Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy Jezus umarł zamiast grzeszników
Autor Wiadomość
rafalJG 

Wysłany: 2009-06-10, 13:15   

613 micw - do wyboru do koloru : )

rafalJG 

Wysłany: 2009-06-10, 13:18   

A Abraham również zachowywał Torę:

Rozmnożę potomstwo twoje jak gwiazdy na niebie i dam potomstwu twemu wszystkie te kraje, a wszystkie narody ziemi będą błogosławione przez potomstwo twoje,
Dlatego że Abraham był posłuszny głosowi mojemu i strzegł tego, co mu poleciłem, przykazań moich, przepisów moich i praw moich (oryg.: Tory mojej). 1 Moj. 26:4-5 (BW)

izraelita 
www.unitarianie.pl

Wysłany: 2009-06-10, 14:16   

rafalJG napisał/a:
613 micw - do wyboru do koloru : )

A jak ich nie znasz/nie pamiętasz?

Nie pamiętasz micwy: Nie morduj
No to co wtedy?

Mordować przychodzi człowiekowi wszystko co się rusza. ;-)

Obrzezka serca. Krew Mesjasza ją czyni.

Bobo 

Wysłany: 2009-06-10, 14:17   

Cytat:
Abraham również zachowywał Torę:

Kwestia co jest torą. Tak nazywa się ogólnie prawo. Jednak powszechnie tak się określa pięcioksiąg. Tak ujmując to... Abraham nie przestrzegał pięcioksięgu (takiej tory) gdyż... spisał ją dopiero Mojżesz. Np. nie ma zadnej wzmianki, że Abraham przestrzegał sabat, czy koniecznie korzystał z usług kapłanów, skoro sam składał ofiary.
Tak więc... której Tory przestrzgał?

izraelita 
www.unitarianie.pl

Wysłany: 2009-06-10, 14:24   

Bobo napisał/a:
Cytat:
Abraham również zachowywał Torę:

Kwestia co jest torą. Tak nazywa się ogólnie prawo. Jednak powszechnie tak się określa pięcioksiąg. Tak ujmując to... Abraham nie przestrzegał pięcioksięgu (takiej tory) gdyż... spisał ją dopiero Mojżesz. Np. nie ma zadnej wzmianki, że Abraham przestrzegał sabat, czy koniecznie korzystał z usług kapłanów, skoro sam składał ofiary.
Tak więc... której Tory przestrzgał?

A Enoch przestrzegał?
Król Dawid przestrzegał Tory?
Czy Paweł z Tarsu przestrzegał Tory?
A w końcu Jezus czy przestrzegał?

rafalJG 

Wysłany: 2009-06-10, 14:31   

Naturalnie.

izraelita 
www.unitarianie.pl

Wysłany: 2009-06-10, 14:34   

rafalJG napisał/a:
Naturalnie.

Dla mnie to retoryczne pytanie.
Ale zapytam jakich micw z 613 przestrzegał Enoch? Wszystkich, żadnego.

rafalJG 

Wysłany: 2009-06-10, 14:42   

Tora to pojęcie dośc szerokie. Oznacza zarówno Chumasz - Pięcioksiąg, komentarze do niego, jak i często cały Tanach - Stary Testament. Dodatkowo mówi się o Torze Pisanej i Torze Ustnej.

Istnieją również poziomy zrozumienia Tory - od literalnego - analizy tekstu, poprzez komentarze, głębsze znaczenia symboliczne - po gematrię - analizowanie liczbowych aspektów poszczególnych liter i wyrazów.

Na nasze potrzeby wystarczy rozumieć, że Tora pokazuje obraz człowieka. Takiego, jakim Bóg chce, by człowiek był. Jest historią ludzkich upadków, niedoskonałości, ale jednocześnie pokazuje Bożą wszechwiedzę i droge Prawdy i Posłuszeństwa.

Rabini nauczają, że Abraham i Patriarchowie otrzymywali od Boga pouczenia odnośnie Prawa - dlatego - choc nie było jeszcze nadane - mogli je zachować. Mówią też, że ich doskonałość była doskonałością względną, np. Lot był sprawiedliwy na tle mieszkańców Sodomy...

Dla mnie osobiście Tora wyraża Bożą naturę i Boże oczekiwania, a ich pełne wyjaśnienie znajdujemy w Mesjaszu. Komentarz Jeszui powinniśmy uznać za ten ostateczny w zrozumieniu Tory i Bożego Prawa.

izraelita 
www.unitarianie.pl

Wysłany: 2009-06-10, 14:46   

rafalJG napisał/a:

Dla mnie osobiście Tora wyraża Bożą naturę i Boże oczekiwania, a ich pełne wyjaśnienie znajdujemy w Mesjaszu.

Zgadzam się.
Wyczerpałem już ten wątek.

Dzięki rafał - pomagasz.

rafalJG 

Wysłany: 2009-06-10, 14:50   

Sam się uczę. Czytając żydowskie komentarze widzę jak dalego chrześcijaństwo odeszło w swoich interpretacjach. A nasza pycha każe nam pouczać Żydów odnośnie ich własnych Ksiąg. Choć nie znamy nawet hebrajskiego...

