twoim.. W ciekawej książce pt:"Nawróceni.Od czasów Jezusa do współczesności " autorstwa Henryka Bejdy czytamy:(...) To Bóg bowiem pociąga człowieka, okazując mu swoją łaskę, „wdzierając się” z nią w jego życie, a człowiek – dysponując wolną wolą – może posłuchać Jego głosu lub „zamknąć” nań swoje uszy. Nawrócenie nie dzieje się bowiem poza wolą człowieka – wymaga jego przyzwolenia, poddania się przekształcającej mocy Bożej miłości albo zwyczajnego nieprzeszkadzania w działaniu Bożej mocy."
Cytat:
Pyta pan czy chrześcijanin może zabić człowieka, może, bo np powodując wypadek samochodowy, albo potrąci kogoś śmiertelnie, zabił człowieka.
Chodziło mi o świadome,celowe zabójstwo.Lub morderstwo z premedytacją. Ale i nieświadome,przypadkowe,niezamierzone nie zwalnia od odpowiedzialności.

Cytat:
Pytanie też czy w obronie własnej, własnej rodziny, przed utratą zdrowia, życia, w obliczu ewentualnego gwałtu, innej przemocy, chrześcijanin może zastosować środki przymusu bezpośredniego z ewentualnością uszczerbku na zdrowiu lub życiu włącznie na osobie atakującej ? Jak pan się na to zapatruje ? Co by pan uczynił, gdyby chcieli wyrządzić krzywdę panu, pana żonie, dzieciom ?
Ja gdybym chciał naśladować przykład Jezusa starałbym się nie zabijać, użyć metod pokojowych ,zwłaszcza jako Chrześcijanin.Istnieją różne możliwości które nie muszą być związane z nadużyciem obrony koniecznej i zabiciem napastnika.Tylko, że nie rozmawiamy o mnie , ale o przesłaniu i treści nauczania Jezusa,o jego naśladowaniu.Interesuje mnie stanowisko obecnych na forum Chrześcijan w tej kwestii w odniesieniu do zapisów ewangelicznych, stąd ta polemika. A pan jak by postąpił,jako Chrześcijanin ?
Cytat:
Jak też pan się zapatruje na wypowiedz, z Rodzaju gdzie Bóg mówi o przelaniu krwi człowieka przez człowieka, jako karze ?
Nie chciałbym mieszać zasad judaizmu do rozważań o naukach chrześcijańskich.Judaizm to zupełnie inna etyka,która naucza,że złu należy się przeciwstawić,a nawet je nienawidzić.W Torze czytamy,że Mojsze zabił nadzorcę, który znęcał się nad niewolnikiem.
Cytat:
Albo skoro Bóg zezwala na karanie zła w Liście do Rzymian, to co przez to pan rozumie ?
"Karanie zła" to ogólne sformułowanie.Potrzebne jest sprawiedliwe prawo.Tymczasem Imperium rzymskie nie stosowało takiego prawa i samo było źródłem zła, podobnie jak wiele wieków później hitlerowska III Rzesza.
Cytat:
Ale to zbyt ogólne stwierdzenie, gdyż niesprawiedliwość społeczna to jest od początku jak człowiek istnieje..
To pan pisze teraz bardzo ogólnie i relatywnie. Niesprawiedliwość społeczna jest związana z systemem politycznym lub religijnym sprawowania władzy, który źle traktuje ludzi,morduje, dyskryminuje ,wyzyskuje, cenzuruje i tyranizuje. Dlatego w wyniku ciężkich i długotrwałych zmagań zniesiono niewolnictwo i feudalizm, a w krajach rozwiniętych zniesiono wyzysk i w znacznej mierze usunięto korupcję, wykluczenie społeczne, ubóstwo, analfabetyzm, bezdomność, bezrobocie itd.
Cytat:
A tak nawiasem mówiąc, po tym tekście, całego postu mam wrażenie, że rozmawiam z SJ, czyżbym miał racje ?

