Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ankieta - czy jesz wieprzowinę?

Czy spożywacie wieprzowinę, świadomie?
Tak
64%
 64%  [ 29 ]
Nie
35%
 35%  [ 16 ]
Głosowań: 45
Wszystkich Głosów: 45

Autor Wiadomość
agneess 

Wyznanie: Protestantka(KBWCH)
Pomogła: 2 razy
Wysłany: 2009-06-24, 11:49   

W dekalogu nie ma nic o niejedzeniu wieprzowiny :-/
Wniosek taki,że są ważniejsze dla Boga rzeczy które człowiek nagminnie łamie.
Są tacy ludzie co nie jedzą wieprzowiny a notorycznie kłócą się z bliźnim,ciekawe jak na to Bóg patrzy...

rafalJG 

Wysłany: 2009-06-24, 11:53   

agneess napisał/a:
Są tacy ludzie co nie jedzą wieprzowiny a notorycznie kłócą się z bliźnim,ciekawe jak na to Bóg patrzy...

Np. szabat : )

nike 

Pomogła: 135 razy
Wysłany: 2009-06-24, 18:27   

Płaskowicki Rys napisał/a:
Ojciec mojej mamy żył 98 lat całe dorosłe życie palił papierosy i to dużo
czy z tego wynika ze palenie jest zdrowe ?
proszę o nie stosowanie takich chwytów
chcesz jedz kaszankę czy wieprzowinę -twój wybór ale choć trochę szanuj dyskutantów

Chwileczkę ja nie zauważyłam,żeby Yarpen nie szanował dyskutantów w tym temacie.
To wy nie szanujecie jego zdania. dlaczego on ma zgadzać się z wami odnośnie jedzenia wieprzowiny, lub nie jedzenia?
Przecież on ma prawo do swojego zdania.
Gdzie jest napisane,że nie wolno nam jeść wieprzowiny? Czy jest grzechem jeżeli ktoś je wieprzowinę? Ze jest nie zdrowym mięsem, to inna sprawa, a czy kurczaki są zdrowe?
Mam na myśli te kupowane w sklepach.
Ja jem wieprzowinę rzadko ale jem, bo lubię, np. żeberka w miodzie pycha. I jestem pewna,że nie grzeszę. Bo:Mt 15:11 Bg "Nie to, co wchodzi w usta, pokala człowieka; ale co wychodzi z ust, to pokala człowieka."
Krwi nie jem, bo już pisałam,że się brzydzę.

izraelita 
www.unitarianie.pl

Wysłany: 2009-06-24, 19:15   

Nikt nie napisał, że jedzenie wieprzowiny jest grzechem.

A swoją drogą nike to sabat uświęcasz jakoś specjalnie?

izraelita 
www.unitarianie.pl

Wysłany: 2009-06-24, 19:18   

agneess napisał/a:

Co to znaczy w dekalogu nie ma?
A Dekalog to jest Prawo, które nas obowiązuje, niby?
Powołujesz sie na Prawo to nie rozczłonkowuj go na pasujące do twojej filozofii fragmenty.
Dekalog to fragment tylko - wycinek.
Ja w Prawie nie żyję, a w Mesjaszu, obrzezką serca, więc dekalog jak i każdy inny fragment Prawa nie jest mi sądem.

Rachela Ketura
[Usunięty]

Wysłany: 2009-06-24, 19:31   

Yarpen Zirgin napisał/a:
LOL

Dz 15,5-6
5 Lecz niektórzy nawróceni ze stronnictwa faryzeuszów oświadczyli: «Trzeba ich obrzezać i zobowiązać do przestrzegania Prawa Mojżeszowego». 6 Zebrali się więc Apostołowie i starsi, aby rozpatrzyć tę sprawę.

Obrady dotyczyły przestrzegania całości Prawa Mojżeszowego, a nie tylko jego fragmentów. Co postanowiono w tej sprawie po dyskusji?

