Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dusza ludzka - śmiertelna czy nieśmiertelna?
Autor Wiadomość
Fedorowicz 

Wysłany: 2011-03-16, 21:07   

kesja napisał/a:
A co ty o tym myslisz czy rav Laitman zadawala twoje oczekiwania ,
czy jest jakis inny rav ,który ma inny pogląd?
Pierwszym dziełem kabalistycznym jest Księga Stworzenia,napisana przez Avrahama ponad 4000 lat temu,następnie Mosze 3300 lat temu otrzymał tablice na Synaju i spisał pięć ksiąg Tory. Szymon Bar Johaj napisał Zohar,Mosze Deleon, Sabbataj Cwi, Icchak Kaduri,Mojsze Kordowero, Jehudah Rabi,Mordechaj Saba,Eliasz ben Salomon Zalman,Izaak Luria,Jehuda Aszlag,BaalSzemTow,i wielu innych.Studiować Kabałę może tylko ten, kto pojął wszystkie poprzednie poziomy: poznał Torę Pisaną i Ustną (Talmud). Dla tego, kto jeszcze nie osiągnął tego poziomu, przeznaczone jest stopniowe zaznajomienie z podstawami Kabały, pod warunkiem, że ono towarzyszy przestrzeganiu innych dziedzin żydowskiego Prawa. Studiowanie Kabały prawidłowo odbywa się w religijnych centrach: jesziwach i bejt midraszach.

rykiw
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-17, 07:00   

[quote="Fedorowicz"]

Cytat:
To prawda,każda wykładnia podlega ocenie.Wyznawcy judaizmu ortodoksyjnego są zdania,że najlepiej w ogóle nie należy tłumaczyć Tanachu na inne języki,tylko czytać go w oryginale.

No właśnie, jednak w Twojej postawie nie widać krytycznego podejścia do tekstu Pisma, a tylko niepodlegające jakiejkolwiek wątpliwości przekonanie o słuszności jednego tłumaczenia nad drugim-to jest skrajne i niewłaściwe podejście.

Cytat:
Polecam książkę tłumacza Tory wydawnictwa Pardes Lauder Sachę Pecarica pt:CZY TORĘ MOŻNA CZYTAĆ PO POLSKU ? Tam z pewnością znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie.Ja nie jestem rabinem,tylko skromnym użytkownikiem forum.Aż tak wielkiej wiedzy niestety nie posiadam,do zdobycia wiedzy rabina trzeba studiować od dziecka.Ale możemy się od nich uczyć.

Znajdę tam pewnie równie skrajny pogląd jak ten który Ty prezentujesz.
Gdyby go potraktować poważnie należałoby zapędzić cały świat do nauki hebrajskiego.
A co mówi historia o znawcach Tory, którzy czytali ją w języku oryginalnym?
Czy ustrzegli się od błędu ślepoty duchowej?
Czy rozpoznali Mesjasza, Pomazańca Najwyższego?
Czy rozpoznali w Nim syna bożego?
Czy odgadli zamysły Najwyższego?
Można i należy się uczyć, poznawać i zgłębiać, ale czyniąc to bezkrytycznie łatwo popaść w skrajność.

Cytat:
Woda jest najczystsza zawsze u źródła,im od niego dalej,tym bardziej może stać się mętna.A źródłem Tory jest HaSzem i judaizm.

A źródłem wody żywota, najczystszej z wód jest sam Pan Jezus. Nie Tora, lecz Jezus, jeśli On nie otworzy umysłu człowieka, ten nie zrozumie Tory nawet gdyby był żydem i czytał ją całe swoje życie w języku oryginalnym.

Cytat:
Ja bym na Twoim miejscu dopisał:"moim zdaniem",tylko.. "swoje zdanie" też trzeba jakoś sensownie uzasadnić.

Stwierdziłem prawdę która jest truizmem. Jeśli uważasz że moje twierdzenie jest nieprawdziwe, z pewnością masz dowód błędu jakiego się rzekomo dopuściłem.
Biblia mówi o jedynie właściwej interpretacji jej słów która jest według wykładu ducha.
O czytaniu Tory w języku oryginalnym nic się nie wspomina.