Szanuję pokojową i uczciwą ,pobożną postawę SJ, ale jeśli chodzi o zakaz transfuzji mam inne zdanie.Ta zasada jest dla mnie nie do przyjęcia, gdyż moim zdaniem należy ratować życie ludzkie.Przyjęcie transfuzji nie jest złamaniem przykazań.Tu znowu muszę pisać o judaizmie,choć wolałbym w tym wątku tego unikać.Jedynie w trzech sytuacjach prawo żydowskie nakazuje wybranie śmierci, a nie złamanie przykazań (Sanherdyn 74a).
1)Jeżeli jedynym sposobem na ocalenie własnego życia jest zamordowanie niewinnego człowieka - lepiej jest umrzeć.
2)Drugim przypadkiem, gdy życie nie jest warte złamania zakazu - jest akt bałwochwalstwa.
3)Trzecia sytuacja dotyczy giluj arajot (zakazanego stosunku seksualnego). Postawa taka wywodzi się z zasady,że dla Żyda wyznawcy judaizmu życie człowieka całkowicie niepobożnego jest pozbawione sensu.Zasady te pokazują, jak wielką wartością jest w judaizmie ludzkie życie. Jednocześnie udowodniają, że dla judaizmu istnieją wartości jeszcze wyższe niz własne życie (B-g, oraz dobro i życie innego, niewinnego człowieka).

Quster 

Wysłany: 2011-04-04, 00:06   

Fedorowicz napisał/a:

Chodziło mi o świadome,celowe zabójstwo.Lub morderstwo z premedytacją. Ale i nieświadome,przypadkowe,niezamierzone nie zwalnia od odpowiedzialności.
Świadome celowe morderstwo jest morderstwem to nie ulega wątpliwości, czy zabicie na wojnie w ramach działań wojennych ( nie mówię tutaj o zbrodniach na ludności cywilnej ) jest morderstwem ? Chociaż o tym wspomnę jeszcze dalej, ale zaznaczę już teraz, że Chrześcijaństwo, to przede wszystkim nauki Chrystusa, ale chrześcijanie uważają całą Biblię za natchniona, zarówno ST i NT, i chociaż ważne dal nas jest naśladownictwo Chrystusa, to ST dostarcza pewnych zasad i jest w ten sposób nadal ważne. Wspominam o tym, dlatego, że ST odróżnia morderstwo o zabicia. W sytuacji gdy Prawo ( jedne z dziesięciu ) zabraniało morderstwa, mamy sytuację gdy Izrael prowadził wojny. Zaznaczam, że nie jest to mieszanie Judaizmu, gdyż jak wspomniałem, już dawno, zbawienie jest od Żydów, Prawo było jest dobre, a ST jest nadal księgą natchnioną.

Fedorowicz napisał/a:
Ja gdybym chciał naśladować przykład Jezusa starałbym się nie zabijać, użyć metod pokojowych ,zwłaszcza jako Chrześcijanin.Istnieją różne możliwości które nie muszą być związane z nadużyciem obrony koniecznej i zabiciem napastnika.

Oczywistym jest fakt, że ja również nie chciałbym doświadczyć takiej sytuacji, ale ja pytam o taką właśnie sytuację gdzie wszelkie inne możliwości zostały wyczerpane, czy wtedy chrześcijanin może użyć środków, które mogą skończyć się pozbawieniem życia napastnika ?

Fedorowicz napisał/a:

Nie chciałbym mieszać zasad judaizmu do rozważań o naukach chrześcijańskich.Judaizm to zupełnie inna etyka,która naucza,że złu należy się przeciwstawić,a nawet je nienawidzić.

Mam trochę inne podejście, i nie dzielę Biblii na judaistyczną i chrześcijańską, ale nawet gdyby oprzeć się tylko na NT to stwierdzam, że nie ma wyraźnych wytycznych co do służby wojskowej. Jest o miłowaniu nieprzyjaciół, jest o miłości, miłosierdziu, ale nie ma szczegółowego rozważania, co gdyby to i tamto... jest za to list do Rzymian, które niesie pewne konsekwencje i obowiązki. Jest też taki fragment w Biblii:

Łk 22:35-38 bp

"I powiedział im: - Czy brakowało wam czegokolwiek, kiedy wysłałem was bez sakiewki i bez torby, i bez sandałów? Odpowiedzieli: - Nie, niczego. Rzekł im: - Ale teraz kto ma sakiewkę, niech ją weźmie, a także torbę, kto zaś nie ma, niech sprzeda płaszcz i kupi miecz! Bo powiadam wam, że na Mnie musi się dokonać to, co napisano: 'Został zaliczony do złoczyńców'. Albowiem spełnia się to, co Mnie dotyczy. Oni zaś rzekli: - Panie, oto tutaj dwa miecze. Powiedział im: - Wystarczy!"

