Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
luteranie
Autor Wiadomość
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-11-10, 17:43   

Elżbieta napisał/a:
Na Świadków Jehowy jest jeden dobry sposób : Zacząć czytać Biblię i się nad Nią zastanawiać, ale nie przez pryzmat Strażnicy :)


Więc powiedz mi czy czytając samodzielnie BIBLIĘ, natrafiłaś gdzieś na naukę o trójcy?
 
 
Elżbieta 
Luteranka


Dołączyła: 09 Lis 2009
Posty: 47
Wysłany: 2009-11-10, 18:04   

No to ja rzecz postawię na głowie : Ty mi udowodnij, że Trójcy nie ma - oczywiście na podstawie Biblii
 
 
 
Pietr 
Pietrek

Wiek: 50
Dołączył: 06 Paź 2009
Posty: 233
Wysłany: 2009-11-10, 18:15   

Elżbieta,
on tego nie zrobi, bo ja tego samego od niego oczekiwałem i nie znalazł żadnego
biblijnego dowodu na poparcie tej doktryny.
Ograniczył się jedynie do porównywania Boga do człowieka i w ogóle do stworzenia,
że w przyrodzie nie ma istot trójosobowych, więc według Ariusa Bóg też taki nie może być.
 
 
Elżbieta 
Luteranka


Dołączyła: 09 Lis 2009
Posty: 47
Wysłany: 2009-11-10, 18:32   

Wobec tego jeżeli Arius nie odpowie mi na moje pytanie, to ja nie poczuwam się do obowiązku udowodniania mu czegokolwiek
 
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-11-10, 19:57   

Elżbieta napisał/a:
No to ja rzecz postawię na głowie : Ty mi udowodnij, że Trójcy nie ma - oczywiście na podstawie Biblii


Tak samo nie podejmę się udowadniania Biblią, że nie ma krasnoludków :-)
 
 
Elżbieta 
Luteranka


Dołączyła: 09 Lis 2009
Posty: 47
Wysłany: 2009-11-10, 20:26   

Trójca Św. to nie krasnoludki, a Ty wymigujesz się od odpowiedzi. Lepiej przyznaj, że nie masz opracowanych materiałów na ten temat.
 
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2009-11-10, 20:38   

Witaj Elżbieto. Dobrze jest szukać,wszak szukanie wynika z potrzeby poznania.
Nie,nie, nie będę Cię przekonywal,powiem jedynie,że jest bardzo obszerny materiał
odnośnie "Trójcy"na naszym forum. Jak starczy Ci czasu i ochoty,to poczytaj wypowiedzi
userów w tym mega topicu. Prawie wszystko już napisano,ale może wniesiesz coś nowego.

Powodzenia Jachu
_________________
(36) Ale powiadam wam, iż z każdego słowa próżnego, które by mówili ludzie, dadzą z niego liczbę w dzień sądny; (37) Albowiem z mów twoich będziesz usprawiedliwiony, i z mów twoich będziesz osądzony. Ew. Mat.12 rozdz.
 
 
izraelita 
www.unitarianie.pl

Wiek: 52
Dołączył: 07 Kwi 2009
Posty: 1245
Wysłany: 2009-11-10, 20:42   

Pietr napisał/a:
Elżbieta,
on tego nie zrobi, bo ja tego samego od niego oczekiwałem i nie znalazł żadnego
biblijnego dowodu na poparcie tej doktryny.
Ograniczył się jedynie do porównywania Boga do człowieka i w ogóle do stworzenia,
że w przyrodzie nie ma istot trójosobowych, więc według Ariusa Bóg też taki nie może być.


Będę adwokatem.