Cytat:
Nauka o Duchu Św.pochodzi z chrześcijańskich Pism greckich,które jak Ci chyba wiadomo ,zostały dodane do Tanachu żydowskiego i nazwane przez Chrześcijan "Biblią",a oryginalny tekst Tanach został przez teologów zmieniony.Istnieje jednak jakiś odległy bardzo odpowiednik tej idei w Tanach,a mianowicie Szechina (Szekina) [od hebrajskiego słowa szakan, znaczącego "mieszkać"] - dosłownie „przebywanie” – czyli Boża Obecność, a - bardziej precyzyjnie – Obecność Bożej Świętości w jakimś miejscu, przedmiocie, człowieku lub w określonym czasie.Jednak to pojęcie w judaizmie nie jest sprzeczne z monoteizmem etycznym Tory,nie tworzy kolejnej "Osoby Boskiej".

Ty o nauce o Duch świętym, a ja o nim samym, o samym duchu, który jest obecny w księgach starego jak i nowego przymierza.
Jest zasadnicza różnica pomiędzy zgłębianiem nauk o Duchu świętym i otrzymaniem Ducha świętego , który jest właśnie ta obecnością samego Boga w człowieku o której piszesz.
Czy narodziłeś się na nowo, czy Duch święty mieszka w Tobie ?
Zgadzam się iż Biblia nie naucza o tym że duch jest osobą.

Cytat:
Judaizm i Pisma Hebrajskie ukształtowały się i pochodzą od tysięcy lat tradycji, starszej niż Chrześcijaństwo, od łańcucha całych pokoleń mędrców,cadyków,świętych,proroków,rabinów,a wszystko ostatecznie od HaSzem.

Tylko widzisz, cała ta wspaniała tradycja blednie szarym, żeby nie powiedzieć czarnym kolorem w obecności Jezusa, który JEST Torą (drogą od Boga), prawdą (od Boga) i życiem od samego Najwyższego.

Cytat:
Nie dech,tylko DUSZA ŻYCIA.

Orzekasz a nie dowodzisz, to Ty wysunąłeś tezę że tłumaczenie (nb tak samo tłumaczą ten zwrot inne przekłady) w KJV jest niewłaściwe, zatem na Tobie ciąży obowiązek wykazania słuszności tej tezy.

Cytat:
Wybacz,ale czy ty nie jesteś za wygodny ? Chcesz bez studiowania Pism Hebrajskich otrzymać wiedzę o nich ,którą inni zdobywali przez całe życie,którą mędrcy gromadzili przez tysiące lat ? To nie takie szybkie i łatwe. Czy wykonałeś jakiś niewielki krok w tym kierunku,np. zakup książki jakiegoś znanego rabina o Torze, lub zapisania się na kurs hebrajskiego ? Jeżeli nie, to zrozum proszę ,że nie zdobędziesz takiej wiedzy na młodzieżowym polskim forum ani z chrześcijańskich źródeł.

Nie proszę cie o żadną wiedzę tylko apeluje o rzetelność w dyskusji.
Wysuwasz zarzuty o gołosłowność moich wypowiedzi mimo iż wskazałem ci brak konsystencji w tłumaczeniu Tory z tekstem Malachiasza. Gdy ja proszę o potwierdzenie Twoich gołosłownych orzeczeń, Ty zarzucasz mi jakieś naciąganie cię na objawianie mi rzekomej wiedzy?
To jakieś nieporozumienie.
Ja dzielę się efektami moich ćwierćwiekowych studiów Pisma nieodpłatnie i w ogóle bezwarunkowo, a jeśli Ty nie jesteś tego w stanie zrobić to najwyraźniej albo nie czytałeś greckich ksiąg, które mówią że lepszą jest rzeczą dawać aniżeli brać, albo nie masz pojęcia co te słowa znaczą, albo zwyczajnie jesteś przeciwny nauce Mesjasza.

Cytat:
Nie bardzo rozumiem,co tym wywodem chcesz pokazać,na mój skromny rozum jaka to logika ,kiedy mówi się o Torze,a nawet komentuje, ale poznać ją u samego źródła nie ma się najmniejszej ochoty.

Nie wiem skąd wiesz na co ja mam ochotę, w greckich Pisma Najwyższy przestrzega aby nikogo nie osądzać, bo tylko On zna serca ludzkie, czy Tora nic o tym nie mówi?

Cytat:
Człowiek składa się z dwu wymiarów, cielesnego i duchowego.

Człowiek nie składa się z żadnego wymiaru – wymiar to pojęcie abstrakcyjne.

Cytat:
W wielkim uproszczeniu pisząc ,na wymiar duchowy, czyli duszę składają się następujące elementy: nefesz, ruach i neszama.
Nefesz to aspekt duszy związany z biologicznym,fizycznym istnieniem.
Ruach jest to aspekt duszy związany ze sferą emocjonalną pragnienia, zazdrość,współczucie, litość itd.
Neszama (niszemat chajjim) przejaw duszy,pochodzący bezpośrednio od HaSzem to odpowiednik sfery myśli i rozumu który pozwala kontrolować instynktowne emocje.