Fedorowicz napisał/a:
"Karanie zła" to ogólne sformułowanie.Potrzebne jest sprawiedliwe prawo. Tymczasem Imperium rzymskie nie stosowało takiego prawa i samo było źródłem zła, ...

Tylko to jest zastanawiające, że w sytuacji gdy panuje Imperium Rzymskie Paweł pisze słowa w liście do Rzymian 13 rozdział, każe się podporządkować.

A czy jakiś inny naród szczególnie w tamtym czasie stosował sprawiedliwe prawo ? Albo teraz ? Był albo jest taki kraj ?

No i pytanie, bo tak sobie skojarzyłem, czy uważa pan Babilończyków za czasów Nabuchodonozora za wcielone zło ?

Fedorowicz napisał/a:
Niesprawiedliwość społeczna jest związana z systemem politycznym lub religijnym sprawowania władzy, który źle traktuje ludzi,morduje, dyskryminuje ,wyzyskuje, cenzuruje i tyranizuje. Dlatego w wyniku ciężkich i długotrwałych zmagań zniesiono niewolnictwo i feudalizm, a w krajach rozwiniętych zniesiono wyzysk i w znacznej mierze usunięto korupcję, wykluczenie społeczne, ubóstwo, analfabetyzm, bezdomność, bezrobocie itd.

No ale trochę zmienia pan temat, ja stwierdziłem, że: niesprawiedliwość społeczna to jest od początku jak człowiek istnieje i to się nie zmieni aż nastanie Królestwo Boże. Bo nie sądzę aby ta którą pan wspomina była kiedykolwiek obalona, aby miała się teraz odradzać. Chętnie dowiem, się kiedy ta sprawiedliwość została obalona, gdzie i jak.

Chrześcijanie NT nie zwalczali np niewolnictwa, wręcz Paweł zachęcał baby być posłusznym swoim panom, a to było kłopotliwe, bo ci panowie mieli czasem takie zachcianki, że mi się trudno mieści w głowach jak oni to godzili ( szkoda że nie ma opracowania na ten temat ).

i bardzo zależy mi na odpowiedzi na to zagadnienie: proszę mi wyjaśnić jak według pana ma się spełnić symbolicznie to co jest opisane w Objawieniu odnośnie Pana Jezusa np w rozdziale 19:11-21.

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).

"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli – wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB

ras2czy 
out of babilon

Wysłany: 2011-04-04, 06:58   

Quster napisał/a:
Łk 22:35-38
"I powiedział im: - Czy brakowało wam czegokolwiek, kiedy wysłałem was bez sakiewki i bez torby, i bez sandałów? Odpowiedzieli: - Nie, niczego. Rzekł im: - Ale teraz kto ma sakiewkę, niech ją weźmie, a także torbę, kto zaś nie ma, niech sprzeda płaszcz i kupi miecz! Bo powiadam wam, że na Mnie musi się dokonać to, co napisano: 'Został zaliczony do złoczyńców'. Albowiem spełnia się to, co Mnie dotyczy. Oni zaś rzekli: - Panie, oto tutaj dwa miecze. Powiedział im: - Wystarczy!"

Niesamowite, i co, poczli z tymi mieczami na wojne?
Co za wyrywanie z kontekstu...
Wiem, że mój post niewiele wnosi, ale chciałbym aby wniósł jedno - jeżeli ktoś z dyskutantów ewidentnie widzi, że ktoś inny ma problem z czytaniem, to nie ma co z nim dyskutować, bo potem w waszych postach się bedzie doczytywał tego, czego wcale nie powiedzieliście i zamiast rzeczowej dyskusji na forum będzie sprzeczka na kompletnie niebiblijne tematy jak powyżej.

