Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dusza ludzka - śmiertelna czy nieśmiertelna?
Autor Wiadomość
Lach

Wysłany: 2006-08-01, 22:49   

mirek napisał/a:
A ja postanowiłem napisać list z prośbą o wyjaśnienie opisu w słowniku biblijnym i oto jaką otrzymałem odpowiedź:

Fajnie, tylko, że jak pogodzić z tym nowym poglądem katolickim sąd Boży szczegółowy przed zmartwychwstaniem ciała?

Jak widać z Pisma, sąd nad duszami ma się rozpocząć po wywołaniu ich na sąd, czyli po zmartwychwstaniu!

POza tym piekło to według Biblii śmierć duszy taka jak śmierć ciała - zniszczenie, a nie męczenie wieczne.

Poza tym stan duszy po śmierci to nieświadomość, a nie cierpienie.

Widać, że Kościół usiłuje uczynić krok we właściwym kierunku, tylko jest jeszcze zaplątany w parę niebiblijnych wyobrażeń życia po śmierci. :evil: :evil: :evil:

mirek
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-04, 08:22   

quster napisał/a:
Cytat:
Tak więc jak widać problem został rozwiązany i nie istnieje!

Dla ciebie Mirku może tak, ale w Biblii nie ma wersetów mówiących że dusza jest nieśmiertelna a są wersety które mówią że jest śmiertena i że człowiek przyoblecze się w nieśmiertelność. Więc?

Autor nie cytuje żadnych wersetów, więc uważam że nie został problem rozwiązany :lol: są to tylko słowa, słowa, słowa .... jakiegoś tam człowieka. Ja wolę Słowo Boga.

Pozdrawiam.

quster, biblia mówi o przyobleczeniu śmiertelnych ciał w niemiertelność a nie dusz. To znaczna różnica. Zauważ, że „śmierć duszy” dotyczy tylko grzeszników i oznacza ona w przyszłości całkowity brak wspólnoty z Bogiem.

Jeśli wierzysz w zmartwychwstanie, to wiara taka pociąga za sobą wiarę w duszę nieśmiertelną. Brak nieśmiertelności duszy jest sprzeczny z nauką o zmartwychwstaniu. Bez duszy nieśmiertelnej (duszy jako formy naszego „ja”) nie byłoby zmartwychwstania, lecz ponowne stwarzanie z prochu ziemi (Rdz 2:7), a tego Biblia nie uczy (Rz 4:17). Z tego wynika, że jak dawno była znana nauka o zmartwychwstaniu, tak długo była znana nauka o duszy nieśmiertelnej. Niektórzy sami nawet uczą, że człowiek po swojej śmierci "znajduje się u Boga w pamięci" i czeka na zmartwychwstanie. Tym samym więc potwierdza naukę o duszy niesmiertelnej, bo to przecież właśnie ten nieśmiertelny pierwiastek, czyli dusza ludzka, znajduje się u Boga.

Lach napisał/a:
Ciekawe są twoje propozycje. Uważam, że warto temat rozpatrywać z każdej strony. Mi się wydaje, że nefesz jest wieloznaczne, gdyż z natury dla hebrajczyka liczyło się to, co było widać. Życie jako abstrakcja też jest dla nich czymś nie uchwytnym jak tchnienie. BYć może właśnie dlatego każde stworzenie żyjące nazywa się duszą, właśnie dzięki bycia pod działaniem tego ducha życia, tego pierwiastka życia, tego tchnienia życia, które Bóg daje każdemu? Ono wyszło z ust Bożych i po śmierci ciała wędruje do Boskich rąk. A co nefesz ludzką po śmierci? Ona idzie do szeolu razem z ciałem i śpi.