Ten pogląd nie ma nic wspólnego z przejrzystym obrazem człowieka widzianym w świetle Biblii i nawet jest jego zaprzeczeniem. Najwyraźniej twórcy tego poglądu nie wiedzieli co to jest dusza, jaka rolę pełni w niej duch i jak to się ma do prochu ziemi, który został ożywiony tchnieniem życia, no ale jeśli Ty nie jesteś w stanie dzielić się swoją wiedzą i zamierzasz tylko orzekać swoje własne racje, to do porozumienie raczej nie dojdziemy.

Cytat:
To nie są zarzuty,tylko emocjonalne wypowiedzi wynikające z irytacji,że coś co wydawało się łatwe i proste,nie zmuszało do myślenia tylko powtarzania tej samej "mantry", w rzeczywistości takie wcale nie jest,a wymaga podjęcia poważnych wysiłków intelektualnych, wieloletnich studiów,a nawet poniesienia kosztów.
Pozdrawiam serdecznie,życząc nie zrażania się trudnościami na tej szczytnej drodze.

Ależ drogi przyjacielu, o jakich Ty mówisz emocjach i irytacji. I skąd Ty możesz wiedzieć jaką ja drogą doszedłem do mojego obecnego zrozumienia.
Co może ewentualnie irytować to Twój arogancki sposób wyrażania się o osobie z którą dyskutujesz. Ale zgadzam się z Tobą że do wyrwania się z matni w której jedyną możliwością jest powtarzanie mantry którą inni zakuli w naszą głowę potrzebny jest wysiłek intelektualny, także odwaga cywilna, a przede wszystkim boża łaska, czego ci z całego serca życzę.

Pozdrawiam

Fedorowicz 

Wysłany: 2011-03-17, 07:35   

rykiw napisał/a:

No właśnie, jednak w Twojej postawie nie widać krytycznego podejścia do tekstu Pisma, a tylko niepodlegające jakiejkolwiek wątpliwości przekonanie o słuszności jednego tłumaczenia nad drugim-to jest skrajne i niewłaściwe podejście.

Tak nie jest ,podejście judaistyczne komentowania Tory nie ma nic wspólnego z (jak wyraził się rabin Sacha Pecaric) "tekstochwalstwem", ale jest specyficzną metodą głębokiej analizy zwanej metodą targumu,rozważania treści tekstu na wszelkie sposoby i docierania do prawdy.Tylko to już zostało zrobione w wielkiej mierze w ciągu tysięcy lat przez największych mędrców, a nam wypada się od nich uczyć.
Cytat:
..skrajny pogląd..

Mylisz się,Tora i judaizm nigdy nie jest skrajnością ,bo nie na skrajnościach polega mądrość.

Cytat:
..Czy ustrzegli się od błędu ślepoty duchowej?

Wybacz,ale to już jest uwaga o charakterze antysemickim.W ten sposób niczego się nie nauczysz z Tory.

Cytat:
..Nie Tora..

To o czym my rozmawiamy,myślałem że jesteś osobą,która pragnie poznać Torę. Zakończmy w takim razie tą rozmowę.

leszed 
a/zrozumiały

Wyznanie: biblijne.com
Wysłany: 2011-03-17, 08:33   

To czeka każdego, kto po 25latach chce zostać Rabbi ;) Ja po 26 zapraszam tylko dp stołu. Sorry, nie ten temat. Dusza wg mnie to cały człowiek. Dla greka było tym, co nie umiera. Więc po śmierci będę niepełny.
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia

Dymensja 
Dymensja

Wysłany: 2011-03-17, 08:49   

leszed napisał/a:
To czeka każdego, kto po 25latach chce zostać Rabbi ;) Ja po 26 zapraszam tylko dp stołu. Sorry, nie ten temat. Dusza wg mnie to cały człowiek. Dla greka było tym, co nie umiera. Więc po śmierci będę niepełny.

Do jakiego stołu i dlaczego po 26 latach ?

rykiw
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-17, 10:17   

Fedorowicz napisał/a:
rykiw napisał/a:

Tak nie jest ,podejście judaistyczne komentowania Tory nie ma nic wspólnego z (jak wyraził się rabin Sacha Pecaric) "tekstochwalstwem", ale jest specyficzną metodą głębokiej analizy zwanej metodą targumu,rozważania treści tekstu na wszelkie sposoby i docierania do prawdy.Tylko to już zostało zrobione w wielkiej mierze w ciągu tysięcy lat przez największych mędrców, a nam wypada się od nich uczyć.
Cytat:
..skrajny pogląd..

