Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
FORUM ZOSTAŁO PRZENIESIONE. ZAPRASZAMY www.biblia.webd.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zakazy ustanawiane przez Kościół
Autor Wiadomość
Arius 
badacz Biblii


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 4947
Skąd: kosmopolita
Wysłany: 2009-08-06, 09:30   

Yarpen Zirgin napisał/a:
No to, Ryszardzie, daleko nie zajedziesz w swoich badaniach, skoro negujesz niebiblijne źródła spisane jako miejsce, z których można zaczerpnąć informacje na temat historii Kościoła. Jak bowiem już napisałem, Biblia zawiera materiały zaledwie o kilkunastu latach z historii Kościoła, w dodatku bardzo wyrywkowe i fragmentaryczne.


A ja się tak zastanawiam, czy odbyła się bitwa, w czasie której Konstantyn miał wizję znaku X, czy nie odbyła się. Bo z tego co wiem, okrzyknięto tą opowieść legendą.
To samo tyczy się rzekomego odnalezienia STAUROSa, na którym miał zginąć Jezus, odkryła go Petronika żona cesarza Klaudiusza, a może matka Konstantyna Helena, któż to wie, a może obie te opowieści to legendy.

'Historia' KRK, to tylko te informacje, które KRK sam uznał za historyczne, wystarczy poczytać Historię spisana przez Euzebiusza, oraz komentarze KRK tego co tam zostało spisane, część uznali za historyczne, a część za legendy, w zależności jak im pasowało :-) . Takie to są pozabiblijne 'źródła' KRK.
 
 
Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-08-06, 09:31   

Nie odróżniam terminu historia kościoła w rozumieni zboru apostolskiego
Bóg bowiem nie tworzy historii a życiem darzy
Istnieje w Nim tylko dziś
Diś jeśli glos Jego usłyszycie nie ztwardzajcie serc waszych
Bog jest Bogiem zywych a nie umarłych
ma dzieci a nie ma wnuków
Sam buduje swoje Duchowe ciało -ktore jest zgromadzeniem świętych oddzielonych od zamieszania
Dokonuje się to przez żywego Ducha Sw a nie przez historyczne badania.
O pochodzeniu i wartości ideii decyduje praktyka
a nauczanie a zwlaszcza praktyka krk ma się nijak do zgromadzenia apostolskiego
tak jak najbogatszy monarcha absolutny na swiecie nie jest prostym rybakiem z jeziora Genezaret -nawet jak nakaże w to wierzyć -mnie nie zmusi bym czarne nazwał białym a białe czarnym
tyle
 
 
1 Kor 4,6
[Usunięty]

Wysłany: 2009-08-27, 15:18   

Pius napisał/a:
w chrześcijaństwie są rzeczy które ustanowił Jezus i nad tymi Kościół nie mam władzy, są też sprawy które zarządził Kościół i te Kościół może zmieniać.
Mt 16:19 BT "I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie."

Mt 18:18 BT "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie."


Warto przeczytać Mt 18, 18 w szerszym kontekście:

"Gdy brat twój zgrzeszy, idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata. Jeśli zaś nie usłucha, weź z sobą jeszcze jednego albo dwóch, żeby na słowie dwóch albo trzech świadków oparła się cała sprawa. Jeśli i tych nie usłucha, donieś Kościołowi! A jeśli nawet Kościoła nie usłucha, niech ci będzie jak poganin i celnik! Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie." (Mt 18, 15-18)

Jak widać chodzi w nim o prawo wyłączania ze wspólnoty niepoprawnych grzeszników, a nie o wymyślanie pozabiblijnych norm postępowania.
Co ciekawe ostateczna decyzja czy kogoś wyłączyć czy nie, należy do całej ekklesii, a nie tylko do stojących na jej czele starszych.
Warto też zauważyć, że obietnica dana Piotrowi w Mt 16:19 zostaje rozszerzona w Mt 18, 18 na wszystkich wierzących.
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2009-08-27, 15:22   

Warto też zauważyć, że wyłącznie Piotr dostał klucze do nieba, których to nie otrzymała reszta apostołów.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
1 Kor 4,6
[Usunięty]

Wysłany: 2009-08-27, 15:29   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Warto też zauważyć, że wyłącznie Piotr dostał klucze do nieba, których to nie otrzymała reszta apostołów.


Warto też zastanowić się, co owe "klucze królestwa niebieskiego" oznaczają. :-)
Z kontekstu wynika, że jest to symbol owego "związywania" i "rozwiązywania". Jeżeli tak, to - jak najbardziej - otrzymali je pozostali apostołowie, a - zgodnie z Mt 18, 15-18 - wraz z nimi cała ekklesia, a więc wszyscy wierzący.
 
 
Yarpen Zirgin 
Katolik


Wyznanie: Kościół katolicki
Pomógł: 16 razy
Wiek: 46
Dołączył: 22 Maj 2006
Posty: 15743
Wysłany: 2009-08-27, 17:19   

Z kontekstu to akurat nie wynika, ale z chęci zaprzeczenia wyjątkowości św. Piotra.
_________________
Udowadnia się winę, a nie niewinność.

Aha... Nie licz na moją odpowiedź na złośliwości, szyderstwa i próby zmiany tematu.
 
 
1 Kor 4,6
[Usunięty]

Wysłany: 2009-08-27, 21:00   

Yarpen Zirgin napisał/a:
Z kontekstu to akurat nie wynika, ale z chęci zaprzeczenia wyjątkowości św. Piotra.


"Kontekst" to według Wikipedii "zależność znaczenia treści jakiegoś fragmentu tekstu, wypowiedzi lub słowa, od treści i znaczeń słów ją poprzedzających lub po nich następujących."

Więcej na ten temat możesz znaleźć tutaj:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kontekst

Słowa następujące po stwierdzeniu "I tobie dam klucze królestwa niebieskiego" to "cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie" (Mt 16, 19) - więc myślę, że moja interpretacja tego sformułowania jest jak najbardziej uprawniona.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 10