Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy Maria Magdalena była prostytutką?
Autor Wiadomość
Romeo 


Wiek: 44
Dołączył: 25 Gru 2008
Posty: 218
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2009-02-23, 19:15   Czy Maria Magdalena była prostytutką?

W Ewangelii, w momencie kiedy Chrystus ratuje przed ukamienowaniem prostytutkę, nie ma informacji, że była to Maria Magdalena. Jednak tak jest w tradycji. Dlaczego?
_________________

Masz duszę tak jak rzeka, a życie to wciąż nieznany brzeg,
płyniemy gdzieś daleko - nikt do końca nie wie gdzie...
 
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2009-02-23, 19:25   

Ponieważ jeden z papieży się pomylił podczas kazania.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Romeo 


Wiek: 44
Dołączył: 25 Gru 2008
Posty: 218
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2009-02-23, 19:26   

Mówisz poważnie, czy walisz mnie w konia?
_________________

Masz duszę tak jak rzeka, a życie to wciąż nieznany brzeg,
płyniemy gdzieś daleko - nikt do końca nie wie gdzie...
 
 
 
Sivis Amariama 

Dołączył: 10 Cze 2008
Posty: 753
Wysłany: 2009-02-23, 19:27   

Polecam przy okazji film "Maria Magdalena". Niedawno była polska premiera w Warszawie, a w piątek miałem okazję być na krakowskiej premierze;)



Romeo napisał/a:
Mówisz poważnie, czy walisz mnie w konia?

Lol xD
Tak się u Was mówi? :crazy:
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2009-02-23, 19:32   

Romeo napisał/a:
Mówisz poważnie?

Poważnie.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
wiesia

Wyznanie: brak denominacji/kiedyś katoliczka
Pomógł: 32 razy
Dołączył: 01 Sty 2009
Posty: 1901
Wysłany: 2009-03-02, 09:35   

Maria Magdalena była kobietą z której Pan Jezus wygnał siedem demonów.
Błędna jest tradycja katolicka, która jej przypisuję prostytucję.
 
 
Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-03-02, 10:39   

Myślę że to ona
natomiast nie wydaje mi się by była tożsama z tą którą jezus ocalił od kamieniowania -chociarz i taką opinię słyszałem
pozdrawiam
 
 
kotek Filutek

Dołączył: 16 Wrz 2008
Posty: 247
Wysłany: 2009-03-02, 10:43   

fragmenty Biblii na które się powołano:
Marka 16:9
Cytat:
Po swym zmartwychwstaniu, wczesnym rankiem w pierwszy dzień tygodnia, Jezus ukazał się najpierw Marii Magdalenie, z której wyrzucił siedem złych duchów.

oraz
Jana 8:7
Cytat:
A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień».


to fragmenty, których nie zawierają wszystkie najstarsze manuskrypty, więc prawdopodobnie są one dopiskami

co do Marka - Jezus rzeczywiście pokazał się Marii Magdalenie, ale trochę dziwne by było, że kobieta która wraz z innymi niewiastami podróżowała z Jezusem miała po jego śmierci 7 demonów do wygonienia
co do Jana - Jezus powiedział, że nie przyszedł zmienić prawa, tylko je wypełnić, trochę dziwne by było gdyby Jezus sprzeciwiał się prawu co do kamienowania cudzołożnic, przecież to prawo dał Bóg przez Mojżesza
dodatkowo tam mowa o cudzołóstwie, a nie o prostytucji, cudzołóstwo jest zdradą współmałżonka, złamaniem obietnicy wierności, prostytucja to zupełnie inna sprawa
Jana 8:3
Cytat:
Wówczas uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę którą pochwycono na cudzołóstwie...
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2009-03-02, 10:52   

Cytat:
co do Marka - Jezus rzeczywiście pokazał się Marii Magdalenie, ale trochę dziwne by było, że kobieta która wraz z innymi niewiastami podróżowała z Jezusem miała po jego śmierci 7 demonów do wygonienia

Filutek, ja przepraszam, ale zastawiam się, na jakiej podstawie doszedłeś do wniosku, że Jezus wypędzał te demony po zmartwychwstaniu...

kotek Filutek napisał/a:
co do Jana - Jezus powiedział, że nie przyszedł zmienić prawa, tylko je wypełnić, trochę dziwne by było gdyby Jezus sprzeciwiał się prawu co do kamienowania cudzołożnic, przecież to prawo dał Bóg przez Mojżesza

Jezus znał serca tych ludzi, którzy przyszli oskarżać tę cudzołożnicę. Widać sami mieli na sumieniu grzechy przeciwko któremuś z przykazań, że sprzeciwił się ich osądzaniu innej osoby za taki grzech.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2009-03-02, 11:43   

Romeo napisał/a:
W Ewangelii, w momencie kiedy Chrystus ratuje przed ukamienowaniem prostytutkę, nie ma informacji, że była to Maria Magdalena. Jednak tak jest w tradycji. Dlaczego?


