Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Historia Świadków Jehowy
Autor Wiadomość
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2009-04-06, 10:43   Historia Świadków Jehowy

kwant w wątku Pierwsi chrześcijanie i ich świadomość krzyża napisał/a:
Yarpen Zirgin napisał/a:
Tak? To dlaczego pierwsze wzmianki o Świadkach Jehowy pojawiają się dopiero w roku 1931 n.e.?

Bo dopiero po przyjęciu takiej nazwy w tymże roku, zostali zauważeni przez świat.

Tak? Ciekawe. To skąd wiesz, że istnieli wcześniej, skoro nie ma o nich żadnych wzmianek?

Cytat:
Byli jednak od bardzo dawna.

A jakieś materiały, które tę tezę potwierdzają, to nam zaprezentujesz?
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
kwant 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lis 2008
Posty: 1213
Wysłany: 2009-04-06, 11:53   

To są wersety, które jasno dowodzą, że już od samego początku istnieli świadkowie Jehowy.

Izaj.43:10 "Wy jesteście moimi świadkami - brzmi wypowiedź Jehowy - moim sługą, którego wybrałem, abyście mnie poznali i wierzyli we mnie, i rozumieli, że ja jestem ten sam. Przede mną nie został utworzony żaden Bóg ani po mnie nie ma żadnego.
11 Ja, właśnie ja jestem Jehowa, a oprócz mnie nie ma wybawcy".
12 "Ja oznajmiłem i wybawiłem, i sprawiłem, że to usłyszano, gdy nie było wśród was obcego boga. Wy zatem jesteście moimi świadkami - brzmi wypowiedź Jehowy - a ja jestem Bogiem.

Nie ma w tym jednak żadnej sprzeczności, że Pan Jezus powołuje swoich świadków, ponieważ świadcząc o Jezusie, przynoszą chwałę Jehowie Bogu, od którego wszystko pochodzi i który to zamierzył, i w stosownym czasie zrealizował.

Dz.Ap.1:8 lecz otrzymacie moc, gdy zstąpi na was duch święty, i będziecie moimi świadkami zarówno w Jeruzalem, jak i w całej Judei i Samarii, i aż do najodleglejszego miejsca na ziemi".

Dz.Ap.10:38 mianowicie o Jezusie z Nazaretu, jak Bóg go namaścił duchem świętym i mocą, a on szedł przez kraj, czyniąc dobro i uzdrawiając wszystkich ciemiężonych przez Diabła; albowiem był z nim Bóg.
39 A my jesteśmy świadkami wszystkiego, co uczynił zarówno w krainie Żydów, jak i w Jeruzalem; zgładzili go jednak przez zawieszenie na palu.
...
41 nie całemu ludowi, lecz świadkom uprzednio wyznaczonym przez Boga - nam, którzyśmy z nim jedli i pili po tym, jak powstał z martwych.

