Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dusza ludzka - śmiertelna czy nieśmiertelna?
Autor Wiadomość
Kesja
Gość
Wysłany: 2006-06-01, 12:07   

DUSZA ludzka o tym sie mało naucza ,jak to jest z dusza.
Gdzie jest jej miejsce w ciele naszym jakie ma zadanie
CZYM jest w oczach Boga
Pierwszy ADAM był DUSZĄ ŻYWA co to znaczy
CZŁOWIEK DUSZA nie podoba sie Bogu
Celem wiary jest ZBAWIENIE DUSZY .
Dlaczego skupiamy sie na duchu i mówimy ,że duch jest ważniejszy od duszy

Mariusz
Gość

Wicie, z pod palcow mi to wyrwałeś ;-)

Kesja
Gość

Centralnym punktem bedzie Izrael ,bo to o niego Zawsze chodzi

ON umiłowany Syn Boga , a gdy po tysiącu lat szatan zostanie wypuszczony ,to zgromadzi wszystkich tych ,którzy nienawidza Izraela

Tysąc lat ,to lata Chwały Ludu umiłowanego ,pozostałe narody będa przychodzic ,by oddać pokłon Królowi Chwały

Sąd bedzie odbywał się nad tymi którzy uppokarzali, nie brali w obrone
wszystko bedzie Tak jak napisano

explorer
Gość

mirek napisał/a:
Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą.
Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle (Mt 10:28)

Gdybyśmy w tym wersecie termin "dusza" chcieli rozumieć w znaczeniu "istota żyjąca" lub "życie",
otrzymalibyśmy zupełnie bezsensowną wypowiedź.

Ależ nie.
Zobacz zresztą czego w powyższym cytatcie nie wytłuszczyłeś
a co ja zrobię, cytując z Biblii Warszawskiej:

"I nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, ale duszy zabić nie mogą;
bójcie się raczej tego, który może i duszę i ciało zniszczyć w piekle.
"

I na okrasę:

"Wiedzą bowiem żywi, że muszą umrzeć,
lecz umarli nic nie wiedzą
i już nie ma dla nich żadnej zapłaty, gdyż ich imię idzie w zapomnienie.

Zarówno ich miłość, jak ich nienawiść, a także ich gorliwość dawno minęły;
i nigdy już nie mają udziału w niczym z tego, co się dzieje pod słońcem."

Na co natknie się twoja ręka, abyś to zrobił,
to zrób według swojej możności,
bo w krainie umarłych, do której idziesz,
nie ma ani działania, ani zamysłów, ani poznania, ani mądrości.
"
(Kaznodziei 9:5-6, 10, BW)

"Bo po śmierci nie pamięta się o tobie, w krainie umarłych któż cię wysławiać będzie?"
(Psalm 6:6, BW)

"Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych. Jesteście w wielkim błędzie."
(Marka 12:27, BW)

--
explorer

explorer
Gość
Wysłany: 2006-06-01, 12:08   

wit napisał/a:
Czy piekło to Hades? Czy też piekło to Gehenna...

Całkiem dobre opracowanie tego tematu znalazłem tu.

--
explorer

wit
Wyznawca Istniejącego

explorer napisał/a:
wit napisał/a:
Czy piekło to Hades? Czy też piekło to Gehenna...

Całkiem dobre opracowanie tego tematu znalazłem tu.

Generalnie to ja nie mam problemów ze zrozumieniem znaczenia określeń "hades" i "gehenna". Zadałem to pytanie w kontekście rozpatrywanego tekstu z Ewangelii. Ale dzięki za namiar na ciekawą stronkę. :))
Reasumując powyższe, "hades" ("szeol") to nic innego, jak grób, czyli stan/miejsce przebywania zmarłych, natomiast gehenna" ("ge hinnom") oznacza całkowite unicestwienie po sądzie ostatecznym. Na potwierdzenie tych słów zacytuję wypowiedź teologa katolickiego ks. Czesława Jakubca:
>>Innego rodzaju rozróżnienie, a nawet przeciwstawienie duszy i ciała zdaje się wynikać z następujących słów Jezusa: "Nie lękajcie się tych, którzy zabijają ciało, ale duszy nie są w stanie zabić; raczej bójcie się Tego, który może i ciało i duszę unicestwić w gehennie" (Mt 10,28). Mielibyśmy tu wyraźne znaczenie słowa "dusza", w przeciwieństwie do ciała, gdyby nie końcowa wzmianka o unicestwieniu nie tylko ciała, ale i duszy w miejscu kary po śmierci. Właśnie ze względu na tę wzmiankę można wywnioskować, że wyraz "dusza" jest tu synonimem życia.<< (Stare i Nowe Przymierze str. 199).
Pozdrawiam.