Pietrze i Elżbieto.
Zapewne zauważyliście, że Arius napisał wiele postów. Pośród jego jakże soczystych wypowiedzi okraszonych wspaniałym i prostymi (aby każdy zrozumiał) przykładami na poparcie jego lub obalenie czyichś złudnych przekonań, są i takie jak najbardziej wyczerpująco merytoryczne, przemyślane i pełne argumentów nie do odrzucenia.
Zapraszam więc was do zapoznania sie z jego poglądami czytając wszystkie posty które zamieścił na tym tutaj forum. Życząc tak miło spędzonej nocnej lektury zapraszam was jutro rano do wyrażenia opinii na temat jego przygotowanych materiałów.

Jednocześnie zaznaczam iż nie jestem Świadkiem Jehowy oraz, że Ariusa znam z tego tylko tutaj forum.

Nie martwcie sie jednak tymi poczatkowymi niepowodzeniami w dyskusji, pytajcie a znajdziecie.
Pozdrawiam
Mesjańsko
izraelita
 
 
 
Pietr 
Pietrek

Wiek: 50
Dołączył: 06 Paź 2009
Posty: 233
Wysłany: 2009-11-10, 21:17   

izraelito,
ja nie twierdzę, że wszystkie wypowiedzi Ariusa są niemerytoryczne, nieprzemyślane i pozbawione argumentów.
Ja nie uznaję doktryny, którą on uznaje, że Bóg jest jednoosobowy.
Arius używa argumentów w swych twierdzeniach, co świadczy, że są one przemyślane.
Tak więc nie rozumiem Twojej postawy.
Czemu bronisz go przed tym, czego mu nie zarzucam?

Jedynie czego się z Elżbietą domagamy, to Biblijnego uzasadnienia twierdzenia, że Bóg jest jednoosobowy.
Czy przed tym chcesz go bronić, że nie jest w stanie tego uczynić?

Pozdrawiam.

__________
 
 
EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Pomógł: 248 razy
Dołączył: 04 Wrz 2006
Posty: 11184
Wysłany: 2009-11-10, 21:31   

Pietr napisał/a:
izraelito,
ja nie twierdzę, że wszystkie wypowiedzi Ariusa są niemerytoryczne, nieprzemyślane i pozbawione argumentów.
Ja nie uznaję doktryny, którą on uznaje, że Bóg jest jednoosobowy.
Arius używa argumentów w swych twierdzeniach, co świadczy, że są one przemyślane.
Tak więc nie rozumiem Twojej postawy.
Czemu bronisz go przed tym, czego mu nie zarzucam?

Jedynie czego się z Elżbietą domagamy, to Biblijnego uzasadnienia twierdzenia, że Bóg jest jednoosobowy.
Czy przed tym chcesz go bronić, że nie jest w stanie tego uczynić?

Pozdrawiam.

__________



EMET:
Są tacy - na Forum też - którzy w ogóle bronią się przed koncepcją Boga osobowego. Ciekawe, czy też do takowych się zaliczasz?

Jednakowoż, gdyby nawet, Arius, tak myślę, mógł inaczej swój pogląd na Boga wyrazić, powiedziałby: 'wierzę w jednego jedynego Boga': tak jak sens tekstów: wg Jana 17:3; Zachariasza 14:9; Deuteronomium 6:4 [i przywołanie Jezusa w wg Marka 12:29, 30]. Np. te teksty'.

No, chyba, że tak naprawdę, to nawet te wersety nie mówią o jednym jedynym Bogu, ale jedynie 'ot tak sobie - w przenośni i umownie"?

Co się zaś tyczy pojęcia takiego jak "osoba", to było to już poruszane na Forum. Okazuje się jednak, że nie jest to takie obce Biblii pojęcie.


Stephanos, ps. EMET
_________________
„Wielu będzie biegać tu i tam [po hebrajsku: < jᵊszōṭᵊṭû >], i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy” -- Daniela 12:4b; ‘PNŚ/ZW’, Przypis.
 
 
Elżbieta 
Luteranka


Dołączyła: 09 Lis 2009
Posty: 47
Wysłany: 2009-11-10, 21:37   

Pietr napisał/a:
izraelito,

Arius używa argumentów w swych twierdzeniach, co świadczy, że są one przemyślane.