Cóż:

Dz 15,23-29
23 Posłali przez nich pismo tej treści: «Apostołowie i starsi bracia przesyłają pozdrowienie braciom pogańskiego pochodzenia w Antiochii, w Syrii i w Cylicji. 24 Ponieważ dowiedzieliśmy się, że niektórzy bez naszego upoważnienia wyszli od nas i zaniepokoili was naukami, siejąc zamęt w waszych duszach, 25 postanowiliśmy jednomyślnie6 wybrać mężów i wysłać razem z naszymi drogimi: Barnabą i Pawłem, 26 którzy dla imienia Pana naszego Jezusa Chrystusa poświęcili swe życie. 27 Wysyłamy więc Judę i Sylasa, którzy powtórzą wam ustnie to samo. 28 Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne. 29 Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego. Bywajcie zdrowi!»

Jak widzisz, postanowiono nie nakładać żadnego ciężaru poza tymi, co konieczne, które następnie zostały wymienione "z imienia". W dodatku, jak widać z uzasadnienia Jakuba zawartego w Dz 15,21, wyłącznie z powodu żydów przestrzegających Prawa.

Dlaczego dzielicie kota na dwoje?
:-) przecież dalej pisze : ponieważ Mojżesz ma i tak po miastach , w synagogach takich , którzy go opowiadają w każdy szabat .

Poganie przychodzili do synagog , beitow posłuchać Słowa Bożego
i tam dowiadywali się różnych rzeczy ,..
wiara powstaje wraz też ze wzrostem słuchania Słowa Bożego ,zatem Słowo Boże rodzi wiarę i tam na zasadzie wiary każdy wstępuje w kroki wiary Abrahama
w manuskryptach jak domniemuję nie było i nie ma podziału na rozdziały ..."-) Bóg nie ma względu na osoby ale w każdym narodzie miły mu jest ten który się Go boi i sprawiedliwe postępuje , Jeśli sprawiedliwością jest nie jeść mięsa takowego ze zwierząt nieczystych - bo według Prawa -słowo sprawiedliwość wywodzi się ze słowa Prawo - z prawa
to jest dobre i należy ...to wynikiem jest tego komu wierzymy i i kogo słuchamy i czym żyjemy i kto jest naszym Bogiem i czyje Panowanie w naszym życiu , kogo przyjęliśmy do serca i Kto tam mieszka i komu my służymy , jeśli to wszystko ma też posłużyć ku i do zbawienia Jisraela ..to jest zawsze i tylko na podstawie wiary , nie przymusu ale tego dążenia w Przymierzu , które nas obejmuje a ono obejmuje też przestrzeganie przykazań -każdy się chyba uczy je przestrzegać i poznawać jak to ma być i lub powinno i każdy ma na pewno coś do powiedzenia na ten temat
pozdrawiam , shalom...
Keturka Rachela

Badacz Biblii 
Wolny Badacz Biblii

Wysłany: 2009-06-24, 20:00   

nike napisał/a:
Ja jem wieprzowinę rzadko ale jem, bo lubię, np. żeberka w miodzie pycha. I jestem pewna,że nie grzeszę. Bo:Mt 15:11 Bg "Nie to, co wchodzi w usta, pokala człowieka; ale co wychodzi z ust, to pokala człowieka."

Litości. Jezus nie mówi tu o Prawie Mojżeszowym, ale o obłudzie faryzeuszów. Twoja interpretacja jest nieadekwatna, niewłaściwa i zatrważająca.

Arius 
badacz Biblii

Wysłany: 2009-06-24, 20:17   

rafalJG napisał/a:
Bóg dał ludowi dietę lepszą niż innym narodom. Czemu z tego nie skorzystać?

A czy osoby nie spożywające wieprzowiny, zjedzą zupę zrobioną na mięsie wieprzowym?

nike 

Wysłany: 2009-06-24, 20:30   

Badacz Biblii napisał/a:
nike napisał/a:

Litości. Jezus nie mówi tu o Prawie Mojżeszowym, ale o obłudzie faryzeuszów. Twoja interpretacja jest nieadekwatna, niewłaściwa i zatrważająca.