ST, który nie zawierał pełni Objawienia ukazywał pewnien sposób egzystencji dusz zmarłych osób. Szeol więc to nie grób. Np. 2Krl 22:20 i 1Krl 2:10 mówią osobno o przyłączeniu do przodków (dusza w szeolu) i złożeniu do grobu. Rdz 37:33 i 35 wskazuje, że szeol nie mógł być grobem bo Józef miał być pożarty przez zwierzęta. Również Jakub (jego dusza) przyłączony został do przodków w chwili śmierci (Rdz 49:33), a nie w momencie złożenia w grobie w Kanaanie (Rdz 50:13). Zmarli w Biblii nazwani są „cieniami” (heb. refaim np. Ps 88:11, Iz 14:9, Prz 21:16), które to choć są odbiciem niedoskonałym ale istniejącym (Hbr 8:5, Kol 2:17).

Ani Jezus, ani Apostołowie nie atakowali nauki o duszy nieśmiertelnej, a znana była ona tak w judaiźmie, jak i u pogan. Apostoł Paweł, były faryzeusz, nigdy nie zwalczał tego poglądu, co byłoby dziwne, gdyby nie uznawał nieśmiertelności duszy.
Ostatnio zmieniony przez mirek 2007-10-06, 16:14, w całości zmieniany 2 razy  

Lach

Wysłany: 2006-08-04, 08:51   

Mirek, pięknie ująłeś sedno sprawy. Fakt, nauka Biblijna jets bardzo blisko nauki pogańskiej o nieśmiertelności duszy. Mam tylko jedną sugestię: warto według mnie rozwinąć temat tego odcięcia, oddalenia od Boga, czyli sprawę pójścia do piekła ognistego.

Mi się wydaje, że stan umarłych nie zmieni się w stosunku do tego, jaki jest teraz. Rozumiem, zę aby dusz a"opóściła" ciało, ciało musi zostać zabite, zniszczone, prawda? Po śmierci pozostaje coś co Biblia nazywa cieniami zmarłych lub duszami. Nauka o takich duszach różnic się tym od nauki o duszy w pogaństwie, że nie opisuje żadnych zaświatów ani żadnej formy aktywności dusz. Po śmierci, czyli w Szeolu panuje nieprzenikniona ciemność i cisza, brak uczuć i myśli. Czyli takie życiwe, nie-życie.

Jeśli więc nawet można by uważać, że to cienie zmarłych pójdą do Gehenny na wieczność, to trudno mówić o zdolności do cierpienia tych dusz. Poza tym nowy symbol ognia nie oznacza chyba spoczynku ale spalenie cienia? Jezus mówił, że w Gehennie to właśnie robak i ogień są nieśmiertelne! NIe mówił, że ciało wrzucone do Gehenny będzie wiecznie się rozkładać, a dusz męczyć. Mówi natomiast, że tak, jak ciało zostaje zniszczone, tak bedzie i dusza zniszczona, ale różnica polega na tym, że dusza niszczona może być tylko przez Boga a nie przez człowieka; cżłowiek może zniszczyć tylko ciało, a Bóg wszystko.

Zatem nawet jeśli istnieje dusza nieśmiertelna w sensie niemożnosći zabicia jej przez ludzi czy aniołów, to nie ma życia po śmierci. NIe może więc być mąk i to wiecznych!

janwisniewski68 
Droga prawdy

Wysłany: 2010-08-15, 15:37   

Łukasza rozdz.12
4 Ponadto mówię wam, moi przyjaciele: Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, a potem nie są w stanie nic więcej uczynić. 5 Ale wskażę wam, kogo się bać: Bójcie się tego, który gdy zabije, ma władzę wrzucić do Gehenny. Tak, mówię wam: Tego się bójcie.
Pierwsza śmierć - śmierć ciała fizycznego
Druga śmierć śmierć ducha - YouTube - do piekła i z powrotem
Co kłamstwo o tym że człowiek ma duszę spowodowało. Skoro żyjącym na ziemi mówi się że jego dusz idzie do nieba albo do piekła to podświadomie myśli w końcu to dusza będzie cierpiała a nie ja, bo kiedy pytam takiego co z nim będzie po śmierci to mówi że przestanie istnieć a co z ciałem to widzi że idzie do ziemi.Gdyby ktoś potrafił zadać sobie pytanie skoro dusz do piekła a ciało do ziemi . a co ze mną ???Tak więc to kłamstwo szatana spowodowało że ludzie przestali się bać Boga. Człowiek to istota duchowa[duch] który mieszka w fizycznym ciele i po śmierci ciała człowiek [duch] opuszcza ciało i dalej widzi , słyszy, czuje radość albo smutek i tak samo czuje ból, który jest gorszy od fizycznego bo ten mija a tamten nie. Wszystkie fora w tym kraju są opanowane przez szatana ,zresztą media elektroniczne to jego dzieło.
Jehowo,
, prowadź mnie w swej prawości ze względu na moich wrogów;
drogę swoją wyrównaj przede mną.