Quster 

Wyznanie: Chrześcijanin
Wysłany: 2009-06-11, 06:35   

rafalJG napisał/a:
Sam się uczę. Czytając żydowskie komentarze widzę jak dalego chrześcijaństwo odeszło w swoich interpretacjach. A nasza pycha każe nam pouczać Żydów odnośnie ich własnych Ksiąg. Choć nie znamy nawet hebrajskiego...

taa, nawet "śmiemy" pouczać żydów, że jest ktoś taki jak MESJASZ JEZUS, oj daleko odeszliśmy od interpretacji żydowskich, daleko...

sory za ten sarkazm, ale jak widzę takie zdania to coś takiego mi sie ciśnie na usta... ;-)

a co do hebrajskiego to jest ktoś taki jak żyd mesjanistyczny :->

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).

"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli – wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB

Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-06-11, 08:17   

Ty przyjacielu jednak masz problem z życzliwością wobec inaczej wierzących.
Czy naprawdę nie widzisz o co Rafałowi chodzi ?
Mnie też trudno pouczać Żydów że istnieje w świetle Tory koncepcja -bóg -człowiek.
To konstrukcja wprost z kosmologii greckiej.
pouczanie więc żydów ,kim jest Mesjasz Jezus wymaga współdziałania Boga
To nie my mamy bowiem przekonywać ale sam Bóg
Przykładem jest Piotr i to co Jezus mówi w odpowiedzi na Piotra o Nim wyznanie/ to nie krew ci objawiła ale ojciec w Niebie/
By żydzi przyjęli ,że Jezus Jest Mesjaszem ,musi być im odjęta zasłona z oczu ,którą żaden człowiek nie założył i żaden nie ma mocy zdjąć .
Wszelkie filozoficzne wywody oparte na greckiej koncepcji osobowego/podobnego człowiekowi Boga/ są bezużyteczne bo nie mają umocowania w Torze.
Jedyne co możemy czynić to modlić się o Izrael
daruj więc sobie sarkazm bo nie świadczy o niczym więcej jak tylko o twoim nastawieniu do monoteistów
tyle

Quster 

Wyznanie: Chrześcijanin
Wysłany: 2009-06-11, 10:43   

Płaskowicki Rys napisał/a:
Ty przyjacielu jednak masz problem z życzliwością wobec inaczej wierzących.
...
daruj więc sobie sarkazm bo nie świadczy o niczym więcej jak tylko o twoim nastawieniu do monoteistów
tyle

a ty przyjacielu masz problem z tym co bronią trynitarnego punktu widzenia i wszystko jakoś pod ten temat podciągasz... a ja w tym miejscu zupełnie nie miałem tego na myśli, tylko sam fakt, że Mesjasz Jezus jest odrzucany przez tych żydów, których się wychwala... (mój stosunek do żydów i narodu żydowskiego wyjaśniałem nie raz wiec nie będę sie powtarzał)

Jesteś do mnie uprzedzony najwyraźniej, na to jednak ja już nie poradzę...

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.

DUSZA NIEŚMIERTELNA - Ks. Wincenty Granat napisał: "Tylko Bóg jest nieśmiertelny z całej istoty swego bytu, tj. nigdy nie może przestać istnieć; wszystko poza Nim jest przygodne, może tedy zniknąć, a więc z tej racji jest śmiertelne. Mówiąc o nieśmiertelności duszy ludzkiej mamy na uwadze jej naturę nie zawierającą w sobie pierwiastków wewnętrznego rozkładu, czyli z tego względu nie podlegającą śmierci. Mimo to dusza ludzka jako byt przygodny mogłaby przestać istnieć, jeśli Bóg nie powstrzymywałby jej stale w bytowaniu i działaniu" ("Eschatologia", s. 79).

"Bo wasze myśli nie są moimi myślami (...) jak niebiosa przewyższają ziemie, tak (...) moje myśli – wasze myśli." Izajasza 55:8-9

"W (...) dyskusji jest mnóstwo sloganów, które nie powinny zastępować myślenia" LB

Musashi 

Wysłany: 2009-06-11, 10:48   

rafalJG napisał/a:

A nie myslales, ze byc moze pycha karze cie pouczac chrzescijan i stawiac ich pod autorytetem zydow w sprawach wiary?

Mimo calej sympati do ciebie napisze:
Co za bzdury?

A czytales chrzescijanskie komentarze?

Pozatym, najwazniejsze, jesli nie znasz Hebrajskiego i ci z tym zle ... to sie naucz!

ZYDZI TEZ NIE ZNALI I SIE NAUCZYLI, i to calkiem niedawno.

pozdrawiam

PS
pozatym w bibli nie ma takiego slowa jak zydzi, chyba bede musial to dodawac do kazdego postu

rafalJG 

Wysłany: 2009-06-15, 08:39   

quster napisał/a:
rafalJG napisał/a:

taa, nawet "śmiemy" pouczać żydów, że jest ktoś taki jak MESJASZ JEZUS, oj daleko odeszliśmy od interpretacji żydowskich, daleko...

sory za ten sarkazm, ale jak widzę takie zdania to coś takiego mi sie ciśnie na usta... ;-)

a co do hebrajskiego to jest ktoś taki jak żyd mesjanistyczny :->

Żydzi nie uznają Mesjasza, bo chrześcijańska teologia błędnie pokazuje Mesjasza inaczej, niż jest ukazany w Starym Testamencie. Np. Żydzi nigdy nie uznają Mesjasza, który jest samym Bogiem JHWH...

Odpowiedz do tematu