Fedorowicz 

Wysłany: 2011-04-04, 10:26   

Cytat:
..czy zabicie na wojnie w ramach działań wojennych ( nie mówię tutaj o zbrodniach na ludności cywilnej ) jest morderstwem ?
A dlaczego pan nie mówi o zbrodniach na ludności cywilnej, skoro to właśnie ona należy do większościowej grupy najliczniejszych ofiar okrucieństwa i chciwości militarystów ? Katolik zabija na wojnie Katolika ,Protestant zabija Protestanta.. zabicie współwyznawcy w Jezusie nie jest morderstwem ?
Cytat:
..uważają całą Biblię za natchniona, zarówno ST i NT
Niech pan poczyta list do Hebrajczyków w którym Paweł odcina się od swych korzeni.Kwestionuje Wybranie,Prawo,Przymierze.To są zupełnie inne religie.
Cytat:
..to ST dostarcza pewnych zasad i jest w ten sposób nadal ważne..
Gdy pan zbada dokładnie, różnią się w zasadniczych kwestiach.Sama nazwa "ST" jest obraźliwa dla wyznawców judaizmu.To brak poszanowania dla innej religii.
Cytat:
Wspominam o tym, dlatego, że ST odróżnia morderstwo o zabicia.
Pomieszał pan różne religie ze sobą.
Cytat:
mamy sytuację gdy Izrael prowadził wojny..
Pan wybaczy,ale pouczanie rabinów to bardzo nietaktowny obyczaj niektórych Chrześcijan.
Cytat:
a ST jest nadal księgą natchnioną.
To prawda,tylko nie "ST",a Święte Pisma Hebrajskie.
Cytat:
.. zostały wyczerpane, czy wtedy chrześcijanin może użyć środków, które mogą skończyć się pozbawieniem życia napastnika ?
Znakomite pytanie,a jak postąpił Jezus ? Pozbawił życia napastników ?
Cytat:
.. że nie ma wyraźnych wytycznych co do służby wojskowej. Jest o miłowaniu nieprzyjaciół, jest o miłości, miłosierdziu, ale nie ma szczegółowego rozważania, co gdyby to i tamto...
Czyli według pana nie ma logicznej sprzeczności pomiędzy miłowaniem a przybiciem do krzyża ,czy też spaleniem na stosie lub zamordowaniem w komorze gazowej ?
Cytat:
..jest za to list do Rzymian, które niesie pewne konsekwencje i obowiązki.
Należy go zatem interpretować w oderwaniu od nauk Ewangelii ,ponieważ wyrwany z kontekstu "potwierdza" poglądy militarystów? ?
Cytat:
Jest też taki fragment w Biblii:"I powiedział im: i kupi miecz! ..Powiedział im: - Wystarczy!"
Aby później dać im pouczenie:"„Włóż swój miecz z powrotem na jego miejsce, bo wszyscy, którzy chwytają za miecz, od miecza zginą” Zamiast miecza rzeczywistego Chrześcijanin używa innego,biblijnego; (Mateusza 26:52).Weźcie też (...) miecz Ducha, którym jest Słowo Boże (Ef. 6,17).

Cytat:
Tylko to jest zastanawiające, że w sytuacji gdy panuje Imperium Rzymskie Paweł pisze słowa w liście do Rzymian 13 rozdział, każe się podporządkować.
Podporządkować w tym,co nie kłóci się z nauką Jezusa,np.płacenie podatków.Nie w oddawaniu,czy zabieraniu bliźniemu życia za cezara.Źródłem i dawcą życia jest bowiem B-g.

Cytat:
A czy jakiś inny naród szczególnie w tamtym czasie stosował sprawiedliwe prawo ? Albo teraz ? Był albo jest taki kraj ?
Sprawiedliwe prawo to nie tyle kraj,ile ideologia.Kraje ,które ją wprowadziły w życie, doświadczyły wielkich dobrodziejstw i rozwoju. Kraje,w których samolubne elity ją pomijają w imię swych partykularnych ,brudnych interesów,to kraje nędzy,zbrodni,korupcji i niesprawiedliwości społecznej.
Cytat:
Chętnie dowiem, się kiedy ta niesprawiedliwość została obalona, gdzie i jak..
Jest wiele przykładów w historii ludzkości.Np.W USA w 1865 r poprawka do konstytucji stwierdzała, że „niewolnictwo (…) nie będzie istniało w obrębie Stanów Zjednoczonych ani żadnym miejscu podległym ich jurysdykcji.”
Cytat:
Chrześcijanie NT nie zwalczali np niewolnictwa..
Ponieważ i sam Jezus nie "zwalczał" zła z bronią w ręku,lecz "mieczem ducha",nauką o miłości bliźniego.Wyzysk niewolniczej pracy kłóci się oczywiście z nauką Jezusa.
Cytat:
..i bardzo zależy mi na odpowiedzi na to zagadnienie: proszę mi wyjaśnić jak według pana ma się spełnić symbolicznie to co jest opisane w Objawieniu odnośnie Pana Jezusa np w rozdziale 19:11-21.
To jest kwestia,która zasługuje na osobny temat ze względu na zbyt obszerny zakres treści, jaki obejmuje. Może pan założyć taki osobny watek.To bardzo trudna w interpretacji księga,która posługuje się niełatwą w zrozumieniu symboliką.
Łk 22:35-38