__________


Nie wiem czy są przemyślane (śmiem raczej wątpić) natomiast z pewnością są one wyuczone. Przy czytaniu Biblii niejednokrotnie widać, że z tą jednoosobowością jest coś nie tak
 
 
 
nike 

Pomogła: 135 razy
Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 10689
Wysłany: 2009-11-10, 21:46   

Moi kochani, proszę nie zaśmiecajcie tematów. O Trójcy piszemy tutaj:

http://biblia.webd.pl/forum/viewforum.php?f=31
_________________
http://biblos.feen.pl/index.php
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-11-10, 21:58   

Elżbieta napisał/a:
Pietr napisał/a:
izraelito,

Arius używa argumentów w swych twierdzeniach, co świadczy, że są one przemyślane.


__________


Nie wiem czy są przemyślane (śmiem raczej wątpić) natomiast z pewnością są one wyuczone. Przy czytaniu Biblii niejednokrotnie widać, że z tą jednoosobowością jest coś nie tak


Masz rację, moje argumenty są wyuczone, gdyż Biblia to dobre źródło do nauki, wyuczyłem się na niej, że BÓG JHWH jest jedynym BOGIEM i nie składa się z kilku BOGÓW, skoro ja jestem jednym człowiekiem i nie składam się z kilku 'człowieków', to logiczne, że będąc stworzony na podobieństwo BOGA JHWH, tak ja, jak i BÓG jesteśmy pojedynczymi osobami, istotami, osobowościami, czy jak byś to jeszcze nie nazwała. Nie widziałaś w Biblii, co Jezus mówił o swoich uczniach?

Cytat:
John 6:45 Napisane jest u Proroków: Oni wszyscy będą uczniami Boga [JHWH]. Każdy, kto od Ojca usłyszał i nauczył się, przyjdzie do Mnie.

Isaiah 54:13 Wszyscy twoi synowie będą uczniami JHWH, wielka będzie szczęśliwość twych dzieci.

BTP Micah 4:1 Stanie się na końcu czasów: będzie ustanowiona góra domu Pańskiego, utwierdzona na wierzchu gór, a wystrzeli ponad pagórki. I popłyną do niej ludy. 2 Pójdą liczne narody i powiedzą: «Chodźcie, wstąpmy na górę JHWH, do domu Boga Jakubowego, niech nas nauczy dróg swoich, byśmy chodzili Jego ścieżkami», bo z Syjonu wyjdzie nauka i słowo JHWH z Jeruzalem.


Masz coś jeszcze przeciw wyuczonym argumentom?
 
 
Elżbieta 
Luteranka


Dołączyła: 09 Lis 2009
Posty: 47
Wysłany: 2009-11-10, 22:04   

i z pewnością stwierdzisz, że sam osobiście doszedłeś do takich wniosków ?
Jeżeli tak jest w istocie, to polecam ponowne czytanie. Jednak wątpię, żebyś sam doszedł do takich wniosków, dlatego piszę, że są wyuczone (czytaj- ktoś Cię nauczył)
 
 
 
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-11-10, 22:11   

Elżbieta napisał/a:
i z pewnością stwierdzisz, że sam osobiście doszedłeś do takich wniosków ?
Jeżeli tak jest w istocie, to polecam ponowne czytanie. Jednak wątpię, żebyś sam doszedł do takich wniosków, dlatego piszę, że są wyuczone (czytaj- ktoś Cię nauczył)


A jeśli ci powiem, że wyczytałem w to sam i takie wnioski wyciągnąłem, uwierzysz w to?
Dziękuje za zachęty do czytania Biblii, przydadzą się, gdyż w natłoku pracy zdarza się, że nie przeczytam fragmentu Biblii. Mimo tego, staram się jak mogę, by czytać regularnie.

Przecież nie zaprzeczam temu, że ktoś mnie wyuczył, nawet stosowne wersety podałem w poprzednim poście :-) .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 11