jyakkudesu
Gość

Dzieki Wicie i Explorer za rzucenie swiatla na ten ciemny temat. Biblijne zrozumienie smierci poglebia zrozumienie Bozego charakteru i upieksza nadzieje zmartwychwstania.

Pozdrawiam,

jyakkudesu

wyznawca_
Gość

explorer... te wersety ktore podales bardzo czesto sa uzywane przez sJ jako rzekomy dowod na to ze dusza po smierci ciala umiera... przeanalizujmy jednak dokladniej te wersety zeby sprawdzic czy istotnie popieraja one ta teorie:

"I nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, ale duszy zabić nie mogą; bójcie się raczej tego, który może i duszę i ciało zniszczyć w piekle."

zauwazamy w tym wersecie wyraznie ze zaden czlowiek nie jest w stanie zabic duszy mimo ze moze zabic cialo... to jest wystarczajacy dowod na to ze dusza w czasie smierci ciala nie umiera lecz zyje.. czy jest jednak niesmiertelna? tak.. ale TYLKO wtedy gdy Bog tego chce. to powinno byc zreszta oczywiste ze nic samo z siebie oprocz Boga nie jest niesmiertelne.. niesmiertelnosc mamy tylko dlatego ze Bog nas podtrzymuje przy zyciu.

--------------------

"Wiedzą bowiem żywi, że muszą umrzeć,
lecz umarli nic nie wiedzą i już nie ma dla nich żadnej zapłaty, gdyż ich imię idzie w zapomnienie.

bardzo sluszne slowa.. nalezaloby tylko zdefiniowac KTO jest zywy a kto nie. umarli to tacy ktorzy nie maja udzialu z Chrystusem ani nadziei na zycie wieczne. dopoki jednak mamy nadzieje na zycie wieczne to jestesmy zywi chocby nawet nasze cialo umarlo. umarli to tacy ktorzy odrzucili Boga i stali sie jego wrogami a nie ci ktorych ciala juz nie zyja.

--------------------------

"Zarówno ich miłość, jak ich nienawiść, a także ich gorliwość dawno minęły; i nigdy już nie mają udziału w niczym z tego, co się dzieje pod słońcem."

tutaj jest mowa o tym CO SIE DZIEJE POD SLONCEM a wiec na naszej planecie. jest oczywiste ze jak ktos umrze cialem to juz nie ma w tym udzialu. nie oznacza to jednak ze nie ma udzialu w niczym innym.

Na co natknie się twoja ręka, abyś to zrobił,
to zrób według swojej możności,
bo w krainie umarłych, do której idziesz,
nie ma ani działania, ani zamysłów, ani poznania, ani mądrości."
(Kaznodziei 9:5-6, 10, BW)

tutaj dokladnie chodzi o to samo co w wersecie wyzej

"Bo po śmierci nie pamięta się o tobie, w krainie umarłych któż cię wysławiać będzie?"
(Psalm 6:6, BW)

definicja "umarlych" sie klania .. patrz odpowiedz na pierwszy werset.

"Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych. Jesteście w wielkim błędzie."
(Marka 12:27, BW)

Dokladnie ! mimo ze ciala umieraja to ludzie jednak dalej zyja.. abraham, izaak i jakub ZYJA. smierc ciala nie oznacza smierci duszy...dusza zyje dopoki Bog nie zadecyduje zeby ja zniszczyc w piekle.

wasz sluga w Chrystusie

wyznawca_

janek_sj
Gość
Wysłany: 2006-06-01, 12:09   

acha wyznawco...
czyli żyją, ale jednoczesnie nie żyją..
ej sorki, mi tego kłamstwa nie sprzedasz, po za tym, już jeden pan sprzedał takie kłamstwo mówiąc podobnie jak TY, ze niby sie umiera a niby nie