Hebr.11: 4 Dzięki wierze Abel złożył Bogu wartościowszą ofiarę niż Kain, przez którą to wiarę dano mu świadectwo, że jest prawy, gdyż Bóg zaświadczył o jego darach; i przez nią, chociaż umarł, jeszcze mówi.
5 Dzięki wierze Henoch został przeniesiony, żeby nie ujrzał śmierci, i nigdzie go nie znaleziono, ponieważ Bóg go przeniósł; lecz przed przeniesieniem otrzymał świadectwo, że się bardzo spodobał Bogu.
...
7 Dzięki wierze Noe, otrzymawszy Boskie ostrzeżenie przed tym, czego jeszcze nie widziano, okazał zbożną bojaźń i zbudował arkę ku wybawieniu swego domu; i przez tę wiarę potępił świat oraz stał się dziedzicem prawości, która jest z wiary.
8 Dzięki wierze Abraham, gdy został wezwany, okazał posłuszeństwo przez to, że udał się na miejsce, które miał otrzymać jako dziedzictwo; i wyszedł, choć nie wiedział, gdzie idzie.
9 Dzięki wierze przebywał jako przybysz w ziemi obietnicy jak w cudzej ziemi i mieszkał w namiotach z Izaakiem i Jakubem, którzy byli wraz z nim dziedzicami tej samej obietnicy.
10 Oczekiwał bowiem miasta mającego rzeczywiste fundamenty, którego budowniczym i twórcą jest Bóg.
11 Dzięki wierze również sama Sara otrzymała moc poczęcia potomka, mimo iż przekroczyła granicę wieku, gdyż tego, który obiecał, oceniła jako wiernego.
...
13 Wszyscy oni pomarli w wierze, chociaż nie dostąpili spełnienia obietnic, ale je z dala ujrzeli i powitali oraz publicznie oznajmili, że są obcymi i tymczasowymi osiedleńcami w tej ziemi.
14 Bo ci, którzy tak mówią, dają dowód, iż pilnie szukają swojego miejsca.
15 A przecież gdyby wciąż wspominali to miejsce, z którego wyszli, mieliby sposobność powrócić.
16 Teraz jednak zabiegają o lepsze miejsce, mające związek z niebem. Dlatego Bóg się ich nie wstydzi, gdy jest wzywany jako ich Bóg, bo przygotował dla nich miasto.
17 Dzięki wierze Abraham, poddawany próbie, niemalże ofiarował Izaaka, i on, człowiek, który chętnie przyjął obietnice, chciał ofiarować swego jednorodzonego syna,
18 mimo iż mu powiedziano: "Poprzez Izaaka przyjdzie to, co zostanie nazwane 'twoim potomstwem'".
19 Uważał jednak, że Bóg potrafi go nawet wskrzesić z martwych; i stamtąd też go otrzymał w sensie stanowiącym przykład.
20 Dzięki wierze również Izaak pobłogosławił Jakuba i Ezawa co do przyszłych rzeczy.
21 Dzięki wierze Jakub, gdy już miał umrzeć, pobłogosławił każdego z synów Józefa i oddał cześć, wsparty o koniec swej laski.
22 Dzięki wierze Józef, zbliżając się do swego kresu, uczynił wzmiankę o wyjściu synów Izraela, a także wydał polecenie co do swych kości.
23 Dzięki wierze Mojżesz był przez trzy miesiące po narodzeniu ukrywany przez swoich rodziców, ponieważ widzieli, że dziecię było piękne, i nie bali się rozkazu króla.
24 Dzięki wierze Mojżesz, gdy dorósł, nie chciał być nazywany synem córki faraona,
25 lecz wybrał poniewieranie z ludem Bożym, a nie zaznawanie tymczasowej uciechy z grzechu,
26 ponieważ ocenił hańbę Chrystusową jako bogactwo większe niż skarby Egiptu; bo uważnie wypatrywał wypłacenia nagrody.
27 Dzięki wierze opuścił Egipt, ale nie bał się gniewu króla, pozostał bowiem niezłomny, jak gdyby widział Niewidzialnego.
28 Dzięki wierze obchodził Paschę i dokonał opryskania krwią, żeby niszczyciel nie dotknął ich pierworodnych.
29 Dzięki wierze przeszli przez Morze Czerwone jak po suchym lądzie, lecz gdy się na to odważyli Egipcjanie, zostali pochłonięci.
30 Dzięki wierze upadły mury Jerycha, okrążane przez siedem dni.
31 Dzięki wierze nierządnica Rachab nie zginęła z tymi, którzy postępowali nieposłusznie, gdyż pokojowo przyjęła zwiadowców.
32 I cóż jeszcze mam powiedzieć? Przecież czasu by mi zabrakło, gdybym zaczął opowiadać o Gedeonie, Baraku, Samsonie, Jeftem, Dawidzie oraz o Samuelu i innych prorokach,
33 którzy dzięki wierze pokonali w boju królestwa, prowadzili do prawości, dostąpili obietnic, zamknęli paszcze lwom,
34 powstrzymali siłę ognia, uszli ostrza miecza, w słabości nabrali mocy, stali się dzielni na wojnie, rozgromili wojska cudzoziemców.
35 Niewiasty dzięki zmartwychwstaniu otrzymały swych umarłych; inni natomiast byli torturowani, ponieważ nie przyjmowali uwolnienia na podstawie jakiegoś okupu, aby dostąpić lepszego zmartwychwstania.
36 Drudzy zaś byli doświadczani przez drwiny i biczowania, co więcej, przez więzy i więzienia.
37 Byli kamienowani, doświadczani, przerzynani piłą, umierali zabijani mieczem, chodzili w skórach owczych, w skórach kozich, będąc w nędzy, uciskani, poniewierani;
38 świat nie był ich godzien. Tułali się po pustyniach i górach, i jaskiniach, i jamach w ziemi.
39 A jednak ci wszyscy, chociaż dzięki swej wierze otrzymali świadectwo, nie dostąpili spełnienia obietnicy,
40 gdyż Bóg przewidział dla nas coś lepszego, aby oni nie zostali bez nas doprowadzeni do doskonałości.

