Forum biblijne Strona Główna Forum biblijne
Owocem ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność. (List do Galatów 5:21-22)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: kostek
2010-08-19, 15:41
Wymowa Imienia
Autor Wiadomość
morwa 

Wysłany: 2009-08-09, 08:59   

Czy poniższe formy imienia Bożego w różnych językach, nie świadczą o międzynarodowym uznawaniu brzmienia Jehowa ?

angielski — Jehovah

awabakal — Yehóa

bugotu — Jihova

duński — Jehova

efik — Jehovah

fidżijski — Jiova

fiński — Jehova

francuski — Jéhovah

futuna — Ihova

hiri motu — Iehova

hiszpański — Jehová

holenderski — Jehovah

igbo — Jehova

japoński — Ehoba

joruba — Jehofah

kantoneski — Yehwowah

maoryski — Ihowa

mwala-malu — Jihova

narrinyeri — Jehovah

nembe — Jihova

niemiecki — Jehova

petats — Jihouva

polski — Jehowa

portugalski — Jeová

rumuński — Iehova

samoański — Ieova

suahilijski — Yehova

suto — Jehova

szwedzki — Jehova

tagalski — Jehova

tahitański — Iehovah

tongan — Jihova

venda — Yehova

węgierski — Jehova

włoski — Geova

xosa — uYehova

zulu — uJehova

Używanie formy 'Jehowa' było bardzo rozpowszechnione w polskiej literaturze.
Czytając 'Kordiana' Słowackiego oraz 'Nie-Boską komedię' Krasińskiego nie trudno natknąć się właśnie na tą,a nie inną formę imienia Boga.

din 

Wysłany: 2009-08-09, 14:42   

Zgadzam sie z tym że Imię Jehowa jest rozpowszechnione..

Co więcej ja uznaje to imię jako jedno z najbardziej znanych..

Ale sam poprostu jestem zainteresowany faktem że

były kiedyś formu Yahunatan i Natanyahu..

Jednym słowem poprostu zapiski archeologiczne tak
to przedstawiają.

Nawet była świątynia Elephantine poświęcona Bogu
Yahu..

Może to była jedna z mniejszych świątynek..

Albo zapisek Yahukinu kur Yahudu z tabliczki Nabuchodonozora II..

morwa 

Wysłany: 2009-08-10, 08:46   

Wymowa imienia Bożego to nie tylko brzmienie,bo jak zauważyliśmy jest ono bardzo różne w różnych językach.
Istotniejsze od brzmienia jest znaczenie Imienia Bożego, ponieważ imię w kulturze hebrajskiej wskazuje na ważne cechy noszącego to imię.

I tak JHWH tłumaczy się na polski „Jestem który Jestem, Będę który Będę”; najpełniej wyrażone jest znaczenie Imienia Bożego w słowie "Wiekuisty" (tak też tłumaczy je STRONG). Niektóre słowniki oddają JHWH jako formę causatywną (czasownik wyrażający powodowanie wykonanie pewnej czynności np.poić znaczy powodować, że ktoś pije) niedokonaną hebrajskiego czasownika hawah tłumacząc jako "On jest przyczyną powstania".

Tłumaczenie Pardes Lauder (współczesne tłumaczenie Tory) tłumaczy JHWH jako Jestem (w Sprawiedliwości Ten), kóry jestem (w Miłosierdziu).

Wszystkie te tłumaczenia dają głęboką informację na temat Jedynego Boga:

1. JHWH jest jedynym Bogiem wiecznym, bez początku i końca
2. JHWH jest źródłem wszelkiego życia
3. Sprawiedliwość i Miłosierdzie Boże zawsze są w harmonii nigdy nie kolidując z sobą

Istotniejsze od brzmienia i znaczenia Imienia Boga jest znajomość Jego Istoty i charakteru, ponieważ znajomość ta ma bezpośrednie przełożenie na nasze postępowanie i relacje z NIM.