Cytat:
Co za wyrywanie z kontekstu...
Wiem, że mój post niewiele wnosi, ale chciałbym aby wniósł jedno - jeżeli ktoś z dyskutantów ewidentnie widzi, że ktoś inny ma problem z czytaniem, to nie ma co z nim dyskutować, bo potem w waszych postach się bedzie doczytywał tego, czego wcale nie powiedzieliście i zamiast rzeczowej dyskusji na forum będzie sprzeczka na kompletnie niebiblijne tematy jak powyżej.
Trafne spostrzeżenia.Ma pan absolutną rację ,ja jednak wierze w człowieka ,pan Quster obdarzony jest wysoką inteligencją,wierzę,że na pewno jest w stanie pojąć prawdy ewangeliczne nawet gdyby był związany z ideologią militaryzmu..pozdrawiam,życząc wielu udanych postów.Szkoda,że tak nieczęsto pan bierze udział w polemikach ,wzbogaciłby pan znacznie poziom forum.
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2011-04-04, 11:35, w całości zmieniany 1 raz  

Bobo 

Wysłany: 2011-04-04, 11:05   

Fedorowicz napisał/a:
pan Quster obdarzony jest wysoką inteligencją,wierzę,że na pewno jest w stanie pojąć prawdy ewangeliczne nawet gdyby był związany z ideologią militaryzmu..

O tak, na pewno. Przecież kiedyś pan Quster wyznawał dokładnie takie poglądy, jakie wyraził pan Fedorowicz w powyższym poście, więc jest w stanie pojąć prawdę, gdyż w tym aspekcie, kiedyś ją już pojął.

Fedorowicz 

Wysłany: 2011-04-04, 18:00   

Cytat:
Jest o miłowaniu nieprzyjaciół, jest o miłości, miłosierdziu, ale nie ma szczegółowego rozważania, co gdyby to i tamto...
Dodam jeszcze ,że przykazanie "miłuj bliźniego jak siebie samego" ma w żydostwie znaczenie postawy czynnej,nie biernej,czyli chodzi tu o wykonanie dobrego uczynku.Podobnie miłuj B-ga oznacza: czyń przykazania i -czyniąc je- miłuj B-ga,który je nam objawił.Nie oznacza to pustej deklaracji "miłości",za którą nie idą żadne dobre uczynki, lub jakiegoś mistycznego stanu bezproduktywnego "rozanielenia", jak to często odbierają niektórzy."Tora nakazuje kochać bliźniego aktywnie, to znaczy działać na jego rzecz, troszcząc się o realizację jego potrzeb - potrzeb sieroty, wdowy, człowieka starszego, tak potrzeb członka własnego narodu, jak i cudzoziemca i konwertyty", i dalej: "Kim wobec tego jest 'bliźni' w perspektywie przykazania Tory? (...) Bliźni to każdy".Pardes Lauder
Cytat:
O tak, na pewno. Przecież kiedyś pan Quster wyznawał dokładnie takie poglądy, jakie wyraził pan Fedorowicz w powyższym poście, więc jest w stanie pojąć prawdę, gdyż w tym aspekcie, kiedyś ją już pojął.
Ja również jestem ciekaw przyczyn,które spowodowały,że pan Quster stracił entuzjazm do tych idei.

ras2czy 
out of babilon

Wysłany: 2011-04-05, 09:34   

Fedorowicz napisał/a:
...ja jednak wierze w człowieka ,pan Quster obdarzony jest wysoką inteligencją,wierzę,że na pewno jest w stanie pojąć prawdy ewangeliczne nawet gdyby był związany z ideologią militaryzmu...