Hebr. 12:1 Skoro więc otacza nas tak wielki obłok świadków, my też odłóżmy wszelki ciężar i grzech, który nas łatwo omotuje, i biegnijmy wytrwale w wyznaczonym nam wyścigu,

Obj.1:5 i od Jezusa Chrystusa, "Świadka Wiernego", "Pierworodnego z umarłych" i "Władcy królów ziemi". Temu, który nas miłuje i który własną krwią uwolnił nas od naszych grzechów -
6 i uczynił nas królestwem, kapłanami dla swego Boga i Ojca - właśnie jemu niech będzie chwała i potęga na wieki. Amen.
_________________
7 Powstanie bowiem naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu, będą też niedobory żywności i trzęsienia ziemi w jednym miejscu po drugim.
8 Wszystko to jest początkiem dręczących boleści.
Mat.24:7,8; NW
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2009-04-06, 11:57   

kwant napisał/a:
To są wersety, które jasno dowodzą, że już od samego początku istnieli świadkowie Jehowy.

Odpadają. W żadnym z nich nie ma mowy o Świadkach Jehowy i członkach tej organizacji. Jest za to mowa o ludziach, którzy świadczyli o Bogu lub jakichś wydarzeniach.

Powtórzę pytanie:
Czy masz jakieś materiały, które potwierdzą istnienie Świadków Jehowy przed rokiem 1931? Jeżeli tak, to je zaprezentuj.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
kwant 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lis 2008
Posty: 1213
Wysłany: 2009-04-06, 12:09   

Yarpen Zirgin napisał/a:
W żadnym z nich nie ma mowy o Świadkach Jehowy

Bobo usunął post Sivisa, w którym ten zadał pytanie dotyczące świadków Jehowy. Moje również. Więc tu podałem cytaty mówiące, że świadczący prawdę o Bogu i Jego zamierzeniu byli zawsze. Na temat Świadków Jehowy też się wypowiedziałem, co zdołało się zachować w cytacie. (Bobo jakiś nerwowy :crazy: )
_________________
7 Powstanie bowiem naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu, będą też niedobory żywności i trzęsienia ziemi w jednym miejscu po drugim.
8 Wszystko to jest początkiem dręczących boleści.
Mat.24:7,8; NW
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2009-04-06, 12:22   

Wersety z Izajasza 43 mówią o Izraelu-narodzie wybranym,narodzie,któremu powierzone
zostały wyroki Boże.To Izraelici są najlepszym dowodem na istnienie Boga.To lud Księgi.
Bóg swego narodu wybranego nie odrzucił,ukarał- karał ich,ale ich zachował i przywróci
do łaski i społeczności z sobą.Do Rzymian 11 mówi wyrażnie ustami Apostoła Pawła,mało
przestrzega tych z Pogan,aby się nie wynosili nad naród żydowski,ponieważ to On jest tym,
który jest korzeniem,a nikt inny."Zbawienie jest z Żydów"Jan. 4:22
22. Wy chwalicie, co nie wiecie; a my chwalimy, co wiemy; albowiem zbawienie jest z Żydów.
(BG)

Odmawianie Żydom prawa do okupu,a również i Adamowi jest zaprzeczeniem,a nie
świadczeniem prawdy o Bogu i jego woli.
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2009-04-06, 12:23   

W tych postach nie było nic merytorycznego. Tutaj sobie wyjaśniajcie temat.
Bobo nie nerwowy choć... fakt, nerwowy, gdy widzę pustą gadaninę i jako mod muszę to czytać, potem sprzątać a na końcy słuchać pod swoim adresem nieprzyjemności. :-D
Wiadomo, kto ceni pracę sprzątacz/a/ki...? :crazy:
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2009-04-06, 12:26   

Cytat:
Odmawianie Żydom prawa do okupu,a również i Adamowi jest zaprzeczeniem,a nie
świadczeniem prawdy o Bogu i jego woli.