EMET 

Wyznanie: Świadkowie Jehowy w Polsce
Wysłany: 2009-08-10, 09:52   

morwa napisał/a:
Wymowa imienia Bożego to nie tylko brzmienie,bo jak zauważyliśmy jest ono bardzo różne w różnych językach.
Istotniejsze od brzmienia jest znaczenie Imienia Bożego, ponieważ imię w kulturze hebrajskiej wskazuje na ważne cechy noszącego to imię.

I tak JHWH tłumaczy się na polski „Jestem który Jestem, Będę który Będę”; najpełniej wyrażone jest znaczenie Imienia Bożego w słowie "Wiekuisty" (tak też tłumaczy je STRONG). Niektóre słowniki oddają JHWH jako formę causatywną (czasownik wyrażający powodowanie wykonanie pewnej czynności np.poić znaczy powodować, że ktoś pije) niedokonaną hebrajskiego czasownika hawah tłumacząc jako "On jest przyczyną powstania".

Tłumaczenie Pardes Lauder (współczesne tłumaczenie Tory) tłumaczy JHWH jako Jestem (w Sprawiedliwości Ten), kóry jestem (w Miłosierdziu).

Wszystkie te tłumaczenia dają głęboką informację na temat Jedynego Boga:

1. JHWH jest jedynym Bogiem wiecznym, bez początku i końca
2. JHWH jest źródłem wszelkiego życia
3. Sprawiedliwość i Miłosierdzie Boże zawsze są w harmonii nigdy nie kolidując z sobą

Istotniejsze od brzmienia i znaczenia Imienia Boga jest znajomość Jego Istoty i charakteru, ponieważ znajomość ta ma bezpośrednie przełożenie na nasze postępowanie i relacje z NIM.

EMET:
Istotnie: akademizm dotyczący kwestii poprawnej wymowy fonetycznej przesłania to, co ma związek z owym świętym Imieniem Boga.

Jakoś nad imieniem Syna Bożego - "Jezus" - nie prowadzi się tego typu dywagacji, lecz: po objaśnieniu znaczenia - wg etymologii np. - nadaje się owemu imieniowi stosowną rangę i uwypukla wszystko, co Biblia w stosunku do postaci Jezusa oraz jego imienia czyni.

A w przypadku Imienia Bożego to --
(1) spory akademickie co do poprawności wymowy fonetycznej
(2) zapodawanie różnych mian, określeń, wyłuszczanie cech Boga po to tylko, aby rozwodnić sprawę samej formy JHVH
(3) lansowanie tezy o 100% [jakoby?] pewności formy brzmieniowej "Jahwe"; często po to, aby obśmiać formę brzmieniową "Jehowa" i ukierunkowywać na ŚJ [aby z Nich, niejako przy okazji, pokpić]
(4) mimo, że aktualne wydania BH wskazują na formę brzmieniową "Jehva" [ew.: "Jehwa"], to jakoś z trudem [o ile w ogóle] szukać takiego Przekładu, który by tak oddawał, mianowicie: "Jehwa".
(5) szafowanie teologiczną, w istocie, formułą typu: "Jestem, Który Jestem", którą skwapliwie kojarzy się z frazą grecką < ego eimi > po to tylko, żeby wypowiedzi Jezusa z użyciem owej frazy [< ego eimi >, mianowicie] przyporządkowywać do zbitki myślowej typu: "Jezus = Jahwe"
(6) zastępowanie w Przekładach Biblii Imienia Bożego formami typu: "Pan", "Bóg", "Pan Bóg", ew. w zapisie dużą czcionką; też inaczej np. w Przekładach żydowskich przez: "HaSzem", "Adonaj", "Wiekuisty", "B-g", ד i inne.
(7) teologizowanie frazy hebrajskiej < 'ehje(h) 'aszer 'ehje(h) > poprzez ukierunkowywanie na to, o czym w punkcie (5).

A to wszystko po to, aby jednak nie nadać Imieniu Boga rangi takiej, jak na to pozwala i wręcz niezbędnym czyni - tekst Biblii.
A ów tekst Biblii - tekst Biblii: nie jakieś tam enuncjacje - nie tyle nakazuje nie wymawiać w ogóle, co wymawiać dla celów umotywowanych: nie nadużywać, nie dla pustych spraw, ale i nie chodzi o to, żeby pod pretekstem [jakimś tam] w ogóle nie używać.