Jest to zła tradycja. Niczym nie poparta, a na pewno już nie Biblią.
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
Romeo 


Wiek: 44
Dołączył: 25 Gru 2008
Posty: 218
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2009-03-02, 12:32   

kotek Filutek napisał/a:

dodatkowo tam mowa o cudzołóstwie, a nie o prostytucji, cudzołóstwo jest zdradą współmałżonka, złamaniem obietnicy wierności, prostytucja to zupełnie inna sprawa


Chyba nie do końca inna sprawa, skoro księża uczą, że była prostytutką. Cudzołóstwo to inaczej seks z kim innym, niż ze swoją żoną, czy mężem. Jak się nie ma męża, też można popełnić cudzołóstwo np. uprawiając seks przed ślubem, albo zwyczajnie się sprzedając, czyli uprawiając prostytucję.

Chociaż w Starym Testamencie zdrada małżeńska właśnie karana jest śmiercią, a uwodzenie dziewicy karą pieniężną (dzisiaj nazywa się to sutenerstwo). Nie wiem jak prostytucja, ale podejrzewam, że także karą śmierci,
_________________

Masz duszę tak jak rzeka, a życie to wciąż nieznany brzeg,
płyniemy gdzieś daleko - nikt do końca nie wie gdzie...
 
 
 
kotek Filutek

Dołączył: 16 Wrz 2008
Posty: 247
Wysłany: 2009-03-02, 15:51   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Cytat:
co do Marka - Jezus rzeczywiście pokazał się Marii Magdalenie, ale trochę dziwne by było, że kobieta która wraz z innymi niewiastami podróżowała z Jezusem miała po jego śmierci 7 demonów do wygonienia

Filutek, ja przepraszam, ale zastawiam się, na jakiej podstawie doszedłeś do wniosku, że Jezus wypędzał te demony po zmartwychwstaniu...

na jakiej podstawie, na podstawie znanego dopisku do Ewangelii wg Marka
Marka 16:9
Cytat:
Po swym zmartwychwstaniu, wczesnym rankiem w pierwszy dzień tygodnia, Jezus ukazał się najpierw Marii Magdalenie, z której wyrzucił siedem złych duchów.

Romeo napisał/a:
Chyba nie do końca inna sprawa, skoro księża uczą, że była prostytutką.

a na jakiej podstawie tego księża uczą?
Zauważ, że prawo mojżeszowe nakazywało ukamienowanie za cudzołóstwo, nie za prostytucję. Oczywiście nigdzie Biblia nie zachęca do prostytucji, szczególnie tej świątynnej. Ale potępienie cudzołóstwa jest wyraźne i to w wielu miejscach, o prostytucji Biblia wypowiada się żadko. Tak więc jest pewne, że w tym fragmencie chodziło o cudzołóstwo, bo ci co ją przyprowadzili powołali się na Mojżesza.
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2009-03-02, 17:04   

kotek Filutek napisał/a:
na jakiej podstawie, na podstawie znanego dopisku do Ewangelii wg Marka
Marka 16:9

Fajnie, tylko widzisz: Te słowa, zaczynające się od "z której", służą do dokładnego określenia, o która kobietę chodzi, a nie o to, co zrobił Chrystus po zmartwychwstaniu.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
kotek Filutek

Dołączył: 16 Wrz 2008
Posty: 247
Wysłany: 2009-03-02, 17:50   

Yarpen Zirgin napisał/a:
kotek Filutek napisał/a:
na jakiej podstawie, na podstawie znanego dopisku do Ewangelii wg Marka
Marka 16:9

Fajnie, tylko widzisz: Te słowa, zaczynające się od "z której", służą do dokładnego określenia, o która kobietę chodzi, a nie o to, co zrobił Chrystus po zmartwychwstaniu.

ok, masz rację, nie jest tam powiedziane, że zrobił to po zmartwychwstaniu
dodatkowo Łukasza 8:1-3
Cytat:
1 Następnie wędrował przez miasta i wsie, nauczając i głosząc Ewangelię o królestwie Bożym. A było z Nim Dwunastu 2 oraz kilka kobiet, które uwolnił od złych duchów i od słabości: Maria, zwana Magdaleną, którą opuściło siedem złych duchów; 3 Joanna, żona Chuzy, zarządcy u Heroda; Zuzanna i wiele innych, które im usługiwały ze swego mienia.

wskazuje, że było to na długo przed zmartwychwataniem, sorry za zamieszanie
 
 
Henryk 

Pomógł: 453 razy
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 10237
Wysłany: 2009-03-02, 18:04   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Jezus znał serca tych ludzi, którzy przyszli oskarżać tę cudzołożnicę. Widać sami mieli na sumieniu grzechy przeciwko któremuś z przykazań, że sprzeciwił się ich osądzaniu innej osoby za taki grzech.

"kotek Filutek" już pisał.
Cały fragment Ew. Marka 16:9-20 nie jest tekstem oryginalnym.
Ktoś się nie bał i...dopisał.
Choć faktem jest, że każdy z nas ma coś na sumieniu...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 11