Ja wolę brata Qustera zamiast pana Qustera, bracie Fedorowiczu ;-)
Nie wiem, czy to jest kwestia inteligencjii - przecież mamy się stać jak dzieci...
Może przez to właśnie, ze Quster jest za inteligentny ma problemy przeczytać proste rzeczy?
I przez to doszukuje się niewiadomo czego.

Fedorowicz 

Wysłany: 2011-04-05, 12:57   

ras2czy napisał/a:

Ja wolę brata Qustera zamiast pana Qustera, bracie Fedorowiczu ;-)
Nie wiem, czy to jest kwestia inteligencjii - przecież mamy się stać jak dzieci...
Może przez to właśnie, ze Quster jest za inteligentny ma problemy przeczytać proste rzeczy?
I przez to doszukuje się niewiadomo czego.
To wzruszające i budujące ,co brat napisał.Chrześcijanie i inni ludzie, podzielający wiele ich poglądów powinni nazywać się braćmi i siostrami. Aktualnie byłem w stanie szoku ,ponieważ okazało się ,że i na tym forum piszą zwolennicy faszyzmu.To jakaś plaga w Polsce. Dziękuję serdecznie za tą wypowiedź i pozdrawiam.

leszed 
a/zrozumiały

Wyznanie: biblijne.com
Wysłany: 2011-04-05, 13:49   

Mogę poprosić o dokładne zapodanie owego faszyzmu?
Chrześcijanie muszą być jak najdalej od faszyzmu, krzywdzenia, niesprawiedliwości. Wojsko nie zwolni od chrześcijaństwa.
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wyznanie: Kościół katolicki
Wysłany: 2011-04-05, 20:43   

Fedorowicz napisał/a:
Aktualnie byłem w stanie szoku ,ponieważ okazało się ,że i na tym forum piszą zwolennicy faszyzmu.

Poważne oskarżenie, Fedorowiczu. Masz coś na jego poparcie?

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Quster 

Wysłany: 2011-04-05, 23:28   

ras2czy napisał/a:

A czy doczytałś kontekst i sens w jakim umieściłem ten fragment ? tam jest odpowiedz na to ptyanie.

A tak na marginesie dlaczego Pan Jezus kazał uczynić coś takiego z tymi mieczami ?

Quster 

Wysłany: 2011-04-05, 23:31   

Piszę ST dla skrótu, sam z tą nazwa się nie utożsamiam, ale skraca to pisanie i każdy wie o co chodzi. A pan zaraz dorabia do tego ideologie. Ale skoro pan taki przeczulony, to będę pisał inaczej.

Fedorowicz napisał/a:
A dlaczego pan nie mówi o zbrodniach na ludności cywilnej…

A gdy walczył Izrael to można mówić o zbrodniach na ludności cywilnej ?

Fedorowicz napisał/a:
Niech pan poczyta list do Hebrajczyków w którym Paweł odcina się …

To niech pan poczyta list do Rzymian 9-11 rozdziały. Bo błędne wnioski pan wyciąga.

To że pan dzieli Biblię na dwie części, to już nie mój problem, prawdziwe chrześcijaństwo nie odcina się od PH ale jest to integralna część tej „Religii” jak pan to nazywa. Dlatego pewne przesłanki, zasad, są ważne dla ogólnego pojęcia i zrozumienia chrześcijaństwa, pierwsi chrześcijanie tylko na tych księgach się opierali i na tym budowali pobożność. Dlatego nic nie pomieszałem, tylko pan uparcie nie chce przyjąć tego do wiadomości. Ja na to nic nie poradzę.

Nie rozumiem też jak ja pouczam rabinów, więc tego nie skomentuje, bo coś znowu pan sobie wymyśla.

Fedorowicz napisał/a:
Znakomite pytanie, a jak postąpił Jezus ? Pozbawił życia napastników ?

Przyjdzie czas, ze uczyni to co opisane w Objawieniu.

Ja jednak pytałem o sytuację ludzi, którzy czasem spotykają sytuacje losowe i napaść wobec siebie i rodziny. Więc niech pan odpowie a nie zmienia tematu.