W ustach ich bowiem nie ma nic godnego zaufania;
wnętrze ich to doprawdy nieszczęście.
Gardło ich to otwarty grobowiec;
posługują się gładkim językiem.

Bóg uzna ich za winnych;
upadną wskutek swych własnych rad.
Z powodu swych licznych występków niech zostaną rozproszeni,
gdyż zbuntowali się przeciwko tobie.

amiko

Wyznanie: Słowianin
Wysłany: 2010-08-16, 10:21   

janwisniewski68

Cytat:
Tak więc to kłamstwo szatana spowodowało że ludzie przestali się bać Boga. Człowiek to istota duchowa[duch] który mieszka w fizycznym ciele i po śmierci ciała człowiek [duch] opuszcza ciało i dalej widzi , słyszy, czuje radość albo smutek i tak samo czuje ból, który jest gorszy od fizycznego bo ten mija a tamten nie. Wszystkie fora w tym kraju są opanowane przez szatana ,zresztą media elektroniczne to jego dzieło.

Tą naszą właściwą istotę duchową,to kim nas Bóg stworzył w Niebie(Fil.3,20) ja określam jako osobę ducha-Ja.Z tym bólem po śmierci co piszesz jest to prawda,a obecne religie o tym nie uczą,a szkoda.Może ludzie zaczęliby się zastanawiać,że krzywdząc innych,krzywdzą siebie i muszą odcierpieć to co sami spowodowali.Żadna spowiedź np. u księdza nie uwalnia ludzi z ich grzechów.
Bo ja nie wstydzę się ewangelii chrystusowej o obecnym w nas wszystkich Chrystusie,Słowie Bożym (Kol.1.24-28).Jest On bowiem mocą i Mądrością Bożą (1 Kor.1.24) ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka.

janwisniewski68 
Droga prawdy

Wysłany: 2010-08-16, 10:48   

angelo napisał/a:
janwisniewski68

Cytat:
Tak więc to kłamstwo szatana spowodowało że ludzie przestali się bać Boga. Człowiek to istota duchowa[duch] który mieszka w fizycznym ciele i po śmierci ciała człowiek [duch] opuszcza ciało i dalej widzi , słyszy, czuje radość albo smutek i tak samo czuje ból, który jest gorszy od fizycznego bo ten mija a tamten nie. Wszystkie fora w tym kraju są opanowane przez szatana ,zresztą media elektroniczne to jego dzieło.

Tą naszą właściwą istotę duchową,to kim nas Bóg stworzył w Niebie(Fil.3,20) ja określam jako osobę ducha-Ja.Z tym bólem po śmierci co piszesz jest to prawda,a obecne religie o tym nie uczą,a szkoda.Może ludzie zaczęliby się zastanawiać,że krzywdząc innych,krzywdzą siebie i muszą odcierpieć to co sami spowodowali.Żadna spowiedź np. u księdza nie uwalnia ludzi z ich grzechów.

Gdyby oni to mówili to już dawno kościoły by były puste.Ich celem jest utrzymać ludzi w grzechu zwodząc ich dlaczego bo oni z grzechu żyją.
Zrozum stoję se maluczki na ziemi i przychodzi ksiądz i na moje pytanie co ze mną będzie po śmierci on mi mówi twoja dusza pójdzie do nieba a twoje ciało zakopią w ziemi,
Chwileczkę !! A co ze mną ! Ja moje jestestwo co z nim !!!. Czy nikt nie mógł sobie zadać takiego pytania..Mówiąc że człowiek ma duszą która tam gdzieś idzie to działa na podświadomość i człowiek się nie martwi o jakąś tam duszę w końcu to ona sobie pójdzie do piekła a nie ja, Dlatego ten fałsz spowodował że ludzie przestali się bać Boga !!!