A przecież to nie ŚJ umieścili w tekście Biblii hebrajskiej owe ok. 7000 miejsc, gdzie forma JHVH występuje w określonym opisie. Jest to najczęściej używane imię w Biblii; kto wie czy nie przewyższające liczebnością użycia wszystkie inne imiona łącznie. I pomimo tego, jakoś tak dziwnie się próbuje owe Imię wręcz 'zdewaluować' czy ukryć za osłoną imienia Jezus.
Stąd też rzeczą niestosowną jest Ich [ŚJ] czynić winnymi tego, że starają się [ŚJ] do owego Imienia żywić odpowiednią - uzasadnioną wymową tekstu Biblii - estymę, powiedzmy.

Stephanos, ps. EMET

din 

Wysłany: 2009-08-10, 11:00   

EMET napisał/a:

(5) szafowanie teologiczną, w istocie, formułą typu: "Jestem, Który Jestem", którą skwapliwie kojarzy się z frazą grecką < ego eimi > po to tylko, żeby wypowiedzi Jezusa z użyciem owej frazy [< ego eimi >, mianowicie] przyporządkowywać do zbitki myślowej typu: "Jezus = Jahwe"

Stephanos, ps. EMET

Z tym się zgodze , bo to naciąganie " jestem który jestem " do trójcy
to już pzesada...

Bóg jest jeden i jest jeden jego syn jako jego pośrednik..
1 Jana 2:1
1) Dzieci moje, to wam piszę, abyście nie grzeszyli. A jeśliby kto zgrzeszył, mamy orędownika u Ojca, Jezusa Chrystusa, który jest sprawiedliwy.

Więc kto jest Bogiem ? Jedynie Ojciec

Arius 
badacz Biblii

Wysłany: 2009-08-10, 11:11   

expander1V napisał/a:
EMET napisał/a:

Stephanos, ps. EMET

Z tym się zgodze , bo to naciąganie " jestem który jestem " do trójcy
to już pzesada...

Bóg jest jeden i jest jeden jego syn jako jego pośrednik..
1 Jana 2:1
1) Dzieci moje, to wam piszę, abyście nie grzeszyli. A jeśliby kto zgrzeszył, mamy orędownika u Ojca, Jezusa Chrystusa, który jest sprawiedliwy.

Więc kto jest Bogiem ? Jedynie Ojciec

Jedynie BÓG JHWH jest ojcem Jezusa.

din 

Wysłany: 2009-08-10, 12:23   

Arius napisał/a:

Tak i jedynie on jest Bogiem..

Jezus to Bóg mocny ale nie jest on Bogiem najwyższym.

EMET 

Wysłany: 2009-08-10, 12:44   

expander1V napisał/a:
Arius napisał/a:

Tak i jedynie on jest Bogiem..

Jezus to Bóg mocny ale nie jest on Bogiem najwyższym.

EMET:
Jednak, jak byś odpowiedział: jest 'Bogiem mocnym' sensu stricto czy ma na imię "Bóg mocny" [hebr.: < 'el gibbor >]?

Wielokrotnie bowiem w samym jakimś "imieniu" zawarty jest człon z Imieniem Boga czy ze słowem "Bóg", co jednak nie czyni tego kogoś [czy nawet przedmiotu itp.] owym JHVH czy Bogiem.

Jest takie pojęcie jak "imiona teoforyczne" - por. np.: http://pl.wikipedia.org/wiki/Imi%C4%99_teoforyczne

Stephanos, ps. EMET

din 

Wysłany: 2009-08-10, 13:03   

EMET napisał/a:

EMET:
Jednak, jak byś odpowiedział: jest 'Bogiem mocnym' sensu stricto czy ma na imię "Bóg mocny" [hebr.: < 'el gibbor >]?

Stephanos, ps. EMET

Możesz mieć racje... Sama nazwa może nie oznaczać jeszcze ale również

może oznaczać.