Fedorowicz napisał/a:
Czyli według pana nie ma logicznej sprzeczności pomiędzy miłowaniem a przybiciem do krzyża ,czy też spaleniem na stosie lub zamordowaniem w komorze gazowej ?

Pan wybaczy ale to niemądre pytanie i sugerujące złośliwość z pana strony, i dobrze pan wie że to bzdura stosować takie porównania i próba sugerowania mi czegoś takiego to jest bezczelne. Bo ja pisałem o czym innym, ale skoro pan tego nie rozumie, to ja nie poradzę.

Fedorowicz napisał/a:
Należy go zatem interpretować w oderwaniu od nauk Ewangelii ,ponieważ wyrwany z kontekstu "potwierdza" poglądy militarystów? ?

Kolejna bzdura, bo pisałem o liście do Rzymian w konkretnym kontekście, czyli o tym, że nie można dorabiać sobie ideologii i pomijać ten fragment, a pan mi sugeruje, że ja tylko ten fragment biorę pod uwagę. To jest nie poważne i niech pan zacznie czytać ze zrozumieniem, bo bezmyślnie pan odpisuje na moje zdania.

Fedorowicz napisał/a:
Zamiast miecza rzeczywistego Chrześcijanin używa innego, biblijnego;

Ale Biblia to nie tylko ten fragment, a pan notorycznie do zbudowanej ideologii próbuje przypasować tylko wybiórczo to co che i panu pasuje a resztę pan pomija, a gdy panu przypomnieć o tym, to zarzuca pan komuś to co od samego początku sam uprawia.

Fedorowicz napisał/a:
Podporządkować w tym,co nie kłóci się z nauką Jezusa,np.płacenie podatków. Nie w oddawaniu,czy zabieraniu bliźniemu życia …

Proszę to udowodnić, na podstawie wersetów i listu do Rzymian 13 rozdziału, bo jak na razie to pan tylko szerzy swoją ideologie. Głośno pan krzyczy ale argumentów w tym nie ma żadnych, tylko całość nauczania Biblii mnie interesuje a nie wyrwane wersety.

Fedorowicz napisał/a:
Sprawiedliwe prawo to nie tyle kraj, ile ideologia. Kraje ,które ją wprowadziły w życie, doświadczyły wielkich dobrodziejstw i rozwoju. Kraje,w których samolubne elity ją pomijają w imię swych partykularnych ,brudnych interesów,to kraje nędzy,zbrodni,korupcji i niesprawiedliwości społecznej.

Proszę więc wymienić te i inne kraje, bo na razie to tylko demagogie czytam i słowa bez pokrycia, bo niby USA ? znieśli niewolnictwo i było i jest ok. ? I to jest ten praworządny kraj ?

Fedorowicz napisał/a:
Ponieważ i sam Jezus nie "zwalczał" zła z bronią w ręku, lecz "mieczem ducha",nauką o miłości bliźniego.Wyzysk niewolniczej pracy kłóci się oczywiście z nauką Jezusa.

Jezus dopiero będzie zwalczał zło z „bronią w ręku” a list do Rzymian mówi o karaniu złych przez władze zwierzchnie z przyzwolenia Bożego. Wyzysk niewolniczej pracy to mamy bez niewolnictwa nadal obecny, a to, że PG i PH nie zwalczały go świadczy o tym, że akceptowały pewien stan.

Fedorowicz napisał/a:
To jest kwestia, która zasługuje na osobny temat ze względu na zbyt obszerny zakres treści, jaki obejmuje.

Proszę się nie rozpisywać tylko krótko odpowiedzieć na temat tych rozdziałów z Objawienia. Jak rozmowa będzie się rozwijać to umieszczę to w oddzielnym temacie, proszę pisać w oddzielnym poście tylko na temat tych rozdziałów. Krótkie odniesienie tutaj jest ważne, bo to dotyczy tematu.

Fedorowicz napisał/a:
pojąć prawdy ewangeliczne nawet gdyby był związany z ideologią militaryzmu.

A to pan jest oddany militaryzmowi ? To nie dobrze, bo nie należy na tym się skupiać. Ważne aby pan zawrócił z tej drogi zapatrzenia na militaryzm. Jak najszybciej.

Odpowiedz do tematu