żadną miarą nie umrzecie śmiercią, bo wie Bóg, iż któregokolwiek dnia będziecie jeść z niego, otworzą się oczy wasze i będziecie jako bogowie, znając dobre ....

mhm tak..tylko kto tak mówił Rolling Eyes

Chrześcijanie!
Oczekujmy zmartwychwstania a nie złudnych nadzieji na zycie po smierci

wyznawca_
Gość

janek,
to nie moja wina ze nie sluchasz slow samego Jezusa i ich nie rozumiesz. zacytuje je w kontekscie jeszcze raz:

"Co zaś dotyczy umarłych, że zmartwychwstaną, czyż nie czytaliście w księdze Mojżesza, tam gdzie mowa "O krzaku" [f], jak Bóg powiedział do niego: Ja jestem Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba. Nie jest On Bogiem umarłych, lecz żywych. Jesteście w wielkim błędzie". ( Marka 12:26-27 )

Bog jest Bogiem abrahama, izaaka i jakuba.. jezeli oni nie zyja to Bog i Jezus musial klamac ze jest ich Bogiem albo jest Bogiem umarlych a nie zywych.

mysle ze podstawowy problem ze zrozumieniem tego zaganienia wynika z tego ze niewielu ludzi rozumie ze dopiero SMIERC DRUGA to prawdziwa smierc.. prawdziwe zniszczenie ciala i duszy. oto pare wersetow:

"Kto ma uszy, niechaj posłyszy, co mówi Duch do Kościołów. Zwycięzcy śmierć druga na pewno nie wyrządzi szkody. " ( Apokalipsa 2:11 )

"Błogosławiony i święty, kto ma udział w pierwszym zmartwychwstaniu: nad tymi nie ma władzy śmierć druga, lecz będą kapłanami Boga i Chrystusa i będą z Nim królować tysiąc lat. " ( Apokalipsa 20:6 )

czym wiec jest ta "smierc druga"? wyjasnienie znajdujemy w tych oto wersetach:

"A Śmierć i Otchłań wrzucono do jeziora ognia. To jest śmierć druga - jezioro ognia. (15) Jeśli się ktoś nie znalazł zapisany w księdze życia, został wrzucony do jeziora ognia. " ( Apokalipsa 20:14 )

"A dla tchórzów, niewiernych, obmierzłych, zabójców, rozpustników, guślarzy, bałwochwalców i wszelakich kłamców: udział w jeziorze gorejącym ogniem i siarką. To jest śmierć druga." ( Apokalipsa 21:8 )

jak widac z tych wersetow smierc druga to udzial w jeziorze ognia....
jest to smierc duszy i ciala o ktorej to mowil nam Jezus w slowach:

""I nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, ale duszy zabić nie mogą;
bójcie się raczej tego, który może i duszę i ciało zniszczyć w piekle"

smierc ciala to tylko GRANICA naszych czynow na ziemi... mamy czas do smierci fizycznej zeby sie wykazac... potem juz tylko czeka nas sad i albo zbawienie albo smierc druga czyli jezioro ognia. prawdziwa smierc to jest SMIERC DRUGA.. .smierc duszy i ciala....

wasz sluga w Chrystusie

wyznawca_

wit
Gość

wyznawca napisał/a:

"Co zaś dotyczy umarłych, że zmartwychwstaną, czyż nie czytaliście w księdze Mojżesza, tam gdzie mowa "O krzaku" [f], jak Bóg powiedział do niego: Ja jestem Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba. Nie jest On Bogiem umarłych, lecz żywych. Jesteście w wielkim błędzie". ( Marka 12:26-27 )
Bog jest Bogiem abrahama, izaaka i jakuba.. jezeli oni nie zyja to Bog i Jezus musial klamac ze jest ich Bogiem albo jest Bogiem umarlych a nie zywych.

W powyższym fragmencie Ewangelii, nie ma mowy o nieśmiertelności, ale o zmartwychwstaniu, które nastąpi w przyszłości. Wyraźnie wynika to z kontekstu.