Czy to jeszcze na temat...?
 
 
kwant 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 15 Lis 2008
Posty: 1213
Wysłany: 2009-04-06, 12:26   

Jachu napisał/a:
Wersety z Izajasza 43 mówią o Izraelu-narodzie wybranym,narodzie,któremu powierzone
zostały wyroki Boże.To Izraelici są najlepszym dowodem na istnienie Boga.To lud Księgi.
Bóg swego narodu wybranego nie odrzucił,ukarał- karał ich,ale ich zachował i przywróci
do łaski i społeczności z sobą.Do Rzymian 11 mówi wyrażnie ustami Apostoła Pawła,mało
przestrzega tych z Pogan,aby się nie wynosili nad naród żydowski,ponieważ to On jest tym,
który jest korzeniem,a nikt inny."Zbawienie jest z Żydów"Jan. 4:22
22. Wy chwalicie, co nie wiecie; a my chwalimy, co wiemy; albowiem zbawienie jest z Żydów.
(BG)

Odmawianie Żydom prawa do okupu,a również i Adamowi jest zaprzeczeniem,a nie
świadczeniem prawdy o Bogu i jego woli.


Zaraz ciebie Bobo usunie.
_________________
7 Powstanie bowiem naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu, będą też niedobory żywności i trzęsienia ziemi w jednym miejscu po drugim.
8 Wszystko to jest początkiem dręczących boleści.
Mat.24:7,8; NW
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2009-04-06, 12:30   

Kto wie...?
Dostzregam, że ludzie chlapią językiem na prawo i na lewo nie patrząc, czy to w temacie, czy nie. Ważne, że pisarz ma jakieś wewnetrzne pragnienie uzewnetrznienia tego co mysli, co mu się skojarzyło, nasunęło...
To nie chęć dialogu, kontynuacji tematu ale... wyrzucanie z siebie czegoś na kogoś. Skupienie na sobie. Na pewno nie na temacie...
Uczcie się panowie, uczcie kultury dyskusji. Nie tylko argumenty są przekonywujące ale i styl...
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2009-04-06, 12:30   

No jeżeli tak chce świadczyć,to jego sprawa.
Ja natomiast cytuję to co mówi Biblia,a i to nie wszystko.
Rodowodu się nie czepiam,ale świadczenie Prawdy to mój obowiązek.
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2009-04-06, 12:32   

A może tak w temacie?

Poproszę o materiały świadczące o istnieniu Świadków Jehowy przed rokiem 1931 n.e.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2009-04-06, 12:33   