EMET 

Wysłany: 2009-08-10, 22:27   

expander1V napisał/a:
EMET napisał/a:

EMET:

Stephanos, ps. EMET

może oznaczać.

EMET:
Gwoli --
Frazę "i będą go zwać" /NŚ/ [hebr.: < vajjiqra' szemo >] mamy w takich tekstach BH: Bereszis [Rodzaju] 25:26; 35:8; 38:29, 30; Szemos [Wyjścia] 17:15; Rut 4:14; Jesza(e)ja [Izajasza] 9:6/5/.
Z Exodus 17:15 wynika, że ołtarzowi nadano "imię": "Jehva Nissi", co oczywiście nie znaczy, że ów ołtarz /o owym 'imieniu'/ był samym Bogiem JHVH...
Sama nazwa oznacza: "Jehva jest moim słupem sygnałowym", o ile wywiedziemy od hebr. terminu "nes". Gdy weźmiemy pod uwagę oddania w LXX i Vulgacie, to nieco inaczej.
Takoż imię "Perec" [Genesis 38:29] oznacza: "pęknięcie; pęknięcie krocza", co oczywiście nie oznacza, że np. Perec był popękany czy jakieś inne z tego wynikające.

Co się zaś tyczy sformułowań z Izajasza 9:6/5/, to pisałem już o tym w innych post/ach/.

Stephanos, ps. EMET

EMET 

Wysłany: 2009-08-10, 23:39   

expander1V napisał/a:
EMET napisał/a:

EMET:

Stephanos, ps. EMET

może oznaczać.

EMET:
Przedkładam np. moje post/y/ ---
http://biblia.webd.pl/for...ighlight=#14879
http://biblia.webd.pl/for...ighlight=#16961
http://biblia.webd.pl/for...ighlight=#25973
http://biblia.webd.pl/for...ighlight=#31760
http://biblia.webd.pl/for...ighlight=#31795
http://biblia.webd.pl/for...ighlight=#47091
http://biblia.webd.pl/for...ighlight=#54517

Stephanos, ps. EMET

din 

Wysłany: 2009-09-17, 21:43   

Swoją drogą.... Gotów jestem uznać że forma Jehovah
jest formą która jest najbardziej
rozpowszechniona..

np powszechne są imiona takie jak Jehoahaz czy Jehojakim..

ogólnie tak teraz na całym świecie powszechnie wymawia się te imiona
w ten sposób... W USA tak powszechnie właśnie używa się formy Jeho...

Gdy ktoś z uczonych opisuje odnalezione inskrypcje
z imionami nie używa on cząstki Jahu lecz Jeho..

Świadczy to o powszechności imienia Jehovah.

din 

Wysłany: 2009-09-20, 20:04   

Jednakże ostatnio rozmyślałem nad tą cząstką Jahu i myśle że w starożytności
tak właśnie wymawiano te teoforyczne imiona...

Moim zdaniem Imię Jahuah i większość form pochodzących od słowa Jah
są bliskie prawdy ze względu na imiona teoforyczne takie jak Jahunatan...

Choć trzeba być ostrożnym bo dane słowo może oznaczać jeszcze coś innego

łatwo jest np powiedzieć Jehowa zastępów a nie Jahuah zastępów...

ale Bóg przedewssystkim napewno w przyszłości nakieruje szczere osoby na
poprawną wymowe

din 

Wysłany: 2009-09-29, 19:08   

A więc forma Jehowa nie jest złą formą moim zdaniem.....

Jest to imie które moim zdaniem wpływa na myślenie cząstka Jeho
wpływa na realoność w myśleniu...

Tak więc na nasze czasy powszechnie uznana forma Jehowa nie jest zła.....

Pomimo tego nie zaprzeczam że w tych imionach teoforycznych w imieniu była cząstka

Jahu....

Płaskowicki Rys
[Usunięty]

Wysłany: 2009-09-29, 19:58   

Ta forma ma swoje dobre strony ale jest używana od 1518 roku
przedtem wymawiano imię YHVH jako Jahwe a i dzisiaj niektórzy tak wymawiają np ja
pozdrawiam

Odpowiedz do tematu