Yeshua=God
[Usunięty]

Wysłany: 2010-08-22, 08:01   

Jasne ,że dusza jest nieśmiertelna, tylko, że po śmierci ma dwie opcje niebo lub piekło i tyle

din 

Wysłany: 2010-09-16, 14:30   

Jeśli człowiek posiada duszę
Po co by było zmartwychwstanie o którym pisze Daniel.....

machabeusz 

Wysłany: 2010-09-16, 17:59   

expander1V napisał/a:

Zmartwychwstanie nie zaprzecza w niczym tego , że człowiek ma duszę.

http://forum.zbawieniedlaciebie.pl/index.php

http://machabeusz7.bloog.pl/

Arius 
badacz Biblii

Wysłany: 2010-09-16, 18:25   

machabeusz napisał/a:
expander1V napisał/a:

Zmartwychwstanie nie zaprzecza w niczym tego , że człowiek ma duszę.

Cytat:
7 I Jehowa Bóg przystąpił do kształtowania człowieka z prochu ziemi, i tchnął w jego nozdrza dech życia, i człowiek stał się duszą żyjącą. (Gen. 2:7 PNS)

Ale zaprzeczają temu fakty z Biblii. Duszami są również zwierzęta:

Cytat:
21 I Bóg przystąpił do stworzenia wielkich potworów morskich i wszelkiej ruszającej się duszy żyjącej, którymi według ich rodzajów zaroiły się wody, i wszelkiego latającego stworzenia skrzydlatego, według jego rodzaju. I Bóg zobaczył, że to jest dobre. (Gen. 1:21 PNS)

24 I przemówił Bóg: "Niech ziemia wyda żyjące dusze według ich rodzajów, zwierzę domowe i inne poruszające się zwierzę oraz dzikie zwierzę ziemi według jego rodzaju". I tak się stało. (Gen. 1:24 PNS)

machabeusz 

Wysłany: 2010-09-16, 19:08   

Po pierwsze nie jest to odpowiedzią na moje pytanie.
Po drugie nikt , bynajmniej ja, nie twierdzi , że człowiek lub zwierzęta nie są duszami. Co za róznica , człowiek ma duszę czy że jest duszą.
Otwórz Pismo , a najlepiej wpisz w wyszukiwarce określenie "moja dusza" i zobacz czy rzeczywiście Biblia temu zaprzecza.

http://forum.zbawieniedlaciebie.pl/index.php

http://machabeusz7.bloog.pl/

Olaf 

Wysłany: 2011-01-14, 21:34   

A ja idąc swoją metodologią przetłumaczyłem niedawno piosenkę aby wczuć sie w uczucia braci którzy wierzą w życie po śmierci u boku Chrystusa. :-)

http://www.youtube.com/wa...feature=related
"Chrześcijanie nigdy nie mówią żegnaj"

I was standing by the bed side
Stałem obok łózka
of a dear and precious saint
kochanego i cennego świętego
with tear stained eyes I held his hand
z plamiącymi łzami w oczach i trzymając jego dłoń
his life was growing faint
jego życie słabło
he looked at me and said; "my child
spojrzał na mnie i powiedział: moje dziecko
why do you look so sad,
dlaczego patrzysz tak smutno
I'm going now to my new home you'll see me again
ja idę teraz do mojego nowego domu, zobaczysz mnie ponownie