Rzym. 11:1-36
1. Pytam więc: Czy Bóg odrzucił swój lud? Bynajmiej. Przecież i ja jestem Izraelitą, z potomstwa Abrahama, z pokolenia Beniamina.
2. Nie odrzucił Bóg swego ludu, który uprzednio sobie upatrzył, Albo czy nie wiecie, co mówi Pismo o Eliaszu, jak się uskarża przed Bogiem na Izraela:
3. Panie, proroków twoich pozabijali, ołtarze twoje poburzyli; i zostałem tylko ja sam, lecz i na moje życie nastają.
4. Ale co mu mówi wyrocznia Boża? Zostawiłem sobie siedem tysięcy mężów, którzy nie zgięli kolan przed Baalem.
5. Podobnie i obecnie pozostała resztka według wyboru łaski.
6. A jeśli z łaski, to już nie z uczynków, bo inaczej łaska nie byłaby już łaską.
7. Cóż więc? Czego Izrael szukał, tego nie osiągnął, ale wybrani osiągnęli; pozostali zaś ulegli zatwardziałości,
8. Jak napisano; Zesłał Bóg na nich ducha znieczulenia, Dał im oczy, które nie widzą, I uszy, które nie słyszą, Aż do dnia dzisiejszego.
9. A Dawid powiada: Niechaj stół ich stanie się dla nich Sidłem i siecią, I zgorszeniem, i zapłatą;
10. Niech zaćmią się ich oczy, Aby nie widzieli, A grzbiet ich pochyl na zawsze.
[b]11. Mówię tedy: Czy się potknęli, aby upaść? Bynajmniej. Wszak wskutek ich upadku zbawienie doszło do pogan, aby w nich wzbudzić zawiść.
12. Bo jeśli ich upadek stał się bogactwem świata, a ich porażka bogactwem pogan, to o ileż bardziej ich pełnia?
13. Do was zaś, którzy jesteście z pogan, mówię: Skoro już jestem apostołem pogan, służbę moją chlubnie wykonuję;
14. Może w ten sposób pobudzę do zawiści rodaków moich i zbawię niektórych z nich.
15. Jeśli bowiem odrzucenie ich jest pojednaniem świata, to czym będzie przyjęcie ich, jeśli nie powstaniem do życia z martwych?
16. A jeśli zaczyn jest święty, to i ciasto; a jeśli korzeń jest święty, to i gałęzie.
17. Jeśli zaś niektóre z gałęzi zostały odłamane, a ty, będąc gałązką z dzikiego drzewa oliwnego, zostałeś na ich miejsce wszczepiony i stałeś się uczestnikiem korzenia i tłuszczu oliwnego,
18. To nie wynoś się nad gałęzie; a jeśli się chełpisz, to pamiętaj, że nie ty dźwigasz korzeń, lecz korzeń ciebie.
19. Powiesz tedy: Odłamane zostały gałęzie, abym ja był wszczepiony.
20. Słusznie! Odłamane zostały z powodu niewiary, ty zaś trwasz dzięki wierze; wzbijaj się w pychę, ale się strzeż.
21. Jeśli bowiem Bóg nie oszczędził gałęzi naturalnych, nie oszczędzi też ciebie.
22. Zważ tedy na dobrotliwość i surowość Bożą - surowość dla tych, którzy upadli, a dobrotliwość Bożą względem ciebie, o ile wytrwasz w dobroci, bo inaczej i ty będziesz odcięty.
23. Ale i oni, jeżeli nie będą trwali w niewierze, zostaną wszczepieni, gdyż Bóg ma moc wszczepić ich ponownie,
24. Bo jeżeli ty, odcięty z dzikiego z natury drzewa oliwnego, zostałeś wszczepiony wbrew naturze w szlachetne drzewo oliwne, o ileż pewniej zostaną wszczepieni w swoje drzewo oliwne ci, którzy z natury do niego należą.
25. A żebyście nie mieli zbyt wysokiego o sobie mniemania, chcę wam, bracia, odsłonić tę tajemnicę: zatwardziałość przyszła na część Izraela aż do czasu, gdy poganie w pełni wejdą,
26. I w ten sposób będzie zbawiony cały Izrael, jak napisano: Przyjdzie z Syjonu wybawiciel I odwróci bezbożność od Jakuba.
27. A to będzie przymierze moje z nimi, Gdy zgładzę grzechy ich.
28. Co do ewangelii, są oni nieprzyjaciółmi Bożymi dla waszego dobra, lecz co do wybrania, są umiłowanymi ze względu na praojców.
29. Nieodwołalne są bowiem dary i powołanie Boże.[/b]
30. Bo jak i wy byliście niegdyś nieposłuszni Bogu, a teraz dostąpiliście miłosierdzia z powodu ich nieposłuszeństwa,
31. Tak i oni teraz, gdy wy dostępujecie miłosierdzia, stali się nieposłuszni, ażeby i oni teraz miłosierdzia dostąpili.
32. Albowiem Bóg poddał wszystkich w niewolę nieposłuszeństwa, aby się nad wszystkimi umiłować.
33. O głębokości bogactwa i mądrości, i poznania Boga! Jakże niezbadane są wyroki jego i nie wyśledzone drogi jego!
34. Bo któż poznał myśl Pana? Albo któż był doradcą jego?
35. Albo któż wpierw dał mu coś, Aby za to otrzymać odpłatę?
36. Albowiem z niego i przez niego i ku niemu jest wszystko; jemu niech będzie chwała na wieki. Amen.
(BW)
Ostatnio zmieniony przez Jachu 2009-04-06, 12:38, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2009-04-06, 12:35   

I? Przerzuciłeś rozdział z Listu do Rzymian, ale co ma z niego wynikać?
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
Bobo 


Pomógł: 551 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 13647
Wysłany: 2009-04-06, 12:38   

Rozumie, Jachu, że czujesz obowiązek świadczyć o prawdzie. Ale czyń to na temat i w odpowiednich dzialach.
Cytowanie długich fragmentow bez komentarza i nawet bez jakiegokolwiek zaznaczenia powodu dla ktorego zacytowaleś, mija się z celem. Przecież tak mógłbyś całą Biblię wlepić, gdyż cała Biblia jest prawdą.
A skoro rodowodu (rozumiem, że piszesz o rodowdzie SJ) nie tykasz to... znaczy, że w temacie nie masz nic do dodania. Więc...
Poprawmy się, Panowie...
Bobo-modo
 
 
Jachu 
cichy,pokorny

Pomógł: 445 razy
Wiek: 93
Dołączył: 09 Lis 2008
Posty: 10693
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2009-04-06, 12:44   

Wynika to Yarpenie,że właściwymi świadkami Bożymi są Żydzi i cała ich historia jako narodu wybranego.Poganie dzięki ich upadkowi weszli w łaskę przyprowadzenia do Boga.
Zresztą Apostoł Paweł doskonale to wyłuszcza,wystarczy ze zrozumieniem przeczytać.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 10