Nie rozumiem ciebie. Czy mógłbyś tak po polsku normalnie mi powiedzieć to co ci leży na sercu?

Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-06-24, 20:37   

Kto kocha Boga -miłuje Jego przykazania
wykonuje je nie dlatego że musi -bo nie jesteśmy pod przekleństwem zakonu -ale ponieważ chce.
Wierzy że każde Słowo z ust Pana jest dobre i kosztowne.
Czy Bóg wprowadzając zakaz jedzenia nieczystego mięsa chciał skrzywdzić ludzi ?
Oczywiście dla mnie tego zakazu nie ma -ale czy będę wobec tego jadł to co nieczyste ?
Wszystko mi wolno ,ale nie wszystko jest pożyteczne.
Przez zakon wiem co jest grzechem -czy wobec tego że jestem wolny mam grzeszyć ?
Paweł mówi przenigdy -niczemu nie dam się zniewolić -swemu podniebieniu też.
Jeżeli Bóg uznał wieprzowinę za mięso nieczyste to takim jest -jestem pod łaską nikt mnie nie nakazuje bym jej nie jadł -ale nie jem bo szanuję Boga ,który powiedział Ja Pan nie zmieniam się .
Uznał to mięso nieczystym -więc go nie jem nie jako niewolnik z przymusu bo tak trzeba ale jako syn z miłości i szacunku -mój Ojciec wie co robi -szanuję Jego oceny.
Co On za grzech uważa -ja też
pozdrawiam

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wyznanie: Kościół katolicki
Wysłany: 2009-06-24, 20:39   

Tak nawiasem: Ryszardzie, czy poddałeś się już obrzezaniu?

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Arius 
badacz Biblii

Wysłany: 2009-06-24, 20:41   

Płaskowicki Rys napisał/a:
Kto kocha Boga -miłuje Jego przykazania
wykonuje je nie dlatego że musi -bo nie jesteśmy pod przekleństwem zakonu -ale ponieważ chce.
Wierzy że każde Słowo z ust Pana jest dobre i kosztowne.
Czy Bóg wprowadzając zakaz jedzenia nieczystego mięsa chciał skrzywdzić ludzi ?
Oczywiście dla mnie tego zakazu nie ma -ale czy będę wobec tego jadł to co nieczyste ?
Wszystko mi wolno ,ale nie wszystko jest pożyteczne.
Przez zakon wiem co jest grzechem -czy wobec tego że jestem wolny mam grzeszyć ?
Paweł mówi przenigdy -niczemu nie dam się zniewolić -swemu podniebieniu też.
Jeżeli Bóg uznał wieprzowinę za mięso nieczyste to takim jest -jestem pod łaską nikt mnie nie nakazuje bym jej nie jadł -ale nie jem bo szanuję Boga ,który powiedział Ja Pan nie zmieniam się .
Uznał to mięso nieczystym -więc go nie jem nie jako niewolnik z przymusu bo tak trzeba ale jako syn z miłości i szacunku -mój Ojciec wie co robi -szanuję Jego oceny.
Co On za grzech uważa -ja też
pozdrawiam

Rysiu a zupę zrobioną na mięsie wieprzowym jadasz?

nike 

Wysłany: 2009-06-24, 20:41   

izraelita napisał/a:
A swoją drogą nike to sabat uświęcasz jakoś specjalnie?

Jak?

Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-06-24, 20:55   

YZ
Tak poddałem się obrzezaniu podczas chrztu w Imię Jezusa Bóg obrzezał mi serce
zabrał kamienne a dał mięsiste
jestem więc obrzezany i drugi raz nie muszę
tyle

Yarpen Zirgin 
Katolik

Wyznanie: Kościół katolicki
Wysłany: 2009-06-24, 20:56   

Nie o to obrzezanie pytam, Ryszardzie. Pytam o takie obrzezanie, jakie jest zapisane w Prawie Mojżeszowym.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.

Odpowiedz do tematu