Mylisz się,Tora i judaizm nigdy nie jest skrajnością ,bo nie na skrajnościach polega mądrość.

Cytat:
..Czy ustrzegli się od błędu ślepoty duchowej?

Wybacz,ale to już jest uwaga o charakterze antysemickim.W ten sposób niczego się nie nauczysz z Tory.

Cytat:
..Nie Tora..

To o czym my rozmawiamy,myślałem że jesteś osobą,która pragnie poznać Torę. Zakończmy w takim razie tą rozmowę.

Jak sobie życzysz przyjacielu.
Dwie rzeczy tylko, aby nie było żadnych nieporozumień.
Pierwsza:
Żydów, wszystkich Żydów, nawet tych zaślepionych duchowo kocham, bo są narodem wybranym mojego Boga i ja ten Jego wybór w pełni szanuję.
Antysemintą nigdy nie byłem i wstydzę się za tę część mojego narodu, która taką postawę wykazuje.
Druga:
Nie wyrywaj słów z kontekstu bo wyrywanie słów z kontekstu jest pretekstem....you know what I mean.
Ja nie powiedziałem "Nie Tora.", ja powiedziałem i powtarzam: "NIE TORA , lecz J E Z U S"

pozdrawiam

Fedorowicz 

Wysłany: 2011-03-17, 12:38   

leszed napisał/a:
To czeka każdego, kto po 25latach chce zostać Rabbi..
Jeśli o mnie piszesz ,to chcę zostać początkującym uczniem rabina, zresztą już to wcześniej pisałem. :-D

Dymensja 
Dymensja

Wysłany: 2011-03-17, 12:57   

Fedorowicz napisał/a:
leszed napisał/a:
To czeka każdego, kto po 25latach chce zostać Rabbi..
Jeśli o mnie piszesz ,to chcę zostać początkującym uczniem rabina, zresztą już to wcześniej pisałem. :-D

To fajnie,miło mi poznać. :-D

Fedorowicz 

Wysłany: 2011-03-17, 13:17   

Dymensja napisał/a:

Mnie miło również ,Dymensja jesteś może Zielonoświątkowcem ? Słuchałem tego radia B-ży Głos, które polecasz i tak mi się z "Zielonymi" skojarzyło ?

Dymensja 
Dymensja

Wysłany: 2011-03-17, 13:30   

Fedorowicz napisał/a:
Dymensja napisał/a:

Mnie miło również ,Dymensja jesteś może Zielonoświątkowcem ? Słuchałem tego radia B-ży Głos, które polecasz i tak mi się z "Zielonymi" skojarzyło ?

Nie jestem, po prostu Biblia. A odpiszesz mi na pytania ? :-D

Fedorowicz 

Wysłany: 2011-03-17, 13:37   

Dymensja napisał/a:
Na takie,na które potrafię. A o Ciebie w Biblii najbardziej interesuje ?

Dymensja 
Dymensja

Wysłany: 2011-03-17, 13:59   

Fedorowicz napisał/a:
Dymensja napisał/a:
Na takie,na które potrafię. A o Ciebie w Biblii najbardziej interesuje ?

Już napisałem na PW twoją, bo nie chcę odbiegać od głównego tematu o duszy. :-D

Fedorowicz 

Wysłany: 2011-03-17, 14:09   

Dymensja napisał/a:

Już napisałem na PW twoją, bo nie chcę odbiegać od głównego tematu o duszy. :-D
Odpisałem już Tobie na Pw, powinieneś dostać.

leszed 
a/zrozumiały

Wyznanie: biblijne.com
Wysłany: 2011-03-17, 21:11   

Dymensja napisał/a:
leszed napisał/a:

Do jakiego stołu i dlaczego po 26 latach ?
a to przypominam temat o Wieczerzy, mój staż wiary i czyt. Biblii.
i wy sami jako Kamienie Żywe
Kamieniem węgielnym… wzgardzili… niewierzący… budowniczowie
i skałą zgorszenia

janwisniewski68 
Droga prawdy

Wysłany: 2011-10-03, 17:46   

Dusza to wymysł szatana Bóg to nie ona tylko on i duch który jest od Boga jest on i człowiek który jest duchem w ciele ludzkim fizycznym też jest on.

Odpowiedz do tematu