Cytat:

czym wiec jest ta "smierc druga"? wyjasnienie znajdujemy w tych oto wersetach:
"A Śmierć i Otchłań wrzucono do jeziora ognia. To jest śmierć druga - jezioro ognia. (15) Jeśli się ktoś nie znalazł zapisany w księdze życia, został wrzucony do jeziora ognia. " ( Apokalipsa 20:14 )
"A dla tchórzów, niewiernych, obmierzłych, zabójców, rozpustników, guślarzy, bałwochwalców i wszelakich kłamców: udział w jeziorze gorejącym ogniem i siarką. To jest śmierć druga." ( Apokalipsa 21:8 )

jak widac z tych wersetow smierc druga to udzial w jeziorze ognia....

Jezioro ognia to śmierć druga, a nie na odwrót. Tu jest wyjaśnienie, czym jest owo jezioro gorejące ogniem i siarką.

Anna01
Gość

Cytat:
[quote="wyznawca_"]explorer... te wersety ktore podales bardzo czesto sa uzywane przez sJ jako rzekomy dowod na to ze dusza po smierci ciala umiera...

Szczerze mówiąc nigdy nie słyszałam, aby ŚJ mówili, że dusza umiera.
Dusza (wg. ŚJ ) "zasypia" i będzie zbudzona. Ale może niech się ŚJ wypowiedzą - nie chcę "namieszać".

artur olczykowski
Gość
Wysłany: 2006-06-01, 12:10   

Podobaja mi sie takie interpretacje jak wyznawcy Wink

Jeszua mowi wyraznie w jakim kontekscie uzywa slow "bo dla niego wszyscy zyja" - i mowi to jak sam zaznaczyl, aby potwierdzic, ze zmarli zmartychwstana, a tu wyznawca wyczytuje , ze Jeszua naucza o swiadomym zyciu po smierci jako dusza niesmiertelna - calkiem, calkiem..

wyznawca_
Gość

Bardzo latwo sie nasmiewac z kogos samemu nie majac nic do powiedzenia...eh...zmuszacie mnie widze zebym zaczal wam udowadniac ze dusza po smierci zyje.. no coz.. mam malo czasu wiec zaczne od paru pytan:

1) Do kogo apostol pawel chcial odejsc ? ( Flp 1:21-24 )
2) Kim sa 24 starcy w niebie jeszcze przed zmartwychwstaniem? (Ap 4:4, 11, 5:5).
3) Jak tlumaczycie ducha samuela? ( 1Sm 28:7-20 )
4) Prosze mi dokladnie wytlumaczyc werset: "Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle" ( Mt 10:28 )
5) Kto rozmawial z Jezusem na gorze tabor? ( Mt 17:3 )
6) Czy apostolowie wierzyli ze dusze zmarlych moga sie ukazac? (Łk 24:37 i 39).
7) Czlowiek sklada sie z ciala, duszy i ducha. jezeli wiec dusza umiera to dlaczego Rz 8:11 mówi, że Bóg "przywróci do życia wasze śmiertelne ciała" a duszy nie?
8) wytlumaczcie mi slowa apostola jana mowiacego: "świat zaś przemija, a z nim jego pożądliwości; kto zaś wypełnia wolę Bożą, ten trwa na wieki" ( 1J 2:17 )
9) wytlumaczcie mi kim sa dusze zabitych z apokalipsy 6:9-11:

" A gdy otworzył pieczęć piątą, ujrzałem pod ołtarzem dusze zabitych dla Słowa Bożego i dla świadectwa, jakie mieli. I głosem donośnym tak zawołały: "Dokądże, Władco święty i prawdziwy, nie będziesz sądził i wymierzał za krew naszą kary tym, co mieszkają na ziemi?" I dano każdemu z nich białą szatę i powiedziano im, by jeszcze krótki czas odpoczęli, aż pełną liczbę osiągną także ich współsłudzy oraz bracia, którzy, jak i oni, mają być zabici."

narazie starczy...

wasz sluga w Chrystusie

wyznawca_

janek_sj
Gość

aleś nam dowalił :shock:

i jak my to biedni teraz wszystko rożtrząsać będziemy!
oh biada nam.
oki ja sie zajmę tych duchem samuela a chłopcy (wit i artur) podzielcie się resztą :twisted: :-D

Odpowiedz do tematu