Refren:
Christians never say goodbye
Chrześcijanie nigdy nie mówią żegnaj
we only move to our home on high
my tylko ruszamy do naszego domu w górze
free from pain and never die
wolni od bólu i nieumierający
with Jesus we will reign
z Jezusem będziemy panować
a wife may loose her husband
żona moze stracic męża
or a mother lose her child
lub matka stracic swe dziecko
whatever the case we all can say
w kazdym przypadku mozna powiedzieć
christians never say goodbye
chrzescijanie nigdy nie mówią żegnaj

now he's gone to live in heaven
teraz zmierza do zycia w niebie
a life free from pain
życia wolnego od bólu
his suffering now has an end
jego cierpienie sie skonczyło
and our loss will be their gain
a nasza strata bedzie jego zyskiem
by Jesus rights he is healed his pain
po Jezus prawicy jest uleczony, jego bólu
will be no more let's release the precious saint
juz nie bedzie, uwolniony szlachetny świety
to the arms of the Lord
w ramionach Pana

Refren:
Christians never say goodbye
Chrześcijanie nigdy nie mówią żegnaj
we only move to our home on high
my tylko ruszamy do naszego domu w górze
free from pain and never die
wolni od bólu i nieumierający
with Jesus we will reign
z Jezusem będziemy panować
a wife may loose her husband
żona moze stracic męża
or a mother lose her child
lub matka stracic swe dziecko
whatever the case we all can say
w kazdym przypadku mozna powiedzieć
christians never say goodbye
chrzescijanie nigdy nie mówią żegnaj

matan 
Matan

Wysłany: 2011-01-25, 18:09   

Witajcie !....myślę że my jesteśmy "duchami" istotami duchowymi (duszami) które ubierane sa w różnego rodzaju ciała (ziemskie lub transcendentalne) ...my mamy możliwość osiągnięcia WARUNKOWEJ NIEŚMIERTELNOŚCI...jeśli postępujemy i żyjemy wg Jego przykazań i wydajemy owoce nawrócenia i oczyszczenia w Yeshua Panu wtedy możemy życ wiecznie...to jest warunkowość - przymierze...jednak nawet tam w Królestwie cały czas mamy wolną wole i możemy wybrac grzech bunt itp...wtedy stracimy nieśmiertelność i znowu zaczniemy podlegać śmierci ...tak jak Adam i Ewa mogli życ wiecznie ale złamali przymierze z TYM który obdarza "warunkową" nieśmiertelnością...jednak nie mamy "życia wiecznego sami w sobie " jak JHVH - "Jedyny który ma NIEŚMIERTELNOŚĆ" 1 tym 6;16...("ma" sam w sobie)...z drugiej strony w Biblii są zdania które dotyczą nieśmiertelności człowieka i stąd problemy i jakoby zaprzeczenia..."Yeshua śmierc zniszczył a życie i nieśmiertelność na światło wystawił przez Ewangelię" 2 Tym 1;10 ...tę "nieśmiertelność " dla nas wycierpiał wywalczył... ale jak pisałem nie taka nieśmiertelność samą z siebie jak ma JHVH ale dar - życia wiecznego czyli nie podleganie śmierci jako przymierze z warunkami które ustanawia Bóg....szalom

bartek212701 

Wysłany: 2011-03-05, 11:26   

Oczywiście,że śmiertelna :-)
Iz 53;12-Dlatego dam mu dział wśród wielkich i z mocarzami będzie dzielił łupy za to, że ofiarował na śmierć swoją duszę i do przestępców był zaliczony. On to poniósł grzech wielu i wstawił się za przestępcami.
[KJV] tłumaczy również na duszę <soul> użyte tu słowo נפש nephesh
Jak 5;20-Niech wie, że ten, kto nawróci grzesznika z błędnej drogi jego, wybawi duszę jego od śmierci i zakryje mnóstwo grzechów
[KJV] oddaje słowo ψυχή psychē również jako dusza <a soul>
Ps 56;14-Boś od śmierci ocalił duszę moją, Nogi moje od upadku, Abym chodził przed Bogiem w światłości życia
[KJV] użyte tu słowo נפש nephesh również przetłumaczone na dusza <my soul>

Fedorowicz 

Wysłany: 2011-03-14, 19:27   

Arius napisał/a:

7..duszą żyjącą.

Niewłaściwe tłumaczenie.Powinno być:"..istotą żywą".

Odpowiedz do tematu